Weinig n iveau bij bokstifeEstrijd Symposium over damesvoetbal Russische ploeg bleef baas over verzwakt Amerika PAKISTAN MAG WORLD CUP IN AMSTERDAM VERDEDIGEN Indringers slaags met publiek bij des Nations Cross Na protest kans hogere indeling tafeltennisploeg Zege Indonesië Cor Smulders oppermachtig Overwinning OFK Belgrado Turnteam zonder Ans van Gerven Voetballer wist niets meer van zijn overtreding Dr. Euwe kan het nog wel MAANDAG 19 MAART 1973 A5 DEN BOSCH Op initiatief van de afdeling voetbal van de Ka tholieke Sportfederatie is zaterdag in Den Bosch een symposium gehouden over damesvoetbal. Prof. dr. Rijsdorp, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Utrecht, bekeek het onder werp van de sociologische kant. Hij was verbaasd over de vlucht, die het damesvoetbal heeft genomen. Namelijk in novem ber 1971 550 leden en thans 14.000 beoefenaarsters. Na gesproken te hebben over de begeleiding en taktiek van het da mesvoetbal, vroeg hij nadrukkelijk de aandacht voor de instru mentale en verbale aggressie en vroeg hij zich af, waarom een symposium zo lang op zich heeft moeten laten wachten. Dr. A. M. C. M. Schellen, gynacoloog te Sittard besprak de medi sche aspecten. Hij gaf aan de hand van een in Limburg gehou den enquête aan, dat de meeste dames voetbalsters voorstand ster zijn van een regeling om de bal, die in de richting van het bovenlichaam wordt geschoten met de hand te mogen afweren. Hij vond het schokkend dat de enquête ook heeft uitgewezen, dat dames, die zwanger zijn, blijven voetbalspelen. Dat veroordeelde hij op medsiche gronden ten sterkste. Drs. G. P. H. Hermans, orthopedisch chirurg te Hilversum besprak de sportletsels en vroeg aandacht voor de bewegingsscholing, er daarbij op wij zend dat de gewrichten bij de vrouw zesmaal zo mobiel zijn als bij de man, waardoor een grote kans op blessures bestaat. Zijn conclusie was dat de vrouw in de sport meer dan een man bege leiding nodig heeft en ook meer aandacht uit de medische wereld. De forum-discussie onder leiding van drs. W. J. van de Bijl, rector van de R.K. Academie voor L.O. in Tilburg, maakte dui delijk dat er nog tal van problemen op te lossen zijn, ook op or ganisatorisch gebied. De vier Westduitse voetballers, Klaus Fichtel, Herbert Lutkebohnert, Rolf Russmann en Jurgen Wittkamp, die terecht staan in het zogenaamdt Bundesligaschandaal, werden het afgelopen weekende zwaar aan de tand gevoeld. Het viertal van Schalke 04. dat hier bij het gebouw van de bond aankomt, hoorde een aanklacht van een intrekking van de licentie voor twee jaar en een geldboete van 2300 mark tegen zich eisen. AMSTERDAM - De Internationale Tafeltennis Federatie (ITTF) ondersteunt het protest van de Nederlandse Tafeltennis Bond (NTTB) tegen het feit dat het Nederlandse damesteam niet in de tweede categorie is inge deeld, maar in de derde, tijdens de wereldkampioenschappen, die van 5 tot en met 15 april in het Joegoslavische Serajewo worden gehouden. De uiteindelijke beslissing ligt in handen van de voorzitter van de classificatiecommissie van de wereldkampioenschappen, de Tsjech Josef Nekvasil. De voor zitter van de ITTF, de Brit Roy Evans, heeft dit aan de NTTB geschreven naar aanleiding van het protest, hl het protest, aldus de secretaris van de werkgroep training en begeleiding, de heer A. Paulis- sen, stelde de NTTB het volgen de voor: deelneming uit te brei- ^MELBOURNE - Voor sub-groep 1 van de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal, zijn zaterdag twee wedstrijden ge speeld. In Melbourne speelde Irak gelijk (0—0) .tegen Austra lië en Indonesië won met 10 van Nieuw-Zeeland. Het enige doelpunt kwam van de voet van de Nieuwzeelandse verdediger Maurice Tillotson, die in