Brandweer commandant bouwt zelf spuitwagens KANTINES EN PAROCHIEZALEN BEDREIGING VOOR DE HORECA Export van rode rossen naar Arabië G. H. Ritzer: Subsidie is hard nodig ZATERDAG 3 MAART 1973 Een blik in het bedrijf van Doeschot. tien dezelfde brandweerwagens te hebben kunnen maken. Als brandweerman van de praktijk, begrijpt hij best, dat elke com mandant zijn eigen ideeën heeft over de meest efficiënte manier waarop wagens ingericht kunnen worden. Er komt een flink brok hobbyisme bij kijken. Zo ziet Doeschot zichzelf ook: „Ik heb van mijn werk mijn hobby kunnen maken. Dat moet je ook wel doen, anders kun je er beter niet aan beginnen. Ja het is bij mij een soort idealis me. Je vindt het niet zo erg veel meer tegenwoordig. Maar we hebben gelukkig nog vrijwilligers korpsen. Ik heb in mijn eigen dienst ook wel beroepspersoneel, maar dat doet alleen dingen, die de vrijwilligers niet kunnen doen. Een vrijwillige brandweer man hoeft, als hij blijft, hele maal niet onder te doen voor een beroepskracht. Men zegt al tijd wel, dat beroepsmensen eer der bij een brand zijn, maar dat is niet waar. Ik beb de ervaring dat de vrijwilligers sneller ter plaatse zijn. Dat komt ook om dat we in Alkmaar rechtstreeks naar de brand gaan en niet eerst nog eens naar de kazer ne". Ook gezien de kosten houdt hij een vurig pleidooi voor de men sen die zich vrijwillig opgeven voor de brandbestrijding. „Want", zegt hij, „bij een be roepskorps gaat 93 procent van het geld weg aan salarissen". Trots op zijn vele orders in ons land voor de bouw van wugens is Doeschot zeker. Hij heeft dan ook 40 procent van de markt in handen, waarbij nog export naar Israël, Saoudi-Arabië, Irak en Tsjechoslowakije komt. Zonder kritiek is hij echter niet op zijn opdrachtgevers. Zo begrijpt hij niet dat er nog altijd burge meesters zijn die een nieuwe rode wagen als een kostbaar stukje speelgoed bekijken. De heer Doeschot: „Als je rekent dat een wagen tussen de 50.000,- en de 85.000,- kost, exclusief BTW en dan zo'n 18 jaar meegaat, is dat toch niet duur! Als BB-commandant van de kring Alkmaar is hij niet voor een integratie van de taken van dc BB en die van de brandweer: „Je krijgt moeilijkheden als je de BB een taak geeft voor vre desdoeleinden. Kijk, de brand weer is 24 uur per dag paraat en bij de BB gaat men dan zeg gen: waar doen we het allemaal voor". Bij de brandweer willen ze nu eenmaal liever tien keer per week uitrukken dan een keer in de veertien dagen. „Samenwer king vindt hij een mooi ding, maar alleen als het niet ten kos te gaat van een organisatie die nu al goed loopt". Van één onzer verslaggevers ALKMAAR Afs de sirenes 's nachts ioeien is dat voor Jan G. Doeschot uit Alkmaar niet al leen het sein dat hij zijn bed uit moet springen, maar ook dat hij dan in zijn eigen brandweerwa gen wipt om de vuurhaard te lijf te gaan. Hij is namelijk te gelijk commandant van Allk- maar en bouwer van brandweer auto's te Hippolytushoef. Ben unieke combinatie, die hem in staat stelt zijn produkt aan te passen aan de eisen die in de praktijk aan de vuurbestrij- dingsrossen gesteld worden. Doeschot brandt van verlangen om de schade door verterende vlammen te beperken, maar ook om zijn rode machines overal in de wereld te verkopen. Zo heeft hij pas een reuzenorder vanuit Saoudi-Arabië in de wacht weten te slepen en afgeleverd. De oos terlingen hebben de wagens no dig om hun vliegvelden aan de internationale eisen te laten vol doen. De International Commission Airport Organisation kan bepa len dat grote vliegtuigen niet meer mogen landen op velden, die onvoldoende beveiligd