Vrouw (30) op stille weg met mes neergestoken Aktie voor Israël Concurrentie voor Schuijt en Berkhouwer „Ik ben niet bang in het donker../' Kamperen wordt onbetaalbaar Europees parlement 5 min. voor jeugdcentrum Doel Vaticaan bij oost-politiek: echt leven der kerk verzekeren KORTE METTEN Frans episcopaat neemt abortus weer in studie Oud-katholieken herdenken verkiezing Steen hoven Kerk en wereld Officiële uitgave zondagsmissaal op komst SlplNSDAG 13 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jit Rotterdam is gisteren een nieuw reddingssysteem bij verkeersongelukken gedemonstreerd. Het gaat er hier om luchtkussens, die met behulp van een persluchtcilinder worden opgeblazen en zo een gekanteld voertuig weer overeind kan helpen. Mogelijke slachtoffers kan men op deze manier ook onder een voer- ,e. tuig vandaan halen. Neergestort vliegtuig schitterende zon m zee DEN HAAG (ANP) De piloot van een Brits vliegtuig heeft gistermorgen gedacht dat hij een vliegtuig in de Noordzee zag vallen. Hij meldde, dat hij vier Engelse gevechtsvliegtui gen zag, een knal hoorde en een lichtflits waarnam. Direct werd een internationale zoekactie begonnen, waaraan ook de Marine heeft deelgeno men. Er werd evenwel niets waargenomen en evenmin werd een toestel vermist. Toen 's middags eindelijk de pi loot die het „ongeluk" meldde was opgespoord om hem nadere inlichtingen te vragen, kon de veronderstelling worden gecon strueerd dat de knal is veroor zaakt door een Engels gevechts toestel dat de geluidsbarrière heeft doorgebroken en de licht flits is ontstaan toen de zon in de noordzeegolven scheen. DEN HAAG (ANP) Het Konsu- menten Kontakt heeft bij een steekproef „schrikbarende prijs stijgingen" vastgesteld van sei zoenplaatsen voor caravans. Het Kontakt vreest dat deze vorm van kamperen een onbetaalbare zaak gaat worden voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. De seizoenplaatsen op ca. 150 van de 500 onderzochte terreinen zijn dit jaar gemiddeld 26 pro cent duurder dan vorig jaar, al dus het Konsumenten Kontakt. De prijsstijgingen deden zich hoofdzakelijk voor bij staan plaatsen tussen de 200 en 500 per jaar. In de prijsklasse bo ven de 500 waren ze over het algemeen geringer. De overheid kan op het ogenblik weinig doen omdat de verhuur van staanplaatsen (onroerend goed) niet onder de prijzenwet valt. Bij het onderzoek waren ruim 500 kampeerplaatsen betrokken. Prijsstijgingen constateerde het Konsumenten Kontakt bij 147. Deze stijgingen waren als volgt: Bij 69 terreinen tussen de 10 en 20 pet, bij 39 tussen 20 en 30 pet, bij 17 tussen de 30 en 40 pet, bij 13 tussen de 40 en 50 pet en in negen gevallen boven de 50 pet. De ongunstige ontwikkeling speciaal voor mensen met lage re inkomens wordt nog extra versterkt, doordat de plaatse lijke overheid steeds meer over gaat tot het heffen van toeris tenbelasting, deze is inmiddels in vierenzestig gemeenten inge voerd. SLIEDRECHT (ANP) Zeker twintig politiemensen zijn inge zet bij het onderzoek naar dc moord in Slledrecht op de 30-ja- rige mevr. T. C. de Jong-Slag- boom. Zij Is zondagavond op een stille weg in haar plaats met messteken o leven gebracht. Over het motief van de dodelijke aanslag tast men nog in het duister. Mevr. De Jong was zondagavond op bezoek geweest bij haar schoonmoeder en nam de kort ste weg naar huis, een stille verbindingsweg met de nieuwe wijk Weresteijn, waar zij woon de met haar man, adjunct-direc teur van een fabriek van pijp leidingen, en haar drie jonge kinderen. Op deze weg is zij aangevallen. Zij kreeg negen messteken, één ervan trof haar in het hart. Mevr. De Jong moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden, zo