Prof. Tinbergen over toekomst is pessimistisch van de wereld Ccid^Souoatit Amerikanen zouden als „burgers" blijven NOBELPRIJSWINNAAR 70 JAAR :sg» -jggif* Beschuldiging Vietcong: H0Q8IUD NS-Lente- dagtochten 3-Daafise prille lente- tochten per bus f130.- ZATERDAG 31 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ROTTERDAM De Nederiandse Nobel prijswinnaar prof. dr. Jan Tinbergen wordt op 12 april 70 jaar. Hij zal dan in New York zitten. Als lid (en oud-voorzitter) van het plancomité van de Verenigde Naties. Hij zal daar verslag uitbrengen over zijn bevindingen in welke mate de wereld vorde ringen maakt in het tweede tienjarenplan van de ontwikkelingshulp. Dat plan loopt tot 1980. Voor het forum van de wereld zal een kleine, grijze man uit Holland gewagen van zijn teleurstelling. Want er is veel niet ge daan. „De algemene tendens van mijn boodschap zal zijn, dat de wereld zich gro ter inspanningen zal moeten getroosten dan tot dusver en dat vooral een land als Ame rika het er bij heeft laten zitten". De algemene teneur van het verslag van prof. Tin bergen zal er dus een zijn van „teleurstelling". Die gaat dan gepaard met „vrees" voor ernstige gevolgen in de wereld, wanneer de armoede zich overal zó blijft ophopen, dat er wel conflicten moe ten ontstaan met dienovereenkokstige risico's voor alle mensen. De Rotterdamse hoogleraar in de eco nomie meent, dat het westen te weinig beseft, wel ke grote drama's schuil gaan achter een bijna on belemmerde trek naar de steden in de arme lan den. „Onze eigen zorgen en de jacfht naar steeds meer doen ons helaas vergeten ons systematisch af te vragen hoe erg het daar is". Macht Het lijkt ontwerkelijk het grote probleem van de armoede in de derde wereld en de rijkdom van de westerse landen in verband te brengen met de strijd die thans in ons land woedt en waarbij ook „redelijke inkomensverdeling" de inzet vormt. In 1947 schreef de sterk sociaal bewogen Tinbergen dat in een geordende samenleving het niet aan toevallige' krachten kan worden overgelaten met hoeveel verschillende beroepen worden beloond. En hij brengt dan het machtselement in het de ding. We vragen hem hoe hij daarover denkt in de huidige verhoudingen rond het arbeidsconflict hier en de situatie in de wereld. Er wordt veel over macht gepraat, maar macht heeft verschillende componenten, zegt Tinbergen. Een van die componenten is, dat macht schaars is zoais b.v. ooik kapitaal of bijzondere capaciteiten. Als het gaat om monopolievorming dan heeft de macht 'iets kunstmatigs. De vakbeweging eigent zich vaak bepaalde monopolie toe. Dat werd gebo ren uit de noodzaak tot afweer. Gebundelde afweer is het woord. Het argument waarmee men een be roep kan doen op medemensen. „Een element van grote betekenis voor linkse groeperingen die mede door de 'invloed van de vakbeweging proberen de politieke structuur in ons land te veranderen. De minst aantrekkelijke component van macht is het fysiek geweld. „Het is mogelijk wel te gebruiken als er geen andere uitgangspunten meer zijn. Daarom moeten we ook erg voorzichtig zijn met onze zorg voor de arme landen. Conflicten: die kunnen dodelijke gevolgen hebben en makkelijk es caleren", zegt Tinbergen die principieel dienstwei geraar was. Starheid „Ik betreur eigenlijk een beetje de starheid die zich in het Nederlandse arbeide.rsconflict aan beide kanten manifesteert. Ik denk, dat de twee partijen eigenlijk niet zo ver van elkaar staan. Er zou niet zo veel bezwaar tegen behoeven te zijn om thans de gedachten