zijn door brandweerwagens. Het zijn niet zelden prestige-ovewegin- gen, die de Aziatische landen wagens in Europa doen bestellen om toch maar volwaardige vliegvelden te kunnen bezitten. Eén van de ICAO-eisen is dat de logge wagens er 80 kilomter per uur moeten halen in 43 secon den. Bovendien mogen er maar twee minuten verstrijken voor dat een vliegtuigbrand op het veld geblust is. Zou het langer duren, dan zijn de kansen op redding van passagiers en ma chine wel verkeken. De Arabieren zijn trouwens niet de enigen, die zich op het gebied van brandpreventie- en bestrij ding groter willen voordoen dan ze zich eigenlijk kunnen veroor loven. Ook de gemeenten in ons land weten er soms wel raad mee. Het is dezelfde inspectie, die Jan Doeschot bij de produktie van wagens stevig in de gaten houdt. Het is beslist niet zo dat de fabrikant zijn auto naar ei gen inzichten in elkaar kan zet ten. Bovendien heeft elke ge meente haar specifieke wensen, zodat Doeschot vertelt nog nooit Directeur Jan Doeschot op een van de brandweerwagens die hij maakt. Zijn fabriek leverde vorig jaar 57 auto's af over de hele wereld. UTRECHT Kasteleins en boe ren. Of het ze goed gaat of niet, ze klagen toch. Dat wil de goed vaderlandse zegswijze „Geef nog een rondje kastelein" en er zal zeker een grond vah waarheid inzitten. Maar sommi ge klachten zijn zo gefundeerd, dat er maar niet zo aan voorbij gegaan kan worden. De horeca- mensen van vandaag de dag hebben diep gefundeerde klach ten. Uit, goed voor u, adverte ren ze om nog maar amper het hoofd boven het (thee)water te kunnen houden. Willen de hore- camensen het nog goed kunnen blijven redden dan zal er niets meei of minder nodig zijn dan subsidie. Dat is de mening van de bond Horeca Nederland. Er liggen duidelijk grieven. Waar om goedkoop drank verkocht in kantines en parochiehuizen' en daardoor de vrije ondernemer de nek omgedraaid? Waarom niets gedaan aan de bindlngs- contracten met brouwerijen en grossiers, die in strijd lijken met het Verdrag van Rome? Over die grieven spraken we met de heei G. H. Ritzer, hoofd bestuurslid van de Hogere Hotel- vakschóol in Maastricht, lid van de landelijke bedrijfscommissie, voorzitter van de examencommis sie voor café- en aanverwante be- „Er liggen inderdaad duidelijk grieven. Om maar meteen de koe bij de horens te vatten. De sportverenigingen zijn hard op weg om horecabedrijven te wor- den. Begrijp me goed, wij willen de mensen de recreatie die zij langs de lijn vinden, gecombi neerd met hun drankje na af loop van de wedstrijd, niet ont nemen, in de verste verte niet. Maar het moet niet tot excessen leiden. Die excessen zijn er dui delijk. In die kantines worden bruiloften gehouden, worden kof fietafels aangericht bij uitvaar ten en allerlei festiviteiten die helemaal niet passen in hef ka der van de sportverenigingskan tine. Kijk, dat zijn excessen. Deze kantines zijn vaak met be hulp van overheidsgelden ge bouwd. Reden waarom de bona fide horeca-ondernemers hier nooit tegen kunnen concurreren. Verscheidene sportverenigingen hebben voor het oprichten van een kantine van de gemeente of een renteloos voorschot gehad of een lening met een looptijd van vijfentwintig jaar tegen een ren te van vier procent. Nog kortgeleden is er een folder uitgegeven door de Nederlandse sportfederatie, waarin richtlij nen worden gegeven aan de sportverenigingen hoe een kanti ne te exploiteren. De Sportfede ratie wijst in deze folders duide lijk op de excessen. De bedoe ling van zo'n kantine is dat hij zo'n twee uur voor een sporteve nement, een training, een de monstratie