Yordanka Blagojeva bedwingt nog dit jaar de twee meter SLECHTS EGBERT NIJSTAD WAS eUITSCHIETER BIJ ATLETIEKTEAM PLOEGLEIDER HEERSENDE BULGAARSE PLOEG: Nederlanders explodeerden tegen favoriete Hongaren Records in Rotterdam Donner remise Ping-pong met kogel MAANDAG 12 MAART 1973 A3 -WW incentreerd tot het uiterste „hangt" Yordanka Blagojeva boven de lat. Even later zal zij er overheen zijn en p het scorebord stond toen 1,92 meter. Het was het tweede Bulgaarse wereldrecord. wereldrecord hebben. ROTTERDAM Het electronisch scorebord gaf alleen nog maar de naam aan van Yordanka Bla gojeva. Het was 'n detail van de show, waaruit de eenzame hoog te van de Bulgaarse atlete bleek. Ahoy leek op dat moment verlaten- En was er nog Ie mand die lawaai veroorzaakte, dan volgde onmiddellijk een be straffend „Sst". In die doodse stilte maakte Yordanka Blagoje va zich op om, al was zij al ze ker van het goud, nog hoger te reiken. De lat was op 1.90 meter gelegd. Toen maakte het geluid van schallende trompetten, die de cérémonie protocollaire bege leidden, 'n eind aan de stilte. De organisatorische fout werd met gejoel begroet. Yordanka Blago jeva zou later vertellen, dat zij geen enkele last van die onder breking had ondervonden. ,,Dat hoort bij elke wedstrijd" zei zij vriendelijk. Nadat de huldiging voorbij was, vervolgde zij dan ook onverstoorbaar haar „solo". Moeiteloos passeerde de 26-jari- ge huismoeder op de ouderwetse manier de hoogte. Om de jury leden die de lat allang boven zich uit hadden zien groeien, de opdracht te geven twee centime ter aan de hoogte toe te voegen. Dat betekende een aanval op het indoorwereldrecord (1.91 me ter), dat zij toen nog moest de len met de Oostduitse Witschas. Hetzelfde tafereel herhaalde zich. Iedere toeschouwer werkte mee om Yordanka Blagojeva de gelegenheid te geven zich te concentreren. Zij slaagde en pas toen was zij tevreden. Jui chend en zwaaiendg ing zij op weg naar ploegleider Nikolov voor verdere instructies. „Tot dusver was alles volgens plan gegaan. We hadden afgesproken dat ik 1.92 meter zou springen. Wat moest ik verder? Twee of drie cm hoger". t Minder moe Yordanka Blagojeva had haar doel bereikt en kwam dan ook niet hoger. De strijd, die eigen lijk geen strijd was, duurde al vijf uur; dat was genoeg. „Was ik minder moe geweest, dan had ik zeker 1.94 meter ge haald". Die uitspraak betekende geen excuus. Door de harde vloer kreeg zij steeds me<|* last van een pijnlijke voet. „Maar toch ben ik tevreden over mijn prestatie. Al was het al leen al om het fantastische pu bliek, dat heeft meegeholpen. De atlete, die met haar buitenge wone prestatie een stempel drukte op de Europese titel strijd, kreeg in Rotterdam haar revanche voor de ongelukkige sprong (naast het goud) tijdens de Olympische Spelen. Toen zij daar de hoogte - goed voor een eerste plaats - al was gepas seerd, viel de lat alsnog. De er kenning voor haar aparte klasse kwam toch al laat. De Europese titel, die de 26-jarige meester in de sport gisteren behaalde, was tevens de eerste. Maar wat de toekomst betreft is Yordanka Blagojeva zeker van haar kun nen. Zij - of de Oostenrijkse Gu- senbauer, die in Rotterdam al op 1.84 meter bleef steken - zal de eerste zijn die de historische grens van twee meter passeert. Met een geheimzinnig glimlach je voorspelt Yordanka Blagoje va: „Voor 1974 of zeker