VAN PRAAG: "IK LIEP WEG OMDAT DE COMPETITIE WORDT VERMOORD" •Ar. lsi.}l«*KrSI -^2,-f'^T-TïÖf Bayern München wacht een verdubbelde premie UEFA: „NEDERLAND PRESTEERT NIETS" Sponsoring en Fadrhonc •Ut1 VVV* '*L >#-» Mm.: pijl yv R 1 ;7*1 - S j*. Zeist Met een van woede vertrokken gezicht stond D4 Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam op. Met hem zijn bestuurslid Jansen. Tegelijk verhief een verbol gen Jaap van Praag zich van zijn stoel, gevolgd door zijn bestuurslid Westrik. Het viertal verliet de nood behuizing op het KNVB-Sportcentrum in Zeist waar zaterdag werd beslist dat in het betaalde voetbal het B-elftal waarschijnlijk zal verdwijnen en wordt ver vangen door een verplichte C-ploeg (genaamd jeugd- team). Uit een opniepeiling bleek voorts dat eien van de achttien eredivisieclubs voelden voor het nieuwe competitieplan, dat Jan Huybregts, de secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB, had ontwor pen. Daarover maakten de vier heren zich zo kwaad FC Amsterdam en Ajax waren pertinent tegen dat zij de vergadering verlieten. Henk Zon, de voorzitter van het in nood verkerende Ex celsior, lichtte als bestuurs lid betaald voetbal het „elf talschema in het betaald voetbal" toe. Dat het A-elftal verplicht is, ontlokte uiter aard geen discussie. Wel het verplichte C-elftal dat men destijds had afgeschaft wat Klaas Mqlenaar (AZ *67) verleidde tot de uitroep: „We hebben destijds een grote fout daarmee ge maakt" met een leeftijds grens van 16 tot 21 jaar ten minste twee contractspelers beneden 19 jaar en een mo gelijkheid voor dispensatie van twee oudere spelers. De tongen kwamen heftig in beroering. Het is zonneklaar dat de Stichtingen, die geen achterban van amateurs heb ben, een beroep zullen moe ten doen op het amateurvoet bal en ijifogs zullen gaan scouten naar jeugdig talent. Pikant detail hierbij: Zon ks'J al gesproken met alle ümateursecties, behalve de (verhinderde) zondagama teurs, die uitgerekend de grootste veer zullen moeten laten. Voorzitter mr. Jacques Hoge- woning deelde nog terloops mede dat voor de jeugdcom- petitie geen vergoeding van reiskosten zal worden gege ven maar daaraan tilde men kennelijk niet zo zwaar. Wel aan de leeftijdsgrens en het aantal dispensatiemogelijkhe den. Omdat het B-elftal fa cultatief werd gesteld wenste Dé Stoop beide teams facul tatief te stellen. „Dat is een kwestie van bedrijfsvoering en daarmee moet u zich niet inlaten", zei hij. Stoop vond ook voor de spelers de sprong van C naar A te groot. Van Gelder (PSV) viel Stoop bij. 30 tegen 8 Choufoer (FC Den Haag) liet een waarschuwend woord ho ren: „Denkt u goed na alvo rens het B-team op te hef fen". Tenslotte werd ge stemd, nadat enige wijzigin gen waren aangebracht: leeftijd van 16 tot en mèt 21 jaar en drie dispensaties. Het voorstel werd met 30 te gen 8 (Ajax, FC Amsterdam, FC Den Haag, Volendam, NEC, NAC, FC Groningen en De Volewijckers) aangeno men, zodat het C-elftal ver plicht was gesteld. Drie elftallen onderhouden, zo was al gebleken, leek velen financieel te bezwaarlijk. Toen de opinie werd gepeild ten aanzien van het faculta tieve B-elftal bleken slechts FC Den Haag, Excelsior, Feyenoord en NAC voorstan der van een B-competitie. En met vier ploegen doe je niet veel. De rest liet een meestal krachtig „nee" ho- Het wonderlijke was dat tij dens de vergadering in het geheel niet werd gerept over de consequenties indien er inderdaad en dat staat als een paal boven water te weinig clubs zijn die voor een B-competitie zijn gepor teerd. Wat gebeurt er met meerjarige contracten die doorlopen? Wat gebeurt met „te oude" spelers? Er ligt een massa-ontslag in het verschiet. Er werd met geen woord over gesproken. sprekers die zich blijkbaar intensief hebben