Roger de Vlaeminck spaarde z'n krachten voor de eindsprint Zweminterland voor jeugdploeg kans om „over te schakelen" Jan Oosterveen bereidde zich te ver geefs voor terdag retour Leo Canjels tekende bij Hannelore Anke naar Rijswijk Stepanskaja onder tijd Stien Baas »1" enkele reis plus een piek Puntenberekening bij opening van het roeiseizoen DINSDAG 20 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 SAN REMO Ook zonder deelneming van de zieke Eddy Merckx (hij liep een ver koudheid op) is de overwinning in de len- teklassieker Milaan-San Remo naar een Belg gegaan. Nu zegevierde gistermiddag op de via Roma in de Italiaanse bad plaats een van de grootste rivalen van Merckx, Roger de Vlaeminck. De jongere broer van de wereldkampioen veldrijden Eric de Vlaeminck was zes kilometer voor de finish ontsnapt met de Italianen Francioni en Gimondi en bleef in de eind sprint gemakkelijk overeind. Na afloop beklaagde Francioni zich erover dat de Belg in de laatste twee kilometer geen meter aan de leiding meer had gereden en zijn krachten had gespaard voor de beslissende sprint. Fran cioni, die in de laatste ronde van Italië een etap- pe won, werd nu tweede op twee seconden, voor Gimondi, die op zijn beurt twee seconden aan zijn landgenoot moest prijsgeven. De Belg Rik van Linden won de sprint van het grote peloton, dat op slecht» zes seconden van de winnaar volg de. Overigens waren de Engelsen Dave Lloyd en Phil Bayton de helden van de 64e uitgave van Mi- laan-San Remo. Het duo ontsnapte direct na de start en bleef niet minder dan vier uur het zicht van de andere deelnemers. Na zestig kilometer (er moest 288 kilometer wor den afgelegd) bereikten deze renners een maxi male voorsprong van zeven minuten. Ter hoogte van Turchino (143 kilometer) was de marge te ruggelopen tot drie minuten en vijf seconden. Daarna ging het snel mis met de Britse profes sionals. Bayton kwam zelfs een keer te val en Lloyd bleef op hem wachten. Na 168 kilometer haalden de Spanjaard Ocana en de Italiaan Tu- mellero het duo in, dat daarna snel moest lossen. De twee „vervangers" mochten wel enige tijd wegblijven, maar het peloton bleef voortdurend binnen bereik. Het verschil bedroeg na 215 kilo meter een minuut en vijftien seconden. Het einde van de Spaans-Italiaanse coalitie kwam na 235 kilometer. Daarna werden er nog wel enkele ont snappingspogingen ondernomen (onder meer door de Belg Houbrechts en de Deen Ritter), maar deze waren bij voorbaat tot mislukken gedoemd. De strijd zou in de straten van San Remo wor den uitgevochten door Roger de Vlaeminck, Francioni en Gimondi. Pe Belg, die in 1969 als tweede eindigde en vorige week de etappewed- strijd-Tirreno-Adriatico won, liet zich de triomf niet ontnemen en verwees Francioni op de Via Roma naar de tweede positie. Uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) de 288 km in 6.53.34, 2. Francioni (It) op 2 sec, 3. Gimondi (Ita) op 4 sec, 4. Van Linden (Belg) op 6 sec, 5. Sercu (Belg) z.t., 6. Verbeeck (Belg) z.t., 7. Pa- recchini (Ita) z.t,, 8. Ongarato (Ita) z.t., 9. Gui- Roger de Vlaeminck heeft zijn krachten zodanig „verdeeld", dat hij mard (Fra) z.t., 10. Godefroot (Belg) z.t., 58. in de eindsprint geen enkele moeite meer ondervindt van zijn mede- Hennie Kuiper (Ned.) z.t. vluchters. MOSKOU - De Russische schaat- senrijdster Stepanskaja heeft in Alma