KUNST OP ZICHT Sociaal bewogen architecten geven gratis bouwadvies Poe-collage van Imperium „Wat nu, wat nu, de man is stapelgek" Leo Bolt exposeert bij drukkerij DB Concert van muziekschool Bollenstreek AIC-Rijnland staat voor iedereen open kunst Ontwerper „Sleutel" PAGINA 5 ZATERDAG 3 MAART 1973 LEIDSE COURANT - v I LEIDEN Toneelgroep Imperium speelt vrijdag 10 maart de pre mière van „Fantastische Vertellingen". Het is een collage van ver tellingen van Edgar Allan Poe, in scène gezet en gemaakt door de spelers onder leiding van Rein Edzard. Men heeft geprobeerd iets van de bizarre en tegelijk speelse sfeer uit Poe's verhalen tot leven te brengen. De titel van de collage is ^Wat nu; de man is stapel gek, hij is door een tarantula gebeten". Rein Edzard schrijft in de Impie- folder over het werk: Een ding staat vast, dat het niet in de eerste plaats onze opzet is om u vanavond een brok griezelen te verkopen. Het is de bedoeling geweest te kijken waar de uiter ste emoties in de fantastische situaties uit Poe's verhalen nog herkenbaar en hervoelbaar zijn voor ons nuchtere Hollanders in ons zo rustige landje". Edgar Allan Poe werd in 1809 in Amerika geboren. Zijn ouders rondreizende toneelspelers stierven toen hij 2 jaar was. Dank zij de zorg van een rijke Het raadsel van fantastische vertellingen koopman kon hij later gaan stu deren, eerst in Londen, daarna in de Verenigde Staten, waar hij van twee universiteiten werd weggestuurd wegens wangedrag. Hij begon verhalen te schrijven voor tijdschriften. Als kind had hij al armoede en ellende mee gemaakt, later werd hij er niet van verlost. Dit leidde ertoe, dat hij door de „Tarantula" van de drank" werd gebeten. Vermoe delijk heeft het alcoholisme zijn werk sterk beïnvloed. Zijn huwelijk was een kort leven beschoren. Na de dood van zijn vrouw zwierf Poe twee Jaar doelloos rond en kwam weer te recht in Baltimore, waar hij vóór zijn huwelijk een tijdlang bij zijn tante had gewoond. Daar stierf hij op 40-jarige leef tijd in 1849 in grote armoede en eenzaamheid. Poe's werk heeft veel verschillen de facetten: detectives, ver schrikkingen, bedreigde en be dreigende mens, moordachter- gronden, het bovenaardse en wonderlijke. Stof die velen al jaren bezig houdt, zoals Impe rium nu. Of ze het raadsel Poe oplossen, of op zijn minst over brengen zal 10 maart blijken. Imperium, theater Ve«te«traat 40, tel. 41033. Collaite van Poe. Prendre 10 maart, verder 16. 11, 23. 24. 30 en 31 maart, 6. 1, 13. 14, 27 en 2S april, SS 11 en 12 mei. Telefonl*ch benpreken elke donderdag avond voortgaande aan de epeel- nvond. Een van de weefkleden van Inesz Wendt, LEIDEN In sociëteit Burgers is tot 1 april een tentoonstelling van Mona en Lydia Mercedes Luyten en Ellen van de werkplaats De Bange Duivel. Vesten, wand kleden, borduursels en pop pen zijn er te zien. Sassenheim Maandag 12 maart zal in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan een concert worden gegeven door leerkrach ten van de Stichting Muziek school Bloembollenstreek. De muziekschool telt thans ruim 1100 leerlingen en 42 docenten. Enkele van deze docenten heb ben het plan opgevat naast de gebruikelijke jaarlijkse leerlin genuitvoering ook eens een „echt" concert .te geven Hierbij kunnen opders en leer lingen, maar ook andere belang stellenden, nu eens horen wat de mogelijkheden van de onder scheiden instrumenten zijn. Het programma is in zeker op zicht „licht" te noemen. Men kan onder meer luisteren naar een piano-quatre-mains sonate van Mozart, een klarinet-sonate van Poulenc, Syrinx voor dwarsfluit solo van Debussy, de „Variations Brillantes" van Chopin en „Der Hirt auf dem Felsen" voor sopraan, klarinet en piano. Utvoerenden: Reggie Meijler, Thea Deutekom, Henny Drost en Gé van der Steen pia no, Renée Wagenaar sopraan, Mathiau Dirven, dwarsfluit en Wim van Duijn, klarinet. Toe gangskaarten zijn vanaf half acht aan de zaal verkrijgbaar- Steeds meer mensen, vooral kinderen gaan iets „aan muziek" doen. LEIDEN Bij drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat gaat maandag de tweede ex positie open. Leo Bolt toont grafisch werk, reliëfdrukken en grafische objecten. Hij laat in zijn werk een voorkeur zien voor primaire kleuren, waarbij het wit de boven toon voert. Bolt's visuele instelling werd sterk ontwikkeld door Jaques Jansen en Jan van Keulen, leraren aan de Koninklijke Academie voor Beeldende kunsten in Den Haag. „Ik visualiseer ideeën", zegt