een jaar later zal ik slagen". Wereldrecord Ploegleider Dimitar Nikolov, is nog optimistischer gestemd. „Voor mij staat vast dat Yor danka al dit jaar, voor septem ber, de twee meter zal halen". De gedrongen Bulgaar was de meest tevreden man die in de Ahoy rondliep. Links en rechts ontving hij fclecltaties. Zijn ploeg had, wat de dames be treft, de Europese Indoorstrijd dan ook beheerst: het andere wereldrecord dat gisteren werd verbeterd kwam ook op naam van een Bulgaarse. Yordanova liep de 800 meter In 2.02.85. Een andere pupil, Yor- gova - de winnares van een zil veren plak in Mllnchen - won met een sprong van 6.45 meter het verspringen. Het was geen toeval, dat de Bul gaarse equipe zo goed voor de dag kwam. ..Wij stuurden een zo sterk mogelijk ploeg". In dat opzicht verschilde Bulgarije met andere landen, die veelal atle ten van „tweede garnituur" stuurden. „Dat", stelde Nikolov vast. „moet ieder voor zich we ten. Voor dit seizoen waren dit trouwens een van de belangrijk ste wedstrijden. Het zijn tenslot te Europese kampioenschappen. En het is belangrijk te weten, waar we aan toe zijn. Deze re- Deze finish betekende het eerste wereldrecord voor de sterk op tredende Bulgaarse ploeg. Stefka Yordanova gaat als eerste over de finish op de 800 meter. Dimitar Nikolov was de enige die optimistische geluiden liet horen over de (zeer teleurstellende) publieke belangstelling. „Bij ons bestaat er wel wat meer inte- resse, maar wat me hier opvalt is de deskundigheid van het pu bliek". Dat was niet vreemd, de weinige toeschouwers die aan wezig waren, behoorden tot „at- letiekkenners". KEES KOOMAN I TTERDAM Ook in eigen ind heeft de natienale atletiek- loeg niet voor uitschieters kun- en zorgen. Opnieuw moet wor- en vastgesteld dat in belangrij- plif evenementen vrijwel leder- in zijn beste prestatie niet ver- itert. Een uitzondering vormde ;bert Nijstad die in een ener- irende race op de 3000 meter jn eigen Nederlandse record lerper stelde. Op de overige iten slaagde niemand erin in voorste linies te eindigen. de afwezigheid van de po- mtiële medaillewinnaars Wilma Gooi was de kans op ere- etaal op de jprint dames al nul geredurjerd. Mieke van fissen reikte »v.ei verder dan vierde plaats in de series, latzelfde lot was Coen Jansen Raymond Heerenveen bescho- n. Beide korte afstandspecia- en gingen met 6,9 seconden De dei de sprinter, nmy Monsete, bevestigde zijn ipaciteiten dojr tot de finale por te dringei, maar daarin kleur te stellen door als vijfde over de finish *e gaan in 6,81 seconden. Daarmee bleef hij ver verwijderd van tijden rond de 6,6 die hij in het voorseizoen enkele keren realiseerde. Evenmin Martin Moser en Jan Reynders konden zich evenmin onder scheiden op de 800 meter. Beide lopers slaagden er niet in te ex ploderen om hun tijden uit de afgelopen maanden te overtref fen. Bram Wassenaar cn Haico Scharn kwalificeerden r'ch weliswaar voor de finale, i.iaar speelden daarin een onde» geschikte rol. Zij finishten als zesde en zeven de. Ook John van der Wansen en Jos Hermens. deelden in de grauwe middelmatigheid, al moet gezegd dat zij de verkeer de serie loottïn. Geweldenaar Emiel Puttemans schroefde het tempo in hun serie dermate hoog op dat beide Nederlanders in de achterhoede moesten figu reren. De tijd ven Hermens zou echter in de tweede serie, waar in op plaats werd gelopen, goed