Alphen en Zoetermeer kapers op Leidse kust •Grossier Philip wil in Leiden slachten Q- Centrumfunctie in gevaar: m VERZORGDE ENSCENERING BIJ „WAT NU, WAT NU" Gaaf talent in koffieconcert Wat u OOK moet weten lif 80 jaar „Augustinus" Jubileumcongres Zin oi onzin r Toekomst slachthuis onduidelijk Leiden - Met een drukke re ceptie werd gistermiddag het zevende filiaal in ons land geopend van „Multi Copy". Deze filialen zijn onderdeel van de Koninklijke Bijenkorf Beheer, en houden zich bezig met snel gereed maken van copieerwerk in offset-druk. Ter gelegenheid van de ope ning was er een korte toe spraak van de heer W. Fren- kel uit Den Haag, Europa manager, die de supervisie heeft over de filialen in ons land en in het buitenland. Er zijn soortgelijke filialen te Londen, Parijs en Antwer pen. De leiding ir. Leiden is in handen van de manager J.G. v. Klaveren. LEIDEN Van 12 tot 17 maart zal in Leiden huis- aan-huis worden gecollec- teert voor het Rheuma-fonds. Leidenaren kunnen een dezer dagen een schrijven in de brievenbus verwachten waar in het dool van deze landelij ke actie uiteen wordt gezet. LEIDEN Het is deze maand vijfentwintig Jaar ge leden dat ds. Van Achter berg naar Leiden kwam. Al snel na zijn benoeming kreeg hij de opdracht voor het bou wen van een gereformeerde kerk in het Morskwartier waar een nieuwe wijk ver rees. Van die Maranathakerk is hij nu nog steeds predi kant. Het 25-jarig jubileum wil hij In stilte vieren. LEIDEN Donderdag 15 maart treedt in het Lak-thea- ter de Engelse humorist Jonn Dowle op. Hij brengt een programma waarin hij traditioneel my thologische fenomenen ver mengt met twintigste-eeuwse verschijnselen. John Dowie noemt zich „humorist, ko miek en vriend van alle ka melen. PAGINA 3 MAANDAG 12 MAART 1973 LEIDSE COURANT 7' f 055 5? LEIDEN De Leidse Vereniging j van Studerenden. „Augustinus" J viert in de laatste week van maart haar zestiende lustrum. Onder de activiteiten, die de j herdenking een feestelijk karak- I ter moeten geven, is ook een groots-opgezet lustrumcongres op het thema: Studentenvereni- gingen: zin of onzin?" Het congres wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg. In referaten en dis cussies zullen vele problemen aan de orde komen, die te ma ken hebben met de huidige en toekomstige situatie van studen tenverenigingen en andere voor zieningen die gericht zijn op de sosiale opvang van de student. Het uitgangspunt van het con gres is de eenzaamheid onder studenten, die naar veler gevoel de laatste jaren nogal is toege nomen maar waarover tot nu toe nog maar weinig gerichts gezegd is. Bovendien acht de lustrumcom missie het belangrijk, dat de verenigingen zich nu ook eens landelijk bezinnen op hun taak en functie want ook daarover is nog te weinig systematisch na gedacht. Wil men de uitdagin gen van de komende decennia met allerlei problemen als stu dieduurverkorting, werkloosheid onder academici en veranderin gen in structuren en mentaliteit de baas kunnen, dan is naar het gevoelen van de organisatoren een goede opzet van de ..op vangmogelijkheden" van stu denten noodzakelijk. Inleiders uit vijf sectoren zullen hun visie geven op de genoemde proble matiek. aWKgL1 i n wel een slachthuis of toch maar niet Crossier Philip wacht op antwoord. ij»' 9 mie LEIDEN Bij het samenstellen van een collage kunnen er na tuurlijk diverse werkwijzen ge volgd worden, die alle hun voor en tegen hebben. Betreft het een collage over een schrijver als Edgar Allan Poe, dan liggen twee methoden meteen voorhan den. De eerste methode gaat uit van het gehele oeuvre en tracht alle facetten, zowel de meer in het oog lopende als die welke onder de oppervlakte verborgen zijn, op een voor het toneel aan vaardbare manier te dramatise ren. Bij de tweede gaat men uit van één