Vrouwen hebben nu zelfs in Zwitserland regeringsbroek aan üttersee In Spanje de boot in mèt appartement HET LEVEN IS EVEN BAROK ALS OUDE OPERETTES ROND ZATERDAG 17 MAART 1973 Prangende vraag, die zich voordoet: als de vrouwen in Zwitserland politiek mondig worden verklaard, zullen de pleinen weldra te klein worden. Weg traditie De Landsgemeinden vinden elk jaar plaats in de lente. Op de laatste zondag van april in Sar- non (Obwalden), Stans (Nidwalden), Appenzell (Innerrhoden) en afwis selend in Trogen en Hundwil (Ausserrhoden), alsmede op de eerste zondag van mei in Cla- rus, de hoofdplaats van het gelijknamige kanton. De beide eerstgenoemde plaatsen en halfkantons liggen in Centraal-Zwit- serland de overige in Noord-Oost-Zwitserland. De eerste zondag van mei 1972 was voor de vrouwen van het Zwitserse kanton Glarus een dag met een le vensgrote mijlpaal: voor de eerste maal mochten zij toen bij de Landsgemeinde het jaarlijkse politieke gebeuren op lokaal niveau samen met hun mannen in de „Ring". In Zwitserland, dat zich er op beroemt de demo cratie na Griekenland te heb ben uitgevonden zijn nu nog vijf halve en hele kan tons, die de Landsgemeinde nog kennen. Het volk maakt In deze Gemeinde uit, wat er in de komende maanden gaat gebeuren en wat beslist op de lange bergbaan wordt ge schoven. In de praktijk blijkt, dat het niet de snelste wijze van regeren is, maar het bierverbruik wordt er in elk geval krachtig door gesti muleerd. De Landsgemeinde is in feite de constitutionele vengade- ring van stemgerechtigde burgers in een bepaald kan ton. De bijeenkomsten vinden in de open luöht plaats en vor men een welkome aanleiding om meer dan de weidebloe- men buitan te zetten. Tot 1972 waren het uitsluitend de wijze mannen, die de Landa- mann het hoofd de re gering en de rechters van hun dienbaar plakje grond door hand opsteken kozen. In dat jaar giing men er in Gla rus schoorvoetend toe over om an de vrouw de rechten toe te kennen, die zij in feite al lang had. De Ring wordt in Glarus gevormd door de Dai was het nieuwe beeld op de eerste zondag in 1972 op het marktplein van het Zwit serse Glarus: vrouwen die hun hand opstaken. samengedromde stemgerech tigde mannen en vrouwen, die zich bij een indertiaast opgeslagen podium verdrin gen. Op dat podium heeft dan de kantonnale regering, bestaande uit 7 mannen, plaats genomen. Appenzell Goed voorbeeld doet overi gens ook in Zwitserland goed volgen. Na Glarus zijn dit jaar de vrouwen van Oben Nidwalden aan de beurt om voor het eerst te gaan Ring steken. In Appenzell eigen zinnig sinds mensenheugenis moet er eerst dit jaar nog duchtig gepraat en gestemd worden, voordat de vrouwen daar hun politieke zegje mo gen doen. Inmiddels is de prangende vraag gereeen, of men door het toelaten van de vrouwen, deze eeuwenoude, folkloristi sche traditie niet de nek om draait. AI was het alleen maar door plaatsgebrek. Want reken er op, dat de Zwitserse vrouw met haar vi tale maten haar mannetje staat. Feit is in elk geval, dat het grote plein in Glarus nauwelijks plaats biedt aan alle stemgerechtigde man- Waarmee weer eens bewezen is, dat politiek een immens moeilijk vak is. Twee Spaans-Nederlandse „Varuna's" (vijf meter lang, 1,90 meter breed, 12,7 vierkante me ter zeil) glijden op een pittig windje over de Mar Menor. Op de achtergrond: eilandjes in de binnenzee. Wie op vakantie graag in het zuiden van Euro pa (en dus onder ideale weersomstandigheden) zeilt, maar het onderhand beu is de eigen boot op een trailer of zelfs op het dak van de auto een dikke duizend kilometer mee te slepen, heeft met ingang van 15 april de gelegenheid ïljn reisproblemen wat simpeler op te lossen. In La Manga, aan de Spaanse Middellandse Zee kust 100 km ten zuiden van Alicante, kan men met ingang van dit seizoen met twee tot vijf personen een appartement betrekken, waar een zeilboot bij Is Inbegrepen. Voor de heen en terug reis van U en Uw zeilplunje staan lijndienstma chines van Iberia of KLM ter beschikking. Voor zo'n sportieve, veertiendaagse vakantie lo pen de arrangementsprijzen uiteen van 656 tot 863 gulden per persoon, afhankelijk van het aantal deelnemers het type appartement. Ieder flatappartement (drie etages) heeft een volledig ingerichte keuken, een badkamer, een of twee slaapkamers en