zijn geweest voor de zege. Van der Wansem stelde teleur door 'I Puttemans liep weer eens een solorace, die niet anders dan in i overwinning kon eindigen. De Belg bleef echter ver verwijderd h zijn onlangs eevestiede wereldrecord. in 8.05.07 over de streep te gaan. Opvallend was de rfgang van Jürgen Haase die zelfs in de „langzame" serie niet verder reikte dan de negende plaats. Nijstad kon zich dankzij het matige tempo <-envoudig hand haven en ging z^ifs achter win naar Polleunis als tweede over de finish. Helemaal bont Hans van Enkhuizen maakte het helemaal bont door na zijn laat ste plaats in zijn serie op de horden een toneelstukje op te voeren om reclame op zijn shirt te laten zirn. Da Amster dammer moest door enige baan commissarissen tot de orde wor den gemaand en naar de kleed kamer verwezen. Bij de dames kon ook niemand zich ontrukken aar. de naamloze middenmoot. Anneke de Lange en Joke van Gerven gingen op de 800 meter in de serie al roemloos tenonder Mieke van Wissen plaatste zich nog wel voor de halve finale 60 me ter horden, maar moest in de halve finale capituleren voor het geweld. Zij werd vijfde in 8.4 seconden. De hoogspringsters Ria Ahlers, Mieke van Doorn en Annemieke Bouma toonden zich hun uitzending wel waard, mrrr daarmee was dan ook alles ge zegd. Mieke van Doorn, van wie gezien haar racmte prestaties nogal wat verwacht mocht wor den v/as nog de minste van het trio. Zij faalde driemaal op 1,80 meter. Junior Annemieke Bouma bewees haar aanleg door even- ROTTERDAM Tijdens de Europese Indoorkampioenschappen zijn de vol gende records geëvenaard of verbe- 800 meter: Stefka Yordanova (Bul.) 2.02.7 (nw. wereldrecord). 60 meter horden Anneli Ehrhnrdt (DDR) 8.02 sec. (evenaring wereld record) c HoogspringenYordanka Blagojeva (Bul.) 1.92 m (nw. wereldrecord) Annemieke Bouma 1.80 m (evenaring ned. juniorenrecord) Heren 3000 meter Egbert Nijstad 7.54.6 min. (nw. Ned. record).— Onweerstaanbaar De beste prestatie leverde routi nier Egbert Nijstad. Enigszins fortuinlijk in de finale gekomen gaf de Arnhemmer van een goe de vorm blijk door te finishen in 7.54,6. In de finale was Emiel Puttemans opnieuw onweerstaanbaar. De Belg trok er kort na de start traditiegetrouw alieen tussenuit, maar moest tot zijn verrassing na twee ronden de Pool Mali- nowski naast zich dulden. Putte mans, die het i'efst in een solo race toeslaat, demarreerde ech ter na 1000 meter en liep de Pool los. Malinowski moest zijn brutale poging ouur betalen. Kort nadat Puttï-nans hem had gecasseerd moest hij het hele peloton, waarin Niistad een hoofdrol vertolkt, langs zich la ten gaan. Een laatste plaats werd zijn deel. Terwijl Puttemans in weergaloze stijl naar de triomf liep. een paar langzame slotronden deden hem tenslotte uitkomen op 7.44.51, knokte de Nederlander met de Belg Polieunis en de Fin Paeivaerinta om de overige ere plaatsen. Bij het ingaan van de slotronde kwam de desillusie voor Nijstad. De Nederlander kreeg tot tweemaal toe bij zijn poging over de Fin en de heen te gaan een arm van Paei- aerinta tegen de borst, verstoorde het ritme van Nij stad zodanig dat hij meters werd teruggew j.