Theo van Duivenbode: GERRIE MUHREN: Het verschil zal niet groot zijn nn Niet van vandaag of gisteren FEYENOORD STERK IS KR/T/EKE FASES Vrijdag 2 maart 1973 leidse courant PAGINA 13 1 AMSTERDAM Theo van Duivenbode is er een die het vermogen bezit het leven van de zonnige kant te benaderen. Maar af en toe is hij cynisch. Dan zegt hij zoiets als: „De Van Duivenbodes zijn er wel aan gewend om klappen te krijgen". Hij doelt dan ook op zijn broer, de bokser Bas, die 1 etterlijk en figuurlijk klappen heeft ont vangen. Maar onmiddellijk na zo'n uitspraak breekt er weer een gulle lach door, niet omdat Theo van Duivenbode op nonchalante wijze door het leven stapt maar omdat er voor hem ook nog iets anders bestaat dan voetballen. Niettemin leeft hij zich volledig in als werkgever Feyenoord zijn deel opeist. Theo van Duivenbo de houdt zich dan ook intens be zig met het hoogtepunt in de Nederlandse competitie, de con frontatie tussen Ajax en Feyen oord. „Ik ben ervan overtuigd dat het een gelijkwaardige strijd wordt. Over het winnen of verliezen kun je geen uitspraak doen. Dat hangt ook van, bij- voorbeeld, de geluksfactor af. Maar het verschil zal niet groot zijn." Theo van Duivenlbode zegt het resoluut. De Amsterdammer die aan zijn vierde seizoen bij Feyenoord bezig is en afkomstig is van Ajax heeft het volste ver trouwen in de capaciteiten van zijn ploeg. „Er werd allerwege beweerd dat Feyenoord niet zo 1 best voetbalde. Voor het publiek was het inderdaad niet zo aan trekkelijk. Dat had een reden. We wilden juist op eigen terrein goed voor de dag komen en dan is het gevolg dat je krampach tig gaat spelen omdat je onder druk staat. Maar als ploeg waren we toch wel zo sterk dat we vrijwel steeds wonnen zonder, in gevaar te zijn geweest. We staan toch niet voor niets op de eerste plaats?" Aan die positie heeft Theo van Duivenbode in zijn merkwaar digste seizoen een steen van be hoorlijke afmetingen bijgedra gen. Zijn gelijkmatigheid hielp hem over een moeilijke periode heen. Scherp analyserend zegt hij: „Ik deed de eerste drie wedstrijden in dit seizoen mee. Toen werd ik ernaast gezet en dat vond ik niet terecht. Ik ben negenentwintig en heb gedacht: als ze me niet meer willen, ga ik op de transferlijst. Ik vond dat ik niet slechts had gespeeld in het begin van de competitie. Tegen OFK Beograd, dat was in november vorig jaar, moest ik invallen. Ik speelde niet onaar dig en bleef in de ploeg. Glorieus debuut „De transferperiode in december ging ongemerkt aan Theo van Duivenbode voorbij. Er kwam geen voortijdig einde aan de verbintenis met de club waarin hij een glorieus debuut maakte. Hij kan er nog volop om glun deren. „Laat ik vooropstellen dat ik Ajax een enorm fijne Enige maanden na zijn overgang van Ajax naar Feyenoord ont moette Theo van Duivenbode zijn oude club. Het leek 0O te blijven. Even voor het eindsig naal rukte. Theo van Duiven bode op en van afstand pas seerde hij Bals met een enorm schot. De nieuwe Feyenoorder had zijn oude club een neder laag bezorgd. „Dat vergeet je nooit meer", zegt Theo van Dui venbode. ploeg vind. Tenslotte ben ik Amsterdammer, ik woon nog in die stad. Maar dat staat erbui ten als je tegen elkaar voetbalt. Dat eerste seizoen: het hoogte punt in mijn carriere. Er zijn punt in mijn carrière. Et zijn niet meer vergeet Dit is er een: in november 1969, toen ik pas bij Feyoenoord was, maakte ik even voor tijd het beslissende doelpunt tegen Ajax. Dat ver geet ik nooit meer. In dat jaar was ik erbij toen Feyenoord als eerste Nederlandse ploeg de Eu ropa Cup won en later de we reldbeker. Dat was een gran dioos seizoen en ik denk dat het mijn beste is geweest. Ik begon daarna wat te kwakkelen