eigen doel schoot. bestand In deze groep Is: Australië 7 pnt uit 5 wedstr.: Indonesië 4 pnt Veronique van der Laan. den van twaalf tot veertien lan den, of Nederland de plaats in te laten nemen van België, dat wel in de tweede categorie is geplaatst „aan d; praktijk ge toetst zijn de Nederlandse da mes veel sterker dan de Belgi sche,", aldus Paulissen. De laatste hoop van de NTTB is nu gevestigd op het antwoord van de classificatiecommissie van de wereldkampioenschap pen en in allerlaatste instantie op de jurymeeting, waar de deelnemende landen hun bezwa ren tegen de indeling op tafel kunnen leggen. Deze jurymee ting vindt plaats op 4 april in Serajewo. EINDHOVEN Wanneer men het niveau van de eerste halve finales van de Nederlandse kampioenschappen, die zater dagavond in Eindhoven werden gehouden, als maatstaf neemt, dan is het peil van de Neder landse amateurboksers erg laag. Door het wegvallen van de Olympische boksers James Vrij en Anthony Richardson zijn er nog maar weinig pugilisten met talent overgebleven. Vrij liep in de voorronden van de nationale kampioenschappen een neusblessure op en moest op medisch advies van verdere deelneming afzien terwijl Ri chardson met boksen gestopt is. Er stonden in Eindhoven acht hal ve finale-partijen op het pro gramma. Daarvan bleken er uiteindelijk slechts enkele de Middengewicht Jo zijn voordeel zou kunnen beslis sen en trok daarom ook in de laatste drie minuten voluit ten aanval. Jeurissen was even ver bluft maar kreeg zichzelf toch weer snel onder controle. Zijn overwinning op punten was geen strijdpunt. Toon Visser (Helmond) die vorig jaar de finale van het welterge- wicht haalde, bleek geen scha duw van de bokser die kandi daat is geweest voor uitzending naar Miinchen. De Brabander wist totaal geen raad met de rommelig maar voortdurend aanvallende Rotterdammer Eric Walcott. Pas in de slotronde kwam Visser er wat beter in mar toen slaagde hij er niet m eer in zijn achterstand op punten in te lopen. d. Broek moeite van het aankijken waard. Dat was vooral het duel tussen de lichtwelters Nico Jeu rissen (Maastricht) en Marty ten Brink (Assen). De 19-jarige Limburger Jeurissen die in de voorronden al door knock out had gewonnen, bleek een snelle, over uitstekend voetenwerk be schikkende bokser. Met geva rieerd boksen, waarin vooral zijn kort geslagen rechtse een gevaarlijk wapen was, bouwde Jeurissen tegen de zeer agres sieve Ten Brink een lichte voor sprong op. Ook in de tweede ronde was de Limburger de technisch betere bokser. Ten Brink voelde dat hij alleen nog (Den Bosch) ging in de eerste minuut van zijn partij tegen de Amsterdammer Bouman op een korte redhtse hoek neer. De Bra bander herstelde zich echter on danks het feit dat Bouman hem na die knock out geen moment met rust liet. In de tweede en derde ronde ging de betere techniek van v. d. Broek echter meespreken en Bouman kreeg het in de slotronde zelfs zo moeilijk dat hij na een serie op het lichaam acht tellen rust moest nemen. De vijf juryleden zagen in v. d. Broek de win naar, die zich daarmee plaatste voor de finale op 26 maart in Den Haag. ronde. De Amsterdamse zwaar- welter Wijngaard haalde met zijn eerste stoot, een linkse counter, de Bredanaar Machiel- se zo zwaar neer dat scheids rechter Bril de partij meteen stopte. Dat deed de Utrechtse scheidsrechter bij het duel tus sen de zwaargewichten Thoonen en Markus ook. De Eindhove- naar Thoonen, die zeker twintig kilogram meer woog dan zijn Amsterdamse tegenstander, haalde zijn opponent eerst met een linkse en daarna nog eens met een rechtse hoek op de kaak neer en daarmee was het reglementair voor Markus afge lopen: technisch knock out. De drievoudige Nederlandse kam pioen in het