Herenleed is geleden Gert en Hermien kiezen kast van een villa Gangsterrol van Robinson 3 in Key Largo V Roland Wagter in de keuken van de show Mies Bouwman niet in tv-marathon voor Lepra-actie TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT 'i i t, MAANDAG 12 MAART ij Het Herenleed is geleden. Maar nu begint het lijden pas goed, want de makers van deze serie tv-humoresques gevoelen er zich helemaal niet prins-heer-lijk bij, dat hun minderheidsprogram moest wijken voor de massieve massa-gebeurens op de tv, die nog steeds het medium for the millions is. De auteurs. Cherry Duyns en Frank Palmer, producer Fred Oster, regisseur Hank Onrust en Ton Ti-Ta Lensink bereidden in dit programma bij uit stek een mélange voor de fijnproevers, snuifjes absurde samen levingsweeën, aangelegd met de wonderlijke wisselvalligheden des levens gekruid met sfeer en zonder eigenlijke clou, omdatt elk scènetje was opgebouwd uit doordenkertjes. De clou zat in het onderwerp zelf. Herenleed is van het begin af omstreden geweest. Het zou te weinig contacten met de werkelijkheid hebben, slechts verteer baar zijn voor weemoedige dromers en niet voor mensen die actie op de buis willen of bezinning in ferme taal van actiegroepen. Nee, in Herenleed liep een mannetje rond, een melancholiek peinzertje wiens verwachtingspatroon in schrille tegenstelling stond tot de ruwe werkelijkheid. Het verweer van het mannetje tegen het wrede avontuur, dat leven heet, reikte niet verder dan slagen in de lucht. Een machteloze en mistroostige manifestatie van een verbaasde burger, die de moed om overeind te blijven put uit de humor, die niet moe wordt op tragi-komische wijze te pareren en met een glimlach op de lippen de eenzijdige strijd tot het einde toe volhoudt. Hank Onrust: „Eigenlijk zou zo'n mannetje populair moeten zijn, omdat veel mensen zo in het leven staan, er eigenlijk niet hele maal vat op kunnen krijgen. Maar zo'n mannetje wordt niet po pulair als-ie te ongeregeld op het scherm komt. En dat was het geval met Herenleed. Het kreeg geen kans een eigen publiek te kweken. En dat is heel jammer, want Herenleed was alleen daarom al een volkomen origineel programma, omdat iets derge lijks in die vorm nooit op de Nederlandse tv is geweest. Inder daad het is geen Mounties-show, maar de AVRO zou wel wat al gemener zijn dan zij zegt te zijn als zij ook de minderheid haar eigen programma zou geven." Misschien gaat een andere omroep iets met Herenleed doen, nu de AVRO geen belangstelling meer toont. Als kijker ben je al even machteloos als het mistroostige mannetje. De heren van Herenleed op safari in bij het zien van een fata morgana. zonderlinge situatie Gert van Hermien vertelt over al vol trots over het huis dat hij enkele weken geleden voor jOG 000 gulden kocht. „Het is een kast van een villa in de omgeving van Enschede", grinnikt Gert. „In het Gooi waar we eerst van plan waren naar toe te gaan had je er minstens eenhalf miljoen voor op tafel moeten leggen". Het is met eikenhout betim merd. Als je binnen komt sta je direct al in een grote hal. Je hebt dan uitzicht op het prachtige mahoniehouten trap penhuis. Ik heb enorm geluk gehad met dit huis. De make laar wilde het kwijt maar zat enorm met de inboedel die bij de villa hoort in zijn maag. Kostbare schilderijen, o.m. Israels en een hoop antiek. De eigenaar had er geen plaats voor en wil het als de tijd daar rijp voor is pas verkopen. Toen die makelaar, een Gert en Hermien-fan, hoorde dat Gert belangstelling had was alles meteen in kannen en kruiken. Hij kocht de villa en leende de fantastische inboe