Gemeente Lisse was te gast in 'De Poel' V, stad en streeknieuws 4#* SOCIALE MISSTANDEN IN LEIDEN OORZAAK VAN CRIMINALITEIT Stichting H.WJ. vraagt subsidie aan de bedrijven Commentaar Wat is objectief? ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN „Bevolking van Leiden heeft weinig aan vee en evenementen Hervormde kerk weer in gebruik Cactussen: sprookjes OOK Wat u moet weten ZATERDAG 3 MAART 1973 LEIDSE COURANT LISSE Het gemeentebestuur van Lisse is vrijdagavond met de hoofden van de gemeentelij ke diensten te gast geweest bij het gemeenschapscentrum „De Poel" in de Lisser Poelpolder. De bewoners van de Poelpolder hadden al geruime tijd naar een ontmoeting als deze uitgezien. Er bestond dan ook méér dan wat men „warme belangstel ling" pleegt te noemen. Na welkomstwoorden door de voorzitter van „De Poel", de heer Hekking, en door burge meester drs. A. J. Berends, gaf de heer A. J. A. L. Bruggeman, chef Algemene Zaken, een uit eenzetting over de ontwikkeling van de gemeente Lisse. Hij maakte daarbij gebruik van vele kaarten van bestemmings plannen etc. maar hij werd bo vendien terzijde gestaan door het gemeenteraadslid H. A. Smith, die het betoog illustreer de met een collectie bijzonder fraaie en leerzame dia's. Uiter aard lag de nadruk van het ver haal op de ontwikkeling van de Poelpolder, welke nu de laatste fase is ingegaan. Het was bui tengewoon interessant om nu eens te kunnen nagaan, hoe de ontwikkelig van de oorspronke- LEIDEN In Kabinet Ga per. Joh. de Wittstr. 40, ex poseren Hans Dingjan (aqua rellen en tekeningen), Wil lem Breddels (zeefdrukken), Jozef van der Horst (siera den). De tentoonstelling hangt tot 21 maart. Open: di/za 2 tot 5.30 uur, do. ook van 7 tot 9 uur en na tel. af spraak. lijke gemeente Lisse en die van de Poelpolder zich voltrekken en welke plannen er gemaakt worden voor het moment waar op de Poelpolder helemaal is volgebouwd. De heer Roem, hoofd van de Plantsoenendienst, gaf een be schrijving van de Poelpolder, wanneer het bestemmingsplan voltooid is en er alle groenvoor zieningen, waterpartijen en re creatiemogelijkheden „wortel hebben geschoten". De toehoorders waren daarover kennelijk al bij voorbaat zeer in hun schik. Maar ze moeten zich wel realiseren, dat de be- schrijvng van de heer Roem al leen zal kunnen kloppen, als zij, als bewoners, zorgvuldig waken over bomen en planten en hun kinderen leren, groen en bloe men tenminste niet opzettelijk te vernielen. Gemeente en be woners kunnen zelf veel doen om de Poelpolder een plezierige woonwijk te maken maar de burgemeester zei, desgevraagd, geen enkele belofte te kunnen er ook beter zal worden. De be- doen dat het openbaar vervoer langstelling van de NZH voor de Poelpolder is zeer gering. aanwezigen in het Poelhuys. Tweede van links de burgemeester. LEIDEN De Groningers in Leiden, lid van de „Grunneger Verreinen" zijn gisteravond in de Burcht plezierig onder elkaar geweest. De toneelvereniging „Gruno" uit Hilversum zorgdö met de opvoering van het toneelstuk „Zien dochter" voor een genoegelijke sfeer, die na afloop nog enige tijd werd voortgezet. DEN HAAG „Slechte woontoe standen, praktisch geen op- vangscentra en een slecht ge meentelijk beleid ten opzichte van bepaalde jeugdgroepen, is er de oorzaak van dat deze jon ge mensen hier terecht staan", was het scherpe verwijt van de heer Verhaar. Hij, RK reclasse- ringsambtenaar, verdedigde elf jongelui, allen omstreeks twin tig jaar, die zich voor de Haag se arrondissementersrechtbank moesten verantwoorden inzake 26 inbraken cq. vernielingen. De groep uit Leiden pleegde de inbraken voornamelijk in de stad en in de Rijnstreek en maakte daarbij vooral gebruiks goederen buit. Dikwijls richtte zc aanzienlijke schade aan. Dc heer Verhaar had naar aanlei ding van het gebeurde een uit voerige nota samengesteld over de woontoestanden en het leef milieu. Geschikte clubhuizen zijn er nauwelijks, kroegen plenty. Jammer is dat de gemeente, die overigens de overtuiging heeft dat er wat moet veranderen, geen geld heeft om een geschikt alternatief te bieden. De reclassering heeft ook maar weinig mogelijkheden, vanwege het gebrek aan mankracht. „Als deze mensen hun milieu tegen hebben, vervallen zij snel tot drinken en niets