Opstandige Indianen gijzelen tien mensen ÊciddcSotiACUit Verkeerschaos in Londen door spoorstaking 20 milj. meer voor jeugd en sport Winter tot nu toe droog en zacht Opstand niet-bezittende klasse tegen wegblijven produktie Jaar voor man die buurvrouw blind sloeg Piloot at mensvlees Kamer wijzigt CRM-begroting Klacht over marteling in Djakarta DONDERDAG 1 MAART 1973 LEI USE COURANT PAGINA 9 WOUNDED KNEE (AFP/U- PI/ANP) Rond 300 Ogla- la-Sioux-Indianen hebben de handelspost van Wounded Knee in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota bestormd en houden tien mensen als gijzelaars vast. De Amerikaanse federale re- cherce heeft verklaard dat er af en toe geschoten wordt en dat hierbij een man ge wond is geraakt. De politie heeft het Indianenreservaat Pine Ridge, waarin Wounded Knee ligt, omsingeld. Woun ded Knee was in 1890 het to- neel van een bloedige slach ting onder de Indianen. Aan de overval zijn een reeks protestacties voorafgegaan, die verband hielden met de Black Hills in Zuid-Dakota, speciaal in het gebied van de beschuldiging van de India nen dat zij bij het zoeken van werk en huisvesting ge discrimineerd worden. De Oglala-Sioux eisen voor vrijlating van hun gijze laars: een hoorzitting in de Senaat over de vorige en be gin deze eeuw gesloten ver dragen tussen de Indianen en de blanken, die volgens de Indianen niet zijn nageko men, voorts een precies on derzoek naar de officiële In diaanse politiek van de rege ring in Washington en ten slotte een onderzoek van het bestuur in de Sioux-reserva- ten in Zuid-Dakota. Er zijn in de Verenigde Staten nog ongeveer 650.000 India nen van wie 450.000 in reser vaten wonen. De overigen wonen in de steden. In 1897 was nog 59 miljoen hectare grond in hun handen, tegen 1957 hadden zij nog maar 23 miljoen hectare om op te le ven. De werkloosheid onder de Indianen is 40 procent, te gen een algemeen percenta ge van 5 procent. AMSTERDAM (ANP) - De 33-ja- rige Amsterdamse inkoper Ja cob R. een zwaar gebouwde man die in Amsterdam-Noord op oudejaarsnacht uit pesterij vuurwerk ging afsteken op het dak van een auto van -een buur man, heeft een jaar gevangenis straf gekregen. Toen de 58-jari- ge mevr. H. Ordelman-Smit naar buiten was gerend en hem vroeg de auto van haar man met rust te laten, sloeg hij haar zo hard in het gezicht, dat zij aan een oog blind is geworden. Dè Amsterdamse rechtbank, die dit vonnis gisterochtend bekend maakte, gelastte bovendien de onmiddellijke gevangenneming van de verdachte, aangezien vrees voor herhaling van de zware mishandeling en de ver nieling aanwezig werd geacht. De verdachte, die wel naar de rechtszaal was gekomen on uitspraak aan te horen, was kele seconden voor de rechters binnentraden op aanraden van zijn advocaat de gang weer op gegaan. Ik had de onmiddellijk gevangen neming al verwacht", aldus deze raadsman, ,,en ik kreeg plotseling de zenuwen. Daarom heb ik mijn cliënt aangeraden zich uit de voeten te maken.' ÏELLOWKNIFE (Reuter) De piloot van een vliegtuig dat vo rig jaar in het Canadese poolge bied was verongelukt heeft bij een onderzoek door de politie toegegeven het vlees gegeten te hebben van een van zijn dode passagiers, een Britse verpleeg ster, om zelf in leven te blijven. De piloot is de 47-jarige Martin Hartwell, die in november met zijn vliegtuig verongelukte en pas 32 dagen later met twee ge broken benen werd gevonden. De 27-jarige verpleegster Judy Hill was bij het ongeluk omge komen, een zwangere Eskimo vrouw stierf twee uur later. Een Eskimo-jongen David Kootook, bleef nog 23 dagen in leven. Prijsstijging misschien iets lager dan 8% DEN HAAG (ANP) Minister Langman acht het niet uitgeslo ten dat de prijsstijging in 1973 minder dan acht procent zal be lopen. De bewindsman sprak deze verwachting uit tijdens het debat over de begroting van economische zaken vannacht in de Tweede Kamer. Hij schreef dit niet ongunstige beeld toe aan de devaluatie van de dollar, die een ruilvoetverbe tering tot gevolg heeft gehad. Overigens verhulde de minister niet dat de betalingsbalans na delige gevolgen van de devalua tie ondervindt, terwijl ook de werkgelegenheid nadelig wordt beïnvloed- bij, nadat gisteren de spoorwegstaking in Enge- Van onze correspondent Roger Si mons LONDEN In Groot-Brittannië werd gisteren een onmetelijke verkeerschaos geschapen door een nationale spoorwegstaking van een dag tegen de inflatiepo- litiek van de conservatieve re gering Heath. 