Verslaving wordt met paplepel ingegoten ÊcidócSomcuit Deze ramp voert tot ondergang leidse spaarbank AKKOORD TARIEVEN CHARTER VLUCHTEN Üfe®sa Winterkleding in winkels liggen Dr. D. C. Goedhart Redelijk rendement invest erin gsheffing WERKLOZE ACADEMICI MARKTEN ZATERDAG 3 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Er zijn belangrijke aanwij zingen dat in de zeer vroe ge jeugdd e oorzaken lig gen, van verslaving op la tere leeftijd aan drugs, al cohol en slaaptabletten. Verslaving wordt als het ware met de paplepel inge goten. Ik geloof dat ik nu gevonden heb wat er in die paplepel zit. Het is een hy pothese, die in de weten schap tot nu toe over het hoofd is gezien, en die wil ik gaan bewijzen." Dit zegt de Haagse zenuwarts D. C. Goedhart, die overigens niet wil zeggen wat zijn hypothese inhoudt, omdat hij bang is dat zijn onderzoek zal belemmeren. Een week geleden kwam hij in het nieuws toen hij in bijna al le Nederlandse bladen een op roep plaatste met het verzoek ,,Ik heb een paar honderd ouders nodig om mijn stelling te kun nen bewijzen. Het enige wat deze ouders hoeven te doen is een vragenlijst invullen met doodgewone vragen als: „Was het kind bij de geboorte bleek, huilde het als het vuile luiers had". Maar uit de geringe aan melding blijkt wel dat er bij de ouders nog altijd een zekere weerstand is om hier over te praten." Dr. Goedhart die als analyticus veel werkt met zowel kinderen als volwassenen heeft zijn hypo these al met diverse deskundi gen doorgesproken. „Meestal krijg ik te horen dat het veel te simpel is wat ik denk, maar ik wil het toch bewijzen. Het kan wel een jaar of vier duren voor dat er resultaten zijn." In die tussentijd zal de gezond heidsorganisatie TNO het onder zoek steunen. „Het TNO gaat dierproeven in dit verband paalde dingen," zegt dokter Goedhart die zijn medische car rière begon als dierenarts. Verslaafden zelf heeft hij voor zijn onderzoek niet nodig. „Die kunnen zich niets herinneren uit hun eerste levensjaren". Overi gens heeft dokter Goedhart in zijn beroep niet te maken met verslaafde jongeren. „Ik ben me toevallig hiervoor gaan inte resseren. Wat mij boeit is waar om die kinderen nou juist ver slaafd raken en niet bijvoor beeld gaan stelen. Ik kan wel zeggen dat het nemen van ver schillende verslavende middelen allemaal een andere achter grond heeft." Met de uitkomsten van het onder zoek hoopt dokter Goedhart een sterker accent te kunnen leggen op de preventie. Dat- een dokter zich met dit onderzoek belast vindt hij niet vreemd: „De dok ter is waarschijnlijk ook de eer- Aartsbisdom Paramaribo Paramaribo (ANP) Er is nog geen oplossing bereikt in Paramaribo. De twee partijen, regering en vak beweging, hebben elkaar nog niet gevonden en de commissie van goede dien sten die wil bemiddelen dreigt in de poging zeJfs te stranden. En van de zeven tien personen die deze week zijn aangehouden is nog niemand vrijgelaten. Het blad van het aartsbisdom Pa ramaribo „Omhoog" publiceert deze week een foto van het af gebrande elastingkantoor. Het schrijft daarbij: „In het land van de lach is de vreugde verstomd. Zeer kostbare instru menten, onbetaalbare gegevens, onschatbare moeite en werku ren gingen op in verslindend vuur. Een rampzalige puinhoop bleef over. Wie heeft de schuld? Zij die stoken met vuur, zij die stoken met woorden. Natuurlijk geeft de een de ander de schuld. Intussen is het land en de bevolking van miljoenen be roofd en kan het gouvernement moeilijk nog zijn betalingen doen. Een ramp die voert tot Staten van Suriname hebben be sloten met alle hun ten dienste staande middelen, zowel binnen als buitenparlementair de aan slag van de regering op de fun damentele menselijke en vakondsrechten ongedaan te maken. Euthanasie Geen straf vervolging Friese artsen DEN HAAG (ANP) Er ral geen vervolging worden inge