del. „Mijn vorige bungalow en de studio heb ik verkocht. De rijksweg gaat er dwars door heen. Ik ben blij dat ik van die studio af ben.Het was de mo dernste in Nederland, maar toch werd ik er straatarm van. Twee tientjes per week leverde dat ding op. Met „producen" ben ik definitief gestopt. Ik werd er doodziek van. Het blijft wel een hobby van me. Als ik er ooit nog eens in zou Gert en Hermien zongen een nie stappen dan was het om een jongen als Ben Cramer te be geleiden. Dat is toch minstens zo'n talent als Tom Jones". „Het is zo'n zonde dat die knul een geheel fout repertoire zingt. Je kan een keer „Vre de" zingen, maar dan moet je op iets heel anders overstap pen. Je ziet het aan mijn twe villa bij elkaar. „Grijze haren". Een superhit, maar je kan het slechts één keer doen. Die eenzijdigheid verwijt ik Pierre Kartner. Ik heb net weer twee geweldige hits gecomponeerd. De ene heet „Publiciteit" en is al door de Duitse zanger Peter Alexan der opgenomen. Het tweede nummer heeft nog geen bepaalde titel, maar een hit wordt het dat is zeker." Het gaat goed met Gert, Dat is duidelijk. Maar hoe is het met' Hermien?. De vrouwelijke helft van het duo deed een strenge vermage ringskuur, die zijn sporen ach ter liet. Kwade tongen bewe ren dat Hermien ziek is. DOOR TON OLIEMULLER EN HANNEKE WIJGH Men mag niet verwachten, dat huisvaders, die zo uit hun werk naar MIK komen, en huisvrouwen die zo uit de kinderzorgen overstappen op de vrolijke toer, op hetzelfde moment op tempe ratuur zijn. De KRO heeft hier het volste begrip voor. maar kan het pro gramma natuurlijk niet uitzenden met allemaal chagenjnige mensen in de zaal. Slimme heren verzonnen hier wat op. Voor de eigenlijke uitzending begint wordt het publiek opgewarmd zoals dat heet. Roland Wagter jr is de man die deze wat ondankbare taak op zich heeft genomen. Hij deelt het publiek mede hoe het geacht wordt te reageren op de grappen van het MIK-team en legt enige technische details uit. Met vele kwinkslagen maakt Roland Wagter jr de lachspieren alvast tlos. Een opmerking als: „Ik zie een oase van vrouwelijk schon voor me", wordt met luid applaus en hartelijk gelach begroet. Roland Wagter jr doet erg bescheiden over zijn aandeel in de show: ,,Ik ben niet zo'n man die zich graag op de voorgrond dringt", lacht hij wat verlegen om onze belangstelling. ,,Je moet me zien als de man achter de schermen. Ik sta in de keuken van de show." Mies Bouwman, die voor de actie Open het Dorp in 1962 24 uur voor het goede doel in de weer was, voelt niets voor een nieuw-e tv-marathon. Zij heeft het bestuur van de actie „Ne derland geneest de lepra", die op 5 oktober opnieuw een cha ritatieve marathon op het scherm wil organiseren, van dit besluit op de hoogte ge bracht. De bekendmaking van het be stuur over de deelname van Mies Bouwman aan de actie, blijkt op een misverstand te berusten. Mies Bouwman, die in juli van het vorig jaar door de organisatoren is gepolst, heeft toen laten weten, dat ze in principe achter de actie stond. Zij kon echter op z8 lan ge termijn nog geen concrete toezeggingen doen. Bovendien zou er nooit gesproken zijn over een tv-marachon. Mies Bouwman: „Ik heb geen tijd voor de organisatie en de voorbereidingen, die een der gelijke avondvullende uitzen ding vergt". Ook kardinaal Alfrink heeft zich van de actie gedistan tieerd. Zijn naam staat ver meld bij het comité van aanbe veling voor de actie. Een woordvoerder zei namens de kardinaal, dat hij zich zo'n concrete toezegging niet meer kan herinneren. Het is de bedoeling, dat het te levisieprogramma op 5 oktober vanuit de Concertzaal