Pa en Bas de Gaay Fortman mogen samen in één kabinet Limburg moet voor betaalbare huren voor CBS'ers zorgen Ex-arts daagt ombudsman voor de rechter Miljoenenschade door vergiftiging via medicijnen Staking in "uehtverkeer verlengd Ex-geliefde met auto doodgereden Clubhuisplannen AAV-536 Comb. praktisch rond RAND- KRANT VRIJDAG 2 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Vader De Gaay Fortman en zijn zoon Bas mo gen, als ze dat zouden willen, in hetzelfde kabinet zitting nemen. De grondwet en andere wetten en het reglement van orde van de Ministerraad bevatten geen bepalingen die verbieden dat fa milieleden tegelijk deel uitma ken van de ministerraad. Prof. dr. mr. W. F. de Gaay Fortman (61) uit Den Haag is voorzitter van de AR P-fractie in de Eerste Kamer. Hij heeft deze week kabinetsformateur Burger gezegd dat hij in beginsel wel minister wil worden in een extra-par lementair kabinet van linkse drie en confessionelen onder Den Uyl als mi nister-president. De Gaay Fortman sr. zou minister van Justitie willen wor den. maar Burger heeft hem Binnen landse zaken aangeboden. Zijn zoon Bas. ofwel mr. dr. B. de Gaay Fortman (35), uit Ermelo is po litiek leider en voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PPR. Hij stapte drie jaar geleden uit de ARP en voegde zich in de rijen van de PPR. De Gaay Fortman jr. maakte geen deel uit van het alternatieve deelkabinet, dat PvdA, D'66 en PPR kort voor de verkiezingen presenteerden. De Gaay jr. gaf er de voorkeur aan geen minis ter te worden, maar vooralsnog poli tiek leider van zijn partij te blijven. In deze voorkeur is tot nu toe geen wijziging gekomen, zodat het bij een eventueel slagen van de formatie-Bur ger niet waarschijnlijk is dat vader en zoon De Gaay Fortman beiden in het kabinet-Den Uyl zouden zitten. Overigens blijft het natuurlijk de vraag of het wenselijk is dat familieleden in hetzelfde kabinet zitting nemen, ook al is dat officieel niet verboden. De wetten verbieden evenmin dat fami lieleden tegelijk deel uitmaken van Tweede Kamer of Eerste Kamer. Op het ogenblik zitten in de Tweede Ka mer broer en zus Berger, namelijk mevr. mr. R. Haas-Berger uit Leek voor de PvdA, en haar broer J. Ber ger uit Paterswolde, fractievoorzitter van DS'70. Provinciewet en gemeentewet bevatten wel enige verbodsbepalingen wat be treft het lidmaatschap van familiele den in gemeenteraaden en Provinciale Staten. Bloed- en aanverwanten in eer ste en tweede graad van de Commis saris der Koningin of van de burge meester mogen niet in Provinciale Staten of gemeenteraad zitten. Het zelfde geldt voor verwantschap tussen statenleden of raadsleden onderling. Broer en zus, vader en zoon, zus en zwager en dergelijke combinaties mo gen niet in een gemeenteraad voorko men. Worden bij gemeenteraadsver kiezingen toch leden van zo'n combi natie beiden gekozen, dan moeten zij loten. Ontstaat de verwantschap tijdens de zit tingsperiode bij voorbeeld doordat de broer van het ene raadslid huwt met een ander raadslid dan mogen beiden raadslid blijven tot de nieuwe raadsverkiezingen. Kankertherapie AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse ex-arts J Sa muels (85) (hij werd In 1955 uit de medische bevoegdheid ontzet) heeft tegen de Vara-ombudsman, drs Marcel van Dam en de Vara een kort geding aangespannen naar aan leiding van het tv-programma „Ombudsman" van 10 fe bruari. Daarin heeft Van Dam op „lasterlijke en beledi gende wijze" gesproken