halfzwaargewicht, Sjeng Verstappen, zal in de fi nale evenals vorig jaar waar schijnlijk weer op de Amster dammer Tuininga stuiten. Ver stappen ruimde zaterdag de barrière Troost zonder moeite op. De Westlander Troost die bij de Zuidhollandse kampioenschap pen kampioen in de B- en daar na «tn de A-klasse werd was geen partij voor de hardslaande Limburger. Verstappen trak teerde zijn tegenstander in een minuut op zo'n pak slaag dat scheidsrechter Krom, nadat hij Troost eerst nog eens acht tel len staande rust had gegeven, de partij staakte. (Noord) weltergewlcht: Walcott (ZH) wint op punten van Visser (Zuid) zwaarweltergewlcht: Schol- tens (Zuid) w.o.p. van Prins (Oost) zwaarweltergewwlchtWijngaard gewicht: Van der Reek (ZH) wint op punten van Raymakers (ZH) middengewicht: Van der Broek (Zuid) wint op punten van Bouman (NH) halfzwaargewicht: Verstappen (Zuid) wint door lnterv. scheidsrech ter ln de eerste ronde van Troost (ZH) zwaargewicht: Thoonen (Zuid) ronde van Markus (ZH). RICHMOND In Richmond is de indooratletiekwed- strijd tussen de nationale ploegen van de Verenigde Staten en Rusland gehou den. De Russen wonnen met 146 tegen 141 punten. De Russische herenploeg zegevierde met 84 tegen 76, de Amerikaanse dames toonden zich sterker dan haar Russische tegenstand sters: 65-62. De Russische ploeg die op bijna volle oorlogssterkte was aange treden met acht medaillewin naars van MUnchen in de gele deren, werd geconfronteerd met een Amerikaans team dat bij zonder was verzwakt. De con troverse tussen de NCAA (Ame rikaanse Federatie voor Studen- tensport) en de AAU was nog niet tot een oplossing gebracht. De NCAA, die niet was gekend in de organisatie van deze ont moeting, had haar leden geadvi seerd niet aan de start van deze wedstrijd te verschijnen en met sancties gedreigd tegen degenen die dit „advies" zouden negeren. Negen man mankeerden nu in de ploeg, Fred Samara (tien- kam), Denis Walker (estafette). Rod Milburg (horden), Randy Williams (verspringen, Chris Dunn (hoogspringen), Reggie Mcaffee (mijl). Bill Rea (ver- springen), Jess Stuart (kogelsto ten) en Barry McCluce (hink- stap-sprong). De ster van deze wedstrijd was. ondanks de triomf van de Rus sen, het 14-jarige Amerikaanse schoolmeisje Robin Campbelle, die haar internationale start maakte- Zij bracht tot tweemaal toe de ruim 9000 toeschouwers aan haar voeten: de eerste maal nadat zij de 880 yards had ge wonnen (2.11.1) en daarna als slotloopster van de estafette ploeg. Frank Shorter, de 25-jarige Ame rikaan die in MUnchen Olym pisch kampioen op de marathon werd, heeft gisteren in Otsu (Ja pan) de z.g. Mainichi-marathon gewonnen. Shorter liep de 42 ki lometer en 195 meter in 2 uur 12 minuten en 3 seconden. De Amerikaan verbeterde het wed strijdrecord, dat sedert 1970 met 2.13.46.6. op naam stond van de Engelsman Bill Adcocks met bijna twee minuten. Het was de derde maal dat Shor ter een grote internationale ma rathon in Japan won. door een knock out de partij in Drie partijen duurden nog geen BREUKELEN - Smulders, de Ne derlandse kampioen, heeft zich gisteren tijdens de halve finales van het Nationale kampioen schap in Breukelen oppermach tig getoond. De Eindhovenaar verzamelde in de Olympische twaalfkamp een totaal van 106 punten. Hans Gunneman (PSV) bezette de tweede plaats met 102,45 punten en Gerrit Butter (Volvo, Haar lem) werd derde: 97.00. Bij de jeugdturners was Paul Timmerman (PSV) de beste met 98,35 punten. Jan v.d.Sande (VTV Vlissingen) en Ronald Kuijt (Volo werden tweede en derde met resp 97.35 en 72.70 punten. BRUSSEL De Internationale hockeyfederatie heeft zaterdag in Brussel de schorsing van Pa kistan opgeheven. De Pakistani mogen in het toernooi dat van 24 augustus