bepaalde karaktertrek in het werk van de auteur en bevond zich absoluut nog vóór de streep en niet eroverheen. Dat „Imperium" dit ook heeft aangevoeld bleek overduidelijk uit enkele kostelijke en „caba- ret"-achtige fragmenten, waarin door het relativeren van de gru welijkheden deze grens duidelijk werd aangegeven. Een tweede bezwaar is, dat de executanten onvoldoende reke ning hebben gehouden met die genen onder het publiek, die minder goed bekend zijn met het werk van Poe. Het lijk in de Rue Morgue bleef nu eigenlijk volkomen doelloos in de schoor steen hangen en de betekenis van „De rode dood", misschien wel een van de beste parabels uit de gehele wereldlitteratuur, was zelfs voor de ingewijden nauwelijks te achterhalen. Een laatste bezwaar en het minst belangrijke is, dat de regie in de bewegingen de na druk iets te veel op het karika turale legde. Dit geldt met name „Muiterij", „Het verra derlijke hart" en „Valdamar". Een grotere stilering met meer aandacht voor de tekst zou deze fragmenten aanzienlijk meer dramatische kracht geven. Voor het overige bood de voorstel ling echter wat we onderhand wel van „Imperium" verwach ten kunnen: een uiterst verzorg de enscenering en aankleding en een technische verzorging die het professionele benadert (alleen graag iets minder hoge tonen in de muzikale omlij sting). Volgrende voorstellingen vinden plaats op iedere vrijdag en zaterdagavond (behalve 20 en 21 april en 4 mei) in het ei gen theatertje in de Vestestraat. Paul Korenhof Hoogstandjes op balletfestijn worden uit zijn werk juist die elementen gelicht, die hierop betrekking hebben. Het lijkt mij. dat „Imperium" voor de voorstelling, die afgelo pen zaterdag voor het eerst aan het publiek gepresenteerd werd. deze laatste methode (onbe wust?) heeft gevolgd. Uit zeven verhalen van Poe werden een achttal scènes gedistilleerd, die alle op een bepaalde manier be trekking hadden op het bizarre in het werk van deze schrijver en ook de presentatie door vijf leden van „imperium" onder regie van Rein Edzard was er geheel op gericht dit bizarre naar voren te halen en waar mogelijk te versterken. Ondanks de waardering, die voor het uiteindelijke resultaat moet worden opgebracht, kan de col lage als geheel toch onmogelijk geslaagd worden genoemd en hiervoor zijn verschillende rede nen aan te wijzen. De eerste is natuurlijk, dat het werk van Poe door deze nadruk op hét bi zarre niet volledig tot zijn recht komt. verre van dat zelfs. Zijn analytische beschrijvingswijze, die in de fragmenten uit „Moor den in de Rue Morgue" en „Het verraderlijke hart" terecht naar voren werd gehaald, plaatst hem toch wel op een geheel an der plan dan de hoofdpersoon uit dit laatste verhaal. Het is al gemeen bekend dat een over daad aan intelligentie grenst aan krankzinnigheid, maar Poe Leiden Het Leidse balletwe reldje, onopvallend maar vitaal, heeft dit weekeinde geschiedenis gemaakt. Eerlijk gezegd: dank zij Marjolein Briër. ,.AIs ik niet iets doe, doet niemand het hier," meende zij en haalde twee jonge dansgroepen vrijdag en zaterdagavond naar het Leidse LAM-theater. Zondagavond besloot haar eigen dansgroep het 3-daagse ballet festijn. dat enkele honderden bezoekers weer eens met de neus op deze expressieve en harma- nieuze kunst heeft gedrukt. We constateerden twee hoogte punten tijdens het lange ballet- weekeinde: het optreden vrij dagavond van de Amerikaanse groep Fred Benjamin Dance In corporation, dat een slaand succes voor deze artiesten ople verde, en gisteravond het gezel schap van Marjolein Briër zelf. waren er. De groep Briër was hier op haar best. „Valerie" (muziek Elton John) werd een diep doorleefde pas de deux met Pieternella Spruytenburg en de 17-jarige talentvolle danser Al- bert van Nierop, leerling 'van