Actie in winkels van groep „Inspan-meisjes" j Stormachtig succes voor Jaring Walta Bloedige ernst in Holiday Inn Kwaliteitskunst van scholieren in „Ars" stad en streeknieuws „Pers geen Zuid-Afrikaan uit Boeiend spel van Uni Sumus Animo in Geboren Leugenaar Sleutelstad wandeltocht trok minder deelnemers Speelplaats bij 'De Rondedans' Acoustiek van Dorpskerk voor barokmuziek niet geschikt Leidse Bioscopen ij yAGINA 3 MAANDAG 19 MAART 1973 LEIDSE COURANT 5? lEIDEN „Pers geen Zuid-Afri kaan uit". Dit is het motto waaronder in ons land een aktie is gestart tegen citrusfruit, af komstig uit Zuid-Afrika. Dit is ook het centrale thema geweest een kongres, dat de afgelo pen dagen in Leiden is gehou- <4 den. Aan dit Kongres werd door ongeveer 300 mensen deelgeno men. een debat met verscheidene po litici werd de Nederlandse hou ding t.a.v. Zuid-Afrika aan de orde gesteld. V.V.D., K.V.P. en A.R.P. bleken het meest te voe len voor een dialoog met de blanke Zuidafrikanen. De pro gressieven waren meer voor een politiek van konfrontatie. Voorts boog men zich over de vraag, hoe de boykotaktie ge voerd gaat worden: In super markten zal aan konsumenten informatie worden verstrekt Outspan-sinaasappelen door zgn. Inspan-meisjes. Ook de wereld winkels en de Zuid-A- frika-werkgroepen zullen hierin aktief zijn. afloop van het kongres legden wij de heer van Waesberge, ex- medewerker van het Leidse Afrika Studiecentrum en mo menteel verbonden aan het po- lemologisch instituut van de Groningse Universiteit, de vol gende vragen voor: boykotaktie juist niet nade lig voor de Zuidafrikaanse werknemers? De opbrengst komt grotendeels ten goede aan de blanken. Het merendeel van de Zuidafrikaan- Congres over boycot van citrusfruit uit Z.-Afrika se negers werkt als seizoenar beider ver beneden het be staansminimum en gaat er bij een boykotaktie zeker niet op achteruit. Makro-ekonomisch bezien, zal een boykot zelfs tot resultaat hebben, dat bepaalde produkten, die voorheen voor de export bestemd waren, in dat geval op de binnenlandse markt moeten worden afgezet, hetgeen zal moeten leiden tot het opvoe ren van de koopkrachtige vraag, d.w.z. de lonen van de arbeidende bevolking. Er wordt gesproken over kommu- nistische subversie in Zuid-Afri ka. De dekolonisatie is een ver zet tegen het struktureel ge weld, dat de zwarte bevolking lange tijd is aangedaan en komt niet voort uit een bepaalde ideo logie. De kommunistische partij is in Zuid-Afrika verboden en heeft weinig aanhang. Over rechtstreekse steun aan verzets organisaties door kommunisti sche landen is tot op heden niets gebleken. Waarom is de aktie uitsluitend op Zuid-Afrika gericht? „De moei lijkheden in Zuid-Afrika zijn voor een groot deel te wijten aan de bemoeienis van de Wes terse landen. Er zijn niet alleen ekonomische banden ten gevol ge van een hoog investerings rendement, maar ook militaire. Verschillende vooraanstaande politici, waaronder Douglas Home en Luns, willen Zuid-Afri ka in de Nato. Er wordt dan ook gevreesd voor een tweede Vietnam, waarbij Europa de be langen van een minderheids groepering gaat verdedigen te genover een zwarte meerder heid. Dit maakt de situatie in Zuid-Afrika ernstiger en gevaar lijker dan waar ook". Wat kan er nog meer gedaan wor den dan alleen een boycotaktie? „Het belangrijkste is, dat er een dialoog tot stand komt tus sen de blanken en de negers in Zuid-Afrika. Daarvoor is het van belang, dat de positie van de blanken verzwakt wordt. De Wereldraad van Kerken spant zich in voor een investerings stop, terwijl enkele P.v.d.A.