voorbereid. Dat bleek ook uit de opinie peiling Hogewoning: „Dit wordt geen besluit, alleen een peiling en het bestuur zal naar eer en geweten be slissen" omtrent het com petitieplan Huybregts, dat in het kort neerkomt op: twee pouiles, dubbele kruiswed- strijden om de kampioen aan te wijzen en idem om de de gradanten te kunnen bepa len. Hoewel Lap (De Vole wijckers) ook de eerste divi- s'ieolubs wilde laten meebe slissen, kreeg hij, zoals bij zoveel van zijn opmerkingen, nul op het rekest want Hoge woning, die de vergadering zakelijk, strak en kundig leidde, besteedde er hele maal geen aandacht aan. Het wès ook een zaak voor de eredivisieclubs.. Probleem Ajax Huybregts gaf volmondig toe dat het geen ideale oplossing is maar dat de opzet is de spanning in de competitie te verhogen. Een club evenwel, die de meeste punten heeft vergaard, kan toch gewipt worden voor de titel. Omge keerd zou een hopeloos staande ploeg zich alsnog van degradatie kunnen vrijwa ren. Dé Stoop ging er zelfs voor achter het spreekge stoelte om uit te roepen: „Ik vind de positie van Ajax in Europa gevaarlijk. Ajax kan doen wat het wil, zelfs nog een Cup oreëren waarvoor dit bestuur toestemming geeft. Ajax is een probleem in ons voetbal." Hogewoning maande Stoop wel zakelijk te blijven en niet de concurren tiepositie van Ajax ten op zichte van, vooral ook, FC Amsterdam aan te snijden wat de praeses van FC Am sterdam pareerde met: „Weet u waarom er geen mensen meer komen? Omdat u de mensen op de t.v. over voert met wedstrijden". Lap: „Waarom stellen jullie niet een maximum per sei zoen vast?". Stoop weer: „Dit plan is onwaardig. Men probeert een kampioen zijn titel te ontnemen. Neem dit plan terug en durf Ajax aan te pakken". Hoe dat dan zou moeten, meldde Stoop niet. Halveren Van Praag mengde zich uiter aard ook in de discussie: „Men wil de kracht van de succesrijken verminderen. Maar het is nog altijd zoals Louis Davids al zong: wie de meeste punten heeft, heeft de pot. U vermoordt de com petitie en je gaat ook inter nationaal kapot. Weet u wat het grootste gevaar voor de publieke belangstelling is? Het radioprogramma „Langs de Ljjn". Er werd gepraat over vrije nieuwsgaring, er werd ge zegd dat die flitsjes toch nooit het meebeleven van de wedstrijd kunner vervangen. Mr. Brouwer (FC Utrecht) somde ook andere zaker. up (accommodatie, entreeprij zen e.d.) die de toevloed van het publiek kunnen remmen. „Spanning brengen is slechts één facet", riep hij maar zegde toch toe „met huive ring het experiment te willen aanvaarden". Huybregts: „Dit is mercieel plan om te trachten de verminderde belangstel ling een halt toe te roepen. Er moet iets te beleven zijn. We hebben nu een grauwe middenmoot van tien clubs en dat gaan we halveren tot vijf". 13 tegen 8 Er werd geopperd dat dit een ro^Weekse aanval op de po&ri« van Ajax was en dat ■ww ♦ülkomen juist. Maar (KM kan men die machtsposi tie ondergraven als Ajax toe vallig oppermachtig is. Ten slotte werd toch gepeild hoe men over het plan dacht. In principe waren tien eredivi sieclubs ervoor: AZ'67, FC Den Bosch, FC Den Haag, Go Ahead, MW, NEC, Spar ta, Telstar, FC Twente, FC Utrecht; de rest (acht) te- „Het viel mee met Sepp Maier", zei trainer Udo Lattek. Maier bleek niet een ribfractuur te hebben opgelopen in het duel met Mönchengladbach maar een zware kneuzing. Op de foto Maier sterk belaagd door de Borussen Heynckes en Simonsen (links). München De stimulans, die Bayern München zater dag in de competitie kreeg door een zege van 3-0 bij Borussia Mönchengladbach, altijd een uiterst moeilij ke tegenstander van Bayern, werd getemperd doordat doelman Sepp Maier en de succesvol opgetreden Franz Krauthausen gisterochtend bij de clubarts hun „wonden moesten laten likken". Niettemin