Felle jacht op Palestijnse guerrilla's CHU blijft voor confessionele samenwerking CeidoeSouta/ni Grootscheepse fraude met kentekenbewijzen IvlcGord noemt namen in Watergateproces 53 retous- vluchten op Londen Boze koster luidt uur lang klok Onderzoek naar prijs leermiddelen Dodelijke rit vijf Hagenaars in Lisse MAANDAG 26 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 en explosief. Het door Lon den gepubliceerde witboek is niet bij machte geweest de gemoederen tot rust te brengen. In Belfast betoog den duizenden protestanten tegen dit witboek dat de ka tholieken wat meer politieke rechten toekent ffoto boven). Er is voorts sprake van een verscherping van de terreur. In de nacht van vrijdag op zaterdag over vielen terroristen een huis in Belfast waar drie Britse sol daten naar een feestje ge lokt waren. Twee werden ter plaatse doodgeschoten, de derde werd gewond (foto beneden). A ANTJES en Andriessen hebben na het uit de baan stappen van Tilanus hun verlangenslijst tot wijziging van Den Yyl's linkse program flink ingdkot. Maar terzake van een paar punten zouden ze graag ter contentering van hun achterban, een paur zekeringen aanbrengen: abortuswetgeving, defertsie en grondpolitiefk. Zal Den Uyl gedogen, dat Burger om het sein op gro ente krijgen, An driessen en Aantjes deze troostprijs geeft? Aan het front der pro gressieve drie wordt per slot van rekening nu ai meer gemord dan geapplaudiseerd. Een compromis dat de spanningen niet wegneemt, kan als munitie gaan fungeren bij elk komend politiek conflict. Dan ..wordt" gedogen" een kwestie tegen wil en dank. Daarom ons wel zo lief, dat KVP en ARP het debuut van een puur-links minderheidskabinet gedogen; zonder politieke vrienden erin, maar met de handen vrij om "neen" te zoggen, zodra Den Uyl's beleid niet strookt met het progressief program der confessio nele partijen. Ondanks afhaken bij kabinetsformatie Vanaf 1 april SCHIPHOL (ANP) Met Ingang van 1 april aanstaande worden verschillende vluchtschema's van KLM en NLM uitgebreid. Van die datum af wordt het aantal vluchten op Londen met 12 uitgebreid. In totaal worden er dan 53 retourvluchten op Londen per week uitgevoerd. Ook het vliegveld Gatwlck bij Londen wordt in het vluchtsche- ma opgenomen. Het aantal vluchten op Manches ter, Glasgow, ZUrich en Hanno ver (alleen tijdens de Messe) wordt eveneens uitgebreid. In de DC-9-toestelien van de KLM, die alleen op de Europese rou tes vliegen, zal op 1 april het eerste klas-compartiment zijn verdwenen. De NLM zal met ingang van 12 mei in het weekeinde recht streeks de retourvluchten op Groningen en Maastricht uitvoe ren. De NLM-tarieven worden iets verhoogd. AMERSFOORT De CHU blijtt een samengaan van de drie con fessionele partijen begeren, ook nu hanr Tweede Kamerfractie bij de kabinetsformatie een an dere weg is ingeslagen dan de fracties van KVP en ARP. Unie-voorzitter mr. O. W. A. va(n Verschuer, verklaarde zich een hartstochtelijk voorstander van de confessionele samenwer king tijdens een congres van zijn geestverwanten zaterdag In Amersfoort. Fractievoorzitter Tilanus zei zaterdagavond tij dens een tv-lnterview, dat de zaak als de kabinetsformatie geen breuk hoeft te betekenen voor een tockomstge samen werking. Maar in de CHU vindt men wel, dat nu spoedig aan de samen werking gestalte moet worden gegeven. In zes jaar overleg zijn we niets opgeschoten, aldus CHU-senator prof. dr. J. W. van Hulst tijdens het congres. De Unievoorzitter zei in zijn ope ningswoord met KVP-voorzltter dr. D. de Zeeuw te hebben afge sproken vrijdagavond nadat de CHU besloot niet mee te werken aan de huidige formatie ondanks de kreukels in de christen-democratische samen werking toch het ideaal van die samenwerking krachtig te zul len blijven nastreven en daar aan op 19 mei tijdens een be slissende bijeenkomst gestalte te zullen geven. Mr. Van Verschuer stelde zich achter zijn Tweede Kamerfrac tie, maar toonde ook begrip voor de teleurstelling, die bij KVP en ARP is ontstaan door het afhaken van de CHU. Voorzitter Van Hulst van de Eer ste Kamerfractie toonde zich helemaal niet verbaasd over de loop der dingen van de afgelo pen dagen. Zes