Bolt en hij tracht zich hierbij telkens te laten inspireren door gewone, dagelijkse dingen en door zijn favoriete klassieke muziek. Leo Bolt werd geboren op 28 maart 1944 in Voorburg. Hij stu deerde vier jaar aan de afdeling publiciteitsvormgeving van de Haagse academie. In 1967 maakte hij zijn expositiedebuut tijdens een groepstentoonstelling in de Voorburgse jongerensocië- teit, waar hij een eervolle ver melding kreeg. Tot vorig jaar werkte hij op verschillende re- clamebureau's. Hij verzorgde onder andere mede de ge zichtsbepaling van de Luchtha ven Rotterdam en de hotelgroep Krasnapolsky. In 1972 besloot hij op free lance- basis te gaan werken. Boven dien sloot hij zich aan bij de „Witte Werkplaats" een ontwer persorganisatie, die zich in het bijzonder richt op de creativiteit van zowel haar leden als van haar cliënten. In Den Haag en omgeving geniet Leo Bolt bekendheid als ontwer per van het maandblad „Sleu tel", de periodiek van het Haags Cultureel Paspoort voor Jongeren. Inez Wendt exposeert in De Schakel LEIDSCHENDAM In het Stilte centrum „De Schakel", Berken- hove 13 In Leldschendam expo seert Inez Wendt geweven wandtapijten. De tentoonstelling wordt vanmiddag geopend door de Leidse kunstschilder Willem Breddels. De tentoonstelling is georganiseerd door d« Leid- schendamse kunstenaarsvereni ging K-70. Inez Wendt heeft afgelopen maand haar werk laten zien in kabinet Gaper in Leiden. Haar expositiedebuut maakte zij op de Triënnale die in mei van het vorige jaar werd gehouden in De Lakenhal. Zij is geboren op 3 februari in Leiden. Bij handweverij „De gouden spin" in Oud Ade kreeg zij de opleiding voor handweef ster. Vanaf haar zestiende jaar voert zij al opdrachten uit bij „De Gouden Spin". Zij heeft on dermeer gewerkt voor het hoofdbureau van politie in Bre da. De lagere school in de Ti- morstraat te Leiden, de Sint Pancrasschool te Leiden en de Paulus HBS in Tilburg. Voor eventuele opdrachten is Inez Wendt bereikbaar in haar ate lier: Samuel de Zeehof 20, Doe- zastraat 16, Lelden. Expoaltln MPofklclen Inn Wrnül, Pa gekakel. Berkeakeve It, '-yttHi- dam. Mn. 13-16-15 uur, ill. t/m ca. 11-16.15 uur, do. 20.15-21 uur. Tut 29 Lelden Ter bestrijding van veel onwetendheid op bouwgebied en al- - les wat daarmee samenhangt maar ook om de welig heersende beunhazerij in hun vak zoveel mogelijk tegen te gaan wil een groep architecten informatie en voorlichting verstrekken aan ledereen die iets wil weten over zaken, vragen en problemen betreffende het bouwen in de meest ruime zin van het woord: nieuwbouw, rehabili tatie, renovatie en restauratie maar ook verbouw, onderhoud, wo ningverbetering, materiaaltoepassing, kleurkeuze, reclameobjecten enzovoorts. Deze voor Leiden en verre omgeving nieuwe architec ten-activiteiten wordt verzorgd door de kring Leiden van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). De (gratis) adviezen zullen worden verstrekt door het thans ingestelde Architecten Informatie Centrum (AIC-Rijnland). Het AIC dat in zijn opzet sterk doet denken aan het werk der wetswinkeltjes die gratis juridische bijstand geven, zal wekelijks zitting houden op de donderdagse „koopavond" in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 te Leiden. Van half acht tot half tien kan men daar dan te recht. Niet alleen particulieren zijn dan welkom, maar net zo goed ondernemers, bedrijven, instel lingen. verenigingen en mogelijk andere instan ties. Het AIC heeft wel bepaald dat men vooraf telefonisch een afspraak dient te maken (tel. 01710-26385, op alle werkdagen tussen 14.00 en opknappen zijn vaak hard nodig. 17.00 uur) Men wil de potentiële .cliënten" na melijk serieus bedienen. „Inderdaad willen wij van deze mogelijkheid tot adviseren een serieuze affaire maken", aldus de heer G. B. Bellaard hbo, architect BNA van het Leidse architectenbureau Schutte en Bellaard. te vens voorzitter van de kring Leiden. „De archi tectenwereld wil zich wat meer op sociaal terrein bewegen. Dit informatiewerk kent men in Rotter dam al bijna drie jaar. Ook in Haarlem en Gro ningen bestaan thans van dergelijke centra, die ruime belangstelling genieten. Hoe het in Leiden zal gaan lopen, weten we nog niet; we trekken in dit opzicht een wissel op de toekomst. In principe willen wij de mensen inlichten over de konsekwen- ties van het bouwen. We zitten werkelijk niet om werk verlegen, maar we schrikken vaak van wat om ons heen gebeurt. Kijk maar eens naar onze oude