doen. Is men eenmaal zover dan is de stap buiten de wetswegen, nog maar een hele kleine." De rechter veroordeelde de ver dachten tot gevangnisstraffen, dachten tot gevangenisstraffen, variërend van zes weken tot drie LEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren stelt nieuwe pogingen in het werk om subsidie te krijgen van het Leidse be drijfsleven. Het stichtingsbestuur heeft een knipselkrant laten s» menstellen, die is toegezonden aan de directies van honderd bedrij ven. De knipselkrant gééft een overzicht van wat dag- en weekbla den het afgelopen jaar over de stichting hebben geschreven. Het stichtingsbestuur heeft dat overzicht vergezeld doen gaan van een brief waarin wordt benadrukt dat 40% van de ruim 250 werkende jongeren die de stichting momenteel onder dak brengt, werkzaam zijn in handel en industrie. Van de jongeren die op de wachtlijst staan, is dat zelfs 50%. Het stichtingsbestuur baseert daarop de me ning, dat het mede een industrieel belang dient.Dat standpunt werd al eerder door de Leidse Vereniging van Industriëlen en door de Kamer van Koophandel ingenomen. De brief eindigt dan ook met het verzoek aan de directies, de stich ting met een bedrag van 500 tegemoet te komen. Ruim twee jaar beijvert zich in Leiden een stichting Huisvesting Werkende Jon geren" voor het onderdak brengen van „de jongen met 120 gulden schoon" (die dan nog vaak een avondschool bezoekt). De stichting exploi teerde in 1972 negentien ei gen panden, 5 gemeentelijke saneringspanden en een huurpand. Daarin vonden 286 mensen (inclusief kinderen) onderdak. Er was een wacht lijst van zeker 300 gegadig den. De meesten van hen gaan steeds moedelozer huis waarts na het spreekuur op de Hooigracht. De huren zijn te hoog: onbe taalbaar voor -„de jongen" „120 gulden schoon". Een werkgroep van het vor mingscentrum „Troef" hèeft daarover vorige week een boekje open gedaan. Een boekje, waaruit blijkt dat de stichting Huisvesting Wer kende Jongeren, wanneer ze al dan niet met de rug te gen de financiële muur op de huidige koers blijft varen, haar doel voorbij schiet: ze "voorziet niet in de woonbe hoefte van de minst draag krachtige werkende jonge- Het stichtingsbestuur heeft naar aanleiding van dat rap port op geen enkele wijze contact opgenomen met de werkgroep. Zijn enige reak- tie was het uitgeven van een knipselkrant, teneinde de geadresseerden „op deze wij ze een objectief beeld te ver schaffen van onze activitei ten". Maar wat is objectief: de knipselkrant geeft alleen de loffelijke publikaties die het afgelopen jaar in dagbla den en periodieken over de stichting verschenen. Het rapport van de werkgroep wordt verzwegen. Zou het stichtingsbestuur bang zijn, dat het bedrijfsleven tot het inzicht komt, dat zijn geld tóch niet het beoogde doel dient. (ADVERTENTIE) GEMEENTE LEIDEN Bij het openbaar gewoon lager en buitengewoon onder wijs bestaat dringend behoefte aan een aantal die zich beschikbaar willen stellen om bij ziekte van het onderwijzend personeel van de scholen als invaller(-ster) op te treden. Gegadigden dienen ten minste over de akte van be kwaamheid als onderwijzer te beschikken. Belangstellenden kunnen zich, ook voor het verkrijgen van inlichtingen, in verbinding stellen met de afdeling Onderwijs, de heer P. G. J. N. Kop, kamer 15, Stadhuis, tel. 01710 - 45344 (toestel 452). NIEUWVEEN In gebouw „Kwiek" hield de Tostiband gisteravond een uitstekend concert. De zaal v tot de laatste plaats gevuld. Op de foto: de ritme-sectie van de band. Sportstichting over Werkgroep 55 LEIDEN Het gemak waarmee de Werkgroep Groenoordhal de belangen van de sportgeoele- ning in Lelden ondergeschikt maakt aan de drang tot vermin dering van het exploitatietekort is teleurstellend, aldus becom mentarieert het bestuur van de Sportstichting het tussentijds advies, dat de Werkgroep on- O Sassenheim Na anderhalf jaar gezwegen te hebben beierden gisteravond weer de klokken van de hervormde kerk in Sas senheim. Het was een blijk van feestelijkheid bij het in gebruik nemen van het gerestaureerde gebouw. De kerk was tot de laatste plaats bezet met gasten van kerkvoogdij en kerkeraad. Onder hen waren vertegenwoor digers van de plaatselijke en re gionale kerkgemeenschappen, de architect, de