WERKLOOSHEID IN ZUID-HOLLAND VERONTRUSTEND Minimumloon wordt vaak niet eens uitbetaald Tunnel banen bij met acht Dordrecht 5 dagen Ameland f 105.-- QeidoaQowant Fleur: planten- encyclopedie als weekblad Kamers van Koophandel SAKSEN 8QÜWEN HOOGTIJD Standbeeld Dik Trom BUURTPROTEST Ik twee jaar 13 inbraken 10 branden Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin NAJAARSMODE ZATEKDAU 17 MAART 1973 LEIDSE COURANT VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht Centr. Ralffelsen-Bcerentesnbanlc, Eindhoven HOOFDDORP (ANP) Dik Trom: jongensfiguur uit romans voor kinderen krijgt in mei een beeld in Hoofddorp gemaakt door de Amsterdammer Nico Onkenhout. Het zal voorstellen Dik Trom op een ezel. De schrijver van de Dik Trom- boeken, Johan C. Kieviet, was in Hoofddorp hoofdonderwijzer. De meeste avonturen van de dikke jongen zouden zijn geba seerd op gebeurtenissen in deze plaats. DEN HAAG (ANP) Van de kant van het bedrijfsleven is in verbnd met de voorgestelde selectieve investerings heffing nogmaals de aandacht gevestigd op de „veront rustende" werkloosheid in het westen van het land. Dat wordt gedaan door de samenwerkende Kamers van Koop handel en Fabrieken in Zuid-Holland in een samenvatting van het standpunt, dat zij op 29 maart naar voren zullen brengen in de hoorzitting over de investeringsregeling, die de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft uigeschreven. Er is in Zuid-Holland een dalende bevolkingsgroei; de bevolking in deze provincie groeit langzamer dan in de rest van het land zeggen de Kamers verder. Zij vestigen er de aandacht op, dat Zuid-Holland al een vertrekover- sdhot in de binnenlandse mi gratie heeft en dat het totaal aantal beschikbare arbeidsplaat sen begint te dalen. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen zegt in een com mentaar naar aanleiding van het centraal economisch plan 1973, dat uit de gegevens van het planbureau migratie blijkt van bedrijven en werknemers uit het westen naar andere de len van het land. De ontwikke ling die minister Langman met een speciale wet op de selectie ve investeringsheffing gefor ceerd wil bevorderen, vindt dus in werkelijkheid al plaats, aldus het VNO. Volgens deze organi satie blijkt uit de planbureauclj- fers ook, dat de stijging van de nationale werkloosheid met name wordt veroorzaakt door een stijging in de Randstad. Geen sprake van romance met prinses Anne LONDEN (AFP) Luitenant Mark Phillips heeft gisteravond formeel ontkend dat er sprake is van een romance tussen hem en prinses Anne van Enge land. „De prinses en ik zijn goede vrienden die een geza menlijke interesse delen: Een grote liefde voor paarden", ver telde hij. De verklaring van Mark Phillips bevestigt uitlatingen van dezelf de strekking die prinses Anne een week of twee geleden deed. Hij sprak overigens nog de hoop uit dat na deze dubbele ontken ning de pers zal ophouden ge ruchten te verspreiden en zich voor hen te interesseren. IN DE KNEL EN van de hoofdtaken welke de nieuwe minister voor Onderwijs wacht, is te zorgen dat het voorgezet onderwijs eindelijk eens de stabiliteit krijgt, waarop het sedert de wording van de mamoet- wet wacht. Met stabiliteit bedoelen we dan niet de rust die roesten doet, nvaar een meer bestendige teostand dan die welke bootje ge niet, dat in stroom van de ëne golf naar de nader geslingerd wordt. Hoewel het, door de mamoetwet, schijnbaar als koploper bij onse on. derwijsvernieuwing fungeerde.zit het voortgezet onderwijs thans be hoorlijk in de knel. Knel tussen het zich vernieuwende basisonder wijs en tussen het wetenschappelijk en hoger-'beroepsonderwijs dat probeert zijn eigen restauratie door het voortgezet onderwijs te la ten betalen. De aanleidingen tot de knelpositie van het voortgezet onderwijs zijn legie; de oorzaak blijft evenwel, dat minister Cals destijds zijn on. derwijsvernieuwing eigenlijk in de verkeerde sector is begonnen. Wie een huis wil mmodemiseren, handelt ook het beste wanneer hij eerst nagaat, wat het fundament allemaaal kan verduren. Koren op de molen Door het lopen van rondjes hebben buurtbewoners