verklaarde de pa tholoog anatoom dr. J. Zelden- rust. Vast is komen te staan dat er geen sprake is van een zeden misdrijf. De politie acht het wel mogelijk dat dit .de bedoeling is geweest. Urenlang heeft de politie rond de plaats van de moord gezocht naar sporen. Men vond de bril van het slachtoffer op korte af stand van haar stoffelijk over schot. Een zwager van mevr. De Jong heeft in de nacht zondag op maandag zijn dode schoonzuster gevonden. Hij was met enkele andere familieleden gealarmeerd door haar echtge noot. Mevr. De Jong verliet om vijf voor half elf zondagavond het huis van haar schoonmoeder. Tegen het advies van de schoonmoeder liet ze zich niet door haar man ophalen. „Ik ben niet bang in het donker", zo ren vrijwel haar laatste w den bij het vertrek. Vermoede lijk heeft de dodeliike aanslag korte tijd later een eind ge maakt aan haar leven. De kans bestaat dat de moorde naar van mevr. De Jong haar handtas heeft meegenomen: Deze is ondanks intensief speur werk niet teruggevonden. Eén van de twintig tips die zi.in binnengekomen vindt de politie interessant. Een Sliedrechts taxibedrijf heeft zondagavond om elf uur kort na het ver moedelijke tijdstip van de dood van mevr. De Jong een man aan de lijn gehad, die vroeg om een rit naar Dordrecht. Er was op dat moment geen auto be schikbaar. De man kreeg het advies een collega te bellen, maar dit is niet gebeurd. Hoewel de Hiswa in de Amsterdamse RAI aanstaande vrijdag pas de poorten voor het publiek opent, kan men nu al genieten van een voorproefje. Buiten staat reeds de „Second Life" te kijk, warmee zeiler Dijkstra de oceaan trachtte te doorklieven. STRAATSBURG (RTR) De Ita liaanse communiste Leonilde Iotti is gisteravond verrassend als derde kandidaat opgedoken voor de verkiezing van de voor zitter van het Europese Parle ment. De kandidatuur op het laatste moment van lotti voegt een interessante dimensie toe aan een verkiezing, die toch al een nek-aan-nek-race belooft te worden tussen de twee Neder landers C. Berkhouwer (VVD) en W. Schuijt (KVP). De verkiezing van de voorzitter, samen met de laatste ontwikke lingen rond de monetaire crisis, vormen de twee belangrijkste gesprekspunten van de vijfdaag se zitting van het parlement die gisteravond is begonnen. Volgens leden van het parlement kan de kandidatuur van Iotti het gehele verloop van de gehei me stemming veranderen. Theo retisch gezien heeft mr. Berk houwer de steun van zijn multi nationale liberale groepering, de Franse gaullisten en de socia listen op één na de grootste groep in het parlement met 43 leden. Dr. Schuijt wordt ge steund door de machtige chris tendemocratische groepering, de grootste, evenals door de 20- man-sterke Engels-Deense con servatieve delegatie. Iotti (52) is sinds 1969 lid van het parlement. Ze is lerares van be roep, Vice-voorzitster van de communisten in het Italiaanse huis van afgevaardigden en lid van het centrale comité van de partij. Tot voor kort rekenden de chris tendemocraten op de steun van de communisten voor de kandi datuur van de progressief geachte kandidaat dr. Schuijt. De liberalen en de socialisten hebben afgesproken elkaar we derzijds te steunen, teneinde de sterke positie van de chr. dem, te doorbreken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Comité Natio nale inzameling 25 jaar Israël zal eind deze maand beginnen met een inzamelingsactie voor een geschenk aan de staat Is raël die 7 mei 25 jaar bestaat. Gestreefd wordt naar een be drag van ongeveer vijf miljoen gulden waarmee in het gebied van het Jerusalem woud nabij het Hollandplein in Jerusalem een internationaal Jeugd- en In het centrum dat bedoeld is als internationaal ontmoetingsplaats