Landschap en Kunst Tijd gekomen om duidelijk te spreken Messiaens Turangalila-symfonie klonk in Rotterdamse Doelen Bonsai: van een reus een dwerg kweken Mgr. Gij sen: KORTE METTEN KERK EN WERELD OOK VROUWEN MOGEN NU COMMUNIE UITREIKEN Mgr. Vrana geen voorzitter van Pacem in Terris Richtlijnen eucharistie in acht nemen Telemanns Matthaeus-Passie in goede uitvoering Bregenzer Festspiele 1973 als artistieke eenheid hij Vrijdag 30 MAART 1973 LEIDSE COURANT De bisschop van Roermond, mgr. Gijsen is van mening, dat nu de tijd is gekomen, dat de bisschoppen duidelijke taal moeten spreken. Hoe langer zij wachten met let uitzetten van duidelijke 'ijnen, hoe meer mensen de keik zullen verla ten en hoe meer de leiding van de kerk Heilige Stoel en bis schoppen de brug naar God slaat en probeert de gelovigen mee te trek'wn, des te zeker der kan men cn an zijn, dat de eenheid blijft. Mgr. Gijsen dit in een in terview met het katholieke Duitse persbureau K.N.A. over de problematiek in zijn bisdom en in de Nederlandse kerkpro vincie. Wat de laatste betreft zegt hij, dat ocze problematiek steeds weer ter tafel komt in de bisschoppenconferentie en ook dat er zekere verschillen in de beoordeling zijn, zowel op pastoraal als op leidingge vend gebied. In hoeverre dit ooit tot zodanige discussies zou leiden, dat men niet meer tot gemeenschappe lijke besluiten zou kunnen ko men. zag hij rog niet „Men kan natuurlijk met in de toe- kost kijken", eldus mgr. Gij- jen. „Maar tot nu toe is het altijd nog zo g; weest. dat we tot een vergeü'k hebben kun nen komen" Wat de toekcms* van de kerk in Nederlan betrof, stelde hij, dat van de dertig procent ka tholieken die r.og in de kerk komen, de ovcprote meerder heid nooit de band en de bis schoppen en d Heilige Stoel zou loslaten. „De mensen die nu proberen der band te rela tiveren zijn meestal ook de mensen, die bet geregelde kerkbezoek en het luisteren naar de leer - an de kerk sterk relativeren of I elemaal over bodig achten, juist deze laat ste groep zil zich steeds ver der van de kerx verwijderen". „Als er dan t. tchoppen zijn, die door de eerstgenoemde groep als we.kelijke leiders worden erkend, dan zal de in nerlijke kracht hersteld wor den. Ik geloof niet, dal er een echte splitsing h twee kerken komt. Er zu ten er nog meer uitgaan. Maar dan hangt het eigenlijk van de bisschoppen af in zover zij de nodige duidelijkheid kunnen verschaf fen dat er niest meer men sen de kerk verlaten dan nodig is. Hoe langer de bisschop pen wachten met een duidelij ke Jijn hoe meer mensen zul len gaan", aldus mgr. Gijsen, die nogmaals telde, dat hij niet aan aftreden dacht, tenzij de paus hem zou vragen. „Maar", zo zei hij „Ik weet ook, dat de he'lige vader dat niet doet; Ik kan misschien wel zeggen integendeel!". De Zwee l se regering heeft besloten het wetsontwerp over de scheiding van kerk en staat nog niet in. te dienen. Men neemt aan, dat dit gebeurt met het oog op de komende verkiezingen. Htt wetsontwerp is nogal omstreden en de rege ring zou het 1 ever nog even in de ijskast willen leggen. Minis ter-president Palme noemde de tijd voor een H'beiding tussen kerk en staat nog niet rijp. De eerste ;,ezant van de Arabische stau' Kuweit, bij het Vaticaan, F.ds-l Al-Saleh Al- Mutuwa, heeft zijn geloofs brieven aan paus overhan digd. De paus roemde het aan kopen van betrekkingen tussen he tVaticaan en Kuweit een te ken van een sfteds intensere