een zitkamer met een of twee slaapbanken. De daarbij behorende zeilboot is voor de vader landse liefhebber beslist geen onbekende: de „Varuna 500" van de jachtwerf Zaadnoordijk uit Heerenveen, die in het Spaanse Cambnls een fabriek heeft laten bouwen. Het is een open zeilboot van polyester, die niet kan zinken, zeer stabiel is en een zeiloppervlak van bijna dertien vierkante meter heeft. Deze veredelde BM heeft een diepe kuip (handig als er kinderen aan boord zijn). Een ideale toerboot. La Manga ligt op een schiereiland tussen de zee en een groot binnenmeer met wat eilandjes, zo dat men met de „Varuna" desgewenst op de 22 km langs en 13 km brede Mar Menor kan zeilen of het nog ruimere sop kan kiezen: de Middel landse Zee. Naast goed geoutilleerde jachthavens zijn er voor wie van tijd tot tijd de vaste wal verkiest ook tennis- en golfbannen en zwembaden, naast mogelijkheden om excursie te maken (Murcia, Cartagena, Alicante enz.). Wie de zeilkunst niet onder de knie heeft kan een tiendaagse zeilcur- sus volgen bij gediplomeerde Nederlandse in structeurs, eveneens in „Varuna's", in groepjes van twee tot vier personen (130 tot 260 gulden p.p.) of privé (521 gulden). De gemiddelde wa tertemperatuur aan Spanje's witte kust is 27 graden (acht zonuren per dag), maar een meestal prima zeilwind zorgt voor de daardoor dikwijls broodnodige verfrissing. De laatste reis start dit seizoen op 16 september. Alle inlichtin gen en boekingen uitsluitend bij: Iberia, Leidse- straat 67-71, Amsterdam (020—24.58.81) en Cool- singel 75, Rotterdam (01014.89.55). De „Club Nautico de La Manga" stelt de Nederlandse gasten alle faciliteiten van de zeilcub ter beschikking. Deelnemers aan de sportieve vakantie worden tijdelijk lid van de club. Frau Anni Haller, de WV-di- rectrice uit Attersee, zwaait haar scepter over alle tien toeristenplaatsen rondom het gelijknamige meer, dat welis waar de grootste, maar lang niet de enige „See" van Oos tenrijk is. Alleen die tien plaatsen al (acht aan de kust en twee iets meer landin waarts) boeken jaarlijks 1,2 miljoen overnachtingen. Je kunt moeilijk volhouden, dat het Saizkammergut nog door de toeristen ontdekt zou moe ten worden. Maar wie op de Attersee ge varen of lm Weiszen Rössl am Wolfgangssee „einge- kehrt" is, moet niet menen, dat hij daarmee dit beroem de toeristengebied wel beke ken heeft. „Am Minigolf" is wel een typerende naam voor een Gasthof aan de mondaine oever, maar het Saizkam mergut biedt oneindig veel meer mogelijkheden dan dit soort (overigens heel fraai uitgevoerde) uithangborden suggereert. Ook voor de fijn proever. Slotconcerten door musici van de Salzburger Festsspiele, acht keer totaal in juli en augustus, behoren misschien nog tot de obligate folderlectuur, maar Fau Anni laat de muziek ook voor u spelen in een boerenkeuken. Wie aan mondain en duur geen behoefte heeft, vindt vier kilometer van het rumoe rige strand rondom de dui zendjarige linde van het be devaartsoord Sankt Georgen in ieder tweede huis een Gasthof, waar de voerlieden, die hier hun zout kwamen overslaan, al lang hun bed den vrijgemaakt hebben voor de toeristen. Niet vlak aan het meer en dus niet duur. Wie dat wil, is zo van de See weg in het brede heu velland, waar niettemin een dorpje als Strasz maar even tjes zes zwembaden aan te bieden heeft. Als er brand is, haalt de Feuerwehr er wel een beetje water uit! Daar in de buurt rijdt nog zo'n antiek trammetje, waarvan men verte't, dat het verboden is om jdens de rit bloemen te plukken. Als je geluk hebt, mag je het slot Walchen bin nen, waar een oude adellijke dame een unieke verzameling achtcrglasschi'derijen en te gelkachels (Kachelöfen) be heert. Vergeet niet om bij de koffie in het Gasthof op de heuvel top de Strudel eens af te wis selen met een stuk Topfentor- te, ook al lijkt het vooruit- zich van gezoete kaas mis schien niet zo aanlokkelijk. Wat de boer niet kent, dat eet hij niet, maar waarom zouden we ons als boeren la ten kennen?. Romantiek Voor mensen als de familie Milchbauer is er trouwens geen enkele reden om voor hun boer-zijn niet uit te dur ven komen. In keuken en huiskamer viert de roman tiek hoogtij op een manier, waar elke Nederlandse va- kantieboer de vingers bij af zou likken. Romantiek in hout en romantiek in muziek. Vader, moeder, dochter