KNAU rekent op deelneming van Wilma van Gooi Vastenactie mikt op verandering van mentaliteit PROMOTIEKANS VOOR TAFELTENNISPLOEGEN Traditionele christen niet „afschrijven" KORTE METTEN Opnieuw wijziging in curie Merckx winnaar SPORTTOTO Tigerman na loting voor Serajewo Karen Magnussen reed gouden kür VRIJDAG 2 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 KERK EN WERELD Het consistorie op 5 maart, waarbij de paus dertig nieuwe kardinalen zal installeren in de Sint Pieter is niet alleen maar een onstoffelijke plechtigheid. Het brengt ook praktische gevolgen mee, zoals het vervaardigen van hoofddeksels. Een Romeinse kleermaker, specialist op dit punt maakt deze dagen hoofdwerk van zijn handen-arbeid. UTRECHT De Nederlandse Vastenactie, die dit jaar voor de dertiende maal wordt ge houden, hoopt op een op brengst van tenminste zeven miljoen, drie ton meer dan vo rig jaar. Zou de Vastenactie alle 760 aanvragen voor dit jaar willen inwilligen, dan zou een opbrengst nodig zijn van vijftien miljoen gulden. In de loop van haar bestaan heeft de actie rond vijfenveertig miljoen gulden kunnen bijdragen aan de uitvoering van vele duizen den projecten. Overigens is men zich bij de organisatie bewust van het be trekkelijke van deze cijfers. Op een persconferentie, waar bij de actie 1973 werd geïntro duceerd, werd benadrukt, dat het vooral dient te gaan om bewustwording en mentali- teits- en gedragsverandering, die pas werkelijk zin geven aan de bijdrage. De leiding is dan ook bezig zich te beraden over de bevordering van dit bewustwordingsproces en laat momenteel onderzoek doen naar het resultaat van de pro jectactiviteiten in de derde we reld en naar de resultaten van de activiteiten in Nederland zelf. Gezamenlijk Bij de beoordeling van de pro jecten probeert men al zoveel mogelijk de medewerking te krijgen van mensen en instan ties in de ontwikkelingslanden zelf. Aan de vorming van ka der voor deze eigenlandse in stanties, die zelf projectveran- woordelijkheid moeten dragen werkt de vastenactie actief mee. De onderliggende gedach te hierbij van het gezamenlijk verantwoordelijk zijn, krijgt een extra accent door het feit, dat dit jaar, behave in de Wes terse landen ook in een aantal landen van de derde wereld vastenacties beginnen op As woensdag. Een dergelijke ontwikkeling kan men ook waarnemen op bovennationaal niveau. In CID- SE, de internationale werk groep van de vastenacties, tot nu toe eenzijdig samengesteld uit organisaties in rijke lan den, hebben sinds dit jaar ook landen uit de derde wereld zit ting. Indonesië, Thailand en Ecuador zijn als eerste landen lid geworden en nemen nu rechtstreeks deel aan al het werk en dus ook aan de bepa ling van het beleid. Binnen CIDSE is trouwens al enige tijd de kerkelijke ontwik kelingssamenwerking onder werp van gesprek, hetgeen leidt tot belangrijke praktische conclusies voor het projecten- werk. Volgend jaar zal samen met Cor Unum een breed op gezette bijeenkomst worden ge houden in India over de rol van de lokale kerk in de ont wikkeling en hun verlangens ten aanzien van de lokale ker ken in rijkere landen. Dit alles in een geest van gelijkwaardi ge samenwerking. Andere inzichten Het veranderende inzicht in de problematiek kan ook blijken uit een projectenanalyse van de Vastenactie tussen 1966 en 1972. In die periode verdubbel de de activiteit in de land bouwsector, werden de bijdra gen voor algemeen onderwijs verminderd, maar die voor vakscholen, opleiding van ka der en hervorming van het on derwijs verhoogd. De steun voor kleine economische pro jecten, waarin de plaatselijke bevolking en met name de jeugd zich gemakkelijker kan ontplooien werd vervijfvoudigd. De solidariteit met basisorga nisaties, die inwerken op de structuren in ontwikkelingslan den werd in omvang verdub beld en sinds enkele jaren staan ook projecten voor het bevorderen van landbouworga nisaties en strijdbare bewegin gen van vrouwen, jonge arbei ders, studenten en de agrari sche jeugd