W apensmokkelaars IRA lopen in val FORMATIE IS NU DE LANGSTE ALLER TIJDEN Hartinfarct slaat steeds vroeger toe Acht jaar geëist tegen apotheker Prins Charles stond onder Nederlands bevel INTERPOLIS Per jaar twaalf maal staatsloterij stroming in Tunesië en Algerië Geen naaktscènes in pastorietuin Matheus Passion Uw hart uw leven RAND- KRANT LEIDSE COURANT Sloop van besmette hal kost 7 ton AMSTERDAM (ANP) De sloop van d*e met gif besmette hal van Philips-Duphar aan het Noordzeekanaal gaat circa 700.00 gulden kosten. Daarbij komen nog enkele tonnen voor het vervoer naar de Atlantische Oceaan. Onder normale omstan digheden zou het karwei 50.000 tot 100.000 gulden hebben ge kost. Jinds dinsdag zijn twee ploegen van vier slopers, gekleed in overdrukpakken, bezig met een „proefsloop" in het niet besmet te deel van de hal. Over twee weken hoopt men voldoende er varing te hebben met het wer ken in de pakken dat men het besmette deel kan slopen. Naast de hal is een haventje gegraven waar vier binnenschepen het puin zullen innemen. Die sche pen worden in de oceaan tot zinken gebracht. De hal moet verdwijnen voor de verbreding van het Noordzeekanaal. In het Koninklijk Paleis in Amsterdam zijn gisteren in aanwezigheid van de gebruindekoningin de prijzen uitgereikt aan de deelnemers van de floriade. Dè koningin overhandigt hier een door haar beschikbaar gestelde prijs, een zilveren medaille met oorkonde, aan burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam. (Van onze correspondent) LONDEN De Engelse regering prijst de waakzaamheid van de vijf schepen tellende marine van de Ierse repu bliek, die in de nacht van woensdag op donderdag een op Cyprus geregistreerd Nederlands kustvaartuig, de „Clau dia", aanhield. Daarmee kon men beslag leggen op een la ding van vijf ton wapens, bestaande uit 250 geweren, 350 bajonetten, een aantal anti-tankmijnen en explosieven, bestemd voor de IRA in Noord-Ierland. Het is de grootste wapensmokkelaffaire die in Ierland aan het licht kwam. Twee opvarenden van de Claudia in Belfast. Hij is vandaag voor- en vier mannen die het schip te- geleid voor het criminele hof in gemoet vaarden, zijn gearres- Dublin. teerd. Onder hen is Joe Cahill Het is niet bekend hoe men in (53), een oud-leider van de IRA Ierland wist dat de Claudia wa pens smokkelde. Premier Cos- grave. pas twee weken aan het bewind, leidde zelf de goed op gezette actie van marine en po litie. die de wapenzending on derschepte. Mogelijk werd het- schip al lange tijd geschaduwd. De wapens zouden heel goed af komstig kunnen zijn uit Lybië. Volgens de politie waren de ge weren en 20.000 patronen van Russische makelij. In Londen wordt de geslaagde ac tie «en pluspunt voor de rege ring Cosgrave van Ierland ge noemd. In Noord-Ierland werd het nieuws vari de onderschep ping gevolgd door een serie bom aanslagen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Morgen wordt in Nederland een rekord gebroken. Dan wordt de langste kabinetscrisis aller tijden geboekt. Van daag is het 122 dagen geleden dat verkie zingen werden gehouden en het kabinet Biesheuvel zijn ontslag aanbood. Tot nu toe had de langste kabinetscisis plaats in 1956. In de langdurige formatie van 122 da gen wisselden de formateurs en informa teurs elkaar toen af. Uiteindelijk was het mr. Jaap Burger die een einde maakte aan de crisis. Ook toen nam hij in de (infor matie een spilpositie in. 3ok voor de oorlog zijn kabinetten met veel pijn en moeite tot stand gekomen, zoals bijvoorbeeld in 1925, toen het eerste minis- terie-CoIijn aftrad, nadat een amendement van SGP-er Kersten was aangenomen over de opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. In 1956 duurde de crisis vier maanden, tussen het derde en viede kabi- net-Drees. Na twee jaar, in december 1948, zou Drees echter wegens belastingvoorstel len weer ten val komen, waarmee een eind kwam aan de langdurige regeringssamen