ONDERWIJSWERK BINNEN SCHOOL BETER VERDELEN Turkse vrouw liet baby in trein achter Duits episcopaat trekt erkenning van studentenorganisatie in Jongerenbus bisdom Breda loopt als een trein Rapport taak leraren: Tsjech ziet einde zachte ivinters Liturgisch Londense festival in city KERK EN WERELD Eerste synode in communistisch geregeerd land DINSDAG 20 MAART 1973 PAGINA 7 Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het ministe rie van onderwijs zou de leiding van middelbare scholen meer ruimte moe ten laten bij de inrichting van de werkzaamheden binnen de school. De cen trale overheid zou niet ver der moeten gaan dan per aantal leerlingen één le raar toewijzen, bevoegd- heidseisen voor leraren stellen en aangeven welke functies in de school zijn te vervullen. Aanstelling van en taaktoewijzing aan lera ren zou aan de schoollei ding moeten worden over gelaten. Dit advies tot decentralisatie Turkije Uitstel van verkiezingen ANKARA (Reuter) De presi dentsverkiezing in Turkije is op nieuw uitgesteld en het heeft er de schijn van, dat het parle ment de verkiezing van een nieuw staatshoofd twee jaar zal verschuiven. la een weekeinde van uitgebreide besprekingen hebben de twee grootste politieke partijen in Turkije een informele over eenkomst bereikt om de ambts termijn van de aftredende president Cevdet Sunay te ver lengen en in 1975 nieuwe verkie zingen te houden, e militaire bevelhebbers zijn op de hoogte gesteld van het voor stel en schijnen het de beste op lossing te vinden voor een cri sis, die het leger en de politici in een gevaarlijk conflict heeft ge bracht. staat in het rapport over het on derzoek naar de taak van de le raar bij het voortgezet onder wijs. Dat onderzoek in 1969 werd door de toenmalige minister Veringa beloofd aan de lerarenorganisa ties die hadden geklaagd dat in voering van de mammoetwet in 1968 voor de leraren een belangrijke taakverzwaring mee zou brengen. De zwaarte van de lerarentaak blijkt volgens het vandaag vrijgegeven rapport meer aangepraat dan reëel. Ge middeld maken leraren per week 38% werkelijke werkuren vol. Inclusief betaald overwerk. Zonder overwerk telt de werk week van de leraar gemiddeld bijna 36 uur. Ook de spanning die leraren ondergaan is niet hoger dan die bij industrie-ar beiders en vrouwelijke werkne mers, alleen vergeleken met kantoorpersoneel ondergaan de leraren beduidend meer span ning. Ook ziekteverzuim- en sterftegegevens van leraren zijn niet ongunstiger dan die van an dere beroepsgroepen. Toch bleek bij het onderzoek 40 pet. van de ondervraagde lera ren (3000) hun taak aanzienlijk zwaarder te vinden dan de taak van andere vergelijkbare beroepen. Eén van de opvallende uitkomsten is, dat sommige leraren veel meer, anderen veel minder uren maken dan het gemiddelde. Het gemiddelde is 38% uur. Meer dan een kwart van de leraren werkt echter nog geen 30 uur per week, terwijl eveneens meer dan een kwart 40 of meer werkelijke arbeidsuren maakt en ruim eenachtste zelfs meer dan 45 uur per week. Dat verschil ontstaat vooral om dat sommige leraren behalve het eigenlijke lesgeven veel ander werk binnen de school doen. Le raren Nederlands bijvoorbeeld bleken een grotere weektaak te hebben en ook meer spanning te ervaren. Zij, en ook leraren in talen en exacte vakken hebben voor voorbereiding en nawerk meer tijd nodig dan andere do centen; vooral adjunctdirecteu ren en in het algemeen leiding gevenden in de sterk in bewe ging zijnde scholen (experimen- teerscholen) worden relatief zeer zwaar belast. Mede om deze ongelijke verdeling tegen te gaan doen de onderzoe kers de aanbeveling de leraren niet meer aan te stellen voor een bepaald aantal les-, dienst en taakuren (thans 29 maal 50 minuten per week, de zg. volle dige betrekking ,.v.b."), maar hen aan te stellen als func tionarissen die voor de volle werkweek aan de school zijn Dr. Michael Ramsay, aartsbisschop van Canterbury, lest in Singapore verbonden. De schoolleiding kan zijn dorst met een frisdrank. Hij was in Singapore ter gelegenheid dan alle taken binnen de school van de eerste steenlegging van de St.