Tweede renbaan in Nederland noodzakelijk Cees van der Harst is „Baas Joop" erg veel dank schuldig Chef Renwezen Vim Kohier na sterke opleving van „zijn" sport: Tijd van deftige, in rok gestoken heren is voorbij Rensport gaat voor iedereen moeite lonen WAAR LAAT JE ZE Noteer bij de radio ZATERDAG 17 MAART 1973 PAGINA Vandaag opent Duindigt zijn poorten weer. De ren sport, die de laatste jaren al zo'n vlucht heeft geno men, kan nu nog meer zijn vleugels uitslaan. De ver wachting is dat het ook zal gebeuren. Vandaar dat op deze pagina dieper ingegaan wordt op de achtergron den van deze sport, terwijl tevens een van de jongste trainers van Duindigt Cees van der Harst aan het woord komt. DEN HAAG Het geheim van de Nederlandse Rensport, de laatste tijd sterk in opbloei, is er een met een vrij algemeen karakter. De betrekkelijke welvaart brengt het houden van een renpaard binnen het bereik van steeds meer mensen. En aangezien de Stichting Neder landse Draf- en Rensport attent aansloot bij deze ontwikkeling door het gemiddelde prijzengeld steeds in de buurt van de bruto-onkosten te houden, brak de laatste seizoenen meer en meer het begrip door: Meedoen aan deze sport hoeft echt niet zo ontzettend veel te kosten. Dat besef komt momenteel in de breedte van de rensport tot uitdruk king. Er zijn onder andere veertig procent meer paarden in training dan het vorig jaar om deze tijd. En ga zo maar door. Een paar jaar geleden was het haast nog ondenkbaar dat een trainer renpaarden moest afwijzen. Maar dat gebeurt nu, omdat Duindigt met een ont stellende boxennood kampt. Voorlopig lijkt die moeilijkheid nog niet opgelost ook. Want er bestaat wel een contact met de gemeente Zoe- termeer om in de daar aanwezige groenstrook een trainingscentrum voor de draf- en rensport in te richten, maar het is de vraag of daar nou zoveel animo voor bestaat. Voor een tweede koersbaan in Zuid- Holland zou die zeer zeker wel bestaan. Perschef Cees Berg: „Toch moet er wat op onze boxennood gevonden worden, dat staat vast. Als je nou nagaat dat van 213 paarden in training tweeënnegentig procent op Duindigt domicilie houdt en er ongeveer 75 wedstrijddagen op Duindigt per seizoen zijn dan kan een kind wel begrijpen dat er geen baan ter wereld is, die zo'n overbelast programma kan blijven ver werken." De alternatieven zijn schaars. Goed, het recreatieschap Westelijke Mijnstreek heeft een deputatie van het NDR-bestuur met de adviesra den van draf- en renwezen uitgenodigd voor een orlëntatiebezoek aan Terborgh bij Beek (Zuid-Limburg) maar ook dit „project" met al zijn haken en ogen kan op korte termijn beslist geen uitkomst bieden, want, realiseert de NDR zich terecht terdege, de tijd dat de mensen langs het lijntje gaan staan en verder alle comfort gemakshalve wel vergeten, is voorbij. Als er een tweede renbaan moet komen, moet het er een naar de eisen des tijds zijn. Het neerzetten van zo'n accommodatie taxeren de deskundigen al gauw op diverse miljoenen guldens. Vlak na de aankoop van het land goed Duindigt een veel te kostbare zaak voor het NDR. Pim Kohier jr., chef renwezen NDR, al acht jaar lang, verwacht de realisatie van een nieuwe renbaan dan ook niet binnen vier vijf jaar. Het zuiden als plaats van bestemming voor zo'n project lijkt hem nog zo gek In feite is daarmee veel van de opleving van de rensport verklaa: Maar niet alles. De belangrijkste stimulans ging in begin zestig v het NDR zelf uit. Er waren toen 110 rennen met heel weinig paard Om de zaak nieuw leven in te blazen werd er gesteld: laten we eerst de velden van de rennen groter maken. Dat was de vinger de zere plek leggen. Het „spel" bij de toto werd interessanter en animo van het publiek steeg onmiddellijk. Per ren starten er nu gemiddeld acht jockeys of amateurs. Pim Ki Ier over dit aspect: „In het algemeen vinden de trainers grotere v den nu belangrijker. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat er, wat ik eerder zei, momenteel veertig procent meer renpaarden in traini zijn dan in 1972 om deze tijd." De grote belangstelling is ook bij leerling-jockeys te merken. „Ik heb een keer een ren moeten afschi ven omdat we er maar drie hadden. Nu hebben we er zeker twaal! De NDR heeft er de laatste jaren veel aan gedaan om het zover krijgen. Aan de opleiding van trainers en jockeys werd zoveel mo lijk geschaafd. Daarnaast werden voor de „uitvoerders" van de ei naren talrijke sociale waarborgen bedongen. Dat maakte de ste ming allemaal wat beter, de trainers, jockeys en amateurs komen tenminste ook aan een behoorlijke boterham. Köhler: „Het is nu echt zo: de rensport gaat voor iedereen de moe lonen. Het is een volwaardige sport aan het worden. En nu moet eerlijk zijn de drafsport heeft daaraan meegeholpen. Zij heeft c door de moeilijke jaren van ons bestaan heen geholpen." Omdat Duindigt met die boxennood zit zie je een opvallend verschi sel ontstaan. De trainers trekken weg. Frank Byrn, in dienst van grootste eigenaar Nuy, zit tegenwoordig in Wezepe, bij Deventer, zijn er meer. Er zitten trainers o.a. in Noordwijk, Woensdrecht, Se i-urn en Amersfoort. De afdeling renwezen van het NDR kwalifice deze ontwikkeling als uitermate gunstig, vooral in het kader vanj voorbereiding op de tweede renbaan in ons land. Hoewel de ontwikkeling van het rennen tegenspreekt dat er aanlj ding bestaat tot kritiek blijft er natuurlijk altijd een stroming binrj deze sport, die het prijzenbedrag te laag vindt. Pim Köhler ontzenw deze kritiek met cijfers uit 1962 en 1972. In 1962 was er een prijzen) drag van 251.000 gulden voor 115 rennen. In 1972 was dit totaal ops lopen tot 778.000 gulden voor 165 rennen. „U ziet het: Er wordt el niet. „Er is daar in de eerste plaats ontzettend veel liefhebberij Daarnaast is het een groot voordeel, dat de baan dicht bij Duitsland en Frankrijk ligt, waar de rensport nog veel populairder is dan hier, zodat ook vanuit die hoek belangstelling is te verwachten. Het nadeel is echter dat de baan ver van de randstad ligt en je je moet afvragen in hoeverre het publiek uit het Westen de weg naar het Zuiden Vindt." Pim Köhler, 34 jaar oud, en hèt probleem. Zijn optimisme mindert er niet door. Eindelijk, eindelijk ziet het er naar uit, dat de rensport ook in Nederland vaste grond onder de voeten heeft gekregen. Na al die jaren van keihard werken („soms was het om moedeloos van te wor den. Je zag steeds maar geen vooruitgang") een prachtig uitgangs punt om op verder te borduren. De afdeling renwezen van het NDR mag er trots op zijn, er is iets bereikt. Want wie de rensport vanaf na de oorlog doorlicht stuit op een kolos sale metamorfose. Aanvar':elijk was rennen een exclusiviteit van de adel. Deftige, in rok gestoken heren maakten er naar Engels voor beeld elke keer weer een party van, meest in een afzonderlijke lokali teit met veelal het bordje: toegang alleen voor leden op de deurknop. De snobistische „paria's" van de koersbaan hadden er echter wel veel voor over. De omstandigheden en voorzieningen waren bij lange na niet zoals nu en het kwam er dan ook vrijwel altijd op neer dat de eigenaar van een paard aan het eind van het seizoen een fikse eindaf rekening moest betalen. Maar wat gaf het. Hij had plezier met men sen om zich heen, die hem aanstonden. „De adel is in de loop der jaren in de rensport steeds minder geworden, nieuwere gezichten ko men er voor in de plaats." Hoe dat naast het uitsterven van de adel komt doet Pim Köhler met een simpel statistiekje uit de doeken. Ne derland telt momenteel 180 renpaarden, die het vorig jaar een winst som van 778.000 gulden binnenhaalden. Wat neerkomt op een gemid delde van 4.000 gulden. Aangezien de pensionprijs van elk paard 4% gulden per maand bedraagt, kan iedereen op zijn