De Politieke partijen maken zich belachelijk Stakingen bij drie bedrijven in Rij nmondgebied Voor visserij was 1972 goed jaar Grenscorrectie tussen Leiden en Voorschoten Ondertekening slotverklaring over Vietnam £eidóc@otiAOiit Vanaf 3 maart verschuift de kiestoon 0944)1123456 O» 441133456 Onenigheid in C.N.V. AKTIEGROEP NIEUWE PARTIJ: Personeel Verdegaal honkvast Huisartsen meer betrekken bij ziekenhuispatiënt Golda Meir doet beroep op Sadat Belt u automatisch methettuitenland was wordt PTT VRIJDAG 2 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM/VELZEN In het gebied van de Nieuwe Waterweg zijn vanmorgen bijna 6000 metaalarbeiders in drie bedrijven voor 24 uur in staking gegaan uit solidari teit met de stakers bij de Hoogovens. De kans is groot, dat in nog meer bedrijven in het land 24-uur-akties op gang komen. Volgende week komen zeker nog 13 bedrij ven in het Waterweg-gebied voor 24 uur stil te liggen. Intussen is binnen het Christelijk Vakverbond grote onenigheid ontstaan over de houding van de bedrijfsbond C.N.V. bij Hoogovens. Deze bond heeft - zich nogal grimmig afgezet te gen de N.K.V. en N.V.V.-bonden omdat deze zonder voorkennis van het C.N.V. zijn teruggeval len op hun oorspronkelijke De industriebond-C.N.V. staat c.a.o. voorstellen. De bedrijfs- echter op het standpunt dat bond C.N.V. heeft bovendien werknemerscommissaris A. H. geëist dat de besprekingen op Kloos opnieuw als bemiddelaar grond van het rapport van de moet optreden om beide partij- werknemerscommissarissen bij en naar de onderhandelingstafel Hoogovens hervat moetèn wor- terug te brengen. den. Vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van het C.N.V. zouden vandaag In Velsen met de bedrijfsbond overleg voeren, om te voorkomen, dat er „ver wijdering tussen N.K.V. en N.V.V. enerzijds en het C.N.V. anderzijds zou ontstaan". RIJSWIJK (ANP) In het alge meen is 1972 voor de viseerij een gunstig jaar geweest, al va rieerden de resultaten naar soort visserij, aldus de waarne mend voorzitter van het pro- duktschap voor vis en vispro- dukten, de heer B. A. de Jonge. De goede resultaten zijn mede een stimulans zijn geweest om in bescheiden mate, over te gaan tot nieuwbouw van vis sersschepen en uitbreiding van de capaciteit aan de wal. De aanvoer van vis en visporduk- ten in 1972 bedroeg in .totaal 331.682 ton ter waarde van ƒ349 miljoen, tegen 297.012 ton ter waarde van 302 miljoen in het voorgaande jaar. De stijging in de hoeveelheid werd voorname lijk veroorzaakt door een aan zienlijk grotere aanvoer van mosselen, een flinke stijging van de anvoer van platvis en een kleine stijging van de harin- gaanvoer. De garanalenvangsten waren te leurstellend: bijna 3.900 ton of 8 procent minder dan vorig jaar. Desondanks waren de bedrijfs resultaten uitzonderlijk gunstig: de waarde van de vangst be droeg 15,7 miljoen, 19 procent meer dan vorig jaar. De uitvoer van vis en visproduk- ten steeg naar hoeveelheid met 10 procent tot 219,200 ton, naar waarde met bijna 13 procent tot 467,4 miljoen. De totale invoer van vis steeg met 6,5 procent tot 8E.750 ton voor 182,4 miljoen. Het Nederlandse visverbruik per hoofd van de bevolking nam toe van 10,8 tot 11.6 kilo. Vier leden van de raad van bestuur van Hoogovens praten nog even na terwijl zij hun jassen aanschieten. V.l.n.r. de heren Albrecht, Van Erp, Van Veelen en Hooglandt. Vara-voorzitter André Kloos is door het CNV voorgesteld als bemiddelaar in het Hoogoven conflict. nale conferentie inzake Vietnam heeft gisteren de slotverklaring