At^ het wereldrecord op de 1500 meter verbeterd. Zij won tijdens de wedstrijden om de Prix Jakov Melnikov deze afstand in 2.13.4 seconden. Ook haar landgenotes Tatiana Sjelekova (Kiev) en Tatjana Averina (Kiev) bleven met 2.14.3 en 2.15.5 onder het officië le wereldrecord. Dit staat sinds 15 januari van het vorig jaar op naam van Stien Baas-Kaiser. Deze maakte toen in Davos een tijd van 2.15.8. Het is niet be kend of bij de wedstrijden in Alma Ata alle voorwaarden in acht zijn genomen, die worden' gesteld bij recordpogingen. 1 Karin bij eerste optreden favoriet )EN HAAG De Wassenaarse renbaan Duindigt heeft morgen- middag een zeer aantrekkelijk draf- en renprogramma. In de Tulpen-prijs maakt derbywin- naar Karin zijn eerste optreden van dit jaar. Bovendien komt de dure Franse import Vad aan de start. •rdfeet de e hengst zegevierde to lopen zaterdagmiddag Jan van gi Dooyeweerd voor het Europese etokampioenschap. Toch zijn de verwachtingen voor het optre den van Vad in de Tulpen-prij: niet hoog gespannen. Er komen namelijk betere paarden ai start dan afgelopen zaterdag het geval was. if eerste start ls om half drie en hel programma bestaat uit acht drave- rijen en twee rennen. De tips: Len- le-prljs met trio: Jenny's Olivier. Kalief R en Kairos Six. Oudsider Leonardus. J Jumljn-prljs Lady, Lonely Star King Belwin. Bmlant-prljsmet trio: Wildebras, .J Dlzl en Ronald. 'Mimosa-prijs: John Areta, Isnathan en Hanover Cavaljos. tlenten-prljs: Kaper W. Jos Wi dia, Jefferson en oudsider Ji Buitenzorg, met trio. ïulpen-prljsKarin, Hardy Reglna, Ingrid Hanover en oudsider Vs Verano Du Pont. iTOcussen-prijsKinley's Speed, Is lander, Joan Baker (met trio). -prijs: Dark Horse, Lady Wlep- £5 se en Le Saint «eeuvvklokjes-prljs: Jethro J. Kstara JVoelwater en Ju mi 11a. vprljs: Jaspis Du Bois. Kap- Hellen Carbonari. I Sister B Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voorde enkele-reisprijs plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in maart en april. ^ofiteer ervan. voordelig uit met NS AMSTERDAM Voor Jan Oosterveen zijn de nationale bokskampioenschappen afgelopen. De Haagse weiter sneuvelde gisteravond in een volgepakt Krasnapolsky te gen de Utrechtenaar Schulz, die Oosterveen tot een voor tijdige opgave dwong. Halverwege de derde ronde stuur de scheidsrechter Jan Krom Oosterveen naar zijn hoek, nadat hij al eenmaal tegen het canvas was gegaan. Het was één van de vier partijen die het einde niet haalden. Maar het was niet het beste ge vecht. Die kwalificatie verdien de voor zo ver men in het huidige amateurboksen nog van goed kan spreken de confron tatie tussen de Limburger Scholtens en de Amsterdammer Wijngaard. Hoewel beiden met beperkte techniek zijn uitgerust leverden beide boksers een spectaculair gevecht, dat door het hoge tempo veel van de con ditie vergde. De stevig gebouw de Scholtens leek in dè tweede ronde op een snelle beslissing af te stevenen, maar hij slaagde er niet in Wijngaard na acht tellen rust definitief te over meesteren. De ene minuut rust had Wijngaard weer zo ver op de been geholpen dat hij in de laatste ronde het initiatief weer tot zich kon trekken. Ditmaal moest Scholtens achteruit. De Limburger, die zijn conditie be hoorlijk aangesproken had, kreeg het zwaar te verduren en moest op een rechtse hoek acht tellen uitblazen. In een wan hoopsoffensief