FRISOLBAAS DE VRIES STUURT PRIEM NAAR WIELERZEGE Alleen motorpech hield Sigmans van winst af Johan Heins heeft veel opgestoken Vultink: „Titel voor mij onder normale condities' Merckx is op wraak uit in Parijs -Nice i Sportwereld MAANDAG 12 MAART 1973 A 4 Cees Priem triomferend in de ster van Zwolle. Achter hem finishen Evert Diepeveen, Wieger Vlot, Gerrit Kamper en Arie Hassink. roepswielrenner te worden, kon zich geen betere start wensen van het seizoen waarin hij het helemaal wil maken. Zaterdag, na 150 veelal uitermate saaie kilometers, samen vor mend de Ster van Zwolle, zette hij die plannen kracht bij door meteen te winnen. Cees Priem en zijn Frisomannen hadden de opdracht van ploeglei der Piet Liebregts feilloos uitgevoerd. De Dordrechtse Frisolbaas De Vries is bereid een niet onaan zienlijke hoeveelheid pecunia in het beroepswielrennen te stop pen. De amateurs, die bij hem hoog genoteerd staan om na Olympia-ronde door Nederland om een vet profcontract te krij gen moeten dan wel in het voor seizoen zorgen voor een flinke hoeveelheid positieve reclame. Met die opdracht begonnen ploegleider Liebregts en zijn vol gelingen aan de 13e Ster van Zwolle en de opdracht werd tot in de perfectie uitgevoerd: Priem le, Fedor den Hertog („Ik denk wel dat hij ook prof wordt) 7e, Nidie den Hertog 9e, Frisol winnaar van het ploegenklasse- ment. Het kon niet op. In het kader van de onstuitbare wil om de show te stelen past de grondige voorbereiding van de ploeg. Zo kwamen Fedor den Hertog en Harrie van der Groe- zen fietsend terug van een trai ningskamp in Spanje. Cees Priem had ook al een forse hoe veelheid trainingskilometers in de gespierde Zeeuwse benen. Priem direct na de finish: ,,Ik heb nog nooit zo hard getraind. Nog nooit ben ik zo vroeg ip vorm geweest". De triomf van Priem was de triomf van de tot een hechte eenheid uitgegroeide Frisolploeg, die de sterkste van dit moment eensgezind steunt. Dat gebeurde ook in de sprint. Priem, toch ehct geen wegsprinter, won nog vrij ge makkelijk. Wat niet in de laat ste plaats was te danken aan de voortreffelijke samenwerking met de gebroeders Den Hertog. Priem: ,,lk zat een beetje moei lijk in de sprint. Ik wist eigen lijk niet precies voor wie ik bang moest zijn. Ik sprint niet zo graag met een grote groep." In die groep zaten behalve Cees Priem, Fedor en Nidie den Hertog van Frisol ook nog kroonrenner Wieger Vlot, Evert Diepeveen, Egbert de Koersen, de actieve Wim Noorden en de sterke Amsteltroeven Arie Has sink en Gerard Kamper. In de sprint kwamen de renners van Herman Krott er echter niet aan te pas. Tegen de overmacht van Frisol dat ook nog steun kreeg van Diepeveen, konden Hassink en Kamper niet op. Hassink: „Priem en Diepeveen reden me helemaal klem. Ze drukten me bijna het trottoir op. Ik kon er niet meer langs. Als ploeg moet je samenwer ken, anders word je geflikt. Dat zag je in de sprint". Een vijfde plaats was tenslotte de afgezien vandaag. Het ging he lemaal niet hard". Daar had Arie Hassink helemaal gelijk in. want de Ster van Zwolle had urenlang meer weg van een toe ristische fietstocht door de Over ijsselse dreven dan van een wie lerwedstrijd. Pas in de laatste 15 kilometer kwam er enige on rust in het tot dan toe nogal apatisch voortrijdende peloton. beloning voor de Needenaar, die De Frisolmannen achtten pas 136 toch niet ontevreden was, om- km voor de finish de tijd rijd om dat hij nog maar weinig heeft de beslissende klap uit te delen, getraind, zo'n 1500 kilometer. En Den Hertog en Priem joegen Hassink: „Ik heb helemaal niet het tempo zover op, dat een klasse-rijke kopgroep ontstond die tenslotte in Zwolle de strijd om de eerste plaats ging uitvech ten. Cees Priem toonde zich daarin de sterkste. Meneer De Vries van Frisol had zijn zin gekregen. De uitslag: 1 Cees Priem (Goes) 150 km ln 3.27.24. 