Stakingsgolven wurgen Engeland V erpleegopleidingen buiten ziekenhuizen $teid&(2owumt Tweede ronde beslissend voor Fransen Spaanse piloot: Fransen schuld aan vliegramp Ver dreven uit hun gestolen paradijs PROVINCIALE JEUGDRAAD VRAAGT: 'RIJDAG 9 MAART 1973 LEIDSE COURANT „Zwarte student" ook volgend jaar f 1000 schuldig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Studenten die de 1000 gulden collegegeld dit jaar niet hebben betaald, zijn nog niet van minister Van Veen af. Ook vol gend studiejaar blijven ze het collegegeld over het lopende studiejaar schuldig. Moge lijk zullen ze in september 2000 gulden colle gegeld moeten betalen om legaal student te kunnen worden. Intussen komen er techni sche wijzigingen in de collegegeldwet, zodat de universitaire instanties volgend studiejaar voldoende middelen hebben om ontduikers van het collegegeld daadwerkelijk aan te pakken. Aldus gisteravond onderwijsminister Van Veen. Hij had 's middags vergaderd met de voorzitters van de colleges van be stuur van universiteiten en hogescholen over de invorderingsactie van de 1000 gul den. Intussen hebben alle bestuurcolleges de op drachten van de minister tot nu toe uitge voerd. Deze week zijn alle geregistreerde ontduikers van de collegegeldwet aange schreven dat zij vanaf 10 maart geen stu dent meer zijn. De lijsten met hun namen worden - tenzij alsnog de 1000 gulden wordt betaald - toegestuurd door de centrale admi nistraties aan de faculteiten. Die hebben dan tot taak „zwarte studenten" (zoals van Veen ze noemt) te weren, al naar gelang de facul teiten daar toe in staat zijn. i;xj: jprijs Wat gaat er zondag bij oe herstemmingen gebeuren in s;* Frankrijk als de zetels in de •jig nieuwe kamer worden verdeeld? ISsW de overwinning van het volks- Makarios uit ambt gezet .HCOSIA (AP) Aartsbisschop M Makarios, president van Cy- prus, is gisteren door de Heilige Synode van de Griekse ortho- doxe kerk op Cyprus uit zijn ambt gezet. pile drie bisschoppen, die de syno- i-i-iji de vormen, beschuldigen Maka- 'jjirios ervan de kerkelijke wet te Ij-S schenden door als president we- preldlijk gezag uit te oefenen. Makarios had eerder al de bij- eenkomst der synode onregel matig en ongrondwettig ge- emd en de beslissing van nul gener waarde. Men rekent op een lange juridische strijd op verhoging van de span ing op het eiland. 'ARIJS Van de familie j Jacob in Dijon mag men zonder overdrijving zeg- bR gen dat ieder lid van VW klein tot groot geleefd f heeft als god in Frank- I; rijk. Alle leden vormden samen een grote dieven- 1 lf bende, alles onder leiding van de 45-jarige Marcelle Jacob. Aan geen ding was E gebrek. Er waren wasma- chines, afwasmachines. ijskasten, radio's en tele visietoestellen, voor ieder een. Niemand behoefde te vervuilen, want er zat geeif lid van de familie zonder badkuip of douche, leren hoefde men niet te j wassen want de kasten hingen vol onder- en bo vengoed. Wat vuil wat werd weggesmeten. Alle borden na het ontbijt, het dejeuner of het diner wer den afgelikt en daarna weggegooid in de vuilnis bakken. want aan vaat werk, potten en pannen was geen gebrek. Was de voorraad uitgeput dan stalen de ouders, de jon gens en meisjes, de neven en nichten, de ooms en tantes de grote en kleine warenhuizen leeg en zorg den voor aanvulling. tEen centraal alarmsignaal waarschuwde als er on- I raad in de buurt was; dan verdween alles wat j het daglicht niet kon ver 1 dragen achter opklapbed- I den. Maar deze nakomelingen van Adam en Eva zijn uit I hun paradijs verdreven. I Onder leiding van drie I gehaaide commissarissen deden 44 agenten, van wie 30 in burger en 14 in uniform met de chrono- I meter in de hand een ge- Hjktijdige inval in de di- 1 verse appartementen. En toen was het gebeurd. f Daar konden de gauwdie- ven niet tegenop. De hele familie, bestaande uit 26 personen zit in de gevan genis. behalve de kinde- ren, want die zijn de voogdijraad toegewezen. Zij zullen stuk voor stuk moeten worden gereclas- seerd want van mijn en dijn hebben de kleintjes nog nooit