-Jameskerk en vervolgt zijn onder de docenten verdelen. tournee naar de Anglikaanse diocesen in Hongkong, Korea en Japan. PRAAG (AP) De Praagse meteoroloog Pavol Harbulak ge looft, dat do huidige serie van ongewoon zachte winters zeker zal worden gevolgd door één van zeer veel vorst en sneeuw, maar een vreemde winter is, volgens hem, echt niet iets van deze tijd alleen. In de winter van 1185 op 1186 bloeiden in Tsje- cho-Slowakije de vruchtbomen Jn de- cember en in februari hadden de appels al het formaat van „flin ke erwten". In maart 1241 kon men al aan de kersenpluk begin nen. Met kerstmis 1539 stonden de tuinen vol op in bloei en op nieuwjaarsdag trokken de mensen erop uit om viooltjes te plukken. Ten tijde van kerstmis 1624 en 1778 bloeiden de rozen in Tsjecho- Slowakije en in de winter van 1929/1930 de viooltjes. In februa ri 1930 waren er al heel wat jonge vogel tjes te zien. Maar in de winter van 1233 op '34 was het zo koud. aldus Harbulak, „dat de mensen in bed be vroren en vogels dood en alseen klomp ijs uit de lucht kwamen val len". „Deze winter", aldus Harbulak, „zal de laatste zijn van een serie zachte of veel te ■warme. De komende zal werkelijk koud zijn en er zal heel veel sneeuw vallen...". Van onze correspondent AMSTERDAM De hoofd stedelijke recherche heeft de moeder opgespoord van de baby, die op 9 maart in de Intercitytrein Ensche- de-Amsterdam te vonde ling was gelegd en die in middels in een kindertehuis de naam "Joost" heeft ge kregen. In werkelijkheid blijkt hij Sedat te heten en Bommen op Fiumicino ROME (Reuter) Op het ro- meinse vliegveld Fiumicino zijn vier koffers gevonden met bommen, lichte machine geweren en munitie. De politie meent, dat de wa pens hetzij achtergelaten zijn door een terreurgroep die af geschrikt werd door de strenge veiligheidsmaatre gelen of op de luchthaven ge deponeerd zijn opdat terro risten ze later zouden kun nen ophalen. Een Palestijn, die heeft toege geven lid te zijn van de guer rilla-organisatie zwarte sep tember, is in Parijs gearrres- teerd. Een 23-jarige europese vrouw die in zijn gezelschap was werd eveneens opge pakt. Op de foto: politieman nen bekijken de buit op Fiu micino. van Turkse afkomst te zijn. Een apothekersflesje uit 't Duitse Bielefeld dat met allerlei baby spullen in de coupé lag, bracht de politie op het spoor. De moe der van de drie maanden oude baby is een gescheiden Turkse vrouw. Uit haar eerste huwelijk heeft ze drie andere kinderen die aan haar ex-man toegewezen zijn. Toen Sedat geboren werd, wilde de vader, een Turkse gast arbeider, met wie de vrouw momenteel samenleeft, niets van hem weten, maar hij veran derde van gedachte nadat zijn zoontje in een pleeggezin was ondergebracht. De moeder wist Sedat terug te krijgen. Aange zien ze echter weer wilde gaan werken en de vader weigerde voor het kind te zorgen, ontston den er problemen, die zo hoog opliepen, dat de vrouw besloot haar kind te vondeling te leg gen. Ze nam een kaartje naar Deventer, maar de coupé was vol en ze durfde de baby niet alleen achter te laten. Pas in Amersfoort vond ze de moed om uit de