|Taxi krijgt s ..voorrang" ■s Vader met twee kinderen al 3 maanden ondergedoken Onderzoek naar harde opleidingen Duitse politie HP deQJflENE Wat mankeert Zoetermeer? Flowery OrangePekoe 19 DONDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) S)EN HAAG De taxi moet in de grotere gemeenten in Ne derland een voorrangspositie krijgen. Dit dient te gebeu ren bij het opstellen van verkeerscirculatieplannen. Mi nister Udink (Verkeer) heeft dit gistermiddag gezegd tij dens de behandeling van de „wet autovervoer personen" jn de Tweede Kamer. minister ging zelfs zover te zeggen dat hij van de grotere gemeenten eist dat ze de ver keersproblematiek verlichten door de fysieke hindernissen de taxi weg te nemen. Dat betekent een direct pleidooi vrije taxibanen. De minis ter had weinig moeite met zijn ietsontwerp, nadat dinsdag al ;ebleken was dat een grote eerderheid in de Tweede Ka- welwillend stond tegenover de plannen die in het wetsvoor stel worden genoemd. Xïlnkele van deze plannen zijn: i>"l verhuur per zitplaats in plaats de tot nog toe geldende re- 1 gel, dat een taxi alleen per rit j verhuurd mag worden; zelf kiezen van de standplaats /aar men personen op de open bare weg wil opnemen. Jinister Udink nam een amende- ment van de socialist Van Thijn «rid over, waarin wordt gesteld dat het verlenen van taxivergunnin- gen gekoppeld zal worden aan een voorwaarde tot samenwer king van de taxibedrijven. Die samenwerking moet op geweste lijk niveau plaatsvinden, zodat bijvoorbeeld niet ineens de ta rieven anders kunnen worden bij het overschrijden van de ge meentegrens. De vergunningen zullen moeten v/orden verleend door gemeentes en openbare li chamen (zoals Rijnmond). Een motie waarin werd gevraagd te bewerkstelligen dat binnen een jaar in de agglomeraties Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem en Twente voor het taxivervoer ge meenschappelijke regelingen tot stand moeten worden gebracht werd ingetrokken, nadat de mi nister had meegedeeld dat hij ernaar streeft om dergelijke re gelingen binnen anderhalf jaar tot stand te brengen. De Groene Amsterdammer reca pituleert nog eens het bloedbad van Hué dat in 1968 door de Vietcong zou zijn aangericht en dat tot op de dag van vandaag een rol speelt in de propaganda slag rond Vietnam. Een groot verhaal over een school voor la ger algemeen voortgezet onder wijs in Amsterdam begint al dus: ,,Op de vloer van de ka mer van de directeur ligt een rode wollige loper met een werkje erin. Het is geen recht stuk kleed, er zitten eigenaardi ge hoeken in en happen uit. Dat is een overblijfsel van het huwe lijk van Beatrix, zegt de direc teur. De rode trouwloper is na derhand verknipt en verdeeld onder een paar scholen. Accent analyseert wat er gebeurt als de conferentie op Curasao beslist: Nederland los van de west. Diep duikt het blad in de vraag hoe Amerika, nu het niet meer door Vietnam is gebiolo geerd, Europa ziet en omge keerd. Haiti is weer veilig voor toeristen sinds de tiran ,,Papa Doc" is opgevolgd door zijn zoon Jean Claude Duvalier, O) so meldt een andere reportage, ten tenslotte wordt het wielerfeno- meen Eddy Merckx tot op he bot doorgelicht. URiTS.'Bitft De kabinetsformatie (,,het grote kiezersbedrog") latend voor wat hij is, treft de lezer in Elsevier ook een interview aan met mr. A. Stempels, de nieuwe voorzit ter commissie gewetensbezwa ren militaire dienst. ,,We praten met de gewetensbezwaarde aan eenzelfde tafel. Een grote ver betering vind ik. Het onderhoud werd teveel als een soort recht zitting, een examen gezien. Commissieleden en voorzitter dat is ook iets van de laatste tijd stellen zich persoonlijk voor. Er wordt koffie geser veerd. Er kan gerookt worden. Alsof men op visite is, een on gedwongen sfeer. Helaas zitten we om een rechthoekige tafel, ik had liever een ronde gehad, maar je kunt niet alles in één keer veranderen." Een gesprek met de