SCHOLEN IN VOORSCHOTEN LOPEN LEEG Aula Europaschool in Wassenaar is pleister op wonde Alleen geselecteerde bedrijven in Rijnland stad en streeknieuws Geeft onderwijs- rapport garanties Strijd om bestaan ontbrandt Noodgebouw voor padvinderij :S^^^WÊBÊÊIÊÊIÊtlÊÊtlÊlHÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊBÊÊm Eindelijk geen inwoning meer Drs. Berkhuijsen waarschuwt: Jaarvergadering LTB: Stompwijk krijgt afvalbak voor bestrijdings- middelenresten OOK Wat u moet weten VRIJDAG 2 MAART 1973 LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN In Voorscho ten is de schoolstrijd om het voortbestaan ontbrand. Door middel van grote advertenties in de plaatselijke bladen probe ren de 13 kleuter-, 17 basis- en 2 gebrek aan kleuters en leer plichtige kinderen, het voortge zette onderwijs in Voorschoten krijgt een sterke afroming door goede scholengemeenschappen in de omgeving. Het openbare voortgezetonderwijsscholen de eerste klassen vol te krijgen. Het zal niet alle scholen geluk ken, dat staat nu al vast. De terugloop van het inwonertal in Voorschoten is niet alleen veroorzaakt door het vertrek van de inwoners, maar meer nog door de gezinsverdunning. In enige jaren tijd is Voorschoten veranderd van een gemeente met een overwegend minderja rige bevolking tot een dorp dat reeds 10% bejaarden huisvest. Dit jaar bestaat zelfs de kans dat de totale bevolking van Voorschoten daalt onder 20.000, terwijl er volgens de ge meente-begroting voor 1973 bevolkingsaantal geraamd van bijna 22.000 inwoners. In opdracht van de wethouder van onderwijs is de secretarie afdeling bezig met het samen stellen van eenrapport. Dat kan nog wel enige maanden op zich laten wachten, omdat informa ties moeilijk te verkrijgen zijn. De schoolbesturen en de, school hoofden praten niet over even tuele moeilijkheden. Soms komt er iets aan het licht zoals bijv. het aanbod van de Gerefor meerde Oranje School om twee lokalen af te staan aan de Openbare bibliotheek omdat de school nog maar vier klassen telt. Of de inwoning van de Lau- rentiuskleuterschool in de St. Jozef basisschool en het houden van een zondagsklas in een leegstaand lokaal van de Her vormde Gevers Deynootschool. De 13 kleuterscholen zijn verdeeld mavo in het Cultureel Centrum is een dependance geworden van de Rembrandtscholenge- meenschap, waardoor onderwijs op VWO-basis mogelijk is. Het Lucascollege leidt zelf op tot en met het HAVO. Voor een sterke afroming zorgen de Prot. Chris telijke Scholengemeenschap in Leiden Zuid-West en het Adel- bertcollege in Wassenaar, dat evenals het Rijnlandslyceum in Wassenaar dat door de verbe terde buslijn 45 een sterke aan trekkingskracht uitoefent op leerlingen en ouders. Volgens een voorzichtige prognose door onderwijsdeskundigen zijn binnen een jaar de helft van het aantal scholen in Voorschoten overcompleet. Het kleuteronder wijs kan zelfs teruggebracht worden van 13 tot 5 scholen. Schoolbesturen zijn echter auto noom. De vraag is of bij het uitkomen van het onderwijsrap- port de gemeenteraad meer kan doen dan alleen maar advise- LE1DEN Leerlingen van de St. Agnesscholengemeenschap heb ben gisteren in het kader van het lustrum een totaaldaggehou den. In de verschillende lokalen van de school konden zij zich met allerlei vormen van creativiteit bezig houden. Zo werd er in het ene lokaal een show gegeven, terwijl in het andere een felle strijd werd geleverd om disco-jockey van het jaar" te worden. Onder leiding van leerlingen van het opleidingsinstituut Middelo werd er door andere groepen weer behendigheidsspelletjes gedaan. In de Kreatieve Kelder" konden de leerlingen zich uitleven op muziek. De speciale gastdocente hier was de Leidse balletlerares Marjolein Briër (foto). Als afsluiting van de totaaldag vierden de leerlingen een groots carnaval met polonaise door het gebouw. in 4 openbaar, 4 r.k., 4 prot. christ. en 1 bijzonder openbaar. De 17 basisscholen zijn verdeeld in 4 openbaar, 6 r-k., 5 prot- christ en 1 bijzonder openbaar (Nut). De 2 voortgezet onderwijsscholen zijn onderverdeeld in 1 depen dance van het Leidse Rem brandt en 