Stichting Centrum '45 helpt verzets- en oorlogsslachtoffers Herengrachters in verweer bij B. en W. Klaverjassen met de LC: Je neemt er wat van mee" Fraai eigen huis voor behandeling Getuige ter zitting om meineed in arrest ,,Gas tarbe i ders-pakhuis" Stem in gewest voor gemeenten >j pagina 3 vrijdag2maart 1973 LEiDSE courant stad 6n randgarnssntsn OEGSTGEEST De Stichting Centrum '45 heeft een soort ere schuld ingelost. Ruim 25 jaar na de laatste wereldoorlog is te Oegstgeest een modern en uit stekend geoutilleerd "eigen huis" verrezen voor medisch- psychologische behandeling en begeleiding van verzets- en oor logsslachtoffers. Het gebouw, een conceptie van architect W. Prent te Den Haag, en gereali seerd in systeem-bouw door toekomst indien nodig het hele gezin van bepaalde oor logsslachtoffers die aan een zg. KZ-syndroom lijden, in de be handeling kunnen worden be trokken. Op 16 mei zal koningin Juliana Centrum '45 officieel openen. Prof. dr. P. Muntendam, voorzit ter van de Stichting heeft giste ren op een speciale persbijeen komst een uiteenzetting gegeven van de gehele voorgeschiedenis van het Centrum. „Vaak is mij al gevraagd", aldus prof. Mun tendam, „waarom nu pas deze inrichting, ruim 25 jaar na afloop van de oorlogsellende?". Vol gens de stichtingsvoorzitter is dit echt niet "nu pas": „Eerst in de vijftiger jaren ontstond Gezelligheid met ziekenhulp gecombineerd Olco Holland Beheer n.v. te .Utrecht, staat aan de Rijnzicht- weg. Sir.ds 1 februari functio neert deze nationale inrichting ten dele. In mei zal een volledi ge staf zijn aangetrokken, waar door patiènten ook voor een kli nische behandeling kunnen wor den opgenomen. Het centrum telt 20 bedden. Centraal staat de ambulante dagbehandeling. Ge- neesheer-directeur dr. W. L. Meijering verdacht, dat in de LEIDEN Op feestelijke wijze heeft gisteravond de H. Hart- school afscheid genomen van de heer F. de Haas, die twaalf jaar lartg voorzitter is geweest van het oudercomité. In de gymzaal was een bijeenkomst belegd van comitéleden, oud-co mité-leden, schoolbestuur, on derwijzers en genodigden. Kin deren van de zesde klassen zorgden voor enkele vrolijke entr'actes. De heer R. Reniers, hoofd van de school, getuigde dat de heer De Haas voor hem een half jaar geleden de startmotor geweest was. Door intensief contact had hij hem sedertdien voor 100% leren kennen en voor 100%le- ren waarderen; was „Frans" de Haas de inspiratie geweest, dank zij wie het was „dat we nog zijn blijven draaien". Vijf schoolhoofden in vijf jaar tijd, aldus de heer Reniers, dat kan voor een school nooit goed zijn. H. Hartschool nam afscheid van F. de Haas „Maar jij was de enige constan te factor: de brug van het ene beleid naar het andere. De man van plewzier, wedstrijden en goede relaties. En dat alles ten bate van het kind." Namens de leerkrachten gaf de heer Reniers uiting aan aller waardering door het overhandi gen van een boek over Leiden en van een schoolkrant-special, die het resultaat was van een week journalistiek door enkele zesdeklassers. Pater Fischer riep in herinnering dat de heer De Haas „er altijd wès": een man met ijver en toewijding waaraan behoefte is, zolang er behoefte is aan katho liek onderwijs. het ziektebeeld van blijvend geestelijk en lichamelijk letsel. Dit is herkend en wetenschappe lijk bestudeerd. Hierij stond het werk van prof. dr. J. Bastiaans centraal. Vele verzets- en oor logsslachtoffers (het aantal wordt zelfs geschat op 30.000 in ons land) leven nog in de onvol tooid verleden tijd. Voor hen is het bestaande ziekenhuis niet het meest aangewezen zieken huis. Wat hier in Oegstgeest, in het hart van de randstad, is ver rezen is een instelling die wij in Nederland nog niet kenden: een combinatie van ziekenhuishulp en een beschermd milieu met een open sfeer". Ongeveer twee jaar geleden ont stonden de eerste ideeën voor een Centrum en nog geen jaar geleden sloeg Prins Bernhard, die ere-voorzitter van de Stichting is, de eerste paal. Op 22 januari jl. werd het gebouw opgeleverd. Bij de aanvang van de bouw werd bepaald, dat de kliniek zo min mogelijk op een ziekenhuis moest lijken en wel in die zin, dat vooral het gedeel te waarin de patiènten zullen worden ondergebracht een "ge zellige" indruk moest maken en gelegenheid diende te bieden tot het