Bonaventura, Love it up (even als Valerie in een choreorafie van Marjolein Briër) had met zijn originele aankleding een open doekje mogen oogsten. Briër haalde hierin volop grap pen uit die in de kostuums ex tra aanschouwelijk werden ge maakt. Een dolle boel, dat Live it up, maar er werd gedanst dat het een aard had en de toe schouwers vermaakten zich kos telijk. Toppers uit het ijzeren repertoire van Marjolein, op muziek van Edwin Hawkins nog steeds indrukwekkend, be sloten het geslaagde balletfeest. Er stroomt fris jong bloed door de aderen van deze Leidse groep. Het zat gepakt tussen twee pauzes in, een program- mamiddenmoot die als een ver rassing bij het uitverkochte huis overkwam. Baby Brown (op dracht CRM) zagen we al eer der, maar deze keer deed deze bewogen lyriek zich nog com pleter voor. Twee premières Marjolein Brier. LEIDEN Het tweede deel van het verslag van het bin- nenstadsonderzoek verricht doer de afdeling economi sche zaken, sociografie en statistiek van de gemeente Lei den geeft een overzicht van mogelijkheden en ver wachtingen omtrent de ontwikkeling van de Leidse bin nenstad, tot ongeveer 1985. Leiden zal in die tijd ongeveer 120.000 inwoners tellen en de beroepsbevolking ongeveer 33.000 zielen thans is dan toegenomen tot ongeveer 42-000 koppen. Omdat de werkgelegenheid gemügelijk sterker zal toene men dan de bevolking groeit, zal het huidige overschot van 3 A 4.000 arbeidsplaatsen dan gewijzigd zijn in een tekort van ongeveer 6.000 arbeidsplaatsen. Er tekent zich in de verwachtingen een radikale wijziging af in de secto ren van de Leidse arbeidsmarkt. lapporteurs maken echter het voorbehoud dat zij op basis van een doorberekenen van gege- r. vens uit het verleden en correc ties aan de hand van actuele toekomstplannen de mogelijkhe den signaleren, ongeacht het feit of deze al dan niet als wen selijk kunnen worden be schouwd. Ze zullwn de uitkom- in hun peilingen in een derde rapport toetsen aan de wenselijk te achten ontwikke ling. Pas dan wordt het gehele rapport aan de gemeenteraad voorgelegd e bereikbaarheid van Leiden is bepalend voor de streekfunctie de stad. Daarom moeten alle soorten van vervoer zo groot mogelijke en gelijke kan sen krijgen om tot de stad en haar centrum dior te dringen. iMaar bij gebrek aan (parkeer ruimte voorzien rapoporteurs de we' neiging, de nadruk te leggen op die vervoermiddelen, die het Sleutelwoord Bereik baarheid soiistfcrootste aantal personen per 22.20 eenheid kunnen aan- en afvoe- oo 7[iren. Dat is het openbaar 1.35 voer. Maar opperen ze kerkïzou ^unnen ziin- ^at bijdrage van deze soorten van vervoer lan het funtioneren van het .centrum minder is dan die wel lieve het minder-rmdabele (parti culiere) vervoer levert. Het toe- aten van auto's tot de binnen- Nieu itad zal, door de beperkte ruim- "?®jchl e, waarschijnlijk aan steeds ,e.e2 terker beperkingen onderhevig ioumiijn. Zelfs een aantal mog-elijk- leden. aangevoe d in de wegen- ilannen-1961 zu'.Ien niet haal- >aar blijken. p het gebied v>n de verkeers- voorzieningen behoren in deze Situatie tot de mogelijkheden: Ie uitbouw van de city-tangen en van de hierop aansluiten- parkeerlussen en de daarop ifgesternde parkeergarages; de litbouw van elementen voor een itimale afwerking van bedie nend verkeer, van vrije bus- (en tram-)banen met goede hal teplaatsen, van ioutes voor het langzaam verke.