trein te stappen. Wat er met de kleine Joost gaat gebeuren is nog onzeker. De moeder (die volgens de politie in Nederland niet strafrechter lijk vervolgd kan worden) wil hem niet meer hebben. De kin derbescherming heeft er geen bezwaar tegen om de baby aan de zorgen van de Duitse justitie toe te vertrouwen. Inmiddels hebben zich echter in Amster dam verschillende pleegouders opgegeven. Voor f20.000 aan biefstuk gestolen ROTTERDAM (ANP) Dieven hebben het afgelopen weekeind op een terrein aan de Maasha ven in Rotterdam een verzegelde vriescontainer opengebroken cn daaruit honderd dozen biefstuk gestolen. De geroofde steaks vertegenwoordigen volgens de politie een waarde van 20.000.-. Oorlog tegen honden en katten GENDT (ANP) Na Bemmel, waar onlangs onlgeveer vijftien honden wrden vergiftigd, zijn nu ook In de naburige gemeente Gendt in de Overbetuwe vijf honden vermoedelijk door de giftige stof strichnine om het le ven gekomen. In Bemmel is dit vergif ook ge bruikt. Daar werd met strichni ne vergiftigde leverworst gevon den, in Gendt was er gehakt mee besmeerd. Van de dader(s) is nog geen spoor. In de Paasbergwijk zijn reeds het op katten te hebben gemunt. In de Paasbergwijk zijn reds verschillende katten door vergif tiging gestorven. Het afgelopen weekeinde zijn nog twee geval len gemeld bij de politie, die vo rig jaar reeds een onderzoek In stelde, omdat er toen ook katten met vergif om het leven zijn ge bracht. De service bus, waarmee jon geren van het bisdom Breda „de boer" opgaan blijkt een succes te zijn. Er is eerder be hoefte aan eén tweede bus, dan dat de eerste bus nog uit de vaart genomen zou mogen worden, al is zware motorpech de jongeren in financiële moei lijkheden aan het brengen. in het bisdomblad van Breda „Overweg" brengen zij verslag uit van het werken met deze bus, die officieel wordt aange duid met de benaming .rij dend informatie- en discussie centrum". Het idee ervoor kwam uit een werkgroep voor jeugd en jongeren, die in mei tijdens de Diocesane Pastorale Raad in het leven werd geroe pen. Deze groep van jongeren uit het gehele bisdom Breda, on der supervisie van het Dioces- saan Instituut Jeugd en Jonge ren, was bedoeld als praat groep, die motor zou zijn voor groepen werkzaam op het ge bied van kerk en samenleving. Maar het kwam al spoedig tot concrete plannen, waarvan er twee werden aangepakt: een open dag, die nog steeds in ge dachten wordt gehouden en het plan voor een rijdend informa tie- en discussiecentrum. Aan dit laatste werd met man en macht gewerkt. Een Merce- desdiesel werd tweedehands kocht, omgebouwd en eigen handig ingericht en volgens af spraak was de zaak klaar toen in november de Diocesane Pastorale Raad opnieuw bij eenkwam. Een volgend punt was de „vul ling" van de bus. In het werk met jongerengroepen bleek, dat naast allerlei actie, er ook een toenemende vraag aan be zinning was. Zo kwam het on derwerp „meditatie" uit en in de bus. Tegelijk werd gedacht aan andere vullingen, zoals deltaproblematiek, derde we reld en bijbel. Al snel bleek, dat er vraag was naar een „bus mét vul ling". Niet alleen van de kant van de jongeren, maar ook vanuit kloosters, scholen en andere groeperingen. Het pro ject nam dan ook een hoge vlucht. De groep moest de aanvragen selecteren, omdat ze niet elke avond en ook niet elke weekeinde op pad kan langs de Brabantse en Zeeuw se wegen. Het aantal mensen met wie men in contact is geweest is dan ook de tweeduizend al ge passeerd. Een maal per week is er werkvergadering. Naast dit alles probeert de groep veel te doen aan eigen scho ling en is daarvoor al