FEYENOORD WERD WEGGESPEELD FADRHONC KRIJGT ASSISTENTIE VAN TOPOEFENMEESTER Twente toonde bijna gênant klasse verschil PLOEG VAN SPITZ KOHN BANDE WAANIDEE UIT bote Bjmhs-* De triomf is bereikt. Trainer Spitz Kohn en Kick van der Vall vinden elkaar in hun blijdschap Franz Hasil (niet zichtbaar) zorgt voor het enige moment van blijdschap in de kuip. De zwevende doelman Schrijvers en ausputzer Epi Drost kijken de bal na. Dit doelpunt kon de algemene misère bij Feijenoord niet verminderen. ROTTERDAM De periode na de rust, waarin FC Twente met „honend voetbal" de gehele ploeg van Feyenoord compleet voor aap zette, was zo vernederend dat het publiek in lachen uitbarstte als weer een Feyenoorder door de mannetjes uit Twente" zoek was gespeeld. Van het team van vedetten bleef geen spaan meer heel toen FC Twente, dat toen in speeltrant sterke gelijkenis met Ajax vertoonde, zo gemakkelijk, soepel, haarzuiver en snel combineerde dat de Rotterdammers blij mochten zijn met de, op dat moment, score van 0-3. De „man netjes" hadden vorig seizoen ook al in „De Kuip" gewonnen maar toch werden zij nog niet als volwassen spelers be schouwd. Aan dat waanidee heeft FC Twente dan wel definitief een ejnd gemaakt. Trainer Spitz Kohn gebruikt het enig juiste woord voor het spel van de Twentenaars: „We hebben gran dioos gespeeld. Feyenoord was heus niet zo zwak, het leek zo omdat wij zo geweldig voetbalden". Vandaar ook het applaus voor FC Twente, dat er zelfs in was geslaagd door het Rot- tèrdamse publiek aan het hart te worden gedrukt. Want de Cijfers 1-3 geven niet eens het onthutsende verschil weer dat bestond (tussen de oppermachtig spe lende Twentenaars en het tot een zielig hoopje verschrom pelde Feyenoord. Een week en een dag tevoren had trainer Happel gezegd: „We zullen moeten afwach ten hoe we de klap (neder laag tegen Ajax) verwer ken". Hij weet het nu. Maar er komt nog bij dat zijn ploeg is afgebrokkeld tot een doodnormaal elftal dat niet meer in staat is verlies te voorkomen, en dat kon Feyenoord lange tijd nog wel. Niet alleen de zwakke aanval zal Happel zorgen ba ren, daarbij is ook de wan kele defensie gekomen. Drie van de vier (Israel, Van Daele en Van Duivenbode) zijn te langzaam en te wei nig wendbaar en Schneider waagde zich niet aan het duel met Pahlplatz die een ongelooflijke vrijheid kreeg. Onderlijnd De waarde van intensief inter nationaal contact heeft FC Twente met dikke strepen onderlijnd. Het schroomvalli ge, de - wellicht onbewuste - aangst voor „grote tegen standers", zijn totaal ver dwenen. „Vroeger", aldus Kick van der Vall, „wilden we nog wel eens een wed strijd uit handen geven. Als we nu het initiatief hebben, houden we dat". Trainer Kohn zwakte dat wat af met het understatement: „Ik geloof dat we groeien". Kohn kan als een vaststaand feit aannemen dat zijn ploeg bijna volgroeid is. FC Twen te, dat toch de zware uitwed strijd tegen OFK Beograd pas had gespeeld, dat woens dag voor de beker naar AZ '67 moet, gaf een gave de monstratie van hogeschool voetbal. Het initiatief werd meteen gegrepen en de teruggekeer de Treytel moest tweemaal achtereen een magnifieke in zet verwerken. Nog meende Feyenoord, steunend op de enorme routine, een waardig opponent te zijn. Het drong enige malen door tot schiet- afstand maar De Jong richt te verkeerd en het schot van Kristensen werd door Schrij vers, die zich wederom een van de topdoelmannen van ons land toonde, gekeerd. Hij voorkwam zelfs een doelpunt toen Schneider hem tot op enige meters was genaderd ■HBBi ZEIST „Kwestie-Fadrhonc" is