ERFENIS VAN DE GAULLE LIJKT FLINK VERSLETEN (Wit' ZATERDAG 3 MAART 1973 Jean Lecanuet PARIJS Het is uitermate moeilijk een voorspelling te doen over de percentages die de grote partijen mor gen zullen krijgen bij de eerste ronde van de Franse algemene verkiezingen. En nog veel riskanter wordt het wanneer men zich aan een voorspelling zou wagen wat er een week later op 11 maart gaat gebeuren, als bij de herstemmingen niet de percentages maar de ze tels in de nieuwe volksver-, tegenwoordiging worden verdeeld. Op 4 maart, in de eerste ronde krijgt ieder in percentages het zijne. Maar op II maart wordt het een grote koehandel: a. trekt zich terug voor b. om sa men c. te verslaan. Met een weinig fantasie kan de lezer zelf wel uitmaken hoeveel van zulke combinaties mo gelijk zijn. En dan nog moet men maar afwachten of de kiezer alleen in het stemhokje zal doen wat zijn partijleiding hem adviseert. Men vergete niet dat de verkiezingen van 1969 pa niek-verkiezingen zijn ge weest. Een jaar tevoren, mei 1968, werd vooral in Parijs op straat gevochten. Barricaden werden opge richt en er werd zo met traangasbommen en zelfs met offensieve granaten ge smeten dat de mensen in de voorsteden 's nachts hun bed uit kwamen om naar dat heidense spektakel te luisteren. Vier weken lang waren alle fabrieken bezet en er reed geen auto meer door gebrek aan benzine en het scheen alsof de burger oorlog voor de deur stond. De werkgevers werden tot loonsverhogingen gedwon gen waarvan zij nooit had den gedroomd. Het politieke leven van De Gaulle hing aan een zijden draad. Met die verschrikking voor ogen Franse verkiezingen in eerste ronde won Pompidou de verkiezin gen glansrijk. De angstig geworden kleine en grote bourgeoisie vluchtte in pa niek naar het gaullisme, dat zoveel zetels in het par lement kreeg om gemakke lijk, zonder coalitiegenoten, een regering te kunnen vor men. En die regering is, af en toe met een ander eti ket, vijftien jaar lang aan het bewind geweest. Die regering is versleten, zoals ieder kledingstuk ver slijt dat zomer en winter, dag in dag uit. wordt ge dragen. Ook versleten en gecompromitteerd door schandalen. Want nog steeds blijven de bijbelse woorden waar dat niet ie dereen die „Here, here" roept een waar christen is. Velen zagen in het gaullis me brood, zoals anderen tij dens de bezettingsjaren brood zagen in het natio naal socialisme. Speculan ten en arrivisten bezoedel den de onkreukbare naam van De Gaulle. Dat gaat zich op de gaullistische par tij bij de verkiezingen wre ken. De grote vraag is wie die verloren zetels gaat Catastrofaal De eerste opiniepeilingen waren voor het gaullisme catastrofaal. Niet alleen een verval van meerderheid naar minderheid, maar ook nog de kans dat de verenig de linkerzijde, het volks front socialisten, commu nisten en progressieve libe ralen in het parlement meerderheid zou worden, desnoods met de hakken over de sloot. In die cijfers van de opiniepeilingen is de laatste weken verandering gekomen. Wel niet veel maar toch genoeg om een President Pompidou. linkse meerderfieid in de nieuwe kamer onwaar schijnlijk te maken. Links zal ongetwijfeld winnen maar toch niet zoveel dat het eenheidsfront zelfstan dig kan regeren. Wij wagen de onderstelling dat Mitter rand, secretaris van de so cialistische partij, daar in zijn hart niet rouwig om zal zijn. Een meerderheid van maar een paar stemmen is niet houdbaar. Er behoeven maar enkele linkse leden met griep in bed te liggen jf de linkse regering valt. Er is dus kans dat het gaul listische verlies kleiner wordt dan aanvankelijk ge dacht. Aan Pompidou, de De Franse straten staan al wekenlang koppige