JETTY PEARLS wens: een eigen grote show Luchtige kolder in De Appeloogst TELEVISIE MORGEN Wigbold stopt met NOS-kiosk Sandra en Andres naar Tokio RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK ^TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 197Ï NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, quiz 19.30 Met liedjes het land in I 20.00 Journaal 20.21 Met liedjes het land in II 21.35 De appeloogst, komische film 22.05 Hier en nu 22.45 Dag, dag 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Wereld op wielen 20.00 Journaal 20.21 „Dwaalweg van het ge weten", film 21.35 Music-all-ia 22.05 Sport NOS 22.35 Uit de kunst 23.25 Journaal 23.30 Wereldkampioenschappen BELGIË NEDERLANDS kunstrijden 18-00 De Fabeltjeskrant 18.05 Filmmuseum van de scha terlach 18.20 Technisch Engels 18.50 De reuzen van Ath, docu mentaire 19.20 Ziet u er wat in?, pro- 19.33 Zoeklicht grammaoverzicht 19.38 Mededelingen en weer bericht 19.45 Journaal 20.10 Oorlog en vrede, tv-serie 20.55 Panorama 21.40 Schaatsen 22.40 Journaal 22.35 De andere film - NEDERLAND I Jetty Paerl poseert voor haar man, de tekenaar Cees Bantzinger „Ik loop niet met mezelf te koop. Als er een paar maanden geen uitnodigingen komen, bel ik echt niet links en rechts naar regisseurs op. Het is dat Ellen Blaazer me in de VARA-studro zag, toen ik door Jaap van der Merwe geïnterviewd werd voor zijn programma „Het oproer kraait" over de oor logsjaren. Meid, wat doe jij hier, zei Ellen en meteen er over heen vroeg ze met voor „19-toen", het programma met Koos Postema. Ik heb direct ja gezegd. AI loop ik er niet mee te koop, ik vind werken voor radio en televisie zalig. Ik voel me als een vis in het water. Zingen is namelijk het enige dat ik kan". hier, maar in alle landen kijken de mensen met ver tedering achterom. Hoe je dat moet verklaren?" Schouderophalend: ,,Ik weet het niet". Zondagavond, als het jaar 1948 aan de beurt is, zingt Jetty Paerl de refreinen van La vie en rose en Les feuilles mortes. twee lied jes, die ze in 1948 zelf voor de radio heeft gezongen". In die tijd zong iedereen Engels, liefst met een Ame- Charmante Jetty Pearl, alU as mevrouw Cees Bantzin ger, voor oudere luisteraars beter bekend als Jetje van Radio Oranje, bindt geen doekjes om haar voorkeur. Onomwonden zégt ze: „Het is fijn om met mensen als Koos Postema te werken. Vakwerk. Postema is echt een man van deze tijd. En die formule van 19-toen slaat goed aan. De nostal gie heeft de wereld in haar greep. Het is niet alleen rikaans-Canadees accent. Men wilde mij er uit laten springen met Franse chan sons. Het werd me min of meer opgedrongen, vanwe ge dat gedistingeerde kop petje, denk ik. Maar toch had ik liever Engels gezon gen. Door die jaren in Lon den was Engels mijn twee de moedertaal geworden". „Ik ben blij dat ik weer wat voor de televisie kan doen. Al heb ik van die nos talgie geen last. Ik geniet nu niet minder dan vroe ger. Je lijf wordt ouder en je krijgt wat meer rimpels. Maar je weet zoveel meer, dat je overal de betrekke lijkheid van in ziet. Boven dien heb ik al lang de over tuiging, dat je leven tot in de details vastligt. Toeval bestaat niet. Het heeft zo moeten zijn". „In de Pinkstervakantie van 1940, Ik was net 18 en zat nog op school, ging ik met mijn moeder en mijn jong- broer naar België, waar ze ven schepen met vluchtelin gen vertrokken. Zes werden getorpedeerd. Op een van die boten zat de dichter Marsman. Ons schip bereik te als enige laverend tussen de oorlogshandelingen door steEngeland, waar we, hoe kan het anders, met thee werden verwelkomd". In Londen werd ik voor een maand secretaresse bij de uitgeweken Nederlandse re gering, tot de avond waar op ik op een