gehoord. front op 4 maart worden beves tigd op II maart. Of zullen de kiezers geschrokken van hun ei gen moed die overwinning af remmen en toch maar liever de Gaullisten een meerderheid ge ven? Dezelfde drie groepen net als ver leden week, staan weer tegen over elkaar: rechts de Gaullis ten, links het volksfront en in het midden het min of meer linkse centrum onder leiding van Lecanuet. Zijn mede-ven noot Servan-Schreiber houdt Le canuet liefst zo ver mogelijk op de achtergrond, want wat hij, Lecanuet, heeft goedgemaakt, heeft Servan-Schreiber radicaal bedorven. Bovendien hangt Schreiber in zijn kiesdistrict aan een zijden draad die iedere dag dunner wordt. Van de drie groepen kunnen de Gaullisten het de Engelsen na zeggen: We have the ships, we have the men and we have the money to. Wij hebben de sche pen (het monopolie bij radio en tv), de mannen (al de tech nocraten) en het geld (de ver kiezingspropaganda is voor een groot deel uit de staatskas be taald). Niet onbelangrijke voordelen. Het volksfront heeft het verlangen naar meer sociale rechtvaardig heid achter zich. Het groeiende bewustzijn, dat wij met het ka pitalisme van oorlog tot oorlog en van crisis tot crisis eerder bergafwaarts dan bergopwaarts gaan. Van hun kant zitten de reformato ren het meest in de knoei, want dit linkse centrum heeft een rechter vleugel die uit vrees voor het communisme wel zou willen samenwerken met de Gaullisten, en een linker vleugel die graag met de socialisten wil samenwerken en als het niet an ders kan, maar liever niet, ook met de communisten. Aan de eerlijkheid en goedwil lendheid van Lecanuet twijfelen wij geen ogenblik. Met Frank rijk, met de sociale rechtvaar digheid en met het nieuwe Eu ropa Heeft hij het allerbeste voor. Hij zou het liefst hebben gezien en daar komt hij openlijk voor uit dat Pompi dou hem op het Elysee had la ten ontbieden om samen te overleggen hoe de volgende re gering er na de verkiezingen van 11 maart uit zal zien. Maar op de figuur van Pompidou s— en dat is het onbegrijpelijke van Lecanuet heeft hij zich verkeken. Pompidou is hele maal geen man van het cen trum, maar een keiharde Gaul list, die net als de Gaulle poli tieke partijen veracht en geen duimbreed wil afstaan van de bijna onbeperkte volmachten op ieder terrein die de grondwet van de vijfde republiek hem te recht of ten onrechte geeft. In ieder geval hoopt Lecanuet er minstens 30 zetels uit te halen. Want als hij die 30 niet haalt kan hij geen eigen fractie vor men en wordt de reformatische invloed in de nieuwe volksverte genwoordiging precies tot nul gereduceerd. Om die 30 zetels te halen, zou Le canuet hier een akkoord moeten sluiten met de Gaullisten, daar met de socialisten. Do hele vraag voor aanstaande zondag is of hem dat lukt. pullisme en eenheidsfront ziin twee gedisciplineerde bewegin gen. Die dicipline heeft een par tij als die van Lecanuet niet Besprekingen Vietkong-Saigon PARIJS (DPA) De officiële on- derhandelingen over de toe komst van Zuid-Vietnam tussen vertegenwoordigers van de re gering in Saigon en de voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid-Vietnam zullen 19 maart in het slot La Celle-Saint Cloud bij Parijs beginnen. Dit is giste ren officieel bekendgemaakt na dat de voorbereidende bespre kingen tussen beide partijen wa ren afgesloten. Zuid-Vietnam heeft gisteren 500 gevangenen naar Noord-Viet- nam laten vertrekken. Deze vrijlating betekent dat weer een hindernis uit de weg is geruimd. Woensdag stemde Saigon in met de vrijlating van 6300 Vietkong- strijders en Noordvietnamezen in ruil voor 1.250 Zuidvietname- regeringssoldaten. Pensioen voor rustende huisartsen UTRECHT (ANP) Ruim drie duizend weduwen, wezen en rus tende huisartsen krijgen met te rugwerkende kracht tot 1 janua ri een pensioen. Deze regeling is gisteren van kracht geworden en is de eerste wettelijk ver plichte collectieve pensioenrege ling in de sector van de vrije beroepen. Dit deelde gisteren de voorzitter van de landelijke huisartsenvereniging de heer F. N. M. Bierens, in