Congres van D '66 bijna gestrand in bestuurcrisis Kardinaal ?tevreden' uit Rome CeidoeGouoaut Baby in trein te vondeling gelegd Pater begint actie tegen abortus Geen absolute meerderheid voor Peronisten EMOTIONELE VERKIEZINGEN OFF y •gouverneur Bermuda vermoord Doden in het verkeer NDAG 12 MAART 1973 I.I I USE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers). BREDA D'66 is tijdens het tweedaags congres in Breda ternauwernood aan een ernstige crisis ontsnapt tijdens de verfiezing van een nieuwe voorzitter. Dank zij een stap terug van de aftredende voorzitster mevrouw R. van der Scheer—Van Essen, die zich wel herkiesbaar gesteld had, kon de heer J. ten Brink, neuroloog te Overveen, tot voor zitter gekozen worden. Ujni i als bruid verklede huisvrouw ip in Londen mee in een be- iging van Britse vrouwen tegen, genoemd wordt de .slaver van het huwelijk." Voor de iidelijkheid voerde zij behalve spolf1 °Pschrift ..Weg met die *oep", allerlei huishoudelijke 'ributen met zich. i De fractievoorzitter dan D'66 in de Tweede Kamer mr. H. van Mierlo toonde z ch na afloop van het congres duidelijk teleu- gesteld over de rederlaag van mevrouw v.d. Scheer. De nieu we voorzitter, dia een vernieuw de organisatievorm van zijn partij voorstaat, wil de leden vergadering ook tot een kriti scher instituut \an de Kamer fractie omvormen. Volgens hem was het vorige hoofdbestuur te Ledenwinst Mercurius UTRECHT (ANP) Het ledental van de NW-bond Mercurius, bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verze keringswezen en de vrije beroe pen, vertoont de laatste tijd een flinke groei. Het steeg van 42.141 op 1 oktober 1972 tot 42.883 op 1 december en 44.195 op 1 maart 1973. Het bestuur ziet in deze groei een positieve reactie op het beleid van de bond. Mercurius heeft zich onlangs, in tegenstelling tot de industriebonden, onder meer uitgesproken tey.en loonsverho gingen in centen omdat daar door het leefpatroon van de middengroepen zou worden aan getast. a meegaand met de fractie. De teleurstelling \an mr. H. van Mierlo vloeit voirat voort uit de te verwachten nieuwe koers. Hij staat namelijk oo het standpunt, dat de politieke lijn door zijn fractie bepaald d ent te worden Voor wat de algemene politiek be treft heeft het Congres van D'66 zich uitgesprokjn voor een blij vende samenwerking met PvdA en PPR, maar de partij dient, aldus het congres, wel meer het eigen gezicht re blijven tonen. „Het streven naar een progres sieve volkspartij moet onver minderd voortgezet worden en daarbij moeten ook progressie ven van buiten D'66, PvdA en PPR betrokken worden". Het congres drong er op aan, dat D'66 nieuwe initiatieven zou ne men tot het aantrekken van mensen buiten e drie progres sieve partijen, om het doel van een progressieve volkspartij te kunnen bereiken. Het congres nam tenslotte een re solutie aan (van de groep Ten Brink) „dat in de samenwer king met de PvdA en de PPR uitdrukkelijk voorrang moet worden gegeven aan de ontwik keling van de eigen visie". D'66 hield een voor de partij belangrijk congres in Breda. Na een emotionele stemming volgde een v seling van voorzitter. Op de foto links' de nieuwe partijvoorzitter J. ten Brink, mevrouw R. E. i der Scheer-van Essen die nu vice-voorzitter is, en fractievoorzitter Hans van Mierlo. DEN HAAG (ANP) Pater J. Koopman (52) uit Nijmegen is een landelijke actie begon nen tegen ibortus-provoca- tus. Zaterdag heeft hij op de voorpagina van een aantal dagbladen een advertentie geplaatst, waarin hij ouders oproept om de voorlopige zorg op zich te nemen van een kind, dat anders zou worden geaborteerd. Aan staande moedeis, die hun toevlucht willen nemen tot abortus, vraagt hij een kind een kans te geven. De pater, die werkt onder ar men en zieken in Brazilië zegt tijdelijk mar Nederland te zijn gekomen omdat hij zich hiertoe inwendig gedre ven voelde. Wat momenteel in Nederland gebeurt ten aanzien van het ongeboren leven, noemt hij „duivels". Het is niet zij»; bedoeling om de kinderen te laten adopte ren, maar om voor hen tijde lijk enkele