De droom kwam niet uit IJshockeyteam krijgt het moeilijk in B-poule Jan van Dooyeweerd eenvoudig Ek wilde proberen bij eerste drie te komen Duindigt had pech voor 'n heel seizoen Afgang Adolf Ubieis ■BE2B Une de Mai weer eerste Tips Hilversum MAANDAG 19 MAART 1973 Al DEN HAAG Dat het Ne derlandse ijshockey team het in de door promotie bereikte B-poule angstig moeilijk gaat krijgen, is gisteren op de met 4-500 toeschouwers gevulde „De Uithof" in Den Haag wel overduidelijk komen vast te staan. Noorwegen (al voor dit toernooi als kam pioen gedoodverfd) heeft, zonder tot op de bodem be hoeven te gaan, in deze fi nale Nederland met 6-3 te ruggewezen, zodat Neder land met een nederlaag (Frankrijk) begon en ein digde. Als een land als Noorwegen vorig jaar uit de B-poule moest degra deren, omdat het de zwak ste was, wat voor kracht moeten de andere landen dan wel niet hebben? Nederland heeft in dit toernooi bewezen een zeer goede tweede te zijn, maar gisteren kwam ook wel aan het licht waarom eigenlijk Henri Hunting de ster speler van HIJS-Veronica en zonder enige twijfel, al heeft hij dan slechts zeven doelpunten ge scoord, de beste aanvaller van dit toernooi, moest op het appel ontbreken. Hij was wel op de Uithof aanwezig, echter krukken moesten hem ondersteunen, want in de wedstrijd tegen Chi na afgelopen vrijdag heeft hij een zwaai met de stick gekre gen en zal dientengevolge voor lopig niet kunnen spelen. Dr. Ekhard Bos, arts van het nationale team: „ïlet zou me verbazen als Hunting dit seizoen nog kan spelen. Het ziet er niet al te best voor hem uit". Zonder andere spelers van Neder land erg te kort te doen heeft Hunting wel zijn stempel op dit Nederlandse team in voorgaan de wedstrijden gedrukt. Giste ren was zijn absentie voelbaar. Henri Hunting en Corky de Graauw en Leo Koopmans beho rende tot de groep Nederlandse Canadezen hebben het Neder landse team dit jaar een portie behoorlijke versterking gegeven. Samen met Paul Burger en Van Wieren waren zij de debutan ten in het Nederlandse team. Voeg daarbij de namen van Go- bel. de excellente doelman die men speciaal uit Canada heeft laten overkomen, Mc Donald, Van Veghel, Simons, Krikke en De Heer en het contingent van Nederlandse Canadezen is com pleet. Als die er eens niet zou den zijn, blijft er van het Ne derlandse team weinig meer over. Captain Hans Christiaans: ,,We mogen blij zijn als we ons kunnen handhaven". Noorwegen heeft gisteren niet de minste moeite met Nederland gehad. De Scandinaviërs speel den ijshockey zoals het moet. Nederland daarentegen moest het van de offensieve daden drang hebben, die moest worden belichaamd in de break outs van De Graauw en Simons. Die echter zelden lukten, want de Noorse defensie met Jan Kinder aan het hoofd boog zelden. Daarbij kwam dat Nederland zeer nerveus startte en boven dien zeer intimiderend speelde. De Noren trapten er niet in en deden wijselijk een stapje terug als een Nederlander nog pro beerde uit te lokken en dat leid de al in de eerste minuut tot succes. Krikke kreeg op be bomvolle Uithof twee minuten en Thor Kildsen profiteerde van de numerieke meerderheid. Ne derland bleef nerveus en kon geen vuist maken. Vooral defen sief werd niet bepaald met overtuiging gespeeld. Gerry Go- bel 66 stops in totaal moest bij herhaling dubbele stops maken zonder dat er ei genlijk een eigen verdediger in de buurt was. Neen, de defen sie van Nederland was niet be paald georganiseerd. Dat was bij de Noren wel anders. De break-outs waarom De Graauw, de Heer en Simons be roemd zijn, waren tot misluk ken gedoemd, want er was steeds een Noorse verdediger in de buurt om de dromen naar succes te verstoren. En toch had Nederland gedacht, dat het zou winnen. Huub van Dun: „Ach, elk mens droomt wel eens, waarom wij dan ook niet?" De droom leek twee minuten voor de pauze bij 2—0 