Utrecht mee op de algemene ledenvergade ring van de LHV. Meer casino's voor Elten Van onze correspondent ELTEN In het Duitse grensplaatsje Elten in de buurt van Arnhem liggen plannen klaar om naast het al een jaar met succes draaiende casino in het Berliner Hof nog drie casi no's in te richten. Het betrrit hier het zogenaamde roulette- optaspel, waar de deelnemer zijn kansen door snel te reage ren kan beïnvloeden. Naar ver luidt zijn de vergunningen van het Bundes Kriminalamt al af gegeven. Elten haalde met zijn casino het afgelopen jaar ten minste 30.000 mark aan verma- kelijksheidsbelasting binnen. Loosdrecht was gisteren het decor van de presentatie van een nieuwe Nederlandse pop-groep: ,,Pat Cool". De groep, afkomstig uit Lim burg, heeft de eerste elpee op stapel staan. MADRID (Reuter—UPI—DPA) Antonio Jose Arenas, de piloot van het toestel van de Spaanse chartermaatschappij Spantax dat maandag boven Frankrijk in botsing kwam met een DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaat schappij, meent dat de Franse militaire verkeersleiders verant woordelijk zijn voor het ongeluk met de DC-9 waarhij 68 mensen om het leven kwamen. Het Amsterdamse modehuis Dennis-Deux bracht gisteren zijn ideeën over voorjaars- en zomermode naar voren. Uiterst charmant is deze „tennis-look"een zijden plissé rok met een met goud afgezette witte kabeltrui. ZOMER-VISIE VAN DENNIS DEUX De klassieken zijn bewonderenswaardig bij Dennis Deux: links een creme plooirok met lurex vest. Rechts een benijdenswaardige lange rok van crêpe de Chine ge completeerd met mouwloos vest en dessin-blouse. keersleiders slecht Engels spra ken (Engels is de taal die bij het internationale luchtverkeer wordt gebruikt) en hem niet of verkeerd begrepen. „Ik was in contact met de militaire ver keersleiders van Mont de Mar- san in Zuid-Frankrijk", aldus Arenas. „Zij gaven mij op dracht vaart te minderen. Ik vroeg daarop verlof om naar rechts af te zwaaien daar ik geen vaart kon minderen zonder hoogte te verliezen. De ver keersleiders lieten daarop weten dat zij mij niet begrepen. Ik herhaalde mijn verzoek tot ze venmaal toe, maar kreeg geen antwoord. Kort daarop botste mijn toestel tegen de DC-9. Ik wist toen niet dat dit vliegtuig in de buurt was", aldus Arenas. De Franse minister van ver keer, Robert Galley, heeft di rect na het ongeluk de militaire verkeersleiders van schuld pro beren vrij te pleiten en Arenas verantwoordelijk gesteld voor de botsing. Acht van de vijftig luchtvaart maatschappijen die doorgaans Franse vliegvelden aandoen, hebben gisteren toestellen naar Frankrijk gestuurd. Gisteren .was het de twaalfde dag dat mi litairen het werk deden van de stakende Franse verkeerslei ders. Restitutie van assuradeurs DEN HAAG (ANP) De ziekte kostenverzekeraars zullen zo mogelijk vóór 1 mei restitutie verlenen van een aantal premie bedragen voor particuliere ziek tekostenverzekering en extra vorderingen. In een aantal ge vallen is namelijk de ingangsda tum van de premieverhoging vroeger gesteld dan in 1972 het geval was of zijn extra betalin gen gevorderd wegens andere wijzigingen in het toegepaste stelsel van premieberekening. Dit zal dus alsnog ongedaan ge maakt worden. Na overleg tussen de organisaties van ziektekostenverzekeraars en de minister van economische zaken is bepaald, dat de assura deurs voor 1973 een premiever hoging van twintig procent zul len aanhouden. Het premiebe drag zal in het najaar definitief worden vastgesteld, waarbij zo nodig rekening wordt gehouden met de reële kostenontwikkeling in 1973. Hagenaar licht ABN op voor 38 mille ROTTERDAM (ANP) Is de 49-jarige administrateur Johan P. uit Den Haag de rasopüchter die de officier van justitie in hem ziet, of handelde hij in pa niek, toen hij vorig jaar novem ber de Algemene Bank Neder land oplichtte voor ruim 38 mil le? Zijn raadsman, de Haagse advocaat mr. A. van Zalingen, hield de rechtbank in Rotter dam gisteren het laatste voor. Toch luidde de els een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De employé