aannemers, vele gemeenteleden, die actief met de restauratie te maken hadden. Namens de gemeente waren er burgemeester Van Knobelsdorff, wethouder Westerbeen en enke le raadsleden. Namens de res tauratiecommissie sprak de heer Bunjes een welkomswoord, waarin hij zijn blijdschap uit sprak over de gastvrijheid die de hervormde gemeente gedu rende .19 maanden had genoten in de gereformeerde- en christe lijk gereformeerde kerken. Vervolgens wepi een kerkdienst gehouden waaronder o.m. het gebouw aan de kerkeraad werd overgedragen. Na het dankgebed dor ds. Wes- tra kregen de genodigden de gelegenheid om in de nieuwe kerkekamer een kleine expositie over de historie van de kerk te bezichtigen. De feestelijke bij eenkomst werd besloten in het gebouw "Ontmoeting", waar een groot aantal sprekers het woord voerde. LEIDEN Ook in Leiden begon het gisteren wat vrolijker te worden. Uit verschillende scholen en clubhuizen klonken de eerste, nog wat aarzelende carnavalsdeunen. Een fraai uitgedoste figuur met wap perende pyama-jas-panden liep stichtig door de straten. De kinderen van de Parcellischool hadden gistermiddag volop plezier en konden zelfs in het Lentezonnetje hun mooie pakken showen voor elkaar en voor de fotograaf. Nieuws van de Leidse universiteit De heer Marks (Alphen a. d. Rijn), medewerker aan het Instituut voor culturele antropologie, is gepromo veerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proef schrift; getiteld: „Man, vrouw en huishoudgroep; de Afro-Amerikaanse familie in de samenleving van Cura cao". De heer Liigre Böhl is ge promoveerd tot doctor in de letteren op ten proefschrift, getiteld „Herman Gorter: Politieke activiteiten in de opkomende communistische beweging >n Nederland, 1909—1920". B De heer Van Dijk, hoofdme dewerker aan het Filosofisch Instituut van de Leidse uni versiteit, is gepromoveerd tot doctor in de wijsbegeerte. langs aan het gemeentebestuur heeft uitgebracht. In dat advies (donderdag gepubli ceerd in LC) wordt gebruik van de hal voor de sport op het tweede plan gesteld na de eve nementen. De directeur van de hal moet meer de handen vrij krijgen om de hal voor evene menten te vehhuren; in voorko mende gevallen moet de sport dan wijken (compctitiesport in de zomermaanden uitgezon derd). De Sportstichting erkent wel, dat het gebruik van de Groenoord hal voor de sport verliesgevend is, maar de sportfunctie van de hal is naar de mening van de Sportstichting de functie, welke de bevolking het meest ten goe de kom. De Leidse bevolking heeft de veemarkt niet nodig en ook slechts weinig evenementen tot nu toe waren interessant voor de Leidse bevolking. Het bestuur van de Sportstichting stelt bovendien, dat de Gemeen teraad destijds bij de stichting van de hal een tekort door sportgebruik aanvaardbaar heeft gevonden. Waar de sport naar toe moet als de evenemen ten voorrang krijgen is voor de Sportstichting een raadsel. Het bestuur van de SportstichtAig verzoek tenslotte het gemeente bestuur op het grote terrein rond de hal naar een ander plaatsje te zoeken voor de ge plande runderhn! waartoe de Werkgroep adviseert als men onder bepaalde condities de Rotterdamse veemarkt kan overnemen. De Werkgroep dacht aan het terrein achter de hal. Daar is men nu net een ge bouwtje aan het zetten voor „Noorderkwartier", de korfbal vereniging. Dat dreigt wegge gooid geld te worden 80.000.-). n totaal waren 460 meisjes en jongens in de leeftijd van II tot en met 16 jaar naar de Alkeburcht geko men voor de viering van het jeugdcarnaval dat door de Vrije Jeugd Recreatie voor hen was geor ganiseerd. Het was een bonteverkleedpartij, begeleid met de vrolijke tonen van de boerenkapel van de muziekvereniging Liefde voor Harmonie, afgewisseld met het draaien van platen. Rond II uur vertrok en. zij het wel met de rommel van confettie. toch ieder voldaan naar huis en konden de organisato op een geslaagde carnavalsviering terug zien. NOORD WIJK In een voor dracht over "Cactussen en hun cultuur" heeft de heer Rubingh voor "Tuinbouw en Plantkunde" afdeling Noordwijk e.o. voorgoed afgerekend met het sprookje dat cactussen woestijn- planten zijn, die het moeten hebben van droogte en warmte. -'.r zijn soorten, die zelfs veel wa ter moeten hebben