-po- litici een wet op het oog hebben, die investeringen in Zuid-Afrika strafbaar stelt, zoals in Zweden een wet tegen investeringen dn Rhodesië geldt. Voorts kan ge werkt worden aan een immigra tie-boykot en een konsumenten- boykot op meerdere fronten, zoals het Angola-komité de im port van Angolese koffie met sukses bestreden heeft. Voor al les is echter van belang dat het Westen d.m.v. allerlei akties so lidariteit met zwart Zuid-Afrika betuigt", aldus de heer Van Waesberge. LEIDEN EHBO-ploegen uit veertien kringen in Zuid.Holland heb ben zaterdagmiddag in Holiday Inn gestreden om het kampioen schap van Zuid-Holland van de Kon. Ned Vereniging EHBO. De ploeg uit Dordrecht kwam als winnaar uit het toernooi en zal nu de provincie mogen vertegenwoordigen in de landelijke wedstrijd, die 19 mei in Emmen wordt gehouden. De Dordrechtenaren, die in hun groep al de beste resultaten hadden behaald bij de behandeling van gesdhminckte slachtoffers van een ongeval, versloegen in het finale de ploeg uit Rockanje. De drie man sterke Dordrechtse ploeg veroverde ook de leidersprijs met mevr. Cortlever. Een leidersprijs was er ook voor de heer Delissen. De wedstrijden werden ook bijgewoond door de Leidse wethouder mevr. Den Haan-Groen en delegaties van het Rode Kruis, „Peerke Donders" en de Eerste Leidse Brigade. De teams uit „het Leidse", die zich enige tijd hadden geplaatst in de kringwedstrijden, de EH- BO-ers van Leiderdorp en Woubrugge, vielen niet in de prijzen. lEIDEN Laat Wim Visser een geboren leugenaar zijn, de le den van acterend Uno Sumus i'Animo (USA), de schoolvereni ging van het Stedelijk Gymna sium die een uitgebreide 13e lu strumviering in de schoenen heeft zitten, zijn door de bank genomen geboren tonelisten. Vrijdagavond zijn 200 ouders van leërlingren en docenten met dit feit op de hoogte gebracht. In het LAK-theater werd de eexste opvoering gegeven van „Gebo ren Leugenaar", een toneelbe werking van Keith Waterhou- i se's roman, waaraan Willis Hall in de oorspronkelijke ver- lie „Billy Liar" mede vorm h heeft gegeven. Zaterdag was de tweede en laatste opvoering, a ..Geboren Leugenaar" (in de ver taling van Paul Rodenko) als lustrumstuk werd gekozen uit het repertoire van het „grote to neel". Een gedurfde keuze, die regisseur Rob Scholten en de Ëjdige cast als een uitdaging ben aanvaard. De hele groep (als we namen gaan zou die van Robertjan Hageman (Wim Visser) vooraan moeten staan) is volkomen geslaagd in haar prestatie. Deze jongens en meisjes hebben dit spel rond frustraties, teleurstellingen en geestdodende routine met over tuiging aan het publiek overge dragen. Lof ook voor de hele verzorging, van mise en scène "tot Delichting en muziek toe. T. P. LEIDEN De traditionele Sleu- lelstadwandeltochten, die de Leidse wandelsportvereniging ..Willen is kunnen" zaterdag en zondag organiseerde, vormde *eer een goed geslaagde ope- "■ng van het Leidse wandel- 'portseizoen. wt minder fraaie weer was er debet aan, dat ditmaal slechts «5 deelnemers (waarvan 85 V°or het 40 km-parcours) aan de start verschenen (v.j. 915) om vanuit de verenigingszaal in de Maria Gijzensteeg (Haarlem merstraat) over de afstanden y?,n 5, 10, 15, 20 en 40 km (door de Bollen- en Duinstreek) hun sportieve wandeltrip te maken, tange afstandtippelaars uit Friesland, Limburg, Noord-Bra- wnt, Zeeland en België (twee ,ames, die de 20 km-tocht vol machten) voor wie de 40 km- ■ocht een welkome training voor e komende Vierdaagse vorm- d) gaven het geheel weer een nationaal tintje. Ie deelnemers uitvallers wa- er niet ontvingen ditmaal medaille met een afbeelding «n de „Hooglandes Kerk" en Jte groepen een verguld exem plar met dito afbeelding, organisatie van het geheel was JijleLheer C. Verstraten in j e handen. Waar nodig wer- ..voeteuvels" en blaren ver ga door enige leden van de W'dse afdeling van Kon. Ned. r- voor E.H.B.O. sivu^P^crband namen onder ere deel de wandelsportver- ?