ZEEVERKENNERS IN WASSENAAR ZONDER WATER Al vijftig jaar reddingswerk aan Kat wij ks strand 4^ v 40.000 LOGIES VOOR VVHK NOORDWIJK Moeizaam begin openbare school in Valkenburg NOORDWIJKSE MIDDENSTAND TWINTIG JAAR OOK Wat u moet weten PAGINA 5 DONDERDAG 1 MAART 1973 LEIDSE COURANT WASSENAAR Zeeverkenners zonder water. Het zou de titel van een hoorspel kunnen zijn, maar in Wassenaar is het kei harde realiteit. Veertig jongens en meisjes van de Van-Woesik- groep, die hun clubhlis al zo'n jaar of acht in de voormalige tramremise hebben, missen daar niet alleen open water, maar zelfs „doodgewoon" lei dingwater. Zoals ze ook gas, toi letten en verwarming moeten ontberen. Electriciteit is het eni ge waarover de jongelui kunnen beschikken, maar de schakel kast draagt overduidelijk de sporen van regelmatig onge wenst bezoek. De gemeente Wassenaar, die als eigenaar wél trouw de (beschei den) huur incasseert, heeft al vaak beloofd het een en ander te komen opknappen, maar tot nu toe is er niets gebeurd. Wel krijgen de zeeverkenners van tijd tot tijd bezoek van raadsle- den. Van wethouder mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest. Zelfs van burgemeester mr. K. Staab. En iedereen vindt, dat het zó niet langer kan, dat dit toch al te gek is. Een opknapbeurt blijft deson danks uit en eigenlijk is dat niet eens zo vreemd, want de bouw val staat al jarenlang op de no minatie om te worden gesloopt. De grond is bestemd voor de nieuwbouw van het St.-Adelbert- college dan wel voor woning bouw. Met die gedachte in het achterhoofd voelt de gemeente er niet veel voor nog geld in die oude tramremise te stoppen. Het is ongelooflijk, dat die in- de-steekgelaten zeeverkenners niet schreeuwend met spandoe ken sjouwen, maar glimlachend hun lot aanvaarden. De heer D. .B Wisbrun, die voorzitter is van de stichting Van Woesik, ziet als enige voordeel van die barre accommodatie, dat er voor de jeugd een ideaal blijft om na te streven. Een nieuw ei gen onderkomen, waarvoor wet houder mevrouw A. ,J le Coul tre-Foest een stukje grond nabij de toekomstige jachthaven Zijl watering heeft gereserveerd. Een eerste schets hangt in de remise. Mevrouw Le Coultre was ook de gene, die het stichtingsbestuur te elfder ure nog de tip gaf, dat er bij de provinciale overheid subsidie te plukken viel. Het verzoek ging ijlings in zee, maar uitsluitsel is nog niet bin nen. De troep Van Woesik, wil zoveel mogelijk zelf het nieuwe clubgebouw overeind zetten. Het bouwrijpmaken, inclusief aanleg van riolering, gas, water en electra, neemt de gemeente voor haar rekening. De heer Wisbrun maakt er dan ook geen geheim van, dat men met groot ongeduld wacht op de subsidies. „Ik ben bang, dat we anders nóg een winter in de remise zit ten. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk voelt er weinig voor om op de 20 hectare bollengrond in het Vinkeveld ten oosten van de zuid duinen meer kassenbouw toe te staan dan momenteel het geval is. Men wil het fraaie gezicht op de duinvoet per sé zo houden De provinciale planologische commissie heeft daar echter heel andere denkbeelden over. Zij hebben geadviseerd de bestemming zodanig te wijzigen dat de bestaande kas van 385 mZ kan worden uitgebreid tot 2 hectaren. NOORDWIJK De midden standsvereniging „Noordwijk Actief" gaat dit jaar haar 20-ja- rig bestaan vieren. Hiervoor zal de vereniging uit haar reserve- 6e strandloop volgende week van start BOLLENSTREEK Voor de zes de achtereenvolgende maal or ganiseren atletiekvereniging "De Spartaan" en IJsclub Noordwijkerhout een strandloop over 4,8 of 15 kilomeer. Op 11 maart om drie uur precies klinkt het startschot voor alle drie de afstanden, bij de Langevelder- slag. Voor de jeugd wordt aanbevolen de 4 km. te lopen, ouderen en geoefenden kunnen de langere