Chemicaliën in brand; schade 12 a 15 miljoen Ruim 80.000 kinderen zetten morgen een boom op Bestraffing omroep door minister is spoedig van de baan Verkaveling Tubbergen gaat niet door Cubaanse spionnen nemen plaats in van Russische collega's „In den beginne" werd nadenk-boek v.d. maand Enorme rookzuil bov n Rotterdam DINSDAG 27 MAART 1973 LEIDSE COURANT pagina 7 5 vaklieden bouwen twee huizen per dag Van ee nonzer verslaggevers. Doetinchem De woning van de toekomst komt uit een fabriek Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wil de voortdurende stijging van de bouwkosten be strijden met een fundamenteel andere aanpak van het woning vraagstuk. Een uit vier man be staande werkgroep heeft vijf jaar lang gedokterd aan de wo ning van morgen, die een maxi mum aan variatiemogelijkheden moest hebben en een minimum aan bouwtijd. Het resultaat staat te glimmen op het Doetinchemse industrieter rein, twee futuristische wonin gen die dan qua uiterlijk nog wel lijken op de traditionele wo ningen, maar qua bouwmateria len en indeling geheel breken met elke traditie. De industrie heeft grote belang stelling voor het Bouwfondssy steem. Het wachten is nu nog op een „huizenfabriek", die voor de Kant-en-klare onderde len moet gaan zorgen, waardoor het mogelijk wordt dat vijf va klieden twee woningen per dag afleveren. Marteling van Griekse advocaten LONDEN (DPA/AFP) Zes Griekse advocaten in Athene hebben een brief uit hun gevan genis laten smokkelen waarin zij om hulp vragen omdat zij onverdraaglijk worden gemar teld" zo heeft Amnestyy Inter national in Londen bekendge maakt. De zes advocaten waren tussen 26 februari en 4 maart gearres teerd nadat zij studenten hadden verdedigd die in conflict met de regering waren gekomen. Zij zijn niet officieel in staat van beschuldiging gesteld, maar worden door de politie vastge houden en gemarteld, aldus de brief. Amnestyy maakt zich ern stige zorgen en heeft de Griekse regering verzocht ervoor te zor gen dat de zes advocaten rechtsbijstand krijgen en fami liebezoek mogen ontvangen. En ofwel een aanklacht tegen hen in te dienen of hen vrij te laten. Scholen contra straaljagers NORDHORN (DPA) Uit pro test tegen het lawaai van NA- VO-straaljagers zijn gisteren twee scholen in de Duitse plaat sen Klausheide en Nordhorn leeg gebleven. De ouders van de 571 leerlingen willen van de regering eerst een „geloofwaar dig antwoord" op hun protesten van drie jaar geleden. Straalja gers zouden dagelijks laag over de daken vliegen en dan hun bommen afwerpen op een schietterrein vlakbij. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Wie morgen kinderen ziet die bezig zijn met het planten van bomen behoeft zich daarvoor niet te verbazen. De vierde woensdag in maart is Immers al sinds 1957 de traditionele nationale boom feestdag. Dan krijgt de natuur weer een extra im puls als kinderen uit de twee hoogste klassen van het basisonderwijs in het kader van dit festijn op verschillende plaatsen In het land bomen planten. En de natuur kan die extra impuls wel gebruiken, zeker na de hevige storm van eind vorig jaar, waar bij miljoenen bomen sneuvelden. Het aantal boomplantende scholieren neemt ieder jaar nog toe. Toen in 1957, na een oproep van de Ver enigde Naties om door het instellen van een „World Festival of Trees" het planten van bomen te bevor deren, in Nederland met medewerking van Staats bosbeheer het, landelijk comité Nationale Boomfeest dag werd opgericht en in Apeldoorn de eerste boom feestdag werd gehouden, waren er 1600 deelnemers. Vorig jaar was dit aantal uitgegroeid tot 70.000 en morgen zullen niet minder dan ruim 80.000 kinderen meeplanten, veelal op gemeentelijke objecten. Staatsbosbeheer en particuliere natuurbeschermingsor ganisaties mogen zich verheugen in een groeiende belangstelling van instellingen die een steentje wil len bijdragen tot instandhouding van de reeds zo zwaar geteisterde natuur. Zo heeft de kruideniersor ganisatie De Spar ter gelegenheid van Nationale Boomfeestdag een bedrag geschonken, goed voor de beplanting van 12 ha bos, oftewel goed voor ruim 26.000 bomen. Een hectare voor