op het programma van de vastenactie, die mikt op een strategie, die elke mens een kans geeft op ontplooiing van zijn menselijke waardig heid. Paus Paulus heeft in het kader van de modernisering van de curie een van de oudste instellingen van het Vaticaan opgeheven, namelijk de acht honderd jaar oude kanselarij. Eens was dit een van de voor naamste departementen van de curie, maar sinds lange tijd had het slechts als taak de voorbereiding, uitwerking en verzending van bepaalde pau selijke documenten van officië le aard. Het pauselijk zegel en de „vissersring", die daarbij werden gebruikt zullen nu door het staatssecretariaat worden bewaard. Mgr. J. de Nevares van Neuquen in Argentinië heeft geweigerd aanwezig te zijn bij de officiële opening van de stuwdam van Chocon uit pro test tegen de verkwistingen van de openingsplechtigheid. „Ik kom juist terug van een pastorale rondreis. Ik heb hele gezinnen van honger zien om komen vanwege de inzinking in de citrusindustrie", aldus de bisschop. De stuwdam gaat een groot deel van Argentinië inclusief Buenos Aires van stroom voorzien. Mgr. De Nevares doorbreekt nu een lange traditie, volgens welke de kerk bij belangrijke staats gebeurtenissen officieel aanwe zig is. Volgens de laatste statisti sche uitkomsten telt Zwitser land ongeveer 2,9 miljoen ka tholieken. Dat is 46,2 procent van de totale bevolking. Zij zijn verdeeld over 1691 paro chies. Voor de zielzorg staan 2.938 seculiere en 1.419 regulie re geestelijken ter beschikking. De unie „School en Evange lie" neemt op 17 maart in het Jaarbeursgebouw te Utrecht tijdens haar jaarvergadering afscheid van prof. dr. J. Ver- kuyl als voorzitter van de raad van advies buitenland, sectie ontwikkelingslanden. Hij heeft zich in deze functie ingezet voor het christelijk onderwijs in de wereld. Er zal een werk groep worden gevormd om het werk van prof. Verkuyl voort te zetten. Het internationale katholie ke filmbureau OCIC zal sa men met de protestantse zus terorganisatie Interfllm van 27 tot 31 mei in Wenen voor de tweede maal een wereldcon gres organiseren. Het zal zich bezig houden met het gebruik van films en ander audio-vi- sueel materiaal bij de geloofs verkondiging. Het achtste wereldcongres van de I.C.C.C. de internatio nale raad van christelijke ker ken, de behoudende „tegenhan ger" van de Wereldraad van Kerken zal van 13 tot 24 juni worden gehouden te Cape May in de Verenigde Staten. Dan zal het vijfentwintig jarig be staan worden gevierd met ver tegenwoordigers van de onge veer 170 aangesloten kerken uit alle delen van de wereld. „Men moet ermee ophouden de meer traditionele christenen meewarig aan te dulden als mensen van gisteren, van wie de meer op de toekomst ge- richten afstand zouden moeten nemen." Dit schrijft de Augs- burgse pastoraaltheoloog prof. dr. Karl Forster in een artikel In de „Deutsche Tagespost". Dr. Forster keert zich in dat artikel tegen de theoloog Karl Rahner, die de laatste tijd de stelregel huldigt: een nieuwe christen, gewonnen uit het zo genaamde nieuwe heidendom, is van meer betekenis dan het behoud van tien christenen van de oude stempel. Dr. Forster gelooft niet in die zogenaamde „keuzekerk" als alternatief voor de tot nu toe Paus Paulus heeft het ontslag aanvaard van de kardinalen Bertoli, De Furstenberg en Ferreto. De in Nederland ge boren kardinaal M. de Fur stenberg (68) was hoofd van de Romeinse congregatie voor de oosterse kerken. De Ita liaanse kardinaal G. Ferreto (74) had als groot penitencler de leiding van de congregatie die onder meer belast is met het verlenen van dispensaties. Kardinaal Bertoli (65), even eens een Italiaan, stond aan het hoofd van de congregatie voor de heilig- en zaligverkla ringen. bestaande volkskerk. Prof. Forster meent dat de zoge naamde keuzekerk slechts van zeer gering belang is als part ner bij het zoeken naar we reldwijde solidariteit en als pleitbezorger voor menselijke waardigheid, vrede en gerech tigheid. Het is volgens dr. For ster geen