tot en met 2 sep tember ln Amsterdam plaats vindt de World Cup verdedigen. Geen van de spelers en offi cials, die deelnamen aan de on geregeldheden bij de prijsuitrei king van de Olympische Spelen van Miinchen (waar Pakistan De poule-indeling voor de strijd zich tevreden moest stellen met om de World Cup is: de tweede plaats achter West- Groep A: West-Duitsland, Spanje, Duitsland) zal echter in Amster- India, Kenia, Japan en Neeuw- dam aanwezig kunnen zijn. De Zeeland. FIH legde spelers en officials Groen B: Nederland, Engeland, van dat team straffen op, die Voor het geval een land zich te rugtrekt, is Canada aangewezen als eerste reserve. Behalve in het geval Kenia zich terugtrekt, dan wordt de plaats ingenomen door Nigeria. Nigeria fungeert in het geheel als derda reserve na Canada en Polen. maart geschorst voor zes maanden. Van de officials is manager dr. Ghulam Rasooi ge schorst voor het leven. A. R. Mirza voor 10 jaar en de Olym pische coach Zakauddin voor 4 jaar. Bij de bepaling van de straf werden van Pakistaanse zijde de heren Wajid Ali (lid van het IOC) en Riazuddin Belasten (voonitter yM Pakistaanse ,„dia Ja, zjch belasten me, de or. keuzecommissie) gehoord. steld voor de organisatie van de vierde World Cup in 1977. Het congres van de FIH in Brus sel besloot voorts dat in de toe komst slechts drie landen auto matisch voor de Olympische Spelen zullen worden geplaatst: het land dat gastvrijheid biedt en de beide finalisten van de voorgaande Olympische Spelen. Nederland zal zich dus moeten kwalificeren. Zeker van een plaats Montreal zijn alleen West-Duitsland, Pa kistan en Canada. ganisatie van het toernooi de derde World Cup. De wed strijden zullen in januari of fe bruari 1975 ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de De Olympische hockeykampioen De Fin Paivarinta Pekka kan zijn blifdschap niet op. Achter hem de Spanjaard Haro. Indiase hockeybond worden ge- West-Duitsland heeft gisteren houden in Bombay. in Salisbury een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Rhodesië met 5—6 gewonnen. BELGRADO - OFK Belgrado, woensdag de tegenstander van FC Twente in de kwartfinales van het UEFA-cuptoernool, heeft gisteren voor de nationale com petitie de thuiswedstrijd tegen stadgenoot Partizan gewonnen met 1-6. OFK bezet nu op de ranglijst de derde plaats met 26 punten. Rode Ster Belgrado en Velez Mostar hebben 29 punten. De FIH schorste Asad Malik, aan voerder ten tijde van de Olym pische spelen voor het leven, maar liet daarbij aan de Pakis taanse bond weten dat een ver zoek om de straf tot tien jaar te bekorten welwillend bekeken zal worden. De spelers Shahnaz Ak- har en Aslam werden voor vier jaar geschorst. De tien andere spelers zijn OUD BEIERLAND - Tijdens de wedstrijd SHOKozakken Boys (eerste klasse zaterdag voetbal) heeft Kees van Bennekom van de thuisclub na een keiharde charge van Hans van der Heu vel, minuten lang last gehad van duizelingen. *EN HAAG - De Nederlandse da mes turnploeg, die zaterdag in Schagen tegen Engeland uit komt, zal het moeten doen zon- Niettemin speelde hij verder en der de nationale kampioene Ans beging kort daarop zelf een zeer Smulders-Van Gerven, die deel neemt aan de Zuidafrikaanse •Pelen in Pretoria. k Nederlandse ploeg ziet er als v°lRt uit: Ans DekkerfKlimop. Heiloo), Margo Velema (PSV Eindhoven), Ineke Willem en (Donar Den Haag), Jeanette v- Ravenstein (PSV), Joke Eos (Klimop) en Linda Toor- °P(De Halter. Alkmaar). Reser- yes: Keuze uit Henny Mees- kr(Quick, Huizum) en Astrid R«nziin (Klimop). grove overtreding tegen Fruis- sen. „Eruit" gebaarde scheids rechter Sschroots uit Dordrecht. Later zat van Bennekom er zo versuft bij in de kleedkamer, dat het nodig werd geoordeeeld een