™§mgen 'Kuick Steps', „Vreug- JJonl" (beide Alphen a. d. Vh 7 - »DES" (Gouda). (Amsterdam) „De ^Pe'aars" (Schiedam), „De "ytjes" en „Zuid-West" (beide Leiden). Vergeet hiet het Reuma fonds LEIDEN Het Rheumafonds doet weer een beroep op de be volking van Leiden. Voor de ge nezing van reumatische ziekten, of voor verzachting van de pijn, is nog steeds veel geld nodig. Elke Leids huis heeft onlangs een envellopje in de brievenbus ge kregen met een stortingskaart erin. Het gironummer van het Reumafonds is 2980545. Oud-Ade Het kampioenschap van VVOA is dit weekeinde uit bundig gevierd. Naast de vele mondelinge gelukwensen waren er natuurlijk ook veel cadeaus. Op de foto boven ziet u wethow der Wagenaar die namens het 7-— js-\ l gemeentebestuur een geschenk V V i#/\ onder couvert uitreikt aan de Hoera voor VVOA-voorzitter. Op de twee onderste foto's zijn het resp. mr. De Jongh, voorzitter van de afd. Leiden van de KNVB en NKS-voorzitter Dussee die een cadeau overhandigen. De NKS- bal ging ditmaal niet naar het kampioenselftal maar werd ge schonken aan de jeugdafdeling. LEIDEN Het concert van het Residentie-orkest zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal vormde de afsluiting van een reeks die heel succesvol is geweest. Het orkest kwam dit seizoen met een nieuw repertoire, dat hier bijzonder heeft aangeslagen. De reakties daarop zijn niet uitge bleven. De Stadsgehoorzaal bood het ongewone aspect van overvolle, dikwijls uitverkochte zalen, iets dat hier de laatste jaren nauwelijks meer denkbaar was. In de eerste plaats bij dit concert een bravissimo voor vioolsolist Jaring Walta. Het uitermate moeilijke 2e Vioolconcert van Bartók leek als voor hem ge schreven. Technisch had hij LEIDEN Donderdag hebben de bewoners van de Bernardkade, Anna Paulownastraat en Julia- nastraat een gesprek met de af deling Stedebouw. Het gaat de bestemming van twee terrei nen bij kleuterschool „De Ron dedans". Naar aanleiding van klachten over wilde voetballers, wil ge meentewerken voorstellen speel plaatsen aan te leggen op de lapjes grond. Het gesprek heeft donderdag plaats in „De Ronde- dedans". LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag In Ars Ae- mula een tentoonstelling ge opend van kreatief werk van leerlingen van de Rembrandt scholengemeenschap. Bijzonder verrassende schilderijen, wand kleden, tekeningen en foto's van hoof niveau hadden de jonge vrijetijdskunstenaars geprodu ceerd. De tentoonstelling is een vervolg van een vorig jaar gestart ini tiatief. De organisatie is in handen van de heer Hoppe, leraar aan de zaterdag aanstaande in het ge- Rembrandt scholengemeen- bouw van ARs Aemula Naturae, schap. De expositie wordt ge- Pieterskerkgracht 9. houden van vandaag tot en met De peningstijden zijn maandag tot en met vrijdag van half acht tot tien uur 's avonds en zaterdag van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Marokkanen krijgen les in motoren en trekkers ALPHEN/LEIDEN In samen werking met de Christelijke Land- en Tuinbouwschool en de Gemeenschap van Kerken te Gouda organiseert de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers te Alphen a.d. Rijn een kursus Verbrandingsmotoren voor Marokkanen. Het doel van de kursus is een groep buitenlanders te leren omgaan met benzine- en diesel motoren. Het onderhoud en het afstellen van motoren staan daarbij centraal. De kursus is die voorheen gege ven werd als nascholingskursus aan leerlingen van de Land- en Tuinbouwschool, is aangepast aan de vraag van de buiten landse leerlingen. Naast het praktische gedeelte uit de moto- renkursus, is er voor deze gele genheid een deel uit de vervolg- kursus Trekkeronderhoud aan toegevoegd. Voor met sukses afgelegde exa mens zullen na afloop van de kursus, die in toaal 72 lesuren telt. getuigschriften zowel in de Nederlandse taal als in het Ara bisch worden uitgereikt. Deze diploma's zullen behalve door de docenten ook door de inspek- teur