teken van een ster ker geloof als pastorale her vormingen er op gericht zijn de concrete historische kerkge meenschap maatschappelijk onbetekenend te maken. Hij onderstreept de conclusie van een recente enquête van de Duitse synode om de tradi tionele christenen niet af te schrijven, maar hun trouw aan de kerkelijke praktijk als com municatiemogelijkheid te be nutten. De Belgische pater dominicaan dr. J. Hamer, die verbonden was aan het secretariaat voor de eenheid van de christenen, is benoemd tot secretaris van de congregatie voor de geloofs leer, als opvolger van mgr. P, Philippe, die maandag door de paus. met negenentwintig an deren. tot kardinaal wordt ge creëerd. Dr. Hamer wordt als secreta ris van het secretariaat voor de eenheid opgevolgd door zijn landgenoot dr. Ch. Moeller, die op zijn beurt van de congrega tie van de geloofsleer naar het secretariaat van de eenheid verhuist. Begin volgende week wordt een nieuwe stroom be noemingen verwacht. Deze mutaties zijn de uitvoe ring van het in 1968 door de paus genomen besluit dat alle Vaticaanse topfunctionarissen om de vijf jaar een andere be noeming kunnen krijgen. Onge veer 1500 functionarissen val len onder deze regeling. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Neder landse afvaardiging naar de Europese indoor atle- tiekkampioenschappen, die over anderhalve week in het Rotterdamse sportpa leis Ahoy worden gehou den, bestaat uit 24 atleten. De technische commissie van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie ver deelde de plaatsen over ne gen dames en vijftien he ren. Met deze ploeg heeft de KNAU de grootste equi pe geformeerd, die de laat ste jaren aan de diverse kampioenschappen heeft deelgenomen. Naar de voorgaande edities van de Europese indoortitelstrijd werden over het algemeen slechts een handvol atleten uitgezonden. De KNAU heeft echter in tegen stelling tot bijvoorbeeld vorig jaar de toelatingseisen niet ver zwaard. Voor het toen in Greno ble te houden toernooi lagen de limieten dermate hoog dat er allerwegen protesten losbarst ten. Ditmaal heeft de atletieku- nie de door de Europese Atle tiek Associatie vastgestelde nor men onveranderd overgenomen. Men wenste kennelijk geen her haling van de tonelen van vorig jaar en besefte tevens dat het voor de publieke interesse van eminent belang is dat er een zo groot mogelijke Nederlandse ploeg in Rotterdam aan de start komt. Welnu, in die opzet is de KNAU uitstekend geslaagd. Ditmaal behoefde ook niet gemarchan deerd te worden om via allerlei achterdeurtjes atleten alsnog in de ploeg op te nemen. Juist door de importantie van de komende Europese indoortitel strijd valt de publieke belang stelling tot dusver behoorlijk te gen. Over beide dagen werden nog maar 4.500 kaarten ver kocht, terwijl het sportpaleis in totaal 10.500 plaatsen bevat. Di recteur Harrie Hofmeester van Ahoy is echter niet pessimis tisch. „Voor de zesdaagse wa ren zo'n anderhalve weeek van- tevoren ongeveer evenveel kaar ten verkocht, Maar dat is toch een doorslaand succes gewor den". Het organisatiecomité rekent op de deelneming van Wilma van Gooi, die in de afgelopen weken verscheidene keren te kennen heeft gegeven dat zij de strijd in Rotterdam liever vanaf de tribunes wil volgen. Secretaris Jan Oskam van de KNAU: „Wij hebben officieel niets van Wil ma van Gooi gehoord. Wij ne men dus aan dat zij normaal aan de start zal komen". Ook over eventuele problemen rond de Surinaamse sprinter Sammy Monsels, die tijdens de Olympische Spelen in München voor zijn eigen land uitkwam, maakt Oskam zich geen zorgen. „We hebben de reglementen erop nagekeken", deelde hij mede, - „en er staat inderdaad dat een atleet die eenmaal voor een be paald land is uitgekomen niet meer mag starten voor een an dere natie. Monsels is echter een Nederlandse atleet. Als hij in overtreding is geweest is dat gebeurd in München. Daar zou hij dan voor een ander land zijn uitgekomen. In Rotterdam loopt hij voor Nederland, het land