PIEÏ DE ZOETE MISTE INEENS TON THIE Competitie voor B-elftallen is niet haalbaar J»as- Spelbeeld wees te lang op Zege van Feyenoord Zuiver doelpunt Van Eeden werd toch afgekeurd SPARTA S TE SNELLE TEVREDENHEID DOOR PSV AFGESTRAFT Mansveld speelt tegen Oostenrijk KWESTIE CRUYFF BIJGELEGD - y. ■"U Publiciteit ROTTERDAM De situatie zat zo haarscherp in het geheugen van Piet de Zoete, dat hij er zonder enige hapering een schets van maakte. „Ik dekte tussen twee man in, speelde doodnuchter terug van twintig meter afstand en verwachtte Thie in het doel. Maar hij was er helemaal niet. De bal huppelde midden in het doel". Feyenoord was tegen de rust op 10 geko men, Feyenoord kwam erna op 20 en dat bleef zo, mede dankzij scheidsrechter Boosten die een wel zeer curieuze verklaring gaf voor een haarzuiver doelpunt dat FC Den Haag had gemaakt. Hij drukte trouwens toch zijn stempel op deze matige wedstrijd want wat de heer Boosten niet zag, toeliet en verkeerd beoor deelde, grenst, voor een scheidsrechter in de eredivi sie, aan het ongelooflijke. Hij kon evenwel niet het spel beeld beïnvloeden dat, vooral in de eerste helft, wees op slechts het wachten op de treffer van Feyenoord. Tus sen dat spelbeeld en de wer kelijkheid lag echter een we reld van verschil. Met Res- sel, Ladinszky en Kristensen in de eerste lijn beschikte Feyenoord over drie „drift- kikkertjes" die compleet in paniek raakten als zij schiet- klare kansen meenden te krijgen. Meenden, want veel kans gaf de defensie van FC Den Haag niet weg. De bui- tenspelval open zetten is een karwei dat de Hagenaars wonderwel beheersen en al kleunde de heer Boosten ook daarbi'j wel eens mis, het had geen desastreuze gevol gen. Wel die vrij ongevaarlijke si tuatie waarbij Piet de Zoete ineens zijn doelman" miste. Dick Schneider kwam toelo pen op een lange pass. De Zoete: „Ik heb Schneider niet gezien dus daarom deed ik het niet". De Zoete speel de terug op een moment dat Ton Thie schuinweg zijn doel uitliep dat toen geheel verla ten was. Feyenoord was een voorsprong geschonken Teunissen: „Thie had moe ten waarschuwen" in een duel dat tot dan toe geken schetst ken worden, en daar van ook getuigenis aflegde, als de wedstrijd van de te leurgestelde teams: Feyen oord de strijd om de UEFA- Cup als troostprijs, FC Den Haag wellicht zelfs dat niet meer. Het was een matte vertoning. FC Den Haags trainer Teunissen: „Ik vond ze beide wat mat spelen. Maar juist toen we in ons ritme kwamen, viel dat doel punt". Te veel heer FC Den Haag was echter op geen stukken na de ploeg die in een vurige thuiswedstrijd Feyenoord had verslagen. Dat vuur ontbrak. Er sprong geen vonk over en er was ook niemand die daartoe een aanleiding kon geven. De voorste linie tornde vergeefs op tegen de robuuster spe lende Feyenoorders. René Pas was als spits opgesteld. Pas: „Er was afgesproken dat ik de gaten in zou trek ken in de eerste helft". Die gaten waren sporadische en het ging dan ook beter toen Pas na de rust op rechts ging spelen. „Ik ken Harry Vos en ik wist wat zijn zwakke plek is". Pas pas seerde Vos dan ook r Oen binnendoor. Maar zijn voorzetten bleven zonder ef fect. Harald Berg hoefde er bij een zijn hoofd maar op de juiste wijze tegenaan te zetten. Hij kopte angstig, naast het doel. Berg kreeg overigens nog een kans waaruit bleek dat hij „te veel heer in het voet- balverkeer" is. Hij moest kiezen tussen de mo gelijkheid te kunnen scoren maar dan ook Treytel wel licht raken, of springen. Berg sprong. Men kan dat waarderen maar helaas heeft het voetbal zich zo ont wikkeld dat negen van de tien de eerste oplossing zul len nemen. Buitenspelval