over de therapie van Samuels voor de bestrijding van kanker en diens persoon. Daarbij geassisteerd door dr I. S. Sindram (gyneacoloog bij het Antonie van Leeuwenhoekhuis in de hoofdstad), die ken nelijk, hetgeen zijn goed recht is, de therapie van Sa muels verwerpt, aldus de dagvaarding. Aan de president van de Amster damse rechtbank wordt ge vraagd Van Dam te bevelen in zijn eerstvolgende tv-uitzending als Vara-ombudsman de rechts overwegingen van het vonnis van de president, met daarin de stellingen der dagvaarding, goed verstaanbaar voor te le zen. Op straffe van een dwang som van 100.000,-- Voorts wordt gevraagd Van Dam te ge bieden als ombudsman op eni- gerleiwijze Samuels' naam of zijn persoon verder te betrek ken bij zijn uitzendingen (Van Dam heeft aangekondigd in zijn programma op de zaak terug te komen, eveneens met dwangsom van een ton. Van Dam wordt ook verweten geen melding te hebben ge maakt van de vele personen die baat hebben ondervonden en on dervinden van de Samuelsthera- pie en van de vele wetenschaps mensen die wel degelijk heil zien in deze therapie". DEN HAAG Minister Over een half jaar kan Langman (Economische worden begonnen met het Zaken) zou het onjuist vin- inwerken van personeel uit den als zou worden over- Limburg, wogen het gehele Centraal De minister wees er gisteren In Bureau voor de Statistiek de Tweede Kamer op dat van Voorburg naar Heer len over te plaatsen. Pas over twee jaar zullen de eerste delen van het CBS In Heerlen kunnen gaan werken. De overplaatsing van 1000 man vergt in to taal vier komende jaren in Limburg hon derden beambten zonder werk komen. Hij verwachtte dat dank zij de overplaatsing var. een deel van het CBS voor een aantal personeelsleden met name jongeren betere promo tiekansen worden geschapen. vijf jaar. De minister ontkende dat als ge- UTRECHT (ANP) „Het vermoeden bestaat, dat in Nederland vijf procent van de ziekenhuisbedden wordt gebruikt voor de behande ling van patiënten met ge neesmiddelenvergifti ging, hetgeen meer dan f 100 miljoen per jaar kost". Dit zegt het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorgani saties in een verklaring waarin het zijn bezorgdheid uitspreekt over de volgens de ziekenfond sen te grote geneesmiddelencön- sumptie. Overmatig gebruik van geneesmiddelen is schadelijk voor de gezondheid, aldus het GOZ, dat hieraan toevoegt dat in de Verenigde Staten tien pro cent van de ziekenhuisbedden nodig is voor het behandelen van patiënten wegens vergifti ging door of bijwerking van ge neesmiddelen. De ziekenfondsen noemen het „broodnodig", de patiënten goed voor te lichten over een juist gebruik van geneesmiddelen. Ze menen dat dit moet gebeuren door de behandelende arts en via door deskundigen opgestelde schriftelijk aanwijzingen voor elke groep geneesmiddelen. Het GOZ is ook van mening, dat artsen te gemakkelijk medicij nen voorschrijven. Er zijn schattingen, aldus het GOZ, dat nu al mee dan f 50 miljoen per jaar onnodig aan geneesmidde len ten laste van de ziekenfond sen komt. Deze twee kinderen, de 7-jarige Hendrikus Weever en zijn 5-jarige zusje Esther Johanna Maria zijn sinds 3 januari spoorlóos. Op die dag werden de kinderen door hun vader van school gehaald en niet terug gekeerd in het tehuis in Amsterdam, waar zij waren ondergebracht. volg van de voorgenomen ver plaatsing naar Heerlen een „massale uittocht" onder de werknemers bij het CBS zou plaatshebben. Sinds 1 oktober