in Haar lem wordt uitgezonden. Ver schillende artiesten zouden hun medewerking al hebben toege zegd. Als daar nu maar geen misverstanden over be- Barend Baiendse kust meisje van 103 jaar oud Het werJt langzamerhand ge bruikelijk dat de wat op leef tijd geraakte tv- en radioper soonlijkheden de woelige jaren, dia achter hun liggen, in de vorm van een fraai boekwerk voor het nageslacht vereeuwi gen. Barend Barendse, ex-wie- lerverslaggever voor radio en tv, tv-persoonlijkheid en o.m. snreekstalmeester in het Zes kamp-circus van de NCRV sinds kort bovendien te beluis teren in het radioprogramma Bij Barend, blijft niet achter. Al twee uitgevers hebben hem benaderd en Barend is van plan om zodra hij even tijd heeft, het een gn ander op de band te zetten, zodat een typis te het kan uitwerken. Barend vertelt nu al royaal: „Ik heb verschrikkelijk leuke en ontroe rende momenten meegemaakt in mijn leven en massa's aardi ge mensen ontmoet. Het zou werkelijk zonde zijn om die prachtige verhalen voor mezelf te houden. Het oudste meisje, dat ik ooit ge kust heb, er. het zijn er in de loop der jaren heel wat ge weest, was 103 jaar. Ik werkte destijds mee aan een tv-serie, waarin geld werd opgehaald voor bejaardentehuizen. Ik werd een aantal keren ge vraagd om het tv-toestel dat we die tehuizen schon ken aan te bieden Om geen le lijke gezichten te krijgen koos ik altijd voor de plechtige overdracht de oudste bewo ner/ster van het huis. uit. In dat bewuste geval was het een vrouw van 103 jaar. Dat zijn ch ontroerende dingen. De moeite waard om verteld te worden. Het is niet de bedoe ling dat het memoires worden. Er staan gewoon de voorvallen uit mijn loopbaan in. Het boek gaat zoiets als Bij Barend he ten, net zoals mijn radiopro gramma. Maar eerst moet ik iemand vinden die het hele ver haal vanaf de band wil uitwer ken". Op een van de kleine eilandjes voor de kust van Florida arriveert op een kwade dag een oude uitge wezen gangster met vier beuls knechten en een drankzuchtige vriendin. Hij begint meteen met harde hand de dienst uit te maken in het enige hotelletje dat gedre ven wordt door een invalide en diens schoondochter. Wie anders dan Edward G. Robinson zou regis seur John Huston uitkiezen voor de rol van Johnny Rocco. Toch is het niet de hoofdrol in de uit 1948 daterende film "Key Lar go". Die is weggelegd voor Humphrey Bogart als een ood- logsveteraan, die ook in het hotel verblijft en die zich afzijdig tracht te houden... tot het ook hem te bar wordt en hij de gangsters de voet dwars gaat zetten. Naast Bogart en Robinson zien we in deze niet al te zeer verou derde film nog mevrouw Bogart, Lauren Bacall, de toen reeds door reumatiek invalide veteraan Lio nel Barrymore en als het gang sterliefje Claire Trevor, die voor deze vertolking een Oscar zou veroveren voor de beste vrouwe lijke bijrol. Ned. 1, 21.10 uur. De familie Ashton John Porter, de man van Marga ret, gaat weer werken. Het leven krijgt zijn normale loop. Freda praat met Margaret over het hu welijk. Ned. 1, 19.05 uur. Gamma is vanavond gewijd aan de lie. grote onbekende van de zintuigen, Ned. II 19.05 uur. de reuk. Onder de titel „Wat rui- ken wij eigenlijk?" wordt een \A/iq VOD Q6 Cme overzicht gegeven van een onder- zoek van het reukorgaan, o.a. bij Het vragenspel Wie vari de drie. dieren. In ons land in het psycho- blijkt te boeien. De AVRO heelt logisch laboratorium van de rijks- serie nieuwe opnames ge- universiteit te Utdecht, wordt onder maakt, waarvan vanavond de eer leiding van dr. E. P. Koster de ste op 't scherm komt t Panel menselijke reuk onderzocht. In