Twee gevangenen vrij met één ontslagbrief Bisschoppen: geen herstel oud grootseminarie Anders dan andere Terug naar kleine woonwagenkampen AKTIES VAN HART PATIËNTEN WAGENBEWONERS: NAMEN VERWISSELD Valse gouden horloges aangeboden ÊdldócSoUACMlt Lgss^ zaterdag retour enkele reis plus een piek LEIDSE COURANT I en het Amerikaanse Harrington Circus onlangs voor een tournee van Miami naar San Juan in Porto Rico moest kwam er een vracht vliegtuig aan te pas om de hele levende have van het circus, be staande uit leeuwen, tijgers, lama's, pony's, kamelgn en een zebra, alsmede de circustent en andere attributen, in twee vluchten over te brengen. Aan het eind van deze maand keert het circus op dezelfde manier weer naar de Verenigde Staten terug. Op de foto gaan twee •darissen aan boord van de Lockheed Hercules van Southern itir Transport waarmee dit bijzondere vervoer werd verzorgd. TRECHT (ANP) - De Neder landse Hartpatiëntenvereniging gaat een jaar lang geld inzame len om uitbreiding van hartchi- nirgische centra in Nederland mede te kunnen financieren. De actie start met een feestnacht In het Amsterdamse Carré in de nacht van zaterdag 31 maart op zondag 1 april. De opbrengst van deze manifej*atif» moet het beginbedrag vormen voor deze actie. Begrafenis verzekering ist rectificatie van CCO EN HAAG (ANP) Neder landse Begrafenisverzekering b.v. heeft in een kort gedirig voor de president van de recht bank in Den Haag geeist, dat de Consumenten Contact orgaan (CCO) een publikatie in zijn blad „Koopkracht" rectificeert, waarin de begrafenisverzeke- ing beticht werd van mislei ding van het pub'iek. De begra fenisverzekering wilde hier een dwangsom op gesteld zien van een ton. In het artikel in Koopkracht stel- I de de consumentcncontactorga- I nisatie. dat de folder, die de be- I grafenisverzekeringsmaat- schappij bij haar werving ge- I bruikte onsmaka'ijk was, dat ermee op de sentimenten van het publiek gespeeld werd. De folder beloofde vmgens de orga- nisatie ook meer dan wat er uit- I eindelijk in de polis terecht kwam. De overheid moet in dit soort voorlichringspraktijkèn I maar eens ingrijpen, aldus het artikel. Hartpatiëntenvereniging, gaat het hier om een nationale actie onder de titel „vol verwachting klopt ons hart". Bekende arties ten als Lenny K ihr, leden van de groep die de musical Hair uitvoert, de Ams.erdamse poli- tiekapel, het cabaret Don Qui- shocking, Boy Edgar's Big Band en de Sissies hebben hun mede werking toegezegd BREDA Twee gedetineerden uit de gevangenis te Breda zijn er gisteren in geslaagd beide vrij te komen op één ontslag briefje. Daarvoor hebben de mannen, G. S. en H. v. D., drie weken lang toneel moeten spe len en zich voor elkaar moeten uitgeven. Op 22 februari werden de twee naar Breda overgebracht. S. zat een straf van één maand uit moest nog 19 dagen zitten, Van D.. was tot drie maanden ver oordeeld en had nog twee maan den voor de voeg. Tijdens het transport naar Breda besloten ze tot een list die slaagde dank zij het feit dat justitie gedeti neerden niet laat vergezellen van een legitimatiebewijs met foto: S. zou voor Van D. door gaan en andersom. Toen gisteren de straf voor Van D. er op zat, meldde S. zich bij de directeur. Omdat men niet beter wist of hij was Van D. kreeg hij een ontslagbweijs mocht gaan. Enige tijd later meldde de echte Van D. dat hij wel wegwilde want zijn straf was voorbij. Gevangenisdirec teur Jansens: „Ik heb toen wat ongelovig gekeken en de recher che ingeschakeld om te laten uitzoeken wie wie was. Ei hebben toen later de echte van D. ook wel moeten vrijlaten". Omdat S. op een hoog gelegen verdieping was ondergebracht en Van D. op de begane grond, heeft S. voorgewend wat aan zijn been te mankeren en niet zoveel trappen te kunnen klim men. Hij werd daarop overge plaatst naar de begane grond, zodat de twee elkaar ook feer konden spreken. S. heeft daar wel drie weken mank voor moe ten lopen. Ook het feit dat Van D. maar één oog heeft, in te-"* list niet te