liep Scholtens op nieuw op een stoot, ging neer en verloor door technisch knock out. casseerde het loon van zijn te afwachtende houding tijdens de eerste twee ronden van zijn par tij tegen Guu6 Bleus. Bleus kon daardoor een forse puntenvoor- sprong opbouwen, die Van de Reek in een furieuze slotronde niet meer te niet kon doen. Jan Oosterveen bokste een melige partij tegen Schulz. De Hagenaar opende met een offen sief dat echter weinig effect sor teerde, omdat aan de stoten de gewenste zuiverheid ontbrak. Juist bij aanvallen van Ooster veen counterde de Utrechtenaar kundig en scoorde daarmee de nodige punten. Op een korte rechtse hoek van Schulz moest Oosterveen kort na het begin van de derde ronde acht tellen „nemen". „Ik was behoorlijk geraakt", vertelde Oosterveen. „Maar na de hervatting was ik weer in orde." Even later raak te Schulz Oosterveen opnieuw vol, waarna Krom het gevecht beëindigde. „Ik had me speciaal op deze partij voorbereid'' deelde Oosterveen' mee. „Maar Schulz bokste anders dan ik had verwacht. Hij stootte veel kor ter dan waarop ik me had inge steld. Die eerste knock-down was ook zo'n korte hoek. FRANK WERKMAN Jan Oosterveen (links op archieffoto) kwam niet verder dan de derde ronde. Scheidsrechter Krom greep in, toen de Haagse weiter voor de tweede keer in moeilijkheden kwam. .WH--- iterbeek w. 1, Rijt: Ruck w. k.o. 2e Van Vonberg; Llchtwel De Corte v. Int. 3e rond Zwaarvvelter: AMSTERDAM - Op 24 en 25 maart vindt de opening van het nationale roeisei zoen op spectaculaire wij ze plaats. Dan namelijk houdt de roei vereniging Nereus op de Amstel in Amsterdam de Heinekenvierkamp over ongebruikelijke afstanden. Zaterdag roeit men de 250 meter en de 1250 meter en zondag de 750 meter en de 5000 meter. Een andere no viteit is de puntenbereke ning, die zal geschieden naar het voorbeeld van de schaatssport. Alle gemaakte tijden zullen wor den teruggerekend naar de ba sis van 250 meter, zoals dat bij het schaatsen de 500 meter is. De tijden zullen via een satelliet waar Honeywell/Bull gebruik van zal maken naar Houston in de Verenigde Staten' worden ge zonden, waar men de klasse menten zal opmaken. De start van deze wedstrijden voor achten zal zijn voor het Amstelhotel en de finish is bij het clubhuis van Nereus even voor de Berlagebrug. De boten zullen tegen de klok varen. „De Amstel leent zich nu eenmaal niet om twee boten naast elkaar te laten starten", aldus Lex van Drooge, voorzitter van de wed strijdcommissie van Nereus. De belangstelling onder de vereni gingen voor deze vierkamp is bijzonder groot. Er hebben 37 equipes ingeschreven. Bij de da mes meldde alleen de elite-acht van Nereus/Orca zich aan. Scholtens; d. Rock; Mldder i.v. Jilllngs; zwaai Overroeljer Weinig moeite Ton van Eek, de kampioen in het uitslagen: Veder: Krijgsman lichtgewicht, maar nu uitko mend in het llchtwelter, bereik te de finale, waarin hij tegen de Limburger Jeurissen moet op tornen. Van Eek had weinig moeite met De Corte, tegen wie hij risicoloos een puntenzege be haalde. Van Eek, één van de weinige met een goede techniek gezegende boksers, benutte de eerste ronde om de kwaliteiten van De Corte te taxeren en verzamelde ver volgens ruim voldoende punten om ongeschonden de eindstrijd binnen te stappen. „Het ging dit keer aanzienlijk beter dan in de voorronde", vertelde de Amster