hoteldirecteu ren Walters (Hilton) en Van Heuveln (Amstel) levert de con clusie op: „Onze gasten verve len zich in swingend Amster dam. Er zijn weinig grote inter nationale restaurants. Voor con certen zijn nauwelijks kaarten verkrijgbaar. Alles zit vol met abonnees. We hebben geen in ternationaal toneel, geen musi cals, slechts een enkele nacht club van niveau, geen discothe ken. We hebben geen attrac ties." Ook alarmerend is de kop „Zoe termeer dreigt te mislukken". Wat mankeert er aan Neder lands jongste modelstad? „Je moet door modderplassen van en naar je huis waden, terwijl, als je maar even buiten de straatlijn parkeert, je grote kans hebt dat je wagen wordt beschadigd door het werkver keer. Zo'n vrachtwagenchauf feur merkt niet eens dat hij je auto een schram bezorgt. Enfin, een bouwput. Let wel: Dat is een beeld na zestien maanden bewoning." De Haagse Post spreekt met mr. Paul van Boven, voorzitter van het Christelijk Werkgeversver bond, over de strijd aan het me- ttaalfront, die hij durft te verge lijken met wat er in de Hitlertijd gebeurde met Oostenrijk en Po len. „Zoals de alcoholist de bor rel om de borrel drinkt, zullen er ook querulanten zijn die het conflict om het conflict zoeken." In verband met de moeilijkheden in de legertop komt het blad met de volgende suggestie: „Het huidige systeem waarbij de defensie opleiding zichzelf aanvult en selecteert, dient te worden vervangen door een stelsel van open benoemingen door een onafhankelijk parle mentair orgaan, waarin de ver schillende maatschappelijke ge ledingen naar evenredigheid zijn vertegenwoordigd." Het kersverse PvdA-Kamerlid Klein wordt fel en deskundig geïnterpelleerd over het feit, dat de progressieve drie voor de verkiezingen geen enkele ver hoging van het collegegeld zei den te willen, en er achteraf 500 gulden van willen maken. Vrij Nederland besteedt aandacht aan de strijd om de macht die twee loodsdiensten op de Water weg voeren. „Naast de gevaren voor directe veiligheid en van verspilling heeft Rotterdams weigering om haar eigen loods- dienst op te heffen ook tot con sequentie, dat de broodnodige vervanging van de radarketen langs de Nieuwe Waterweg te gengehouden wordt. De Amsterdamse huisarts J. Groothuyse wordt geinterviewd naar aanleiding van zijn boek „Het menselijk tekort van de pooier". Naar aanleiding van de bezetting door Indianen van Wounded Knee publiceert het blad het laatste, hoofdstuk van het boek „Begraaf mijn hart tbij de bocht van de rivier" dat de ondergang van de Indianen in Noord-Amerika beschrijft. De sportpagina weet met zekerheid te melden, dat Wiel Koerver van NEC bij Feyenoord Happel als trainer zal opvolgen. DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie spreekt uitge breid met dr. Kvenvolder van de Nasa, die gelooft dat er er gens in de ruimte leven bestaat. In het blad is weer de periodiek verschijnende „Paniekzaaier" opgenomen, waarin de kabou ters van de eertijds roemruchte Oranjevrijstad napruttelen. Over de acties in de metaal con stateert het blad: ,,De stakin gen van de afgelopen weken wekken wel de indruk van een perfect georganiseerd, clean, technologisch gebeuren, maar in werkelijkheid gaan ze met grote emotionaliteit gepaard. Neder landers staken niet zo maar. Ze ker niet diegenen, die ooit ge staakt hebben, zoals nu goed deels het geval is". If KLM op grote hoogte over Frans gebied ichiphol (ANP) Hoewel de KLM haar lijndiensten naar verder gelegen be niet hervat, heeft de direc tie wel besloten om met in gang van vandaag de vluchten over Frankrijk naar verder gelegen be stemmingen ten dele weer te geen uitvoeren. Naar be kend staken in Frankrijk nog steeds de luchtver- keersgeleiders. Hun werk wordt de laatste tijd uitge voerd door Franse militai ren. nmiddels hebben deze maatrege len getroffen die het overvliegen (op grote hoogte) over Frans gebied rechtvaardigen', aldus de KLM. De laatste