Ramp voor veehouders Pak-amendementen houden besluit op Politiebureau kan worden verbouwd GROENOORDHAL STAAT TER DISCUSSIE Ramp voor korfbalclub stad Leidse raad ingenomen met riolering-walmuren-plan Deszo Ranki: Meer onthutsend dan ontroerend Boete voor dodensprong op rijksweg 4: f 200.- „Kennisbank" in parochie Z'woude i PAGINA 3 DINSDAG 13 MAART 1973 LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse gemeenteraad had gisteravond weinig tijd en woorden nodig om duidelijk te maken, dat men alom blij was met het 15 jarenplan voor aan leg/vernieuwing van rioleringen en de vernieuwing van walmuren (totale kosten geraamd op 66,4 miljoen gutden, ofwel 4,5 miljoen per jaar). Niettemin kon men de zaak gisteren niet afronden, omdat vier amendementen van socialist Waal, voor namelijk wijzigingen op het voorstel van B. en W .die tot strekking hadden parkeer- uitbreiding tegen te gaan. Een ander amendement beoogde het zoveel mogelijk inschakelen van Leidse werknemers bij de in het verschiet liggende gigantische werkzaamheden. Gezien het late tijdstip schorste voorzitter Vis de vergadering tot maandagavond volgende week. Dan krijgt wethouder Kret gelegenheid, nader op deze amendementen in te gaan. uitvoering van de werken zoveel mogelijk Leidse werknemers wilde doen inschakelen. In de raad bleek volop begrip voor een poging om de werkloos heid in deze gemeente tegen te doen gaan, maar van een rede lijke uitvoering van deze wens was men niet overal zeker. In 't Veld (PAK) achtte het evenwel nuttig, dat zou worden nage gaan, of er bij aannemers be reidheid zou bestaan om voor duurzame werkzaamheden Leid se arbeidskrachten aan te ne- „Dit is ook mogelijk bij een openbare aanbesteding; het zou in een clausule vastgelegd kun nen worden", meende hij. De heer In 't Veld vond het even zeer wenselijk aan te besteden op langere termijn, „voor een jaar of vier bijvoorbeeld". De heer Driessen noemde de voor keur voor aannemers die Leide- naars in dienst willen nemen gevaarlijk voor het naleven van de in ons land op dit punt gel dende wetgeving. Hier viel het woord discriminatie. Maandag avond a.s. meer over riolerin gen, Leidse arbeiders en al dan niet parkeervrije walmuren. 1 Waal gaf te kennen, dat zijn PAK-fractie verheugd was om de aangekondigde planning. Hij zei te hopen, dat nog meer van dit soort voorstellen op het ge- Ibied van de stadsontwikkeling binnen de raad zullen komen. Met de heer Houtman (Prot. Chr.) was hij van mening, dat ook de rioleringen buiten het «tadscentrum niet vergeten mo gen worden. De heer Kuyper (D'66) had iets tegen „het chao tisch voorkomen van dit plan": „Waarom geen andere fase ring? Ik vraag me ook af, of er alles aan gedaan zal worden om beschikbare subsidies te verkrij gen". heer Houtman zorgde voor een hindernis in de discussie door sub-amendement op een wijziging van Waal in te dienen.- Waal vroeg B en W ermee in te stemmen, dat enige demping, overkluizing of versmalling van waterwegen binnen Leiden slechts kan geschieden indien hiertoe uitdrukkelijk door de raad is besloten. Houtmans sub-wijziging sprak van een versmalling „van meer dan 75 cm". Waal ging daarmee niet akkoord „als de heer Houtman die 75 cm niet terugneemt, trek ik mijn amendement in". Het ging Waal in feite niet zo zeer om smalle waterwegen als wel om bredere verkeerswegen met meer parkeerplaats. tweede amendement-Waal wilde, dat de parkeerplaatsen langs de walmuren, na repara tie van deze muren, slechts dan gehandhaafd worden indien hiertoe uitdrukkelijk bij afzon derlijk besluit door de raad is besloten. Volgens de heer Dries- Het De serie concerten van de Leidsche Kunstkring „Voor allen" werd maandagavond besloten met een recital van de Hon gaarse pianist Deszo Ranki. De eerste indruk was overweldi