een keer gedurende drie dagen in de ab dij van Oosterhout geweest. Dat gaat binnenkort weer ge beuren en dan voor zes dagen. De aartsbisschop van Sai gon, Paul Nguyen van Binh heeft zich in een brief aan de katholieken van zijn bisdom uitgesproken tegen de oprich ting van een katholieke partij. Hij ontkent niet het recht der katholieken zich politiek te or ganiseren, maar de kerkelijke autoriteiten zullen een dergelij ke partij nooit officieel erken nen, omdat zij zich niet kan binden. Bovendien, zo zegt de aartsbisxschop, zou katholieke partijvorming de katholieken afsluiten van de meerderheid van de bevolking en dat prev- cies moeten de katholieken vermijden. Van 29 juli tot 1 augustus wordt te Valencia het tiende congres van de Europese fede ratie van de oud-leerlingen van 6e jezuïeten gehouden. De da tum valt samen met de her denking van het vierde eeuw- leest van de dood van de Heili ge Franciscus Borgias, de der de generaal van de sociëteit en patroon van de streek van Va lencia. Het thema van het con gres luidt: „Onze verantwoor delijkheid voor meer recht vaardigheid in de wereld." Nog voordat het proces is begonnen heeft de openbare aanklager van het gerechtshof van Madrid twee jaar gevan genisstraf en vijfduizend gul den geëist tegen vijf leden van de commissie „Gerechtigheid cn vrede" van het aartsbisdom Barcelona. De commissie had in december aan verschillende kranten in Spanje een kritische nota gezonden over de sociale situatie in Spanje. Hierop werd de commissie beschuldigd van onwettige propaganda, hoewel de verklaring nooit volledig is gepubliceerd. Twee van de drie bisschop pen die verleden week aarts bisschop Makarios van Cyprus uit zijn waardigheid onthieven zijn in Athene. De twee bis schoppen, Gehnadios van Pa phos en Anthimos van Kitium zeiden naar Griekenland te zijn gekomen „uit eigen bewe ging om de kerkelijke kwestie te bespreken en de Griekse pu blieke popinie beter op de hoogte te brengen". Maar vol gens een Atheens dagblad had de Griekse regering, bezorgd over de situatie op het eiland, de bisschoppen naar de Griekse hoofdstad ontboden om opheldering te vragen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft tijdens een audiën tie in het aartsbisschoppelijk paleis van Wenen de primaat van Oostenrijk, kardinaal Franziskus Koenig. uitgenodigd voor een bezoek aan Israël. De kardinaal heeft de uitnodiging in beginsel aanvaard. Een „festival" van nieuwe li turgische vormen zal in de week voor Pinksteren in Lon den gehouden worden, besloten met een eucharistieviering op Trafalgar Square, waarin de uit Zuid-Afrika gekomen Angli kaanse bisschop Colin Winter voorgaat. Aan het festival ne men onder meer de Angiika- nen en de katholieken deel. Het program voorziet elke avond in de belangrijkste ker ken van centraal Londen in een liturgische dienst, die door de deelnemende kerken wordt verzorgd, alsmede in gesprek ken en discussies erover. On der de deelnemers is ook de Anglikaane primaat, aartsbis schop Michael Ramsy van Canterbury. De bedoeling van het festival is allerlei moderne liturgische vormen samen te brengen, zoals beatmis en volksmis, poezie en liturgische dans, ten- ïinde hieraan meer bekendheid te geven niet alleen onder de geregelde kerkgangers, maar ook onder de buitenkerkelij ken. De Hofkirche in Dresden (links) waarvan vrijdag 23 maart tof en met zondag 25 maart de Oostduitse synode wordt gehouden. Rechts het Slot. Een kerkelijke gebeurtenis van bijzondere aard zal zich van vrijdag 23 maart tot maandag ?G maart afspelen in Dresden in Oost-Dultsland. In de linker zijbeuk van de