-pen. Polleunis en Paeivaerinta vochten tenslot te om het zilvïr, een duel dat door de Belg werd gewonnen. Egbert Nijstad was teleurge steld. Terwijl hij in de kleedka mer door een irasseur onder handel werd gen/ men vertelde hij: „Ik heb dia hele race gelo pen met het .Jee een bronzen medaille te kunnen halen. Tot de laatste ronde lag ik in een voortreffelijke r-nsitie. Ik wilde net langs die Belg en die Fin gaan toen ik tw-e keer een arm tegen me aan kreeg. Daardoor raakte ik uit balans. Ik kon niet meer bij komen. En weg was m'n kans op de tweede plaats en ook de bront'i medaille. Ik heb het via Hes Grewer nog ge probeerd met een protest, maar daar is men niet op ingegaan." FRANK WERKMAN HAVANNA De Nederlandse schaakgrootmeester Jan-Hein Donner heeft in de vijftigste ronde van het Capablanca-toer- nooi in Cienfuegos (Cuba) remi se gespeeld tegen de Bulgaar Peev. Donner heeft nu 10,5 punten en bezet daarmee een gedeelde derde plaats. Aan de leiding gaat de Oostduitser Uhlmann (12,5 pnt.), die wordt gevolgd door de Rus Smislov (12). Egbert Nijstad (S21) voert op dit moment het peleton nog aan, maar wordt bedreigd door de kleine Belg Polleunis. De laatste zou in de laatste ronde demarreren en het zilver grijpen. Nijstad werd vierde. ROTTERDAM Het kogel stoten was bij de Indoortl- telstrljd In Rotterdam voor de omstanders niet zonder gevaar. Het mate riaal, waarop de projec tielen neerkwamen bleek namelijk uiterst veer krachtig. De kogels maakten de vreemdste sprongen, vooral wanneer er verder dan negentien meter werd gestoten. Een keer vloog zelfs een kogel ir( de opening van de tunnel, waardoor atle ten en officials de arena betraden. Er kwam nie mand aan. Verscheidene atleten (Bruch, Capes) bleken overigens plezier te heb ben in het riskante spelle tje ping pong met de ijze ren ballen. Herhaaldelijk stootten zij extra hoog om maar een fijne „stuit" te krijgen. Gerry Göbel was in de wedstrijd tegen Hongarije beter op dreef dan in het openingsduel tegen Frankrijk. Dat betekende mede de zege van de Nederlandse ijshockyploeg in de strijd om de wereldtitel. NIET ALLEEN REVANCHE, MAAR 00K KANDIDATUUR DEN HAAG Het nationale Ijshockeyteam van Nederland heeft za terdagavond in een met 2500 toeschouwers gevulde Pellikaanhal het stoute stukje uitgehaald door, het als een van de favorieten gestar te, Hongarije met 5—3 te verslaan. De Hollanders hebben zich daar mede niet alleen gerevancheerd voor de op, vrijdag geleden blame rende nederlaag, maar zich ook aangediend als kanshebber voor een van de promotieplaatsen. Frankrijk dat benauwd won van Engeland zal haar tweede posi tie achter het onaantastbaar lij kende Noorwegen wel niet kun nen houden. Noorwegen dat op vrijdag maar met moeite langs Bulgarije kwam (43) deelde zaterdagavond aan Denemarken een harde klap uit. De Scandi navische derby eindigde met een aan duidelijkheid niets overlatende zege voor het land met de Fjorden: 142. China kwam tegen Bulgarije nog net gelijk (33), waardoor het met twee punten de vijfde plaats be zet vóór Bulgarije en Denemar ken die slechts èén punt hebben vergaard. Groot-Brittannië sluit de rij zonder een enkel punt. Ovatie Tilburg De staande ovatie voor de moegestreden spelers van Nederland was zeer terecht. Als terriërs hebben zij zaterdag avond in de laatste periode te gen Hongarije gevochten om de winst niet uit handen te geven. De Hongaren die in die laatste periode in de negende mi nuut de marge van drie naar twee doelpunten terugbrachten vonden een verbeten Oranje Team op hun weg. In tegenstelling tot zovele