29.000 treinbe stuurders weigerden te werken omdat hun eis voor een basis- loon van 40 pond per week afge wezen wordt. De spoorwegen kunnen niet meer dan 34 pond per week betalen. Er reed geen enkele trein. In Londen werd de situatie nog be moeilijkt door een gelijktijdige staking van de helft van de treinbestuurdes van de onder grondse. Duizenden automobilisten die het centrum van de hoofdstad pro- Nogal gelaten lieten de treinreizi- beerden te bereiken en er na gers dje gisteren tevergeefs naar hun werkdag weer wegwilden. de Britse stations waren geko- De Italiaanse.Amerikaanse mafia leider Frank Coppola ver scheen gisteren voor een recht bank in Rome die zijn verzoek tot vernietiging van verbanning naar een Noordintaliaans dorpje behandelde. Frank Coppola werd in 1970 de Verenigde Staten uit gewezen. Bruidje van 12 jaar ZARAGOZA (AP) In Zaragoza is,' naar een Spaans persbureau heeft bekendgemaakt enige da gen geleden de 12-jarige Maria del Mar Calleja Araiz getrouwd met de 18-jarige huisschilder Manuel San Soro. DEN HAAG (ANP) De Tweede Alle door mevr. Gardeniers-Be- Kamer is gisteren akkoord ge gaan met een verhoging van de subsidies voor het jeugd- en jon gerenwerk, club- en buurthuis werk, subsidiëring van investe ringskosten van sportorganisa ties. de aankoop van natuurter reinen en op het welzijns-ac- commodatiebeleid. Deze wijzi gingen van de CRM-begroting belopen een bedrag van 20 mil joen gulden. De CRM begroting werd door de De door de Kamer aangenomen rendsen (KVP) voorgestelde wijzigingen werden door de Ka mer overgenomen. Daartoe be hoorde ook het voorstel tot ver hoging van de begrotingspost voor de muziekscholen. Tegen deze verhoging (met 500.000,-) verklaarden zich de fracties van WD, BP, SGP en CHU, twee leden van de AR P-fractie en zes leden van de KVP-frac- tie. Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De fracties van PPR, PSP en Boerenpartij kregen de aantekening zich daartegen te hebben uitgespro ken. Het PvdA-kamerlid Voogd deelde mee, dat de PvdA-fractie dit jaar voor goedkeuring van deze begroting stemde, omdat door de aanvaarding van een groot aantal wijzigingsvoorstel len „duidelijke verbeteringen" daarin werden aangebracht. .wijzigingen in de CRM-begro ting hebben ook betrekking op o.m. de subsidie-verlening aan de vormingscentra. Het oor spronkelijk uitgetrokken bedrag wordt verhoogd met 2 miljoen gulden en gebracht op een to taal-bedrag van 25.136.000, ook op de rijksregeling subsidië ring landelijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en sport (verhoogd met 1.000.000,—). veroorzaakten reusachtige ver keersopstoppingen. Talrijke mensen hadden 's mor gens wel vijf uur nodig om op hun werk te komen, 's Avonds vroeg het minstens even veel tijd om weer naar huis te gaan. Duizenden Britten deden zelfs geen moeite. Zij namen een vrije dag en bleven thuis. Gisteravond nam het Lagerhuis de omstreden anti-inflatiewet aan, waarmee lonen en prijzen binnen de peken woden gehou den. de staking over zich heen feomen. De treinen bleven stil DJAKARTA (AFP) Een veer tienjarige Indonesische jongen van Nederlandse afkomst, Ro nald van Blijenburgh is mishan deld door vier politiemannen die hem wilden laten bekennen dat hij heï brein achter een gevange nisopstand en lid van de verbo den Indonesische communisti sche partij (PK1) was, zo meld de het Indonesische dagblad Be- rlta Buana. Volgens het blad is de jongen ge slagen, geschopt, met sigaret tenpeuken gebrand en met elek triciteit gefolterd. Dat gebeurde vier dagen na de opstand van 