verraden. gevangenen weer een bewijs genstelling tot S. heeft geen Directeur Jansen: „Ik heb zoiets met foto te geven. Maar, argwaan gewekt. Ze hebben ook in dertig jaar nog niet meege- komt wel weer terug, die loopt geen bezoek ontvangen om de maakt. Er zijn plannen om de wel ergens tegen de lamp". t alle Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam zijn vrijgelaten. Hier praten twee Amerikaanse krijgsgevangenen met elkaar door een getraliede deur in een kamp in Hanoi. en luitenant-kolonel vlieger Ro bert Flynn wiens toestellen res pectievelijk op 20 september 1965 en 21 augustus 1967 boven Zuid-Cina en het eiland Hainan werden neergeschoten toen zij opdrachten uitvoerden in de Vietnamese oorlog. De twee vliegers zijn in Hongkong vrijgelaten. Zij reizen vandaar naar de Amerikaanse lucnt- machtbasis Clark op de Filippij nen. China geeft Amerikanen de vrijheid HONGKONG (REUTER-AFP) China heeft vandaag de laatste twee Amerikanen die het gevan gen hield, vrijgelaten. Het zijn majoor-vlieger Philip E Smith zonder.. Ed. lauren» Continental Lou Polak en Nancy van de Brandhof (derde en vierde van linkszijn zich wel degelijk bewust van feit dat een groot aantal Nederlanders te dik is. Daarom hebben zij een „Smalboek voor de slanke lijn" samengesteld. Het boekje werd gisteren in aanwezigheid van v.l.n.r. Eli Asser, Jan Blaaser, Martine Bijl en Leonardo del Ferro ten doop gehouden. UTRECHT (ANP) De oprich ting van een nieuw grootsemi- narie-oude-stijl voor de oplei ding van katholieke priesters is van de baan. Hiertoe hebben de zeven Nederlandse bisschoppen in Utrecht tijdens hun maande lijkse vergadering eenstemmig besloten. Zoals bekend, is er de laatse tijd door verscheidene Romeinse au toriteiten aangedrongen een der gelijk instituut te stichten om de studenten in een meer be schermde omgeving op te lei den. Het afgelopen jaar zijn zowel in het bisdom Roermond als in het diocees Rotterdam besprekingen gevoerd over de stichting van een soort grootseminarie, waar aan een aantal priesterkandida ten liever zou studeren dan aan de vijf jaar geleden opgerichte theologische hogescholen. Tijdens hun vergadering hebben de bisschoppen zich duidelijk positief getoond ten aanzien van initiatieven op het gebied van diepere geestelijke vorming en striktere religieuze gemeen schappen voor theologiestuden ten, die dit op basis van hun le vensroeping wensen. Nadrukke lijk vragen zij echter de initia tiefnemers zich voor hun studie wel aan te sluiten bij een de vijf katholieke theologische opleidingen (Amsterdam. Heer len, Nijmegen, Tilburg, Utrecht). ARNHEM (ANP) Tientallen Neder landers hebben na „aggressieve ver koopmethodes" op straat vergulde hor loges gekocht voor soms honderden guld-ens per stuk. Er opereren, volgens de politie vijf tien mannen op mark ten en andere druk bezochte plaatsen, die de horloges als echte gouden uur werken aanprijzen. Ze zouden „zo goedkoop" zijn, om dat ze door smok kel in ons land zou den zijn binnenge komen. De laatste tijd zijn op dezelfde wijze „rheuma dekens" aan de man ge bracht. De dekens zouden helpen te gen rheuma pijnen. Vooral bejaarden werden het sacht- offer. Zij betaalden vaak meer dan 200 voor zo'n de ken. Sch iittenhelm's zetel TVEGEN van de tien Nederlanders interesseren zich niet voor de „tachtigjarige oorlog", die in Hilversum al sinds het oprichten van de NOS aan de gang is. Ze wensen een behoorlijk radio- en te levisieprogram, maken weinig of geen onderscheid tussen de „zui len" en laten het steek- en duwspel in Hilversum graag over aan de dames en heren die zich daarmee belast voelen. Vanwege de vele publikaties weet een meerderheid van kijkers en luisteraars toch wel dat er gezaagd wordt aan de poten van de stoel waarop NOS-voorzitter Schütterhelm zit; vertegenwoordigers van omroepverenigingen in het NOS-bestuur hebben geweigerd de minis ter van CRM voor te stellen Schüttenhelm als voorzitter te herbe noemen, omdat ze vinden dat nu een ander, lietst omroepman, aan de beurt