2. Evert Diepeveen (Utrecht). 3 Wieger Vlot (Wanne- perveen). 4. Gerrit Kamper (St. Pancras). 5. Arie Hassink (Neede). 6 Wim Nooren (Tollebeek). i Hertog (Ermelo). 8. Egber (Emmeloord). 9. op 3 secor Idle, den Hertog (Ermelo „Van het begin heb ik moeten omschakelen op een stijl van twintig jaar geleden. Dat is goed gegaan tot de laatste par tij. Jammer. Ik ben wel tevre den met die tweede plaats maar titel CASTELLON DE LA PLANA Het is Hans Vultink niet gelukt zijn eerste internationale optre den van dit jaar met een Euro pese titel af te sluiten. Naast de Nederlandse kampioen de voor laatste dag van het Europees kampioenschap anker kader 71/2 in Castellon la Plana twee punten voor was gekomen op de Bijna was Vultink overigens za- Belg Ludo Dielis, versloeg deze terdagnacht al kampioen ge- hem in de finale met klinkende weest toen hij zelf niet opzij cijfers (300—51 in zeven beur- ging voor Dieter Milller en Die ten) en werd voor de eerste lis tegen Galvez dreigde te be maal in zijn toch al rijk met zwijken. triomfen bekroonde biljartloop- Zelfs een remise tegen Galvez baan dankzij een aanmerkelijk zou Dielis kansloos maken. Het onze landgenoot in de slotpartij Uitslagen vijfde ronde: versloeg. Pas na 168 punten van yiWe ronde: r,. *L„,L, V7„1.;„L- u„, Agulllera (Spa) 291 13 62 22.38. Dielis mocht Vultink het gaan stenzei (Oost.) 300 13 123 23.07. probéren. Het lukte niet. Vul- Conesson (Fr.) 300 11 65 27.27. tink was onzeker en kon de bal- len niet onder controle houden. Muller <WDid) 300 4 195 75.00. onder iets normaler condities Zijn positie werd bepaald hope- Galvez (Spa) 207 10 110 20. i f r» «r,,i,i_i. zb.Tr.ri inn in 110 1 r Vultink (Ned.) 300 10 128 30.00. 5 243 4 158 60.75. 1 1 115 75.00. 3 12 56 16,50. 1 300 14 94 21. Stenzei 84 9 41 9,33. beter algemeen gemiddelde dan Vultink (41.18-25.35) kaderkam pioen. Ondanks die belangrijke neder laag kon Vultink toch terugzien op een uitstekend toernooi verloop van deze partij enerverend. De twee sloegen el kaar met grote series om de oren en namen om beurten de leiding tot Dielis beurt de sterkste zenuwen bleek te hebben: 300243. de voor de pure kadrist Die zege was een morele opkik- als de Nederlander dubbel ker voor Dielis, die in gemiddel- moeilijke omstandigheden: het de ver op Vultink voorstond, slechte materiaal en de ondes- Maar toch kon de Belg alleen kundigheid van de arbiters. nog kampioen worden als hij loos toen Dielis in de derde beurt met 76 tot 23534 weg- Zesde liep. Van dat moment af hield Gaiv< de Belg ook de deur dicht en Müller nam zijn tijd tot hij in de ze- Vultink 300 12 vende beurt met 38 het eerst de meet kon halen. De Nederland- cc se kampioen stond voor de on mogelijke taak om in de na- zev'ide ronde beurt met 251 remise te maken, stenzei 300K 7 143^42,85. Al na het tweede punt liepen de 5J58E5 K0V9I'1.85. ballen, zoals vaak bij hem, ach- connesson 300 7 90 42.S5. ter elkaar midden op het bil- Gar jart. de vierde Een wilde poging tot scoren liep op niets uit Oud-kampioen Eloa,„nd: j.„ao DM1S ,Bels) 12 Rene Vingerhoedt had gelijk ge- - - - kregen. „Vultink heeft alleen een kans als de partij langer dan zeven beurten duurt", zo had hij voorspeld. Vultink werd in de zevende beurt uitgeteld 1.18. 