dit bestaat uit Martine Bijl, bonja programma vertelt dr. Koster dat Barend, Albert Mol en Guus Os- verschillende mensen heel ver- ter- schillende sensaties ondergaan bij Ned. II, 19.30 uur. het waarnemen van dezelfde geur. Vokr zijn vijfde tv-show heeft Ned. 1, 20.21 uur. Toppop Frank Sinatra Frank Sinatra geen gasten uitge nodigd. De vijftig minuten zingt Een van de gasten in AVRO's hij alleen vol. Hij vertolkt onder Toppop is vanavond de jonge zan- meer de songs Once in my life en ger en organist Donny Osmond, Chicago, lid van de zingende Osmondfami- Ned. II, 21.10 uud. NEDERLAND I Schooltelevisie Ti-Ta-Tovenaar Journaal De familie Ashton, tv-serie Journaal Gamma, documentaire over de reuk Key Largo met Edward G. Robinson Tele-zet Journaal Engels (Teleac) 19.30 Wie van de drie. vrai spel 20.00 Journaal 20.21 Peyton Place 21.10 Frank Sinatra, show 22.00 Televizier-magazine 22.50 Journaal BELGIË NEDERLANDS NEDERLAND I! 14.00 17.00 18.00 18.05 18.30 18.40 19.10 19.33 19.38 NOS i 18.45 Ti-Ta-Tovenaar i 18.55 Journaal AVRO 1 19.05 Toppop Schooltelevisie Schooltelevisie De Fabeltjeskrant Woudlopers, jeugdserie Korte film U en uw gemeente Sporttribune Zoeklicht Mededelingen en weer richt Journaal Twee r laat, spionagefilm Ten huize van Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 Schooltelevisie 18-45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Tweekamp, quiz 20.00 Journaal 20.21 Waar of niet waar, vragen spel 21.20 Adam Smith, tv-serie 21.45 Getekend 22.10 Jo Vincent, filmportret NOS 22.30 Den Haag Vandaag 22.40 Journaal 22.45 Kijk op sport (Teleac) NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Volgende patiënt, tv-seri 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal 20.21 Waaldrecht, tv-spel 21.10 Wijen de handel, an sement 21.55 Achter het nieuws 22.45 Journaal 22.50 Spaans (Teleac) BELGIË NEDERLANDS 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot, jeugdserie 18.30 Tienerklanken 19.05 Alledag 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, feuilleton 21.20 Verover de aarde, wet schap 22.10 Gastprogramma 22.40 Journaal HILVERSUM 1 Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Har monie en Fanfare ln Nederland en Europa. 19.30 (S) Hobbyscoop: po pulair programma over electronlca. 20.00 Komt U maar: aktueel pro gramma met discussies, telefonische reaktles en lichte grammofoonmu- zlek. 21.45 Uitgebreide reporta 22.25 Uitzending i de Bond zonder Nationaal Jeugdkorps. 19.00 (S) ter: Jongerenprogramma. 19.30 I rama: radiokroniek over boe schrijvers en toneel. 20.00 Nleu 20.05 Avondoverdenklng. 20.15 Groot Omroepkoor Klassieke kamermuziek. 22.35 Verbosonlka: klankbeeld. 23.00 Tl logische etherleergang. 23.35 Muziek en dienst: programma Informatie over kerklied en kerta ziek. 23 55-24 00 Nieuws. ln Aktle: Internationaal Ji Festival Loosdrecht 1972. 23.20 Bljl- mermln Bijlmermeer, klankbeeld. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 HILVERSUM 2 18.00 (S) NCRV Combo Com Uitzending Partij vax NOS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost Draayer Show. AVRO: 19.00 Nleir 19.02 Nederland-non-stop. 24 Nieuws. 20.02 Radiojournaal. 2 Take the S-traln. 21.00 Nieuws. 21 De negen-uur-show. 22.00 Nleu 22.02 Superclean DreammachL 22.55 Mededelingen. 23.00 Nleu 23.02 33-45-78: muzlekmagazlne. 2 Nieuws. 0.02—0.05 Radlojourni 0.55—1.00 Nieuws. HILVERSUM 1 9.40 Waterstand! ;9.35— (S) Voor 10.10 (Red. S) Arbelds- (11.00 11.03—11.06 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf —een uur allerlei Schoolradio. 