Hofkirche zul len dan honderdvijftig katholie ken, van wie de helft leken, bijeenkomen voor de eerste sy node in een communistisch ge regeerd land. Daarmee wordt gehoor gege ven aan de aanbeveling van het tweede Vaticaans concilie, zoals in het westen eerder is gebeurd door Nederland, West Duitsland, Luxemburg en Zwit serland. De voorbereidingen zijn overi gens al vier jaar geleden be gonnen voor de 1,3 miljoen ka tholieken, die tussen de Elbe en de Oder leven en wel aan de hand van het thema, dat toen door bisschoppen werd vastgesteld: „Hoe leeft de christen en hoe leeft de kerk in de huidige wereld vanuit het geloof". Een heet hangijzer bleek daar bij het onderdeel „apostolaat en dienst aan de wereld". Een document ter voorbereiding deed onmiddellijk na publlka- tle veel stof opwaaien, als ge volg van de politieke accentue ring, die het stuk onontkoom baar kreeg. In brede kring kwam de vraag aan de orde naar de houding van christen ten opzichte van het socialisme en naar de verhouding tussen kerk en staat in D.D.R. Bij „dienst aan de wereld" verwachtte men bijvoorbeeld uitsluitsel over hot karakter van de „Jugendwelhe", waar bij menigeen hoopte op mati ging van de sterk afwijzende houding van de bisschoppen op dit punt. Maar het onderwerp komt op de synode niet meer aan do orde. Het is van de agenda afgevoerd. Het ging do bisschoppen er klaarblijkelijk om het geestelijk karakter van de bijeenkomst te onderstrepen en elke politisering bij voor baat uit te sluiten. Van de besprekingen op de sy node, die onder voorzitterschap staat van kardinaal Alfred Bengsch van Berlijn, zal overi gens niet veel bekend worden, want besloten Is geen publici teitsmedia toe te laten, kenne lijk, omdat men niet onder drug gezet wil worden van de gecontroleerde pers In de D.D.R. Wel zijn uitnodigingen verzonden naar de zustersyno- den in Oostenrijk, Zwitserland en Nederland, alsmede naar het midden-europese exarchaat van de Russlsch-orthodoxe kerk In Oost-Berlijn. De Duitse katholieke bisschop pen hebben besloten om de overkoepelende organisatie van katholieke studenten in West- Duitsland, de Katholische Deutsche Studenten-Elnigung (KDSE), niet langer te erken nen als de „Vertegenwoordig- iter der Katholieke studenten" en als „plaats voor uitvoering van pastorale taken". Ook de financiële ondersteuning van De bisschoppen verwijten de KDSE, dat zij dermate op een radicaal-politieke toer is ge gaan, dat zij daardoor de christelijke boodschap te kort doet en vervalst. Doel van de beslissing der bisschoppen is - aldus deelde kardinaal Doepf- ner als voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferentie na afloop der bisschoppenver gadering mee - de grote meer derheid der katholieke studen ten de mogelijkheid te openen tot vorming en uitwerking van een werkelijke kahtolleke stu dentengemeenschap. In een toelichting op het be sluit der bisschoppen deelt het Westduitse katholieke persbu reau KNA mee, dat de KDSE sedert 1969 een scherp politie ke koers Is gaan varen. Nor men voor lidmaatschap der studentengemecnschappcn wer den sedertdien bepaald door de bereidheid mee te werken aan bepaalde maatschappelijk-poli- tieke activiteiten. Daartegen- Dver werden doop en belijdenis als de wezenlijke elementen voor het lidmaatschap der kerk en daarmee van de ka tholieke studentengemeenschap voor de KDSE praktisch zon der enige betekenis. De KDSE vertegenwoordigde volgens KNA dan ook niet meer dan hoogstens vijftienhonderd van zend katholieke studenten in de ongeveer driehonderddui- West-Duitsland.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7