gistermiddag het kruispunt RijnstraatUiterwaar- denstraat in Amsterdam-Zuid geblokkeerd. De actie werd gehouden, omdat de mensen uit de buurt ver ontrust zijn als gevolg van het te snel rijdende verkeer in de Rijnstraat, die de aan- en afvoerverbinding vormt met he Utrechtseweg. AMSTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft giste ren tegen de 21-jarige winkelbe diende M. C. B. uit Amsterdam Wegens inbraak en brandstich ting twee jaar gevangenisstraf geëist. De jongeman heeft het vorige in Amsterdam een spoor van inbraken en branden ach tergelaten. Niet minder dan 13 inbraken werden door hem be kend, in 10 gevallen liet hij zijn daad volgen door brandstich ting. Daardoor ontstond voor •honderdduizenden guldens aan schade. DEN HAAG Het blijkt nog heel vaak voor te komen in Nederland, dat het wettelijk geregelde minimumloon niet wordt uitbetaald. Van overheidswege is een intensieve campagne gaande om de bevolking op haar rechten in dit opzicht te wijzen. Als dit geen verbetering in de si tuatie brengt, zal de Sociaal- Economische raad de regering adviseren, strafbepalingen het ontduiken van de wet op het minimumloon ln te voeren. Nu bestaat er geen andere sanctie dan dat de gedupeerde eer vordering op zijn werkgever kan instellen. In de eerste helft van 1972 heeft de loontechnische dienst van het ministerie van Sociale Zaken ir 3670 bedrijven (24 bedrijfstak ken) met meer dan 10 werkne mers een onderzoek Ingesteld naar de toepassing van de wet op het minimumloon. Bij de mannen viel het nogal mee: een half procent van hen die in de onderzochte groep recht had op minimumloon kreeg het niet. Bij de vrouwelijke werknemers was echter sprake van circa 9 procent. Het conflict in de Sociaal-Economische Raad over de vertegenwoordiging van het hoger personeel is bij gelegd. De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel kreeg overeenkomstig de verwachting geen zetel in de SER, maar mag wel in de SER aan de discussie deelnemen als er zaken, deze groep betreffende, aan de orde komen. De opvattingen van het hoger personeel worden dan niet opgenomen in het SER- advies, maar in een bijlage. Op de foto NVV-bestuurders Kok, De Boon en Van der Hoeven, die voor onderling beraad de vergaderzaal tussentijds verlieten. Een uitgave van meer dan 250 gulden voor een boek is voor weinigen weggelegd. Maar verschijnt zo'n boek in wekelijkse afleveringen die nog geen 2 gulden kosten, dan is een dergelijk werk voor veel meer mensen bereikbaar, in die zin gaan een succes voor de uitgever en een stuk cultuurspreiding hand «i hand. Fleur heet de jongste loot aan de al stevige boom van verza melwerken ln weekafleveringen. De uitgever heet Amsterdam Boek, die na Bericht van de tweede wereldoorlog, De Bijbel en Onze Jaren 45-70 zijn vierde grote uitgave in deze vorm begint. Wekelijks krijgen de abonnee's 24 rijk geïllustreerde pagina's vol kleur en tekst over bloemen en planten. 112 weken, dus twee Jaar, is het waditen op de laatste aflevering. De losse uit gaven worden opgeborgen in zeven, ditmaal felgroene banden die elk 7.95 kosten. Het geheel wordt zoveel als een encyclopedisch verzamelwerk, dat informatie verstrekt over 10.000 bloemen- en plantensoorten, alfabetisch gerangschikt. Bovendien bevat het een wekelijkse groei en bloeikalender voor tuin, kamer of balkon, zoals blijkt uit de eerste aflevering waarin allerlei op maart gerichte acti viteiten overzichtelijk bijeen gebracht zijn. Daarnaast biedt Fleur algemene informatie over zaken als taaien, poten en planten, over stekken en verpotten, over het tóveken en verzorgen van groente en fruit, heesters en struiken, over het onderhoud van tuinen, kassen en vijvers, over ziekten en schadelijke insecten. Behalve voor de eigen tuin vraagt Fleur ook aandacht voor de natuur in het wild, over de noodzaak van bescherming van de vaak in uitstervingsgevaar verkerende soorten. Terug naar de natuur heet deze rubriek. Een andere heet Schik met bloemen, waarin erop gewezen wordt hoe het materiaal persoonlijk te verwerken. De redactie wordt bijgestaan door een commissie van advies, waarin zitting hebben: mevr. A. Muller-Idzerda (kamerplan ten), J. van Keppel (cactussen), P. Lombarts (bomen, heesters, «c-), M. Paul (orchideeën), E. van Steenhardt Carré (groen den, kruiden) D. van Raalte-Wlchers, en Julia Voskuil (bloem- sierkunst. De eerste aflevering van hun grote werk lijkt een succes te garanderen. Vrouw poogde haar man te vergiftigen SOEST (ANP) Wegens poging tot moord op haar echtgenoot is gisteren ln Soest de 27-jarJge mevr. K. E. A.