met zowel joodse als arabische jongeren van Israël, zullen cur sussen worden georganiseerd die liggen op het vlak van jeugdleiderschap, jeugdproble matiek en sociale- en internatio nale aspecten die daaraan zijn verbonden. Aan de inzamelingsacties, die be geleid wordt door o.m. de NOS- televisle is een loterij verbon den. Degenen die voor 1 april een bedrag storten (postgiro 76725 t.n.v. Nationaal geschenk Israël, Amsterdam) kunnen al op 10 april deelnemen aan de eerste trekking. De tweede trek king geschiedt op 15 mei. Overi gens kunnen ook schenkingen worden gedaan door overdracht van Israël Bonds. Geen onderzoek ophalen vuil DEN HAAG (ANP) Minister Stuyt (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) wil nog niet gaan onderzoeken of de gemeenten glas, papier en ander vuil ge scheiden kunnen gaan ophalen. Hij wil eerst de resultaten af wachten van een proef van de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam, waarbij in tal van gemeenten gebruikt glas ge- schelden wordt opgehaald. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het KVP-Tweede Kamerlid mevr. Groensmit-van der Kallen. Het plaatsen van containers voor afvalglas waarin burgers hun afvalglas kunnen deponeren biedt alleen perspectieven als de transportafstand van containers naar de plaats waar het glas verwerkt moet worden, niet te groot is, aldus de minister. De minister verwacht dat het ge scheiden bewaren en inzamelen van huisvuil met zich mee zal brengen dat de gemeentelijke vuilophaaldiensten ingrijpend en daarmee op een kostbare ma nier gewijzigd moeten worden. Zestienhoven verloren zaak ROTTERDAM (ANP) De ha venmeester van de Rotterdamse luchthaven, de heer A. van der Hoek, die met ingang van 1 april aanstaande met pensioen gaat, acht Zestienhoven een verloren zaak. Zijn levenswerk ziet hij bij zijn afscheid een natuurlijke dood sterven. De enige redding voor het vliegveld is een nieuwe baan van 3,5 kilometer. Gezien echter de houding van de Rot terdamse gemeenteraad, die zich vóór uiteindelijke sluiting van Zestienhoven uitsprak, acht hij dit niet haalbaar. De regering in Praag en het Vaticaan zijn overeengekomen het gesprek over de benoeming van nieuwe bisschoppen voor de zes nog vakante bisdommen reeds binnen korte tijd op te nemen, ook al kan mo menteel nog niets worden ge zegd over een eventueel resul taat van deze besprekingen, al dus mgr. Agostino Casaroll van het pauselijk staatssecre tariaat. Mgr. Casaroli nam in zijn ver klaring te Wenen ook stelling ten aanzien van de bedenkin gen, die priesters en leken in Tsjechoslowakije tegen de bis schopsbenoemingen onder de gegeven omstandigheden heb ben geuit. Het Vaticaan, aldus Casaroli, heeft er alle begrip voor dat voor deze katholieken de be noeming slechts dan zinvol schijnt wanneer de vrije ambts uitoefening zonder beïnvloe ding van de kant van de staat gegarandeerd is. Ook het Vati caan werpt op deze vraag steeds weer in zijn onderhan delingen op. „Wij stellen steeds de vraag der garan ties", aldus mgr. Casaroli. Hij voegde eraan toe, dat het Vaticaan echter de overtuiging is toegedaan dat ook onder de gegeven omstandigheden de aanwezigheid van een bisschop voor het betrokken diocees van nut is, daar de bisschop een „wezenlijk element en pijler van het diocees is." Voorwaarde is natuurlijk, zo vervolgde Casaroli, dat de des betreffende bisschop de kerk absoluut trouw is en vast be sloten is binnen het raam van het mogelijke het beste voor de kerk te doen. Wat echter de concrete om standigheden betreft, waaron der het bisschopsambt in dit land moet worden uitgeoefend, is bij de benoeming van bis schoppen een zeker risico nooit helemaal uit te sluiten. Het