die de vrede moet verzekeren geparafeerd. Ata en Canada deed dit met het meeste voorbe houd, omdat zijn eis van instel ling van een beroepsinstantie niet werd ingewilligd. De voltallige en Le Doek Tho bekrachtigd, de internatio- In Saigon hebben functionarissen van Noord-Vietnam en de Viet- kong meegedeeld dat 135 Ameri kaanse krijgsgevangenen en zes buitenlandse gevangenen ver moedelijk zondag in vrijheid zul len worden gesteld. Er zijn lijs ten met namen aan de Ameri kanen overhandigd. Vanmiddag zou de ondertekening De internationale control» commis- plaats vinden De conferentie heeft zelf de taak van beroeps instantie op zich genomen. De conferentie kan op verzoek van de VS, Noord Vietnam of min stens zes dealnemende landen opnieuw bijeen worden geroe pen. In de ga-.-unieverklaring wordt het akkoord dat in janua ri werd bereikt door Kissinger heeft ermee ingestemd de Amerikaanse c.i Zuidvietnamese klachten over nieuwe lanceerin- richtingen van SAM-raketten bij Keh San in behandeling te ne men. De Noordvietnamese en Vietkongleden van de controle commissie heben besloten Hoeé en Danang te verlaten omdat zij zich niet veilig voelen. Corrie en Jan van Beelen winnen huis- broeiwedstrijd NOORDWIJK Op de Wllhelml- naschool werd gisteren de jaar lijkse hulsbroeiwedstrljd gehou den. Voor deze gelegenheid was de hal van de school omgetoverd tot een ware lusthof, waarin de pot ten met hyacinthen, tulpen, nar cissen en iris reticulata in lange rijen stonden uitgestald. Een deskundige jury beoordeelde het ingezonden materiaal: Uitslag: klas la: 1. Arlenne Groene- woud 2 Dlneke Meiehert 3. In. I. Herman van d. en Stroeve 3. Mn Klas 2A1 Hann tg 2. Sandra Pa «chler Klas 2B 1. Cees Hordijk 2. voud 2. Gerlda van Veen 3. Wlli le Jong. klas 3B: 1. Karin Pas- iehler 2. Rlsa van der Tang. klas 1. Ingeborg Strr schoolprijs) 2. Marian Smit. Klai 5A- 1. Corrie van Beelen (winnares schoolprijs) 2. Kees van de Meent. Klas 5B: 1. Tjaarrl Sljpk.-s 2 SU Linia Vogue presenteerde in Rot terdam gisteren haar lente zomercollectie 1973. Beide ont werpen zijn cocktail-himono- ensembles van mousseline-im- prime met wijde mouw. grens echter een grillig verloop over land gekregen. LEIDEN/VOORSCHOTEN De Tweede Kamer is gisteren zon der discussie akkoord gegaan m« een kleine grenscorrectie Door de grenscorrectie gaat ,23 tussen Leiden en Voorschoten. u~ "A De gemeentegrens komt nu weer door de gekanaliseerde Vliet te lopen daar waar de zo genaamde Korte Vliet in de Rijn komt. Vóór de kanalisatie liep de grens ook door de Vliet, door de kanalisatie had de oude Sassenheim Het personeel bij het bloembollenbedrijf van de firma Verdegaal blijkt zeer honkvast te zijn. Althans, dat kan men concluderen uit het aantal jubilea van personeelsle den. Bij naspeuring kwam er achter dat er in de periode van 1963 tot 1972 10 werknemers een Koninklijke onderscheiding ontvingen, terwijl er in januari '74 wederom een gouden jubi leum te vieren zal zijn. fan de ongeveer 50 personeelsle den zijn er daarnaast 12 die al meer dan 25 jaar bij Verdegaal werken. De hyacinten, waarin de firma gespecialiseerd is blij ken erg aantrekkelijk voor het personeel te zijn. De direktie die al deze onderscheidingen van zijn werknemers als een goed teken omtrent de werk sfeer beschouwt is van plan om in januari 1974 bij het volgende jubileum een reünie te organise ren, waarbij alle mensen met een onderscheiding aanwezig zullen zijn. (enkele personeelsle den zijn inmiddels gepensio neerd). ha grond van Lei'den naar Voor schoten