waarvoor hij in eerste instantie in internationale wedstrijden is gestart. We hebben het dan ook niet noodzakelijk geoordeeld om een reserve-sprinter in te schrij ven. We verwachten geen moei lijkheden". De nieuwe Nederlandse rekord- houder hoogspringen, Ruud Wie- lart, verschijnt niet in de Rot terdamse arena. Hoewel de technische commissie hem wil de afvaardigen heeft de jeugdi ge Haarlemmer laten feten zich mede op advies van zijn trainers Van Drunen en Van Heek liever op de Europese jeugdkampioenschappen in Duisburg voor te bereiden. Deze worden in augustus gehouden. De Nederlandse ploeg voor Rot terdam ziet er als volgt uit: Dames: 60 meter: Wilma van Gooi (AVR), Riet van den Berg (Unitas) en Mieke van Wissen (Atmodes). 400 meter: Trudy Ruth (GAC). 800 meter: Joke van Gerven (De Spartaan), Anneke de Lange (Sparta). Hoogspringen: Ria Ahlers (De Sperwers), Mieke van Doorn (De Spartaan) en Annemieke Bouma (Atmodes). 60 meter horden: Mieke van Wis sen. Heren: 60 meter: Sammy Monsels (AAC), Raymond Heerenveen (PEC) en Coen Jansen (AVR). 800 meter: Martin Moser (Daven- tria) en Jan Reijnders (Kim- bria). 1500 meter: Haico Scharn (CIKO '66), Bram Wassenaar (CIKO '66) en Roelof Veld (Daventria). 3000 meter: Jos Hermens Quick), Egbert Nijstad (DOS D) en John van de Wansem (Sparta). 60 meter horden: Hans van Enk huizen (AAC). 4x4 ronden: Wijnand Bladt (VLTC), Wim Braaksma AAC), Martin Moser en Jan Reijnders. Reservers: Evert Hoving (GAVAV), Haico Scham, Roelof Veld en Bram Wassenaar. FRANK WERKMAN. De KNAU rekent op het starten van Wilma van Gooi Sassarl Het slot van de 24e ronde van Sardinië is zonder verrassing gebleven. Eddy Merckx, die volgens eigen zeg gen bepaald niet In optimale conditie in Florence was begon nen behield zijn greep op het veld. Hij won voor de derde keer in zijn loopbaan de ronde van Sardinië. Op het tamelijk geaccidenteerde parkoers van de laatste rit heeft Van Springel nog een keer ge probeerd zijn achterstand van 41 seconden op Merckx weg te werken. Merckx en zijn hele ploeg reageerden echter uiterst fel en hielden de groep bijeen. Het laatste gedeelte, de 139 kilo meter van Olbia naar Sassari werd in de eindsprint gewonnen door Franco Bitossi (Ita). Van Vlierberghe (Belg.) werd twee de. De Italiaan Ercole Gualazzini won het eerste gedeelte van de laat ste etappe. Hij legde de 108 ki lometer van Nuoro naar Olbia af in 2 uur, 46 min. en 30 secon den. Eindkla««rmrn(: 1. Merckx (Belg.) 25 uur 50 minuten en 2 »ecr>ndrn; op 41 seconden 2. Van Springel (Belg op 2 minuten 21 seconden: 3. GOstn Petterson (Zwe)op 3.40 4, Pogglall (Ita).; op 2.58 5 SlmonetU (Ita). Eddy Peelman (Belg.) heeft de derde etappe van de ronde van de Levant gewonnen. Peel mans was in Novelda de snelste sprin ter uit een groep vftn tien ren ners, die met een voorsprong van negentien seconden aan kwam na een etappe over 173 kilometer. DEN HAAG Uitslag sporttoto no. 31 dd. 24/25 februari 1973 aantal deelnemers 601.846. Inleg 1.408.331. Prijzenbedrag 595.724. Ie prijs, 16 winnaars, die elk bru to 9.308,10 ontvangen. 2e prijs, 602 winnaars, die elk 247.30 ontvangen. 3e prijs, 8.183 winnaars, die elk 18,20 ontvangen. De premie ten bedrage van 148.931, wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 21 maart a.s. bij lo ting toegewezen aan een der le prijswinnaars. SERAJEWO De Neder landse coaches Frans Schoofs (dames) en Dusan Tigerman (heren) menen na de loting voor de we reldkampioenschappen ta feltennis beiden dat hun ploeg een goede kans heeft op een prominente plaats in de groep te eindigen. Het tweetal is echter ook van mening, dat de dames- ploeg te laag is ingedeeld. Frans Schoofs vindt, dat de Nederlandse dames op zijn minst in de tweede catego rie hadden moeten worden ingedeeld. Die plaats raakte de ploeg kwijt doordat wegens geldgebrek niet werd deelgenomen aan de wc- reldkampioensc lippen van 1971 in Nagoya (Japan). Zowel coach Schoofs als topspeelster Véronique van der Laan be schouwen De.v .narken als de r -ulijkste tegenstander in de groep. Schoofs w'lde nog probe ren een hogere indeling voor de Nederlandse lames af te dwin gen, mede om lit de ploeg deze week van Tsjechoslowakije in de eerste categorie geplaatst had gewonnen. „Zou het niet luk ken" vond Schoofs, „dan zullen wij moeten speten om de groep te bereiken waar in wij kwalita tief thuis horen". Tigerman en Be.