met blessures, ik kreeg vorig jaar die dreun toen ik werd gepas seerd." Hij spreekt het niet uit, maar Theo van Duivenbode is er weer helemaal bij. Over zijn concur renten voor de plaats van lin kerverdediger wenst hij geen woord te zeggen. Ook niet over de opvallende moeilijkheden die in „de laatste vier" van Feyen oord ontstonden toen hem geen plaats meer werd toebedeeld. Geen week ging voorbij of er stond een andere formatie voor het doel van Treytel. Realiteit De rust keerde weer met de te rugkomst van Theo van Duiven bode. Daarover trekt hij de lip pen dan maar eens omlaag. Ze komen niet van elkaar want hij wil er de zegsman niet van zijn. Nuchtere Theo van Duivenbode die op velen bejaald onjuist de indruk maakt dat alles langs hem heen gaat, verliest zidh niet in bespiegelingen. Voor hem geldt slechts de tastbare realiteit, zoals straks Ajax-Feyenoord. „Ik ken bijna al die jongens. Wie toen niet in het eerste speelde, zat toch in het tweede, Haan en Krol bij voorbeeld. Omdat ik de laatste tijd redelijk goed heb gespeeld, neem ik aan dat ik word opge steld. Zeker weet je dat natuur lijk nooit". Theo van Duivenbode heeft in zijn vierjarige loopbaan bij Feyen oord drie duels tegen Ajax ge mist: een bekerwedstrijd, de ne derlaag op eigen terrein met~5-l en de zege van dit seizoen in ,,De Kuip" met 2-0. Hij kent zijn eigen capaciteiten. "Ik heb een paar sterke punten maar die zijn niet spectaculair en daarom wordt er weinig over gesproken. Ik ben taktisch sterk, meen ik, en ik geef veel „Als we winnen wordt het moeilijk ons van die eerste plaats te halen" aanwijzingen. Dat vind ik ster ke punten in het moderne voet bal. Ik stap ook niet zo gauw in. Sommigen doen dat altijd en dan hebben ze de bal of niet, er is geen andere mogelijkheid. Ik dek over het algemeen de posi tie. Ik ben ervan overtuigd dat ze me passeren als ik instap. Mandekking is dan ook niets voor mij.". Liefst Sjaak Swart Theo van Duivenbode bezit dan ook de voetbalintelligentie om positiedekking toe te passen. Hij kan een situatie overzien, al lijkt het door zijn nogal "stijve wijze" van spelen dat hij meest al te laat op de bedreigde plek zal arriveren. Dat valt alleszins mee, hoewel snelheid niet zijn sterkste punt is. Daarop sluit dan aan: „Ik heb straks liefst Sjaak Swart als tegenstander. Ik ken hem en hij is een stuk snelheid kwijt want bij hem gaan de jaren toch ook tel len. Liever Swart dan Rep, die zo onstuimig speelt. Ik vind Sjaak trouwens een betere voet baller, al speelt hij tegenwoor dig veel op zijn routine." Het zijn in feite "terzijdes" want Theo van Duivenbode kan zich niet vastpinnen op een definitie ve uitspraak, behalve deze: „Als we winnen, wordt het wel moeilijk om ons van die eerste plaats af te halen. We krijgen weliswaar nog moeilijke tegen standers, maar Ajax ook HERMAN VAN BERGEM. ,lk geef veel aanwijzingen en dat acht ik een sterk punt in mijn spel." De eenzijdigheid in de hoogste klas van de voetbal competitie is niet van vandaag of gisteren. In het 6eizoen 1897-1898 werd de eerste competitie georga niseerd. RAP werd kampioen. Daarna volgde een periode waarin HW, HBS en Sparta de grootste greep deden in de, toen nog, NVB-kas met titels. In het seizoen 1917-1918 behaalde Ajax het eerste kampioenschap van Nederland dat werd geprolon geerd in het volgende seizoen. Feyenoord dook voor het eerst als Nederlands kampioen op in 1923-1924 en sindsdien vertoefden beide ploegt n, of zeker een. in de hoogste regionen. Het volren-ie lijstje legt daarvan getuigenis af: 1925-1926 Feyen oord derde plaats; 1926-1927 Ajax derde en Feyen oord vierde 1927-1928 Feyenoord kampioen, Ajax tweede; 1928-1929 Feyenoord derde 1929-1930 Ajax