werking tussen PvdA en confessionelen. Bij de felle verkiezingen in 1956 boekten zo wel PvdA als KVP winst. De PvdA werd de grootste partij. Verlies was er voor de protestante partijen. Drees trad als eerste formateur op, maar na ruim een maand gaf hij zijn opdracht te rug. Romme was zijn grote tegenspeler. Dat tegenspel was bikkelhard. Een poging van Burger om een verzoening tot stand te brengen mislukte. De sfeer tussen PvdA en KVP was grondig bedorven. Restanten hiervan hebben mede geleid tot de crisis van 1958. De tweede formateur was Romme, maar het door hem ontworpen program was voor de PvdA onaanvaardbaar. Na een week liet Romme het afweten. Oud-minister Lieftinck kreeg een informatie-opdracht, maar cp 22 augustus zag deze er geen heil meer in. Romme weer bij de koningin, maar hij weigerde een opdracht. Zijlstra (AR) naai de majesteit. Het resultaat van dit gesprek was een informatie-opdracht voor prof. De Gaay Fortman, dezelfde die begin decem ber van vorig jaar als eerste voor de infor matie werd aangezocht. Ook mr. Burger moest toen een vakantie hij was in Friesland aan het zeilen onder- breken en had „halfweg" in Zwolle een ontmoeting met informateur De Gaay. Op 21 september kreeg Burger een informa tie-opdracht. Een dag tevoren waren Bur ger en Romme samen uit Parijs gekomen, waar zij beiden een vergadering hadden bij gewoond. Op een terrasje in Parijs en in de trein terug hebben Burger en Romme zaken gedaan. Na terugkomst in Nederland ging Burger dezelfde dag nog naar de koningin. Hij kon meedelen dat de moeilijkheden tussen PvdA en KVP grotendeels waren overwonnen. Als informateur reconstrueer de Burger het derde kabinet-Drees. Tijdens het Kamerdebat over de crisis noem de minister-president Drees „het verloop van de formatie de zwakke stee in ons staatsbestel", hij wees erop dat de vor ming van een kabinet ernstig wordt bemoei lijkt doordat er geen meerderheidspartij uit de verkiezingsbus komt. Of een kabinet parlementair of extra-parlementair tot stand komt, was voor Drees niet interes sant. Hetzelfde standpunt huldigt ook Bur ger. Hij en De Gaay Fortman sr. spelen ook nu een belangrijke rol bij de totstandko ming van en kabinet. Net als in 1956 moet Burger ook nu een ein de aan de langdurige crisis maken. Het re sultaat zal dan zijn een progressief kabi net. Ook dat is een nieuwigheid. Want het eerst hebben de confessionele partijen dan geen overheersende invloed op het re geringsprogram, nadat zij vele jaren lang de spilpositie in het kabinet hebben ingeno men. Het resultaat van de (in)formatie- Burger in 1956 betekende het begin van het einde voor de jarenlange regeringssamen werking tussen confessionelen en PvdA. De (in)formatie-Burger zal nu vermoedelijk resulteren in een geheel nieuwe regerings samenwerking, waarbij PPR en D'66 voor het eerst ministers leveren Deze formatie luidt een nieuwe periode op het Binnenhof in. De politieke verhoudingen zijn grondig gewijzigd. De KVP jarenlang van door slaggevende betekenis ziet nu een kabi net-Den Uyl nog als enig alternatief. De politieke realist Burger zal echter zeker beseffen dat het volmaken van de vierjari ge regeringsperiode voor dit kabinet er niet in zit. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER De Engelse troonopvolger prins Charles heeft enkele weken lang onder Nederlands gezag gestaan. In Den Helder keerde gistermid dag H. M. „Zeven Provinciën" terug van een reis van zeven weken naar Engeland, de Azo- ren, Bermuda en de Verenigde Staten, samen met de schepen H. M. Holland en H. M. Amster dam. Aan dit convooi werd het j Engelse marineschip toegevoegd waarop prins Charles dienst doet. Het commando berustte bij de gezagvoerder van de Ze ven Provinciën. Het was de eer- j ste maal dat een Engelse (aan- staande) vorst onder Neder lands bevel stond. Zwaan stelt trein buiten dienst UTRECHT (ANP) De stoptrein die gistermorgen om kwart