afstanden proberen. De NZH verzorgt een busverbin ding vanaf 'De Brink' te Noord wijkerhout naar de Langevelder- slag. Ruime parkeergelegenheid is aanwezig. Voorinschrijving kan vanaf heden bij: J. Th. Looijesteijn. Dorps straat 50, Noordwijkerhout en M. H. van Steijn, Wagenstraat 26, Lisse. Na inschrijving is eveneens mogelijk café-restau rant Oase aan de Langevelder- slag, 100 meter vanaf de start plaats. Het inschrijfgeldwordt dan echter met 50 cent ver hoogd. fonds moeten putten daar de be groting voor 1973 slechts met moeite sluitend was te krijgen. Er zullen geen recepties worden gehouden. Het lustrum wordt gevierd met een etalage- en bal lonwedstrijd rond Pasen. In samenwerking met de Culture le raad zal van 25 juli tot 12 au gustus in de Kapel aan de Hoofdstraat een tentoonstelling van World Press Photo worden gehouden. Voorzitter J. van den Haak deelde op de jaarvergade ring voorts mede dat de vakan tiesluiting voor winkels gehand haafd blijft, met uitzondering van de kruidenierszaken. Uit het E.I.M.-onderzoek naar de winkelstand in Noordwijk was gebleken dat de laatste drie jaar niet minder dan 46 bedrij ven in Noordwijk waren ver dwenen. Secretaris W. Baalber- gen meldde in zijn uitgebreid jaaroverzicht dat het ledental vrijwel ongewijzigd is gebleven. In de loop van dit jaar zal men initiatieven kunnen verwachten met betrekking tot een juiste winkelplanning voor Noordwijk. In de werkgroep werd de heer C. Groenenveld herbenoemd. J v. d. Berg nam de plaats in voor A. Schouten. OUD ADE Het eerste damesteam van Jong Ade speelt zondag in de Groen- oordhal de promotiewedstrijd tegen Northa: aanvang 13.40 uur. Bij winst promo veert het team naar de eerste klas van de afd. Den Haag. -fceT Carnaval voor Sassenheimse kleuterscholen SASSENHEIM Zondagmiddag staat de Sassenheimse kleuter scholen een grandioos carnaval te wachten in het KSA-gebouw aan de Hoofdstraat. Om half twee precies vertrekt de kleur rijke stoet voor een feestelijke optocht door het dorp. De kleuters zullen in het KSA worden verrast met een goo- chelshow, een buikspreekact, een bloemenshow en een pop pentheater. De carnavalsvereniging De Bok ken uit Voorhout komt met Prins Janneke I, de Raad van Elf en de Boerenblaaskapel „De Dwarsdrijvers" het feest com pleteren. De muzikale omlijs ting op dit kleutercarnaval zal worden verzorgd door de beken de pianist Lies Kruiniger. Noordwijk De Vereniging voor Villa-, Huizen- en Kamerver- ders te Noordwijk blijkt het af gelopen jaar in de badplaats een belangrijke functie te heb ben vervuld. Uit de voorlopige cijfers komt naar voren dat via het informatiebureau voor lo gies met ontbijt ongeveer 40.000 bemiddelingen zijn verricht, ter wijl bij VVHK-leden een omzet van gemeubileerd verhuur werd bereikt van 500.000 gulden. In i merkte voorzitter G.C. Crama op, dat een cteruggang moet worden vastgesteld in de tradi tionele hotellerie terwijl de ap partementenhotels in opkomst zijn. De vereniging zal financië le medewerking geven aan het streekcorso in de bollenstreek. In totaal brengen de organisa ties in Noordwijk ruim 3100 gul den bijeen. De directeur van de Stichting VVV Noordwijk, de heer W. Rovers wees op het succes, dat bereikt was met de opzet van de wijkhoofden. Voor het seizoen 1974 rekent men op Vrijdag 2 maart Gemeenlandshuls 19.30 en 20.30 Rondleidingen. Zaterdag 3 maart Stadsgehoorzaal 20.15 Tsjechisch Folkloristisch Danstheater „Broln". Zondag 4 maart Rijnlands Ly ceum 20.15 Pianorecital door Stefan Askenase. Stadsgehoorzaal 19.30 "Ted Ted" (Leidse Post). BIOSCOPEN; Camera: „Prenzy" (18 jr). Dag. 19.00 en 21.15 en ma-di-do en vr. 14.30 Matinee: Winnetou keert terug (a.I. wo-za 14.30 zo 14.00 en 16.15 uur Nachtv. Zabriskie (18 jr) vr/za 23.30 uur. Luxor: "Super Fly" (18 jr) Dag. 