1 in' het „Lucascolle ge" waar prot. christ. en r.k. onderwijs samenwerken. Ondanks het leegstaan van vele lokalen (geschat wordt 14) wordt er toch in de wijk Bosch geest dringend gevraagd om een basisschool voor openbaar onderwijs. In' deze wijk is wel een r.k. basisschool gevestigd. Verschillende leden van de Voor- schotense onderwijscommissie hebben al voorzichtig laten doorschemeren dat een herver deling van scholen en lokalen de beste oplossing zou zijn. Hebben de kleuter- ©n de basis scholen thans te maken met een KATWIJK De padvinderij in gemeente veel te hoog (450.000 Katwijk gaat node verhuizen. gulden) Het „Notarishuis" waarin ze tot Op de schuur is gisteren veel kri- nu toe honk hield was tot een ge- tiek gekomen vanuit de gemeen- vaarlijke toestand vervallen. teraad, vooral van de heren De Door het gemeentebestuur is nu Vries (vrije lijst) en Van Mierlo een Bollenschuur aan de Zwar- (Gem. Belangen), teweg aangeboden. De ligging Is De voorzitter beloofde dat alles niet ideaal: buiten iedere bebou- gedaan zal worden om de In deze bollenschuur zullen de padvinders voorlopig een onderkomen vinden. wing, op grote afstand van Kat wijk, het laatste stuk weg on verlicht en eenzaam. Ondanks dat heeft de Katwljkse padvin derij de schuur aanvaard. Er was geen andere keus. De eenmaal gewekte hoop op een echt eigen tehuis, is voorlopig vervlogen. De kosten vond de schuur tot een bruikbaar pad vindershuis te maken. Mis schien kan er voor de 6- en 7-ja- rigen nog een behuizing binnen de bebouwde kom gevonden worden. De leiding van de Katwijkse pad vinderij hoopt dat het ledenver lies door de verhuizing tot een minimum beperkt zal blijven. WASSENAAR De Europaschool in Wassenaar kreeg de financië le mogelijkheden, om twee oude noodlokalen in een fraaie aula te transformeren, als „een pleister-op de wonde". Dat zei wethouder mevrouw A. J- le Coultre-Foest gisteravond, alvo rens de officiële opening te ver richten. Ze waarschuwde even tuele optimisten, dat de ge meente niet lukraak aula's kan weggeven, maar dat de Europa school „de moederschool van het openbaar onderwijs in Was senaar-Noord" na zo'n kwart eeuw inwoning wel een extraat je had verdiend. Hoezeer de medewerking op prijs werd gesteld konden mevrouw Le Coultre en de aanwezigen zien en horen. Onder de enthou siaste leiding van school hoofd/pianist F. Rolvink bracht de jeugd een gevarieerd feest programma van liedjes, gedich ten, sketches en muziek. Een aardige onderbreking van de of ficiële toespraken. De heer H. G. Hin, inspecteur van het basisonderwijs in Den Haag, die indertijd had geadviseerd van die twee oude lokalen één grote zaal te maken, zei de me tamorfose nauwelijks voor mo gelijks te houden. Hij prees de heer Rolvink voor zijn enthou siasme en volharding. Als voorzitter van de oudercom missie sprak de heer M. L. Rij kers een feestelijk woord, waar na hij de dames Van Katwijk, Recourt en Coenraad een bloe metje overhandigde als dank voor het vele werk aan de gor dijnen, die de oudercommissie heeft aangeboden. „Ik ben ook nog diaken van de hervormde kerk, zoals u weet", zei de heer Rijkers „en dus vraag ik uw aandacht voor de collectebus bij de uitgang. De oudercommissie heeft de gordijnen wel betaald, maar we zijn er nog niet hele maal". Tot slot dankte de heer Rolvink voor aller medewerking, waar bij hij aankondigde het nieuwe zaaltje voor zang, TV-lessen en overblijvers te zullen gebruiken. Onder het genot van een goed glas trokken de talrijke ouders vervolgens langs het geëxpo seerde schoolwerk van hun kroost. SASSENHEIM Het Sassenheimse mannenkoor heeft gisteravond in de Gereformeerde Kerk een concert gegeven. Het programma droeg een gevarieerd karakter. Het koor, dat hoofdzakelijk religieu ze liederen ten gehore bracht werd afgewisseld door het Leidse Politie Muziekgezelschap. Na de pauze bracht het koor enige fragmenten uit opera's van Vordi en Wagner. Het werd hierbij ondersteund door de sopraan Alie Boiten—Oosterhoff. \EIDEN „De conclusie dat uit breiding van de werkgelegen heid in de Rijnstreek gewenst is, is te ongenuanceerd", aldus