-r en van voet gangersgebieden. Voorts van het invoeren van sneldiensten in de agglomeratie. Waarom dit alles? ,,Op grond van de huidige, onvoldoende te ach ten verbindingsmogelijkheden d.m.v. busdiensten, mag ver wacht worden aldus de sa menstellers van het rapport dat de betekenis van beiden als streekverzorgend centrum, met name voor de oostelijke- en noordoostelijke gedeelten van het huidige verzorgingsgebied, in de toekomst wordt geschaad. De streek zal een meer en meer stedelijk karakter krijgen. Zo zat Alphen aan den Rijn in 1985 uitgegroeid zijn tot een stad van 75.000 80.000 inwoners. Het daarmee samenhangende toene men van het Alphense voorzie- ningenpeil zal „klanten" van Leiden wegzuigen. E-an zelfde ontwikkeling :s te voorzien m.b t. Zoetermeer, dat moet groeien tot een s'ad van 100.000 inwoners. Er is een nauwe ielatie tussen de werkvoorziening en de streek functie van de stad. Ten aan zien van de werkgelegenheid voorzien de rapporteurs een sterke verschui/'mg in de secto ren van de arbïidsmarkt. De sector produktie en reparatie (ine. groothand ;i) die In 1969/70 nog 15.001 arbeidsplaat sen bood zal naar verwacht wordt in 1985 tot rond 10.400 plaatsen gedaali zijn; evenzo wordt voor de textielindustrie in de grafische nijverheid een ster ke teruggang verwacht. Daarentegen kan een sterke stij ging van de werkgelegenheid verwacht worden in de diensten sector: van 15.900 in 1969/70 tot 19.900 in 1985 en op grond van het toenemjnd inwoner tal van de gemeente —ook in de sector van de detailhandel: van 5.300 in 1969i/270 tot bijna 6.000 in 1985. In de binnenstad, waar toch het merendeel van dj bedrijven in de beide laatst genoemde secto ren gevestigd ziji, za in de ge noemde periode het aantal ar beidsplaatsen van 17.500 tot ruim 14.000 afnemen. Wanneer de Universiteit haar „Witte Singelp'.an" kan uitvoe ren, zal de werkgelegenheid in de buurt van Vreewijk bijna verdrievoudigen. den, wat neerkomt op de helft van het aantal p'aatsen in de dienstensector en meer dan een vierde deel van de totale Leidse werkgelegenheid. De stijging in de dienstensector De groei van andere i wordt ook al m hoofdzaak ver oorzaakt door de groei van de universiteit en de daarmee ver bonden instituten van 5.100 tot 7 700 en van Het Academisch Ziekenhuis van 2.900 tot 3.700 arbeidsplatsen. Deze instellin gen zullen in 1985 naar raming rond 10.000 arbe:dsplaatsen bie- dienstverlening zal hoewel over het algemeen toenemend —hierbij achterblijven Dat be tekent dat de arbeidsmarkt in Leiden in nog sterker mate dan thans het geval is, van universi teit, academisch ziekenhuis en de daarmee verbonden instellin- Zelfs op het gebied van de werkgelegenheid dreigt de universiteit i gen afhankelijk zijn. Leiden buiten proporties te groeien. r alle soorten van vervoer slibben de straten dicht. Links op het trottoir LEIDEN - In de reeks koffieconcerten op de zondagmorgen, waarvan wij voor dit seizoen nu het laatste concert hebben gehoord, zijn er twee uitschieters geweest met een zodanig niveau, dat wij ons blijven afvragen, hoe het mogelijk is dat men in Nederland zo weinig aandacht heeft voor eigen groot talent. Dit waren het Amatikwartet, en nu deze zondag het drietal Lieuwe Visser (bas), begeleid door Anneke Uitten- bosch (claveclnibel) en Rudolf Jansen (plano). Voor een naam als Fischer Dieskau betaalt men kapitalen. Maar een kunstenaar als Lieuwe Visser, die s-temteclhnisch en artistiek op zijn minst gelijkwaardig is uan zijn Duitse collega moet zidh op een koffieconcert presenteren om in eigen land gehoor te krijgen. Gelukkig, dat de koffieconcerten er zijn. Het drietal zou velen ontgaan zijn. Dat deze Nederlandse zan ger in Toulouse tijdens het Concours International de Chant een gouden medaille won, hier overigens nauwelijks be kend. In dit programma met liederen, althans teksten, van Hooft, een madrigaal van Monteverdi, werken van Telemann, Satie en Moussorgsky. waren vele stijlen vertegenwoordigd, die Lieu we Visser indringend vertolkte. Van grote spanning vooral waren de dramatische Liederen en dansen van de dood van Mousso;#,sky Van Satie. die dank zij de jonge kunstenaarsge neratie niet meer voortbestaat als ,,de