van de Industriebonden te volgen. Daarmee hoeven de werkgevers zich niet voor al tijd vast te leggen. Dat zou ook niet zo goed moge lijk zijn, omdat tevens rekening gehouden moet worden met het proces van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Daar gelden zekere normen waar van men niet te ver mag afwijken zonder in moei lijkheden te kome:;. Daarom zou het veel prettiger zijn als dit gehele probleem een duidelijk en be wust onderdeel zou kunnen uitmaken van een inko menspolitiek waaim mede de nivellering een rol zou kunnen spelen. Maar helaas hebben we nog geen leidraad hoe een redelijke inkomensverdeling geleid zou moeten worden. Ik hoop wel dat die nog eens te voorschijn komt. Minister Boersma heeft daartoe een eerste stap gedaan met een bespreking Prof. Tinbergen behoort zelf tot de bevoorrechte groepen. Hij heeft destijds in een brief aan de „ei gen partijgenoten" de socialisten zijn opvattingen daarover kenbaar gemaakt. „Ook hoogleraren en vele intellectuelen worden te hoog betaald. Als wij nu de pas zouden Inhouden, zou dit tevens kunnen betekenen dat vele jonge intellectuelen weer werk zouden kunnen krijgen, want uit eenzelfde budget zouden dan meer mensen kunnen worden betaald on men zou dan ook de gehele vraag-aanbodssitua- tle kunnen herzien' Inmaterieel De hoogleraar is niet bevreesd, dat de animo om te gaan studeren zal teruglopen wanneer de toe komstige beloning niet meer aantrekkelijk lijkt. Er zijn o.a. Amerikaanse ervaringen waaruit blijkt dat men zich makkelijk aanpast. Maar wij klam pen ons nog te veel vast aan oude scholen en waarden waarin de directeur-generaal bovenaan en de klerk onderaan staat en hetzelfde geldt dan voor de hoogleraer en de onderwijzer. Maar die verhoudingen zijn niet vast en het is goed dat er iets aan gedaan wordt. Het gaat er om of de moti vatie alleen bij het geldverdienen ligt. Er zijn ook andere dingen. Of het werk prettig is of je er enig aanzien aan ontleent en dat hoeft niets met geld te maken te hebben: dat zijn immateriële motivaties en ik ken vele weteenschapsbeoefenaren die ook voor mmder geld met evenveel enthousiasme hun werk zullen doen", zegt prof. Tinbergen. Hij geeft toe dat die situatie nog niet geheel verge lijkbaar is met het werk op de lagere niveaus. Toc.i zijn de verschillen minder groot als velen denken. Men dient niet te vergeten, dat de mensen op velerlei wijzen tot steeds weer andere behoef- tenvoorzieningen gestimuleerd worden. Maar het accent zou beter verlegd kunnen worden naar het stimuleren ven meer arbeidsvreugde. Het spijt me Of ik pessimistisch ben ten aanzien van de toe komst van deze wereld? Ja, het spijt me wel en de hoop dat we een fn ander te boven komen is niet zeker. In pleats van steeds verder te polariseren zouden er meer verdraagzaamheid en eenvoud moeten komen. Dat zijn deugden uit het verleden die we blijkbaar vergeten hebben. Sommige jonge rengroepen halen ze weer in de herinnering terug. Maar de meerderheid van de bevolking laat zich maar systematisch opjagen door reclame en an dere vage beloften Eenvoud betekent ook een bepaalde mate van te vredenheid en daarmee vermijd je overdaad en on nodige iuxe. Verdraagzaamheid betekent ook meer begrip aan de onderhandelingstafel voor eikaars standpunten waarmee je kostbare arbeidsconflicten en erger dingen kunt voorkomen. In zijn befaamde boek „Een leefbare aarde" heeft hij zich fel afgezet tegen de opvatting dat de ar moede aanvaard moest worden als een onverwijde- 1 ij Re trek van de