leggen van contacten. De re creatieruimten zijn dan ook midden in dit gedeelte van het huis ondergebracht om de hui selijke sfeer te onderstrepen. Om de herinneringen an gevange nissen en claustrofobische bele venissen te voorkomen is een streng rechthoekig gebouw ver Het door architect W. Prent ontworpen gebouw van Centrum '45 aan de Rijnzichtweg in Oestgeest heeft een capaciteit van twintig bedden. meden. Er werd een grote ar chitectonische openheid aan het gebouw gegeven o.a. door de vele (dubbele) ramen, die uit zicht bieden op de patio en de tuin. De oppervlakte van het woonhuis bedraagt bijna 1200 m2, de oppervlakte van de poli klinische afdeling is 1900 m2. De bouwkosten bedroegen totaal 3.600.000. Voor wat de werkwijze betreft laat het bestuur van de Stich ting zich bijstaan door een Raad van Advies, die onder voorzitterschap van prof. dr. J. Bastiaans het werk zal begelei den en het bestuur zal advise ren met name ook over de we tenschappelijke aspecten. De staf zal, onder leiding van dr. W. L. Meijering, voorlopig be staan uit een psychiater en twee psychologen, vier maatschappe- lijk werkenden, een half-time internist, een gastvrouw, zes verplegenden, twee creatief the rapeuten en een half-time fysio therapeut. Voorts is er admini stratief en huishoudelijk perso neel. Het Centrum is geen algemeen zie kenhuis, in die zin, dat hier een volledig onderzoek en behande ling zal kunnen plaatsvinden. Zonodig zal voor de lichamelijke behandeling een beroep gedaan moeten worden op het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Behalve de intensieve medische „psychologische en sociale be geleiding patiënten zal ook gro te aandacht worden besteed aan de samenwerking met instellin gen in de maatschappij, die zich bezig houden met deze groepen van verzets- en oorlogsslachtof fers. Gezien het landelijk karak ter van het Centrum is een nau we samenwerking met plaatse lijke organisaties noodzakelijk. Vooral ook de ambulante behan deling zal moeten worden be vorderde, aldus het stichtingsbe stuur. De klinische behandeling wordt slechts gezien als een soms noodzakelijke aanvulling hiervan. Inmiddels is ook opgericht de Stichting Vrienden van Centrum '45, welke stichting gelden kan bijeenbrengen met het doel. daar hulp te bieden aan verzets- en oorlogsslachtoffers waar deze hulp niet langs normale kanalen kan worden verstrekt. Het gironummer van deze stich ting is 33.58.00 te Leersum. jmi HAAG/LEIDEN - Op ver denking van meineed werd gis teren ter zitting van de politie rechter in Den Haag een getui ge k décharge gearresteerd. De arrestant had verklaard, dat hij het was en niet zijn gedagvaar de vriend, die op de Moienwerf in Leiden onder invloed van al cohol een auto bestuurd had. Verdachte had gezegd dat met hij de bestuurder was geweest maar zijn vriend met wie hij als passagier was meegereden. Daar tegenover stond de verkla ring van twee agenten van de Leidse politie die verdaente pas achter het stuur hadden zien plaatsnemen nadat ze de auto hadden aangehouden, die in het nachtelijk uur slingerend over de weg reed. Verdachte had aanvankelijk niet ontkend, dat hij de wagen had bestuurd. Pas na enkele dagen was hij met die mededeling gekomen, die onder ede door zijn vriend werd bevestigd. Dat accepteer de de officier van justitie niet. Hij gelastte onmiddellijke 'arres tatie van de getuige. Verdachte werd, conform de eis, veroor deeld tot drie weken gevange nisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van een jaar. Vernieling in Docos-kantine zwaar gestraft LEIDEN/DEN HAAG „Het is afschuwelijk hoe inbrekers soms tekeer gaan in de clubhuizen en kantines van sportverenigingen, die veelal met grote opoffering door de leden tot stand worden gebracht". Dat was een verwijt dat de officier van justitie bij de politierechter in Den Haag richtte tot de 27-jarige grond werker W. Z. uit Leiden. De grondwerker stond terecht we gens inbraak in de cantine van „Docos". Hij had daar geld ge stolen, de sleutels weggehaald en vernielingen aangericht. „We waren zo trots op het gebouw, dat we zelf gebouwd hebben", had het bestuur verklaard. „Ze hebben later zelf brand gesticht in het gebouwtje", beweerde verdachte. Samen met een vriend was hij 's nachts langs de weg toen de motor van hun auto het begaf. Ze gingen