vingers natellen, dat de rensport echt niet veel hoeft te kosten. gedaan wat mogelijk is en dat is nogal wat, aaent ik zo. wij kunnen nu eenmaal een gulden niet twee keer uitgeven." HANS DE BRUI Een commissie van het renwezen bestudeert momenteel of na de afschaffing van het hordenrennen voor halfbloeds dezelfde handicapsrace voor volbloeds op het programma kan worden opgenomen. Het NDR stopte daarmee in 1955 bij een gebrek., aan belangstelling. Vele renliefhebbers hebben een aanvraag in gediend om deze hordenren te laten terugkomen. De moeilijk-, heid in deze is echter ook weer waar laat je de paarden. Van onze paardesportmedewerker. WASSENAAR Als er één volbloedtrainer een eigenaar dankbaar moet zijn dan is dat Cees van der Harst wel. Hij heeft aan „baas Joop" heel veel te danken, hetgeen de Scheveninger ook niet onder stoelen en banken steekt. Het verhaal van Cees van der Harst (31 jaar) is een story over paar den. Niet alleen over de vurige volbloeds maar ook over de tuigpaarden. Hij startte als leerlingjockey in het seizoen 1952/'53 bij Aad Knijnenburg die later naar Australië ver huisde. En in 1962 stapte hij uit het „vak", omdat hij met zijn 65 kilo te zwaar voor het werk was ge worden. Niettemin kwam hij toen weer terecht tus sen de paarden van de bekende Haagse vleestrans porteur Joop van der Touw. Daar hield hij zich met de tuigpaarden bezig voor de concoursen. Niet voor lang, want diezelfde Van der Harst komt door „baas" Joop van der Touw weer op Duindigt te rug. Van der Touw verdween namelijk plotseling uit de tuigpaardenwereld, omdat een dagblad min der prettig over hem had geschreven. Voor de big- boss was er toen volgens Cees van der Harst duide lijk de lol af.: „De heer van der Touw is een eer lijke man, is altijd recht door zee, maar tegen val se en ongegronde kritiek kan hij niet. Zoiets kan ik wel begrijpen". Lady Lindella was het eerste paardje, dat Cees van der Harst bij zijn terugkeer op de Wassenaar- se baan onderhanden kreeg. De prachtige merrie die veel in de prijzen kwam en een zeer dankbaar paard was voor amatrice Meity Dekkers kwam in training bij Joop Dekkers. Cees van der Harst werd op Duindigt in opdracht van zijn baas Joop van der Touw een bewaker en vriend van Lady Lindella en reed de merrie in de training. In 1970 kocht Van der Touw de uitstekende Poly Trek aan en had Cees er in feite een tweede paard bij. Verleden jaar augustus was het zover. Van der Touw wilde dat Cees van der Harst een zelfstandi ge zaak ging opbouwen. Hij maakte hem privé-trai- ner over zijn drie paarden: Poly Trek, Master Tanner en Torpille Star. Dit jaar is Cees van der Harst met de volle mede werking van zijn baas, vriend en broodheer Joop van der Touw nog een duidelijke stap verder ge gaan. Hij is op Duindigt publiek-trainer geworden en heeft reeds nu tien paarden in training. Is het gek dat Cees van der Harst, vader van twee doch ters de toekomst blij inziet: „Het is heerlijk van een eigenaar als Joop van der Touw zoveel mede werking te mogen ontvangen. Ik had anders nooit zover kunnen komen en met zijn steun hoop ik er 'n goed seizoen van te kunnen maken". Voordat we met Cees van der Harst de paarden van zijn Stal onder de loep nemen even terug naar het vorig sei zoen. Het heeft de „eerste klasser" van Joop van der Touw, de sterke Poly Trek echt niet mee geze ten en pas bij het scheiden van de markt behaalde Poly de lang verwachte overwinning. Cees van der Harst: „De hengst heeft een ongeluk kig seizoen achter de rug. We zijn een paar keer gewoon geklopt door het slechte rijden van onze jockeys. Baas Joop haalde ze uit Engeland, maar ondanks hun faam verknalden ze het gewoon voor ons. Joop van der Touw wil graag winnen en ik ge loof dat op het laatst heel Duindigt hem de over winning met Poly Trek gunde. Ik hoop voor hem dat het met het troeteldier van de stal dit seizoen