ploegstoffen apothekersassistent(e) OPBERGPROBLEMEN? IDEE-LUX MEUBELEN Bedrukt met uw reclame, vignet, embleem en naam. Alle maten en kleuren uit voorraad leverbaar. Een reclame met de allerhoogste attentiewaarde. vlaggen spandoeken baddoeken schorten Snelle levering, scherpe prijzen voor een goed produkt. U.T.D. - KERKSTRAAT 19-23, TRICHT Telefoon (03455)2626 DIT IS HET HELEMAAL!!! Een afwisselend, interessant en verantwoordelijk beroep voor JONGENS EN MEISJES. Toelating: Diploma Mulo, Mavo-4, Inas. Getuigschrift 3 jaar Havo, MMS e.d. Duur: 2 jaar. AANMELDEN EN INLICHTINGEN: Opleiding voor apothekersassistenten 3e Hugo de Grootstraat 7 Amsterdam-W. Telefoon 020-16 77 55. Wij prolongeren wegens enorm succes MERK LINNENKASTEN VAN 1- TOT 6-DEURS 2-DEURS v.a. f 149.50 - TIENERKAST v.a. 112.- Altijd voordeliger Ceintuurbaan 248 - Tel. 791047 - Den Haag GESKA Gt*aea e Zwitserse Kaas Als vanouds bekend en toch modern, in strooibeker en stukje. Zwitserse specialiteit met een gewild karakter. VOLKOMEN EIGEN SMAAK - MAGER (Slankheid op zijn Zwitsers) - HOUDBAAR zonder extra zorg Importeur voor Nederland: CR AAM ER CO. B. V. Marktweg 200 - 's-GRAVENHAGE - Telefoon 070 - 64 45 83 Ook voor Zwitserse Kaas-Fondue Andere gordijnstoffen BS Ploeg biedt een gigantische keu; l gordijnstoffen. Honderden kleure en dessins, wol, linnen en anden materialen, vol geweven, bedrukt en transparant. Ga dat zelf bekijken bij een Ploeg-specialist. Andere meubelstoffen Ploeg meubelstoffen zjjn IJzersterk, prachtig van struktuuren mooi van kleur. Ploeg meubelstoffen zijn er bovendien in een bonte verscheidenheid, De kolfektte wacht op u brj de Ploeg-specialist. ca nféuren. Atlas en Astrakan, een 100% wollen berbertapijt in haar natuurlijke kleuren. Arabella en Isabella, 100% wol en in fraaie kleuren. Leverbaar op de maat die u wenst, dus geen snijverlles. Medina, een klassieke frlsé moquette, 100% wol en leverbaar In 8 kleuren. Tetimta» RioUiovensedijk. Heemstede Ir. Lelylaan 8. Deventer, Bergstraat 51-88. 8 praktijk wilden toetsen. Alleen het geld ontbrak. 'We zijn toen samen naar ds gemeente gegaan. Hier was een concreet voorbeeld. Als ze hun beloften waar wilden maken, kon het hier. Voor de gemeente bood het een pracht kans om te tonen dat ze echt wel ietr. wilden doen.' De gemeente hapte. Er kwam een vergadering tussen de 'woongroep', Centraal Wonen, twee wethouders en een aantal hoge ambtenaren. Resultaat van het overleg was steun van do gemeente. Dat betekende vooral dat het geld voor de definitieve koop van het pand op tafel kon komen. Peter: 'Het kostte de gemeente eigenlijk geen cent. Er bestaan gewoon een aantal regelingen waarvan de gemeente je kan laten profiteren of niet Heb je de politieke steun van een beleidsman kwestie van ec-n aanbevelingsbriefje van de wethouder clan kan je gebruik maken van die regelingen. Anders niet. De gemeente hoc-ft het bijna niets te kosten. Ze staan voornamelijk garant voorde finanoiële verplichtingen die je zelf op je neemt. Hoe zitten die regelingen in elkaar en welke zijn het? Voornaamste wapenfeit was het verkrijgen van een gemeentelijke garantie. Daarvoor zorgde de politieke inzet van wethouder Kuypers. Op die garantie wilde do bank een gunstige hypotheek verstrekken. Verder kon men gebruik maken van een rijkslening uit de zgn. 