14.30—20.00 en 21.15 uur zo 14.30 —16.45 19.00 21.15 uur. Rex: "Secret Sexlife of Romeo and Juliet" (18 jr) dag. 14.30 - 19.15 —21.15 zo. 14.15 19.15 en 21.15 uur. Nachtvoorst. "Overspel met z'n eigen vrouw" (18 jr) vr/za 23.30. Studio: "Bij de beesten af" (a.I.) Dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur, zo. 16.45 extra Lido: "Turks fruit" (18 Jr) aanv. tijden zie Studio. Trianon: Mash (18 jr) Dag. 14.30 —19.00—21.15 uur zo. 14.15— 16.30—19.00—21.15 uur. enkele capabele functionarissen. De aftredende bestuursleden G.C. Crama en J. Koemans za gen zich met algemene stem men herbenoemd. Bij de rond vraag kwamen de douches op het strand ter sprake. „Waarom wel in Katwijk en niet in Noord wijk" zo vroeg men zich af. De kwestie zal nader bekend wor den. De Nederlandse actrices Willeke van Ammelrooij en Monique van der Ven nu eens vanuit een andere hoek bekeken, gekleed en wel in de ontwerpen van de Haagse couturier Leon Douter. De avondkleding en de cro- cusjes op de bovenste foto moesten het wel ontgelden. In het satijnen broekpak met brede revers (Willeke) en in broek met rode crêpe blouse en suède hes je Moniquekwamen ze beter tot hun recht. r KATWIJK De Katwijkse Red dingsbrigade viert volgende maand haar vijftigjarig be staan. Behalve een feestelijke receptie op 23 maart (de oprich tingsdatum) zullen er eind april begin mei zwemwedstrijden worden gehouden. De reddings demonstratie zal grootser van opzet zijn dan voorgaande ja ren, evenals de zeeprestatie tocht. Het initiatief tot de oprichting van een reddingsbrigade in Katwijk, werd vijftig jaar geleden geno men door een aantal Noord- wijkers. Al spoedig wisten zij de heren Eikelenboom. Wouda en Bruins Slot enthousiast te ma ken voor het idee. Meteen start ten de drie heren met een EH- BO-cursus, die ook voor hulp verlening in het dorp was. Na het oprichten van een plaatselij ke EHBO-vereniging werd al leen het strand werkterrein van de Reddingsbrigade. n 1927 werd de zwemschool opge richt. Voorzitter Wouda, zoon van een van de oprichters, weet er nog alles van: „Met een band om je middel en één aan iedere arm en ieder been hing je aan touwen horizontaal aan de zoldering. Had je dat vol doende geoefend, dan mocht je naar het binnenwater. Een ech te KRB'er werd je echter pas als je afgezwommen was". Naarmate de brigade meer werk te verrichten kreeg, kwam er meer behoefte aan een eigen on derkomen. Dit werd gevonden in een houten wachtlokaaltje en twee kleedruimten tussen de vuurtoren en het Zeehospitium. Op verzoek van de vereniging Katwijks Stille Strand werd er na enkele jaren ook een post ge zet aan de noordzijde van het strand. Voorzitter Wouda: „Beide posten hebben uitstekend gefunctio neerd tot de watersnoodramp van 1953. Toen werden ze weg geslagen". Later heeft men de wederopbouw grootser aange pakt. De watersnoodramp heeft nog een gevolg gehad voor de Katwijkse Reddingsbrigade. Van het in 1953 opgerichte rampenfonds kreeg de brigade een aantal oranje vletten. Hoewel de KRB al vaker met boten erop uitging, is dit pas een belangrijk onder deel geworden na deze schen- king. Behalve acht oranje vlet ten heeft de brigade nu ook drie speedboten en een vijf motor vlet ter beschikking. Maar ook het werk van de briga de is aanmerkelijk uitgebreid. Niet alleen komen er meer mensen naar het strand, die eventueel hulp nodig hebben ook het ledental is aanzienlijk ge groeid. Momenteel heeft de bri gade 700 leden waaronder 150 actieve leden. Deze leden zorgen ervoor dat de posten zeven dagen per week van half tien tot zes uur bezet zijn. Tot voor kort was dit wel bijzonder. Er waren kustplaat sen waarin de reddingsbrigade alleen op zaterdag en zondag dienst deed. Een enorm aantal vaantjes, be kers, medailles en ander ereme taal getuigen ervan