ri sico moet echter genomen wor den. Aartsbisschop Casaroli die als een der voornaamste represen tanten van de z.g. Vaticaanse oost-politiek geldt, tekende als doel van deze politiek „een echt en waarachtig leven der kerk te verzekeren". Het bestaan van de kerk wordt in deze landen weliswaar door grondwet en wetten gegaran deerd, maar het probleem be staat daarin, dat binnen de op vattingen van deze systemen weinig plaats is voor het leven van een instelling als de kerk. Op de vraag of het Vaticaan geïnteresseerd is in diplomatie ke betrekkingen met een com munistisch regiem antwoordde aartsbisschop Casaroli dat het niet gaat om diplomatieke be trekkingen met regiems, maar met staten. Betrekkingen dienen niet al leen de kerk in die landen maar ook de staten zelf, waar aan het Vaticaan een dienst kan bewijzen door zijn inspan ningen op het terrein van de vrede, de ontspanning en de internationale samenwerking. Zoals gemeld zal in de nacht van zaterdag 17 op zon dag 18 maart weer de Stille Omgang te Amsterdam worden gehouden met als intentie "Eenheid van geest door de band van de vrede". Voor de genen die niet van tevoren een bepaalde afspraak hebben ge maakt om in groepsverband naar Amsterdam te komen rijn er te 24.00 uur eucharistie vieringen in de volgende drie kerkgebouwen: Krijtberg, Sin gel 448, Redemptoristenkerk, Keizersgracht 218 en De Pape gaal aan de Kalverstraat. In 1971 hebben ruim vier duizend priesters de katholieke kerk verlaten, zo blijkt uit het jaarboek „Activiteit van de Heilige Stoel 1971" In 1968 wa.< er één priester op de 1460 roomkatholieken, in 1971 een op de 1569. ZuJdslavlsche blad Glas Concl- la ("Stem van het Concilie"), pater Zivko Rustic (43), is be- schuldigd van het verspreiden van valse berichten. De pater werd vorige maand in staat van beschuldiging gesteld en moest zijn paspoort inleveren. Het proces zal waarschijnlijk over enkele weken beginnen. Glas Concila is In de Zuidslavi- sche pers gekritiseerd wegens artikelen, over het beknotten van de kerkelijke vrijheid door de staat. Ook Spanje krijgt een nieu we nationale katechismus. Hiertoe hebben de bisschoppen besloten. Deze opdracht wordt uitgevoerd onder leiding van de bisschoppelijke commisie voor het onderwijs. Ook voor de verschillende schooltypen zullen nieuwe boeken voor het godsdiensonderricht worden geschreven. Het project zal ze ker enige jaren in beslag ne men. De landelijke werkgroep van Open Kerk zal voortaan be staan uit één afgevaardigde per regionale werkgroep, waarvan er nu in totaal dertig zijn. Onder regionale werk groep wordt verstaan 'n werk eenheid met een duidelijk ei gen contactadres, dat als zoda nig zowel ter plaatse als in het landelijk communicatiecen trum optreedt. Uit de genoem de dertig afgevaardigden zal uit de landelijke werkgroep een kern (bestuur) van zeven personen worden gekozen ter regeling van een aantal "dage lijkse zaken" en als eerste ge sprekspartner met de landelij ke adviesraad. De lancelljke werkgroep als geheel komt dan verscheidene malen per jaar bijeen voor de algemene beleidszaken. Om hen in staat te stellen on der het strenge kaste-systeem van het hindoeïsme uit te ko men worden tienduizenden „onaanraakbaren" in India door de Dalai Lama, de In ver banning levende, door de Tibe- tanen als goddelijk beschouw de leider van de boeddhisten, in staat gesteld tot het boed dhisme over te gaan. Zondag gebeurde dit met tweeduizend hindoes. De Dalai Lama links was er speciaal voor naar New Delhi gekomen. De Franse bisschoppen hebben besloten de kwestie van de abortus opnieuw in studie te nomen in verband met de In tensivering van de discussie* over dit onderwerp. Hulpbis schop