arts te consulteren. Die constateerde bij Van Bennekom een hersenschudding. Zijn me despelers vertelden dat hij het veld was uitgestuurd. Van Ben nekom weigerde dat in alle op- Prof. dr Max Euwe, de president van de wereldschaakbond, deed weer rechtheid te geloven wist zelfs eens mee aan een tweetal wedstrijden. Dat hij het nog niet verleerd niet meer dat hij had gevoet- is bleek onmiddellijk, want de oud-Nederlands kampioen Ree verloor bald van hem. AMSTERDAM Ter gelegenheid van het 150-jarlg bestaan van de oudste schaakclub van Ne derland Het vereenlgd Amster- damsch schaakgenootschap is In de hoofdstad de eerste ronde gespeeld van een dubbelrondlg O'311 onze Belgische corres pondent) Waregem De gebrekkige organisatie van de Cross des Nations, die zaterdag in Waregem (België) werd gelopen, is er oorzaak van geweest dat zich allerlei in cidenten voordeden waar tegen de leidende figuren niet optraden. Er konden zelfs enige „vreemden" in de race meelopen die zich ten doel hadden gesteld de cross te laten mislukken. Daarin slaagden ze niet maar er speelden zich der mate wanordelijke tone len af dat de weinige atle- ticMi 'fliebb rs hst schaam rood naar de kaken steeg, gen steeg. vaststond uit welk deel van Ier- kroop of er overheen sprong om lard zij afkomstig waren. Ook het parcours af te snijden, de politie, die er enige van het Ondanks alle ergernis kreeg dc Dit duel dat zondag in het hoofd kantoor van de AMRO-bank wordt voortgezet, trok enorme belangstelling. Aan het eerste bord won prof.dr. Max Euwe met zwart van de drievoudige ex-landskampioen Hans Ree. Zondag heeft prof. Euwe, die thans 71 jaar is wit tegen de zelfde speler. Dat de oud-we reldkampioen het klaooen van de zweep nog perfect beheerste, bewees de door hem gewonnen ontmoeting van zaterdag ondub belzinnig. De gedetailleerde uit slag luidt: Fuwe-Ree 10; Bouwmeester-?"!- dema lA Cortlever-Hnrtoch Van Schelting--T.ao-e- weg Parerdroot-FnVtaar O—i Van Spanjaard-Scholl 1—0 Van den Bosch-Jongsma Vx—Vi\ De Groot-Bredewout 01 Grapper- haus-Roessel 0—1. Totaal: 5j£ - ten punste van de Jongeren. terrein voerde kon gee afdoend antwoord verstrekker. De in dringers gingen zich te buiten aan ergerlijke staaltjes van on- sportiviteit. Zo geneerden ze zich niet om de kleine Span jaard Haro zonder meer een greppel m te duwen. Ze hinder den de koplopers en niemand greep in. Alleen enige atletiek- getrouwen langs het parcours het merendeel van het schaars opgekomen publiek bestond uit niets anders te doen hadden wonden zich zo op dat zij de pseudo-atleten te lijf gingen. Z rider resultaat overigens want daarvoor waren zij toch te snel. cross toch nog een spannend eind toen de Fin Pekka Paiva rinta met een formidabele eind sprint op de finish de lange tijd leidend Haro, die de achter stand nadat hij van het par cours was gedwud knap onge daan had gemaakt, voorbij ging. De Belgische favoriet Wil ly Polleunis kon zich niet in het geweld aan de kop mengen. Onder touwen Aan diskwalificatie werd evenmin gedacht toen een aantal atleten de afzetting van het parcours negeerde onder de touwen door- 1 Pekka Paivarinta 12 km In 35 min. 46.4 sec. 2 Haro (Sp) op 0.1 wc. 8. Rodney Dixon (NZi op 14 4. Taplo Kantonen (HnJ) op 19 sec: 6. Wllly Polleunis (Belt) Z-t.6 Hoger Clark (GBl op 22 sec: 7. Juan Hll- dalgo (Sp) op 26 sec; 8. Gaston Roclants (Hel) op 27 sec: 18. Egbert Nljstad (Ned 36. Veld 46 Soharn; 62 Van der Wansem: 121. Vonek; 124 Jansen: 131. Hermans; 140. De uitslag bij de dames: 1. Paola Plgnl (It) 13 46 over 3990 m. 2 Joy ce Smith (GB) 13.58 3. Jo van Sunt- berghe (Belg) 14.01 11. Van de Kerkhof (Ned) 14 2: 6L Konlngs (Ned) 67. Groen (Nrd.1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17