jaar is er al ge praat en even lang is de boot afgehouden, zo constateerde hij. Als we de beslissende vergade ring van 19 mei weer voorbij la ten gaan Is de laatste kans ge mist. Als er dan opnieuw kort sluiting ontstaat slaan er stop pen door, die niet te vervangen zijn." GHU-Kamerlid H. Wisselink zei later, dat als op 19 mei de sa menwerking weer niet tot stand komt, de Intenties van KVP en ARP niet oprecht zijn geweest. KLEVERSKERKE (ANP) De koster van de her vormde kerk In Kleversker- ke (Walcheren), die door het kerkbestuur is ontsla gen omdat hij verleden jaar verklaarde overtuigd heiden te zijn, heeft gisteren zijn gramschap hierover ken baar gemaakt door ruim een uur lang de klok van het kerkje te luiden. Hij zal vervolgd worden wegens verstoring van de zondags rust. Toen hij de toren weer uit kwam werd hij door twee agenten meegenomen naar het bureau. West-Duitsland In het Brabantse Heeze ging zaterdag een timmerfabriek door nog onbekende oorzaak In vlammen op. Hel vuur sloeg ook over naar enige boerderijen. De fabriek ging geheel verloren, terwijl aan de boerderijen aanzienlijke schade ontstond. Enige stuktr vee kwamen in de vlammen om. AMSTERDAM (ANP) Met de arrestatie van 'n 32-jarie Amster damse drukkerij-eigenaar heeft de hofdstedelijke politie 'n grote fraude met kentekenbewijzen kunnen oplossen. De eigenaar van de drukkerij heeft in totaal 400 kentekenbewijzen vervalst om met de opbrengst zijn belas tingschuld te kunnen dekken. De bewijzen brachten hem 50 gulden per stuk op. het rollen bij de arrestatie van een 26-jarige Amsterdammer. Met vervalste legitimatiebewij zen huurde hij in totaal 14 au to's die hij, voorzien van een vals kentekenbewijs, doorver kocht. Na deze aanhouding wer den nog acht Amsterdammers gearresteerd, die samen het verhaal aardig rond wisten te maken. Toen het spoor eenmaal naar de De zaak kwam in december aan drukker had geleid werden in zijn kantoor door de politie 100 blanco valse kentekenbewijzen aangetroffen. Ook dor hem na gemaakte stempels van het kan tor de accijnzen en met de handtekening van de directeur van de rijksdienst van het weg verkeer werden in zijn kantoor gevonden. De drukker zei in april van het vorige jaar met zijn falsificaties te zijn begon nen. Ze kunnen slechts door ex perts van echte worden onder scheiden. De „Piëta", het meesterwerk van Michelangelo is gisteren weer aan het publiek getoond. Tien maanden geleden werd het beeld ernstig beschadigd toen een geestelijk gestoorde in Australië wonende Hongaar het met een hamer bewerkte. Het beeld, dat volgens experts perfect is gerestaureerd, is nu beschermd door een glazen xherm en een speciaal alarmsysteem. Paus Paulus (links) kwam gisteren speciaal naar de St.-Pieter om de restaurateurs te feliciteren met hun werk. wegen NAALDWIJK (ANP) De ter gelegenheid van bet 50-jarig be staan van de veiling in Honse- lcrsdfjk (eem. Naaldwijk) geor ganiseerde bloemententoonstel ling is een grcot succes ge weest: de organisatoren meld den gisteravnl bij de sluiting (na v\jf dagen) een bezoekers aantal van ruim 200.000. Er was gerekend op ongeveer 80.000, maar dit werd gisteren alleen al gehaald. De wegen In het Westland waren nauwelijks in staat de toeloop te verwerken, de politie in Naald wijk had dan ook de handen vol. De situaMj werd nog verer gerd door een kettingbotsing op de rijksweg in de gemeente, waarbij zeven futo's betrokken waren. Persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Overlevende van Valiant gered New York (AP) Een Ameri kaanse olietanker heeft gisteren een bemanningslid van het Noorse vrachtschip Valiant uit het water gered en bericht dat hij in goede gezondheid is. Een c-130 vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht had de man eerder opgemerkt en heeft toen twee parachutisten neergelaten op de plek. Deze beiden bericht ten dat de man zich had vastge klampt aan een luik, nadat het schip donderdag was gezonken. De man werd *cns de Ameri kaanse Iaistw.