afscheidsfeest voor de Irenebrigade het liedje „We will meet again" zong op een Nederlandse tekst van mijn vader. Zang les had ik nooit gehad. In feite kan ik nog steeds niet zingen Maar het gaat om de binnenkant. Ik kan de teksten van de liedjes be- grjjepelijk maken, de bete kenis overdragen. Juliette Gréco heeft ook geen stem. Maar door haar volwassen heid zijn de teksten aan vaardbaar en daardoor mooi". „Bij de BBC heb ik daarna het vak geleerd. En goed geleerd. Geintjes bij de re petities kwamen niet voor. Twee keer een noot vals zingen, betekende eruit! 100 procent kwaliteit moest het zijn. Zo krijg je vakwerk tot in de kleinste details. In Nederland ligt dat anders. Daar hoeft de „grote baas" niet met onslag te dreigen. Wij Hollanders accepteren geen autoriteit. Kijk maar naar de bezetting, een posi tief voorbeeld. Maar ook in het vak laat niemand zich ringeloren. Dat betekent niet. dat er in Nederland geen vakmensen rondlopen. Maar die repetities, het wordt nooit zo serieus geno men net alsof we ons er voor schamen. We hebben in Nederland niet voor niets het spreekwoord „Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg". „Bij de uitzendingen voor Radio Oranje bleef de re gisseur hameren op de uit spraak van de s. t. o. a. Als bij een schoolmeisje werd het erin gedramd. Het moest ook door de stoorzen der heen, moesten we in Nederland verstaanbaar zijn. Die manie haast om alles duidelijk uit te spre ken, heb ik altijd gehou den". Jetty, lacht als ze zegt: „Vorige week hoorde ik mezelf voor de radio. Dat mens praat goed ver staanbaar dacht ik toen. Net of je naar een ander zat te luisteren". „Taalbeheersing. Het is bij na mijn stokpaardje. Er wordt wat afgesold met het Nederlands. Er is geen taal, waaraan zoveel gedok terd wordt. Denk maar niet dat de Fransen of de En gelsen om de zoveel jaar iets aan hun taal verande ren. En het smoesje, dat spellingvereenvoudiging voor het onderwijs zo goed is, gaat ook niet op. Kinde ren kun je alles leren, als je het maar goed doet. Si mon Carmiggelt is voor mij zo iemand, die de taal tot in de puntjes beheerst. Toch is elk woord simpel en begrijpelijk. Hij doet schitterende dingen. Wim Sonneveld, Willem Bijholt, Martine Bijl, dat zijn ook goede uizonderingen". Voor Jetty Paerl, die bijna alle lied/es tussen 1940 en nu voor de radio en televi sie heeft gezongen, heeft toch nog een wensdroom over: „Ik zou graag een grote show willen maken, met Amerikaanse en Fran se hoeden of in rokkostuum. En dan meedansen met een echt ballet. Zonder een overvloed aan details vooral zonder decor. Maar wordt mijn wensdroom niet vervuld, dan ben ik er niet kapot van. Ik heb al ge zegd, als je ouder wordt, dan zie je de dingen veel betrekkelijker. HANNEKE WIJGH illlllllllllllllll f g .iiir .liin iiiif. .;ir Met grote routine brengt Bob Scholte het publiek in de IJsselhal Zwolle in de juiste stemming voor Met liedjes het land in. Tijdens zijn vakantie in Frankrijk maakte de cineast Bob ange- straat met een tweetal vrien den, de schrijver Remco Cam- pert en de kok Willen van Mat sen, een vrolijk filmpje. Ook mevrouw Langestraat mocht even mee doen In dit luchtige vakantie-werkje, dat sterk leunt op oude slapstick-effecten. Van avond zondt de NCRV deze 28 minuten durende film „De ap peloogst" uit. angestraat en de zijnen plus een paar lifters moeten tijdens de opnamen erg veel plezier heb ben gehad bij het uitdenken van de visuele grappen. Zo veel zelfs, dat zij de grote lijn uit het oof verloren, waardoor „Ap peloogst" een wat rommelige nietszeggende indruk achterlaat. De scène met de krakende „mum mies", die jeu de boule spelen had een aardige climax kunnen zijn als daar wat duidelijker naar was