was trainer Udo Lattek maar wanneer niet? laaiend enthousiast en merkte hij op: „We zetten tegen Ajax alles op één kaart. We zullen het publiek wat laten zien". Clubarts Spannbauer kon wat betreft Sepp Maier de eerste, ver ontrustende, berichten dementeren. Er werd verondersteld dat Maier een ribfractuur had opgelopen. Er werden röntgenfoto's genomen en daaruit bleek dat Maier een zware kneuzing aan het duel met de Borussen had overgehouden. Lattek: „Hij zal woensdag kunnen spelen". Indien Maier in de vorm van het eerste duel verkeert, is dat een geruststellende mededeling voor Ajax. Ingeboet Met Franz Krauthausen is het minder goed gesteld. Hij heeft en kelbanden verrekt en ligt met compressen op het gekwetste been thuis. Of hij meespeelt, zal van de ontwikkeling van de blessure in deze dagen afhangen. Voorts heeft Lattek ook nog zorgen over „Bomber" Gerd Mtiller die tegen de Borussen een verre van glanzende vorm toonde. MUller blijkt aan wendbaar heid en snelheid te hebben ingeboet en ondervindt nog steeds last van zijn (kuitbeen) blessure. Desondanks tonen de leiding en spelers een verbluffend optimis me ten aanzien van het tweede duel. Lattek: „Na de zege in Mönchengladbach, die we nodig hadden om ons zelfvertrouwen te vergroten, zijn we er weer bovenop". Ongelukkig Franz Beckenbauer: „We moeten zeker winnen om ons publiek te tonen dat we in Amsterdam op ongelukkige wijze hebben verloren". Wat hij onder ongelukkig verstaat, zal wel iets an ders zijn dan de normale omschrijving ervan. Voorzitter Wilhelm Neudecker: „Als onze ploeg de halve finales zou bereiken, zou per speler tienduizend mark worden uit gekeerd. Dat bedrag is nu verdubbeld". Jan Huybregts (op verhoging), de secretaris van de sectie betaald voetbal die het nieuwe competitieplan ontwierp. De aanvaller" op de voorgrond is Dé Stoop, die ook al had geageerd tegen het verplicht stellen van het C-elftal en het facultatieve karakter van de B-ploeg. Het gaat bij voetbal leiders precies als bij stakers, die zich altijd fewaad maken. Zodra de fotograaf de lens op hen richt, trekken zij een lach over hun gezicht waaraan niets kwaads meer valt te ontdekken. Zo ook 't viertal dat kwaad de vergadering van de KNVB verliet. Toen zij naar hun auto's wandelden, lieten v.l.n.r. Wes- trin (Ajax), Van Praag (Ajax), Stoop (FC Amsterdam) en Jansen (FC Amster dam de gulle lach zien. Van Praag heeft er nog de meeste moeite mee. gen: Excelsior, Feyenoord, FC Groningen, Haarlem, NAC, PSV, Ajax en F€ Am sterdam. Vermoorden Toen dat bekend was, verlieten Van Praag en Stoop de ver gadering. Stoop: „Onbegrij pelijk dat clubs als Feyen oord, Twente en PSV hun mond dicht houden bij zulk een ingrijpend plan". Van Praag: „Ik ga weg omdat ze de competit/ie vermoorden". Het bestuur van de sectie be taald voetbal zal met 10 te gen 8 een Salomonsoordeel moeten vellen. Dat zal in zicht, kracht en moed kos ten. HERMAN VAN BERGEM ZEIST De manager van PSV. Ben van Gelder, somde een waslijst van vragen op betreffende de sponsoring van het Neder lands elftal en de kwes- tie-Fadrhonc. Dit waren de antwoorden van de heer Van Vloten, financieel expert in het bestuur: „Hoe groot de bedragen zijn die de al aangetrokken sponsors (Goudsmit-Hoff en SRV) in de sponsoring hebben gestopt, mag ik niet zeg gen. Wel Is een behoorlijk deel van de extra-kosten gedekt. We zijn overigens met meer sponsors be zig". En dit zei mr. Hogewoning over de kwestie-Fadr- honc: „Fadrhonc en Van der Hart hebben overeen stemming bereikt omtrent taakverdeling e.d. Zij ge loven erin, en wij ook. Maar Fadrhonc blijft ver antwoordelijk voor Mün chen. De geruchten dat Fadhronc minder zou ver dienen dan Van der Hart zijn onjuist. Er zijn nog andere mogelijkheden dan alleen