hebben 107 werknemers het CBS verlaten, wat de minister vrij normaal noemde. Voor de te zij ner tijd vrijkomende kantoor ruimten in het nieuwe CBS-ge- bouw in Voorburg is nog geen bestemming gevonden. Maar dat levert volgens 'le minister geen enkel probleem op, omdat in die ruimten gemakkelijk an dere diensten kunnen worden ondergebracht. Minister Lang man verwachtte geen grote na delen van de verplaatsing voor de kwaliteit van de statistiek. Minister Geertsema (Binnenland se Zaken) zei dat over het tem po van de verplaatsing overleg met het gemeentebestuur van Den Haag zal volgen, zodra meer gegevens bekend zijn. Hij toonde alle begrip voor de on rust onder het personeel en zei dat inderdaad de hoge huren in Limburg een punt van zorg zijn voor de ambtenaren die zich daar te zijner tijd zullen vesti gen. De gemeenten in Zuid-Lim burg dienen echter voor betaal bare huren te zorgen. Zij willen immers dat er wat In hun ge bied gebeurt. Oudere CBS-werk- nemers die bezwaren hebben te gen vertrek naar Heerlen kun nen op wachtgeld komen. Het- merendeel van de bezwaarden zal echter via de rijkspsycholo- gische dienst in Den Haag wel aan de slag kunnen blijven. De meerderheid van de Tweede Kamer steunde tenslotte het re geringsplan om een deel van het CBS naar Heerlen te ver plaatsen- FRANKRIJK PARIJS De verkeersleiders van de Franse vliegvelden die sinds 20 februari staken, hebben gisteren besloten hun staking met 48 uur te verlengen. De Franse regering wil pas met hun vakbond gaan onderhande len als ze het werk hebben her vat. De verkeersleiders eisen het recht om te staken dat hun In 1964 ontnomen ise n verbete ring van hun positie. In Engeland duurt de staking bij de spoorwegen gedeeltelijk voort. Het ziekenhuispersoneel is ook in staking gegaan of be paalt zich tot terug gaan aan acties met het gevolg dat dui zenden patiënten naar huis zijn gestuurd. uit Arnhem heeft gistermiddag zijn ex-geliefde, de 21-Jarlge Wilhelmina van Zwan opzette lijk met zijn auto doodgereden. Het meisje had kort geleden de verkering met de Marokkaan uitgemaakt. Kort voor zijn gewelddaad heeft de fabrieksarbeider nog met het meisje gesproken. Hij wachtte haar op toen ze van haar werk kwam. Het meisje was toen in gezelschap van haar vader. Er ontstond tussen de drie een glad verlopend gesprek, zo heeft de vader verklaard. Vader Van der Zwan verliet de twee, die nog even bleven praten. De Marokkaan stapte na het ge sprek In zijn auto en reed op een kruispunt in volle vaart op de jonge vrouw in. Ze werd vijf tien meter door de auto meege sleurd en moet op slag dood zijn geweest. De Marokkaan is door de politie ingesloten. Worsthapper AMSTERDAM (ANP) - Een sla gerij in de Statenjachtstraat in Amsterdam is in het nachtelijk uur bezocht door een worsteter. Uit verschillende worsten In de slagerij nam hij een hap. Daar na heeft hij zich onledig gehou den met het rondsmijten in de winkel van salades. De slager weet nog niet precies wat hij nu mist. Beperking in studie blijft >EN HAAG (ANP) Minister Van Veen (Onderwijs) voorziet ook in volgende jaren een be perking van de toelating van studenten tot het hoger onder wijs. Hij heeft dit aan de Twee de Kamer meegedeeld. .Uit het antwoord blijkt, dat voor het studiejaar 1973/74 moet wor den gerekend op 14 h 15.000 stu denten, die zich voor de eerste maal bij het wetenschappelijk onderwijs zullen willen laten in schrijven. De minister stelt zich in zijn antwoord