en 2,7 ha van Voor schoten naar Leiden. Bovendien gaat de Waddingerbrug bij de monding van de Korte Vliet in de Rijn met bijbehorende werken en grond over van Voor schoten naar Leiden. Dit gebied is 6,3 ha groot en telt boven dien 0 inwoners, die binnen kort, wanneer de wet voor deze grenswijziging in het staatsblad zal verschijnen, Leidenaren zul len worden. Het wetsontwerp werd door de toen al demissionaire minister Geertsema ingediend op 8 de- cember. Het moet nu nog door de Eerste Kamer worden be handeld. Liefdadigheid van moeder en dochter in Alphen gestopt ALPHEN AAN DEN RIJN Gis termorgen heeft de Alphense politie een vrjuw met haar dochter aangehouden, die bezig waren met de verkoop van kaarten en schrijfpapier, ten bate van „bejaarden ep invali den van een of andere instan tie". Bij nadere informatie bleek de actie van de dames geen bonafide zaak te zijn. De politie maakt oe inwoners van Alphen erop attent dat een zoge naamd legitiemaMebewijs onvol doende is voor colportage. Men moet in het bezit zijn van een vergunning die verstrekt is door het college van b. en w. van de gemeente waar men colpor teert. Dirk Bogarde en Charlotte Rampling tijdens de opnamen Rome vervaardigde film „The Night Porter". De film verhaalt de belevenissen van een groepje nazi-oorlogsmisdadigers aan het einde van de oorlog. (Van een onzer verslaggevers) om iemand weir naar huis te sturen, dan -vaaneer hi; abso- NIJMEGEN He. is heel goed juut geen kontakt heeft met het mogelijk, dat er in Nederland thuismilieu, per jaar miljoenen gulcens be- Ziekenhuisbezoek door de huisaris spaard kunnen «orden door de ls jets dat door erg veel patien huisarts Intenshver te betreken bij de begeleiding van de zie- kenhuisoatient. Tot deze conclu sie komt de huis.-rts R A. de Melker uit het dorp z.ent b.j Nijmegen in .*en proefschrift waarop hij vaniuag promoveert aan de kathol eke universiteit te Nijmegen. Een kortere ve "pleegduur is vol gens drs. De Me.ker te danken aan de pa'icnlenbeie'eiding Doordat de huisarts zijn patiën ten opzoekt in het ziekenhuis krijgt de specialist meer infor matie en weet hii op w.j1ke ma nier de patien'cn thuis opgevan gen zullen worden. Dan zal die specialist eer ier gene gd zijj ten op prijs wordt gesteld. Dat blijkt ook uit het onderzoek van drs. R. de Mel.cer, maar vaak wordt aan deze verwachting niet voldaan. Vooral in de stad heeft de huisarts meesiai geen tijd om z'n patiënten in het zie kenhuis te bezoeken. Althans dat zeggen ze. GROOT BROOD BRUSSEL (ANP) Twee bak kers uit het Belgische plaatsje Assenede, in Oost-Vlaanderen, hebben - naar hun zeggen - het grootste brood ter wereld ge bakken. Het brood was negen meter lang en het woog 472 kg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De politieke par tijen maken zichzelf en het par lementaire stelsel belachelijk door het gehaspel in de kabi netsformatie". Dit staat onder meer in een verklaring van de aktiegroep Nieuwe Partij regio Zuid-Holland, die gisteravond is uitgegeven- Van deze aktiegroep maken deel uit leden van de drie christende mocratische partijen en van D'66 en PvdA. die streven naar een herverkaveling van de poli tieke partijen. Zij menen dat KVP. AR en CHU zich moeten omvormen tot een ,,open" par tij. links van het midden. In de verklaring staat voorts, dat ,,op grond van de informatie door de heer Ruppert nogmaals de onmogelijkheid is aangetoond van een rechts meerderheidska binet. Op grond van program vergelijking en terwille van de democratie was een kabinet van de drie