voorlo pig de wereld uit. Zaterdagmiddag is er in Zeist overleg geweest tussen de bondscoach, de voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr. Jacques Hogewo- ning, en het bondsbestuurslid Hennie van Dalen. In het gesprek werd het vertrouwen tussen dr. Frantisek Fadrhonc en het sectiebestuur be taald voetbal hersteld. Voor het gesprek tussen trainer en de voorzitter van het betaalde voet bal was de relatie tussen Fadrhonc en Hogewo- ning ook punt van bespreking geweest in de vergadering van het bondsbestuur te Zeist. Bei de partijen verklaarden na de gesprekken, vol gens een communiqé van de KNVB, dat de ver trouwensrelatie, die in het geding was geweest als gevolg van publikaties in de afgelopen week, niet is geschaad. Tussen trainer en de sectie betaald voetbal be staat geen verschil van mening over de techni sche aanpak van de wedstrijden, die het natio nale elftal in de voorronden van het wereld- ikampioenschapstoernooi moet spelen. Mede op verzoek van dr. Fadrhonc zal de techni sche staf van het sportcentrum te Zeist op kor te termijn worden uitgebreid met een vooraan staande trainer. De nieuw te benoemen oefen- meester zal voldoende niveau moeten hebben om als medewerker van de bondscoach met 1 hem de voorbereiding en begeleiding van het Nederlands elftal te verzorgen. De benoeming van de nieuwe trainer Is niet op stel en sprong te verwachte'n. Het ligt niet in de bedoeling van de bond de naam van de kan didaat. die niet voor 1 juli in dienst zal treden, bekend te maken voor het eind van het lopende seizoen, tenzij daarover overeenstemming wordt bereikt met de vereniging waar de nieuw te benoemen tweede coach van het nationale elftal nu nog werkt. door „in het schot" te val len. Lange passes Even zakte het duel weg tot het niveau dat in vele geval len wordt gehonoreerd met een dubbelblanke eindstand. Even slechts want het onbe vangen spelende FC Twente was doende met lange pas ses verwarring te stichten. Willem de Vries gaf zo'n verre trap en de razendsnelle René van de Kerkhof - bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc aar zelde niet hem de beste rech tervleugelman van Neder land te noemen zodat een Oranjeshirt in het verschiet ligt - verwerkte de door Is rael, ooit de man die met het hoofd resoluut redding kon brengen, slap weggekop- te bal op juiste wijze met een vlammend schot (0-1). Van dat moment af ging het helemaal mis met Feyen oord, dat zich kon spiegelen aan de zuivere combinaties van FC Twente. Feyenoord bezorgde zichzelf constant tempoverlies met het verfoei de „achteruitvoetbal". FC Twente daarentegen ging re soluut en recht op het doel af, meestal met verrukkelij ke combinaties, waarin de knap spelende Ren Notten, Kick van der Vall en de tweeling V.d. Kerkhof hoofd rollen vertolkten. Het peil waarnaar FC Twente zich heeft opgewerkt, valt wel licht het best af te lezen aan die tweeling. Dat zijn vol maakte profs geworden, wier techniek met sprongen voor uit is gegaan en die geen angst hebben voor welke grootheid dan ook. Bijvoor beeld voor de ontstellend zwak en nonchalant spelende Willem van Hanegem, die op verbluffend simpele wijze op het verkeerde been werd ge zet. De traagheid, die in de botten van de Rotterdam mers is geslopen, werd door die tweeling ook genadeloos bloot gelegd. Van Duivenbo de werd royaal voorbij gelo pen door René v.d. Kerkhof. Van Daele en Israel konden zich op den duur slechts met grof spel nog enigszins staande houden. Handgemeen Dat leidde zelfs tot een kort handgemeen toen Israel de doorgebroken Jeurlng „pak