drs. H.J.E. Berkhuijsen in een beschouwing over planologische perikelen in de Leidse agglome ratie die werd opgenomen in het bulletin van de stichting Weg. De beschouwing is een reactie op een rapport over de stand van beroepsbevolking en werkgelegenheid, op verzoek van de Kamer van Koophandel uitgebracht door het ETI voor Zuid-Holland. |rs. Berkhuijsen kan instemmen met het standpunt dat nieuwe werkgebieden worden ingericht voor geselecteerde bedrijven uit de dienstverlenende sector, die een overloopfunctie kunnen ver vullen voor de Haagse werkge legenheid aangezien dat een be perkende uitwerking kan hebben op de groei van het woon-werk- verkeer tussen de Leidse- en de Haagse agglomeraties. Maar hij meent dat uitbreiding van werk gebieden niet acceptabel is als ze geschiedt ten behoeve van bedrijven die in de Rijnstreek niet strikt noodzakelijk zijn. Drs. Berkhuijsen meent dat het ETI ten onrechte de problema tiek van het gebied niet geiso- leerd had mogen zien van die van de Randstad, in haar ge heel, waarmee het onlosmake lijk verbonden is. In de tweede plaats meent hij komt het verkeersaspect in de ETI-studie vrijwel niet aan bod. Welisfaar komt uit de onder de bedrijven gehouden enquête naar voren, dat veel nieuw-gevestigde be drijven achteraf teleurgesteld blijken over de moeilijke ver keerssituatie, doch daaruit wordt niet de conclusie getrok ken, dat voorzichtigheid is gebo den met het uitbreiden van de werkgelegenheid teneinde ande re bedrijven dezelfde dan wel bestaande bedrijven toenemende teleurstelling te besparen. Vesti ging in de Rijnstreek van niet- geselecteerde bedrijven leidt tot méér verkeer, zowel door de be drijven zelf als, op wat langere termijn omdat ook deze bedrij ven gaan groeien, méér arbeids plaatsen bieden en dus meer woongelegenheid vragen, hoe dan ook. Maar vooral: waar dan ook. Want de laconieke me dedeling van de luchthaven Schiphol, dat een aantal vlieg routes worden verlegd, waar door een aantal woongebieden minder geluidsoverlast zullen krijgen, betekent ook, dat bij voorbeeld Abbenes juist meer geluidshinder zal krijgen. En dus blijft Leiden met twee pro blemen zitten: waar zet het de 10.000 woningen, die tot 1985 in Abbenes gebouwd hadden moe ten worden en waar kan het na 1985 nog bouwen? LISSE Een grote golf supergijn zal a.s. zaterdag ongetwijfeld weer het f eestzaaltje van het Trefpunt in Lisse overspoelen tijdens het carnavalsfeest van de Oranje-Zwart Spekbijters. Prins Jacobus de Eerste, met grote meerderheid gekozen tijdens de theepauze van de voetbalwedstrijd Alphense Boys 3 tegen Sportclub Lisse 5, zal op deze avond de leutscepter zwaaien. Hij weet zich geruggesteund door II plaatselijke lolbroeken t.w. Diederik, Berlus. Dagobert. Janus. Covert, Cupido, Kobus, Jacob, Momfert. Willem en Gijsbert. Toegang op dit grootse feest hebben alle leden van de Sportclub Lisse van de afdelingen voet-, volley- en basketbal die voor 1957 zijn geboren. STOMPWIJK - In Stompwijk wordt op de gemeentewerk plaats een container geplaatst waarin men gratis overtollige of verouderde bestrijdingsmiddelen kan storten. Voor deze overschotten krijgt men geen vergoeding, zodat de kans bestaat dat men ze toch gaat opgebruiken. Dit kwam ter sprake tijdens de jaarvergade ring van de Land- en Tulnbouw- bond in Stompwijk. De aanwezigen werden nogal emotioneel toen de voor tuin bouw bestemde, nu nog braak liggende grond die aan de ge meente toebehoort, ter sprake kwam. De algemene opinie was, (ADVERTENTIE) GARAGE POOT JAGUAR dat deze grond in principe tuin- bouwgrond moet worden. Lukt dat niet, dan moet de gemeente haar uitbreidingsplannen af stemmen op haar eigen grond bezit cn niet grond vun anderen onteigenen. De vergadering sprak zich ook uit voor een verhuizing van de Rot terdamse veemarkt naar Lei den. De marktdagen zouden dan dienen te verschuiven naar maandag voor het slachtvee en dinsdag voor het gebruiksvee. Gastspreker de heer G. Bles. be handelde „de bedrijfsverzor- ging". Boeren en tuinders kun nen voor 40 tot 209 gulden per jaar lid worden van een vereni ging die zorgt voor c.m vervan