wisselwerking tussen de men sen van de meest verschillende volkeren en rassen en een ver dere stap op weg naar een steeds hechtere broederschap vrede en ge*e:htigheid. Het katholieke dagblad „Luxemburger Wort" heeft zijn honderdvijfentwintigjarig be staan gevierd, het is met zijn oplage van /i 000 exemplaren verreweg het grootste van de vier in Luxemburg verschij nende bladen. Luxemburg telt 350.000 inwoners. De heer E. E. Stern, secre taris van de Hervormde Jeugd raad Amsterdam en bekend publicist zal dmcerdag 5 april promoveren aan de rijksuni versiteit Utrïcht op het proef schrift „Macht door gehoor zaamheid; ♦hen ogisch onder zoek naar de macht over men- menlsche kape'. Daarbij Is Frankfurt, dat ou ook een so ciaal bureau np oecumenische grondslag wil openen. Het vliegveld verwerkte vorig jaar ongeveer twaalf miljoen passa giers. Uit een enquête van de pauselijke commissie voor mi gratie en tcerisme blijkt voorts, dat er voorzieningen voor de zielzorg zijn op acht endertig internationale vlieg velden: twi it:g in Europa, acht in Noord Amerika, drie in Zuid-Amerikn, vijf in Azië en een in Afrika cn Australië. In een nieuwe voorstad van Nagoya is de eerste Japanse parochie zonder priester opge richt. Leken hebben de leiding van de pa-jchie. Wel komt een of twee maal per week een priester de eucharistie vie- De aartsbisschop van Keulen, kardinaal J. Hoeffner (r.) brengt een bezoek aan Japan. Hem is het eredoctoraat ver leend in de economie aan do Sophia universiteit van Tokio. De bul wordt hem hier over handigd door de rector magni ficus Mikao Moriya. Voortaan zullen onder bepaalde voorwaarden ook officieel leken, vrouwen evenzeer als mannen, de heilige communie mogen ul- reiken. Aan vrouwen was dit op enkele recente uitzonderin gen na tot nu toe niet officieel toegestaan. De nieuwe regelen zijn vervat in een door de paus goedgekeurde instructie vai de congregatie der sacramenten, een der departe menten van het centrale bestuur van de katholieke kerk. De in structie wordt genoemd naar de beginwoorden „immense carita- lis testamentum" („het bewijs van onmetelijke liefde"). Teneinde de gemeenschapsgedachte meer armslag te geven, maakt het document het de gelovigen, alsook de priesters die de heilige mis hebben opgedragen, mogelijk in bepaalde gevallen tweemaal per dag te communiceren. Het gaat hier onder meer over doopviering vormsel, ziekenzal ving, huwelijk, eerste communie, godsdienstige congressen, volksmissies, bedevaarten en communie der stervenden. Tot nu toe was dit op slechts weinig dagen bv met Kerstmis, op Witte Donderdag, met Pasen en tijdens de zaterdagavondmis —gewet tigd. Overigens blijft in het algemeen de bepaling dat men maar één Keer per dag mag communiceren, van kracht. Twee keer daags de heilige communie ontvangen, louter uit persoonlijke devotie, blijft niet toegestaan. Het Vatikaanse document beperkt verder ten behoeve van zieken en bejaarden, hun verplegend personeel en hun fumilieleden de duur van het eucharistisch vasten (het nuchter zijn van voedsel en alcoholhoudende dranken voor het communiceren) tot onge veer een kwartier. Tot dusver was dit een uur. De nieuw benoemde aposto lisch administrator van Olo- mouc in Tsjechoslowakije, mgr. Josef Vrana, heeft in een telefoongesprek met Wenen verklaard, dat hij reeds op 8 maart het voorzitterschap van de Tsjechische afdeling van de vredespriestersbeweging „Pa cem in Terris" had