2. Vultink (Ned. 192 25.35. 3. Francis Connesson 192 32.25. 4 Jose Galvez (Spa) 8 DALLAS Bij het Maureen Co- nolly-Brinker herdenkingstoer- nooi in Dallas hebben de Au stralische Evonne Goolagong en de Britse Virginia Wade zich geplaatst voor de finale. De Britse zegevierde na drie ach tereenvolgende nederlagen voor het eerst over de jonge Ameri kaanse Chris Evert: 26 63 9—7. Goolagong had weinig moeite met de Japanse Kazuko Sawamatsu: 6—2 6—2. RIO DE JANEIRO Voor groep II van de eerste ronde van het toernooi om de Coppa Liberta- dores zijn de volgende wedstrij den gespeeld: BotafogoPal- meiras 20, NacionalPenarol 1—1. De stand is (na 4 wedstrij den): 1. Botafogo (Braz.) 6 pnt., 2. Palmeiras (Braz.) 5 pnt. 3. Nacional (Uraguay) 4 pnt., 4. Penarol (Uraguay) 1 pnt. SO^TTERBERG Zaal Kardolus Benthuizen heeft dit week- r'l op de vliegbasis Soester- b, de schermwedstrijd om de sac 1 bitrofee gewonnen. De equipe bestond uit Joan Blok huis (Degen) en leraar Kasper Kardolus (Sabel). Het duo be haalde in tot^ il twintig over winningen in 22 partijen. 1 Johan Heins uit Meppel heeft op Antrieb laten zien dat zijn leermeester Schockemöhle veel invloed op zijn rijden uitoefent. De resultaten waren de witte trui, die als leiderssym- Ponthierry Zoals verwacht heeft Eddy Merckx al op de eerste dag van ParijsNice de leiderstrui veroverd. Deze étap pewedstrijd naar de zon begon namelijk in Ponthierry met een korte individuele tijdrit over een bochtig en geaccidenteerd parcours. In dit soort ritten is Merckx al jaren onverslaanbaar en zo ook nu. Hij legde de 7.2 kilometer af in 9 minuten en 42.1 seconden. 12.4 seconden sneller dan de Frans man Charly Grosskost, die toch ook bekend staat als een tijdrit- specialist. De derde plaats was voor de Deen Mortensen met 9.58.7. Vlak achter Mortensen bezette Raymond Poulidor, dé winnaar van Parijs-Nice in 1972, de vierde plaats met 10.00.5 minuten. Eddy Merckx heeft zijn bedoelin gen dus duidelijk gedemon streerd: Revanche nemen voor vorig jaar, toen hij door de „oude" Poulidor in de laatste etappe een bergtijdrit uit de gele trui werd gereden. Poulidor was in Ponthierry toch niet on tevreden: „Op zo'n kort circuit is tien minuten voor mij een goede tijd. Uitslag: 1. Eddy Merckx (Belg) 9.42.1; 2. Grosskost t(Fr.) 9.54.5; 3. Mor tensen (Den) 9.58.7; 4. Poulidor (Fr) 10.00.5; 5. Van Springel (Belg) 10.02.7; 6/7. Delisle (Fr) en Gonzales Linares (Spa) 10.02.9; 8. Rosiers (Belg) 10.03.4; 9. Ocana (Sp) 10.03.9; 10. Pijner (Ned) 10.04.3; 14. Zoetemell (Ned) 10.10.9; 20. Tabak (Ned) 10.24.3; 28. Duyndam (Ned) 10.31.3; 84. Vianen (Nederland) 11.07.03; 98. Kuiper (Ned) 11.18.5. St. ANTHONIS Na een on gemeen boeiend gevecht, dat pas in de laatste me ters werd beslist, heeft de 30-jarige Zweedse profes sional Ake Jonsson, 's we relds best betaalde motor crosser, gisteren gezege vierd in het mulle peelzand te St. Anthonis. Het leek er aanvankelijk op dat de Zweedse deelnemers er een onderonsje van zouden In de tweede manche ging de gaan maken. De Nederlan- korte duur, want even la ter zette een defect aan de carburateur Sigmans definitief aan de kant. M;rkwaardig ge noeg overkwam de slecht ge starte Gerrit Wolsink in dezelf de ronde een soortgelijk euvel. Jo Lammers, Staf van der Sluis en Tiny van Erp weerden zich eveneens uitstekend, maar kon den de Zweden Jcnsson, Ham- mergren en Aberg niet meer se rieus bedreigen. kilometer) tijd verloor en Hansen de strijd moest staken. Intussen was Wolsink fanatie.