dammer. „Ik heb geen last meer van mijn linkerarm, hoe wel lk het weer even voelde toen ik werd afgeklemd. Die partij tegen Jeurissen wordt overigens wel moeilijk. Hij is een zeer goede bokser". Van Ecks „stalgenoot" Wim Ruck rekende gedecideerd af met Van Vonberg. De Amsterdam mer ging onmiddellijk stevig in de aanval. Met fraaie dubbelsto- ten doorboorde Ruck de verde diging van zijn tegenstander die alleen in het begin van de partij even van zich afbeet. In hoog tempo bestookte Ruck van Von berg, die in de tweede ronde na al eenmaal acht tellen rust te hebben „genoten" het k.o. over zich hoorde uitspreken. De Dordrechtenaar Westerbeek drong eveneens tot de finale door. In de derde ronde moest zijn partij tegen Frans van Rijt worden gestaakt, omdat beide boksers een wcnkbrauwblessure hadden opgelopen. Westerbeek had op dat moment een lichte puntenvoorsprong en won daar door de partij. Van de Reek in- Welter: Ooster- Wljngaard RIJSWIJK - Een van de gro te zwemsensaties van de laatste tijd, Hannelore Anke zal het aanstaande weekeinde meedoen aan de in Rijswijk te houden in terland Nederland-Oost- Duitsland. Het afgelopen weekeinde was de 15-jarige scholiere uit Karl Marx- stadt nog de vedette van de Oostduitse indoorkam pioenschappen in Rostock, waar iedereen vreemd op keek toen het meisje de 200 meter schoolslag afleg de in 2.37.6, wat officieus een wereldrecord is. Met haar komen ook erkende zwemsters als Cornelia En- der en Sylvia Eigner naar ons land. Roger Pyttel, een I6-jarige coryfee uit Leip zig, zal bij de jongens een groot aantal nummers voor zijn rekening nemen. Dit kwam chef d'equipe, de heer Möller gisteren ter ore, toen het Oostduitse zwembureau de lijst met namen voor de interland in p Rijswijk doorgaf. De sterkte van de deelname viel hem mee gj en tegen, want met name Roger Pyttel moet zondag voor de pauze liefst drie nummers zwemmen en dat lijkt een te overbelast programma. „Je kan daaruit concluderen, dat Oost- Duitsland niets beter meer heeft", zei hij vooxzichtig. „Dat is na de Olympische spelen mis schien wel te verklaren ook. Het komt namelijk nogal eens I voor, dat een aantal topzwem mers (of -sters) even willen uit blazen, op adem willen komen." Toch verbaast hem deze ontwik keling. Oost-Duitsland is al ja renlang zeker het sterkste land bij het jeugdzwemmen, dat is in Europa bij herhaling overduide lijk gebleken. Onafwendbaar Maar ook Nederland komt met een andere ploeg "op de start blokken" dan de laatste keer, toen in Dresden een royale overwinning van Oost-Duitsland onafwendbaar bleek. Jozien Elzerman, Anke Rijnders en Astrid Verver komen niet meer op de aspirantenlijst voor. Wat er overblijft is echter nog altijd de moeite waard. Tot de bekendsten behoren onder ande re Hansje Bunschoten, Linda Faber en José Damen, terwijl bij de jongens Eddy de Wit, Henk Elzerman, Robin Woute- ring en Frank van Haaien mee doen. Enige dagen geleden heeft de KNZB in het overdekte zwem bad in Rijswijk selectiewedstrij den voor deze interland gehou den. De kandidaten, die nu In de ploeg zitten, hebben zich bij Bi> de ionEens rekent Nederland op prestaties Hansje Bunschoten behoort tot de „oude" kern van de jeugdploeg, die komend weekeinde uitkomt tegen Oost-Duitsland. Frank van Haaien (links) en Eddy de Wit. onder anderen die gelegenheid gekwalificeerd. „We hadden natuurlijk