560 gevangenen in het hoofdbu reau van politie in Djakarta. De moeder had Ronald in septem ber naar het politiebureau ge bracht omdat hij aan morfine was verslaafd. Een woordvoerder van de politie van Djakarta deelde mee dat de politie onderzoekt of de verwon dingen van Ronald door politie-/ mannen zijn toegebracht of dat hij die opliep tijdens het gevan- genisoproer. Alpinisten omgekomen op Malterhorn ZERMATT (AP) Twee Britse bergbeklimmers zijn bij een af daling van de Matterhorn door een lawine overvallen en ge dood, aldus heeft de politie van morgen bekendgemaakt. Een lijk is geborgen door een red dingsploeg, die van een helikop ter gebruik maakte. Betalen voor milieu Sinds niet alleen kleine actiegroepen in Nederland weerbaar zijn voor het behoud van natuurschoon en een leefbaar milieu, worden er door de milieubeschermers belangrijke successen geboekt. Dit komt niet in de laatste plaats, omdat de publieke opinie door krantenarti kelen en radiouitzendingen (waarbij VARA's ,,Weer of geen weer" zich onderscheidt) wakker zijn geschud. Hierdoor konden bijvoorbeeld de olieboringen op Ameland, Leidse Baan, Ameliswaard en de riviergronden onder de rook van Rotter dam „nationale kwesties" worden. Gemeenschapszaak Maar waartoe de publieke opinie minder gemakkelijk te brengen is. blijkt te zijn de overtuiging dat de hele natie moet meebetalen. Dit om te zorgen dat ons milieu niet alleen leeft bij de gratie van een opwelling, maar blijvend beschermd kan worden. Voor de praktijk kan men het beste weer een vergelijking maken: een goed milieu is in gelijke mate een gemeenschapszaak als het onder wijs of de werkgelegenheid. De financiële consequenties ervan moe ten we in evenredigheid met zijn allen dragen; voor een deel mag bovendien een ieder die op bijzondere wijze van het milieubehoud profiteert, in de vorm van een soort „profijtaanslag" gevraagd wor den om een extra bijdrage ter bekostiging van bijzondere voorzie- Nederland ningen. Op die manier valt het duurder worden van autogebruik i te verdedigen; zijn ook prijsstijgingen welke voortvloeien uit het zwaarder worden van lasten op gemotoriseerd vrachtvervoer rede lijk. De bijzondere beschermende maatregelen waartoe de overheid ons bedrijfsleven verplicht, zullen eerst voor rekening moeten komen van de winst (wat de marge voor loonsverhogingen kan verklei nen), maar daarna ook in de prijzen en tarieven afnemers en ge bruikers toeberekend mogen worden. Te rechtvaardigen Toeristen- en kampeerbelasting vallen zeker te rechtvaardigen, wan neer plaatselijke autoriteiten de baten daarvan benutten voor de no dige voorzieningen ten bate van het milieu. Anders wordt de zaak, wanneer de autoriteiten lasten gaan opleggen onder het motto „mi lieubescherming", maar het beschikbaare geld gaan aanwenden voor taken welke daarmee weinig of niets te maken hebben. Wanneer de overheid terecht de milieubescherming tot een na tionale taak proclameert, moet ze door haar optreden geen begrips verwarring wekken. Want dan belemmert ze bij de gemiddelde Ne derlander de juiste opvatting, dat ieder hetzijne heeft bij te dragen tot een leefbaar klimaat voor déze genwratie en de verdere toe komst DE BILT De afgelopen drie wintermaanden december, ja nuari en februari hebben veel zacht weer gebracht, maar ook veel somber weer, hoewel de hoeveelheid neerslag toch niet groot was. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld bijna een graad bo ven normaal, de winter van vo rig jaar was nog iets zachter. In alle drie de wintermaanden was het weer over het algemeen aan de zachte kant, vooral in januari was dat het geval. Strenge vorst is maar weinig voorgekomen, maar toch vroor het in De Bilt nog op 42 dagen tegen op 43 dagen normaal. Het was minder somber dan In de winter van het vorige jaar, die in dit opzicht een record heeft gebracht, maar toch scheen de zon in De Bilt nog maar 131 uur tegen 167 uur normaal. Decem ber was nogal zonnig, januari en februari brachten daarente gen veel somber