tijd dirigeerde de KLM haar vluchten naar verder gelegen bestemmingen noodgedwongen buiten Frank-- rijk om. Dit heeft tot vertragin gen geleid, terwijl bovendien de gebruikte luchtwegen overbelast dreigden te worden. m 23SEI Wij hier in ons land kunnen dan wel al de lentekriebels krijgen bij het i en sneeuwklokjes, iri Zuid-Beieren viel gisteren nog een flink pak sneei lijks zichtbare auto zal er met weinig genoegen aan terugdenken. Achter zo'n ingewikkelde naam zal wel iets heel bijzonders schuilgaan, zult u denken. En gelijk hebt u. Want nieuwe Flowery Orange Pekoe is een exotische thee. Geurig, kleurig. Met de karaktervolle smaak van het fijhste wat India en Ceylon u kunnen schenken. Deze thee, met zijn goudgele puntjes, is bereid uit het allerbovenste topje van de theeloot. Een produkt van liefde, toewijding en Oosterse Wijsheid. Flowery Orange Pekoe is een nieuw genot. Slokje na slokje. Goed gezet Bijzondere thee verdient bijzondere aandacht. Want dan pas komt de volle rijkdom volledig tot zijn recht. Laat het theewater altijd eventjes doorkoken. Gebruik drie flinke theelepels per liter water. Na het op- gieten 6-8 minu ten laten trekken. En proef dan eens..ongelooflijk dat thee zó nieuw kan zijn. fcjijl Flowery OrangePekoe - exquise thee van Douwe Egberts. AMSTERDAM (ANP) „Ik ben nooit uit de ouderlijke macht ontzet, ik ben alleen maar van mijn vrouw ge scheiden. Zij werd voogdes en ik de toeziend voogd van mijn kinderen", aldus over de telefoon de 39-jarige H. Wever, die na het overlijden van zijn vroegere echtgeno te zijn twee kinderen uit het Burger Weeshuis te Amster dam ophaalde voor een dagelijkse wandeling en er mee onderdook. Dat gebeurde al op 3 januari en ondanks een op 1 maart ge publiceerd verzoek tot opsporing van de beide kinderen heeft vader Wever zich tot nu toe met zijn 7-jarig zoontje Henk en zijn 5-jarig dochtertje Esther op een onderduik adres schuil weten te houden. Desgevraagd bevestigt de Raad voor de Kinderbescherming, dat de vader nimmer uit de ouder lijke macht is ontzet. Het is een misvatting, dat kinderen alleen van een vader kunnen worden afgenomen als hij uit de ouder lijke macht is ontzet. In dit ge val heeft de moeder voor zij vo rig jaar stierf bij testament haar wens laten vast leggen, dat haar zuster Maud Matray uit Amerika in haar plaats tot voogdes zou worden benoemd en in die functie de kinderen zou opvoeden. De vader blijft dan (zoals hij ook nu nog is) de toeziend voogd. Alleen kan van dat toezien niet veel terecht ko men als de vader in Nederland woont en de kinderen in Califor- nië worden opgevoed. Na de dood van zijn voormalige echtgenote heeft vader Wever bij de Rechtbank een verzoek ingediend om tot voogd te wor den benoemd. Op advies van de Raad van de Kinderbescher ming wees de Rechtbank (en la ter in hoger beroep ook het Hof) dit verzoek van de hand. „De Raad van de Kinderbescher ming heeft me opzettelijk zwart gemaakt", aldus Wever. „Er is eenvoudig geen verweer moge lijk. Ik ben de vader van twee kinderen, die geen moeder meer hebben en ik vecht voor die twee kinderen. Ik hoef ze heus niet zelf te houden. Ze mogen ze wat mij betreft ook door pleeg ouders laten opvoeden als ze mij daarvoor te licht bevinden, maar dan wel in Nederland. Met welk menselijk recht durven ze mij m'n twee kinderen voor goed te ontnemen? Ik heb met mijn actie getoond hoeveel ik voor ze over heb. Ik wil ze hier houden, zodat ik ze kan opzoe ken als ik dat wil en ik wil ze niet in Amerika laten opvoeden, want dan zie ik hen en zij hun vader nooit meer terug. Die tante Maud is zelf ook een paar keer getrouwd en gescheiden. Is dat dan zo'n beste?" Zonder in details te willen treden, laat een vertegenwoordigster van de Raad van de Kinderbe scherming in Amsterdam blij ken, dat zij op haar beurt van Wever beslist geen gunstige in druk heeft. Dat Wever nu zelf voor zijn kinderen wil