en zoon verwisselen regelmatig de koeien voor een muziekin strument. Het nationale volksliederenarchief heeft banden vol met de klanken van dit familiekwartet en re gelmatig zijn de Dantes (de naam waaronder de burger lijke stand hen kent en wat voor een naam!) voor de ra dio te beluisteren. Je kunt bij Milchbauer logeren en er het twee keer in de week zelf ge bakken brood eten, terwijl moeder de citer en haar struise achttienjarige dochter uit volle borst de volksliede ren laat klinken. Koeien, mu ziek, toeristen, het brengt al lemaal geld in het laatje en dan kun je best lustig sein, zeker in zo'n heerlijk land als het Saizkammergut. Kammergut is ooit een be- stuursdistrict geweest en dit vas het centrum van de zout winning. De zoutwinning gaat tot in de prehistorie terug. In Halstatt zijn ze er in brons, en ijzertijd al rijk door ge worden. Het pad naar de mijn, waar je rondgeleid wordt door zalen van zout, voert langs het prehistorische grafveld, waar de beroemde vondsten gedaan zijn, die nu nog bewijzen, welk een goed leven het hier geweest moet zijn in de La Tène-tljd en vroeger zo'n 4500 jaar gele den. In het prehistorisch mu seum gaat die tijd voor je le ven bij het zien van de schit terende sieraden en de fraai gemodelleerde vazen, die de pottenbakker ter plaatse je trouwens voor luttele schlllin- ge al even fraai nagemaakt kan meegeven. Veel mooier dan de beroemde, beschilder de. maar griezelige doods koppen van het knekelhuis. Met hetzelfde entreebewijs kom je nu ook het nieuwe museum voor geologie, volks drachten en Krippenkunst (kerstkribben) binnen. Zout souvenir Zout! Als een kostelijk souve nir neem je er een paar rose en witte stukjes van mee naar huis. Als een kostbaar handelsartikel ging het eer tijds bij scheepsladingen vol over Traunsee en Traun naar de Donau en zo verder de wereld in. Gmunden, een stadje van 13000 inwoners, De Attersee is het grootste meer van het Sal zkamemrgut en daarmee van heel Oostenrijk. Met mondaine drukte aan zijn oevers, maar een paar kilometer verder is het niet moeilijk om een rustig plekje te vinden. dankt daar nu nog tal van oude rijkdommen aan. Een boerin weet niet hoeveel kip pen zij bezit, de Gmunders kennen niet het aantal van hun kastelen, zo zeggen de Oostenrijkers. Uranium Hier in Gmunden is wereld geschiedenis gemaakt. Hier stond en staat nog de Kam- merhof, van waaruit het Saizkammergut geregeerd werd en waar keizers en ko ningen te gast waren, veelal om er over oorlog en vrede te beslissen. Hongarije kwam bij Oostenrijk op grond van een in Gmunden gesloten verbond! Nu is Gmunden alleen nog bekend als keramlekstad (de mooie potterle ln menige winkeletalage stamt uit vier plaatselijke fabrieken), maar zijn vroegere grootheid is te danken aan een zo eenvoudig artikel als zout, waarvoor Gmunden overslag plaats was. Zout ls ooit als delfstof net zo belangrijk geweest als tegenwoordig uranium! Je moet lang zoeken om ln de binnenstad nog een (ln steen gehouwen) zoutschlp te vinden. Gmunden maakt als Kurstad minder reclame met zijn geschiedenis dan met, merkwaardigerwijs, zijn Kur- tax, die namelijk zo laag is, omdat Gmunden het eerste Oostenrijkse Kurort was, dat deze toeristenbelasting in voerde. Als u er mocht willen logeren in een van de 220D hotel- of pensionbedden, dan bent u bepaald niet de eerste bezoeker. Zelfs Brahms en Schubert gingen u hier voor! Barok Zo draait in Oostenrijk alles steeds weer om de muziek. Muziek, barokke beeldhouw kunst en een bijna even ba- roklandschap. Neem Sankt Wolfgang, waar je kerk en altaar niet zou'moeten over slaan en waar het de moeite loont om de souvenlrfacade te doorbreken, die je (gelijk Sljtje Boes op Marken) de kennismaking met het echte Weisses Rössl dreigt te belet ten. Het geluk moge er niet meer voor de deur staan (de charmante eigenares Grethe Peter is tweemaal weduwe( eerst van de zoon, daarna van diens vader!) het im mense hotel cultiveert wel de herinnering aan Benatzky's operette met diorama's en voorwerpen, namen en zelfs in het nieuwe gebouw ver werkte stukken van het opde Saizkammergut, een naam, die klinkt als keizerlij ke operettemuziek. In werke lijkheid is de keizer er geen gast meer, maar is de gast er wel koning.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17