weer. De zon bleef op 43 van de 90 dagen die de drie wintermaanden telden, onzichtbaar tegen op 36 dagen normaal. Regen en sneeuw zijn voornamelijk in februari geval len. December en januari waren droge moanden. Gemiddeld over het gehele land genomen is bijna 120 mm neerslag gemeten tegen 175 mm normaal. Bij de algemene verkiezingen die gisteren in de Ierse republiek wer den gehouden is een record-opkomst geregistreerd. De Fianna Fall partij van premier Lynch, die op de foto zijn stem uitbrengt, zag de record opkomst als een verheugend verschijnsel. In het kader van haar pogingen een absolute meerderheid in het 144 zetels tellende parlement te behalen. Vanavond zal de uitslag van de verkiezin gen bekend zijn. Op 15 maart studentenmars naar Den Haag AMSTERDAM (ANP) Het lande lijk Overleg van Grondradcn (LOG) organiseert voor 15 maart een protestdemonstratie van studenten in Den Huag te gen de 1000-guldenwet. Het LOG hoopt dat de demonstratie het sluitstuk wordt van de acties aun alle universiteiten tegen an- tlboycotmaatrcgelen voor dit studiejaar. Van Amsterdam. Rotterdam, Groningen en Wage- ningen staat vast dat de be stuurscolleges geen maatregelen tegen boycotters meer zullen De colleges van bestuur van alle universiteiten en hogescholen komen morgen in Utrecht bij een om zich over de problema tiek van de duizend gulden col- legegeldwet te beraden. BERLIJN (UPI) De Westduitse justitiële autoriteiten hebben hun speurtocht naar Martin Bormann, Hitiers plaatsvervan ger, Beëindigd met een vcrklu- ring dat het vorig jaar in Ber lijn gevonden skelet dat van Bormann is. De harde maatregelen die de Surinaamse overheide heeft aangekondigd tegen wat zij noemt „terreurdaden" tonen aan dat het verzet van de bevolking toeneemt. Formeel zijn de stakingen voorbij en hebben de vak bonden verloren. Maar van een overwinning van de re gering is geen sprake. De structurele problemen en de sociale onrust blijven bestaan. De grote winst van het arbeidersconflict, dat Suriname bracht op de rand van een economische en politieke instorting, is echter dat overheid en be volking werden geconfron teerd met de harde nood zaak tot drastische hervor mingen over de gehele li nie. Hervormingen waarop in het verleden herhaalde lijk werd aangedroneen. Door gebrek aan financiële middelen, moed en weder zijds vertrouwen, konden niet worden gereali seerd. In Suriname is men er niet voldoende van door drongen dat drastische so- Arbeidsconflicten in Suriname zullen heviger worden 1972 nauwelijks nieuwe initiatie ven tot stand. De belangrijkste redenen zijn: gebrek aan kapi taal, gebrek aan efficiency en management, volkomen vestar- de bureaucratie, besluiteloos heid en sorrputie, die begint bij de eenvoudige ambtenaar en eindigt bij topfunctionarissen in overheidsdienst en in het politie ke leven. In Suriname is het dan ook be kend, dat zonder „tjoekoe" (steekpenningen) ieder plan, of nieuw project, of aanvraag voor ciale- en economische her structurering op korte ter mijn gerealiseerd moet worden, indien het land niet voortdurend ten prooi wil vallen aan stakingen, rassenrellen, met uiteinde lijk een steeds verder af glijden in een wanhopige, uitzichtloze situatie. De waarschuwingen in deze rich ting waren de afgelopen jaren terug te vinden in rapporten van de Wereldbank, het Euro pees Ontwikkelingsfonds, de verslagen van het Centraal Planbureau en de Centrale Bank van Suriname. Het tragi sche lot van deze rapporten is dat de gegevens niet voldoende zijn doorgedrongen tot de ver antwoordelijke politici, beleids functionarissen en de vakbon den. Of het moet zijn dat dezen de waarschuwingen, gebaseerd op reële feiten, te schokkend von den om ze door te geven aan de bevolking uit vrees voor een golf van verontwaardiging met als uiterste konsekwentie een enorme explosie van onlusten. Maar zelfs indien deze informa tie wordt achtergehouden, of niet wordt vertaald op het ni veau van de bervolking, dan nog geeft de dagelijkse praktijk vol doende aanwijzing