is. Nu mr. Van Doorn (KRO) weer politieke aspiraties heeft, zou de heer Rcngeling (VARA), bekwaam maar minder karakteristiek dan de heer Schüttenhelm, de voornaamste kandidaat van de omroepver enigingen zijn. Naast hem zijn dan nog namen van „buitenstaan ders" genoemd, onder wie die van mevrouw Klompé die destijds de benoeming van dhr. Schüttenhelm bewerkstelligde. IN de VARA-gids wordt deze week voorgesteld om met de benoe ming van het nieuwe NOS-bestuur te wachten op de nieuwe re gering. In de hoop dat mr. Van Doorn, of een andere CRM-minis ter, dan doet wat de omroepverenigingen zo graag zouden zien? De hoofdiedacteur van de gids vindt het godgeklaagd, dat elke Neder lander voor het NOS-voorzitterschap benoembaar is, behalve om- roepprominenten. Hij heeft geen gelijk, want ze zijn benoembaar. Wanneer dit bij voorkeur niet geschiedt, komt het doordat in Hilver sum nog steeds de „tachtigjarige" oorlog woedt tussen vertegen woordigers van omroepverenigingen en de meer onathankelljko Kroonleden en vertegenwoordigers van culturele organisaties. Bij het tot stand komen van de NOS hebben allerlei spanningen ge leefd en op dat moment was het zeker goed, dat de onafhankelijke mr. Schütteenhelm op de voorzittersstoel kwam te zitten. Geldt hetzelfde nu nog? De omroepverenigingen zeggen „neen"; maar zouden ze niet beter kunnen zeggen dat eerste eis nu is, dat de kwaliteit van de Raad van Beheer, het dagelijks bestuur van de NOS, als homogeen team sterker moet worden en dan vooral op de terreinen waar in het verleden met reden over geklaagd kon wor den? TNE kwestie van het voorzitterschap is dan secundair en de vraag lijkt ons gewettigd, waarom de benoemingen in Hilversum moe ten woiden opgeschort tot de nieuwe minister van CRM beslissen kan. Die heeft trouwens te beslissen over heel wat zaken die veel belang rijker zijn. Zelfportret? Een eigenaardig neveneffect van statistieken is, dat ze bij sommi ge mensen overkomen als een suggestie: gij die hiervan kennis neemt, trek uw conclusies! En dat neveneffect is dan een van de meest griezelige vergissingen welke onder psychologische druk ge maakt kunnen worden. Wanneer statistieken uit Hilversum de burger meedelen welke televi sie- en radioprogramma's kijkers of luisteraars het meest trekken hoeft niemand zich aan zo'n uitkomst van een opinie-onderzoek te confronteren. Net zo min als het ongelijk is aan de burger die zich in de politiek niet thuis voelt bij grote stromingen. Het zijn niet de slechtste vissen, die tegen de stroom ln zwemmen. Rouw past dus niet degenen die bij een opinie-onderzoek hun mening niet in de hoogste percentages kunnen terugvinden. De politieke po larisatie noch de teegenstellingen op kerkelijk gebied, kunnen de in dividuele Nederlanders daartoe dwingen. En hij heeft zelfs het recht om de Hilversumse stuntprograms van Mies, Willem en Be rend de moeite van het kijken niet waard te vinden. Statistische gegevens zijn in geen geval als zelfportret bedoeld. Nieuwe bussen voor brieven niet veilig Arnhem (ANP) Het Statenlid H. Alberts uit Bennekom, frac tievoorzitter van de CHU, heeft gedeputeerden van Gelderland er in een brief op gewezen dat enveloppen van 24 bij 34 centi meter, door onbevoegden zonder enige moeite uit de nieuwe bus sen kunnen worden gehaald die de PTT thans bij alle panden plaatst waar de bestaande brie venbus op meer dan 10 meter van de weg Is aangebracht. Vertrouwelijke stukken aan Sta tenleden kunnen daardoor ook in verkeerde handen komen. Hij vraagt GS contact op te nemen met de PTT voor het treffen van maatregelen om diefstal, schade of vermissing van be langrijke stukken te voorkomen. Smokkel van drugs in lijken voor rechter BALTIMORE (AFP) ln de Amerikaanse stad Baltimore is het proces geopend tegen Tho mas Southerland, een man die ervan wordt verdacht heroïne te hebben gesmokkeld van Thai land naar Amerika in de lijken van Amerikaanse soldaten die In Vietnam sneuvelden. De 31-jarige verdachte werd vorig jaar gearresteerd nadat