-H. uit deze plaats aangehouden. De vrouw, moeder van vijf kinderen, heeft tegenover de politie toegegeven, de laatste drie weken zeven tot acht keer vergif ln de pap van haar man te hebben gedaan. De man ondervond er evenwel geen nadelige gevolgen van, maar begon wel iets te vermoe den. Begin deze week lichtte hij alvast de politie in en toen hij gisteren opnieuw vermoedde, dat zijn vrouw iets in het eten had gedaan, verzocht hij haar mee te gaan naar het politiebu reau. De vrouw voldeed direct aan het verzoek en legde op het bureau een bekentenis af. Er waren al vaker echtelijke twis ten geweest. De vrouw is na overleg met de officier van jus titie te Utrecht ingesloten. (ADVERTENTIE) dichten, ook rondom ov-pljpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op bout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlJJmen. Pleisterlaag repareren op muur of sohoorsteon. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon diohten. Latten tegen muur heohton. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN. VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde óón-com- lonentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta mot enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of voohtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch. en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, soheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor do han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. ONTSTAAT er een toestand waarbij universiteit, ihogexchool de hogere beroepsopleidingen proberen het voortgezet onderwijs te dwingen tot een methodiek en een eindpunt, dat zij het meest ge schikt vinden voor htm eigen beginpun,Tegelijkertijd moderniseert het 'basisonderijs zijn methodiek en de inhoud van zijn onderwijs, zonder veel rekening te houden met de vraag waar bij het voorge zet onderwijs in „mamoetstijl" het beginpunt ligt. In de allerlaatste tijd komen er plannen in omloop en worden er sug gesties gedaan volgens welke de brugklas bij het voortgezet onder wijs feitelijk een verlengstuk van het basisonderwijs zou moeten zijn en de twee hoogste leerjaren de prelude op het wetenschappe lijk enhoger beroepsonderwijs. Voor het voortgezet onderwijs zelf blijft er dan slechts de 2de, 3de en 4de klas over. Koren op de molen van hen die zo graag de middenschool als het al- lenzaligmakend middel tot democratisering en modernisering van ons onderwijs zouden willen doorduwen. Maar tevens koren waarv- van anderen zich terecht kunnen afvragen of het wel deugdelijk is. Minder rukken AN de nieuwe minister van Onderwijs mag verwacht worden, dat hij eindelijk het voortgezet onderwijs wat imeer zekriieid gaat geven en een klimaat sohept waarbinnen het voortgezet onderwijs zijn erg en vernieuwingsplannen waar kan maken. In dat voortgezet onderwijs zal men dan zelf ook wat minder driftig op de ëne veran dering na de andere moeten aandringen. Geen jaarlijkse rukpartij aan de lessentabel en wat meer geduld om enperimenten edit tot een evaluatie te laten 'komen. eker nj het voortgezet onderwijs ten prooi ligt aan druk van boven en benedenaf, moet het zichzelf niet aan nog grotere onzekerheid gaan onderwerpen. In beweging blijven is natuurlljkgoed, zo niet noodza kelijk; maar bewegelijk en beweegbaar is niet identiek met ongedu rig. Ons duur dierbaar plek je grond OG even en het wordt minder duur om voor recreatie een cara van te kopen dan om een plekje te vinden waar die caravan kan blijven staan. Want volgens Consumenten Contact gaan dit jaar in vele campings en aanverwante bedrijven de tarieven voor staan plaatsen drastisch omhoog. Vooral de prijs van