neerge legd. Hij legde zijn verklaring af tegenover de Weense corres pondent van het Spaanse dag blad ,La Vanguardia". Zoals bekend was het een der Vatikaanse voorwaarden voor zijn bisschopswijding en benoe ming tot apostolisch admini strator. dat mgr. Vrana dit voorzitterschap zou neerleg gen. Desondanks bleef hij in dc Tsjechoslowaakse pers, ook in de katholieke bladen, steeds als zodanig genoemd, hetgeen nogal verwarring verwekt. Hierover gevraagd verklaarde mgr. Vrana, dat hij erop zou aanduiding niet meer zou wor- aanduiding niet meer zo wor den gebruikt. Kard. Willebrands Met klem heeft de voorzitter van het scc-etariaat voor de eenheid, kardinaal Willebrands gevraagd de richtlijnen van het oecumenisch dliectorlum en dc Jong Pc Instructie van het secretaria t! In acht tc ne men wat betreft dc toelating Ue. Hij zei dit ir. een interview voor Radio VuMiaan. Ondanks de goede bedoc -rgen en pasto rale motieven van hen die ze inspireren, xijii er bepaalde feiten en beoas'de geschriften, die de leer en de aanwijzin gen zoals die worden gegeven in de officiële documenten van de kerk niet volledig trouw blijven en ook v> rwarring heb ben gesticht, zo zei hij. Hij verwees neer het onlangs in Melbourne gehouden eucha ristisch congv.i waar dc talrij ke oecumeniscne activiteiten geen aanleldi «j: hebben gege ven tot gebeurtenissen, die men wel als j rofetlsch ken schetst. maar oie toch tegen de leer en de richtlijnen van de kerkelijks autoriteiten in gaan. Bach was een vruchtbaar compo nist maar zijn tijdgenoot Tele- mann was nog veel vruchtbaar der. Die schreef meer dan veer tig passiemuzieken, waarvan er enkele sinds een jaar of tien weer in circulatie zijn. Daartoe behoort een Matthaus Passion uit 1730, Cantate Deo in Zoeter meer heeft dit werk vorig jaar al uitgevoerd en het gisteravond in de stampvolle R.K. Kerk aan In vergelijking met die van Bach is Telemann Matthaus Passiop minder aangrijpend als geloofs getuigenis en minder drama tisch geladen. Het is meer wel- luidend-meedeelzame gebruiks- muziek, zeker in de secco-reci- tatieven van de evangelist, door tenor Chris van Woerkom overi gens markant uitgevoerd, en ook in de simpel geharmoni seerde koralen van de gemeen te. Ook de Christuspartij, impo sant vertolkt door Henk van den Brink, is in het algemeen objec tief verhalend. Er zijn daarte genover heel expressieve tuf- bae-koren met een plastische thematiek en een pregnante tekstdeclamatie, en er zijn ver- scheidenen sublime aria's terwijl in enkels kleine partijen Telemanns karaktersitieke „Tonmalerei" heel origineel is. Bij de uitvoering, die onder de voortvarende leiding stond van Sander van Marion, waren vijf nummers uit de partij van de solosopraan geschrapt en als het mogelijk was te kiezen, zong de bas Cor Niessen enkele van deze aria's, die hij evenals allerlei kleine partijen verant woord uitvoerde. Dat kan men ook zeggen van de aria's die de sopraan Marry Stegenga waren gelaten. Het Gewestelijke Orkest voor Zuid-Holland was doorgaans goed op dreef. Het klavecimbel koor-orgelspel van Addie de Jong lieten weinig te wensen over. Mede door de heldere, akoestiek kwam het betrekkelijk eenvoudig maar toch dankbare werk goed tot zijn recht. Kunst en Kunstenaars Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam zal een grote ten toonstelling wijden aan het werk van de surrealistische Bel gische schilder Paul Delvaux. Op 14 april vindt de