voor Noorwe gen aardig op weg nog uit te komen. Bij powerplay van Ne derland Mortensen zat op de strafbank schoot Simons van de blauwe lijn hard in en via de knie van De Graauw verdween de puck achter Solberg. Scheids rechter Gerber kend ehet doel punt toe, het zou echter niet zijn enige fout in deze wedstrijd blijven. Lijf-aan-lijf Toen het eenmaal ging om het be tere lijf-aan-lijf werk en de No- Vreugde bij de Noren. Zij hadden het prestigeduel tegen Nederland i voordeel beslist. Jack de Heer wendt zich tot het uitbundig publiek, dat zich juist heeft verheugd over het tweede doelpunt van Nederland. ren toch in de intimidatie vat Nederland trapten, kwam even naar voren dat ook de Vi kingen over het nodige fysiek, potentieel beschikken, waar Ne derland niet van terug had. Voor de wedstrijd had coa<j Smelfsell van Noorwegen zegd: „Wij zijn al geprorn» veerd, wat zullen we ons dan noj druk maken?" Maar toen N* derland eenmaal op de harden toer overging, wilden de Nc wel anders. „Ik kan natuui tegen de jongens zeggen: k aan een beetje", aldus de v gere Noorse international, nu twee jaar coach van Noorse team is. „Op het ijs hei je niets te vertellen en achten1 ben ik natuurlijk dolblj dat ongeslagen zijn gebleven, fi had het niet verwacht. We den wel hoop om binnen hei jaar terug te keren, wachtten wel twee jaar nodig b hebben voor de opbouw'" Daarin is Noorwegen dan wel ge slaagd. Van de ploeg die vorij jaar degradeerde, zijn er nog maar drie over. Dat is de ken waaromheen de „nieuwbouw'' is aangebracht. Noorwega heeft inderdaad een zeer knap. pe ploeg, Nederland ook, maai waar zal het moeten blijvp. zonder die elf Nederlandse C* nadezen? Noorwegen—Nederland 6-3 (2-1. 2-1. J 1). Doelpunten Noorwegen: Tie Kildsen. Johansen (drie). Royitu* en Setliering. Nederland: Graauw. Simons. Van Wieren. minuten: Noorwegen 24. Nede ^Noorse doelm* BART HOOGDUIJi' In Rotterdam verzekerde Hongj. rije zich van de derde plaats, Denemarken werd vooral tweede periode weggespeeld, li de derde periode konden de De. nen nog wat van de achterstal wegwerken, omdat Honagrije dt teugels wat liet vieren. Uitslag: 11-5. Toeschouwers; 200. Groot-Brittannië eindigde op di laatste plaats. China zegevierdi eveneens in Rotterdam - met 7-1. Toeschouwers: 400. In Utrecht won Bulgarije met van Frankrijk, dat zo sterk begonnen. Door de nederla^ bezet Frankrijk de plaats in de eindrangschikking Bachvarov was met drie doek punten de Bulgaarse topscorer. Toeschouwers: 350. CAGNES SUR MER De Franse merrie Une de Mai heeft zondag in Cagnes sur Mer voor de vijf de achtereenvolgende maal de draverij „het snelheidscriterium van de Cote d'Azur" gewonnen. Une de Mai, met Jean Rene Gougeon in de sulky, maakte een kilometertijd van 1.15.8. Het Franse paard Buffet 2, met L. Hanse, eindigde als tweede met een KM-tijd van 1.15.9. Derde werd Dart Hanover (Zweden) met B. Lindstedt (1.16.1). >nd Hilversum: Eerste start zes uur: Kajak-Prijs: La Damsel. Luc- kv Lady en Lady Helleen (met trio). Kano-Prijs I: Kapoer Du Bols. Ka- rolljn Thar en Kris Spencer. Kor jaal-Prijs (met trio)Kltty Gregor II. Kim Nardlclant en Juno Buiten- Kotter-Prijs: Hero Hollandla, Justlana Hanover en Ideal Dear. Lente-Prijs (met: en Fi ter Schans. Ivan Braun meeuw S. Kovet-Prijs: Jan Hollan dla. Illustre Mac en Joris Six. Kar- weel-Prijs: Jokkebrok, Jan de V en Ilovler. Logger-Prljs I (met trio] De Noor Ulf Thoresen werd de grote man van het tweedaagse kam pioenschap. Wat niemand verwachtte presteerde hij namelijk. Bij de aankomst van de wereldkampioen in het zwaargewicht. George Foreman, stond het Amsterdammertje Romeo Ommel (13) op Schiphol te wachten. Hij had de Amerikaanse coryfee, die een bezoek aan ons land bracht voor een televisie-inter view, schriftelijk benaderd om een paar bokslessen in het wijkcentrum aan de Albert Cuypstraat