opvolger van De Gaulle, zal het niet liggen. Om zichzelf en de bezitten de klasse in Frankrijk op het kussen te houden schrikt hij er niet voor te rug Frankrijk aan de rand van de afgrond te brengen door een linkse kamer naar huis te sturen en ander maal algemene verkiezin gen uit te schrijven. Mitter rand eerste minister? Geen haar op zijn hoofd dat er aan denkt...! Als iemand het voor het gaullisme goed doet, is het de minister van financiën en economie Giscard d'Es- taing. Ofschoon hij techno craat in hart en nieren is, heeft hij op zijn manier toch humor. In de metro zit hij in een pullover net als jan en alleman. Als er een congres is van zijn conser- vatief-liberale partij hdalt hij zijn harmonica voor de dag en speelt op het po dium een vrolijke deun. Messmer heeft „de kleine luyden" achter zich. Gis card kan rekenen op de kleine en de grote bourgeoi sie. Hij is de chirurg die vlijmscherp het mes han teert. Maar veel patiënten hebben vertrouwen in hem. Geen kwakzalver dus. Hij voorspelt een rijk Frankrijk tegen de jaren 1980 en '90. veel rijker dan Engeland met zijn magere pond en zelfs rijker dan Duitsland met de vette mark. Dat ho- -en de Fransen graag, want iedere fransman, al ziet hij er nog zo sjofeltjes uit, heeft wel wat in de kous, eerder nog in de kous dan op de bank, want wat niet weet dat niet deert. En hoe de frank onder links bewind gaat reilen en zeilen moe ten we nog maar afwach ten. Giscard is jong, heeft nog een heel leven voor zich en heeft reden genoeg om te hopen dat hij in 1975 op de hoge stoel in het Ely- sèe komt te zitten. Dat weet Pompidou en daarom zijn die twee geen vrienden. Centrum Diezelfde hoop heeft ook Mitterrand. In 1965 scheelde het maar weinig of hij had er gezeten: bij de herstem ming kreeg De Gaulle 55 en hij 45 procent. Met Giscard behoort Mitterrand tot de twee populaire figuren in deze verkiezingscampagne. Wat bewijst dat er in Frank rijk veel aan het verande ren is. Niet alleen in de ar beidersklasse, maar ook bij de intellectuele midden stand bij het centrum. Dat centrum stemde vroe ger overwegend katholiek. De M.R.P. was zeker geen confessionele partij, maar toch we een verzameling van overwegend katholie ken. De M.R.P. heeft het niet kunnen houden en is verdwenen. In haar plaats kwam het Centrum, ver deeld in een rechter en lin kervleugel. De rechtervleu gel regeert mee met de gaullisten, de linkervleugel is met Lecanuet en Jean- Jacques Servan-Schreiber in de oppositie. Wat Leca nuet bij de middenmoot goed maakt, bederft Schrei- Francois Mitterrand. ber, want die loopt als een olifant door de porcelein- kast. Alles in Frankrijk is aan het veranderen, waar het buitenland goed zal doen op te letten. Het patronaat, vroeger geheid protectionis tisch, aanvaardt de ge meenschappelijke markt, de concurrentie, en moderni seert zich. De socialistische partij is veel minder dog- matisch-marxistisch dan in het verleden, en zoekt weer naar het humanisme van de vredesapostel Jean Jaurès. Ook bij de communisten is een nieuwe generatie aan het opkomen, die niet meer alles prijst wat Moskou wijst. Ook de katholieken in Frankrijk gaan met hun tijd mee en volgen met aandacht wat er in Neder land gebeurt. De nieuwe ca techismus wordt hier druk gelezen. Onder de priesters is een opiniepeiling gehouden, waarbij het volgende bleek. Voor de gaullistische meer derheid 50 procent, voor het linkse eenheidsfront 34 pro cent (voor de socialisten 25 procent, voor de communis ten 9 procent). Die peiling gold voor alle priesters: voor de priesters beneden de 40 jaar waren de cijfers als volgt: gaullisten 28 pro cent, eenheidsfront 64 pro cent. Op de vraag