op achter het advies van de Academische Raad om dit jaar een (eenmali ge) voorrangsbehandeling te ge ven aan hen, die in 1972 zijn uit- kerngezond is. Voor de nieuw bouw is een spaarpot van 12.000 gulden gevormd. Om hun trainingswerk voor de vereniging beter te kunnen doen, hebben de heren De Jong en C. Verkade hun functie als bestuurslid neergelegd. Voor hen werden gekozen de heren Voesveld en W. Verkade. ALPHEN AAN DEN RIJN Eind van dit Jaar zal de 400 me ter sintelbaan op het atletiekter- rein in Ce Bijlen aangelegd zijn. De 130 meter baan is dan even eens gereed voor gebruik. Dit deelde G. .J de Wit, voorzittdr van AAV-U36 Comb, gisteravond mee tijdens de jaarvergadering. Ook de bouwplannen van het club huis vorderen uitstekend. De be groting hiervoor is 175.000 gul den. Door eigen arbeidsinbreng moet dit bedrag zeker met 60.000 gulden gedrukt kunnen worden. Door de gemeente is een aanzienlijke startsubsidie toegezegd. De Nederlandse Sportfederatie heeft de bouw plannen inmiddels goedgekeurd, waardoor de mogelijkheid ook van de NSF subsidie te verkrij gen geopend is. De Jos A. Jansen beker werd uit gereikt aan Giel van Nimwegen vanwege zijn grote verdiensten voor de vereniging. De Spiritbe ker voor meisjes werd veroverd door Gerry Boesveld en voor jongens door Peter van Egdom. Ook werden acht diploma's uit gereikt voor het behalen van een van de records in de Goud se atletiek competitie. Uit de jaarverslagen van de se cretaresse en penningmeesteres- se bleek, dat AAV-Ü36 Comb. Raad Katwijk verwerpt motie Van Duijn over collecte MC V KATWIJK De plMlcelIJke rotnmlu- •le van het Medische Comlt.' Vlet. nam heeft In Katwijk «een \erKun- Ict antwoord van wethouder Bergman wa-.. dat het niet aanging om o' college een politiek standpunt In te nemen, of hulp te verlenen aan een organisatie die bij voorbaat perti nent weigert oox Zuld-Vietnam te helpen. Van Duljn diende hierop een motie In, waarin hij verzocht op een twee aanvraag voor een collecte gunstig te reageren. Deze werd ech ter verworpen met 16 tegen 9 stem men. warblj PvdA en CCP onder- Milieubeheer Bollenstreek wilschoon' onderwijs LISSE De vereniging Milieube heer Bollenstreek wl opname van milieu-onderwijs In het les rooster. Dit is een van de acti viteiten waarmee de vereniging zich in het eerste jaar van haar bestaan bezig heeft gehouden. Dit is gisteravond meegedeeld tijdens de vergadering in het Hof van Llsse, die door zeer weinig mensen werd bezocht. Het bestuur is voorts ln contact getreden met gemeentebesturen en andere instanties ln de streek om milieuhygiëne te be vorderen. Door tv.ee contacta vonden en openbare vergaderin gen is getracht het publiek te stimuleren zich in te zetten voor dc goede zaak. De verenig.ng kon ook ten aanzien van de in dustrie adviserend optreden. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: Ir. Witte (voor zitter), Mej. Groen (secre.), Mr. Colijn (penningmeester). (ADVERfENTIE) KAASMEISJE VERWENT MINISTER Den Haag. De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Merovia, Qérard Mousson dc Pluye, fj voor een werkbezoek in ons land. Op het Binnenhof verwelkomde kaasmeisje Dinie hem met een stuk kaas uit het vuistje. 