wel eni ge houvast," zei de heer Möller, „aan de hand van de zwemcom- petitie en de meerkampen, maar dat bééld is en blijft een tikkeltje vertekend. In dit soort wedstrijden zijn de verenigingen uit op het veroveren van punten Bovendien speelt er nog kere heeft genomen en via een selectiewedstrijd de kandidaten heeft aangewezen." Afgestemd dan kan het voorkomen dat een topzwemster wel op vijf zes nummers moet uitkomen omdat er binnen de club toch niemand anders is, die beter voor de dag kan komen. Daar om blijven deze tijden twijfel achtig en weet je nooit hele maal zeker hoe iemand over winterd is. Vandaar dat de Möller: KNZB het zekere voor het onze- gëeis factor mee. Dc meeste jon gens en meisjes trainen 's win ters overwegend In een 25-me- terbad. Al bun tijden zijn daar op afgestemd. De jeugdontmoe- tlng tegen Oost-Duitsland staat echter te boek In een vijftigme- terbassin. Leo Canjels blijft bij Brugge. Hij verlengde zijn contract met twee jaar. BRUGGE - Trainer Leo Canjels heeft gisteren zijn contract bij club Brugge, dat momenteel leidt in de Belgische eerste divisie, met twee jaar verlengd. Can jels stond op de no minatie Georg Kno bel mij MVV op te volgen. MW echter heeft een andere opvolger ge vonden voor de naar Ajax vetrekkende trainer. Het is de 37- jarige Maarten Vink, die nu nog oefen- meester is bij de eer ste divisieclub (en periodekampioen) Wageningen. Vink, die één jaar bij ex celsior betaald voet bal heeft gespeeld, was vijf jaar werk zaam bij Wageningen en daarvoor zes jaar bij NOAD met een onderbreking van een jaar waarin hij Fortuna Vlaardingen trainde. land in Den Bosch, wat een 25 meterbad had. Het paste beter in het programma, zeiden de of ficials, ook al omdat er daar waarschijnlijk veel meer in vijf- tigmeterbaden wordt getraind. Bij ons is die situatie net omge keerd." Niettemin vormt deze 'eis' van Oost-Duitsland een mooie gelegenheid voor de Ne derlandse ploeg om wat eerder dan traditioneel hot geval ls „over te schakelen". Ten slotte komen straks de achtlanden- wedstrijd in Zweden en de Eu ropese Jeugdkampioenschappen nog in het zicht van deze forma tie, die dan na het wintertoer- nooi in Den Haag zijn defi nitieve samenstelling zal krij gen. Twee jaar geleden, toen de ge meente Rijswijk ook als gast- vrouwe optrad, destijds om de Russische zwemequipe te ont vangen, deed de vroegere Rus sische en Olympisch kampioene Galina Stepanova in hetzelfde bad een aanval op het wereldre cord schoolslag en bleef er toen, "maar net" boven. Een presta tie van aanzien, die het bad on middellijk de kwalificatie "snel" bezorgde. Het is te ho pen dat hetzelfde ook het aan staande weekeinde weer zal blij ken. De prestaties van de Ne derlandse meisjes en jongens zullen dan niet alleen met span ning tegemoet worden gezien, maar ook en in het bijzonder die van Hannelore Anke, de Oostduitse scholiere.... HANS DE BRUYN AMSTERDAM - Jaap Presburg, oud-voorzitter van de Amster damse tafeltennisvereniging Deitalloyd, heeft gisteravond het gouderf ereteken van de stad Amsterdam ontvangen voor 40 jaar verdienste in de sport. BEAULIEU - Jan Hordijk, Fred Hemmes, Niek Fieury en Loek Sanders hebben zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde heren-enkelspel van het interna tionale tennistoernooi in Bcau- lieu.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13