Sanerings- problematiek ook in Waaldrecht Sheila Ashton vangt eenzame kinderen in eigen tehuis op Weer Montreux-week op Nederlandse tv RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK TELEVISIE VANAVOND Kwartfinale kinderzang festival KRO TELEVISIE MORGEN KRO mag niet in Spanderswoud bouwen LEIDSE COURANT 13 MAART 19731] Afbraak en sanering, twee zaken die diep ingrijpen in het leven van de bewoners, zijn de laatste jaren in elke stad aan de orde. Ook Waaldrecht, het denkbeeldige plaatsje aan een van Hollands mooiste rivieren, kampt met deze problematiek. Een verwaarloosd stuk van Waaldrecht moet ge sloopt worden, maar de bewoners willen van geen wijken weten. In hun verzet worden ze voorge gaan door een jonge kleuterleid ster. De strijd krijgt een menselij ke inlas als de jonge gemeente-ar chitect Andries Nicolsen verliefd wordt op de kleuterleidster. De hoofdrpllen worden gespeeld door Peggy Kropman en John Leddy. Broes Hartman vertolkt de rol van de sociaal werker, die de gemoederen tot bedaren tracht te brengen. Deze aflevering van Waaldrecht is geschreven door Henk van Kerkwijk, die zich voor dit spel liet inspireren door de re cente sanering in zijn vroegere woonplaats Haarlem. Ned. II, 20.21 uur. Getekend Filmportret van jarige Jo Vincent., Gast in het programma Getekend is Jules de Corte, die een paar speelliedjes voor kinderen introdu ceert. Ned. I, 21.45 uur. Jo Vincent Gefilmd portret van zangeres Jo Vincent, die vorige week 75 jaar werd. Ned. I, 22.10 uur. Wij en de handel In de zesde aflevering van de Wij show wordt vanavond de handel op de korrel genomen. Ned II, 21.10 uur. Kijkkast Froets. de Fluitertjes, Babar en Oum vullen de Kijkkast met hun avonturen. Woensdag, Ned. I, 17.00 uur. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Aangezien Malta van deelneming aan het op 7 april in Luxemburg te houden Eurovi sie Songfestival heeft afgezien, zullen er geen achttien, maar ze ventien landen vertegenwoordigd zijn. Het zijn in volgorde van optre den: Finland; België; Portugal; West-Duitsland; Noorwegen, Mo naco; Spanje; Zwitserland; Joe goslavië; Italië; Luxemburg; Zweden; Nederland; Ierland; En geland, Frankrijk en Israël. Tot dusver hebben 21 landen in West-Europa en het Middellandse Zeegebied zich aangemeld voor rechtstreekse overneming van het programma. Drie landen zenden op een later tijdstip uit. Israë] neemt de uitzending rechtstreeks via een Intelsat-communicatiesa- telliet over. Turkije ziet het Song- Zeventien landen naar Songfestival festival voor de eerste maal via het Eurovisienet. De uitzending wordt ook recht streeks of op een later tijdstip overgenomen door zeven bij de In tervisie aangesloten Oost-Europe- se landen, t.w. Oost-Duitsland, Polen, Hongarije, Roemenië, Bul garije, Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie. LONDEN Coral Atkin kwam uitgeput aan. De wagen was vol geladen met de veertiendaagse boodschappen: rabarber, cornfla kes, dozen van dit, flessen van dat en „hopen" tomaten ketchup. Maar er was nog niet genoeg melk en eieren en zij had hele maal niet meer gedacht aan de plastic zeiltjes. De vader van de vier nieuwe kinderen was in de keuken en er was nog een andere vader op kantoor. Coral Atkins is 35 en actrice in hart en nieren het meest be kend waarschijnlijk door haar rol als Sheila Ashtotn in „De familie Ashton". Maar haar eigen privé- oorlog met de mensen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken maakt haar daar minder populair. Toen zij voor het eerst haar plan nen voor