'Ook heerlijk bij de borrel, Excellentie'schijnt Dinie te zeggen. (NZB-foto) Burger-lijke-dans (Bij het uitschakelen van de confessionele groeperingen als totaliteit in de kabinets formatie) De Burger-wals is ingezet: dc beentjes van de vloer! Helaas, men draait niet met elkaar, men draait elkaar een loer. Ach, danste links een keer rechtsom en draaide linksom rechts, hoe fraai zou de figuur dan zijn, nu hotsebotst men slechts. Men haakt en schopt en trapt elkaar voortdurend op de teen, men hinkt op 't einde van de wals slechts op het linkerbeen. Het rechterbeen is uitgedanst, het linkerbeen walst door, althans, zo schijnt het, maar helaas: daar zijn geen walsen voor. Wie dansen wil op slechts één been bij de formatiebals. ligt dra languit en kón niet meer: hij komt ónder de wals. Glas Helemaal zeker weten doet men het nooit: bij het eerste glas kan de maat al vol zijn. Laat u rijden in de komende carnavalsdagen. Heb geen medelijden met taxi-chauf feurs. Die halen, zegt men, hun schade wel een keertje in en zonder moeite. Uw schade Is wellicht nooit meer in te halen, als u na een feest achter het stuur kruipt. Voor degenen die niet rijden is dit nog even een hele die pe. ondanks alles: ..Wanneer een heer dronken is. noemt men die dronkenschap eer baar. Wanneer de knecht dronken is, getuigt dat van zijn gemene inborst". Het is een Tiltetaans gezegde. Daar weten ze dat ook. Ernst En nu in alle ernst en ter overweging: Feestelijker dan het feest zelf. Is dc dag die aan het feest vooraf gaat (Japanse wijs heid). Het is noodzakelijk dat de mens dromen koestert. Maar het is even noodzakelijk, dat hij kan lachen om zijn dro men. (Chinese wijsheid). Een dwaas kan meer vragen, dan tien wijzen kunnen beantAvoorden. (Algemeen bekende wijsheid). AU tien wijzen geen antwoord weten op een vraagdan be wijst dat nog niet. dat de vragensteller een dwaas Is. (Zelfbedachte wijsheid). Wie zich dood lacht, lee/t het langst (Vastenavondwijsheid uit een Zuid-Nederlands lied- Bal Zaterdagavond hee/t de Buite- landse Persvereniging in Hil ton Amsterdam het eerste „Bal van de Internationale Pers" gegeven. We maken daar met enige trots melding van, want het was een keuri ge partij (prinses Beatrix was er en prins Claus was er en Liesbeth Hst was er ook) en bovendien was het doel goed en liefdadig. We citeren uit „Het Parool": „Onder de gasten bevonden zich naast tal van buiten landse en Nederlandse jour nalisten velen uit de tec tor van de particulicrc-onderne- mers-met-internationale- faaem en enkele Intelectue- len en hunstenaars, ook verscbheidene leden van de demissionaire regering zoals de ministers Schmelzer en Nelissen, een aantal zeer buitenlandse ambassadeurs en consuls en een handjevol parlementariërs". Tot zover het oltaat uit „Het Parool". En nu zouden wij best willen weten, die die intellectuelen waren. Geboortebeperking De tsaat moet een program voor geboortebeperking bij honden en katten financie ren, zo meent de Amerikaan se senator Birch Bayh uft In diana en hij heeft een desbe treffend voorstel ingediend. Het groeiend aantal zwerven de en ln de steek gelalen huisdieren vormt naar zijn mening een groot gevaar voor de volksgezondheid van de Amerikaanse bevolking. Hlf heeft aangedrongen op opening van klinieken waar huisdieren kosteloos gesterili seerd kunnen worden. Advertentie Een mesthandel In Vinkeveen biedt in een advertentie in „Groente en fruit" papaver- bolkafval aan voor een volle dige organische bodemverbe- tering bij de teelt van groen ten cn bloemen. We zullen de niet-lnslders even helpen: Papa\er-bol-kaf-afval. Duhbel Dronkemanspraat: „Ik ben Hans en Plen dubbel ge zien".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7