gend. Hij is overrompelend met zijn technische virtuositeit en zijn uitgebalanceerde muzikaliteit. Zijn toucher is orkestraal, beheerst in het fijnste pianissimo tot een donderend forte, met een altijd zingende toon. Het is allemaal prachtig van analyse en goed overwogen. Maar zijn spel heeft meer ont- hutst dan ontroerd. Het past Ibij zijn jeugd: (het is bruisend, maar bet kent nog geen bezonkenheid. Ergens beeft dit zijn charme. Ook dit spel kan iemand in vervoering brengen. Bij Mozart's Pianosonate in a kl. t. K.V. 310 (moest men onwil lekeurig denken aan het instrument, waarvoor de componist dit werk heeft geschreven. Deszo Ranki creëerde een monu mentale Mozart, groot van toon, met niet zo heel veel con trastwerking. Alleen in het Andante cantabile vonden we een ingetogenheid, die verraste. Groot van stijl was de opbouw van de Phantasie in C igr. t. op. 27 van Schumann. Hier was de pianist zonder meer overwel- digend. Hij kent geen technische problemen, althans zo lijkt het. Een middendeel met een accoordenstruktuur, zo moeilijk dat er slechts weinig pianisten zullen zijn die dit hoge tempo kunnen volhouden, behield bij Ranki een ongekende veer- kracht. Daarentegen waren de 12 Etudes op. 10 van Chopin voor deze pianist niet meer dan bravourestukken. Hier etaleerde hij al zijn technisch kunnen, zonder enige emotionaliteit. Deszo Ranki incasseerde aan het slot veel succes, dat hij beant woordde met drie toegiften: twee sonates van Scarlatti, die fors uit de toetsen kwamen, en een deel uit de Kinderscene van Schumann. B. RIJNDERS HAZERSWOUDE In het gemeentehuis zijn gisteravond drie politiebeambten geïnstalleerd als opper wachtmeester van de Hazerswoudse groep van de Rijkspolitie. Het zijn de heer A. den Dunnen, G. van der Starre en M. van Deventer (op de foto van links naar rechts). Zij werden geïnstalleerd door de heer H. Cortes van de districtsstaf uit Den Haag. Vele gemeenteraadsleden uit Hazerswoude en Benthuizen waren bij deze kleine plechtigheid aanwezig. Burgemeester Ten Heuvelhof en burgemeester Keizer toonden zich zeer verheugd over deze nieuwe aanvulling van de rijkspolitiegroep. sen (KVP) gaat het hier om een opheffen van parkeerplaatsen; „daar zul je de belanghebben den bij moeten betrekken. We mogen geen automatische ver keersmaatregelen toestaan als er toevallig een riolering gelegd moet worden". De heer Hout man diende nog een motie be treffende rioleringen in en vroeg het college binnen een jaar te rapporteren over de toe stand en eventuele uitbreiding van de rioleringen buiten de singels. Ook zou er een urgen tieschema bepaald dienen te worden. Wethouder Ham nam namens het college deze motie over. Wethouder Kret had geen be zwaar tegen Waals amendement inzake de aanvraag van kredie ten voor het vernieuwen van verhardingen. Vanaf 1974 zullen B. en W. moeten aangeven in hoeverre de verhardingen zullen bijdragen aan het beter toegan kelijk maken van de binnenstad voor fietsers en wandelaars. De heer Kret deelde mede, dat na het raadsbesluit (dat dus pas volgende week genomen kan worden) meteen de officiële subsidieaanvragen bij de ver schillende departementen zullen worden ingediend. Ook zei hij te willen werken naar een vooruit planning door een paar werken gelijk aan te laten nemen. Wet houder Ham. achtte inventarisa tie noodzakelijk van plaatsen in de gemeente waar riolen ont breken (b.v. Vrouwen weg), of waar ze slecht zijn, met name in Noord en de Kooi. Van belang was tenslotte het amendement-Waal, dat bij de LEIDEN Met een snelheid van naar schatting 140 kilome ter per uur wilde een vertegen woordiger uit Haarlem een voor hem op de Rijksweg 4 rijdende auto inhalen. Hij verloor de macht over het stuur, schampte de vangrail en caramboleerde bovenop een juist