of socia lisme en katholicisme met elkaar verenigbaar zijn, antwoordden met ja: 79 procent. In het Parijse avondblad Le Monde van 27 februari hebben 30 priesters en leken een oproep gepu bliceerd, waarin zij stelling nemen tegen „de machten van het geld, welker enig doel winst is en waarmee de staat nauw is verbon den...". „Een belangrijke stap naar verandering is gedaan door de recente aanvaarding van een ge meenschappelijk regerings program door de commu nisten. de socialisten en de progressieve liberalen". De ■ndertekenaars besluiten net de opmerking dat dit -rogram op geen enkel junt onverenigbaar is met het evangelie. Deze ontwikkeling verbaast niet, als men zich het docu ment herinnert dat een jaar geleden 1 mei 1972 is uitgebracht door een episco pale commissie in Frank rijk na vele en diepgaande gesprekken met arbeiders. Erkend werd in dat rapport met hoeveel moed, geduld en edelmoedigheid mannen en vrouwen langer dan een eeuw hebben gestreden voor overgang van een ka pitalistische naar een socia listische maatschappij. Door de bisschoppen werd de eerlijke vraag gesteld of cerk en geestelijkheid voor die strijd voldoende begrip hebben getoond. Een eerste conclusie leidde tot deze uitspraak: „Ondanks onze goede wil staan wij nog ver van de arbeiderswereld, van haar cultuur, van haar taal, van haar spontane reacties en van haar senti mentele aspiraties". Natuurlijk zal het van be lang zijn te weten na 4 en 11 maart wie van deze ont wikkeling in het Franse ka tholicisme het meest zal profiteren: het centrum van Lecanuet of het linkse front van Mitterrand en Mar- chais, hier wat percentages meer, daar wat percentages minder. Daarover zal nog heel veel inkt uit de pennen vloeien. Dat is niet te ver mijden, want Frankrijk zal de komende vier jaar be stuurd moeten worden, hoe dan ook. Maar belangrijker is wat in en onder de grond aan het groeien is. LUCAS KLEIJN in hel leken van de verkiezingen van morgen LONDEN Als Harry Droogstoppel de baas was, zou Groot-Brittannië nooit lid geworden zijn van de E.E.G. Nu dit laatste toch is gebeurd, verwacht hij er niet veel goeds van. Zeker niet voor de heilige Britse zondag, deze typische instelling, die Harry al 38 jaar bewaakt en beschermt als trouwe schildwacht van de Here God. Harry Droogstoppel heet eigenlijk H.J.W. Legerton. Hij is secretaris-generaal van Groot-Brittannië's „Lord Day Ob servance Society", de puriteinse nationale Vereniging tot het in ere houden van de Dag des Heren, een taak waar mee hij de handen vol heeft. De L.D.O.S. bestaat al 142 jaar. Ze werd gesticht in 1831, door dominee Daniel Wil son, van de Londense gemeente Islington. Deze dominee is later bisschop van Calcutta geworden. Harry Legerton lacht zelden, vandaar zijn bijnaam. Hij zegt: „Onze Society is tegen bioscoop, theater, dansen, te levisie, sport en elke andere vorm van ontspanning op zon dagen. Het enige wat wij dulden op de Dag des Heren zijn kerkelijke diensten, rust en ziekenbezoek." Het liederlijke vermaak, waaraan de bewoners van het vasteland zich 's zondags overleveren en waarvan hypo criete Britse toeristen ook lekker plegen te genieten, doet Harry Legerton sidderen van afschuw. Dank zij de goede zorgen van Harry Droogstoppel en zijn medewerkers is de Britse zondag de saaiste dag van de week, een dag waarop weinig vreugde te beleven valt en bijna iedere Brit ofwel in bed ligt. ofwel de auto wast ot- wel in de tuin werkt. Op te merken valt bovendien, dat de katholieke kerken hier 's zondags nokvol lopen, terwijl de protestantse doorgaans leeg blijven. Voor haar campagnes om 's zondags alle pret te bederven steunt Harry's Society op