samenleving. Men heeft grote groepen van volken gehad waar deze opvatting werd onderbouwd op godsdienstige wijze: het zou „Gods wil" z.jn, c'at er armen en rijken naast el kaar leven. Ik kan dat nauwelijks anders dan een misbruik van godsdienstige gevoelens noemen, of als men wil, huichelarij", schreef de hoogleraar. JAN VAN DEN DUNGEN Ajax-trainer Stephan Kovacs voelt zich best thuis tussen zijn in folkloristisch tenue gestoken land genoten. Hij was gast op een partij ter gelegenheid van de opening van een Roemeens Festival in Amsterdam, waar deze dansgroep optrad. ADVERTENTIE «a zondag JT éasgE» toegaf V# gratis prM'' -I «feSSS**" s: s-% Hulp voor overstroomd Noord-Afrika DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis stuurt op korte ter mijn baby- en kindervoeding naar de overstroomde gebieder in Noord-Afrika. Er gaan 30.000 potten naar Tunesihë en 28.800 raar Algerije. Het Rode Kruis in Genève heeft dringend om dekens, tenten, kleren er voed sel gevraagd. Reddingsacties worden in Tunesihë uitgevoerd door de Tunesische strijdkrachten en Amerikaanse, Franse, Italiaanse. Lybische vliegtuigen. De acties warden vanaf een Amerikaans vliegdek- schip geleid. De afgelopen drie dagen zijn al circa 10.000 men sen gehëvacueerd. Het dodencij fer ligt in Tunesihë voorlopig op 83. Er zijn 26.300 mensen d kloos. De toeristencentra langs de kust en de hoofdstad Tunis zijn gespaard gebleven. Over de aanzienlijke overstromin gen in Algerihë zijo nog weinig gegevens bekend, omdat het overstroomde gebied van Anna- ba afgesneden is van de rest van het land. PARIJS (AP) De Vietcong heeft gisteren de beschuldi ging geuit dat er na de te rugtrekking van de Ameri kaanse troepen nog 10 000 tot 20.000 „als burgers ver momde" Amerikaanse mi litaire adviseurs in Zuid- Vietnam zijn achtergeble ven. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat ca. 7.200 man Ameri kaans burgerpersoneel in Vietnam zou blijven, maar verwierp communistische beschuldigingen dat 20.000 burgers in het geheim zou den dienen als militaire ad- schuldigde dc Zuidvietnamese vice-premier Vien de Noordviet- namezen dat zij een groot offen sief zouden beramen. Er vond gisteren in Zuid-Vietnam een zwaar communistisch bombar dement plaats. Het totaal aantal bestandsschendingen dat sinds 28 januari gemeld is, bedraagt nu ruim 9000. Sinds het staakt het vuren zijn 15.363 Noordviet- namezen en Vietcongleden ge dood, onder de Zuidvietnamese troepen vielen 3259 doden, 15.809 gewonden en 875 vermisten. On der Zuidvietnamese burgers vie len 474 doden en 1356 gewonden. President Nixon heeft het aftre den bekend gemaakt van de ambassadeur in Saigon, Ells worth Bunker (78). Hij wordt opgevolgd door Graham Martin. Nixon heeft maandag en dins dag ontmoetingen met president Thicu van Zuid-Vietnam. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE VASTEN AKTIE Giro 5850, Utrecht Centr. Ralffeiaen-Boerenleenbank, Eindhoven 't Is voorjaar, dus tijd voor een feestelijk dagje uit. Naar 't Lips Autotron in Drunen of naar 't Evoluon in Eindhoven, naar 'r Openluchtmuseum in Arnhem of naar het Dolflrama in Zandvoort. En natuurlijk naar dc Kcukenhofl Keuze uit 17 verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u folder „Lcntedagtochtcn" die u op het station kunt krijgen. voordelig uit met NS dc J Centralisme ivoekert voort f\nze generatie maakt in Nederland een merkwaardig tweeslachti ge ontwikkeling mee. Er wordt allerwegen geprobeerd onze sa menleving zo veel mogelijk te democratiseren; maar