KUNST OP ZICHT Theater groep uit Oeganda in LAK- theater met Renga Moi" Structuren van Sabee: Fijne keramiek en wilde kleden in Luifelbaan kunst illusie van bewegingen Alphens Crescendo jubileert PAGINA 5 ZATERDAG 31 MAART 1973 LEIDSE COURANT LISSE Voor de meeste bezoekers zijn de beelden op de Keukenhof niet meer dan een zwaarwichtige toegift bij de bloemenweelde. Toch is, door het uitvallen van Sonsbeek, de Keukenhof-expositie voor het meer gespecialiseerde kunstpubliek de gelegenheid bij uitstek geworden om iets van de nieuwste beeldhouwkunst te zien. Ditmaal zijn in het landschap vhn de Keukenhof ruim 30 werken van Zwitserse kunstenaars geplaatst, een kleine selectie maar representatief voor het betrokken land. In de ruimte onder de open hemel komen de zware sculpturen uitstekend tot hun recht. Enerzijds is in de t reeks beelden de ,,oude meester" Max Bill vertegenwoordigd met geometrische variaties, anderzijds de subtiele, symbolische kunst van Marcus Raetz. Het werk van Angel Duarte behoort, evenals dat van de in ons land meer bekende Gabo, tot de lyrische kant van het constructivisme. Verschillende uiteenlopende fenomenen zijn er verder te zien van Mariann Gründen, Kochs, Ramseyer, Wiggli, Weiss, Müller, Suters. De keuze van de plastieken is gemaakt door de Nederlandse Kunststichting. Keukenhof door keur van kunst „klein" Sonsbeek LEIDEN Het toneelseizoen na dert langzamerhand zijn einde en het eerste voorteken hiervan is de laatste voorstelling, die in Leiden in het kader van het Mickery-circuit zal plaatsvin den. Het zou echter best eens kunnen blijken, dat juist deze laatste voorstelling van dit sei zoen het begin zou zijn van een geheel nieuwe fase in het Mic- kery-bestaan. Het gaat nu na melijk niet om de zoveelste „geëngageerde" of pseudo-prl- mitieve groep uit Amerika of een land met oude en rijke cul tuur als Engeland, maar om een volledig oorspronkelijk Afri kaanse toneelgroep: Theatre Li mited uit Kampala, Oeganda. De leider van deze groep, Robert Serumaga, werd in 1941 in Oeganda geboren. In zijn geboorteland volgde hij het middelbaar onderwijs en vervol gens studeerde hij economie aan het Trinity Col lege in Dublin. Gedurende zijn verblijf in West- Europa werkte hij regelmatig voor de BBC en schreef o m. de roman „Return to the Shadows" en „A Play", dat werd uitgezonden door BBC 3. Sinds zijn terugkeer naar Oeganda in 1967 is hij verbonden aan de Makerere-universiteit en werkt hij als regisseur bij de oudste Oegandese toneel groep „The Uganda Company Limited". De „Theatre Limited", waarmee Serumaga mo menteel in Nederland optreedt, mag zo ongeveer als zijn eigen toneelgroep beschouwd worden, hij is er in ieder geval de leider van en bij de voor stelling, die volgende week in Leiden zal worden gegeven, is hij schrijver, regisseur en hoofdrol speler. De Engelse journalist Bill White schreef over deze voorstelling o.m.: „Robert Serumaga en zijn ge disciplineerde groep brengen het verhaal met zo'n overtuiging dat het publiek bijna angstig wordt. Hun manier van spelen geeft aan dat zij de onwaarschijnlijkheden van het verhaal zonder meer accepteren. Er zijn grote toneelstukken in de litteratuur die op minder gebaseerd zijn. Seru- maga's „Renga Moi" zou met wat schaven en polijsten wel eens een klassiek werk van onze tijd kunnen worden". De inhoud van „Renga Moi" komt in hoofdlijnen hierop neer: Het dorp der Zeven Heuvelen ver keerde in een periode van dreiging en onzeker heid, toen Renga Moi vader werd van een twee ling. Het was noodzakelijk dat de rituele zuive ringsceremonie plaats vond vóór de oorlogsdrei ging vanuit de dorpen aan de andere kant van de heuvels Renga Moi zou dwingen bloed te vergie ten. De vader van de tweeling moet namelijk zijn huis verlaten en een ander „verduisterd huis" betre den, waar hij enige tijd alleen in het donker doorbrengt. Hij moet zijn hoofdhaar afscheren en zijn nagels knippen en mag in deze tijd absoluut geen bloed vergieten. De straf die hierop staat is de dood van de tweeling, waarna de geesten van de kinderen zich op de ouders wreken. De oorlog brak echter uit voor de ceremonie beëin digd was en Renga Moi moest kiezen tussen trouw aan de traditie, die vernietiging van het hele dorp tengevolge zou kunnen hebben, of strij den met de