opening plaats en de expositie wordt op 17 juni gesloten. De collectie Butöt is verlengd t.m. 23 april, de tweede Paasdag. In het Stedelijk Museum van Am sterdam worden de volgende tentoonstellingen gehouden: Ben Vautier van 6 april tot 21 mei en „Flup Ju Bedrijf" van 13 april eveneens tot 21 mei, In Museum Fodor is het werk van Theo Niermeijer te zien van 19 april tot 4 mei. De Johannes Passion van Thomas Selle (1959-1663) wordt uitge voerd door het Haagse Toon kunstkoor in de Kloosterkerk op woensdag 18 april. Dirigent is Jan de Hoog. Het Rotterdams Toneel brengt op dinsdag 3 april „Op blote voe ten in het park" van Neil Simon in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Jan Teulings heeft de regie. Van de jaren 1946/1948 dateert de Turangalila-symfonie van de vijfenzestigjarige Olivier Mes- siaen, het werk, dat Jean Four- net gisteravond op het program ma van het NRotterdams Phil- harmonisch Orkest had ge plaatst. Niet bepaald een alle daags nummer: bij ons weten heeft het slechts eenmaal in Ne derland geklonken en wel in het Amsterdams Concertgebouw, waar het door het Radiofilhar- monisch Orkest, eveneens onder Foutnet, werd uitgevoerd. Het stuk vergt een monstrueuze bezetting met tam-tams wood blocks, maracas, tal van trom- soorten en klokken, vibrafoon, celesta en een uitgebreid symfo- niekrkest; bovendien komen er Ondes Martinot aan te pas en een piano, die resp. door de schoonzuster en echtgenote van de Franse meester Jeanne en Yvonne Loriod werden ge speeld. Tachtig minuten luisteren vergt deze muziek, waarin de consu ment, als hij tenminste daartoe in staat is, kan constateren, dat Messiaen hierin zowel met oos terse als westerse muziek geoc cupeerd, deze tot een eenheid tracht om te vormen. Wat hem niet immer gelukt: wel is het een feit. dat zijn compositie, hoe zwaar ook gemonteerd, ner gens tot een brij wordt. Doch het is te veel van het goede: de verschillende „facetten der lief de" zouden bondiger moeten worden behandeld. Maar gaarna dient gezegd, dat wij getroffen werden door bepaalde fragmen ten: we denken hier speciaal aan de „Jardin du sommeil d'a- mour", waar de excellente pia niste de zang der vogels op ver rassende wijze suggereerde. Messiaen, persoonlijk aanwezig, kwam na afloop de executanten complimenteren; een ovatie viel hem en de musici terecht ten deel. Voor de pauze Stephen Bishop in Mozarts Pianoconcert in Es (K.V. 482): bekwaam doch te zakelijk. B.R. Vleuten Waarom zou je de bomen niet in je huls zetten? Dat moeten de Japanners vele honderden jaren terug gedacht hebben. De daad bij de gedach te voegend namen ze zaailingen van co niferen en loofbomen, gingen doelbewust de groei tegen door het wortelgestel in te perken en de hoogte te besnoeien. De Bonsaicultuur was een feit. Met echte bomen, maar dan in miniatuur. Zoiets klinkt simpel maar het is het al lerminst. Wie dat het allerbest weet is de Vleutense kweker G. Lodder, ge trouwd met een Japanse. In 1964 begon hij met de import van enkele in Japan opgekweekte boompjes, wist heel lang zaam de belangstelling ervoor te wek ken en smaakt nu het genoegen per jaar een kleine vijfduizend exemplaren t< kunnen importeren. Daarnaast heeft hij natuurlijk nog de eigen kweek. Eigenlijk kan iedereen met veel liefde voor alles wat leeft en groeit, ook Bon sai boompjes kweken. Maar dan gaat intensieve zorg geven. Neem alleen het water geven. De heer Lodder: „Met maar