passerende auto. De schade was niet gering maar niemand werd ernstig ge wond. Uit het proces verbaal van wat op 4 september jl. gebeurde, trok de officier van justitie bij de kantonrechter te Leiden giste ren de conclusie dat de verte genwoordiger die verstek Het gaan zich ernstig misdragen had. Rekening houdend met diens beroep, wilde hij verdachte nog niet onvorrwaardelijk de rijbevoegdheid ontzeggen. Hij eiste 200,— boete subs. 20 da gen hechtenis en, als waarschu wing, een voorwaardelijke ont zegging van drie maanden met proeftijd van twee jaar. Het vonnis was gelijkluidend. Deze uitspraak was de meest op vallende van de zitting, die zich Zo kreeg een onderhoudsmonteur uit Bennebroek 80,— boete omdat hij bij het oprijden van de Rijnsburgerweg geen voorrang verleend had aan een bromfiet ser, die daardoor tegen zijn aanhangwagen opreed. Een be jaarde fietser kreeg 20 gulden boete omdat hij de botsing van twee vrachtauto's had veroor zaakt op het stationsplein: de schade zou wel "door de bij standswet geregeld worden". Leiden Een gedeelte van het (oude) poli tiebureau aan de Zonneveldstraat kan voor 375.000 gulden verbouwd worden. De Leidse raad besloot gisteravond daartoe. De heer Van Aken (PAK) toonde wel eni ge aversie tegen het onderhands aanbe steden van de verbouwing. Voorzitter Vis legde uit, dat de risico's voor o.a. kwali- Van Aker, Van Baaren, Van teitsverlies bij openbare aanbestedingen groter zijn. Drie goed bekend staande aannemers krijgen nu de mogelijkheid in te schrijven. Vijf PAK-leden wensten aantekening, dat zij tegen onderhandse aanbesteding waren. Het voorstel werd overigens z.h.st. aanvaard. Wat Leiden betreft kan het nieu we Streekenergiebedrijf Rijn land (vaarwel aan de Stedelijke Lichtfabrieken) gaan functione ren. Het tijdstip van inwerking treding van de regeling is ge handhaafd op 1 januari 1973. Als leden Door noeste commissiearbeid is de opstelling van een gewijzigd ontwerp van het statuut tot stand gekomen. PvdA-fractie- voorzitter Van Aken had eigen lijk een motie willen indienen waarin tot uiting kwam, dat het zeer nuttig kan zijn op het mo ment, dat de nieuwe gemeen schappelijke regeling (waarbij 22 gemeenten zijn betrokken) van kracht wordt, na te gaan of het streekenergiebedrijf een functio neel onderdeel kan zijn van een nieuw gewest Leiden. „Maar dit is misschien een slag in de lucht, want de belangen van het streekenergiebedrijf gaan wel verder dan het gebied van het gewest". Het enthousiasme van de heer Driessen (KVP) voor het nieu we gewest was het laatste half jaar niet toegenomen. Met name dwarsligger Oegstgeest, dat wel van het streekenergie bedrijf wil profiteren, kon Driessens waardering niet weg dragen: „Maar ja, vertrouwen moet je altijd eerst zelf geven", verzuchtte Driessen, die hoopte, dat Oegstgeest ook in minder aantrekkelijke zaken zal worden deelnemen. De positie van de kleinere gemeenten was volgens hem in de gemeenschappelijke energieregeling attractiever ge worden. Politieke verwikkelingen maakten van een aantal benoemingen rond het streekenergiebedrijf een langdurige geschiedenis. Tenslotte werden in de algeme ne raad van het energiebedrijf benoemd de wethouders Lijten en Harmsen en de raadsleden Dam, In 't Veld, Wessels, Els- geest en Driessen. In het colle ge van beheer werden benoemd de heren Lijten, Harmsen en Van Aken. de raad be- werden door de raad benoemd de dames T. G. v.d. Berg-Smits en M. Buurman-Den Hollander en de heer Ch. F. van der Weij- den. Burgemeester Vis nam na mens de raad gisteren afscheid van de heer Wepster, lid van de P.v.d.A-fractie, die enige tijd in Zambia gaat werken. ZOETERWOUDE - Een groep van 40 dames en heren is dezer dagen op pad gegaan om In vele gezinnen een schrijven an nex vragenlijst van de