'BreedbundmiljoeJien', leningen die verstrekt worden bij aankoop van een eigen huis. Verder bleken subsidies mogelijk van monumentenzorgen kwam geld vrij uit de 'reële compensatie', een typisch Amsterdamse regeling die zegt dat je geld moet betalen als een woonhuis wordt omgezet in een bedrijfspand en geid kriigt wanneer het net andersom gaat. Per gebouwde kamer levert die regeling in dit geval drieduizend gulden op. Zo werd een kwart miljoen gefinancierd de koopsom plus de verbouwingskosten. Een gemeentelijk architekt zorgde voor de tekeningen. Het gezoek naar en gevlooi in al die regelingen heeft een paar maanden geduurd. Peter: 'Daar ging zonder meer een fors stuk tijd in zitten. Het belangrijkste gesprek was lange tijd het huis en de financiering. Later kwam dan-nog de discussie hoe er verbouwd moest worden. Door al die problemen is het denken over onze woonvorm wel een tijdje op de achtergrond geraakt. Later bleek pas dat er binnen onze eigen groep ook de tegenstelling was tussen mensen die zeiden: 'waar zijn we eigenlijk mee bezig. Zitten we hier met nauwelijks tien man niet vreselijk asociaal in zo'n grote ruimte. Die mensen wilden toch veel meer een commune met 'misschien zo'n dertig man. Een meerderheid denkt voorlopig toch aan die eigen voordeur, wil minder ver gaan. Ik geloof dat het een groeiproces is, dat je vanuit die eigen voordeur naar meer commune-achtige vormen zal toegroeien. Maar het zal geleidelijk gaan.' Dick Bouman vindt het duidelijk nadelig dat woongroepen zoveel tijd en energie moeten besteden aan financiële zaken, zich moeten bezig houden met het zoeken van een huis. 'Daarom hebben we van de werkgroep ook een stichting gemaakt die zich ten doel stelt voor de huisvesting van dit soort groepen te zorgen. Wij willen ile huizen kopen en ter beschikking stellen. Dan ontlast je de groep van een financieel probleem en voorkom je de gevaren van bezitsvorming, de moeilijkheden die daardoor kunnen ontstaan tussen de mensen onderling. We willen het liefst per project, zeg maar huis, een stichting oprichten. Die stichting komt door het verkopen van certificaten aan geld. De bewoners betalen huur aan de stichting en bepalen zelf hoe ze hun woongemeenschap inrichten. Persoonlijk hoop ik dat het dan de kant van een commune opgaat. Maar daar moet je de groep volledig vrij in laten. Als ze alleen de etages splitsen en er van het gemeenschappelijk karakter niets overblijft is dat natuurlijk jammer van de moeite. Maar het is een risico dat je moet nemen.' De Stichting Centraal Wonen Amsterdam Je was zo tegen een Wethouder Knijpers stichting als structuur van bovenaf? Dick: 'Eigenlijk wel maar het is gewoon gebleken dat ons werk mislukte omdat je als werkgroep te weinig juridische basis had. Een makelaar heeft niks te maken met een werkgroep, die wil op z'n minst een stichting zien. Zo gauw ze het idee hebben: alternatief gedoe nou dan gaat de zaak mooi niet door.' Peter: 'Dat is ao. Wij hebben ook eerst een corporatie opgericht omdat het zo goed klonk. Daarna trek je een Amerikaans lichtgewicht pak aan en ga je zaken doen. Als je iets wilt bereiken moet je de zaken spelen zoals zij gewend zijn ze te spelen. Het is vervelend maar waar.' Peter erkent dat de finanoiële rompslomp op dit moment een bedreiging kan vormen voor het functioneren van de groep. 'Gewoon huur betalen zou natuurlijk ideaal zijn. Door de financiële verplichtingen ben je bijvoorbeeld nu wel erg betrokken bij de verbouwing van je 'eigen wooneenheid'. Je doet minder concessies aan de gemeenschappelijkheid van het wonen. Juist door die verbouwing kwamen de discussies over wat we wilden pas goed op gang. En dat is er dan wel het positieve punt van.' Dick: Zo'n verbouwing van een oud huis roept echt essentiële dingen op. Omdat hij alles kan doen moet de bewoner zich eerst bewust worden van wat wonen is. Als 9tudent van de bouwacademie kwam ik juist bij Centraal Wonen terecht uit onvrede met onze tegenwoordige manier van bouwen die maar één soort wonen toelaat. Daarom is een oud huis prachtig: je kan er nog van alles mee doen.' 49

Leidse Courant | 1973 | | pagina 22