of wat dan ook open gaat en ook één. twee uur na af loop ervan sluit. Dat gebeurt niet. Er is ook geen controle op. Dergelijke kantines liggen meestal aan de rand van de stad en bovendien is de poli- tiebezetting meestal in de week ends niet groot genoeg om effec tief te kunnen controleren. Maar hoe vaak hoor je niet van the- man-in-the-street dat het de vo rige avond in de kantine weer zó gezellig was. Het „was uitge lopen tot drie uur vanmor gen". Dat zijn excessen. Dan nog iets. Er mag daar geen sterke drank geschonken wor den. Geen nood, men neemt fles sen mee en schenkt toch. Gecon troleerd wordt er toch niet. O jawel, als er een klacht wordt ingediend. Maar wie doet dat? Hoogstens een verbolgen café houder, die met lede ogen aan ziet hoe daar het horecawezen kapotgemaakt wordt. Maar de meesten durven geen klacht in te dienen uit angst. Je kunt nooit weten of niet bekend zal worden dat je hebt geklaagd. Wordt het bekend dan kost het je je zaak. Een van de punten die ons hore- camensen het hoogst zit, is wel dat deze kantines hun waren kunnen slijten tegen prijzen die aanmerkelijk lager kunnen zijn omdat er geen BTW over bere kend hoeft te worden. Bovendien wordt de bediening verzorgd door verenigingsleden die daar hun vrije tijd voor opofferen. Ze houden hoogstens In de grote kantines een mooi extra-inko- ca-ondernemingen, vooral do kleinere geld te steken. Zij willen geen enkel risico lopen. Doordat de brouwerijen en de distillateurs dat wel aandurven houden zij een greep op de hore ca. Van de bond uit kan evenmin iets gefinancierd worden. Onze contributie is zoals bij elke middenstandbsond daarvoor veel te laag. Nogmaals, hulp kan er alleen komen door een redelijke subsi die aan de horeca. Of er moet een drastische wijziging van de Drankwet komen, die de leeg- loop van 'de horecabedrijven naar parochiehuizen cn sport kantines tegengaat. Onder een redelijke subsidie versta ik dan bijvoorbeeld een tegemoetko ming in de kosten die gemaakt moeten worden om de horecaza ken op hygiënisch gebied aan de eisen des tijds te laten voldoen. Van horecazijde is getracht op verschillende wijzen, zowel na tionaal als internationaal, aan deze euvels wat te doen". Twee citaten. Een uit een brief van Horeca Nederland aan bur gemeester en wethouders van Utrecht: „Zoals uw College bekend is zijn de horecabedrijven onderhevig aan zeer veel heffingen terwijl de overige exploitatiekosten bij- zonder hoog zijn. Hierbij komt dan nog dat aan ondernemers in onze bedrijfstak bijzondere eisen gesteld worden m.b.t. vakbe kwaamheid, handelskennis en kredietwaardigheid, alsmede nv liteitselsen. Bovendien moe- bedrijven voldoen aan bepa lingen volgens het besluit inrich tingseisen. Het is ons inziens een grote on redelijkheid, zo niet een groot onrecht, dat bedrijven in de ho- recasector die met veel moeite en tijd opgebouwd werden thans zo achtergesteld worden bij de concurrerende gebouwen die veelal met subsidies of gemeen schapsgelden tot stand komen, zeer lage exploitatiekosten heb ben en aan wier stichters voor wat betreft de noodzakelijke ei sen ontheffingen worden ver leend en aan de beperkingen bij deze ontheffingen meestal niet de hand wordt gehouden door betreffende stichters". Een ander citaat uit een brief van Horeca Nederland aan vak genoten over de brouwerij-con tracten, waarin duidelijk wordt gemaakt dat de Belgen de zaak van de bindingscontracten even eens hoog zit: „De confederatie (de Belgische Horecabond) heeft nu in begin december 1972 opnieuw een gro te nota over dit onderwerp aan de EEG-Commissie aangeboden, waarin