van het filiaal van de ABN in Rotterdam had geen argwaan gekregen, toen hij op 7 november werd opgebeld door een man die zich uitgaf voor de heer Jans van de nv. Rekencen trum. „Jans" gaf hem de op dracht t38.750 over te maken op de rekening van ene meneer P. Het ging om een aanbetaling op een onroerend goed en er was haast bij geboden. Het geld verdween in de zak van P. Egyptisch blad veroordeelt Palestijnen CAIRO (AFP) De geheiligde doelstellingen van het Palestijn se verzet mogen niet worden be nadeeld door fouten die nu en dan door haar leden worden be gaan. De meest recente fout was de actie in Khartoem. Dit schreef gisteren het Egyptische blad „Al Goemhoeria" in een hoofdartikel over de door leden van de Palestijnse guerrilla-orga nisatie „Zwarte September" ge pleegde moorden op twee Ame rikaanse en een Belgische diplo maat. Het blad merkt op dat als de ac tie tot doel had de slachtoffers van de beschieting van de Libi sche Boeing te wreken, men er beter aan gedaan zou hebben zo'n „wraakoefening op bezet gebied" (de door Israël bezette gebieden) te houden. Door het overlijden van een overlevende is het aantal slachtoffers van het neerschieten van de Boeing gestegen tot 107. Openbaar vervoer moet zichzelf verkopen Onze regering heeft, samen met het parlement, deze week In de Tweede Kamer weer de nodge moeite gedaan om de lawine van ge- motosiseerd verkeer te stuiten en de kansen voor het openbaar ver voer te verbeteren. Aan twee middelen wordt daarbij de voorkeur gegeven: het financieel onaantrekkelijk maken om te blijven autorijden en het verscherpen van allerlei voorschriften waaronder in agglomeraties die nu ai lij den aan verkeersconstipatie de wegen, straten en pleinen niet lan ger een langzaam voortschuifelende sliert bewegend blik zullen zijn. Zal het doeltreffend helpen? We zijn er niet zeker van. Want bij di verse maatregelen in het recente verleden is gebleken, hoe het ge motoriseerd verkeer' wel klaagt over en protesteert tegen stijgende kosten, maar dat slechts weinig mensen het gaspedaal minder ge bruiken. Van de tien Nederlanders die weer naar de fiets grijpen, doen de meesten dit uit ideële overwegingen of omwille van hun ge zondheid. Wanneer de overheid succes wil hebben met haar offensief tegen de auto, zal in de eerste plaats het openbaar vervoer zich in de markt ■moeten prijzen. Dan komen daarbij ook wel financiële zaken als de hoogte van de tarieven aan de orde, maar in de eerste plaats de mogelijkheden welke het openbaar vervoer biedt om zich te ver plaatsen. Dan gaat het dus om trajecten, gunstige overstapmoge lijkheden, tijdsduur, dienstregelingen en andere zaken welke met service in algemene zin te maken hebben. Dat autorijden, juist als het zich beperkt tot naar het werk en naar huis rijden, een dure affaire is, weten de meeste Nederlanders al lang. Zij zullen van de stijgende kosten evenwel pas dan een door slaggevende factor maken, als hen duidelijk wordt, hoe het open baar vervoer om andere redenen te prefereren valt. Dit betreft dan vooral het overbruggen van een afstand woning—werk v.v. Want voor recreatieve doeleinden ligt de kwestie auto-openbaar ver voer weer heel anders. Daar gaan, vooral bij gezinnen met kinde ren, de kosten wel een belangrijke rol meespelen. Ook voor nict-parlementariërs Bijna hetzelfde ogenblik dat hij aftrad als staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken heeft K.V.P.-Kamerlid Westerterp een ini- tiatiefwet ingediend voor rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pese parlement. Zulke rechtstreeks verkiezingen vinden zij een goed doel daar ze het geëigende middel zijn om met betrekking tot het Europees parle ment de apathie bij de publieke opinie te breken. Maar tevens zijn we blij met een onderdeel van Westerterp's voorstel: de mogelijk heid openen om ook Nederlanders die geen lid zijn van de Staten- Generaal naar Straatsburg af te vaardigen. Daarvoor hebben wij vroeger al ettelijke malen gepleit. Om twee re denen: ten eerste omdat dan ook capabele mensen ingeschakeld