christendemocratische en de drie progressieve partijen het alternatief. Het is een schandaal, dat dit kabinet er nog niet is gekomen". De Aktiegroep zal zich ervoor in zetten dat politieke partijen werkmiddel worden van de poli tieke besluitvorming in plaats van doel op zichzelf. In dit ver band wijst de Aktiegroep op de politieke moed van de heer Boersma, die als eerste het be leid van groter belang acht dan partijbelang. „Deze moed heeft geen van de betrokken zes frac ties tot nu toe opgebracht", al dus de Aktiegroep. Toekomst met een vraagteken Tn Suriname hebben de mensen gedurende de februarimaand de handen wel zo vol gehad met sociale onrust, dat denken aan de staatkundige toekomst van hun land niet hun ochtend- en avondgebed gevormd zal hebben. Toch blijkt uit sommige uitlatingen, hoe be zorgd bepaalde bevolkingsgroepen en politici zijn over de toestand die zou kunnen onstaan, wanneer het koninkrijkstatuut overleden is en Nederlands verantwoordelijkheid over het vroegere West-Indië tot een minimum beperkt wordt. De reden van die bezorgdheid is minder dat Suriname en de Antillen in feite toch maar kleine eenheden met heel beperkte mogelijkhe den vormen. Veel zwaarder telt dat nu de koninkrijkgsband on danks haar vele bezwaren ook een prachtige bliksemafleider is om interne spanning zoveel als mogelijk is binnen redelijke grenzen te houden. De controverse tussen bevolkingsgroepen in Suriname bij voorbeeld: het wantrouwen van Aruba en de Bovenwindse eilanden ten opzichte van Curacao. ïy/Taar intussen is de koninkrijkcommissie die werkt aan de ko mende onafhankelijkheid van de rijksdelen in de West rustig met haar werk doorgegaan. Men schijnt het in ruime mate erover eens te zijn, dat het huidige statuut bij wijze van overgang vervan gen moet worden door een veel lichter statuut, waarin Suriname en de Antillen buiten de internationale politiek en defensie een veel grotere zelfstandigheid krijgen. Dit moet dan de prélude worden op de toekomst waarbij menigeen in de West voorlopig nog een vraagteken zal zetten. 1TET merkwaardige bij dit alles blijft, dat de druk om tot een snel le wijziging van het statuut te komen vooral van Nederlandse kant blijft uitgaan. „Nederland wil ervan af" is de indruk zoals de standpuntbepaling vooral van ons parlement overkomt. Op 12 maart, wanneer de koninkrijkscommissie weer in plenaire ver gadering bijeenkomt, kan het onderling beraad in een beslissen de stadium komen. En daarna zou het wel eens heel snel kunnen gaan. Maar gebeurtenissen zoals dit jaar in Suriname voorkomen (enigszins lijkend op het grote conflict dat een paar jaar geleden Curasao in rep en roer zette), dwingen wel tot maatregelen nu om straks te voorkomen dat de onafhankelijkheid met een ramp begint. „In de raadwordt minder aantrekkelijk Beschikt de regering over cijfers, die vastleggen hoe groot het aantal mutaties in de Nederlandse gemeenteraden tegenwoordig jaarlijks is? Uit losse berichten lijkt dc conclusie gewettigd, dat vooral in grotere gemeenten het aantal „bedankjes" snel toeneemt. Waarom? Er is een bonte verzameling van allerlei oorzaken waar door heen als ..rode draad" loopt de ontdekking dat „in de raad zit ten" tegenwoordig veel minder aantrekkelijk is dan vroeger. In me nige gemeenteraad is hierover ook in het openbaar geklaagd. Nogal materialistisch maar daarom geenszins irroëel is de opvatting dat de tijd en inspanning welke het goed nakomen van de plichten als gemeentelijk bestuurder van een burger eist, in geen verhouding staan tot