hij in een militair vliegtuig de licha men' van twee gesneuvelde sol daten naar Amerika had bege leid. Op het moment van zijn arrestatie droeg hij illegaal een uniform van een Amerikaanse sergeant en had hij een verval ste dienstopdracht in zijn bezit. Vastgesteld is dat de lijken van de militairen zijn geopend en daarna dichtgemaakt en de au toriteiten vermoeden dat de he roïne die in de lijken uit Thai land werd gesmokkeld tijdens een tussenlanding op Hawaii weer tevoorschijn werd gehaald. In dit stadium is Southerland ove rigens alleen beschuldigd van het illegaal dragen van een uni form. Hierop staat een maxi mum gevangenisstraf van 40 jaar. Een kunststofverwerkende industrie in 's-Heerenberg heeft dit immense PVC-zeil van 65 bij 165 meter aan- een-stuk vervaardigd. Het zeil wordt in Breda gebruikt voor de aanleg van een NS-viaduct. Hel zeil sluit het grondwater buiten. Bovendien kunnen op deze manier ook geen giftige stoffen in het grondwater komen. Halve eeuw met kogel in hart MOSKOU (UPI) De 73- jarige Michall Persljanov leeft al 54 jaar met een kogel in zijn hart, zo meldt het Sowjet-persbu- reau Tass. Persijonov, een gepensio neerde bosbouwer in het noorden van de Kauka- sus, was 19 jaar toen hij t\jdens de burgeroorlog door een kogel in de borst werd getroffen. Bij een röntgenonderzoek in 1935 werd geconstateerd dat hij een kogel in de rech- terhartkamer had. Dat belette hem niet in de Tweede Wereldoorlog in het rode leger mee te vechten tegen de Duit- strs. Nu zegt de 73-jari- ge krasse man: „Welis waar doet mUn hart som* pijn, maar er is geen re den tot kagen. Ik laat mij niet opereren". PSP-voorzi Iter trekt zich terug AMSTERDAM D heer P. Burg graaf, voorzitter van de P.S.P. treedt af. Volgens sommigen doet hij dit als gevolg van de fi nanciële moeilijkheden, waarin zijn partij geraakt is. Zelf heeft hij lalen weten, dat het uitoefe nen van deze functie gedurende vier jaren meer dan genoeg is. Kandidaten voor het voorzitter schap zijn drs. H. Wiebenga, oud-Twecde-Kamerlid van de P.S.P., vice-voorzltter P. Hoo- gorwerf (gesteund door het be stuur) en het Amsterdamse raadslid H. Riethof, die enige tijd geleden bekendheid kreeg door zijn akties tegen de Dienst van Gemeentewerken te Am sterdam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Woonwagenbewo ners willen liever hun kleine kampen terug. De grote centra le woonwagenkampen, gesticht volgens de woonwagenwet van 196$, voldoen niet. Dit bleek dui delijk op een hoorzitting van de vaste Kamercommissie voor maatschappelijk werk over deze wet. In plaats van concentratie willen de woonwagenbewoners terug naar meer en kleinere kampen. De bewoners van de grote kam pen zijn door isolatie in „con centratiekampen" terecht geko- Ze willen hun vrijheid te- De centrumraad voor woonwagen- binnen een jaar kan de centra Den Haag pleitte voor j vergroting van de minimumma- ten van woonwagens, omdat I door die maten de leefbaarheid in gevaar komt. Erger vond men het dat de sociale diensten de minlmummaten als maxima hanteren bij het verstrekkn 1 van uitkeringen. De stichting woonwagenwerk Leiden vond het verkeerd een woonwagenbe woner eerst een huis aan te bie- i den en als hij dat niet wil, pas een minimale wagen. De wet l zou moeten uitgaan van de vrij- j heid in een wagen te wonen. rug; toestand explosief zijn, zo werd op de hoorzitting gezegd. Uit he* hele land waren belangheb benden naar Den Haag geko men .net grieven, ideeën, voor stellen, verbeteringren. Het lan- delij kkatholiek woonwagenwerk erkende da tin de grote kampen een slecht leefklimaat heerst door de overbevolking, de con currentie en het gebrek aan pri vacy. De isolering van de kam pen en de aparte centmmveror- dening zouden moeten worden opgreheven. Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voor de enkele-reisprijs plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in maart en april. Profiteer ervan. voordelig uit met NS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13