tegelijkertijd woekert een streven tot gemoderniseerd centralisme voort. En dit laatste streven holt in feite het democratiseringsproces voor een be langrijk dpel uit. Wie rondom zidh heen kijkt, bemerict deze tweeslachtigheid wel in de eerste plaats, maar niet uitsluitend in de politiek. Het onderwijs en het arbeidsproces bijvoorbeeld worden in belangrijke mate betoeeret door vanuit centrale punten te nemen beslissingen. Bij het onderwijs heeft dat zelfs tot gevolg gehad, dat het woord „bij zonder" bij het bijzonder onderwijs in veler ogen een overbodigheid aan het worden is. Het arbeidsproces wondt tegelijkertijd beheerst door vanuit enkele macatige economische concentraties en door vakbonden begeerde beslissingen, terwijl de overheid dan nog in heel veel gevallen de derde partij U dlo etevig aan de teugels wil trekken. Onder zulke omstandigheden lijkt de democratisering van onze sa menleving soms op brandblussen waarbij men niet verder komt dan het verplaatsen van de vuurhaard Talent Het probleem doet zich overigens ook in de politiek wel degelijk voor; met name op het niveau van de plaatselijke en regionale besturen. „Onmacht" is de vaste klacht van gemeentebesturen wanneer ze vastlopen bij hun pogingen het weirijn van hun burgers te verbete ren. Van onmacht is er inderdaad sprake, omdat de centrale over heid soms bewust, soms onbewust de besturen op Jager niveau weinig speelruimte laat. Maar naast de onmacht welke een gevolg is van het centralisme is er ook een stuk onmacht welke wij zien als een gevolg van onvoldoen de interessen en onvoldoende talent in de lagere bestuursorganen. Het politieke werk krijgt plaatselijk en regionaal niet het talent waar- op het recht heeft; trouwens ook wat het parlement betreft lOUdcn we niet durven beweren dat de laatste twintig Jaar de kwaliteit er op is vooruitgegaan. Ombudsman Qoms lijkt het erop dat we met zijn allen, ondanks alle kritiek op de centralisatie, in ons hart al besloten hebben er toch maar in te berusten: Regering en parlement bemoeien zich toch wel met al les: zelfs al met de zieke spelers van Ajax en ontslagkwesties op een lagere school. We praten veel over de ombudsman; maar wat doen we om die zo weinig mogelijk nodig te hebben? Celio Longhl, 84 jaar, Is een aardige man. Hij loopt hier in zijn woon plaats Felonica, Italië, naar het kerkhof om daar zijn eigen borst beeld aj te stoffen. Zijn zerk en buste staan daar naast die van zijn overleden vrouw. Celio heeft zijn eigen gegevens alvast maar laten invullen: geboren in 1889, gestorven in 1975. En intussen sluit hij met kennissen weddenschappen af, want hij Is er zeker van dat hij inderdaad in 1975 zal overlijden. Israëli kunnen bezet gebied kopen TEL AVIV (AP) - De Israëlische regering bespreekt op het ogen blik de mogelijkheid dat Israëli sche particulieren stukken bezet Arabisch land kunnen overne men. aldus in gisteren bekend gemaakt door premier Melr. Het voorstel is afkomstig van Ge neraal Dajan, minister van de fensie. De terreinen waarom het gaat lig gen bij Jeruzalem, de kant op van Bethlehem, bij Hebron in het zuiden en bij Ramallach in het noorden, alsook in het ge bied dat de strook van Gaza scheidt van Sinai. Zoeloes gaan naar huis RICHARDS BAY(RTR) - Honder den stakende Zoeloes van de enige aluminiumsmelterij Zuid-Afrika bezit hebben besloten naar hun woonplaatsen in het thuisland Kwazoeloe terug te keren. Zij inden vrijdag hun loon en be gonnen aan de tocht huiswaarts, de smelterij overlatend aan dc militairen