< 1 ezig Weil van de eerste plaats te verdringen, waarin hij na twaalf ronden zwoegen slaagde. Door z'n slech te klassering in de eerste heat moest de Hengelose tandarts te- VreÜen !"et ie zesde plaatS EïaS.ai WCI1AM, fciSrls HamSl in de eindklassering. De beste gren 47. Nederlander bleek uiteindelijk Jo Lammers, die /lak boven Wol sink eindigde. Well 36.15.3, 3. Ral Rahler 44. 5. Wolsink 7. Stef v.d. Sluis 37, 8. Tlnv v. 34. 9. Jimmy Harry Driess* De eindstand 1 Jo 'f =sp 10. der Frans Sigmans slaag de er echter zowaar in luid aangemoedigd door de 20.000 toeschouwers een wig te drijven in het bij kans onneembare Zweedse bastion. In de derde ronde van de eerste manche passerde hij, Josson die toen in derde positie reed. De Zweden Hammergren en Aberg verzetten zich daarna bij zonder fel tegen de aanvallen van de als een vliegende Hol lander rondzazende Sigmans. In de zesde ronde volbracht de Bakelse coureur het kunststuk en leek veilig op de eerste plaats af te stvenen. Jammer genoeg bleek de vreugde van Westduitser Adolf Zweil tengewoon sterk tegen aan. De Zweden Jonsson en Torleif Han sen raakten elkaar bij een pas sage, waardoor Jonsson veel manche (14 ronden van 2.25 kilome ter): 1. Jonsson (Zwe.) met Yama ha 37.48.7. 2. Hammergren (Zwe.) Yamaha 38.00.2. 3. Aberg (Zwe.) Husqvarna 38.06.S. 4. Well (Wdld) Maico 3808.2, 5. Bauer (Wdld.) Ma- cJo'38.33.8. 6. Lammers (Ned.) Mon- tesa. 7. Rahler (Belg.) Suzuki. S. (Eindhoven) Triumph 40. DEN BOSCH Johan Heins blijkt zeer veel van zijn befaamde Westduitse leer meester Alwin Schockemöhle te hebben opgestoken. De uit Drente afkomstige jonge ruiter maakte zaterdagavond tij dens het „indoor Brabant" in de Bra banthallen te Den Bosch tenminste gro te indruk door het Puissance Springcon cours om de Grote Prijs van Brabant te winnen. Vier combinaties hadden zich op het late tijdstip (het was reeds half twee in de nacht) voor de barrage weten te plaat sen. De Brit Freddy Welch besloot zijn paard „Master Larry" niet te wagen aan de 2.10 meter hoge muur. Terwijl de 3500 toeschouwers de adem inhielden slaagde Heins er vervolgens in „An trieb" foutloos over de oxer en de muur te leiden, een prestatie, die met een ovationeel applaus werd beloond. De Fransman Michel Martinot zag na een weigering van zijn paard „Argent" af van verdere pogingen om de muur te bedwingen. Als laatste kwam de West duitser Paul Schockemöhle met „Ama teur" in de arena. Johan Heins zou la ter zeggen: „Ik dacht dat hij het ook zou halen". Maar „Amateur" nam een blok van de muur mee en zo mocht Heins als winnaar de drieduizend gul den in ontvangst nemen. Wouters van den Oudenweyer, Maathuis, Meier en Heyman struikelden pas in de derde barrage. Zoals reeds zo vaak in zijn carrière be sliste de Britse professional Harvey Smith zondagmiddag het jachtspring- zijn voordeel. Nadat de Westduitser Gerd Wiltfang met „Si- eno" in 63,6 seconden was rond geko men, bleef Smith hier met „Summerti me" ruim onder. Alle aanvallen op zijn toppositie mislukten hierna. De Oosten rijker Hugo Simon kwam er met 63,2 seconden (tweede) nog het dichtst bij. Dat was met het paard „Schneeflocke". Pech had Simon met „Flipper". Een fout op de laatste hindernis kostte hem zeven strafseconden, waardoor zijn eindtotaal 67,2 seconden (vierde) werd. Broer Dirckx was één van de attracties in Sint Antonis. Met zijn bakkenist Theo Verhoeven, die zich wat krampachtig kijkend vasthoudt aan de steunbeugel, veroverde de Brabander de zege in de eerste man-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18