iedere provincie en één hectare voor de Hollandse Hout ten zuidwesten van Lelystad. Dit project is tot nationaal object uit geroepen. Een achterkleinzoon van de drooglegger van de Zuiderzee dr. ir. C. Lely zal hier morgen de eerste boom planten. Het bijzondere van de Spar-gift is, dat een deel van het geld besteed mag worden voor educatieve vor ming van de schooljeugd. Bij het comité Nationale Boomfeestdag ligt daarop ook het accent. Door mid del van knipplaten en projectmappen over het nut van bomen en bossen en door bouwtekeningen van bijvoorbeeld een nestkastje, die aan de scholen wor den toegezonden, wordt getracht de kinderen liefde voor de natuur bij te brengen, zodat zij zich voor het groen en leefbaar houden van ons land mede verantwoordelijk voelen. De gemeenten hebben voor dit soort voorlichting geen geld. Een andere organisatie die zich dit jaar voor de na tuur verdienstelijk heeft gemaakt is de (thans niet zo benijdenswaardige) kruidenierscoöperatie CO-OP Nederland, die drie weken lang in samenwerking met de Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten onder haar kopers een bomenactie heeft gevoerd en het door de kopers bijeengezamelde aantal zelf heeft verdubbeld met als resultaat dat morgen de eerste van de ruim 22.000 bomen kunnen worden ge plant. Deze actie richt zich speciaal op de voor de storm zwaar gehavende Veluwe. De planters, o.a. de inzenders van een 1.000-ste bomenspaarkaart, staat na afloop o.a. een groots kampvuur te wachten. Daarnaast zijn er dan ook nog de Algemene Bank Ne derland en het damesweekblad Libelle die hun oog op de natuur gericht hebben. Het traditionele geschenk van de voorjaarsspaaractie van de A.B.N. zal dit jaar een certificaat zijn voor het planten van een ei gen boom. Allemaal initiatieven waarmee Staatsbosbeheer bijzon der gelukkig is en die navolging verdienen, omdat de bomen een noodzaak zijn voor een leefbaar land. Tenzij het acties zijn zoals in Amerika, waar een bekende autofabriek voor iedere vier proefritten die in zijn auto werden gemaakt een boom plantte. Voor een milieuvervuiler erg hypocritisch, vindt Staats bosbeheer. strafbevoegdheid van een minis ter - een politiek figuur - tegen een experimenterende omroep. Zo'n omroep heeft voor cultuur- bevordering en vernieuwing meer betekenis dan een omroep die nooit iets in de waagschaal stelt. Zo'n' experienterende om roep mag dan niet ook nog eens politieke risico's lopen. Wanneer het initiatiefontwerp is aangenomen, zal de CRM-minis ter ook niet meer kunnen ingrij pen tegen een lokale omroep of kabel-tv, waarmee in zes ge meenten experimenteel wordt gestart. Er bestaat voor de lo kale omroep dan echter nog wel de mogelijkheid van ingrijpen door de burgemeester. DEN HAAG De minister van C.R.M. zal waarschijnlijk spoedig zijn bevoegdheid kwijt raken om een omroepor ganisatie te straffen vanwege een uitzending die volgens de minister gevaar heeft opgeleverd voor openbare orde, goede zeden of staatsveiligheid. De PvdA-kamerledcn Roethof en Voogd hebben gisteren de memorie van ant woord uitgebracht bij hun initiatief-wetsontwerp hierover. De grote Kamerfracties zijn het in grote lijnen met het wetsontwerp eens. Mogelijk nog deze zomer zal he wets ontwerp wet zijn- De initiatiefnemers willen dat de De rechter heeft die bevoegd- omroep niet anders wordt be- heid ook nu al tegenover de om- handeld dan de schrijvende roep. pers. Wanneer die een wet over- Als een van de redenen voor hun treedt, kan alleen de gewone initiatief noemen Voogd en rechter ingrijpen en niet de uit- Roethof de cultuurvervlakkende voerende macht (een' minister). werking die uitgaat van de Door kinderen in te schakelen bij het planten van bomen hoopt men ze liefde en verantwoordelijkheid voor de natuur bij te brengen Wounded Knee INDIANEN BELEGEREN INDIANEN WASHINGTON (DPA) In Wounded Knee In Zuid-Dakota, dat nu bijna vier weken door in dianen is bezet, is gisteren een nieuwe situatie ontstaan. De on geveer 200 indianen die zich met succes tegen de blanke be legeraars hebben weten te handhaven worden nu door riva liserende indianen belegerd. Nadat een