-.cht l getroffen op 400 kilometer un ;:u!d-oostcn van Kaap Mav, i cw ersey. Dit is 160 kilometer ten zuid-oosten van de plaats v.cj r het laatst van het schip werd gehoord. botsing boom overleden SOEST (ANP) In het Pijnen- burgerbos in Soest is gistermid dag de 60-jarige ruiter G. van Oostrum uit Baarn met zijn paard in galop tegen een boom gereden en aan de gevolgen daar van overleden. De heer Van Jostrum reed aan het hoofd vin een groep van twaalf ruiters, toen hij ineens moest uitw'iken. De ruiter kwam daarbij I-, volle vaart te gen een boom terecht en liep daarbij een schedelbasisfrac- tuur, een gebroken nek en een gebroken been op. Kort na het ongeval is hij overleden. Nog geen nieuwe termijn voor Sunay ANKARA (AFP) De Turkse se naat heeft gisteren een grond wetswijziging verworpen, die het mogelijk had moeten maken dat de ambtsta-mljn van presi dent Cevdet Sc nay met twee Jaar verlengd rou worden. Er stemden 104 'contoren vóór de wijziging, maar dit waren er 19 te weinig voor <'c vereiste meer derheid van *wecderden. Tegen stemden 51 se.iatoren en vier stemden blanco. Benoeming DEN HAAG (ANP) Mr. E. G. Wesselink is met ingang v maart van d:t laar benoemd tot raadsadviseur bij het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Mr. Wesselink was secreta ris van de Technische Hoge school in Delft. Gedogen tegen wil en dank BONN De Westduitse politie zoekt met man en macht naar twee kleine groepjes Palestijnse guerrilla's die onderweg zijn om nieuwe terreurdaden te plegen. Het is wel zeker, dat de terro risten het op Israëlische gebou wen en hun bewoners in de bondsrepubliek gemunt hebben. Volgens de Duitse politie bestaat er verband tussen de diverse plannen van de Palestijnse guer rilla's en de recente ontdekking van vier koffers met wapens op het vliegveld van Rome. Men vermoedt dat de Arabieren de met handgranaten en machine pistolen gevulde koffers achter lieten, omdat de controlemaat regelen op het vliegveld geïn tensiveerd waren. Een leider van de Palestijnse ver zetsbeweging El Fatah die een Jordaanse gevangenis levenslan ge gevangenisstraf uitzit, heeft volgens de justitie in Amman bekend dat er geen Zwarte sep- temberbeweging bestaat, maar dat haar activiteiten worden uit gevoerd door een stootgroep van El Fatah. Radio Amman riep zaterdag de Oud-CNV-er H. R. Plomp overleden tekst om van bekentenissen die de EI Fatah-leider Aboe Daoed, in ondervragingen door de Jor daanse justitie in februari heeft afgelegd. Daoed en vijftien van zijn com mando's waren aanvankelijk voor hun activiteit in Jordanië ter dood veroordeeld, maar ko ning Hoessein schonk gratie. De aanslag op premier Wasfi Tel van Jordanië op 28 november 1971 was volgens Daoed bedoeld om de eenheid in de Arabische wereld te verstoren en onder handelingen over een verzoe ning tussen Jordanië en de Pa- lestijnen in de Saoedi-Arabische hoofdstad Djedda te doen mis lukken. Hij zei dat een andere El Fatah- leider, Aboe Iyad, verantwoor delijk was geweest voor de aan slag van Zwarte September op het Olympisch dorp in Mlinchen in de zomer van vorig jaar, de moord op een agent van de Is raëlische inlichtingendienst in Madrid en de mislukte poging van Aboe Daoed om in Amman ministeries te bezetten en minis ters te ontvoeren. Weer een andere El Fatahleider, Ali Hassan Salamech werd door Daoed verantwoordelijk gesteld voor het opblazen van olietanks in Triest en aardgasinstallaties in Nederland, moord op vijf Jor- aniërs in Hamburg en het op blazen van een Israëlisch schip in Amerika. UTRECHT (ANP) In het Diako- nessenziekenhuis te Utrecht is zaterdag op 63 "arige leeftijd de heer H. R .Pbmp, oud-bestuur der van het 'iristelijk Natio naal Vakverbond overleden. De heer Plomp vas van 1953 tot 1966 secretaris van het CNV en speciaal belast met de sociale verzekeringen. DC-9 van KLM landt op een motor GOTENBURG (UPI) Een DC-9 van de KLM h#eft gisteren op een motor een geslaagde lan ding gemaakt op de luchthaven Torslanda bij Gotenburg. Geen van de 24 inziitenden liep letsel op. Het toestel maakte een lijnvlucht van Amsterdam toen de piloot bemerkte dat een van de twee straalmotoren met goed werkte. Nadat hij deze motor had uitge schakeld, zette hij de machine zonder inciden m aan de grond. De brandweer o e uit voorzorg gealarmeerd was, behoefde niet in actie te komen. De