over elf uit Rotterdam in de richting Utrecht vertrok, is „buiten dienst gesteld" door een zwaan, die tussen Gouda en Woerden dwars door de ruit van de cabi ne vloog. De zwaan liet het le ven. de machinist schrok gewel dig en raakte licht gewond, voornamelijk door glasscherven. De machinist is behandeld in een Woerdens ziekenhuis. De trein bleef in Woerden staan. De reizigers konden overstap pen in een intercitytrein die Woerden normaliter overslaat, maar er nu een extra stop maakte. (ADVERTENTIE) caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. DEN HAAG (ANP) De uitbreiding van het aan tal loterijen per jaar van de Staatsloterij is vol gens minister Nelissen van Financiën de enige mogelijkheid om op verantwoorde wijze aan de wensen van het publiek te voldoen. Aldus blijkt uit het antwoord van de bewindsman op het schriftelijk verslag van de Tweede Kamer over het regeringsvoorstel inzake de Staatsloterij. Vol gens dit voorstel moet het aantal jaarlijks te houden loterijen uitgebreid worden van zes tot twaalf, zodat er elke maand een gehouden kan worden. Het voorstel heeft geen verdere strekking dan de staatsloterij haar aandeel in de zich verruimende markt te laten behouden. De invoering van een lotto, waarover de Tweede Kamer volgende week gaat discussiëren mag niet leiden tot belemmering van de normale ont wikkeling van de staatsloterij, aldus minister Ne lissen. UTRECHT Op de laatste dag van het „digitalispro- ces" heeft de Utrechtse of ficier van justitie mr. J. C. van den Berg gisteren een gevangenisstraf van acht De raadsman jaar geëist tegen de Rot terdamse apotheker W. H. L. (51). Hij achtte be wezen dat de uit Indonesië afkomstige apotheker vier maal geprobeerd had zijn 27-jarige nicht en 25-jarige neef te vermoorden met vergif. L. zit al veertien maanden in voorarrest. trok de Chinese apotheker geen spier. Zijn laatste woorden wa ren: „Ik heb er ontzettend veel spijt van en ik hoop vurig dat u daar begrip voor kunt opbren- De officier zei rekening te houden met een „verminderde toere kenbaarheid" maar vond terbe schikkingstelling van de rege ring niet nodig. Toen mr. Van den Berg zijn eis uitsprak ver- L. vond dat slechts gesproken kon worden van zware mishandeling met voorbedachte rade. Volgens de officier lag de kiem van de moeilijkheden in het overkomen van het gezin L. met het nichtje naar Nederland. L. voelde een genegenheid voor haar, die ver stoord werd toen zij in Utrecht ging studeren. De officier con cludeerde uit ieder van de vier vergiftigingsgevallen „poging tot moord". Uitspraak op 10 april. TUNIS (UPI) Grote gebieden in noord en centraal Tunesië zijn overstroomd als gevolg van zware regenval. Meer dan 10.000 mensen zijn dukloos. Drie mensen zijn verdronken, maar men vreest dat dit aantal veel hoger zal blijken. Enkele landen hebben al vliegtuigen met voed sel en medicamenten en ook he licopters naar Tunesië gestuurd. Ook Algerië kampt met overstro mingen, vooral in het gebied vun Annaba. Zeker 19 mensen zijn omgekomen. Een gedeelte van Annaba is geheel geïso leerd. Er staat drie meter wa ter, vele huizen bezweken en kudden schupen werden door de stroom meegevoerd. (ADVERTENTIE) KOMISCH KAAS UIT HET VUISTJE Piet Bambergen en Rcné van Vooren, bekend van raclio en tv als de Mounties, maken sinds enige tijd reclame voor kaas uit liet vuistje. Commentaar van komiek Bambergen: „Dat doen wij graag voor kaas uit het vuistje, we eten het zelfl BUSSU (ANP) Er zijn geen naaktscènes voor de film „Turks Fruit" opgenomen in de tuin van een katholieke pasto rie in het Gooi. Dit werd namens filmproducent Rob Houwer meegedeeld naar aanleiding van uitspraken van de heer J. Leechburch Auwers tijdens een radio-uitzending van de Rooms-Katholieke Partij Nederland. We! zijn ere nkele, niet-erotische scenes (het tuinfeest) opgeno men in de pastorietuin van de Vituskerk te Bussum. Dit ge beurde met toestemming van