maanden of een jaar onderdak te vinden, terwijl de moeder het volle recht op haar kind behoudt. Pater Koooman heeft zijn advertentie geplaatst om vijf noodgevallen te helpen. Reeds enkïle uren na het verschijnen van zijn oproep had hij een ♦iental aanbiedin gen ontvangen. nde IECHT (ANP) - In een com- en 'mniqué, dat kardinaal Alfrink ij zijn terugkomst uit Rome, Juweïenbuit ...j F ;cg! an ƒ80.000 voor snelle rovers slaflTERDAM (ANP) Vijf eta- paiges van juwelierszaak Siebel zelli Rotterdam zijn zaterdagoch- even voor zes uur in een van tijd geforceerd en arteggeroofd. De waarde van de wei it, voornamelijk bestaande uit n fcuden horloges en ringen met ljanten, bedraagt 80-000 gul- g«n. inkq dieven gingen uiterst snel te Jtt. Toen de politie een paar na een stil alarm bij de as (inkel op het Stadhuisplan ar- veerde, waren de daders als p oorloos. constateerde dat de rolluiken an de onderkant waren losge- ,HU °tten' IB0 waar hij een week heeft doorge bracht, heeft laten uitgeven, heeft hij zich „over het alge meen tevreden" getoond over zijn bezoek. Onder meer had hij de gelegen heid gehad het centraal bestuur sapparaat van de kerk recht streeks informatie te geven over het Landelijk Pastoraal Overleg en enige misverstanden over dit gebeuren uit de v/eg te ruimen. Op dit LPO, eind ja nuari te Noordwijkerhout, deed zich zoals bekend met de pro nuntius een incident voor. „Dit dreigde hier en daar de grote positieve betekenis van dit be raad te overschaduwen", aldus de kardinaal. Met kardinaal Garrone, prefect van de congregatie voor de ka tholieke opvoeding heeft kardi naal Alfrink voorts gesproken over de ambtsopleiding van priesters in Nederland en net kardinaal Willebrands over het aanstaande akkoord tussen de rooms-katholieke en oud-katho lieke kerk. Met de Braziliaanse kardinaal Arns heeft hij, als internatior naai voorzitter van Pax Christi gesproken over de mensenrech ten in Brazilieè en nagegaan in hoeverre van West-Europa uit hulp kan worden verleend. Met de wapens in de aanslag be waken Argentijnse militairen een van de stemlokalen in Buenos Aires. In Argentinië werden, vcor het eerst in tien jaar pre sidentsverkiezingen gehouden. China laat CIA-agent vrij HONG KONG (RTR) John Thomas Downey (42), de agent van de Amerikaanse geheime dienst CIA die meer dan 20 jaar in China gevangen heeft gezeten is vandaag in vrijheid gesteld en in Hong Kong aangekomen. Downey, wiens C-47-vliegtuig in 1952 boven China werd neerge schoten is aanvankelijk wegens spionage tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De Chi nezen besloten eind 1971 hem in 1976 vrij te laten. De Chinese premier, Tsjo en Lai heeft ver moedelijk na een persoonlijk be roep van president Nixon op dracht gegeven Downey in vrij heid te stellen nadat bekend was geworden dat zijn moeder ziek was. B'JENOS AIRES (Rcuter-AFP- AP) In de Argentijnse presi dentsverkiezingen hebben, vol gens de voorlopige uitslagen, de peronisten, met Campora als kandidaat, de meeste stemmen behaald, maar het ziet er niet naar uit dat zij de vereiste ab solute meerderheid' zullen ver overen. De peronisten verwierven, nadat 10.800.000 stemmen geteld waren 48 percent van deze stemmen. Dit betekent, dat binnen een maand een tweede verkiezings ronde gehouden moet worden. Een van de peronistische lei ders, Lorenzo Miguel heeft de Argentijnse minister van bin nenlandse zaken ervan beschul digd de juiste uitslagen achter te hebben gehouden. Volgens Miguel zouden de peronisten 52 pet van het aantal stemmen hebben behaald. Met uitzonde ring van enkele kleine inciden ten zijn de verkiezingen rustig verlopen. De regering had dan ook uit voorzorg alle bijeenkom sten op straat tijdens de verkie zingen verboden. -i'lton De 'JT-jariye gouver- van Bermuda, Sir Richard t harpies en zijn jonge adju- zijn zaterdag kort voor cal Wdernacht doodgeschoten, zi mo eldt de politie in Hamilton, de 01 tefdstad van Bermuda. AM beide mannen werden neerge- atsfhoten buiten de hoofdirgmg het regeringsgebouw in Ha- lilton, de officiële residentie »n de