Amsterdamse inspecteur Sietsma toont de valse kentekenbewijzen die de Amsterdamse politie de laatste weken hebben bezig gehouden. UTRECHT (ANP) - De Vereni ging Voor Openbaar onderwijs gaat gegevens verzamelen over de kosten die ouders moeten maken voor hun kinderen die voorgezet onderwijs volgen. De kosten voor het leermiddelen pakket lopen sterk uiteen en de VVO heeft de indruk dat lang niet alle uitgaven noodzakelijk zijn. Vooral over de schoolboeken! ijs- ten bestaat vaak verwarring en onduidelijkheid. De WO heeft haar leden opgeroepen ge gevens over verkeerde ontwik kelingen en misstanden te ver zamelen. Ook gegevens van niet aangesloten ouders of ouder commissies .in het voortgezet onderwijs zijn welkom bij de WO (Jan Luykenstraat 29, Am sterdam). Aanbevolen wordt onder meer op de volgende punten te letten: Zijn al die dure schoolboeken echt nodig, worden vorige druk ken wel altijd terecht gewei gerd? Hebben de ouders wel Inspraak op school bij de keuze van nieu we schoolboeken of andere leer middelen? - Komt het voor dat er boeken op de lijst staan, die bij een po ging tot aankoop uitverkocht of in herdruk blijken? Bloemenshow zorgde voor overvolle LISSE Bij een ernstig ongeval dit weekeinde in Llsse Is de 18- jarige Hagenaar J. H. om het leven gekomen. De auto waarin hij zat vloog op de hoek Oranje- laan-Hereweg tegen een beton nen hek toen de bestuurder, de 16-jarige Hagenaar R.v.d.L., vanwege de hoge snelheid de macht over het stuur verloor. Van de overige drie inzittenden, allen uit Den Haag, werd H. L. ernstig gewond overgebracht naar het Ursula-ziekenhuis in Wassenaar. Ruiter na TJOEVEEL keer is in de formatie-Burger al niet geschreven en gesproken over het kritieke moment? De vindingrijkheid van de formateur plus de wetenschap bij in het spel betrokken Kamerfracties dat, als Burger mislukt, er een zinvol alternatief meer is, hebben echter bij herhaling het afslaan van de motor verhoedt en de wagen op gang gehouden. Vandaag is er weer een kritiek moment. Nederland voedt aan dat na het afvallen van de CJi.U. Burger alleen slagen kan wanneer rede lijke toezeggingen van Den Uyl het Andriessen en Aantjes mogelijk maken om voor een kabinet dat zij gedogen willen, ook het toetreden van partijgenoten tot dat kabinet goed te keuren. Ook zonder die goedkeuring kan Burger blijven proberen om naast Boers ma en De Gaay Fortman sr. een viertal ministers met KVP- stempel aan te zoeken. Maar ook wanneer Den Uyl's kabinet dan bij zijn eerste optreden gedoogd wordt, leert het op de rand van een vulcaankrater. Voor KVP en ARP ontstaat dan wel de onaantrekkelijke situatie dat de aanwezigheid van bevriende politioi in de regering de gemengde gevoelens in fractie en partij tot hoogspanning kan opladen. In ze kere a)m zullen KVP en antirevolutionairen zo hebben we begin februari al eens geschreven tegenover deze ministers en staats secretarissen zich voelen als tegenover gijzelaars die anders dan zij zelf van goede bedoelingen bij de ontvoerders overtuigd zijn. Zekeringen Washington (AP) James McCord, die schuldig is bevon den van het aCuisteren van het democratisch verkiezingshoofd kwartier in Washington vorig jaar, heeft anderen genoemd die bij de Watergate affaire betrok ken zijn geweest, zo heeft het hoofd van een speciale commis sie van onderzoek van de Ame rikaanse senaat zondag gezegd. De leider van de commissie, Sa muel Dash, weigerde iets open baar te maken van de inlichtin gen die hij gedurende een ge sprek van zes uur van McCord heeft gekregen. Hij verklaarde echter tegenover verslaggevers tijdens een gister avond gehouden persconferentie dat McCord volledig met de commissie samenwerkt. Rechter John J. Sirica heeft een vonnis tegen McCord aangehou den na de onthulling dat McCord hem een brief had ge schreven met de mededeling dat er tijdens het proces meineed is gepleegd, dat de verdachten on der politieke druk waren gezet om te bekennen en er verder het zwijgen toe te doen en dat andere betrokkenen bij de Wa tergate affaire tijdens het pro ces hadden kunnen worden geï dentificeerd maar dat dit niet is gebeurd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5