vijand, waardoor de wraak van de tweeling zich op hem persoonlijk zou richten. Hij koos het laatste en ging daarna in ballingschap. Nu kwam er echter een grote rampspoed over het dorp en de Hogepriester onthulde dat de oor zaak hiervan een ongezuiverde tweeling was. De kinderen worden opgespoord en met een speer gedood, juist vóór Renga Moi uit ballingschap te rugkeerde om de zuiveringsceremonie te vol tooien door een termietenheuvel te betreden. Dan wil hij zijn kinderen zien. maar niemand durft hem de waarheid te vertellen. Als de priester hem uiteindelijk vertelt wat er met zijn kinderen is gebeurd, doodt Renga Moi hem in zijn woede. Paul Korenhof „Renga Moi: - woensdag 4 april - 20.15 uur LAK-thcater Muziek en antiek in Duivenvoorde VOORSCHOTEN De Stichting „Duivenvoorde" heeft voor het komend seizoen (tot en met 2 oktober) als van ouds een inte ressant kasteelprogramma sa mengesteld. De avonden (alle op donderdag, behalve de laatste) beginnen om half negen, nadat men het prachtige slot heeft kunnen bewonderen tijdens een rondleiding bij kaarslicht. Deze begint om 19 uur. De serie wordt 5 april geopend door de bekende sopraan Ank Reinders. Zij zingt, begeleid door Aart Rozeboom (klarinet) en Wim Serlie (piano), werken van Rudolf Koumans- Tussen de muziek door is er op 26 april een antiekavond onder lei ding van de heer A Aardewerk. Het publiek kan zelf voorwerpen meenemen ter beoordeling. Het programma vermeldt verder optredens van Lida en Lisa Claus, het Residentie Strijkkwar tet, pianist Ludwig Olshansky, een concert met Franse en Rus sische componisten door het Leidse trio Leny Stevens-Ridder hof (sopraan), Hanny Rav.cn- stein (viool) en Henk Briër (pia no). De laatste donderdag (20 september) brengen leden van radio-orkesten, te samen geko men in het Enesco-kwartet, een gevarieerd concert. Het Ber- gonzi Kwartet sluit op dinsdag 2 oktober het Duivenvoorde-sei zoen af. LEIDEN De in Bleiswijk wonende „structuralist" Keeg Sabee doceert vormleer aan de Technische Hogeschool te Delft. Tot 18 april a.s. exposeert hij onder auspiciën van het L.A-K. in het Academiegebouw aan het Rapenburg een aantal witte en zwarte reliëfs. Deze reliëfs zijn uit geometrische vormen opgebouwd. Er il steeds sprake van een heldere vlakke hoofdvorm, die „be speeld" wordt door in te grijpen met vormen die op hun beurt weer delen zijn van die hoofdvorm. Deze kleinere vormen zijn namelijk gestapeld op de hoofdvorm of zijn op die vorm afgesneden. Soms zijn het ook combinaties van deze twee methoden. ALPHEN AAN DEN RIJN 23 oktober dit jaar viert de Al- phense muziekvereniging Cres cendo" haar vijftigjarig be staan. Ter gelegenheid van dit feest organiseert het orkest een aantal jubileum-activiteiten, waarin ook het publiek betrok ken wordt. Zo verzorgt Cres cendoop 31 mei in de Rijn streekhal een muziekfestival. In augustus is er in Alphen een muziekweek onder auspiciën van „Crescendo". Het festival in de Rijnstreekhal bestaat uit concertwedstrijden, waaraan vele muziekcorpsen zullen deelnemen. Op het pro gramma staan ook marswed strijden en shows voor corpsen, drumbands en majorettes. De dag zal worden besloten met een groots bal. De muziekweek zal heel Alphen en omgeving in de roos van het jubileumfeest brengen. Vereni gingen uit de hele provincie ko men naar de gemeente om hun kunstzinnig kunnen te presente- Tijdens deze voor Alphen unie ke evenementen zal de jubile rende vereniging enige acties voeren, die geld in het laatje moeten brengen. Dit is nodig voor de uitbreiding van de uni formen, de kosten van de jubi leumfeestelijkheden en de re ceptie op 23 oktober. Door bepaalde rangschikking van die stapelelementen ontstaat er een illusie van beweging. Bij de insnijdingen het doorbreken van de contour die daarna verschoven, gedraaid of zelfs omgeklapt worden, wordt die il lusoire beweging nog groter en geeft aan de reliëfs zelfs een mate van oneindigheid. De reliëfs, die thans op de ten toonstelling zijn te zien, zijn wit of zwart. In de witte relië's heeft Sabee vooral de schaduw werking als uitgangspunt geno men, terwijl hij de zwarte re liëfs heeft gemaakt vanwege het gezichtsbedrog vanuit bepaalde hoeken door het doen uitsprin gen of terugwijken van de on derdelen. Sabee probeert daarbij een vorm van beweging