gouverneur. Op de Ber- '"daeilanden is de noodtoe- afgekondigi. Er zijn geen De vermoorde gouverneur v oggetuigon van Je moord. echtgenote. i Bermuda, sir Richard Sharpies en zijn Reuzenmieren doden kind PTO DE JANFIRO (AFP) Reuzenmieren hebben in de om geving van Agrobrasil in de Braziliaanse staat Rio de Tanei- ro een zevenjarig jongetje ge dood. Het kind, lag ziek in bed en was te zwak om te vluchten. De mieren vielen ook vier andere kinderen van het gezin aan. maar d:e konden door buren worden gered. De ouders waren niet thuis. Recht wordt onbetaalbaar DEN HAAG (ANP) Het ver krijgen van recht wordt in Nederland langzaam maar zeker een onbetaalbare zaak. Nu al is het duur en vaak te duur, blijkt uit "De praktijkgids" voor de Nederlandse rechtspraak. Wat de kosten van rechtsbezor- ging betreft, komen we in Neer land in een gevaarlijke zone te recht. Vooral degenen, die fi nancieel te groot voor servet en te klein voor tafellaken zijn worden hiervan de dupe, aldus de secretaris van de Nederland se vereniging van rechtskundige adviseurs Th. J. van der Heij den. De overheid dient er voor te wa ken dat het recht niet alleen be reikbaar is voor vermijdenden, grootindustie, verzekeringscon cerns en haarzelf. Het moet ook haalbaar en betaalbaar blijven voor middengroepen, zoals de midden-tander. de ambachts man, de ambtenaar en de prati- culier, aldus de beide rechts kundigen. Als voorbeld van „duur recht" wordt een geschil aangehaald over een huurvordcring van ƒ3102,—. die de verliezer uitein delijk op 4.723,35 kwam te staan en de andere partij onge veer 2500,— kostte. Avondmis verstoord door vuurwerk (Van onze correspondent) SITYARD Tijdens een avond mis, zaterdag, is in een kerk in Slttard paniek ontstaan toen plotseling drie rotjes ontploften. De stukken vuurwerk waren achter ln de kerk aangebracht en waren verbonden met batte rijtjes. De ontploffing, aldus de kerkgan gers. zou verband houden met het feit, dat deken A. Feiter on langs meegedeeld heeft dat een Sittardse parochiekerk gesloten moet worden wegens het gerin ger wordend kerkbezoek. Bij verschillende parochianen heeft dat kwaad bloed gezet. De roti jes onpjlofben ook juist toen de dc':en de mis opdroeg, v/at slechts eens in de paar weken gebeurt. Na cuthanasie-proces honderden brieven voor mevr. Postma NOORDWOLDE (ANP) De arts mevrouw G. Postma-van Boven uit Noordwolde heeft na het euthanasle-proces ong. 800 brie ven gekregen. Zij en haar man stonden zaterdagmiddag in het buurthuis in hun woonplaats de pers te woord. „Ik wil beslist niet het leven door gaan als de „•ii.'hanasie-arts" aldus mevr. Pjstma. „Ons ge val stond apart, het was een zeer specifiek geval en men kan het beslist niet mepassen op alle andere mogelijki situaties. Ik ben een tegenstander van on vrijwillige euthanasie Bij de gedachte alleen el zou Je kippe- vel krijgen. De eerbied voor het leven is niet los te koppelen van de eerbied voor de dood", aldus mevrouw Postma. Weekendpuntjes voor mr. Burger Op een heel eigen manier heeft mr. Burger de reputatie weten op te bouwen, dat hij als formateur van een kabinet dat in elk geval niet normaal parlementair zal worden zich weinig of niets aan trekt van gevoelens in Kamerfrakties of politieke partijen. Maar wie de formatie-Burger '73 nagaat, heeft mogelijk toch ontdekt dat de man die afwisselend „op sokken" en „op spijkerlaarzen" loopt, niet doof en blind is voor wat de partijpolitiek uitdenkt. Wel bepaalt mr. Burger zelf wat hij daarvan horen en zien wil. Zó be schouwd gedraagt de formateur zich helemaal als de bouwheer van een extra-parlementair kabinet. Wat zal er tot de formatie-kraamkamer op het Binnenhof doordringen van de politieke schermutselingen die afgelopen dagen plaatsvon den? De indruk lijkt gewettigd, dat er voor de formateur wel een paar weekend-puntjes zijn aangedragen. Wat het „constructieve" gesprek met mr. Aantjes heeft opgeleverd moet, evenals het concrete resul taat van de langdurige gedachtenwisselingen met Andriessen en Den Uyl, deze week uit het verdere verloop van de