te voet op weg naar huis en toen kwam het plan voor de inbraak op. De officier eiste drie weken gevangenisstraf. Verdachte was eerder veroordeeld, o.a. tot een voorwaardelijke gevangenis straf. „Die zal nu ook ten uit voer worden gelegd", aldus de bfficier. „Werken is er voor ver dachte niet bij. De reclassering is pas goed genoeg, als er na righeden zijn", aldus consta teerde de politierechter, die vonnis wees overeenkomstig de 55 LEIDEN De halve finale om het klaverjaskampioenschap van Zuid-Holland in de Stadsge hoorzaal in Leiden is een groot succes geworden. Het toernooi, georganiseerd door de Leidse Courant in samenwerking met de Nederlandse Klaverjasfede- ratie en Camel, was de laatste in een serie van vier halve fina les. Eerder was gespeeld in Rotterdam, Gouda en Den Haag. De beste tien van elke halve finale gaan over naar de finale, over twee weken in Rijs wijk. Zo'n 150 paren (300 deel nemers) streden in Leiden om een plaats bij die eerste tien. Als eerste kwam het paar Van de Kraan-van de Kraan uit Hoogmade uit de bus. Zij ont vingen de Leidse Courant-beker uit handen van organisator Van de Scharff. Tevens mochten zij een geldprijs van 75.- mee naar huis nemen. De nummers twee tot en met tien ontvingen allen een slof Camel en een uit nodiging voor de finale in Rijs wijk. Er werd, nadat de deelnemers in de eerste ronde kennis hadden genomen van het systeem (voor velen gaf dit in het begin nogal wat moeilijkheden) gezellig ge kaart, gepraat en gedronken en vooral véél nagekaart. „Als jij nou met dat was uitgekomen, had ik dat kunnen gooien ja maar, ik kon niet anders want hij kwam eerst met die ruiten en dan had jij..." De onwennigheid aan het wed strijdsysteem droeg hier wel aan bij. Men speelde met voor gelegde kaarten, aan verschil lende tafels en met vastomlijn de regels. Ondanks het feit dat het reglement tevoren was op gestuurd, moest de wedstrijdlei ding er nog dikwijls aan te pas komen. Over het algemeen werd alles in der minne ge schikt. Niemand behoefde te worden uitgesloten wegens vals spel. Opvallend was trouwens, dat het overgrote deel van de deelne mers normaal niet in team-ver band spelen. De meesten waren echte gezelligheidskaarters, thuis of in het café, en kwamen hier zonder enige pretentie naar „Gewoon leuk om eens mee te doen aan zoiets", vond men, of „ik heb al met al nog heel wat geleerd". Om ongeveer 11 uur waren alle briefjes binnen en kon de uit slag worden opgemaakt. De uitslag is als volgt: 1. v.d. Kraan-v.d. Kraan; 2. Slerat- Montagne (Leiden); 3. Van de Geest-Van Heden (Oude Ade); 4. De Laar-George (Leiden); 5. De grote zaal van de Stadsgehoorzaal werd gisteren door zo'n drie-honderd deelnemers gevuld. Van Diest-Lohais (Lisse); 6. Hoogeveen-Van de Stokkel (Lei den); 7. Waasdorp-Van Velzen (Sassenheim); 8. Akerboom- Kooloos (Leiden); 9. Bouman- Van Rossum (Den Haag) en 10. Meershoek-Van de Hoek. LEIDEN De berichtgeving over de plannen om buitenland se werknemers te huisvesten in het oude V&D-magazijn aan de Herengracht, heeft „enigen der omwonenden" een open brief doen schrijven aan het college van B en W en aan de gemeen teraad van Leiden. Ornaat zij menen, dat hun „uitlatingen zijn aangesmeerd, die zij beslist niet hebben gedaan", lijkt het hun nuttig zo niet noodzake lijk het een en ander te ver duidelijken. Allereerst staat het vast zo schrijven de adressanten dat de woonaccommodatie van de buitenlandse werknemers in ons land in de meeste gevallen niet van dien aard is. dat ze accepta bel te noemen is. Dat hieraan veel te verbeteren valt, is de omwonenden bekend. Maar zij zijn van mening, dat zulks direct een zaak is voor de betreffende gemeenteraad, fa brieken waar deze werknemers hun werk verrichten en mis schien ook de ambassade. Het verweer tegen het doen be trekken van het oude V&D- magazijn door buitenlandse werknemers is gebaseerd op: het feit, dat een vergrote „Groenesteeg-situatie niet op prijs wordt gesteld: niet door ons en ook niet door de overige Leidse burgers; Het betreffende beschadigde magazijngebouw (destijds is het gebouw door brand flink be schadigd, waarbij verschillende vloeren zijn ontzet) ten enen male volgens een door ons geraadpleegde architect on geschikt voor woongebouw: hoofdzakelijk door een teveel aan blinde muren, niet-juiste vrije