Er waren dus kansen voor FC Den Haag, niet minder dan voor Feyenoord dat constant overhoop lag met de buiten spelval. Een redmiddel even wel dat niet op kracht duidt. FC Den Haag was dan ook merendeels de defensieve taak toebedeeld. Er vloeiden af en toe combinaties uit de benen van de Feyenoorders die de aanwezigheid van klasse verrieden maar waar is de man die de Rotterdam mers de afronding van een aanval bezorgt? Niet La dinszky, niet Ressel, niet Kristensen. Er moest dan ook wederom een schot uit de tweede lijn komen, v an Theo de Jong, om in de tweede helft de stand op 20 te brengen. Een onbegrijpelijk doelpunt, van afstand. Teunissen: „Thie werd in de laatste zeven, acht competi tiewedstrijden niet gepas seerd. Dat tweede doelpunt is moeilijk te verklaren voor een doelman van zijn klas se". Thie, die zeer weinig te Eindhoven De eerste helft van PSV—Sparta was het aanzien nauwelijks waard. PSV. bracht er toen vrijwel niets van trecht en volko men verdiend kon Heijerman twee minuten voor de rust na een door Klijnjan geno men hoekschop en een mis ser van Mulders de betere Spartanen de leiding geven. Bij PSV was na de hervatting niet alleen de aan zijn lies geblesseerde Van der Kuylen vervangen door „stoorzen der" Hoekema maar bleken in. het Eindhovense team al lerlei wijzigingen te zijn doorgevoerd. Dat werkte ef fectief. temeer daar PSV zich in deze periode veel gro tere inspanningen getroostte. Sparta kwam in steeds grotere moeilijkheden nadat de naar het centrum van de aanval verhuisde Lubse met een fraai schot doelman Does burg had verslagen: 1-1. Dit doelpunt was een hard gelag voor de Rotterdammers, die kennelijk gedacht hadden de voorsprong op vrij eenvoudi ge wijze te kunnen vergro ten. In de slotfase miste Lubse na een misrekening van Heijer man een fraaie kans maar met nog twee minuten te spelen stelde hij Hoekema in staat Doesburg kansloos te verslaan. Scoreverloop: 43. Heijerman 0-1, 62. Lubse 1-1, 88. Hoeke ma 2-1. Scheidsrechter Cor- ver. Toeschouwers: 10.000. PSV: V. Beveren; Krijgh. Strik, Nordquist, Van Kraay; Van den Dungen, Van Es- donk (Van Dinter, Mulders; Schmidt Hansen, Van der Kuylen (Hoekema). Lubse. Sparta: Doesburg. Venneker, Ter Horst. Eijkenbroek. Vis ser; Walbeek (Jansen), Klijnjan, Bosveld; Heijer man, Kreuz, v. Staveren (Sa- dek). Heftige protesten van FC Den Haag nadat het doelpunt van Hans van Eeden was afge keurd omdat Wijngaarde hin derlijk buitenspel zou hebben gelegen. V.l.n.r. Treytel, Pas, Mansveld, Israël (3), Van Eeden, scheidsrechter Boos ten, Wijngaarde. doen had gekregen, leek niet geconcentreerd, reageerde te laat en Feyenoord stond, op 2—0. Zonder imponerend spel want juist toen toonde FC Den Haag meer durf, meer initiatief en kwam het veel- vuldiger in de aanval dan in de eerste drie kwartier. Lex Schoenmaken en Harry Vos beide ex-Hagenaars, konden minder dan tevoren demon streren hoezeer zij hun oude strijdmakkers waren „ont groeid". Zij wonnen minder duels, bewogen zich niet meer zo frank en vrij. Afgekeurd FC Den Haag, nog steeds zon der dat de vonken eraf spat ten. onderkende de mogelijk heden. Er kwam dan ook een doelpunt. Treytel stomp te de bal weg en Hans van Eeden knalde ineens raak. Een schitterend doelpunt. De heer Boosten reageerde met „buitenspel". Thijs Wijn gaarde. ver opgedrongen wat de situatie van dat moment typeert, was achter Treytel in het doel gevallen bij het duel in de lucht. Boosten verklaarde dat Wijn gaarde hinderlijk buitenspel lag omdat hij had geroepen en een trappende beweging naar Treytel had gemaakt. Wijngaarde: „Dat liegt hij. Denk je nou dat ik iets roep