toegewerkt dan nu het geval is. Daardoor is „de appe loogst" een serie los van elkaar staande gekke en minder gekke invallen gebleven over een drie tal Jongelui, die op het Franse platteland een commune stich ten. Hou 't scherm in het oog Uit de kunst Centraal in Uit de Kunst staat een forum over het engagement in de letterkunde. Aan het woord komt de schrijver Jef Geeraerts, die in Zuid-Afrika een marteling heeft meege maakt. Ook aandacht voor de nieuwe film van Truffaut Deux Anglaises, het Nederlands Dans Theater en de schilder Herman Berserik, die in het Haags Ge meentemuseum exposeert. Ned. II, 22.55 uur. Rikkie en Slingertje Met liedjes het land in HILVERSUM Herman Wigbold gaat zijn medewerking aan het tv-programma NOS-kiosk beëin digen. Hij heeft dit aan de orga nisatoren van het programma meegedeeld. Wigbold zal wel nog de uitzending van zondag a.s. presenteren. Eerder had hij al te kennen gegeven met het programma te willen stoppen. Artiesten trekken vanavond naa de IJsselhal te Zwolle voor het programma Met liedjes het land Medaille uit VS voor Harry van Hoof en Hans van Hemert AMSTERDAM Tekstschrijver en componist Hans van Hemert en arrangeur Harry van Hoof is voor How do you do, dat voor het duo Mouth en MacNeal werd ge maakt, de Ascap-medaille toege kend door de Amerikaanse vereni ging van componisten, schrijvers en muziekuitgevers. Saskia en Serge te gast in Met liedjes het land in. in. Voor de klok van acht uur brengen Bob Scholte, Mieke Bos en Jack van Dam de zaal op de juiste temperatuur. Nar het journaal barst het feest goed los met Saskia en Serge, Rocco Ganata, Ria Valk en het Et- tens Mannenkoor. Tussendoor de quiz, de finale van de snel dichtwedstrijd vbo amateurs, de wedstrijd voo muzikale fa milies en de ubiek „Dat iwl ik nog eens horen". Dit alles on der aanvoering van Ted de Braak. Ned I, 19.30 en 20.21 uu. Music-all-in Een extra dikke aflevering van het muzikale Onderdeel uit het programma 3x1 1 met Ma rie Laforèt, Labi Siffre, Toby Rix, Linda Grant, Jacques Ary, Annemarie Oster, De Sissies, Dennis Palmer, Jean Luc Ponty en het televisie-orkest onder lei ding van Rogier van Otterloo. Dit programma wordt buiten mededinging uitgezonden naar het festival in Montreux. Ned. II, 21.35 uur. Voor de kleintjes zaterdagmiddag- het poppenspel De eenzame leeuw met Maaike en Rien Baartmans. Zaterdag, Ned. I, 16.02 uur. Stuif-es-in Ria Bremer ontvangt in het Thea ter 't Spant in Bussum grote en kleine gasten. Zaterdag Ned. I, 16.30 uur. Installatie contactraad van Teleac DEN HAAG (ANP) - Dr. G. H. Veringa, voorzitter van de stchting televisie academie (Teleac), heeft de contactraad geïnstalleerd van vertegenwoordigers van het so ciaal-cultureel werk en onderwijs kringen. Dr. Veringa is voorzitter van de contactraad, die hij niet alleen van groot belang achtte voor Te leac, maar ook voor de toekomst van de gehele instructieve om roep. Vanuit de contactraad kan Teleac worden geïnformeerd over behoeften aan programma's op cursussen, en omgekeerd kunnen organisaties en instellingen het werk van Teleac ondersteunen. (Van onze showredactie) AMSTERDAM - Het Nederland se duo Sandra en Andres neemt van 21 tot en met 28 april in To kio deel aan het muziekfestival. Zij zullen er Land of gold van Hans van Hemert zingen. Aan het festival wordt deelgenomen door 20 landen. Rolwisseling My fair lady (Van onze showredactie) ENSCHEDE Wegens ziekte van John van Dreelen heeft Jacco van Renesse de rol van prof Higgins in de musical My fair lady uitge bracht door het operagezelschap Forum, overgenomen. Jacco van Renesse stond al in deze produk- tie, waarin hij de rol vertolkte van Freddy, die nu wordt ge speeld door Frans Icke. Verwacht