een tehuis voor geeste lijk gehandicapte kinderen ter sprake bracht, zeiden zij dat zij helemaal ongeschikt was en het huis volkomen ontoereikend was. Zij moest het hele idee maar op geven. „Zij gingen door met mij te ver tellen dat ik nooit een vergunning, zou krijgen. Ik zei hen dat ik zou volhouden. En zij zeiden dat dit echt niets zou uithalen", vertelt Coral opgewonden. „Dus bleef ik doorgaan om zo veel mogelijk publiciteit te krij gen. Ik bezocht plaatselijke psy chiaters en artsen om hen in mijn commissie te krijgen. En toen kreeg ik een uitnodiging van het ministerie van Binnenlandse Za ken dat zij mij eens wilden spre ker-. Ik heb hun bezwaren een voor een weerlegd. Aan het eind zeiden zij wat een schitterend idee dit was". Het begon allemaal toen zij zelf een zeer beroerde tijd te boven moest komen. Zij was ontzettend verlegen, zeer neurotisch en had een erg slecht huwelijk wat haar nog beroerder gemaakt had, tot zij tenslotte zo zenuwachtig was, dat zij bang was om zelfs maar het huis uit te gaan. Toen de scheiding eindelijk een feit was, moest zij ervoor vechten om haar leven weer zinvol te maken. Hoe gelukkiger zij werd, des te belangrijker werd het voor haar dat andere mensen ook gelukkig waren. Maar het verand-eren van ongelukkige volwassenen in geluk kige mensen was moeilijk; onge lukkige kinderen evenwel, met geesten die nog ontvankelijk zijn, kenden waarschijnlijk geholpen worden. Kinderen uit gebroken gezinnen die niemand hadden om van hen te houden en die op de een of andere manier het gevoel hadden dat de wereld tegen hen was. Toer- het ministerie van Binnen landse Zaken haar toestemming had gegeven, is zij verhuisd naar „Crossways", een groot zestiende eeuws huis met rieten dak. Hier besteedde zij ruim 30.000 gulden van het geld dat zij verdiend had met „De familie Ashton" aan schilderwerk en verbeteringen. Zij deed veel van dit werk zelf. Zij ging in alle ernst geld loskloppen. Veel van haar vrienden uit de showwereld waren erg goed voor haar en hetzelfde gold voor veel plaatselijke liefdadigheidsinstellin gen. Staf van mensen Zij heeft nu een staf van zes men sen en het tehuis zal spoedig haar volledige bezetting hebben van tien kinderen tussen twee en tien jaar. „Wat wij hen geven is een normaal leven. We geven geen beoordelingen over hun gedrag, maar zij worden aangemoedigd onn spontaan zichzelf te zijn. Je moet hun je liefde voor hen laten ervaren, lang genoeg voor hen om dit aan te nemen. „Elk kind leert je, dat theorieën verkeerd zijn. ik lees alle boeken over psychologie en kinderpsy chiatrie, maar als je in werkelijk heid te maken krijgt met een jon gen die een ontzettende nachtmer rie heeft, die je met open ogen ligt aan te kijken, maar nog steeds wordt verscheurd door zijn herinneringen, dan heb je alleen maar je eigen instincten om je te leiden". Haar instincten zeggen haar nu te gaan zoeken naar een tweede, veel groter huis. „De familie Ash ton" krijgt in Engeland nog een uitzending en dit zal haar enige zekerheid verschaffen. En Coral Atkins zal het gebruikelijke tv- werk doen om de rest van de re keningen te betalen. Half lachend zegt zij, dat zij eigenlijk zou moe ten trouwen met een sociaalvoe lend man om het huis een vader te geven mddr zij gelooft, dat in dit stadium van bevrijde vrouw, het voor een man mi schien moeilijk zal zijn om haar koninkrijk te komen. Copyright the Guardian Het kinderfestival vindt dit jaar voor de dertiende keer plaats. De 450 deelnemende koren kunnen kiezen uit tien liedjes, die vorig jaar speciaal voor de finale zijn geschreven. Na de kwartfinales, die per provincie worden gehouden komt er een halve finale op 18 i in Apeldoorn waaraan 12 ko- mogen meedoen. De grote fi nale vindt plaats op 23 juni. Op het spel staan een zilveren stemvork, een radio-optreden voor de BRT en geldbedragen. De algemene leiding is in handen van Wim Quint. LES INT RECHT VAN muziek bij het ontbijt. (7.2&-7.30 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: S.00 Nieuws. 