de schadeloosstelling welke de gemeenteraadsleden over het algemeen toegewezen krijgen. Minstens zo zwaar telt bij menigeen die bedankt mee de overweging dat hard werken in en voor de Raad ook immaterieel tot geringe voldoening leidt. Gemeentebesturen hebben weinig armslag: bij za ken van enig belang ligt hgemeentebestuur met stevige kettingen aan hogere bestuursorganen vast, terwijl eindeloze overleg procedu res dikwijls een sta-in-de-weg vormen voor mensen die van goed op schieten houden. Dan is er nog de politieke polarisatie welke ook in gemeentelijke be stuursorganen tot verscherpte vertioudingen leidt, teamgeest In de Raad bemoeilijkt en dan naar binnen en buiten de indruk wordt ge wekt dat er politiek omwille van de politiek gepleegd wordt. Dat alles kan er toe leiden dat bekwame gemeenteraadsleden ln arre- moede maar besluiten het stadhuis vaarwel te zeggen en hun zetels te ontruimen voor opvolgers die met meer of minder enthousiasme kunnen proberen zich als volksvertegenwoordiger happy te voelen. Gevolg hiervan zou wel eens kunnen zijn, dat in vele gemeenten het bestuur aan kwalitatief potentieel gaat verliezen of tamelijk zij- dig wordt samengesteld. Met In beide gevallen het gevaar dat het gemeentebestuur een democratische facade wordt met een kern die of helemaal technocratisch werkt of in de ban komt te liggen van een minderheid der burgers die tijd kunnen vinden om. als „roe ping" of „hobby", het stuk op de gemeentelijke areopaag mee te Decentralisatie in het gemeentebstuur zou dc allerbeste oplossing zijn; zolang die zich als een boemeltreintje voortbeweegt, zal de verbetering vooral afhangen van meer gedegen actie en betere voorbereiding bij de plaatselijke politieke partijen. Nu de raadsver kiezingen weer naderen, mogen ze snel wakker worden. Partijkaart voorLenin MOSKOU Met net uitschrijven van een lidmaatschapskaart op naam van partli-oprichter Lenin is gisteren In de Sowjet-Unle een begin gemaakt met de ver nieuwing van de kaarten voor de leden. Het 24ste partij-congres heeft op dracht daartoe gegeven om, voor het eerst sinds twintig jaar, de staat vin dienst van de partijleden te kunnen bekijken en luie. onverschillige en onge disciplineerde lecen te royeren. De symbolische kaart voor Le nin werd uitgeschreven door partijleider Brezjnjevx. WASHINGTON (AFP) De Is raëlische premier, Golda Meir, heeft op een persconferentie in Washington een beroep op de Egyptische president Sadat ge daan onverwijld en zonder voor waarden vooral rechtstreekse of indirecte onderhandelingen te beginnen om tot een vredesak koord te komen. Mevrouw Meir gaf te kennen dat Israël in het raam van een vre desakkoord alle bezette arabi- sche gebieden zou kunnen ont ruimen met uitzondering van de hoogte van Golan en Sjarm el Sjeih. Tot de 500 aanwezigen op de Na tional Press Club zei de premier voorts, dat Israël zijn militaire kracht zal handhaven. ^uuuuuuuuuu^* Internationaal toegangsnummer landnummer (in dit geval Engeland) abonneenummer U ziel dus wat er vanaf 3 maart gebeurt: de kiestoon hoort u voortaan na het 2e cijfer. En niet meer (zoals nu nog) na het 4e cijfer. Voortaan wacht u even op die vooruitgeschoven kiestoon en daarna kunt u alle volgende nummers achter elkaar draaien, 't Is een kleine verandering, maar erg belangrijk voor vlotte, directe verbindingen. En nu weet u ook meteen hoe zo'n lang internationaal, automatisch telefoonnummer isopgebouwdl Belangrijk Bewaar dit bericht bij uw telefoon.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9