steld tegen dc (18) Friese art sen, die verklaarden dat rij „ook eenmaal euthanasie heb ben toegepast". Minister Van Agt (Justitie) beeft de Tweede Kamer meegedeeld dat bet openbaar ministerie vooralsnog niet in staat Is een strafvervol ging in overweging te nemen. Dc afgelegde verklaring, aldus de bewindsman, maakt deze artsen niet tot verdachten en de ver klaring „biedt derhalve geen voldoende aanknopingspunt voor het verrichten van daden van strafvordering". Uit het ant woord blijkt, dat het Openbaar Ministerie tot dusver evenmin op andere wijze kennis heeft ge kregen van gegevens die een strafrechtelijk onderzoek moge lijk en wenselijk zouden maken. De suggestie van het kamerlid K. Beuker (RKPN) om het open baar ministerie te vragen een vervolging tegen deze Friese artsen in te stellen is door de minister afgewezen. Papado- poulus waarschuwt studenten ATHENE (AP) De Griekse premier Papadopoulos heeft uni versitaire bestuurders en stu- dentencomité's laten weten dat zijn regering alle krachten die zich keren tegen de vrede en de openbare orde zal vernietigen. Sprekende over de recente studen tenwoelingen beschuldigde Pa padopoulos een aan complexen lijdende minderheid van hen die men in linkse kringen aantreft verantwoordelijk te zijn voor de bijna dagelijkse botsingen tus sen studenten en de politie in Athene. Hij vertelde professoren en studen ten dat een minderheid psycho logische chantage pleegt op de studentenmassa. „Wij zullen ten koste van elk offer de vrede en de openbare orde veilig stellen. Er is geen marge voor experi menten. Wij zullen alle krachten die de vrede en de openbare orde aantasten Vernietigen. Onze nationale turnkampioene en sportvrouw \«an het jaar, Ans van Gerwen, is gisteren in Eindhoven in het huwelijk getreden. Bij het uitgaan van de kerk vormden turnsters een levende ereboog voor het bruidspaar. Voor Den Haag matig effect O O DEN HAAG De heffing van 40 procent op nieuwe be drijfsgebouwen in het westen van het land zal het rende ment van een onderneming niet in belangrijke mate aan tasten. Berekeningen hebben uitgewezen, dat als men van een nieuw project een rendement op het totale in het pro ject te steken vermogen van 10 procent verwacht, door de heffing deze verwachting in de meeste gevallen tot een rendement tussen 9 en 9,5 procent zal moeten worden be perkt. (ADVERTENTIE) Gebouw stort in: 7 doden Bailey's Cross Roads (Virginia) (AFP). Zes etages van een in aanbouw zijnd gebouw van 26 verdiepingen in Bailey's Cross Roads in de Amerikaanse staat Virginia zijn gisteren in gestort. Zeven doden zijn reeds geborgen. Er moeten nog zeker 17 mensen onder het puin lig- 7% rente op spaardeposito's voor 3, 4 of 5 jaar vast naar keuze van de spaarder. Minister Langman van Economi sche Zaken heeft de Tweede Kamer deze berekening voorge legd in zijn memorie van ant woord op vele Kamervragen be treffende het wetsontwerp tot het invoeren van een selectieve investeringsheffing. Door middel van een heffing wil de regering bereiken, dat ondernemers, die niet perse in de Randstad thuis horen, zich elders in Nederland gaan vestigen. Tot diegenen, die van mening zijn, dat de heffing hoger dan wel minder hoog moet zijn, zegt de bewindsman, dat de heffing een zodanig finan cieel verschil moet maken, dat degene die in het westen een nieuw project wil opzetten, zich ernstig gaat afvragen of zijn voorkeur voor het westen wel op voldoende gronden steunt. Maar tegelijk moet de heffing niet zo zwaar zijn, dat voor de genen, die inderaad geldige ar gumenten hebben om het wes ten als vestigingsplaats te kie zen, uitvoering van hun project volkomen onaantrekkelijk wordt. Met betrekking tot Den Haag wordt opgemerkt, dat het wets ontwerp een gematigd afrem- mingsbeleid beoogt en dat voor de Haagse agglomeratie derhal ve een gematigd effect wordt verwacht. „Mochten