duels in het recente verleden zakte Ne derland niet weg. Het publiek stond als één man achter de ploeg, dat in dit team zoveel Tilburgers zag zitten. De Til burg se jongens vlogen over het ijs en het was dan ook een Til- burger die de score opende. Cor ky de Graauw lanceerde na vier minuten Jack de Heer en doel man Balogh van Hongarije was een geslagen man. De Braauw en Simons zorgden ervoor dat Nederland wat ruimer adem kon halen: 3—4). De tweede periode was adembenemend spannend. Havran zorgde voor 3—1 en in de laatste vijf minu ten kwam de explosie. McDo nald maakte er 4—1 van en toen kwam Hongarije opzetten. Muhr omspeelde Göbel (42) cn toen wankelde Nederland. Zou Hongarije dan toch nog hard terug gaan slaan? Het hei lige vuur waar Nederland mee had gespeeld was op de Magya- ren overgeslagen. Alles leek te lukken. Alleen het beslissende schot ontbrak, omdat de Honga ren niet te zuiver waren in hun te gehaaste schoten en boven dien Gerry Göbel zijn doel met elan verdedigde. Een fout van de Hongaarse verde digers Krasnal en Treplan stel de Krikke in staat de eigenlijke beslissing in deze wedstrijd te realiseren. Het was hèt psycho logische moment in deze wed strijd waarin Hongarije nog wel tot een treffer kwam. Aange moedigd door het publiek ble ven de thuisspelende Tilburgers voor de volle winst knokken. Dramatisch Als Wayne Hunter dezelfde tac tiek afgelopen vrIJdaR had toe gepast door in Den Haag meer spelers van HIJS Veronica op te stellen, zou de wedstrijd tegen Frankrijk niet zo dramatisch zijn verlopen. Scheidsrechter Gerber die een dag tevoren bepaald niet best had gefloten had zich aan het peil van de wedstrijd opgetrok ken evenals zijn collega Omer de Paepe uit België. Niet terecht tegen China met 2—0 de leiding. Niet helemaal terecht, omdat de Chinezen bepaald niet zwakker waren. Ze troffen het echter niet dat doelman Radev van de Bulgaren bijzonder goed op dreef was. China, dat na tien minuten warm was gedraaid, halveerde door Cheng nog voor de eerste pauze de stand. 2—1. Pi maakte gelijk waarna Bachvarov de stand op 32 bracht. In de laatste perio de deden zich nog verscheidene kansen voor maur zowel Chen in het Chinese doel als Radev bij de Bulgaren bleven over eind. Tot anderhalve minuut voor het einde de Chinezen door wederom Cheng scoorden. Ze waren niet zo emotieloos als van hen werd verwacht, want de gelijkmaker werd met luid gejubel ontvangen. Voor slechts 100 mensen kwam Frankrijk op de HOKIJ met moeite over Groot-Brittannlë heen. De Britten namen de lei ding in de eerste periode die slechts in de tweede speeltijd door de Fransen kon worden geëgaliseerd. In do laatste pe riode sloegen de Hanen toe via Lang en Itzicsohn. Stoeien Utrecht In Utrecht stoelde het uit de B groep geduikelde Noor wegen met Denemarken. De Noren stelden overduidelijk hun kandidatuur voor de bovenste plaats door met 142 te winnen vla de periodieke scores van 4 —I, 5-0 en 1—1. Vanavond worden gespeeld op „de Uithof": Bulgarije-Dene- marken en Noorwegen—China, in Utrecht: Nederland—Groot- Brittannië en In Tilburg: Frank rijk—Hongarije. De stand na twee wedstrijden is: 1. Noorwegen 4 punten, 2. Frankrijk 4 punten. 3. Neder land 2 punten, 4. Hongarije 2 punten. 5. China 1 punt. 6. Bulgarije 1 punt, 7. Denemar ken 1 pnt, 8. Gr. Brit. 0. BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15