zgn. zondagswetten, die onder meer dateren uit de jaren 1625, 1677 en 1780. In 1780 keur de het Britse parlement een Sunday Observances Act goed. die grotendeels ontsproten was. uit het brein van de Lon dense protestantse bisschop Porteus die de zondige bevol king wilde dwingen de Dag des Heren te heiligen. De saaie Brilse zondag brengt weinig verkeer op straat, omdat vertier en ontspanning buitenshuis vrij wel niet te vinden zijn. Aan de kust mag Je hier op de Dag des Heren geen ple- zierbootjes verhuren of ijs verkopen op het strand. In heel het land mogen de Britten 's zondags hun geliefd cricket alleen spelen met personen van hun eigen parochie. Voet bal is 's zondags eveneens wettelijk verboden in de meeste Britse gemeenten en golf mag dan slechts gespeeld worden op het eigen clubterrein. Je mag je 's zondags niet ver mommen met pruiken, snorren en baarden, valse neuzen en kostuums. Theaters, opera, circussen en nachtclubs kunnen geen voorstellingen geven. Carnavalsoptochten en kermissen behoren evenmin tot de mogelijkheden. Dansen in openbare gelegenheden is 's zondags ook verbo den. Alle danszalen moeten 's zaterdags te middernacht sluiten. In de pubs mag je op de Dag des Heren geen „vo- gelpik" spelen. Biljarten is dan eveneens wettelijk taboe. Gelukkig had het Lagerhuis in 1932 een vooruitstrevende bui. Het keurde toen een wet goed, die elk gemeentebe stuur van het land het recht geeft om naar eigen goeddun ken bioscoopvoorstellingen, muziekuitvoeringen, recitals, voordrachten, debatten en het openhouden van 'musea, die ren- en plantentuinen toe te laten. Dank zij deze wet kunnen televisie- en radio-uitzendingen van toneelstukken, concerten en variétéprogramma's door de vingers gezien worden, ofschoon zij in strijd zijn met de oude wetgeving. In oorden des verderfs, zoals Londen en de meeste andere Engelse steden, duldt men 's zondags een of twee bioscoopvoorstellingen, maar in Wales en Schotland blijven de filmzalen potdicht. Shocking De laatste jaren wordt in Groot-Brittannië de zondag voortdurend meer onteerd. Zelfs het bestuur van de Angll- kaanse kerk, die vroeger de Lord's Day Observance Socie ty beslist niet ongunstig gezind was, is van oordeel, dat de zondagen opgevrolijkt moeten worden. Vorig jaar heeft een team dominee s 's zondags voetbal gespeeld. Harry Droog stoppel vond dat „very shocking". De finale van de internationale tenniswedstrijden te Wim bledon bij Londen vonden plaats op een zondag omdat het toen eindelijk mooi weer was. Bovendien heelt het eerbied waardige Hof van Beroep het aangedurfd, te zetelen op een zondag. Er is ook sprake van theatervoorstellingen op zondagen en minder strenge voorschriften inzake de openings- en slui tingsuren van de pubs. In een groot aantal gemeenten van Wales blijven de pubs 's zondags dicht. In Schotland gaan ze op de Dag des Heren enkele uurtjes open, maar dan al leen voor „reizigers". Aangezien pubbezoekers uit het na burige dorp ook als reizigers beschouwd worden, is het intercommunale verkeer erg druk op Schotse zondagen. De Lörd's Day Observance Society verzet zich tegen iedere vorm van Europeanisering van de Bntse zondag. Volgens Harry Legerton heeft zijn Dag des Heren zelfs kwaliteiten waar sommige buitenlanders dol op zijn. „Mensen van het vasteland, die hier op bezoek komen, vinden het heerlijk rustig", zegt hij. En de vele anderen, die de Britse zondag gruwelijk vervelend vinden? „Och", meent Droge Harry schouderophalend, „wij kunnen net hetzelfde zeggen over de Spaanse zondag. Wat een verschrikkelijke zondag is het daar. Een rusteloze zondag." Roger Simons

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15