salaris". Zeist Met verbittering in zijn stem zei Jaap van Praag tijdens de vergadering in Zeist: „Wat wel had moeten gebeuren en wat niet is geschied: dat we vier ploegen in het toernooi om de UEFA-Cup hadden gehad. Daarop kwam mr. Hogewoning, voorzitter sectie be taald voetbal, later terug. Hij legde uit: „Met Jos Coler heb ik er tijdens de vergadering van de UEFA over gesproken. We hebben het bestuur van de UEFA ook benaderd waarom Nederland maar met twee ploegen mag in schrijven. Antwoord: Nederland heeft vrijwel niets gepresteerd in het toernooi om de UE FA-Cup. We hebben geantwoord: En Frankrijk en België en diverse andere landen dan? Dat is een kwestie van historie; die landen deden al mee aan het Jaarbeursstedentoernooi waar voor Nederland geen belangstelling had, zei de UEFA". Mr. Hogewoning zegde toe nogmaals alles in het werk te stellen om meer ploegen te laten inschrijven. „Maar voor het komende seizoen zie ik dat niet voor elkaar komen", aldus Ho gewoning. Precair Indien het waar is, dat 1 Ajax in het betaald voetbal zoveel in de melk heeft te brokken, zit het bestuur van de sectie betaald voetbal in een precaire situatie als moet worden beslist over het competitie- plan-Huybregts, waar voor tien eredivisieploe- gen voelen, acht (o.a. Ajax) pertinent niet. Bo vendien zal in het oog gehoudeu moeten wor den dat de clubs met grote moeilijkheden krijgen te kampen. De leeftijdsgrens voor het jeugdelftal is dan wel verhoogd tot „tot en met 21" maar wat met de contractspelers die er juist boven zitten? Wat met de ouderen die nog .een contract hebben? Geruisloos wordt wel het aantal contractspelers verminderd want er zal geen (veelal noodlijden de club die hunkert naar subsidie) club zijn die een groot aantal con tractspelers durft aan te houden en bovendien een C-elftal. Zelfs met de afgedwongen drie dispensaties doet een club niet veel. Onderaf liet voordeel van de in stelling van het CV elftal is, dat begonnen moet worden met het bouwen van onderaf. Tot nu toe onderhielden de clubs een tweede team dat bestond uit mogelij ken voor de A-ploeg, zïf die daaruit waren geval len of zelfs nimmer daartoe zouden door dringen. Maar er nocyfr ten nu eenmaal two» «f- tallen zijn. Plus rese^ ves. Die financiële la* kan verminderd worder en men zal wel bijzoiv der nauwlettend toeztot. wie in het jeugdtear* wordt gehaald. Hoe db amateurs daarover «Jc^ ken en welke transfer som zij zullen eisen, ai vaststaat dat de semW profclubs en zeker d» stichtingen nog verfe» ter gaan putten trtt di amateurwereld, is nog een open vraag. Canadezen Eindelijk is het de ij» hockeyploeg gelukt door te dringen tot de B-groep. Daaraan ging een uiterst geslaagd toernooi sportief meer dan wat publieke belangstelling betreft van het Nederlandse team vooraf. Het succes zal het ijshockey in ons land ten goede komen. De moeilijkheid zal wel licht zijn om volgend jaar, als in die B-groep wordt uitgekomen, we derom een aantal Ne derlandse-Canadezen in onze competitie te halen want vooral dank zij hen werd de B-groep be reikt. En het engageren van in Canada wonende ijshockeyers met een Nederlands paspoort is een kwestie van de clubs Enerverend U et Europees kam- pioenschap voor be roepspikeurs is een bij zonder enerverend, maar kostbaar begin van het paardesportsei- zoen geworden. Vele liefhebbers zullen dan ook met veel genoegen aan dit hoogtepunt blij ven terugdenken. De spanning van de kam pioenen, die met telkens een ander, onbekend paard overweg moeten kunnen, was een her nieuwde uitdaging, die bleef boeien. Het ver dient voor de toekomst dan ook aanbeveling te trachten dit evenement weer naar ons land te rug te halen. Er gaat een enorme propaganda van uit.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13