voorloper van Debus sy", maar die eindelijk redht gedaan wordt, Trois poèmes d'amour en Tendrement, een heerlijk stukje ironie in de rose café-chantant-stijl. Met deze componist zijn we dan meteen beland bij Rudolf Jan sen, een pianist van buitengewone begaafdheid, die niet al leen in zijn solo Gnossiene no. 3 de aandacht op zich vestig de. Zijn creatief aandeel in zijn begeleidingen heeft een niveau, dat hem plaatst bij de allergroten op dit gebied. Voor een zanger, zeker voor Lieuwe Visser, is hij de ideale partner, die ook van de tekst niets ontgaat en hieraan een pianistisch relief geeft, dat hem aan de zanger gelijkwaardig maakt. Ditzelfde geldt ook voor de claviciniste Anneke Uittenbosch. Haar mogelijkheden als begeleidster zijn instrumentaal be perkter. Maar zij is een ras-musicienne, getuige ook haar solo Ballo del Granduco van Sweelinck. Dit koffieconcert vond plaats in de grote Stadsgehoorzaal. Er was vrij veel belangstelling. Maar het is voor ons een uitge maakte zaak, dat dit drietal hier terug dient te komen. Muar dan met een avond-vullend programma voor een uitverkochte zaal. Dit is men aan hun verplicht. B. Rijnders sing over een contract samen hangt met de discussie over de overname van de Rotterdamse veemarkt door Leiden, wordt door de heer M. van Aken raadslid voor de PvdA ont kend. Hij meent dat de belang stelling van de NV Philip is doorkruist door het rapport over organisatie en efficiency van het slachthuis. „Bovendien," al dus de heer Van Aken, „is het nog maar de vraag of Philip zijn slachtvee op de Leidse markt betrekt. Er wordt tegen woordig veel vlees gekocht uit de stal of het weiland en het is ook mogelijk, dat hij zijn eigen afname-lijn heeft." „Voor mij is het de vraag, of het nog wel van deze tijd is dat een openbaar slachthuis door een gemeente moet worden on derhouden. Er moet in het Leid se slachthuis een slachtlijn ko men. Dat is een kwestie van economisch werken. Maar het vergt wel grote investeringen. De gemeente kan de NV Philip niet verplichten om in de risi co's van het slachthuis te delen. En dan is een contract voor de duur van vijf jaar wel wat kort maar een periode van tien jaar is niet te overzien. Philip wil uitzicht hebben op ze kerheid. Maar het is de vraag of het Leidse slachthuis kosten dekkend kan draaien en of de overheid moet delen in de eco nomische en financiële risico's van het bedrijf. Want ten slotte is het slachterijbedrijf erg con junctuurgevoelig en onderwor pen aan een streng regiem van keuringen en im- en er^rtei- sen. De raad zal binnenkort moeten oordelen over het heb ben van een Openbaar Slacht huis, waarin over enige tijd for se vernieuwingen moeten wor den aangebracht. Ik geloof niet, dat het b en w zijn, die de boot voor Philip afhouden." DEN De NV A L Philip, Jdeesgrossiers Rotterdam, heb- n grote belangstelling om zich vestigen in het Openbaar Klachthuis te Leiden. Het gros- persbedrijf zou er de plaats in- men van de slachterij Bos, s naar Naaldwijk is gegaan, ilip wilde met de gemeente Leiden een contract aangaan r de duur van vijf jaar. ge- ïerd op een omzet van 6.000 i vlees voor export en 1.000 n voor inlands gebruik. Gezien - keurlonen zijn dat interes se cijfers. De direkteuren hilip begrijpen daarom niet at „B en W kennelijk de boot Afhouden". zijn al minstens een half jaar in gesprek met het slacht huis in Leiden. We zouden er zó a kunnen gaan werken; later u er natuurlijk wel in geïn.es- aerd moeten worden. We zou- n er met 20 tot 25 man eigen rsoneel werken. De zaak ligt K|j het college van b en w. Maar geloof, dat die er niet voor aelen en dat we pas zullen ho- "t wat zij willen als ze op onze invraag ingaan of ons afwij- :spr4 veronderstelling, dat de beslis-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3