8.11 gen. 12.00 (S) Van twaalf (ot twi gevarieerd programma. (12.26 Met delingen t.b.v. land- en tulnbo 12.30 Nieuws: 12.41—12.50 E( 13 00—13.05 Raden maar) 14.00 H bezoek: een pastoraal gesp: NOS: 14.10 Oner de groene llii oude^lledjes en balladen. 14.30 de kamermuziek. IS 15.33 Meer over mind. :tem van de sprekende mlnderhe 7.00 Bopthema's en swing iaz uit de Jaren 1935 - 1955. 1! TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos) gevarieerd programma met om 7.30 Nieuws. 7.41—8.00 Ak- tua. 8.30 Nieuws en 8.36—8.45 Gym nastiek voor de hulsvrouw. 10.00 (S) Kaboutertljd 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de vrouw.11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogramma. 11,54 Bericht Vastenaktle. 11.55 Mededelin- 14.03 De hit-visser toppop. 15.00 Nieuws. 15,03 Cees ZIJtveld. (16.r Televizier-magazine is een pres tige-object van de AVRO. Een goede rubriek, wellicht de beste in haar soort, die er keer op keer in slaagt om goed achter het nieuws aan te zitten en dat nieuws te benaderen op een wij- ee die ook voor de gewone man begrijpelijk is. Daarnaast is er bepaald sprake van objectiviteit en ook van ge varieerdheid. Nieuwsrubrieken van collega-omroepen worden soms voor het merendeel van de kijkers loodzwaar omdat ze zich uitsluitend op de „noden der we reld" vastbijten. Onmiskenbaar blijft daarbij dat de AVRO-rubriek uit is op jour nalistieke „stunts". Op zich is daar niet veel op tegen. Stunts zijn „in" en wie zal het een journalist kwalijk nemen dat hij zich bij die consumekiten-behoel- te aanpast? Maar je kan stuntend ook over de schreef gaan. Dat deed Tele- vizier naar onze smaak gisteren met Marcel de Groots interview met Léon Degrelle, België's oor logsmisdadiger nr. één. Hij werd destijds bij verstek ter dood veroordeeld, vonnis dat he laas niet kon worden voltrokken omdat de man een veilig onder komen in Spanje vond. Hij leeft daar comfortabel, heeft niets geleerd en is trots op alles wat hij deed. Dat dit mogelijk is is al erg genoeg. Maar wwat is de zin om zo'n verachtelijk indi vidu aan het woord te lateh? schijnlijk de voorpagina's vtf Belgische kranten met een mi die geen regel publiciteit v« dient en derhalve ook geen conde t.v.-zendtijd. Over een vorige aflevering AVRO's Frank Sinatrareeb hebben we nogal schamper p daan. Eerlijk moeten we beken nen dat we gisteren de vijfde m levering als erg boeiend beleef den. Het was een vrij recenï LI show. Dat was merkbaar don' het wat gesleten stemgeluid „The Voice". Maar de show was verder pei' i fect. Met een grandioos interpre. tatievermogen van toch wel es der groten van deze eeuw met een tekstredactie die talloif uren van research van de tf menstellers deden veronderstel i len. Amerikaanse t.v. op best! 1 VJ 1 Scène Bartje in tuin van Soestdijk Van onze radio- en tv-redacti« ASSEN Alle spelers en spetf sters in de televisieserie Bartje zijn uitgenodigd deel te nemer aan het verjaardagsdefilé vo* koningin Juliana op 30 april Soestdijk. Waarschijnlijk zal er o; het gazon voor het paleis een sd ne uit de