van het lager landbouwon derwijs worden ondertekend. geen problemen, en dat wil hier wat zeggen! Wat een gloed in dit spel. Het was werkelijk adembenemend. Ook voor het orkest, onder leiding van Mi chael Gielen, niets dan lof. Hier lag voor ons het hoogtepunt van deze avond. Het Adagio uit de tiende Sympho nic in Fis gr. t. op posth. van Mahler, aangrijpend met de schrijnende dissonanten, bracht de dirigent in de sfeer van strakke, gespannen tragiek. Een grote visie, die weerklank vond bij het orkest. Deze werken in dit naar ons ge voel wat overladen programma, werden geflankeerd door de dertiende Symphonische Dich- tung van Liszt „Du berceau jus- qu' la tombe", een wat ver stild werk, maar toch niet van het niveau van hetgeen het or kest daarop liet volgen, en Iberia" van Debussy, nr 2 uit „Images pour orchestre". Met alle waardering voor toewijding en exactheid van het orkest, maar naar ons gevoel ontbrak hier de Latijnse geest. Wij had den de indruk dat Nederland en Spanje duizenden mijlen van el kaar verwijderd lagen. Dit was noch Debussy, noch een ode aan het Spaanse volksleven. Kan men een dirigent of zijn orkest hier een gebrek aan inleving verwijten? Wij dachten van niet. Het is een kwestie van mentale instelling. Gielen was groot in Bartók en Mahler. Zijn instelling is meer Duits. Zomin wij ooit Franse affiniteit hebben gehoord met de Duitse roman tiek, zomin Is het omgekeerde denkbaar. Maar het concert In zijn totaal heeft mede door Bartók, toch een grote indruk achtergelaten. Er was stormachtig succes vooral voor Jaring Walta, maar ook voor dirigent en orkest. B. Rijndcrs LEIDERDORP Het kaars licht in de sfeervolle Dorps kerk te Leiderdorp deed het zondagavond weer goed tij dens het concert door het Collegium Musicum Rotero- danum. De galm niet. Om precies te zijn: deze kerk is acoustisch ongeschikt voor barokmuziek, waar samen spel in elkaar moet passen als de raderen van een uur werk. Wanneer alles vervloeit en dcf executanten elkaar nauwe lijks kunnen horen, treden ongelijkheden op, waarvoor niemand een verwijt kan treffen. De overigens fraaie toon van de melodie-instru menten de fluit en de vio len kon zich nog wel handhaven, maar het conti nuo kreeg het zwaar te ver duren. De clavicinist Alex van Amerongen zat pal als een rots in de branding en ging onverdroten verder omstandigheden zich wel eens heel wat minder zeker moet hebben gevoeld, dan hij toonde. Ditzelfde geldt ook voor de cellist, Michel Ro che, die, ofschoon hij een mooie toon heeft, door de druk van de omstandigheden merkbaar zwaarder leek te zijn getroffen. Nogmaals, dit is geen verwijt. Het was al leen jammer. Want de kwali teit van dit ensemble is zon der meer uitstekend. Opvallende muzikale prestaties vooral van de violist Vaclav Novak en fluitist Raymond Delnoye, wier fraaie loonvor ming een verrukking voor de luisteraars was. Ofschoon het programma met werken van Joh. Seb. Bach, Loeillet Blavet, Goldberg, Leclair en Joh. Chr. Bach veel boeiends bevatte, ging er te veel ver loren. Wij hadden dit gezel schap liever onder andere omstandigheden gehoord. On getwijfeld hadden wij hen in superlatieven bejubeld. Nu was dit onmogelijk. B. RIJNDERS PleUe Bell", a.l. WO-za. 14.30 uur en 14 en 16 15 uur. Nachtvoorstcl- llng: ..Als In een donkere spiegel", IS Jr. Vr/za 23.30 uur. Jdo: „Turks Fluit" 18 Jr. Dagelijks ..Hutch Cnssldy and the Sun* e Kld" 14 Jr. Dagelijks 14 30. 10 1.16 en zondag extra voorstel- Luxor: „Niet voor de poesen". 18 Jr. Dagelijks 14.30. 19 en 21.15 uur en zondag extra voorstelling om 16.45 „The Poseidon adventure". Dagelijks 14.30. 19 <n 21 15 zondag extra voorstelling om lex: „Schoolmeisjes rapport 111" 18 Jr. Dagelijks 14.30, 19 rn 21.15 uur en zondag 14.15. 19 en 2L15 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3