parochie raad te bezorgen. Deze raad acht het van belang om In deze tijd, waarin een grote variatie aan aktlvitelten is gewenst zo veel mogelijk mensen bij zijn werk te betrekken. De raad kent echter de personen niet die zouden kunnen en willen mee werken Het is een bekend gege ven dat degenen met capacitei ten zich niet zo gemakkelijk op de voorgrond plaatsen. Niettemin meent de raad dat hij een beroep mag doen op zulke mensen. Deze kunnen te vinden zijn bij ouderen zowel als jonge ren, mannen en vrouwen bij wèl- en niet-kerkenden. Tijdens een van de laatste vergaderin gen van de parochieraad werd daarom het plan geopperd, een eenvoudige peiling te houden onder belangstellenden vanaf 16 jaar. Hierbij zouden enkele ge gevens verzameld kunnen wor den omtrent BEROEPSVAAR DIGHEID, ERVARING of BE LANGSTELLING van die men sen welke in BEGINSEL bereid zijn, om in bepaalde gevallen mee in te springen. Deze mede werking of advisering zou dan voor één keer, incidenteel, kun nen zijn of, b.v. bij commissie werk voor een langere periode gegeven kunnen worden. De be treffende gegevens zullen ten dienste van de parochieraad op geslagen kunnen worden in een eenvoudig kaartsysteem, een z.g. „Kennisbank". Hieruit zou de parochieraad kunnen putten als dat te pas komt, behalve medewerking in het algemeen, waarvoor een aantal zuken wordt opgesomd, kan men zich ook melden voor één van de vele taken op parochieel of op liturgisch gebied. Er is werke lijk een scala van mogelijkhe» den. Tot slot kan men ook bij zondere wensen uitspreken. Voor alle duidelijkheid wordt er nog op gewezen dat, als men iets aankruist of invult, men zich op dit moment nog nergens voor opgeeft. Wel rekent de pa rochieraad erop, dat er in voor komende gevallen voor mag worden aangeklopt. In de loop van de week worden de lijsten weer opgehaald. LEIDEN De korfbalvereniging ..Noorderkwartier" voelt zich ernstig bedreigd door de plan nen, die de werkgroep voor de Groenoordhal onlangs in een in terim-rapport over de toekomst van de hal heeft gepresenteerd. De vereniging heeft de beschik king over een speelveld op een terrein, dat deel uitmaakt van het Groenoordhalcomplex. Wan neer Leiden de Rotterdamse veemarkt kan overnemen, zul len de door „Noorderkwartier" gebruikte velden tenminste als Parkeerruimte nodig zijn. ■.Na jaren hard vechten aldus het bestuur van Noorderkwar tier -- om de beschikking te krijgen over het kostbaar aan gelegde veld bij het Groenoord- terrein en na met zeer veel rooeilijkheden uiteindelijk toe stemming te hebben gekregen °m met eigen werkkrachten een e'gen kantine en een kleedgele genheid te mogen bouwen zou de werkgroep alle door ons ge dane moeite in één slag teniet willen doen, zonder dat ze een alternatief voor onze vereniging aangeeft." ^Wellicht is het goed, erop te wij- Jen dat een aantal leden op dit moment hard bezig is geheel pro deo en met opoffering van al hun vrije tijd met de in richting van de kleedgelegen heid en de bouw van de kantine. Een kantine, die zonder een cent subsidie moest worden ge bouwd en die werd betaald uit eigen spaarpot, waarvoor die zelfde leden renteloos een aan tal obligatieleningen aan de ver eniging verstrekten." De leden zijn van mening dat er in Leiden-noord een korfbalver eniging behoort te zijn. Toch houdt Noorderkwartier zich niet uitsluitend bezig met sportieve prestaties; ze hecht meer waar de aan gezonde, sportieve ont spanningen en vele neven-activi teiten. Noorderkwartier is zich bewust dat vooral de jeugd in Leiden- noord veel te kort komt en dat Noorderkwartier tot nu toe geen kans heeft gehad om zich te on- plooien omdat de speelvelden steeds buiten Leiden-noord la gen en omdat bestuur en leden zich sinds jaren moesten bezig houden met de veld- en clubhuis