tot nog toe niest te dure plekjes wordt opgekrikt zonder dat voor de prijsverhoging meer service geboden wordt. De duurdere campngs zijn terughoudender. De reden hiervan kan zijn dat do tarieven op duurdere campings soms al zo hoog liggen, dat de eigenaars vrezen dat hun klanten bij verdere prijsverhoging wel eens hun vertier over de grens zouden kunnen gaan zoeken. In sommrge gevallen zullen eigenaars van kampeert inen besloten hebben om het voorbeeld te volgen van plaatselijke autoriteiten die via toeristenbelasting ook besloten hebben mee te profiteren mee te profiteren van veler verlangen naar frisse lucht en buitenrccroatie Ook die overheden denken vaak meer aan gewin dan aan hun plicht om daarvoor iets te doen. Tenslotte speelt ook de schaarste aan geschikte 'terreinen bij de prijs verhoging een 'belangrijke rol. Om die reden zou de overheid haar minimumvoorwaarden wat soepeler moeten imaken en door een gro ter aanbod voorkomen, dat door schaarste ons aller dierbaar plekje grond onderhevig wordt aan een ontwikkling welke in stedelijke ag glomeraties de prijs voor bouwgrond zo ontiegelijk hoog omstuwd heeft. Klachten over NOS-ploeg op Antillen filmploeg van de NOS-teIevlsle onder leiding van Klaasjan Hln- rlks Is op Curacao In hot nieuws gekomen door twee incidenten. Op een receptie ter gelegenheid van do vergadering van de ko ninklijkscommissie die werd ge- goven door de Antilliaanse rege ring verscheen de filmploeg zonder uitnodiging en zonder de voorgeschreven kleding. Toen zij wilden gaan filmen werd dit door het hoofd van de Antil liaanse RVD, mr. H. Braam verboden. Omdat zij hieraan geen gevolg gaven werd hun de deur gewezen. WILLEMSTAD (ANP) Een Klaasjan Hinriks verklaarde des gevraagd dat hij geen uitnodi ging had ontvangen maar de plaatselijke hoofdredacteuren wel. Hij stelde verder dat er op de bewuste receptie wel fotogra fen aanwezig waren, die foto's mochten maken, Hinriks over weegt bij de Ncderlunde rege ring oen klacht in te dienen. Een personenauto Is gisteravond door nog onbekende orzaak tegen de muur van de tunnelbuis van het Sandelingenplein in Rotterdam geraakt en over de kop geslagen. De auto werd totaal vernield. Dc In zittenden kwamen er echter met slechts lichte verwondingen vanaf. ADVERTENTIE Max Heijmans heeft gisteren al zijn najaarscollectie „Les Tricots" gepresenteerd. Deze zuiver wollen twin-set is er een voorbeeld van. De twin-set is in verschillende kleuren verkrijgbaar Vergeet de muizenissen. Geniet van de rust en de ruimte. In Ameland vindt O die volop. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden cn reis: Alle informatie in dc brochure „Tocren met NS" op de voordelig uit met NS Van e r verslaggevers. I DEN HAAG Rijkswaterstaat verwacht ln de pe riode jull-augustus te kunnen beginnen met ac bouw van de vorketrstunncl onder de- Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht. De tunnel krijgt acht rijstroken en gaat de huidige brug in rijksweg 16 (Rotterdam-Dordrecht-Brcda-Belgi- sche grens) vervangen. Deze brug is te smal en moet vaak worden geopend voor de scheepvaart. Begin 1977 moet de tunnel beschikbaar komen voor het verkeer. De brug blijft daarna bescnik- baar voor het lokale verkeer. De tunnel wordt gebouwd volgens de zinkmethode. Er zijn drie tunnelmoten nodig, die worden ge bouwd in een bouwdok te Barendrecht. Eind 1975 worden ze naar hun plaats gesleept cn vervol gens afgezonken. De afritten komen niet in een betonnen bak te lig gen, zoals tot nu toe gebruikelijk in Nederland, maar in een ingraving met begroeide taluds. Dit is mogelijk, omdat zich onder de afritten een dichte kleilaag bevindt die het grondwater ver hindert omhoog te komen. Daardoor Is ook geen bronbemaling tijdens de 'bouw van do tunnel no dig. Met inbegrip van het overdekte gedeelte en de af ritten krijgt do tunnel een totale lengte van «54 meter. Het gesloten deel is 345 meter lang. Dc zinkelementen krijgen een lengte van 115 meter, een breedte van 49 meter en een hoogte van meter. Elke tunnelmoot heeft een gewicht van 40.000 ton.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7