te komen geven. Fore man voldeed gaarne aan dit verzoek. (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Adolf Ubieis is van een zeer koude kermis thuisgekomens. De Wereld, Eu ropees kampioen op de sulky de beste ter wereld, dat zijn zijn woorden, is op het Europese kampioenschap laatste gewor den. Met een gebogen hoofd is de Oostenrijker gistermiddag van de Hilversume baan ver trokken. Geen van zijn collega's had medelijden met Adolf. Vrienden tijdens het Europees kampioenschap heeft hij niet ge had. Met een paar mensen van de Oostenrijkse ambassade trok hij tijdens dit kampioenschap op. Hij was te groot om zich met zijn collega's te bemoeien. Hij liet ook de Stichting Neder landse Draf- en Rensport voor niets naar Schiphol komen om hem af te halen. Adolf had ei gen vervoer. Ook weigerde hij met het gezelschap van Duin- digt naar Hilversum per bus te reizen. Adolf vond zijn weg wel.Gelukkig was zaterdag de Duindigt-trainer Wim van Da len. De Zweed Goop won voor hem met Hero Hollandia: „Voor de koers had de Zweed zelf de schoentjes lichter gemaakt van het paard, en wen gemakkelijk. Met Dumas gereden voor Van Dalen door Thoresen kwam men met Martens met Helios CH een dead heat overeen. (Van onze paardjesportmedewerker) HILVERSUM Peter oppejan, de trainer van Athos L, het laatste paard waarmee Jan van Dooyeweerd an het Europese kampioenschap een gooi naar de titel mocht maken na de strijd: „Ik had hoge verwachtingen van deze nieuwe Franse import, er moet iets gebeurd zijn in e koers, anders begrijp ik het echt niet". Jan van Dooye weerd: „Het paard gaat moeilijk door de bochten heen en daarnaast werd ik in de eerste bocht duidelijk in de wie len gereden". Geen Europese titel der beroepspikeurs voor de Hoofddorper Jam van Dooyeweerd. Maar daar had dan ook zaterdag bij de start van de Europese kampioenschappen niemand op gerekend. Van Dooye weerd gisteren toen hij na het zesde onderdeel lijstaanvoerder was met 52 punten door de zeer fraaie, verwachte overwinning met Ka per W: „Voor het kampioenschap dacht ik alleen maar, Jan, pro beer bij de erste drie te komen, dan ga je voor het eerst in je leven naar een Wereldkampioenschap, nu zit je vol zenuwen en wil je al les in het werk stellen om kampioen van Europa te worden". Met veel verrassing ging de Europese titel 1973 naar de Noor Ulf Thoresen met een puntentotaal van 84. De tweede plaats voor Jan van Dooyeweerd met 80 punten, 3. Gilbert Martens met 78 punten. Deze drie gaan naar het Wereldkampioenschap. Daarachter volgden Willi Rode uit Duitsland en Antonio Quadri uit Italië elk met 72 punten. Op de zesde plaats met zeventig punten kwam de Hongaar Ladislaus Ferge, voor Olie Goop (Zwéden) 6S punten, Harald Lund (Denemar ken) met 64 punten, Tuomo Makela (Finland) 53 punten en op de laatste plaats de Wereld- en Europees kampioen van 1971, Adolf Ubieis. lm totaal kwaimen er zondag voor het tweede gedeelte van het Europese kampioenschap maar tien rijders aan de start. De Fransman-Roger Baudron vertrok zondagmorgen vroeg naar huis. Hij was zaterdagavond niet meer van plan om verder aan het kam pioenschap mee te doen. Maar na een gesprek met de Nederlandse kampioen Jan van Dooyeweerd en de organisatoren zou de Frans man zondag in Hilversum toch weer starten. Hlij had een pechvolle dag achter de rug. De paarden die hij geloot had wilden niet wat Roger wilde en bovendien werd de Fransman door Igor M nog van de sulky afgegooid en kon hij met deze draver zelfs niet meer star ten hetgeen voor hem in dat nummer sleohts een punt opleverde. Het Europese kampioenschap 1973, voor het eerst geheel in ons land, is al niet al geslaagd. Weliswaar heeft het de organisatoren op Duindigt niet helemaal meegezeten, maar zondag in Hilversum ver liep de organisatie uitstekend. Jan van Dooyeweerd heeft zeer waardig gestreden. Hij