accommodatie, waardoor voor de werkelijke verenigingsactivi teiten geen tijd overbleef. Groenoordhal: Voor de veehouders? „Wij hopen aldus het bestuur in zijn schrijven aan b. en w. dat u bij de behandeling van het voor ons zeer negatieve in terim-rapport met dit alles uit drukkelijk rekening wilt houden omdat we de leden niet voor een tweede maal de door hun ge brachte offers kunnen vragen". De jeugd in Leiden-noord (inclu sief de Merenwijk) in het bij zonder doch eigenlijk alle bewo ners van deze stadswijk met haar toch al grote problemen zullen door het verdwijnen van onze korfbalvereniging nadelen ondervinden. Denkt u aan de grote aantallen jeugdige inwo ners van Noorderkwartier, de vele scholen, die gebruik van het veld zouden gaan maken, zodra de kleedgelegenheid er zou zijn. Kortom: een niet op te van gen slag voor onze vereniging en voor Leiden-noord, indien u inkrimping (lees verdwijning) van de velden noodzakelijk acht en instemt met de inhoud van het rapport van de werkgroep: Komt u het onze leden, de scho len en de bewoners van Leiden- noord vertellen?" Velen met mij zullen na de verga dering in het Dorpshuis te Rijp- wetering waarmee geprobeerd werd de Leidse veemarkt voor opheffing of sluiting te behoeden met een min of meer onvoldaan gevoel huiswaarts zijn gegaan. Er is te veel gewaarschuwd en te weinig positiefs naar voren gekomen. Ook uit uw verslag was deze tendens duidelijk op te maken. Leiden wil van de vrijdagse markt af en is genegen een nieuwe hal te bouwen als de ge meente de verzekering of de ga ranties krijgt, dat de maandag en dinsdag van Rotterdam over genomen kunnen worden. Wanneer aan deze voorwaarde niet kan worden voldaan zal ook de vrijdagse markt gesloten of opgeheven worden. Het zou toch wel verschrikkelijk zijn als na de sluiting van deze 2 Zuid Hol landse markten de boeren in Zuid Holland op markten buiten de provincie zouden zijn aange wezen. De markt is een trefpunt tussen koper en verkoper boven dien worden allerlei zakelijke relaties en handelingen op de markt verricht. Het feit alleen al, dat 4 of 5 Boerenleenbanken en de Middenstandsbank, ver schillende boekhoudbureaus, handelaren in landbouwmachi nes, diverse graanhandelaren en commissionaires hun zaken op de markt doen, zou een van de redenen moeten zijn om toch vooral dit trefpunt niet ie ver liezen en alles in het werk te stellen de Leidse markt te be houden. Ook de grote bevol kingsdichtheid van de Randstad met zijn vele miljoenen inwo ners maakt dat het onverant woordelijk is over te gaan tot sluiting van deze twee belang rijke veemarkten. De vraag kan worden gestelc wel ke garanties Leiden nu eigenlij:, vraagt. Zijn onze organisaties, de Hollandse Mij voor Land bouw. de Christelijke Bocrcn- en Tuindersbond en de LTB in Zuid Holland en het Landbouw schap bij machte om deze ga ranties te geven. Ik hoop van wel, want anders ziet het er voor onze Zuidhollandse veehou ders slecht uit. Het zou inhou den voor onze veehouders, dat ze geheel worden overgeleverd aan de handel en coöperaties. Zij zullen dan wel uitmaken Wat je voor je koeien, varkens, schapen en biggen krijgt. De handel heeft vrij baan, want de veehouders kunnen dan geen markt meer bezoeken omdat er te veel tijd gaat zitten in de grote afstanden. Zij kunnen zich niet meer oriënteren op pijrzen en handel en kunnen de waarde van hun eigen produkten niet meer bepalen met alle gevolgen van dien. De veehouders wor den gedegradeerd tot daggel ders op hun eigen bedrijf. Dat vinden de handel en de coöpera ties misschien niks erg, maar voor de veehouders zou dit fu nest zijn. Het is daarom te ho pen, dat er een weg wordt ge vonden om de Leidse veemarkt voor sluiting te behoeden. Huug van der Poel

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3