zich desal niettemin ongewenste ontwikke lingen voordoen dan biedt de re geling voldoende mogelijkheden tot bijsturing", aldus de minis ter, die hervatting van het ge voerde ambtelijke beraad voor staat om de ontwikkelingen bij de uitvoering van de spreiding op de voet te kunnen volgen. SCHIPHOL (ANP) De tarieven voor de goedkope char tervluchten op de Noordatlantische routes zullen mini maal 512 moeten gaan kosten. De vertegenwoordigers van de rijksluchtvaartdiensten van de West-Europese lan den hebben daarover in Parijs overeenstemming bereikt. Voor deze prijs zal men in het laagseizoen, dat loopt van 15 ok tober tot 1 juni, met een char tervlucht, waarvoor men drie maanden van te voren moet boeken, van Amsterdam naar New York kunnen vliegen. Met deze beslissing is een einde gekomen aan de onzekerheid over de tarieven en de veran derde voorwaarden voor het Noordatlantische charterver- keer, die vanaf december van het vorig jaar heeft geduurd. Over de tarieven voor de lijndien sten zijn geen omlijnde maatre gelen genomen. De overheids vertegenwoordigers hebben be sloten hun maatschappijen tot 10 maart a.s. de gelegenheid te geven zelf een oplossing te vin den, op basis van de tarieven die golden vóór 31 januari j.l. Mochten de maatschappijen niet tot een besluit zijn gekomen, dan zullen de betrokken regerin gen met ingang van 1 april a.s. de minimum tarieven bepalen. Het retourtarief van de IATA- maatschappijen op het ogenblik voor een retourvlucht van sterdam naar New-York be draagt 751; de voorstellen voor de KLM voor haar tarie ven na 1 opril bevatten een laagste tarief op dit traject van 587. VASTENBRIEF 1973 Camenvallend met een hoog-oplaaiend conflict bij loononderhande- lingen zal Vastenbrief 1973 van het Nederlands episcopaat ook onder niet-katholieken opgevat worden als een actueel stuk. De brief met zijn titel „Welvaart, verantwoordelijkheid en versobering" raakt inderdaad een paar zaken die momenteel in Nederland ac tueel zijn; het episcopaat merkt overigens wel in een voetnoot hier bij op, ervan overtuigd te zijn dat de Nederlandse katholieken hun verantwoordelijkheid in eigen situatie het best zelf kunnen concreti seren, reden waarom de bisschoppen zich van nadere preciseringen onthouden. Dat doen ze ook op een ander punt, dat we eigenlijk veel belangrijker vinden: de enorme verschillen in welvaart en welzijn op wereldni veau. Wie in de Vastenbrief 1973 niet naar paragrafen speurt of naar een bruikbaar citaat voor een deelprobleem, maar naar de tendens in hoofdzaken, zal - menen we - moeten concluderen dat op lossing van de wereldnood de eerste taak is die om bewustzijn van verantwoordelijkheid, dus om versobering vraagt. In eigen land hebben we nog gevallen (bijvoorbeeld de gastarbeiders) die van de wereldnood een direct aanwijsbaar onderdeel vormen. Ergens zou het derhalve veel beter zijn de verschillen in bezit en inkomen niet in de eerste plaats te verkleinen door hetzelfde bedrag in eigen land op een wat andere manier onderling te verdelen. Een betere concretisering van wat de bisschoppen bedoelen lijkt om bij voorbeeld met fiscale middelen - van winsten en hoge inkomens een betekenisvol deel af te romen, welk deel dan ter beschikking van noodlijdenden in de arme landen wordt gegeven. Solidariteit TYe Nederlandse bisschoppen hebben deze brief geschreven vanuit de solidariteitsgedachte. In dit opzicht is het een helder, goed en ondanks voorzichtige formuleringen ergens toch ook wel een bewo gen stuk. Er wordt royaal geput uit het Evangelie om te adstrueren, dat God de ongerechtigheid van economische overvloed voor de een en so ciale ellende voor de ander niet wil; Jezus wordt getekend als ie mand die solidariteit propageerde. Onze samenleving klopt niet met wat Hij ons leert, constateren de bisschoppen. En zij maken dan de voor