de pastores. Namens dezen ver klaarde pastor W. Klueok dat zij geen aanleiding zagen om geen medey^rking te verlenen aan een Nederlandse film, die een stuk le\^n en literatuur van deze tijd weergeeft, waarmee met name de jeugd wordt geconfronteerd. RKPN-Kamerlid N. Beuker deelde mee minister Engels vragen te zullen stellen als CRM zou meewerken ojm van „Turks Fruit" een exportartikel te maken. (ADVERTENTIE) Exclusief op ons eigen merk Discofoon: dekomplete in de Naardense uitvoering o.l.v. Dr. Anton v.d. Horst Veel prominente solisten, zoals: Tom Brand-tenor (evangelistenpartij) La ui sBogln David Hollestelle bas F.rna Spoorenberg - sopraan Herman Krebbers - viool Theo ülof - viool Albeit da klerk - orgel Pcrfckt opgenomen op 4 stereo- elpee's, verpakt in een luxueuze box met handig tekstboek. Laat nu uw wensdroom in vervulling gaan, want de prijs van dezo fantastische opname is de grootste verrassing: 30.- hooglepuntcn Ook de hoogtepunten uit do Matheus Passion, uitgevoerd door het Heidellierger K.immer- orchcsleren liet Canlus Firmus Clior o.l.v. Heinz Markus GotRche, zijn op een Discofoon 30 cm stereo-elpee verschenen. De prijs? Slechts ^65 VROOM DREESM ANN Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een jong gezin netje, een paar kleine kinderen, door de eerste moeilijke tijd heen. een behoorlijk salaris, een leuk huis. jaarlijks een fijne va kantie. Een beeld dat heel wat Nederlandse gezinnen van deze tijd past. En dan ineens die klap: al een tijdje voelt hij zich niet zo lekker. Doorlopend moe, nergens meer zin in, lusteloos. Eigenlijk is hij te dik, maar de afslankpogingen hebben niet ge holpen en, nou ja. zo'n buik je. 's Nachts wordt hij wel eens wakker met hartkloppin gen. De drukte? Laatst kreeg hij wel ineens een steek, aan de linkerkant van zijn borst. Maar het was al gauw weer weg. En dan, zou hij later denken, hele maal zonder waarschuwing, slaat het infarct toe. Hij is een van de gelukkigen, die het over leeft. Een van de 52.000 Neder landers, die jaarlijks na een in farct blijven leven. In tegenstel ling tot die 20.000 die het helaas niet overleven. Steeds jongere mannen, die steeds jongere ge zinnen achterlaten, worden ge troffen door een hartinfarct, door volksvijand nummer 1. Oorzaken zijn er genoeg aan te wijzen. Ze verschillen van mens tot mens. Te veel eten, ver keerd eten, te veel drinken, te weinig lichaamsbeweging, kort om verkeerde leefgewoonten maken de mens anno 1973 tot een gewillig objekt van het steeds meer toeslaande hartin farct. Een paar jaar geleden gold de leeftijd rond de vijftig als de gevaarlijke leeftijd. Wie in 1973 die leeftijd zonder hart en vaatziekten weet te bereiken, steeds meer jonge vrouwen wor den getroffen door een hartin farct. Wie had tien jaar geleden ooit gehoord van een vrouw die gestorven was aan een hartin- mag zichzelf feliciteren. Hij heeft het, voor een deel althans, gewonnen. De leeftijd waarop veel mensen rijp zijn voor een hartinfarct komt steeds lager te liggen. r is trouwens nog een bijzonder alarmerende ontwikkeling: farct? Is ook dat soms een on derdeel van de emancipatie? Met het groeiend aantal slachtof fers van het hartinfarct ontstaat een groeiende anti-activiteit. Op verschillende fronten tracht men de strijd aan te binden. De Nederlandse Hartstichting in Den Haag is daar een goed en goedfunctionerend voorbeeld van. De Hartweek, van 2 tot en met 8 april moet weer het nodi ge geld opleveren voor volgende projekten. Maar ook anderen mengen zich in de campagne. De Hartpatiëntenvereniging in Breda zal binnenkort in het Am sterdamse theater Carré een feestavond houden, waarvan de opbrengst speciaal bestemd js voor de uitbreiding van het aan tal „open hartoperaties" in ons land. De Nederlandse Hartstichting is overigens ook druk doende met de uitbreiding van de open hart- chirurgie, een vorm van harto peraties. waardoor de patiënt een goede kans