te". Scheidsrechter Van der Kroft, die een zwakke beurt maakte, weigerde echter de gele kaart te trekken. Hij deefl dat ook niet toen Israel doelman Schrijvers een blauw oog sloeg, en toen Van Daele Jeuring een wenk brauw open klauwde en niet toen Van Daele René v. d- Kerkhof tegen de vlakte schopte. De heer Van der Kroft stuurde zelfs de Twent se verzorger van het veld en liet pas na enige minuten toe dat deze zich naar de nog steeds op de grond liggende „halve tweeling" begaf. Dat gebeurde In het rommelige slot, dat dank zij de opper machtig spelende Twente naars niet in erger was ont aard. Zij waren te goed om zich te laten intimideren. Piet Schrijvers: „Vorig jaar bezorgde Maiwald me een blauw oog, .ditmaal Israel. Maar we hebben ze gepakt en dat is belangrijk". Hij keek zelfs verheugd met zijn gezwollen rechteroog. Vlekkeloos En hij, en die andere tien, mochten verheugd zijn. Di rect na de rust voerde FC Twente een vlekkeloze voet balshow op met twee doel punten, die 't klasseverschil zo onderstreepten dat Feyen oord er een minderwaardig heidscomplex van zou kun nen overhouden. Willy v.d. Kerkhof sloeg Van Hane gem met pure techniek op het middenveld, dat Feyen oord al lang niet meer in handen had. Zijn pass be reikte de totaal vrijstaande René (0-2). FC Twente was en bleef steeds „de eerste". Daarom ook werd Van Duivenbode keer op keer voorbijgesneld door René v.d. Kerkhof. In het begin onderschepte hij nog wel eens een pass, later nam hij te veel afstand van zijn rechtstreekse tegenstander die hem dan ook voorbij- stoof. Happel: „Ja, je moet er voor René een hebben die hem afstopt". Hij had hem niet. Net zo min als Happel iemand had om de glad lo pende Twentse machine te ontregelen. Steeds was er Iemand die zich aanbood, FC Twente was steeds in beweging en de- klasseerde Feyenoord op bij na gênante wijze. Minuten hield Twente de bal in de ploeg. Tot René van de Kerkhof een simpel prikje gaf naar Jeuring en de stand 0-3 verscheen. Van der Vall: „Logisch dat je dan wat terugneemt. Het was geen kwestie van condi tie". Wat Kohn beaamde: „Vermoeidheid heb ik niet gezien". Maar zelfs in de tijd die nog restte, kon Feyenoord zich slechts een maal oprichten. Van Hane gem was onder vernietigend boegeroep vervangen door Franz Hasil, de verstotene, de naar de B-ploeg verban nen schutter. Uitgerekend hij scoorde met een daverende knal Feyenoords enige tref fer. Ontreddering Daarvoor had V.d. Kroft afge floten toen Drost erdoor was. En het was pertinent geen buitenspel. Hij maakte de ne derlaag voor Feyenoord daardoor in cijfers nog enigszins dragelijk want als FC Twente was doorgegaan, zou een debacle in het ver schiet hebben gelegen. Het was zo al erg genoeg. Happel over de wissel: „Ach teraf is Hasil meegevallen". Lex Schoenmaker, die ijve rig en goed speelde - als eni ge - op het middenveld: „Wat heb je eraan. Ik had liever minder goed gespeeld en gewonnen". Feyenoord, zo bleek na afloop uit de strakke gezichten van zwijg zame spelers is een totale ontreddering nabij. Ploegen, zoals FC Twente, die volwas sen zijn geworden, bewust zijn van eigen kracht en als zodanig de Rotterdammers tegemoet treden, hebben de winst al grotendeels te pak ken. Kohn: „We waren zo Ingesteld dat Feyenoord niet eens aan voetballen too Is gekomen". Happel: „Op de wissel van Van Hanegem heb Ik geen commentaar. Daarover gaan we deze week wel eens pra ten. Twente? Zeer goed ge speeld". Kort maar krachtig want men kan van een trainer niet ver wachten dat hij zegt dat zijn eigen ploeg is weggespeeld, daarmee een aandeel leve rend aan de zwarte dag voor Rotterdam: een kans op de titel verspeeld, de derde plaats van Sparta in gevaar en zo goed als zeker Excel sior als degradant. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 35. René van de Kerkhof 0-1, 50. René van de Kerkhof 0-2, 59. Jeuring 0-3, 85. Hasil 1-3. Scheids rechter Van der Kroft. Toe schouwers: 46.000. Feyenoord: Treytel, Schneider, Israel, Van Daele, Van Dui venbode, De Jong, Schoen maker, Van Hanegem (Ha sil), Wery, Ressel, Kristen- FC Twente: Schrijvers, Drost, De Vries, Oranen, W. van de Kerkhof, Van der Vall, Not ten, Achterberg, René van de Kerkhof, Jeuring, Pahl platz. Toezegging? De weg van het compro mis wordt in de Neder landse sportwereld fre quent bewandeld. Met praten worden soms problemen en geschil len opgelost. Bonds coach Fadrhonc kan er over meepraten. Ge ruchten als zou hij aan de kant worden gezet deden de ronde. De KNVB dementeerde die door te verklaren dat Fadrhonc in dienst blijft. Maar er is toch nog gepraat. De wens van de bondscoach om „iemand naast zich te krijgen" zal worden vervuld. Echter op een meer elegante wijze dan het bestuur van de sectie betaald voetbal voor stond. Het zou ook onlo gisch zijn om Kadrhonc. die bij de spelers van het Nederlandse elftal goed in de markt ligt, opzij te schuiven in een periode waarin Oranje bezig lijkt zich te plaat sen voor het toernooi om de wereldtitel. De vraag lijkt gewettigd of de man-naast-Fadrhonc wellicht toezeggingen worden gedaan voor de (nabije) toekomst. Want het is moeilijk aan te nemen dat trainers als Canjels, Rijvers en van der Hart, wier namen zijn genoemd, de functie van assistent begeren. Over eventuele toezeg gingen wordt gezwegen. Protest Engeland, West-Duits- land en Italië zijn in de ogen van de UEFA de landen die het beste clubvoetbal voortbren gen. Dat ploegen uit die landen regelmatig door Nederlandse teams wor den verslagen is tot het hoofdkantoor in Zürich blijkbaar nog niet door gedrongen. Immers, voor het volgende UE- FA-toernooi mag Neder land met niet meer dan twee ploegen inschrij ven, de genoemde lan den met vier. Daarach ter volgen nog Span je, Joego Slavië en zelfs Frankrijk met drie teams Ons dunkt dat Ne derland in eerdere UE- FA-Cuptoernooien een visitekaartje heeft afge geven dat recht geeft op meer dan twee plaatsen. Het minste dat de KNVB kan doen, is scherp protest aanteke nen, onder overlegging van de reeks winstpar tijen, die onze ploegen op buitenlandse „subtop pers" behaalden. Mis schien dat de ogen in Zürich dan opengaan. Teleurstellend Het eerste grote evene ment dat de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie mocht organiseren, de Europese indoorkam pioenschappen in Rotter dam, is in vele opzich ten teleurstellend gewor den. In de eerste plaats bleef een groot deel van de Europese top liever thuis, daarmee de titel strijd op enkele onder delen devaluerend. Bo vendien liet het publiek grotendeels verstek gaan. Over beide dagen kwamen ongeveer 5000 toeschouwers langs de kassa en dat was pre cies de helft van het aantal dat de organisa tie nodig had om finan cieel rond te komen. Een organisatorische onvol komenheid v/as de pro gramma-indeling. Zon dagmorgen vielen er grote hiaten, waardoor de toeschouwers lang moesten wachten op voortzetting van de wed strijden. Als men atle tiek enigermate populair wil maken en dat is in Nederland nog lang niet het geval moet er toch in de eerste plaats voor worden gezorgd dat het programma soepel verloopt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13