boekte in totaal drie overwinning1^. Zaterdagmiddag met VAD, Jan hierover: „Ik was verslagen in de koers en moest tussen twee paarden door naar de overwinning vechten. Zonder geluk vaart niemand wel, voor hetzelfde geld trek ken ze de opening dicht en kom je nergens". Van Dooyeweerd zondag voor de eerste koers van die dag met Kaper W vol zenuwen. „Nonmaal kan ik hem niet verliezen, dat paard heeft vleugels en kan alles". Van Dooyeweerd zegevierde met het grootste gemak en ging gelijk aan de leiding in het klassement. Op dat ogenblik volgden de Nederlandse paardesportlielhebbers de prestaties van de Hoofddorper meer dan op de voet. Met Isidore kwam nij op de derde plaats en de overwinning ging naar de Ita liaan Quard'i met Idle Way. De secretaris van de Stichting Neder landse Draf- èn Rensport de heer Go Govers geeft een voorspelling: „Let op Quadri, Martens en Dooyeweerd gaan naar de Wereldkam pioenschappen. Jan van Dooyeweerd zelf: Ik hoop dat Kode en Martens meegaan, met die jongens kan je tenminste behoorlijk pra ten tijdens zo'n kampioenschap. Even later gaat Jan van Dooye weerd met Yvonne Hanover als eerste over de eindstreep. Jeilo met Willi Rode werd tweede. Van Dooyeweerd heeft een voorsprong van 12 punten op Martens. In de voorlaatste draverij zegevierde Ido Hanover met Lund uit Denemarken en kwam v. Dooyeweerd met ike Hollandia als voorlaatste binnen. En ging met 80 p. voorsprong op Martens zijn laatste rit tegemoet. En toen zorgde Thoresen voor de verrassing van de dag om met Ireland te zegevieren en daar door als grote outsider Europees kampioen te worden. Jan van Dooyeweerd heeft zijn kans om Europees kampioen te worden gemist. Het uitzicht daarop led lange tijd zeer gunstig, maar in de laatste wedstrijd ging zijn „droom" de mist in. Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Het heeft de or ganisatoren van het Europese kampioenschap op Duindigt za terdag erg tegen gezeten. Alles wat op een dag fout kon gaan ging op de Wassenaarse baan ook fout. Bedrijfsleider Rob Mil- ders van Duindigt: „We hebben geloof ik op onze eerste Duin digt dag van het nieuwe seizoen pech voor en jaar tegelijk ge had". In de eerste de beste draverij vie len maar liefst drie valse starts. De overwinning ging heel knap naar Jeunesse Royal met H. Pools. Maar de pech ging ver der. Adolf Ubieis wilde niet plaatsnemen achter Gold Speed B. Het paard was volgens de Oosterijker kreupel. De dieren arts besliste anders. Ubieis bleef bij zijn weigering. Van de NDR mocht hij het reserve paard Jacob Areta rijden. Jan van Dooyeweerd diende een protest in namens al de andere deelnemers. Ubieis koos eieren voor zijn geld en ging toch ach ter Gold Speed B. illMBMinniawMiiïïiTifinrnTrrTii rri rnnrr ~r t manummer. De tijdlimieten kwamen in het programma niet meer uit. In de paddock gooide du driejarige merrie Flirtation zijn jockey Erik Bloem van sijn rug. Erik brak een enkel en kon niet starten. Bovendien grote oponthoud aan de start omdat Gallantry met Ro- ber Wetemans niet de startbox inging. Zonder dit koppel valt de start. De ren woret gewon nen door de stalgenoot van Gal lantry, Queen of Roses S met .John Smith. Een goede opening voor het seizoen voor de stal van slager Ger de Kroes. Vijfde programma nummer: Igor M breekt uit. Voordat de start valt maakt Roger Gaudron kernii* met de sintels van Duindigt- Het paard loopt zelf enkele rondjes en komt niet meer aan de start., tenslotte een laatste minder prettige tijding over amatrice Margot van Dijk in de ren voor amateurs en amatri- ces: Als eerste over de eind streep. Potest en terug geztf naar de tweede plaats met Me lisse. Overwinning nu voor Tus can Pride met Cees Verdeuren. Zware straf en vele tranen voor en van Margot, die van de prins geen kwaad wist. BBBBMB

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18