rechter had bepaald, dat de politie levensmiddelen, brandstof en medicijnen voor de bezetters moest doorlaten, be trok het omstreden stamhoofd Dick Wilson van de Oglala- Sioux met 20 volgelingen stel lingen en liet geen transport door. Hij wil de „vijandelijke roodhuiden" uithongeren. Een van de voornaamste i van de bezetters is de afzetting van Wilson, die zij wanbeleid verwijten. (Van een onzer verslaggevers) TUBBERGEN - De ruilverkave ling van 10.500 hectare grond In de gemeente Tubbergen gaat niet door. Van de 1491 stemge- dat alle niet-stemmers voéoér- standers zijn. Nu heeft men, na een periode van afkoeling, al leen het werkelijke aantal stem men laten tellen. rechtigden hebben er 1237 hun in de betrokken dorpen Tubber- uitgebracht. Er waren 736 gen, Geesteren en Albergen tegenstanders en 487 voorstan ders. 14 stemmen waren ongel dig. Al in december 1971 werd een stemming gehouden over de verkaveling. Toen ontstonden ernstige ongeregeldheden omdat de verkaveling werd aangeno men, op grond van de bepaling i alleen in Albergen de standers in de meerderheid- On geregeldheden hebben zich bij de stemming niet voorgedaan. Vliegtarieveii niet omlaag GENèVE De International Air Transport Association (IATA) heeft besloten de huidige tarie ven voor het passagiersvervoer op de Noordatlantlsche route tot het einde van het Jaar aan te houden. ROTTERDAM middag de plaats waar een felle brand enkele fabriek spanden bij de Rotterdamse Waalhaven totaal verwoestte en aan opgeslagen hars en chemicaliën voor circa 12 tot 15 miljoen gulden verloren deed gaan. De brandweer (63 man) had uren lang nodig voor het vuur in de 2000 ton goederen bedwongen was. De huidige tarieven hadden eigen lijk op 1 april a.s. door nieuwe moeten worden vervangen. Er kon echter geen overeenstem ming over de nieuwe tarieven worden boreikt. De Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen wilden tariefverhogingen omdat ze over het algemeen In finan ciële moeilijkheden verkeren. De Europese maatschappijen wilden de tarieven verlagen om beter te kunnen concurreren met de chartermaatschappijen. Daarom werd besloten de tarie fovereenkomst tot 31 december van dit jaar te verlengen. Tot ver in de omtrek was gistermiddag de zwarte rookzuil te zien, afkomstig van een hevige brand in een loodsencomplex in Rotter dam, die grote schade aanrichtte. Om kwart voor twee zag een vorkheftruck-chauffeur een steekvlam komen uit zijn in een loods staande truck. Omdat een grote partij chemische stoffen in de loods was opgeslagen ren de hij weg. Na enkele kleine ex plosies stond het gebouw snel in lichterlaaie. De brandweer ruk te met groot materieel uit, waaronder vier blusboten. Men kon echter niet voorkomen, dat het vuur oversloeg naar een naastgelegen opslagplaats voor metaal. Ook deze loods stortte (Van'onze correspondent) LONDEN - Cubaanse diplomaten spioneren in Groot-Brit- tannië voor rekening van de Russen. Deze „noodoplos sing" is een gevolg van het feit, dat de Britten in septem ber 1971 niet minder dan 105 Russische diplomaten uit het land gezet hebben, omdat zij zich schuldig gemaakt had den aan „spionage en sabotage". Ofschoon zij talrijke po gingen deden, zijn de Sovjets er nadien niet in geslaagd al deze spionnen zelf te vervangen. De controle, de Britse contra-spionage was te streng. De Londense krant „Evening News" onthulde echter gisteren, dat een Cubaanse diplomaat weggevlucht was uit Groot-Brit- tannië, nadat hij de Britse vei ligheidsdienst op de hoogte ge bracht had van het bestaan van een nieuw spionagenet in Lon den, georganiseerd en gefinan cierd door de Russen. De ge vluchte diplomaat is 40 jaar en heet Gerardo Peraza. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft het bericht bevestigd. Hij zou in Londen contact gezocht hebben met Amerikaanse gehei me agenten, die ervoor zorgden, dat hij een veilig onderkomen kon vinden en een fors pensioen krijgen in de Verenigde Staten. Sindsdien verblijft Peraza in Amerika. Zijn pensioen wordt betaald door een dankbare CIA, de Amerikaanse geheime dienst. Cubaanse spionnen hebben grote successen geboekt in Engeland, omdat hun ontmoetingen met Britse politici, industriëlen, etno logen en functionarissen minder wantrouwen veroorzaakten dan wa-neer dergelijke contacten on-enomen werden door Oost diplomaten. Peraza c bovendien, dat ook tal- •merikaanse diploma ten voor rekening van de sen en dat sommigen van deze spie en opgeleid wi ren in Moskou. na enkele uren In. Voor 90 procent waren de hars en de ongevaarlijke chemische stoffen het eigendom van het Haagse chemische bedrijf N.V. Hercules. Alle goederen waren verzekerd. Bij de brand is nie mand gewond geraakt; de meeste werknemers van het metaalbedrijf waren tijdens de eerste explosies nog met lunch pauze. De enorme rookontwikkeling trok duizenden toeschouwers naar de Waalhaven, zodat de politie de wegen moest afzetten. Onder de brandweerploeg bevon den zich tien mensen in oplei ding, die juist in de buurt aan het oefenen warey. ZIJ kregen meteen hun vuurdoop. Mogelijk één dode Brand tanker bedwongen AMSTERDAM (ANP) - De brand op 40.468 ton metende tanker Naess Spirit heeft moge lijk aan één opvarende het le ven gekost, een 20-jarige Ita liaanse leerling-machinist. Het vuur op het schip is bedwongen. De Naess Spirit, varend onder Liberiaanse vlag en eigendom van de Amsterdamse rederij Zapata Naess, wordt naar de Franse havenstad Brest ge sleept. De brand brak uit in de machine kamer. toen het schip op de At lantische Oceaan voer ter hoog te van Brest. Het bluswerk I werd verricht door een Franse en een Duitse sleepboot en twee Britse marineschepen. Volgens een woordvoerder van de rede rij bestond er geen gevaar dat het schip zou ontploffen of olie zou verliezen, omdat het juist door de Ned. Droogdokmaat- sihrppij was schoongemaakt. D i.e anning van de Naess SprN .-estond uit 50 man, Ita- "a.-nse -'ficieren en Aziatisch personeel. „Vervult de aarde en onderwerpt haar", twee foto's uit het boek „In den Beginne" Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met de woorden „In den beginne" begint de bijbel. En „In den beginne" heet ook het boek dat vanaf 5 april verkrijgbaar zal zijn voor iedereen die wil zien wat de mensheid uit Genesis 1 en 2 heeft weten te bakken. 4K0 foto's vertellen het verhaal. Schitterende foto's, punt gaaf van kleur en sfeer, met «root vakmanschap over de pagina's gedoseerd. Maar het is geen leuk gezicht. Bij de eerste aanblik doet „In den beginne" zich nog voor als een kijkboek, een prentenboek. Men kan er eindeloos IA blijven bla deren. Al bladerend echter ontdekt men van lie verlee dat het vooral een nadenkboek is, met als conclusie dat er nogal wat uit de hand is gelopen sinds Genesis 2 eindigde met de woorden „Alzo werd de mens tot een leven wezen". Beter dan urenlange referaten, over milieu, de der de wereld, centen of procenten, en God is dood maakt de beeldenstroom van het echtpaar Hans en Laura Samson-Rous duidelijk wat zich heeft afgespeeld nadat de aarde opgehouden had woest en ledig te zijn. In hoeverre de mensen van de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek op drift zijn ge weest in hun bedoeling toen ze besloten „In den beginne" tot Boek van de Maand te maken met alle voordelen voor de koper vandien kan bulten beschouwing blijven. Hetzelfde geldt voor de samenstellers, die men zelfs een ®l te estheti sche instelling in de schoenen zou kunnen schui ven een voorkeur voor het mooie plaatje. Dan nog is de oerkracht van het scheppingsverhaal, op eigen manier in al zijn consequenties, visueel gemaakt, uniek voor predikanten. En misschiei\ nog meer voor hen die naar preken moeten luis teren. Treffend bij vooiheeld is de foto van een uitgezak te vrouw bij een marktkraam met het opschrift „terwijl u wacht, wordt uw kind geslachtMei hoeft waarachtig geen vegetariër te zijn om d trieste symboliek te zien. De slotfoto, gebrach over twee pagina's, spreekt ook boekdelen. Ee» grauwe pijpenla van een straat met ramen d> uitkijken op niets. Daarin twee schimmige figu ren, waarvan nooit duidelijk zal worden wat r doen. „Al zo werd de mens tot een levend w< zen", staat eronder - slotzin van Genesis 2.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7