tweede 1930-1931 Ajax kampioen, Feyenoord twee de, eveneens in 1931-1932; 1932-1933 Feyenoord tweede; 1933-1934 Ajax kampioen 1934-1935 Ajax derde 1935-1936 1. Feyenoord, 2. Ajax; 1936-1937 1. Ajax, 2. Feyenoord; 1937-1938 Feyenoord kam pioen; het seizoen daarop de titel voor Ajax en daarnn weer Feyenoord, in de noodcompetitla 1939-1940. De onafgebroken reeks „stuivertje wisselen" ont stond na de invoering van het betaalde voetbal en speciaal mei h2: creéren van de eredivisie in het se'zc*a 1S55 175' oen Ajax txinploca werd. Deerne volgden DOS en 5pa:ta en sinds bet seizoen 1959- 1960 grepen Ajax en Feyenoord resoluut de hege monie, slechts tweemaal onderbroken: 1962-1963 PSV kampioen en 1963-1964 DWS titelhouder. Rinus Michels VOLENDAM Gerrie Müh- ren is misschien wel Ajax meest constante voetballer. Ongemerkt bijna deelt hij wekelijks zijn passes uit, waarop de aanvallers van de Europese kampioen kunnen voortborduren. Gerrie Mtihren kent nau welijks slechte wedstrij den. Onopvallend voetbalt hij zijn partijtje in Ajax middenrif. Onopvallend, omdat zijn stijl niet spec taculair is, althans niet zoals die van een Johan Cruyff. Ieder optreden in de formatie is echter zon der meer uitstekend. Maar toch wordt de Volendam- mer, bezig aan zijn vierde seizoen bij Ajax, niet op een voetstuk geplaatst. Gerrie Milhren maakt zich niet druk om de geringe publiciteit. Vroeger wel, toen hij als jonge ling voor bijna twee ton van Vo- lendam naar Ajax ging. „Inder daad heb ik weinig publiciteit' zegt de allervriendelijkste Aja- cied. „Misschien wel juist door mijn constante spel. Het is niet spectaculair. Maar kijk eens naar Wim Jansen, bij Feyen oord, die heeft precies hetzelfde. Ik voetbal gewoon, niet met zo veel risico's. Ik zal bijvoorbeeld niet zo snel drie man nemen, dan speel ik de bal liever af". Dat afspelen gebeurt met een akelige precisie, daarnaast ge tuigt Gerrie MUhren van een perfecte balbehandeling. „Toch", zegt hij, „word ik wei nig genoemd. Vroeger dacht ik er over na, waarom noemen ze mij nooit. Nu trek ik het me niet meer aan. Het eerste jaar speelde ik met mijn shirt over mijn broek om aandacht te trekken, om te laten zien dat ik het was. Als ik een foute pass gaf, dan werd ik genoemd, gaf ik een goede bal af, dan kwam hij van een ander. Nu speelt Ruud Krol met zijn shirt over zijn broek. Trouwens, als je eenmaal naam hebt dan kijken ze hoe ze kritiek op je kunnen hebben. Ik zal nooit vergeten dat ik eens een strafschop miste in een Europa Cupwedstrijd. Nou, rijen dik stonden ze om me heen, terwijl je ze anders niet ziet". Gerrie Mühren (rechts), de onopvallende Ajacied, die tegelijkertijd onmisbaar is i constant. „Ik neem liever niet te veel risico's". het elftal. Zijn spel is niet spectaculair, Belasting die Gerrie Mühren mentaliteit heeft bijge- Strafschoppen, Gerrie Mühren mist ook die zelden. „Het is een zware belasting, een strafschop nemen. Tegen Glasgow Rangers kregen we er ook een. Ik wilde eerst niet. Toen is Johan ieder een afgegaan, maar niemand wilde. Toen heb ik het maar weer gedaan. Ik train er niet op, nee, maar bij Volendam nam ik ze ook altijd. Bij Mi chels moest iedereen strafschop pen nemen, ik 6chopte ze er zo in. Ik waarschuw Heinz ook al tijd. Toen we tegen Amsterdam onze eerste wedstrijd speelden dit seizoen, zei ik tegen Heinz Stuy: daar komt ie. Hij stopte de bal. In Griekenland met Sies Wever precies hetzelfde. Hij stopte de strafschop ook". *inus Michels. Gerrie MUhren heeft veel te danken aan de grondlegger van de successen. „Het heeft wel een paar jaar geduurd voordat ik de echte mentaliteit van een profvoetbal ler had. Als het ln Volendam wel eens niet lukte, dacht ik: het komt wel. Nu blijf je door- knokken, het is Je werk. Nee, ik ben niet echt harder geworden, wel feller. Een grove charge zul je van mij niet zien. Hardheid heb je wel of niet. Ja, het is een moeilijk jaar geweest. Michels zei, ik doe het voor jezelf. Dat nam je dan gewoon aan als hij tegen je te keer ging. Overigens heb ik nooit het idee gehad om ermee te stoppen. Soms dacht ik wel eens: zal Ik het halen, want er zijn er genoeg geweest die het niet helemaal hebben gered. Maar echt bang ben ik niet geweest. Ik wilde gewoon profvoetballer worden.". Profvoetbal in het leven van Ger rie MUhren is weinig veranderd sinds hij in het seizoen 68/69 te kende bij Ajax. „Het eerste con tract was ook niet geweldig. Ik wilde me bewijzen in die eerste drie jaar. Daarna kun je pas ei sen stellen. Veel is er dan ook niet veranderd, alleen finan cieel. Ik ben eigenlijk een koop je geweest voor Ajax. Ik voet balde al vanaf mijn elfde in Vo lendam, vijf seizoenen in het eerste. Toen ik 22 was wilde ik weg. Er waren zes clubs, die mij wilden hebben. Bijna was ik bij Go Ahead gekomen. Fadrhonc zat met 'n bestuurslid van Go Ahead bij me thuis het contract te tikken. Toen ze on derweg waren, belde Ajax. Ik moest het allemaal goed praten. Ik zal die avond nooit vergeten. Maaf toen Ajax had gebeld, Hij is de figuur die precies tus sen Michels en Kovacs in past. Met Kovacs werd het te soepel, de discipline is een beetje weg, en dan loop je de kans dat hot uit de hand loopt". Stap terug stond mijn besluit vast, ondanks dat ik bij Go Ahead meer kon verdienen, want ze zaten tegen elkaar op te bieden". Gerrie MUhren deed een goede zet. Ajax klom op de Europese voetballadder, Go Ahead is niet meer de gerenommeerde ploeg van een paar jaar terug. Mi chels vertrok. Kovacs kwam, Ajax zette de jacht op succes onverdroten voort. „Kovacs was een geschikte man om Michels op te volgen. Mi chels maukte er een profclftal van. liet is mooi van Kovacs dat h" op het hoogtepunt weg- gtst. Hij heeft twee geweldige jaren gehad. Nu komt Knobel, daar heb ik al eens mij voor keur voor uitgesproken toen zijn benoeming nog niet bekend was. Voorlopig echter ziet Gerrie MUh ren Ajax geen stap terug doen. Daarvoor is de voor Jaren ge contracteerde spelerskern nog te jong. Sjaak Swart is met zijn 34 Jaar het „buitenbeentje", maar eens zal het wel afgelopen zijn .aldus Gerrie MUhren, die de volgende voetbalgeneratle aanzienlijk minder goed voor de dag ziet komen. „Vroeger zag Je al die jongens, die nu in de top voetballen, in de jeugdelftallen. Je zag ze in het militair elftal, in vertegen woordigende elftallen. Daar lie pen allemaal goede voetballers in. Nu is dot duidelijk minder". Morgenavond staat Gerrie MUh ren met Ajax tegenover de Ne derlandse lijstaanvoerder Feyenoord. De Rotterdammers zullen het Nederlandse kam pioenschap nodig hebben om volgend jaar verzekerd te zijn van Europa Cupvoetbal. Toch vreest MUhren niet dat Feyen oord er evenals een paar jaar terug een bikkelharde strijd van zal maken, zo kort voor het be langrijke treffen tegen Bayern MUnchen. „Twee jaar terug heeft Feyenoord er echt op gespeeld om te win nen. Het was hard. In het veld ontzie Je elkaar niet, je voetbalt voor je brood. Wie er staat inte resseert Je niet". Maar Gerrie Mühren meent echter niet, dat de intimidatie ten koste moet gaan van de gezondheid, met andere woorden hij houdt niet van ruw spel. „Ook nu zal het weer moeilijk voor ons worden. Feyenoord heeft veel meer kracht. Ik be wonder Feyenoord, omdat ze op kritieke momenten sterk kunnen zijn. Ik zie tege nFeyenoord dan ook meer op dan tegen Bayern MUnchen". TON DE WIT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13