voor snel overschakelen op een nieuwe orde. De dagelijkse praktijk toont aan dat de kosten van het levenson derhoud in vier jaar stegen met vijftig procent, de werkloosheid ging tot 25% van de beroepsbe volking. dat de produktie van de bedrijven daalt en de renta biliteit steeds geringer wordt. De dagelijkse praktijk toont aan dat Suriname met zijn Westeu- ropese consumptiepatroon zich met zijn bestedingen vooral richt op luxe artike'en en le vensmiddelen uit Europa en Amerika. Dit betekent dat het land jaarlijks voor miljoenen guldens aan levensbehoeften moet importeren. In 1970 werd dan ook voor 48 miljoen gulden aan artikelen geïmporteerd die het land zelf zou kunnen produ ceren. Het betreft artikelen als vlees, vis, granen, groenten en fruit. En dit ondanks het feit dat 27% van de beroepsbevol king is de agrarische sector werkzaam is. Bovendien heeft de produktie in de verschillende sectoren van de economie gedurende de afge lopen tien jaren geen merkbare positieve resu'taten opgeleverd. Hoewel enkele industrieën een gunstige ontwikkeling hebben doorgemaakt, zijn er andere die een teruggang hebben ondervon den, zoals de bauxietproductie. Er kwamen in de jaren 1965 tot STEEKPENNINGEN In Paramaribo ontmoetten wij on langs een Surinaamse zaken man, die door hard werken in Nederland zijn sporen heeft ver diend en enkele bloeiende zaken wist op te bouwen. Met enkele landgenoten wi'de hij in zijn ge boorteland een agrarisch pro ject opzetten, om de export van groenten en fruit van de grond te helpen. Het project werd op gezet door Suriname en Neder landse deskundigen, die er goe de perspectieven in zagen. Twee jaar geleden vroeg de za kenman landbouwgrond aan in erfpacht of te koop. Zowel over heidspersonen als politici had den hun volle steun toegezegd. Tot vandaag heeft de zakenman geen uitsluitsel gekregen op zijn aanvraag voor de bedrijfsgrond. In die tussentijd hebben wel zakenlieden, politici, artsen, ambtenaren en leden van de rechtelijke macht gronden toe gewezen gekregen. De enige „medewerking" die de zaken man kreeg was, een aantal ver zoeken om commissariaten en adviseurschappen teneinde het project te begeleiden. De zaken man zei „neen" omdat hij dui delijk voelde in welke richting werd gezinspeeld. Hij kan dan ook tot in lengte van dagen wachten op de toewijzing van de aangevraagde bedrijfsgrond. ELITE Biimen deze ontmoedigende situa tie moet er jaarlijks gezorgd worden voor het creëeren vun 5000 arbeidsplaatsen voor jonge ren die de scholen verlaten. Door wie? Het bedrijfsleven heeft reeds moeite het hoofd bo ven water te houden en kan niet 15000 per gecreëerde plnnts In vesteren. De Overheid heeft ge brek aan financiële middelen en haar functionarissen onderhou den vaak al te nauwe banden met de gevestigde handelsklas- se, die niet zal tolereren dat concurrerende binnenlandse be drijven de lucratieve import de das zullen omdoen. De moeilijke situatie waarin hel land zich bevindt, gevoegd bij de problemen die de rassenstel- lingcn tussen Hindoestanen en Creolen met zich meebrengen, en de onzekerheid over de toe komstige staatskundige verhou ding met Nederland hebben de afgelopen weken de arbeidende en werkloze massa gemobili seerd. Getracht werd tot een nationaal protest te komen. Een nationaal protest dat zich af zet tegen de regering Sedney en indirekt tegende sterke man van Suriname, de leider der Hindoestanen, Jnggernath Lachmon. Immers, was het niet deze regering, die in 1969 aan het bewind kwam en beloofde de Augiusstal van voorganger Pengel op te ruimen en een nieuwe orde tot stand te bren gen? In haar overmoed heeft deze regering de problemen ernstig onderschat, daarom is van de nieuwe orde niets te rechtgekomen. Het is de vraag of toekomstige regeringen op korte termlln de morende, niets bezittende k'asse een bete re toekomst kunnen bieden. En of de vervreemding tussen elite en massa tot stilstand kan wor den gebracht. SIG. W. WOLF

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7