menigeen toch wel rake opmerking dat het weinig zin heeft om voor structuurwijziging te praten als men zelf niet bereid is zichzelf te veranderen. Het sterk individualisme wordt gewraakt en niet alleen op het gebied van geld verdienen, maar ook bij opvoeding, inclusief onderwijs. Binnen het korte bestek dat de bisschoppen zich hier konden gun nen, zou dit misverstand kunnen wekken; maar minder individualis me betekent beslist niet dat daarmee afremmen van de ontplooiing der eigen persoonlijkheid wordt gevraagd. De talenten die men ge kregen heeft, moet men benutten; ook dat staat in het Evangelie, maar het moet niet ten koste van de kansen van de andere gaan. Kritische vraag "Ten kritische vraag tot slot. In de proloog op deze brief zeggen de bisschoppen dat wanneer zij voor de versobering pleiten met een maatschappij-betrokken accent, dit geenszins gebeurt, omdat ze vun oordeel zouden zijn dat deze de belangloze, helemaal op God-gerich te onthechting zou kunnen vervangen. Wanneer geven de bischoppen, in voor iedereen begrijpelijke woor den. daarover een visie voor bun gelovigen en niet-katholieke be langstellenden in Nederland? "Dij de tienduizenden andere arbeidsgegadigden die als werkeloos in- geschreven staan, zinken ze een beetje in het niet: de ruim zeven tienhonderd academici die na hun universitaire studie niet aun de slag zijn kunnen komen. Hoewel dit voor betrokkenen alleen maar triest is, het cijfer op zich zelf baart minder zorgen dan de mogelijkheid dat het bij verdere uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs alleen maar hoger zal worden. Het staaft ons in de reeds eerder uitgesproken mening, dat de juiste theorie „bij het onderwijs gelijke kansen voor iedereen" in de praktijk tot ernstige frustraties leiden kan. Is er een remedie? Wij herhalen: noodzakelijk is de grootst mogelijke aandacht voor be roepsvoorlichting op basis van betrouwbare gegevens. Daarnaast minder specialisatie en meer vorming bij de havengroepen van het voortgezet onderwijs: het VWO zowel als het HAVO. In het kader van dit laatste ligt dan opgesloten grote waakzaamheid tegen druk van bovenaf, om het onderwijs in hogere klassen gym nasium en atheneum zo in te richten dat het eenzijdig geGnt is op bepaalde studierichtingen aan universiteiten en hogescholen. Ford verhoogt zijn prijzen AMSTERDAM (ANP) Ford Nederland heeft een aantal per sonenautotypen in ons land in prijs verhoogd. Een en ander is het gevolg van dc loon- en kostenstijgingen in het produk- tieproces. Alle typen van de Escort-serie zijn 3.3 procent in prijs geste gen, de Capri 4,9 procent, Tau- nus 1300 en 1600 2,2 tot 2,6 pro cent en de overige Taunustypen 3 procent. Geen prijsverhogin gen werden toegepast op de nieuwe Consul/Granada-serie. premier Lynch versloeg. Zachte winter streng voor winkelbedrijven Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Winter tot nu toe zacht en droog" meldden wij eerder deze week. Klima tologisch bezien Is dat ook wel zo. Er zijn echter groe peringen in ons land die deze winter, evenals de vorige er varen als een wel bijzonder bittere en st/renge. In de winkels blijven de voorraden specifieke winterkleding lig gen. Alleen de ski-kleding vindt een redelijke aftrek. De omzet van wollen dekens dreigt in 'n ongekend diepte punt te raken, evenals de verkoop van elektrische de kens. Wie er in november over dacht deze winter een nieuwe jas te kopen is daar waarschijn lijk door het milde karakter van het weer van de afgelo pen maanden op terug geko men. Dat was dan ook duide lijk aan de uitverkoop te merken. Wintermantels gin gen en grote hoeveelheden voor ongekend lage prijzen de deur uit. En waarom de wintergarderobe uitgebreid met onelegante dikke truien als een tricotpolo-shirtje ook voldoende warmte geeft.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7