als ik nauwelijks weet waar ik lig. Wel weet ik dat ik een meter achter de lijn lag en dat mijn benen niet zo lang zijn dat ik dan ook nog kan trappen". Aan de waarneming van een soheidsrechter is echter niets te veranderen. Dat onder vond FC Den Haag ook ten voordele toen De Caluwé in het „gebied" Ressel onderuit had gehaald, in het begin al. Boosten zag er een sliding in en geen neerleggen. Ressel had het trouwens ook nog eens te kwaad met Mans veld, die inderdaad fors was „aangetikt", viel en het ge luk had dat Ressel opsprong en dus niet werd geraakt toen hij revanche wilde ne men. Even later „pakte" Mansveld hem toch, maar zoiets kan bij een scheids rechter die uiterst zwak leidt. Trekkebenen Er zat voor FC Den Haag na de afgekeurde treffer niets meer in. De balans na afloop toonde een trekkebenende Bregman die door Van Hane- gem was „getoucheerd" en er een dijbeenblessure aan had overgehouden. Bres ver ving hem na de rust. Trainer Teunissen hoopt op Fuglset, die dinsdagavond in een oefenduel met amateur- eerste klasser RVC sinds lange tijd zijn eerste gehele wedstrijd oplost. Alles moet bij ons uit de tweede lijn ko men. Zelfs dat doelpunt van Van Eeden, die wel linksbui ten was maar op dat mo ment uit de tweede lijn schoot". En dat doelpunt werd ook nog ten onrechte afgekeurd. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 36. De Zoete 1—0 (eigen doel), 50. De Jong 20. Scheidsrechter Boosten. Toeschouwers: 31.420. Feyenoord: Treytel; Rijsber- gen, Israel, Schneider, Vos; Schoenmaker, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Ladinsz ky, Kristensen (Wery). FC Den Haag: Thie; Wijn gaarde, Mansveld, De Zoete, De Caluwé; Advocaat. Berg, De Graaf; Pas, Bregman (Bres), v. Eeden. Rotterdam Bondscoach dr. Frantlsek Fadrhonc, aanwezig bij FeyenoordFC Den Haag, verheelde niet dat hij problemen had met de formatie van de ploeg die woensdag 28 maart in Wenen tegen Oostenrijk speelt. „Ik zoek een tweed man voor de spits en een laatste man. Tegen Oostenrijk stel ik Aad Mansveld op". Fadrhonc: „Israël gaat niet mee. Ik vind dat hij beter wordt maar ik neem geen enkel risico. Israel heeft in totaal zo'n twee maandn nodig en ik wil graag dat hij 2 mei tegen Span je speelt. Omdat ik nu geen risico's neem, zal ook Neeskens niet meegaan. Ik heb geen zin om af te breken wat moeizaam is opgebouwd. Dus alleen spelers die volkomen fit zijn". René en Willy v.d. Kerkhof zijn de debutanten in de selectie van zestien spelers: Haan, Hulshoff, Krol, Keizer, Suurbier (allen Ajax3; Jeuring, René v.d. Kerkhof, Willy v.d. Kerkhof, Schrij vers, Pahlplatz (allen FC Twente); Van Hanegem, De Jong, Schneider (allen Feyenoord); Mansveld (FC Den Haag) Bro- kamp (MVV) en Van Beveren (PSV). Amsterdam Het bestuur van Ajax heeft zaterdagmorgen met de spelers, dokter Ro- link en fysiotherapeut Kat een bespreking gehouden be treffende de „kwestie Johan Cruyff", die weigerde met het elftal naar München te reizen. Ajax gaf het volgen de communiqué: „Na een uitvoerige discussie is het bestuur van mening dat door een onjuiste communi catie een verkeerde conclu sie is getrokken betreffende het niet-verschijnen van Jo han Cruyff. Bestuur en spe lers hebben tevens alle za ken betreffende de medische begeleiding besproken. Over en weer is een volledig ver- trouwen uitgesproken. Bo vendien spraken de spelers het vertrouwen uit in de be handelingen van fysiothera peut Kat". In een nadere toelichting zei Jaap van Praag, dat de on juiste conclusies waarvan in het communiqué sprake is, zowel zijn getrokken door het bestuur als door Johan Cruyff. De bespreking heeft geen wij ziging