serie worden gespeeld- j (Van onze radio- cn tv-redactie) HILVERSUM De Nederlandse inzending voor het Concours om de Gouden Roos \an Montreux, dat van 26 april tot en met 3 mei voor de dertiende n aai wordt ge houden, bestaat uit „Wij en de vrije tijd", een op 10 december 1972 door de VARA uitgezonden aflevering uit de serie „Wij en..." Buiten mededinging wordt inge zonden Music all in, een op 2 maart j.l. door de TROS uitgezon den extra aflevering van het mu zikale onderdeel uit het program ma 3 x 1= 1. Het door Frans Boelen samenge stelde en geregisterde program ma „Wij en de vrije tijd" werd gepresenteerd door Wieteke van Dort. Elsa Lioni, Pleuni Touw, Frans Vorstman. A art Staartjes, Fred Florusse, Rob van Reyn en Paul Klare. Tekst en liedjes wa ren van Hans Do'-'esteijn. Willem Wilmink, Jan RJem, Hendrik Blaak en Ries Moonen. Voor de muziek zorgde Harry Bannink, voor de arrangementen Herman Schoonderwalt. Het decor was van Jaap Binnerts. De productie had Willy Breebaert. Aan het door Ra:ph Inbar gepro duceerde en geregisseerde en door Pim Jacobs gepresenteerde programma Music all in werkten mee Marie Laforêt, Labi Siffre, Tobi Rix, de Sissies, Linda Grant, Jacques Ary, Annemarie Oster, Dennis Palmer, lean Luc Ponty en een orkest o.l.v. Roger van Ot- Priizen Evenals In vorige jaren worden behalve de Gouden Roos ook nu weer de Zilveren Roos, de Bron zen Roos, de Speciale Prijs van de stad Montreux voor de grappigste inzending en een <*oor een inter nationale persjury toe te kennen Persprijs beschikbaar gesteld President van de jury is de heer Emile A. Schüttenhelm, voorzitter van de Nederlandse Omroep Stichting. Nederl inü wordt in de jury vertegenwoordigd door War- ry van Kampen in zijn functie van voorzitter van de NOS-werk- groep Amusement. Het Concours om de Gouden Roos heeft zich zo langzamerhand mede ontwikkeld tot een beurs op het gebied van net televisie-amu sement, waar programmamakers en televisiecritici niet alleen de nieuwste producties kunnen zien en bespreken, maar ook ideeën en ervaringen kunnen uitwisselen. Werden tot en met 1971 de door de Nederlandse televisie uit het Concours om de Gouden Roos ge kozen programma's uitgezonden in een periode die zich over vele maanden uitstrekte, het vorige jaar werd voor het eerst een aan tal producties in één week tijds op het scherm gebracht. Gezien de gunstige reacties die deze pro cedure teweeg Iveft gebracht, wordt overwogen wederom zulk een „Montreux-week" samen te stellen. De gedachten gaan daar voor uit naar de week van 10 tot en met 16 juni. Van onze radio- en tv-redactie Aan de kwartfinale voor het KRO-kinderzangfestival 1973 die voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland op 22 maart in Rotter dam wordt gehouden nemen twaalf scholen deel, onder meer de Petrus Dondersschool uit Den Haag, de St. Jan Baptistenschool uit Wassenaar, de St. Franciscus- school uit Rijswijk, de John F. Kennedyschool uit 's-Gravenzan- de, de St. Janschool uit Leimui- den en de Annaschool uit Sassen- heim. NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Tweekamp, quiz 20.00 Journaal 20.21 Waar of niet waar, vragen- spel 21.20 Adam Smith, tv-serie 21.45 Getekend 22.10 Jo Vincent, filmportret NOS 22.30 Den Haag Vandaag 22.40 Journaal 22.45 Kijk op sport (Teleac) 19.05 Volgende patiënt, tv-serie 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal 20.21 Waaldrecht, tv-spel 21.10 Wij en de handel, am. sement 21.55 Achter het nieuws 22.45 Journaal 22.50 Spaans (Teleac) i- BELGIË NEDERLANDS NEDERLAND