formatie blij ken. Bepaalde uitlatingen, niet in de laatste plaats het commentaar van dr. Tilanus na een besloten CHU-krijgsraad zelf. doen echter vermoeden, dat op de een of andere manier toch ook de CHU bij de formatie moet worden betrokken. Vanuit D'66 bereikte de formateur niet alleen aanmoedigend nieuws: noch programmatisch noch qua zetelverdeling zal mr. Burger de confessionelen te veel concessies mogen doen, wil hij niet het risico lopen, dat Van Mierlo gaat beweren dat op die manier „kiezerbe drog" gepleegd wordt. Wie in de kritiek van congresgargers in Breda beluistert, hoe menig D '66'er zich al vóór de verkiezingen door Van Mierlo c.s. genomen voelde, zou dan mr. Burger willen adviseren zich van dergelijke vermaningen in geen geval méér aan te trekken, dan hij gedaan heeft terzake van de halve ultimatums die hem een maand geleden vanuit KVP en ARP werden toegevoegd. Wat de formateur het meeste moet interesseren, is wat Den Uyl alle maal ervoor over heeft om het Catshuis te bereiken. Met Andries sen in en Van Mierlo buiten de boot is Den Uyl zelfs dichter bij zijn doel dan omgekeerd. Ook in het geval van een extra-parlementair kabinet. De Indianenleiders Dennis Banks (links) en Russell Menans roken de vredes'- pijp, nadat de 300 federale agenten die het door de Oglala-Sioux-Indianen be zette Wounded Knee om singeld hielden, zich had den teruggetrokken. Na derhand deden zich nieuwe moeilijkheden voor waar bij een federale agent door een schot gewond werd. De Indianen beschuldigen de regering ervan zich niet aan de afspraken te hebben gehouden, maar zouden hebben geprobeerd in Wounded Knee te infil treren. Amerikanen stoppen met terugtrekken troepen SAIGON (AP) De Verenigde Staten hebben de terugtrekking van troepen uit Vietnam stopge zet tot de communisten de voor laatste groep Amerikaanse krijgsgevangenen hebben vrijge laten en tot zij een lijst hebben overhandigd van de laatste groep en een datum voor de vrijlating van de betrokken mannen hebben overhandigd. De vrijlating van de voorlautste groep is vastgesteld op woens dag en donderdag. DEN HAAG In de afgelopen nacht is in Hecrhugowaard de 17-Jarlge Ria Stroper om het le ven gekomen toen zij, op de flets, werd aangereden door een auto en in een sloot terecht kwam. De automobilist is door gereden. Op de rijksweg Antwerpen—Turn hout is zaterdug de 24-jarlge Schiedammer D. Hamakers bij een verkeersongeluk omgeko men. Zijn verloofde werd zwaar gewond. Tijdens een cursus van de Kon. Ned. Motorvereniging op een circuit bij Hllvarenbeek kwam de 22-jarige motorrijder A. v.d. Galein uit Hoogeveen te vallen en overleed. Gebroeders Pirelli ernstig gewond GENUA (RTR/AFP) Ir. Leo- poldo Pirelli (47), president di recteur van de Italiaanse ban den-maatschappij Pirelli Spa en zijn broer Giovanni (54) zijn gisteren bi) een kettingbotsing nabij Genua ernstig gewond. Zij werden door hun chauffeur uit het brandende wrak van hun auto gesleept. Bij de botsing waarbij drie auto's In brand vlogen, werden nog tien mensen gewond. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Binnen gasthuis ontfermen verpleeg sters zich momenteel over een naar schatting zes weken oude baby, die in de intercitytreln' 1 nschcdc-Amsterdam te vonde ling werd gelegd. Het jongetje verkeert in goede gezondheid. Treinreizigers hebben verklaard, dat de moeder een Duits spre kende vrouw is. Zij stapte in Amersfoort uit en liet de baby in de coupe achter. De nietsver moedende medepassagiers dach ten aanvankelijk, dat de vrouw een luchtje ging scheppen. De vrouw droeg een tas, waaraan een label zat met het opschrift Bielefeld in West-Duitsland. Be halve de baby liet de vrouw een koffer achter met een complete baby-uitzet, Bij aankomst van de trein in Amsterdam werd het Jongetje naar het Binnengast huis gebracht. Als de moeder niet spoedig wordt gevonden, zal het kind worden overgedra gen aan de Raad voor de Kin derbescherming. Er heeft zich al een aantal mensen gemeld, dat de baby wil adopteren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5