beter zal gaan. De hengst is in uitstekende conditie en is nog sterker geworden. Baas Joop heeft mij verteld dat hij in geen geval meer jockey's uit het buitenland zou gaan halen. We hebben als eerste jockey op stal John Dodd en als tweede Allen Jo- Cees van der Harst weet genoeg van het vak af. Hij heeft als jockey zo'n dertig overwinningen be haald en heeft veel geleerd van de tijd dat hij meeloopt op de Wassenaarse baan. Hij is beslist niet één van de mensen in het vak die steen cn been klagen over hun verdiensten en kritiek en nog eens kritiek hebben op de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Hij verdient goed zijn brood en de verstandhouding tussen hem en de NDR is zonder meer prima. Hij is eerlijk' als hij vertelt: „Ergens heb ik nooit in dit vak willen doorgaan, maar de baas wou het. Maar spijt heb ik er nooit van gehad. Langs de stallen van Cees van der Harst lopend komen de paarden natuurlijk ter sprake. Twee nieuwelingen van eigenaar mevrouw Hoos zijn Bagheera en Co- marla. De laatste staat zeer gunstig in de handicap en kan daardoor best een „broodverdiener" werden De eerste zal over de lange rfs'?-id over de be:m moeten gaan. Dan komen de p°.arden van Joop van der Touw. Genoeg bekend is Poly Trek, en minder bekend zijn Master Tanner en Flix. De broer van Joop, Bep van der Touw, die al enkele jaren tussen de dravers zit, had vorig jaar in België twee renpaarden lopen. Hij heeft ech ter ook het volste vertrouwen in Cees van der Harst en gaf zijn paarden Rock Aldis won vorig jaar driemaal in België en Wonderboy dan ook in training bij hem. De laatste won ook driemaal in België, maar heeft volgens zijn trainer een zeer zwaar seizoen achter de rug en zal de eerste tijd dus niet in de baan komen. De bekende amateur van de dravers Henk Schaart uit Katwijk kocht een renpaardje Ronald en vond ook in Cees van der Harst de trainer/Tenslotte: Right Light. Daar zit volgens hem een heel verhaal aan vast. Op een dag wordt ik opgebeld door een heer uit Etten. Die de adressen op zak had van twee trai ners Riem en Van der Harst. Hij was handelaar in fox-honden en kocht deze in Engeland. Bij het han delen kocht hij ook een partij renpaarden. Eén van die paarden is Right Lib. „Leuk van de nestor van de rensport Bertus Riem dat hij toen tegen de heer Hetterscheidt uit Etten zei. geef het paard maar in training bij Van der Harst." Voor Cees van der Harst, de ijverige publiektral- ner van Duindigt is het te hopen dat het eerste sei zoen heel goed zal verlopen. Eén ding is voor hem en zijn collega's op Duindigt noodzakelijk. Er moe ten snel meer paardeboxen bij komen. Want Cees heeft straks boxennood. Duindigt barst haast uit zijn voeg'.n. Zal er dan toch een tweede renbaan bij ir.oeie'i .omeut TOTO 35 Eredivisie: AZ'67 Haarlem MVV FC Amsterdam Sparta Go Ahead Eagles Excelsior PSV FC Den Haag NEC FC Den Bosch Feyenoord Ajex NAC (17/3) Telstar FC Utrecht Eerste divisie: Veendam Willem II Heerenveen De Volewijckers Vitesse Fortuna Vlaardingen FC Dordrecht Heracles HVC Roda JC Eindhoven De Graafschap Helmond Sport Wageningen SVV SC Cambuur Fortuna SC Volendam FC VVV PEC Zwolle TOTO 36 EUROPA CUP 1 Bayern München Ajax Ujpest Dosza Juventus Derby County Spartak Trnava Real Madrid Dynamo Kiev EUROPA CUP II Rapid Boekarest Leeds United Hajduk Split Hibernian Sparta Praag Schalke'04 AC Milan Spartak Moskou UEFA Cup Borussia Mönchengladbach FC Kaiserlautern FC Twente OFK Belgrado Vittoria Setubal Tottenham Hotspur Dynamo Dresden Liverpool Sparta Go Ahead Eagles De wedstrijden komen voor op totoformulier 36. „Ik had anders nooit geworden wat ik nu ben MM»*» Cees van der Harst is een van de vele mensen, die dit seizoen in het z adel klimt om zich in de rensport met anderen te meten. De wedstrij den beloven spannender dan ooit te worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10