ger in tijden van ziekten, va- kartie e.d. Boeren of tuinders die daar interesse in hebben, kunnen terecht bij de heren Van Swieten of Hoogeveen. Voor de oprichting van een dergelijke vereniging heeft men tenminste 25 mensen nodig. LEIDEN Zondag 4 maart verleent de jongerengroep THE LORD'S FOLKS zijn medewerking aan een oeku- menische dienst in de aula van de school Merenwijk, Voorganger: Ds. H. Horten- sius. Thema: Zijn wij mis schien ook blind? Aanvang 10 uur. ALPHEN In een woning aan de Sterrenlaan is giste ren ingebroken. Er worden een foto-toestel, electrono bliksem, gouden en zilveren sieraden en een klein bedrag aan geld vermist. Men i de achterzijde binnengeko men. BODEGRAVEN De Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen Bodegraven heeft in hotel Van Haaften een vergadering gehad. Als nieuwe bestuursleden traden op de dames Lindenbergh, Putter en Timmers. BODEGRAVEN De ver koop van Unicefwenskaarten heeft 777 gulden opgebracht. BOSKOOP Vanavond vier "Instuif Jong Boskoop" het jaarlijks carnaval in hel R.K. verenigingsgebouw aan de Rozenlaan. Om kwart over 8 zal de Prins en zijn raad van elf met de drum band Sint Joris de zaal betre den. Het "Domino kwartet' uit Amsterdam zal voor een vrolijke stemming zorgen LEIDSCHENDAM Vanaf vandaag is er bij V en D in Leidschenhage een stand in gericht voor lotenverkoop voor het Kon. Wilhelmina- fonds. Trekking is 31 maart. Hoofdprijs 25.000 gulden. LISSE Ds. H. D. de Wit heeft het beroep van Kollum naar Lisse aangenomen. NIEUWVEEN De nieuwe openbare basisschool aan het Conradpark in Nieuwveen wordt op 23 maart om 14.00 officieel geopend. De heer J W Fonhof, inspecteur van het lager onderwijs, zal de school openen. NOORD WIJK Het chr. muziekgezelschap „De Echo der duinen" geeft vanavond in het Lido-theater haar jaarlijkse uitvoering. Na de uitvoering is er een optreden van majorettes en drumband onder leiding van de heer Ti- man. De avond wordt beslo ten met een optreden van „The Old Timers". Aanvang 20.00 uur. NOORDWIJK - De be- stuursimpasse bij de Noord- wijkse fotogroep „X 65" Is voorbij. Na twee jaar heeft men eindelijk weer een voor zitter (Hans Wassing) en penningmeester (Hans van Bohemen) gekozen. Na de bestuursverkiezing hielden de leden van „X-85" zich in tensief bezig met het beoor delen van een aantal portret foto's. Uitslag: I. Hans Was sing, 2. Rob Vink. 3. Fons Schumacher en Kees Jagten- berg, 4, Marco Admiraal, 5. Boudewijn Boeken. Voor dinsdag 13 maart staat een verplichte foto „Handen in de ruimste zin" op het pro gramma. t NOORDWIJKERHOUT - Vanaf morgen tot en met volgende week dinsdag viert Noordwijkerhout carnaval. Het feest wordt dinsdag om 11 minuten over elf 'a avonds besloten met de ko nijnverbranding op De Brink. De feesten worden ge vierd bij Ds- Van der Geest. Het carnavalsfeest voor be jaarden begint om half 2 bij Penning. OUDE WETERING —Mr. Portheine. lid van de Tweede VVD. De avond, die om 20.15 Woelige Baren te Roclofa- rendsveen, spreken over het thema: Zelfstandigen en de VV. De avond, die om 20.15 uur begint, is georganiseerd door de afdeling Braasse- mermeer van de VVD, cn voor iederen toegankelijk. SASSENHEIM Een 23-Ja- rige bestuurster van een per sonenwagen uit Oegstgeest gaf geen voorrang aan een brommer die vanaf de Park laan de Gouverneurlaan in sloeg- Hij werd over het weg dek geschoven en kwam in botsing met een fagen uit tegenovergestelde richting. De bestuurster bleek geen rijbewijs te hebben. De brommer kwam met de schrik vrij. SASSENHEIM - Zondag middag wordt in Jeugdsoclë- teit de Stormbal aan de Vaartkade een bijeenkomst gehouden ove amnest inter national. Aanvang 15 uur. WARMOND Verloren: Autosleutels aan leren han ger (Opel) donkerbruine dameshandschoenen (glacé). Damesbril met roze mon tuur, twee huissleutels, brui ne portemonnaie met 25 gul den, autosleutel met nagcl- knllper aan ring, damespor- tcmonnale met 50 gulden, den: Blauwe vouwfiets, 10 opschrift „Mariel". Gevon den: Bal uwe vouwfiets, 10 gulden, zwarte damesfiets, paar kinderpantoffels.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5