en andere soorten hebben behoefte aan koude. De heer Rubingh bleek door langdurige omgang met de "succulentae" 'n bijzonder pun tig verteller, die zijn betoog rij kelijk illustreerde met een schat aan dia's. LEIDSCHENDAM - De markthandeluien die dinsdag op de markt aan de Rijn landstraat staan zijn het niet eens met het advies van de commissie voor economische aangelegenheden de markt nog een jaar op de oude plaats gevei'igd te houden. Sommigen «"verwegen niet meer te komen, anderen denken hun standruimte in te krimpen. Na afloop van de markt van a.s. dinsdag zullen de kojplleden bijeen komen om te praten over een eventuele protestaktie. LISSE Maandag 5 maart wordt vanwege de Aktie Kruistochten Ned. Bollen streek een speciale Gezins- dienst geh )uden. aanvang 7.30 uur. Naist declamatie, solozang en samenzang al ds. Gravendeel spreken. OEGSTGEEST Vanavond krijgen alle inwoners van Oegstgeest de eerste uitgave van het Wereldwinkelbulletin in hun brievenbus. In dit bul letin wordt aandacht ge vraagd voor de enorme pro blemen van de Derde We reld. De Wereldwinkel Oegst geest, die voorlopig geves tigd is in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg, wil in formatie verstrekken over de ontwikkelingssamenwer king en de moeilijkheden die ieder ontwikkelingsland op politiek-maatschappelijk ter rein moet overwinnen. VOORHOUT Voor de jeugd van Voorhout heeft J.V. „Kontakt" ook dit jaar weer een carnavalsprogram ma georganiseerd. Dit begint op zaterdag maart met de optocht, 's Zondagsmiddags zal er een voetbalwedstrijd plaatsvinden tussen Paradi se en Kontakt. Deze wed strijd wordt gespeeld op het KTS-terrein cn begint om half 3. Maandag- en dinsdag middag is 't Hok geopend vanaf 1 uur voor iedereen. Op maandag- en dinsdag avond is er feest voor alle mensen die gekostumeerd komen. Op deze avonden is de toegang gratis en voor de drie best gecostumeerde personen la er een verras sing. LEIDERDORP ZondaR organiseert Theo van Houdt een judotoernooi voor dc jeugd tot 15 jaar. 450 deelne mers strijden om het kam pioenschap. Anvang wedstrij den: 13.14 en 15 jaar: 9 uur; 6 jaar: 10 uur; 7 jaar: II uur; 8 jaar 12.15 uur; 12 jaar: 14.30 uur; 11 jaar: 15.15 uur; 10 jaar: 16.15 uur; 9 Jaar: 17.30 uur. Eucharistie op zaterdagavond Leiderdorp Bij wijze van expe riment begint de Menswording- kerk vanavond in de Gerefor meerde Scheppingskerk met Eu charistie Avondvieringen. In overleg met de jonge liturgische werkgroep zijn dc plunnen i.a.v. dozc dienst de volgende: Dul-. delljk herkenbare liturgie. Men krijgt allen dc orde van dienst in handen. 2. Samenzang (telkens drie bekende liederen). 3. Een thema terugkerend in schriftle zing, reek en gebeden. 4. In schakeling bij het voorgaan door de celebrant van enkele vertegenwoordigers uit de paro chie bij lezing en communie-uit reiking. Men wacht af of de gekozen tijd. 's avonds om 7 uur, blijkens de deelname toch gunstiger is don- half acht. Ouders kunnen op za terdagavond hun kinderen in de Scheppingskerk toevertrouwen aan de crèche-leidsters. Deze keer zijn dit Simone Overdijk en Tanja Schultz. De ingang van de crèche is door de kerk. LTB Hoog- made boos over streekplan Plassen gebied HOOGMADE Het streekplan is niet In goede aarde gevallen bij de LTBcrs uit Hoogmadc. Door gaan van dit plan houdt in dat veel veehouders worden wegge vaagd en een onzekere toekomst tegemoet gaan. Vanuit dc ver gadering van de plaatselijke af deling werd gisteravond dan ook besloten een bezwaarschrift in te dienen tegen het plan. Ook niet gelukkig was men met het door de gemeente'genomen besluit inzake het dempen van dc Spijkersloot. Als de sloot operj blijft, moeten de dijken on derhouden worden. Deze lasten komen op rekening van de boe ren terwijl ze in het voordeel van de watersporters zijn. Men drong er bij de gemeente op aan de bouw van een waterzui veringsinstallatie te bevorde ren, vooral nu binnenkort weer 5C nieuwe huizen op het Hoog- madese open riool worden aan gesloten. Een financiële rege ling voor schade door vee dat onlangs behandeld is met peni cilline, achtte de vergadering zeer gewenst. De voorlopige ge gevens over het puinstorten in de bospolder waren geruststel lend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3