binnensteden, naar vervallen dorpskernen. Niet zelden, zie je een akelig rot karakter. Ieder een knoeit; het zijn blindedarmgevallen, die niet geopereerd mogen worden." Architekt Bellaard en zijn confraters BNA (met een gedegen opleiding van 8 Jaar) schamen zich dood als ze zien wat er alom rond de bouw ge schiedt. „Maar men schroomt naar een architekt te gaan. Het zijn de kosten die de mensen af schrikken. Die drempelvrees hoeft niet te be staan. We hebben een flexibel team. Onze kring telt ongeveer 40 leden. Wie wil. kan zijn inbreng in het centrum hebben. Voorlopig is een groepje van een acht man samengesteld die het werk in de regio Rijnland gaan starten. Wat binnenkomt doen we. We maken geen bouwplannen, maar bijvoorbeeld bij kleinere gevallen zetten we wel wat krabbeltjes." 7 a's gezegd In de adv'ezen gratis. Ind ?n u t het informat e' en opdracht zou vallen, wordt de d v?rw:-cn naar r:n architecten bureau of c n a "mem r, of naar nstallrteurs op rlèl s IJ D óuw van het AIC wi li n hun bezoekers een goede richting wijzen. Niets is te gek. Het kan om een dakkapelletje gaan, om een uit bouwsel op een binnenplaatsje, het verlengen van de woonkamer. Allemaal zaken, waarmee de welstands- schoonheids- en bouwcommissies te maken hebben. „Maar", zo zegt de heer Bel laard, „een welstandscommissie zegt altijd wat niet mag, en nooit hoe het dan wal moet. Inmid dels zjn de welstandscommissies in deze regio op de hoogte gebracht van de komende werk zaamheden van ons informatiecentrum. Bij deze commissies is de bereidheid aanwezig om men sen naar ons centrum te verwijzen. Dat is al een belangrjk ding. Vanzelfsprekend heeft het AIC-R jnland oog voor de problematiek van een binnenstad, u st her- om al heeft het bondshoofdbestuur geld uit de kas besch kbaar g stcld voor het adv. «werk in Lei den, waar een precaire s tuatie heerst. Maar de belangstelling geldt niet uitsluitend de nare plek ken in de city. „Wij zijn er evengoed voor de nieuwbouw, voor fabrieken, noem maar op. Het is vreemd, dat men soms geen weg weet om tot realisatie van een plan te komen. Niet zelden ook wil men b.v. de routine van een gemeente niet volgen. Wij willen nu trachten een stuk onduide lijkheid in de bouw weg te nemen." Ook architekten zijn mensen die een redelijke bo terham willen verdienen. Wat dit aangaat hebben ze ook geen klagen en het informatiecentrum is geen stuk reclame of aanbeveling. Het prikt ar- ch.crkt Bellaard c.s. echter al heel lang, dat b.j hcc oou.ven of verbouwen fnrhaald'l-jk een fou tieve weg wordt bewandeld. Wie een oud huis wil op.;.iappcn w.ndt zich meestal rechtstreeks tot e n aan nier. Collega A. T. Kraan: „Dit Is net do weg, net de aak van een aannemer, die puur op winst draait. Daarom is het begrip „revolutie bouw" ingeburgerd geraakt." Het bouwen kan in veel gevallen beter en goedko per. Dat de overweging die door het AIC-Rijn land gehanteerd gaat worden. Architekt Bel laard: „Wie een oud huls wil kopen kan bij ons aankloppen: we willen gerust gaan kijken, wat het opknappen van zo'n pand zou moeten gaan kosten. Gratis. Alleen als we er een reis voor moeten maken komt het pro-deo-karakter van ons werk natuurlijk wat in het gedrang. Dat kan men begrijpen. De belangrijkste kant van ons centrum blijft, dat wij de maatschappij willen dienen op meer sociaal vlak. Officieus zijn we daar deze week mee begonnen. Volgende week donderdag 8 maart, is de officiële ingebruikname van het AIC. We hopen, dot wethouder Kret zo ver hersteld zal zijn, dat bij de opening kan ver richten, aldus de heer Belluard, die het overigens voor Leiden een treurige zaak blijft vinden, dat er voor de binnenstad nog steeds geen bestem mingsplan bestaat. Het AIC-Rijnland een soort Eerste Hulp bij (het voorkomen van) bouwongelukken zet zich schrap. Men kan er terecht niet alleen om advies over hei hoe en waarom, maar ook betreffende uitvo.rng, keuze van architect, aannemer, tech- Tï.3che .ni.all.' bureaus, bedr Jven, leveranciers en wat al nu: r. De „bed ening" van het centrum •.relet z ch vcr-e. u.t dan alleen het Rijnland; c,«k o. van tie V ustreck, de Bollenstreek en het duingebied, van Gouda tot Lisse cn van Alkemade tot Voorschoten, kunnen wekelijks in het Leidsche Volkshuis hun bouwllcht komen op steken. Ton Pleters Wat een visitekaartje voor de binnenstad zou moeten zijn, ziet er nu zó uit", vinden de BNA-architecten spijtig.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5