Daniel Pézeril van Pa rijs is gevraagd vier groepen op te zetten, die op basis van verzameld materiaal een spe ciale bisscboppellIke commis sie advies zouden moeten ge ven. De Franse bisschoppen hebben al eerder verklaringen over abortus uitgegeven. In een ver klaring over de eerbied voor het leven van juli 1970 veroor deelden zij iedere abortus. In februari 1971 publiceerde de Op vrijdag 27 april 1973 zal het 250 jaar geleden zijn dat Cornelis Steenhoven tijdens een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Metropoli- taan Kapittel van Utrecht werd gekozen tot Oud-Katholie ke aartsbisschop van Utrecht. Ter herdenking van dit histori sche feit heeft het episcopaat der Oud-Kathoiieke Kerk een commissie van voorbereiding in het leven geroepen bestaan de uit prof. dr. P. J. Maan, de ken van het Metropolitaan Ka pittel. mr. H. A. Adelaar, priester in buitengewone dienst te 's-Gravenhage, can. drs. F. Smit, pastoor te Schiedam en H. J. W. Verhey, toegevoegd secretaris van het Episcopaat. In de eerste bespreking van deze commissie die in tegen woordigheid van mgr. P. J. Jans, bisschop van Deventer en pastoor te 's-Gravenhage. plaats had werden plannen ge maakt voor een sobere herden king. Het ligt in het voorne men op vrijdag 27 april te 's Gravenhage een kerkdienst te houden en op zaterdagmiddag 21 april te Utrecht een forum, waaraan enkele inleidingen zullen voorafgaan. De Nationale Raad voor de Liturgie bereidt de uitgave voor van een zondagsmissaal die alle lezingen van de driejarige cyclus zal omvateten. De teksten zijn dc officiële vertalingen van de Orde Missae, die door Rome is uitgegeven. Deze vertalingen zijn door de bisschoppen goedgekeurd en daarna door de Romeinse instanties bevestigd. De verschijningsdatum is gepland tegen eind oktober. Al eerder zijn pogingen gedaan om te komen tot de uitgave van een zondagsmissaal. Zo heeft uitgeverij Gottmer in Haarlem een dergel jke uitgave gemaakt. Maar deze is gestopt voordat de driejarige cyclus was volmaakt. De Vereniging voor Latijnse Liturgie kent al sedert enkele jaren net zogenaamde groene missaaltje. De vertalingen, die hier ge bruikt zijn. zijn niet door de Nederlandse bisschoppen goedge keurd en evenmin bevestigd door Rome. bisschoppelijke commissie voor het gezin een lange leerstellige verklaring, waarin zij zich krachtig keerde tegen elke verzwakking van de strenge abortuswetgeving in Frankrijk. Sindsdien echter is er in het openbaar veel over het vraag stuk gediscussieerd. Bekende artsen, wetenschapsmensen, rechtsgeleerden en ook katho lieke theologen hebben zich uitgesproken voor een minder stringente abortuswetgeving. Deze ontwikkeling is voor de bisschoppen als een verrassing gekomen, vandaar de nieuwe studie. Eerste gehuwde diaken gewijd in Bolivia In Hllata Is do eerste gehuwde diaken van Bolivia bewljd. Alejandro Mamani (40 jaar), gehuwd met een indiaanse vrouw en vader van een zoon, heeft twee Jaar cursus gelopen aan de school voor diakens, die momenteel 72 leerlingen telt. Diaken Mamani heeft tien jaar lang katechese gegeven aan zijn collega's landarbei ders, die hem hebben voorge dragen voor het diakonaat. Hij zal zijn pastoraal werk gratis blijven doen naast zijn werk als landarbeider. De nieuwe diaken zal de mensen ver trouwd maken met de bijbel, hij zal voorgaan in het gebed, communie uitreiken, dopen, huwelijken inzegenen, sterven den bijstaan en uitvaarten lel den. Met het bevorderen van het diakonaat probeert het episco paat van Bolivia een clerus in het leven te roepen die uit de boerenbevolking zelf voortkomt en daardoor beter aan hun be hoeften kan beantwoorden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7