een keertje water geven kom je er niet. De boompjes staan in kleint potjes, op warme dagen betekent dit dat de wortels zeer snel uitdrogen. Dut meermalen water geven per dag. D( methode van de goedwillende huis vrouw: hier een plensje en daar eer straaltje alleen voldoet echt niet". Zonder die nooit aflatende liefde had d< Bonsai cultuur in Japan niet van dt grond kunnen komen. Al mogen er nu ir Ohmya - het Bonsai centrum van Japar - kwekerijen te vinden zijn, evenveel als er tomatenkwekerijen in het Westland zijn, het is daar ook begonnen in de huiskamer, als nijvere huisvlijt. Zo'n 200 miniatuur boompjes uit de eerste dagen van de Bonsai cultuur zijn er nog over. Het oudste is 300 jaar en is in het bezit van de keizerlijke familie. Daarnaast is er nog een enkele echt oude miniatuur boom te koop. maar als men daarvoor zo'n dertigduizend gulden moet betalen, moet men niet schrikken. De miniatuurtjes die de Vleutense kwe ker Lodder importeert zijn „pas" enkele tientallen jaren oud. vruchten van vele jaren niet aflatende zorg. Meest zijn het groen blijvende boompjes met een bedaagd uiterlijk, maar ook wel bamboe boompjes, appel- en kerse boompjes. die echte miniatuurvruchtjes voortbrengen. Kweker Lodder: „Het is jammer dat er in Nederland meer vraag is naar groenblijvende Bonsai's. Er zit meer afwisseling in de bladverlie zende soorten". Om in het bezit te komen van een huis- kamerbos in miniatuur is het natuurlijk mogelijk - en het gebeurt - de kweker op te bellen en te zeggen: „brengt u me maar even een vijftig boompjes". Men moet er dan wel om denken dat vijftig gulden voor zo'n boompje een heel nor male prijs is. Het kan ook anders. In Amsterdam. Prinses Irenestraat 21a, is de Nederland se Bonsai club gevestigd, die zich tot doel heeft gesteld interesse te wekken voor het kweken van Bonsai boompjes. Zij verstrekt inlichtingen over kweken en onderhouden van Bonsai en begeleidt die kweek. Tentoonstellingen worden georganiseerd en door lezingen wordt de kennis vergroot. Met deze vereniging schaart Nederland zich achter Amerika, Australië en Canada, waar al veel eer der zulke clubs zijn opgericht. Wat dat kweken betreft: men doet di werkelijk zelf. Als men het nodige ge duld weet op te brengen. Men neme eer zaailing van welke boom dan ook, d« wortels worden schoongespoeld in eer bak water, dan de wortels voor de helft bijsnoeien. Dit enkele malen per jaar. De zaaiing wordt dan opgepot in een laagpot met half tuinaarde, half zand. Zo gauw nieuwe loten ontspruiten boven de grond worden die eveneens met het snoeimes bewerkt. Om gebogen vormen in onze miniatuurbomen te krijgen, moeten stam en takken door middel var draden in de gewilde richting gedwon gen worden. Die vorm van de boom is de kunst vac het kweken. Chokkan noemen de Japan ners de rechte stam, Hankan de ge draaide. Dan is er nog de Kengai, de af hangende en de So-kan, de tweeling- stam. Aan de vorm van de boom kent men de liefde van de kweker. Zo groeien, wat eens reuzen moesten worden, op tot dwergen. Een fascineren de hobby die men een leven kan blijven beoefenen. Wat zoekt de torist, die besluit Bregenz am Bodensee te bezoe ken? Reclames hebben hem geattendeerd op het prachtige meer, hij weet, dat Bregenz ligt aan de voet van een berg, waardoor tal van attracties zijn deel worden: van dc heel vroe gere morgen tot de heel late avond. Het speciale klimaat en de mogelijkheid, op elke hoogte