heeft weer een normaal leven te kunnen leiden. De Hartstichting heeft het Aca demisch ziekenhuis in Nijmegen een bedrag van 155.000 gulden gegeven voor de uitbreiding van het hartchirurgisch centrum van dat ziekenhuis. Ook de kli- nisch-fysiologische afdeling van het VU-ziekenhuis in Amster dam is met een bedrag van de Hartstichting in staat zijn afde ling uit te breiden en daardoor meer hartpatiënten te kunnen opvangen. Toch zijn het allemaal maar druppels op een g'ocierde p'rot, gezien het feit, dat er in ors land wachtlijsten Feso voo hartoperaties. Moor alle ber- helpen, dat stoet nrn—stote'<'!: vast. En giro 204050 van de Hartstichting staat open voor geldelijke steun. Burger (1) Een NIPO-enquete heeft uitge wezen. dat ongeveer 36% van het Nederlandse volk niet weet wat mr. Burger doet. Sneu voor die man. Als ze nou niel wisten wat mr. Andriessen deed! Eten In het april-nummer van het N.S.-blad ..Tussen de rails" doet een zekere Gonnie Ka per de voortreffelijkheden uit de doeken van een eethuis, waar de keuken bol staat van de exclusiviteiten en waar de lekkerbek zich on middellijk thuis voelt. En waar staat dat eethuis, zo laat ze de leaer raden. In AmsterdamMis. In de randstad? Ook mis. Het eet huis staat (je raadt het nfóitin Zwolle! En dat zo jubelt ze is toch wet het bewijs dat je in de pro vincie ook lekker kunt eten. Wie zou dót gedacht hebben? Als Als het een beetje mee wil zit ten worden de confessionelen in de kabinetsformatie toch nog aantjes de voorste. Cruyff-film De meningen over Cruyfjs film zijn verdoe ld. Maar een ding Is zeaar een ding Is zeker: er wordt In ge spééld. Alleen is de vraag (overstemd dor de kassa l: waarmee wordt gespeeld? Met de bal? OJ met de mas sa? Haatl (In de sociale strijd van dit ogenblik dreigt het gevaar, dat de ondernemingsraden zich aan twee vuren bran den, waar ze precies tussen in zitten). Nu hangen ondernemingsraden tussen het goede en het kwade men raadt verwoed waar het aan schort. Zoals het thans gaat, moet men vrezen dat zo een raad diep in zijn wezen een ondernemingsraadsel wordt Opleiding Een Haagse opvnbare school, die ter werving van leerlin gen in zijn folder schrijft ..Wij leiden ook op voor de eerste H. Communie", zou eigenlijk een tegenhanger moeten hebben in een kath. school met een opleiding tot andersdenkende Lente Ministers Ofschoon demissionaire minis ters hun ambt niet voor spek en bonen bekleden, hebben zij zichzelf op de valreep een salarisverhoging van 7,5®ó toegekend. „Een gewone zaak die In de trend past", zo heeft premier Biesheuvel gezegd. Onze vraag: in de oude trend oIn ten nieuwe? Nalaten Wanneer me alles gaat nala ten wat schadelijk geacht wordt voor de gezondheid, dan blijft er weinig over om te leven. Sommigen menen echter, dat een dergelijk Ie ven zeer gezond lt. Vanwege de nalatenschap. Voetbal liedje In spin de bocht er In. uit spuit de naald er uit. Toevalstreffer Vorige week maakten we op deze plaats melding van een toevalstreffer. Een Engelse vrouw had namelijk op de zelfde dag (steeds een ander Jaarhet leven geschonken aan drie kinderen. Doktoren hadden via een computer uit gerekend. dat de kans daar op slechts I op de 48 miljoen is. Dat blijkt nu een poule- schilletje bij hetgeen een on zer abonnees uit Den Haag is overkomen. In zijn gezin zijn niet alleen drie kinderen op dezelfde dag geboren, maar ook in opvolging van precies twee jaar. Misschien zijn er nog knobbelaars oj statistici die eens aan het puzzelen willen slaan hoeveel kans daarop eigenlijk wel is. Plekje De wegen zijn voor de auto's, de stoepen voor de honden, de bossen zijn voor de kam peerwagens. Het enige plekje dat voor de voetganger over blijft, zou de tuin zijn. Maar die is voor de katten. Rurger (2) Zou 64% van het Nederlandse volk nu werkeli/k weten wat mr. Burger doet? Dat zijn dan beslist geen politici1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11