-t van der Helm meenden dat ook de heren, die wel in de tweede categorie zijn geplaatst, een promotiekans hebben. „Wij moeten ten minste tweede worden en als wij goed spelen kunnen wij zelfs boven aan eindigen", vond de coach. Bert van der helm: „Denemar ken en Bulgarije zijn de gevaar lijke landen, m tar wii hebben kansen om als eerste te eindi gen". De Nederlandse herenploeg werd voor de landen n idstrijden in de tweede categorie geplaatst en in een groep ingedeeld met: Dene marken, Iran, Griekenland, Egypte, Roeme-iië en Finland. De Nederlandse dames zijn in groep a. van de derde categorie ingedeeld met Nieuw-Zeeland, Egypte, Peru, Spanje en Dene marken. De plaatsing voor de persoonlijke kampionschappm is gebaseerd op de laatste wereldranglijsten van de Internationale tafeltennis federatie. Bij de heren staat we reldkampioen Stellan Bengtsson (Zwe) bovenan, bij de dames is het Tsjeng Min Tsji (China) die op de topplaats staat. De werelden mpioe.ie 1971, haar landgenote Lin Hoei Tsjing ont breekt in Serajïwo. MADRID De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren n de vijfde ronde van het tournooi om de Spaanse voetbalbeker werden gespeeld, zijn (tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd): Valadolid Casiel- Ion 1—0 (0—5), Valencia Rayo Vallecano 3—1 (1—0), Be- tis—San Andres 10 (01) (Be- tis wint na strafschoppen), Lo- gronesGranada 12 (1 zeker van het goud. Bratislava De 20-jurlge Canadese Karen Magnussen Is giste ren In Bratislava wereldkampioene kunstrijden voor dames geworden. Zij werd hiermede opvolgster van de Oostenrijkse Beatrix Schuba, die toegetreden is tot de rijen der professio nals. Ruim 11.000 toeschouwers waren getuige van de vrijwel vlekkeloze kür die de sportlerares uit Vancouver ten beste gaf. Elfmaal werd de prestatie van de Canadese gehonoreerd met 5.9, zevenmaal met 5.8. De Amerikaanse Janet Lynn, die bij de verplichte kür door tweemaal te vallen, kansloos was geworden, eindigde als tweede. De Europese kampioene, de Oostduitse Christine Er- rath zag haar verrichting gehonoreerd met de bronzen me daille. De Nederlandse vertegenwoordigster, Dianne de Leeuw, kwam in het totaalklassement op de vijftiende plaats. De uitsla* Is: 1 Karon Malussen (Can) plaaUdJfer 9. 358 39 pnt: 2. Janoi Lynn (VS. IN - :i47.N.r., :i. Christine Krrnth (ODId) 31 - 340 90. 4 Dorothv Itamlil (VS) - 337.93, 5 Jean Scott (GB) 47 332.10, 15 Dliinne ile Leeuw (Ned) 12-3 - 316.11. De Tsjech Ondrej Nepala heeft bij de heren na drie verplichts figuren de leiding. De Rus Fergej Tsjetveroefcin is'tweede voor de Oostduitser Jan Hoffmann. De stand I* 1. Ondrej Nepala iTsli 119 20 punten. plant «cijfer 9. 2 F'TKfj Tsjetvi-roeskln (Ru»l> 117.70 20.5. 3 Jan Hoffmann (O-Dld) 100.20 27. De Russische wereldkampioenen Loedmila Pakhomova en Alexander Gorsjkov hebben bij het ijsdansen na de verplichte figuren de leiding voor de Westduitse combinatie Angelika en Eric Buck. Hermens bleef onder limiet GENUA Haico Scharn en Jos Hermens hebben gisteravond tijdens internationale atletiek wedstrijden in Genua overwin ningen geboek op recpectlevelijk de 100 en 3000 meter. De tijd van Scharn was 3.ie,8, ruim bo ven zijn eigen Nederlandse re cord, dat hl) afgelopen zondafl in Leiden bracht op 3.42,S. Jos Hermens liep de 3.000 m in H.01,2, waarmee hij voor di tweede keer voldeed aan de II miet voor deelneming aan d Europese indoorkampioenschaf pen op 10 en 11 maart in Rol terdam (8.04,0). Een uitstekende prestatie leverd de Italiaanse polsstokhoogspril ger Renato Dionisi met 5.40 m»

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11