tussen 400 en 1000 m., door wan delingen en tochten dc gezond ste bewegingstherapie te bedrij ven, zijn de belangrijkste voor waarden voor een werkelijke vakantie. Hij weet bovendien, dat hij als Nederlander daar bijzonder wel kom is. niet uitsluitend, omdat de koninklijke familie in dit kleine paradijs tot dc vaste gas ten behoort. De cijfers spreken in dit opzicht een heel duidelijke taal: bij de 6,9 miljoen toeris ten, is het afgelopen jaar Bre genz e.o. beozchten stond ons land op de derde plaats Doch Bregenz biedt nog veel meer. Reeds 28 jaren organi seert men hier festspiele, ook in dit seizoen: tussen 21 juli en 22 augustus. En zulks op een heel bijzondere wijze: het landschap, het meer worden hier n.l. ten zeerste bij de kunstmanifesta ties betrokken: Landschaft und Kunst is een leuze, die men de organisatoren altijd opnieuw gaarne hoort bezigen. Het na tuurlijke decor vormt een essen- tieël cn integrerend element in het jaarlijks terugkerende re pertoire. 1973 levert hiervan wel een heel frappant bcwij: Men presen teert er n.l. Rihard Wagners Flicgcnde Hol Hinder, waarbij een plan van niemand minder don Wleland Wagner In een daad wordt omgezet. Zijn dood jrhinderde de regie en Herbert Graf, een van de prominenten uit Salzburg heeft zijn taak overgenomen: met dirigent Leo pold Hager en Toni Bualnger als decorontwerper, met de Wie ner Symphomkcr als orkest. Hoe de Flicgende Hollbnder (Leif Roar) in het Bodcnmer ver schijnt en verdwijnt? De organi satoren beantwoorden deze vraag met een ietwat geheim zinnige glimlach Nog bij een andere manifestatie is het water „partij": we doelen hier op het verukkelijke ballet van Tsjaikovsky Het Zwanen- meer, te brengen door het ge zelschap Perm z een groep jonge artiesten met de eerste solisten van het Kirov- en Bols- joiballet. Divertissement voor toeristen, maar dan wel op hoog niveau: ook andere initiatieven bewijzen dit. Zo komt men, in vervlg op de Italiaanse operatraditie tc Bregenz met een werk van Ros sini. buiten Italië weinig be kend: we bedoelen Armida. De eerste heropvoering vnd bij het Maggio Musicale in Forence plaats met Maria callas en daurna in het Teatro la Fenica te Ventlë, waur Christine Dcutc- kom de hoofdrol bezette: onze landgenote, vertrouwde ver schijning am Bodensee, treedt met tal van collega's uit Mi laan hier wederom op. Goed voorbeeld doet goed volgen; wij Nederlanders vestiden, met succes, de aanducht op vergeten opera's van Joseph Haydn: in samenwerking met de Bregen zer Festspiele 1973 en dc ORF wordt op kasteel Hohenems de Haydn-cyclus voortgezet. Dit maal heeft men Die Fischerin- nen gekozen, waarvan dc pre mière in september 1770 op kas teel Fsterhazy plaats vond: na tuurlijk in de versie van de En gelse Haydn-specialist H. C. Bobbins-Landpn. Ziehier een greep uit „Landschap en Kunst een kleine greep overigens. Want ook voor het toneel toont men belangstelling, getuige o.m. de opvoering van Millars Abelard und Hcloise voor de artistieke verantwoor ding van het Weense Burgthea ter. Resten tal van concerten, waarin men de „huiskapel" van Bre genz, de Wiener Symphoniker, kan beluisteren. Om nog maar te zwijgen over de manifestaties in de omtrek Feldklrch, Meersburg, Rorschacherberg waar grote en kleine instru mentale ensembles uit Oosten rijken daarbuiten optreden. Bregenz bezoeken: dat betekent de Bodensee zien en horen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9