die daar waren inge zet nadat zevenhonderd Zoeloe- arbeiders het werk hadden neergelegd in verband met loon eisen. Een aanbod van dc direr- tic van dit door de Zuidafri- kaanse regering als strategisch object beschouwde bedrijf de lonen van de Zoeloes met twee rand per week (circa 7 gulden) te verhogen is door de stakers verworpen. Zij verdie nen gemiddeld 12 rand per weck (circa 50 gulden). Laat u eens drie dagen lang op uw gemak door dc Belgische Ardennen, de Semois Vallei, het Ourthedal en mooi Zuid-Limburg voeren. Een feest voor 't oog, nu dit gebied zich tooit in 't nieuwe groen van 't prille voorjaar. Prijs voor deze volledig verzorgde reis van elk station in Nederland f 130.-. Toeslag kamer met bad of éen-persoonskamer f 7.50. Vertrek op 13,17 en 27 april cn op 1,4 cn 8 mei 1973. voordelig uit met NS Milieu conferentie geëindigd WENEN (DPA/AFP) - De eerste ministersconferentie voor milieu bescherming is vrijdag geëin digd met het aannemen van vier resoluties. De 17 betrokken ministers doen daarin de aanbeveling, vooral in de toeristencentra de natuur, landschap cn dierenwereld in het bijzonder te beschermen, in het onderwijs meer over milieu beheer te brengen en die takken van sport te bevorderen, zoals zwemmen, skilopen en wande len, die de natuur niet aan- Bovendien werd besloten In 1975 In Brussel een tweede conferen tie te houden. Een derde conf rent ie zou dan op een nog ni nader bopunlde datum in Zwit serland worden gehouden. Een aanbeveling daartoe zal bij de Europese ministerraad wor den Ingediend. Tenslotte wensen de ministers een studiecommissie voor een mo gelijk „milieu-handvest". De conferentie heeft drie dagen geduurd. Ed van Thijn komend leider PvdA-fractie (Van onze parlementaire redac* tie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid drs. Ed van Thi|n zal da PvdA-fractie gaan leiden als Den Uyl premier van het nieu we kabinet wordt. Van Thljn wordt beschouwd als de besta kandidaat voor het fractlevoor- zitterschop; z'in verkiezing staat zondermeer vast, omdat staat zondermeer vast, omdat hij al lang „kroonprins" bij Den Uyl is. Van Thijn Is leider van de Am sterdamse raadsfractie van zijn partij geweest en leidt regelma- Kamerfrnctie nis vice-voorzit- ter. Partijvoorzitter Andró van der Louw wordt In verbnnd met het fractie-voorzitterschap niet genoemd. Andere opzet lager beroeps onderwijs DEN HAAG, (ANP) - De minis terraad heeft zich verenigd met een ontwerpbesluit dat beoogt een herstructurering vnn het la ger beroepsonti^—uiis en het la ger algemeen voortgezet onder wijs te verwezenlijken. Het Is het resultaat van een onderwijs kundige ontwikkeling In de visie op dit onderwijs, dat als een on derwijskundig r.cheel met ver schillende differentiatie-moge lijkheden moet worden be schouwd. Dc verschillende typen van lager beroepsonderwijs (het l.e.a.o., het l.h.n.o., het l.m.o., het 1.1.o. cn het l.t.o.) blijven bestaan, maar de onderbouw, met name de eerste twee leerjaren, wordt veel meer geharmoniseerd. Een dergelijke tweejarige, meer al gemene, onderbouw is slechts mogelijk bij een vierjarige cur susduur van dit onderwijs. In de laatste twee Jaren vindt dan de beroepsvoorbereiding plaats. Ook dc doorstroming binnen het lager beroepsonderwijs wordt beter als gevolg van uniforme toelatingsvoorschriften en van deze tweejarige brugperiode. I Naar een verdere harmonisering van het lager beroepsonderwijs is de regeling nog slcchtse een I eerste stup.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7