10.10 (S) Aubade: gevarieerd program 12.30 Uitzending AVRO: 12.40 (S) Knipperlchtradlo- verkeersmagazlne. 13.61 (S) Moderr E O. 14 00 Het leid: theologie naai Schrift. 14.15 (S) Klassieke gramm< foonmuzlek. 14.25 (S) vrouw. 14.45 Reportage Defensie. 14.! (S) Licht programma. het land: 12.26 Medede 14.00 School dlo. 14.30 (S) Interlokaal op dag. gevarieerd programma om 15.30 Nieuws. 17.00 Overb voorlichting: gesproken brief ul Nederlandse Antillen (2). Raymui Debrot heeft een gesprek met r Gra" Nieuws. Boekbespreking. 15.0! i uitzichtgevarleerc 16 00 Nieuws. 16 0! dualiteiten, informatie HILVERSUM 3 „,_J (S) Voor ter en kind. 16.30 (S) Jeugdtoe AVRO: 17.00 (S) Mobiel een h weeglijk programma voor beweegl ke mensen. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM 2 e (12.00 Nieuws.) 13.00 Nleui I De Eddv Becker Show. (14 ;s.) 15.00 Nieuws. 15.02 KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende uil. 16.00 Nieu\ pistool op de borst. Het is afgelopen met Johnny en Rijk als Paar-Apart. Gisteren namen zij als zodanig afscheid op een wijze dat dat afscheid nogal pijnloos maakte: met nau welijks aanwezige humor, maar vooral met pijnlijk-afwezige ar tistieke inzet. De heren geloofden het wel en schnabbelden hun contract vol. Jammer. Johnny Kraaykamp kennen we, zolang we televisie kennen, als een enorm begaafde t.v.-komiek. De Gooijer was naast hem de ideale „aange ver". Het paar-apart is gestrand op gebrek aan goede teksten, maar ook aan de ware arties ten-mentaliteit om, hoe dan ook, je voor honderd procent in te zetten. Ander amusement bood de TROS met de Miss Holland-ver kiezing. Daar stak een stukje goede smaak in door althans het verplichte bikini-nummer ge filmd op een aangepaste locatie te vertonen. Ook de verdere aankleding was aantrekkelijk genoeg. Maar de prestatie ver zonk in vervelende breedsprake- righeid. Mooie, maar lege, Willy Dobbe werd terzijde gestaan door Rocco Granata, man die kennelijk dacht per woord geho noreerd te worden. Het leuke programma verdronk in gesproken teksten die telkens herhalingen bleken van vorige gesproken teksten. De TROS is nog steeds in een leer-stadium, moet teveel zendtijd vullen met een tekort aan inzicht van wat t.v. eigenlijk aan mogelijkheden te bieden heeft. Gisteren bood „Citroentje met suiker" een melange van ijzer- sterk en gemelijk. Lex Goudsmit maakte iets kapitaals van zijn rol, de scènes waar beroepsma sen als amateurs moesten fungi ren waren niet om aan te zie Om Lex hebben we toch geni ten! Van Brandpunt zagen we stukje. O.m. berichten over motorcross, waarover Stud Sport op het andere net vrijffl gelijktijdig berichtte, onzinni| verdubbeling, lijkt ons. Dokter ja, dokter nee, het NO programma dat eigenfijk te „v« stopt" zit om veel nuttig effei te kunnen oogsten ging ditma over geslachtsziekten. Ondet werp dat teveel aan bakerpraa jes onderhevig is, Of de (goede) uitzending va gisteren daar verandering in i brengen? We betwijfelen Blijkens de verstrekte gegevei trekken precies de verkeert mensen aan de bel. De uitze ding betekende voor ons ovei gens een kleine persoonlijl triomf. We scoorden 100% op enquête. Leen Pfrommer in interlokaal Van onze radio- en tv-redactie In Interlokaal heeft Jacques va Kollenburg morgenmiddag vier uur een gesprek met Le< Pfrommer, bondscoach v KNSB, aan het einde van b schaatsseizoen. De luisteraars kunnen tijdens d uitzending zelf telefonisch vrage stellen. De vragen worden do% Jacques van Kollenburg beantwoording aan Leen Pfron mer voorgelegd. Het gespre wordt afgewisseld met muzie naar de keuze van de geïntervie' de.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2