zorgen, vindt zij veeleer getuigen van egoïsme, dan in het belang van de kinderen. „De moeder zelf kan toch het beste beoordelen wie het meest geschikt is om haar kinderen op te voeden", zo meent de raad. Maar vader Wever zegt: „De moeder en ik zijn destijds met hevige ruzie gescheiden. Daar om was ik voor haar de laatste die de kinderen mocht opvoe den. Zij gunde ze niet aan mij. Maar daaruit mag toch nie mand concluderen, dat het be ter voor de kinderen is, dat ze mij nooit meer zien?" De raad van de kinderbescher ming beaamt voorts, dat des tijds een plan is geopperd om de vader een jaar op proef voor de kinderen te laten zorgen. Voor het echter zover was, wees het hof het verzoek van Wever om tot voogd te worden be noemd van de hand en dit door kruiste de poging om het eens met de vader te proberen. Nu hij ondergedoken is, heeft We ver geen inkomen meer. Om be grijpelijke redenen kan hij zich niet melden bij de sociale dienst voor bijstand. Tot januari ex ploiteerde hij in het Friese plaatsje De Knijpe een cafeta ria, die nu dicht is. „Maar ik heb voorlopig genoeg geld om het uit te zingen", zo zegt hij optimistisch. Hongaarse modeontwerpers verwachten een warme zomer ge tuige deze mini-jurkjes, die wij gewoon wat lange overhem den zouden noemen. Ze werden gisteren getoond In Londen. Zware sneeuwval in Roemenië BOEKAREST (APi Voor Boe karest en elf distrlkten is giste ren in verband met zware sneeuwval en hevige stormen de noodtoestand afgekondigd. Op tal van plaatsen in het land zlin de verbind'nj-.en gestremd. Hier en daar is 80 centimeter sneeuw gevallen. President Ceausesru heeft de na tionale garde en iedereen die maar wil en kan opgeroepen in de getroffen gï'oieden te gaan helpen. Zware stormen weten vooral ge meld uit de gebieden Transsyl- vanië en Banat. Op de meeste verkeerswegen :s alle verkeer gestaakt. BONN (DPA) De Westduitse minister van binnenlandse za ken Hans Dietrich Genscher heeft de bondsdagcommissie voor binnenlandse zaken een grondig onderzoek beloofd naar onthullingen over excessen bij de opleiding van de grenspolitie. Van de uilslag van het onder zoek hangt af welke jmaatrege- len er genomen zuilen worden. Hij keerde zich met klem tegen de bewering van de voorzitter van de politiebond, Wernor Kuhlmann, dat er tegenwoordig een streven naar militarisering van de politie bestaat, dat de hele structuur van de politie macht dreigt te veranderen Kuhlmann hernieuwde gisteren zijn beschuldigingen over du bieuze methoden bij de oplei ding van de grenspolitie. Op een bijeenkomst van de politiebond sprak hij van bijna schandalige toestanden. Volgens Kuhlmann moeten agenten van de grenspo litie zich vaak grove beledigin gen laten welgevallen en wor den soms zelfs geslagen. De grenspolitie ressorteert onder de politie en is belast met de be waking van de grenzen en do controle op het grensverkeer. Genscher gaf toe dat in 1964 tij dens een oefening in de guerril la van de grenspolitie met Ame rikaanse troepen, onder leiding van Amerikaanse opleidings of ficieren, wetten en voorschriften zijn overtreden. De Westduitse minister zei dat toen 20 leden van de grenspolitie als gevange nen waren afgeleverd bij het Amerikaans ondervragingscen trum in Leggries in Beieren. Negen van hen hadden later hun bevindingen op schrift gesteld, waaruit bleek dat de Amerika- ner die de leiding van de oefe ning hadden de gevangenen on derwierpen aan zogenoemde ge controleerde harde maatregelen. Dat betekende onder meer dat ze geboeid werden en opgeslo ten in overhitte cellen, dat zich helemaal uit moesten kleden en met koud water werden bespo ten en aan Intens lawaai wer den blootgesteld. Ook waren honden gebruikt om hen bang te man van de grenspolitie op in maken en In een geval was een stigatle van de Amerikaanse on dervrager geslagen, zo deelde Genscher de Bondsdagcommis-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9