te suggereren door onder meer omklappende hoeken, De vormen staan in rela tie met hun omgeving; de wand waartegen dc reliëfs hangen gaat daardoor als het ware met de beweging van het reliëfs mee. Het is een koele kunstvorm, waarin de totale vorm van de reliëfs ondergeschikt is aan do elementen uit die vorm, die do ruimtelijke werking en het al dus ontstane artistieke effect bepalen. Geen kunst overigens, die iedereen direct zal aanspre ken. WILLEM PRINS Keen Sobee: tot 18 april Academie- Ki-bouw, Rapenburg 73. dnuHlJka va nut 9 uur. bchalvo zutcrdng en WASSENAAR In de Galerie-bibliotheek aan de Wasse- naarse Luifelbaan is tot 1 april een tentoonstelling inge richt van keramiek door Jeltje Nikkels-de Bosch Kemper, aangevuld met een zevental z.g. touwobjekten van Lilian Westhoek. Het werk van Jeltje Nikkes is over het algemeen gespeend van „abnormaliteiten". Het meeste is eenvoudig van vorm in de klassieke zin van het ge bruiksvoorwerp, waarbij haar een enkele min-estetische uit schieter over het hoofd mag worden gezien. Zij weet edel-ge- modelle^rde. al of niet versierde schalen te vormen, waarbij het sierlijk eenvoudige ingegrifte lijndecor goed pact en aldus weldadig aandoet. Zij maakt ook keramische wand- objecten, die in lei-plaat zijn gehecht. Het mooiste daarvan, door zijn eenvoud en beeldende werking vond ik „Bekerzwam- men". Andere wandversieringen zijn combinaties van keramiek met leer ofwel macramë een thans weer sterk in zwang ko mende textiel-huisvlijt. Alles bij elkaar beschaafd en vooral rustgevend werk. dat als artistiek bezit ook gebruikt kan worden in de dagelijkse zin van het woord. De zware touwkleden van Lilian Westhoek konden mij over het algemeen genomen niet zo boeien. Het is alles nog al wild, zoals qua techniek als vorm en model. Voorts is het soms moei lijk de door Lilian meegegeven titel uit het werk te destilleren. Soms wel wat vagelijk als bij „Lentevrouw", maar bij zulk een aantrekkelijk schepsel denkt men toch wel aan iets schoon en teers, in plaats van aan een volledige baaierd van touwwerk. WILLEM PRINS Kmmlfl: ^.ulfelhaan-«alerle, Wane. LEIDEN Tot eind opril gr vertoeft in Leiden de jonge Ier P. J. Callinan (25 jaar) Hij zwerft overdag door Nederland, op zoek naar oude en nieuwe vrienden, 's avond* treedt hij op als zanger van „Irish Traditional Folkmusic", zoals hij zijn muziek zelf noemt. Chansonnette „Scara- bee" in de Pieterskerk - choorsteeg heeft P. J. al verschillende malen mogen ontvangen. En op het beroemde oer-traditionele „St. Patrick's Day Ball" ontbrak P. J. niet. Toen hij nog op school zat, begon hij al met muziekmaken. van country tot ballroom- klanken. Steeds meer werd het hem duidelijk dat hij her als solist goed zou doen eo niets bleek minder waar. In en buiten Ierland wordt hij veel gevraagd voor zaal- optredens, voor radio en teevee. 40 singels staan op zijn naam. waarvan er 10 een hit zijn geworden. Hij heeft gespeeld met minder bekende en wereldberoemde musici en groepen in New York. Zwitserland. Denemarken, Boston, Zweden - - en nu in Nederland. In Leiden komt P. J. deze maand nog enkele weekends in „Scarabee". Kunstkortjes LAK-LEIDEN - 3 opril speelt het Groninger Studenten Toneel Gezelschap „De Betoverde Bruidsnacht" vun Jacques Ha melink in het LAK-thenter, aan vang 20 uur. Regie heeft Jan-E- wout van der Putten. Het stuk is de dichterlijke verbeelding van de verhouding tussen dc nu tuur en de mens: poëzie op to- neel. LAK-LEIDEN 5 april geeft het Leids Studenten Kameror kest (Lesko) een concert in het LAK-theater, aanvang 20.30 uur. Op het programma werken van Strawinsky, Géza Frld, Rudzins- ky, Schat. Penderecki en Logo- thetis. Solist: Frank van Koo« ten, hobo. Directie: Jurriaaa Röntgen. HOT HOUSE-LEIDEN Da bekende Amerikaanse zanger Peter Grimston geeft april een concert op de Jaa-zolder Hot House, Rapenburg 24. Bege leiding: trio Rein de Graaff (piano), Henk Haverhoek (bas) en Ruud Pronk (drums). De uvond begint om 22 uur, zaal dicht om 01.00 uur. VAN DER VLIST-LEIDEN - Rob Brouwers en Dini Henkes exposeren vanaf zaterdag in Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt met resp. Schilde rijen en keramiek. Geopend tot en met 30 april van dinsdag tot zaterdag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5