nogmaals alle elemen ten, die tegen het brouwerijcon tract pleiten, zijn opgenomen. Dezerzijds is aan dc EEG-Com- missic medegedeeld, dat deze nota door ons (Horeca Neder land) van harte wordt onder steund en deze in zijn geheel door ons wordt onderschreven. Daarnaast hebben wij uit de ons ter beschikking staande brouwe rijovereenkomsten een aantal sprekende voorbeelden genomen en deze ook aan de Commissie ter kennisneming voorgelegd, waarbij op een spoedige uit spraak is aangedrongen". Er wordt dus aan gewerkt om grieven van de horeca te doen verkeren in vreugde. Tot zo lang: Proost! Uit, goed voor u. Gedenk uw stamcafé. Al is het maar voor een colaatje wat de kastelein duur heeft ingekocht. Gerard Croné, Kantines doen de horeca de das om. mentje over aan fooien. Maar het betekent wel dat de klant ook geen bedieningsgeld hoeft te betalen. Nou, tel maar op, geen BTW, geen bedieningsgeld, geen exploitatiekosten. Een glas bier dat in een café een gulden kost, kan daar gemakkelijk voor 75 cent verkocht worden. Het is toch niet meer dan logisch dat de twee horecabonden die Ne derland kent, de Horecaf en de Horeca Nederland, het daar niet mee eens zijn. Wie het niet met ons eens zijn, dat zijn de brouwerijen en de drankgroothandels. Goed, laat mij nu dan maar eens tegen de schenen schoppen, maar het is nog steeds zo dat èn de brouwe rijen en de groothandels maar al te geporteerd ervoor zijn hun omzet te vergroten. Als ze de mogelijkheid hebben om op een sportveld wekelijks tweeduizend liter bier te verkopen zullen ze het graag doen. En daarbij zul len ze niet alleen zo'n vereni ging met alle mogelijke raad terzijde staan, maar ook met de daad, door tegemoet te komen in de investering in inventaris, ijskasten enzovoort. Het is onmogelijk voor de hore- ca-ondernemer om iets tegen dit prijsverschil te doen. Een oplos sing zou natuurlijk zijn om door bijvoorbeeld grote inkoop des noods gezamenlijk de inkoop prijs omlaag te krijgen, wat dan weer ten goede kan komen aan een verlaging van de verkoop prijs. Jawel, maar het is al zo ver gekomen dat de horeca-on- dernemer beter kan inkopen bij de discountzaken. De prijzen daar liggen duidelijk lager dan bij de groothandel. Neem nou Cola. Gewoon in de winkel 80 cent. als ik ze per tankje inkoop 1,10 voor dezelfde hoeveelheid. Vol, druk, gezellig, een goede omzet, maar toch. Voor whisky betaalt de kastelein vijftien gulden de fles bij de groothandel, gaat hij naar de discountzaken dan koopt hij voor veertien gulden. Niets zou dus simpeler zijn dan die groothandel maar te laten schieten en bij de discountzaken te gaan inkopen, nietwaar? Maar zeventig van de honderd kasteleins zitten met handen en voeten gebonden aan de gros siers en de brouwerijen door de zogenaamde bindingscontracten. De kastelein krijgt een lening van brouwerij of grossier, maar verplicht zich om dan ook uit sluitend van die brouwerij of grossier drank af te nemen. En dat gaat tot in het krankzinnige. Er zijn gevallen bekend dat te genover een lening van duizend gulden een verplichte afnametijd van 25 Jaar stond. Zolang deze toestanden nog bestaan ligt het voor de hand dat wij van de brouwerijen en de grossiers weer verenigd in het bureau ge distilleerd niet die medewer king krijgen in onze strijd tegen parochiehuizen cn sportkantines die wij wel zouden willen heb ben. De enige oplossing lijkt subsidie". Is er iets te doen tegen deze bin dingscontracten. bijvoorbeeld door financiering uit andere hoofde? „De bankinstellingen zijn nog steeds huiverig om in de hore

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17