hoogte, moeilijke platte gronden. volgens de huidige ei sen geschikt maken voor bewo ning met b.v. geheel nieuwe trappenhuizen, ventilatiesyste men enz., om maar te zwijgen van de eisen betreffende brand veiligheid c. de in de bladen genoemde ver bouwingsbedragen in het geheel niet voldoende zijn om alle kos ten te dekken. De geraadpleeg de architect is bevreesd, dat ook hier het zgn. „metro-effect" zal optreden, d.w.z. er wordt be gonnen met 200.000,- en het eindigt met bijv. 1.200.000,- Het mag namelijk bekend worden verondersteld, dat van de mees te bouwsommen de gezamenlij ke technische installaties een bedrag uitmaken tot een totaal van 26% van de bouwsom. Re kent u dan maar eens uit, welk bedrag de electrische installaties zullen vergen. 4. Het ware o.i. beter als de ge meente Leiden in plaats van te trachten, een oud magazijn te verbouwen, nu eens een school voorbeeld op papier liet zetten voor onderkomens van buiten landse gastarbeiders. In de gro te „gaten" van de binnenstad Leiden is ruimte in overvloed voor zulk een activiteit. Zulk een plan lijkt ons veel beter en financieel duidelijker te overzien dan een niet-verant- woord verbouwingsavontuur, terwijl het resultaat daarvan nog pover zal zijn. 5. Wij zijn namelijk ook benieuwd of er in Den Haag voor de nieuwbouwopzet niet een grote re belangstelling zal bestaan dan voor toevoeging van een plan bij dc vele die er al ge weest zijn (denken wij alleen maar aan de plannen voor de verbouwing van de bestaande Schouwburg de nieuwbouw- plannen en tenslotte toch een verbouwing met vee4 verloren geld en tijd). 6. Vervolgens willen wij nog stel len, dat bij een belangrijke be stemmingsverandering in het binnenstadsputroon het toch normaal is, dat alle betrokke nen in zo'n geval om de tafel geroepen worden en niet, zoals nu geschiedt, de omwonenden aan de schandpaal gespijkerd worden voor uitspraken, die re niet of op geheel andere wijze gedaan hebben. En wie zijn die betrokkenen? De werknemers, de omwonenden, de gemeente raad, burgemeester en wethou ders en de hoofden van de be treffende gemeentelijke dien sten. 7. Concluderend stellen wij dat als gevolg van de „schandpaal- positie, waarin wij zijn gema noeuvreerd het de hoogste tijd is, dat de omwonenden wor den uitgenodigd voor een ronde tafelgesprek op basis van de al gemeen aanvaarde inspraakpro cedure, terwijl wij u tevens ver zoeken vorenstaande in overwe ging te nemen bij de eerstvol gende behandeling van dit on derwerp door Uw raad". Kraan—Van der Kraan de geld- VOORSCHOTEN - Besluiten ge nomen door een gewestraad, zouden wel eens In strijd kun nen zijn met de belangen van een van de leden van het ge west. Naar aanleiding van artikel 30 van het Reglement van Orde vraagt mr. J. Goosens, lid van de gemeenteraad van Voorscho ten, aan B. en W. van die ge meente hem enig inzicht te ge ven in het stemgedrag van de vertegenwoordigers van ver schillende gemeenten, alvorens de ontwerpgewestregeling die door de gewestraad van het Ge west Leiden werd goedgekeurd, in de gemeen "raad gebracht wordt. Hij voorziet, dat de behandeling in de verschillende gemeentera den van het goedgekeurde ont werp we.nig zn za'. hebb-n aan gezien te verwachten is dat mo gelijke amendementen in de ge westraad opnieuw verworpen zullen worden, zodat de ge meenteraden feitelijk geen an dere keuze wordt gelaten dan aanvaarden of verwerpen van het voorgelegde ontwerp M.r. Goosens informeert of deze „Eerste Kamer-functie" van de gemeenteraad niet in strijd geacht moet worden met de wet. Hij suggereert dat het zin vol kan zijn, bij een „eindstem ming" in de gewestraad over het ontwerp (zoals blijkbaar in de bedoeling ligt) alsnog bi) mandaat te doen stemmen („ze ker als men de band met de ge meenten zoveel mogelijk in stand wil houden"). Mr. Goosens meent dat het beter is bij het nemen van een besluit de stemmen te totaliseren om te zien of het ontwerp dan wel een amendement het „gehaald heb ben" dan de schijn te wekken dat een in de gewestraad gevon den meerderheid mogelijk tot stand gekomen met behulp van de stemmen van een aantal bur gemeesters die in hun gemeen teraden geen stem hebben geen behoorlijke afspiegeling heeft gehad in dc totaliteit van opvattingen van de gemeentera den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3