II 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot, jeugdserie j 18.30 Tienerklanken 19.05 Alledag 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Journaal 41 20.10 De kleine waarheid, tj feuilleton 21.20 Verover de aarde, wet® schap 22.10 Gastprogramma 22.40 Journaal NEDERLAND I NOS 11.10 Schooltelevisie NCRV 17.00 Kijkkast, jeugd NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera i 20-00 Journaal 20.21 Politieke uitzending CPN 20.31 De Flim Flam Man, film 22.10 Kijken naar kinderen 22.35 Studio Sport 23.10 Den Haag Vandaag 23.20 Journaal V W 20.00 Journaal 20.21 Waar werd oprechter trouw filmvertelling i 20.45 Hier en Nu 21.25 Huisconcert, met Theo Oil KRO/RKK-IKOR 22.00 Kenmerk NOS 22.45 Journaal 22.50 Hoe word ik de computa de baas? (Teleac) BELGIË NEDERLANDS 1 17.00 18.40 18.45 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy Ready go 19.50 Meeleven 19.20 19.35 19.40 19.45 20-10 20.35 21.25 22.10 22.30 Jevanjong, jeugd De Fabeltjeskrant Het olifantje is in nood tekenfilm Milieubescherming Politieke tribune C Zoeklicht Mededelingen en weeifl richt Journaal Dubbeldekkers,tv-serie Tienerklanken Streekekonomie Horen en zien Journaal TELEAC Waar of niet waar John Leddy speelt in Waaldrecht de jonge gemeente-architect. Op merkwaardige vragen geef een panel in de studio een voorlo pig antwoord. De kijker thuii krijgt het laatste woord. Het pa nel bestaat uit de advocaat Rot Rutger, schrijfster Willy Corsari acteur Henk Molenberg, weten schappelijk onderzoeker Chriet Ti tulaer en de politieman Bert Zin ger. Ned. I. 20.21 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO mag geen nieuw studiocomplex bouwen in het Spanderswoud nabij het oniroepkwartier In Hilversum. De ge meenteraad van Hilversum heeft daartoe gisternacht na een ruim vier uur durende discussie besloten. Wel bleek de raad bereid, aan de zuid-kant van Hilversum nabij het Sportpark een stuk grond aan de KRO te verkopen voor de realisering van het nieuwbouwproject. Ondanks de zeer ongunstige ligging van dit terrein ten opzichte van het omroepkwartier is dit alternatief het enige aanvaardbare geble ken voor de KRO. Vorig jaar al hadden B. en W. van Hilversum de raad voorgesteld, in het Spanderswoud een stuk grond aan de KRO te verkopen. De raad had toen ernstige bezwaren, voornamelijk op grond van aantasting van het landschap. Een beslissing werd toen niet genomen. Van onze radio- en tv-redactie UTRECHT Recht op de bur ger af is de titel van een nieuwe televisiecursus van Teleac, die 18 lessen over het Nederalnds burger lijk recht omvat en op 30 maart begint. Op 17 en 18 maart worden vijf minuten durende filmpjes op de TV vertoond, waarin een nade re toelichting op deze cursus wordt gegeven. De presentatie van Recht op de burger af is in handen van mr. ^rica van Dijk, mr. A. Komen en mr. G. J. Solifersperger. De eerste uitzending gaat over het burger lijk recht en het strafrecht. Ande re onderwerpen die aan de orde kamen zijn rechtshulp, overeen komsten, levering en wanpresta tie, huurkoop en financiering, hu ren en verhuren, arbeidsrecht, de sociale verzekering, de onrecht matige daad, aansprakelijkheid voor anderen, aansprakelijkheid in het verkeer, huwelijks- en echt scheidingsrecht en erfrecht. Onge veer in het midden van de sursus en als laatste les, op 1 juli, wordt een discussieprogramma uitgezon den. Iedere les wordt herhaald. Bij de cursus behoort een op de tv-lessen gebaseerd boek met uit gebreide lesstof.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2