wordt dat John van Dreelen half maart weer kan spelen. NOS 1C.00 Van revolutie tot koude oorlog (teleac) 10.30 Engels (teleac) 11.00 Hoe word ik de computer de baas? (teleac) 11.40 Milieubescherming (teleac) 12.10 Technisch Engels (teleac) 16.00 Journaal AVRO 16.02 Rikkie en slingertje, poppenspel 16.30 Stuif-es-in, jeugd NOS 17.30 Kijk op sport (teleac) 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Sportpanorama 20.00 Journaal 20.21 Sterallures, amusement 22.00 Cade's county, tv-serie NOS 22.50 Journaal 22.55 Wereldkampioenschap kunstrijder NEDERLAND II 20.00 Journaal 20.21 Brandpunt 21.10 Anna Magnani in de film „Een ontmoeting" 23.05 Epiloog NOS 23.10 Journaal 23.15 Voorlichtingsprogramma Schooltelevisie BELGIË NEDERLANDS Wie weet, wint! Charlie rekwisiteur, filmklucht Een muzikale reis Wielrennen Mijn lichaam en ik Technisch Engels Milieubescherming De Fabeltjeskrant Tekenfilmtrein De vorstinnen van Brugge, tv-serie Doorgaand verkeer, nieuws uit de autowereld Zoeklicht Mededelingen Journaal Rudi Carrell-show De vrolijke dokters, tv-serie Echo Sheriff Cade, misdaad Journaal Schaatsen 19.35 19.40 19.45 20.10 21.10 21.35 22.05 22.55 23.00 met populalr-klassleke muziek eri om 7.30 Nieuws. 7.41-8.00 Aklua, 8.30 Nieuws en 8.3G-8.45 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 10,00 (S) Tien om: een mlnlmagazlne voor en met jon ge luisteraars. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Route A: amusements-tourls- me in Nederland. 11.55 Mededelin gen. 12.00 Aktua. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.42 (S) Tross-Country. 13.30 (S) Steiger B: radio-show. 15.30 Nieuws. 15.33 (S> als dat zou kunnen: verzoekplatenprogramma. VPRO's „Gat van Nederland" was zonder meer het belang wekkendst wat we gisteren za gen. Er zaten bizarre onder werpen In, ook maar ten halve uitgewerkte zaken. Maar wat wèl werd uitgediept was grondig gedaan. Met name gold dat een ongelooflijk goede persiflage van een ra dio-programma door het enig- overgebleven paar-appart: Van Kooten-De Bie. Sterkst was de rubriek overigens In een doodernstige reportage van de Dr. S. van Mesdag stichting te Groningen, Inrich ting waar langgestraften wor den verpleegd die hun misdrijf van een psychisch defect uit pleegden. Er was een gesprek met een man die zich wilde wreken op de maatschappiy en die daar om zijn vrouw doodde. Een ge sprek ook met een man die doodde onder invloed van drugs. Het VPRO-programma legde hier een paar verschrikkelijke kanten van onze maatschappij bloot. Ander aspect van een omroep die in andere pro gramma's het drug-gebruik pleegt te bagatelliseren. „Geboren om te leven" bood die een Britse documentaire over druggebruikers en hun kans om aan de hand van het evangelie van hun verslaving af te komen. Wilson leek vrucht te dragen. Vooraf bij de EO: Geef Hem de ere, programma van geestelij ke liederen. De EO is gek op dit soort programma's en vult er een belangrijk deel van haar zendtijd mee. Is ze zo op de goede weg? Alle EO-fans zeggen „ja" natuur lijk. maar ze hebben het ei genlijk mis naar onze smaak. Evangelie verkondigen' is ook, misschien het allermeest, spreken met de ander. Om die ander te overtuigen. Dat kan wellicht met een programma als „Geboren om te leven", dat kan nauwelijks met een pro gramma als „Geef Hem de ere". Over het programma zelf-wlllen we aantekenen dat er fraai ge zongen en gemusiceerd werd, eigenlijk alleen de citerspeler stelde teleur. De regie begreep te weinig dat zingende mensen geen „mooie plaatjes" maken. Jammer want de „Goudse gla zen" boden meer alternatieven voor mooie plaatjes. Er werd te spaarzaam gebruik van ge*

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2