kunnen worden die geen lid van het Nederlands parlement kunnen of willen worden; ten tweede dat Nederland op die manier voor het Europese parlement mensen kan inschakelen die alle tijd welke ze voor de politiek beschikbaar stellen, gebruiken voor de Europese politiek. Voor de „gewone" leden van ons nationale parlement betekent dit te vens meert ijd om in Den Haag te blijven en om rechtstreekse con tacten te onderhouden met hun kiezers. Het een zowel als het ander lijkt ons dringend gewenst. Concluderend: de initiatiefwet-Westerterp verdient voorkeur boven het wetsontwerp dat hij als staatssecretaris heeft ingediend. inblik bood het Waterloo Station in het door stakingen geteisterde Londen. Voor de tweede :ht dagen gooiden de Britse treinmachinisten er het bijltje bij neer en zat er voor de Engelsen rs op dan andere vervoersmogelijkheden te zoeken. (Van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN Voor de tweede maal In nauwelijks een weck zijn gisteren Britten gedwongen ge weest een vrije dag te nemen wegens een natio nale spoorwegstaking. Ofschoon het opnieuw een nationale spoorstaking van slechts één dag was, wordt algemeen gevreesd, dat heel het land de naweeën ervan nog gewaar zou worden tot begin volgende week, temeer daar de spoorarbeiders ook van plan zijn om vanaf 11 maart iedere zon dag geen enkele trein te laten rijden. De treinbestuurders eisen een loonsverhoging van 9,25 pond, die hun basisloon op 40 pond per week zou brengen. De Britse spoorwegen bieden slechts 33,50 pond aan. De gevolgen van de nationale spoorstaking werden gisteren weer het ergste gevoeld in Groot-Lon- den, waar het woensdag al een complete chaos was, omdat de bestuurders van ruim 1000 trei nen, die de verbindingen moeten verzekeren tus sen de hoofdstad en plaatsen in Zuid-Oost Enge land, plotseling het werk een dag eerder neerleg den. De meeste automobilisten waren vanmorgen vroeg uit de veren om in centraal Londen een parkeerplaats te kunnen veroveren. Voor de vele laatkomers, die wieltje voor wieltje naar de grootstad sukkelden, was deze langdurige inspan ning om negen uur al verloren moeite. Het normale leven in Groot-Brittannië dreigt nu langzaam maar zeker compleet stil te vallen. In Zuid-Engeland wordt de sladsgasvoorzlening ver moedelijk zondag te middernacht stopgezet. In ziekenhuizen van de nationale gezondheidsdienst veldbranden de dokters en verpleegster* vuil en besmet linnen om massale infectie te voorkomen. Ook in de Britse mijnen dreigt nu een algemene staking. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland zal een brief s(uren naar de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid met het verzoek in Den Haag, Leiden en Rotterdam opleidings instituten voor verpleegkundigen te stichten bulten verpleegin richtingen. er veel bezwaren kleven aan op leidingen voor verpleegkundigen in ziekenhuizen e.d.: „Door de vermenging in de positie werk- nemér-leerling ontstaat vaak 'n onredelijke druk op de jonge werknemers. Als gevolg hiervan neemt het aantal gegadigden steeds meer af". De Jeugdraad wil nu, naar voor beeld van Eindhoven, dergelijke De Jeugdraad is van oordeel dat instituten in genoemde steden. Temeer ook „omdat deze jonge ren in de steek zijn gelaten en veel te kort komen". Gisteren kwam dit ter sprake tijdens een openbare vergadering van de Jeugdraad in Den Haag. Even eens werd besloten om zich te gaan buigen over een advies over het vraagstuk „in hoeverre plaatselijke jeugdraden zich be zig moeten houden met politieke vorming van jongeren". Met name was dit advies gevraagd door de Rijswijkse Jeugd Aktie. Als datum voor de jaarlijkse raadsvergadering werd vastge steld 24 april. Onderwerp is dan „agressief gedrag". Voor deze bijeenkomst in het Provincie huls zullen als sprekers worden uitgenodigd een criminoloog, bioloog en sociaal-psycholoog. De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland mr. M. Vro lijk heeft toegezegd de vergade ring te zullen bijwonen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9