gebracht in de wijze waarop de spelers van Ajax hun blessures laten behande len. Johan Cruyff, Sjaak Swart en Gerrie Mühren blij ven onder behandeling bij fy siotherapeut Salo Muller. Horst Blankenburg, die ern stig geblesseerd is, staat on der hoede van dr. Tetzner. Wei zullen de spelers van Ajax in het vervolg dokter Rolink op de hoogte stellen, alvorens zich tot dr. Tetzner, Salo Muller of welke specia list ook te wenden. Den Haag Na de ledenver gadering van de sectic be. taald voetbal van de KNVB, toen al bleek dat er nage noeg geen belangstelling meer bestond voor het in standhouden van de B-elftal len, zouden de wel geïnteres seerde clubs vrijdagavond bij elkaar komen om bij na der inzien te bepalen in hoe verre er het volgend seizoen naqst de C-competitle ruimte zou overblijven. Twee van de negen verenigingen stuurden echter op het laatste moment bericht van verhindering, terwijl ook bij anderen de animo was gezakt. „Ik ge loof". zei FC Den Haag-ma nager Eddie Hartmann het afgelopen weekeinde dan ook, „dat we de competitie voor B-elftallen nu wei kun nen vergeten". Sommige voetballeiders spreken het uit, andere niet maar een ieder is er langzamerhand wel van overtuigd dat top voetbal een professione le zaak is geworden en dat voetbalclubs in de betaalde sector bedrij ven zijn. Langzamer hand is ook doorgedron gen dat het plegen van public relation daartoe behoort. Bedrijven im mers willen in de publi citeit komen en zullen derhalve moeten open staan voor het verstrek ken van inlichtingen die dat streven kunnen be vorderen. Vele voetbal leiders gedragen zich daarnaar. Trainers blij ken er over het alge meen niet van doordron gen te zijn. Zij doen niet mee aan het bevor deren van de publiciteit voor het bedrijf waar van ook zij eten. Erger nog, zij berokkenen het bedrijf schade. Zoals Barry Hughes, die vijf dagen voor zijn aanstel ling als trainer van Haarlem in wanhoop uit riep: „Ik zal maar trai ner van Bangla Desj worden". Hem werd ge vraagd wat zijn naaste toekomst zou zijn. Hij ontkende dat hij naar Haarlem zou gaan. Zo iemand hoeft het niet te beamen maar pertinent ontkennen is valse voor lichting geven. Hij kan het, en trainers zijn daarvoor leep genoeg, in het midden laten. Straks verwachten zij weer dat zij voor honderd procent geloofd worden. Zij be wijzen hun bedrijf een slechte dienst met het opzettelijk de waarheid geweld aandoen. En Hughes staat daarin he laas niet alleen. Kool en geit De kwestie-Cruyff is afge daan, formeel althans. De kool en de geit wer den gespaard. Cruyff zegde openlijk het ver trouwen in dokter Ro link op door zich tot an dere artsen te wenden. Het is bekend dat de lei ding van Ajax zeer ge porteerd is voor dokter Rolink, die evenwel geen algehele overwin ning kon behalen. Salo Muller, ex-verzorger bij Ajax, krijgt enige spe lers te behandelen, dr. Tetzner ook een, de an deren blijven bij Rolink die bereid is hen „door te sturen" indien zij daartoe de behoefte ge voelen. En zo is ieder een weer tevreden. Kool en geit sparen kan in derdaad de oplossing zijn om conflicten te voorkomen en wellicht zoek geraakte rust te herstellen. Moeilijker Over het gat dat na de jeugdinterland tegen Oosl-Duitsland zichtbaar werd in de Nederlandse zwemmerij, moet niet te lichtvaardig worden gedacht. De lichting- Bunschoten kan zeer be langrijk zijn met het oog op de volgende Olympische Spelen. Dat er nu geprobeerd wordt met de jongere jeugd veel van de achterstand in te lopen is een goed streven, maar het maakt de opgave van da nieuwe bondscoach Beri Sitters wel moeilijker.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13