dat de KRB ook bij wedstrijden vooraan loopt. Voorzitter Wouda: ..Zo'n reddingsdemonstratie bijvoor beeld schijnt alleen in Katwi'k te kunnen. Andere plaatsen hebben het ook al eens gepro- VALKENBURG Na de zomer vakantie zal de eerste openbare school in Valkenburg van start gaan. Tot nu toe zijn er 37 kin deren opgegeven voor de nieu we school. Dit werd medege deeld op de vergadering van de Vereniging voor Openbaar On derwijs, die deze week in het Dorpshuis werd gehouden. Leden van de KRB in actie. erking nemen. Zonder hen iet ons ook niet lukken", beerd, echter zonder succes. Over het reddingswerk zegt de Wel moeten we natuurlijk de heer Wouda: „Je kunt het nooit bijdrage van het Marine Vlieg- op z'n ware proportie beoorde- kamp en de K.N.Z.H.R.M. in len. Op een gegeven moment zie je het ene speldeknopje boven de golven naar het andere spel deknopje gaan. En die twee ko men naar het strand terug. Nie mand ziet welke prestatie daar voor geleverd moet worden". Oud gebouw schrikt de ouders af Het aantal aangemelde kinderen viel wat tegen, aldus voorzitter F. Bauer, maar dat is vermoe delijk toe te schrijven aan het fei'. dat er in Valkenburg lang onzekerheid is geweest of er wel of niet een openbare school zou k ■»- Fen -cgatieve factor is ook. dat er bij de ouders nogal wat bezwaren zijn, dat de school voorlopig wordt onderge bracht in een oud gebouw, waarin ook Peuterburg is gehuis-- vest. De inspecteur van het ba sisonderwijs, zo werd ter verga dering medegedeeld, onder schrijft overigens de bezwaren van dc ouders niet ten aanzien van' het gebouw en Peuterburg. Bij het gemeentebestuur (burge meester N. van 't Wout was ook bij de vergadering) zijn inmid dels als de nodige sollicitaties binnen gekomen voor de functie van hoofdonderwijzer naast het hoofd. De heer W. J. Hol!, hoofd van een school in Bleiswijk, gaf het be stuur erf de ouders de raad mee om op hun nieuwe school niet te 1 beginnen met experimenten, waarvan men de uitwerking nog niet kan overzien. Hij benadruk te dat het wel en wee van de school en de kwaliteit van het onderwijs vooral afhankelijk zijn van goede contacten tussen ouders, onderwijskrachten en gemeentebestuur. Een openbare kleuterschool zal er voorlopig niet komen. Het aan tal aanmeldingen daarvoor was te gering. KOUDEKERK In de Ned. Hervormde Kerk is morgen avond een dienst in het ka der van Wereldgebedsdag; aanvang 20.00 uur. De bij eenkomst is ook bedoeld voor bewoners van Hazers- woude Rijndijk. LEIDSCHENDAM Aan de Damlaan 71 zal de Indu striebond NVV een districts kantoor gaan bouwen. Archi tect is A. Imanse ing. uit Bleiswijk. De bouwkosten be- dagen 245.000 gulden. Het kantoorgebouw dat als grondvlak 13 x 12 meter be slaat heeft, behalve kantoor ruimten, op de eerste etage een grote conferentiezaal. LEIDSCHENDAM De Zuid-Hollandse Vereniging van Postzegelverzamelaar houdt zaterdag 3 maart i 19 tot 23 uur weer een beurs in het Tip-Top-Ontmoetings- centrum aan de Damlaan. LEIDSCHENDAM - De We reldwinkel Leidschendam or ganiseert zondag 4 maart in de soos „Dormibella" (ach ter de gereform. kerk aan de Damlaan een open discussie avond over „De thuislanden in Zuid-Afrika". Inleider is de heer J. Vegt. De soos- avond is vrij toegankelijk, aanvang 8 uur. LEIDSCHENDAM/NOOT- DORP De Samenwerken de Tuinbouw studieclubs or ganiseren vrijdagmiddag een excursie naar diverse bedrij ven in Leidschendam en Nootdorp waar komkommers worden geteeld. Het verza melpunt is vrijdagmiddag om 2 uur bij gebr van Eijk in Nootdorp. LISSE Donderdag 1 maart. 9 uur, houdt de Buurt vereniging „Wilhelminn" een grote kienavond in gebouw Salvatori. LISSE De vereniging "Theorie en Praktijk" houdt dinsdag 6 maart een leden vergadering (met introduk- tie) in restaurant de „Nach- te gaal" te Lisse, aanvang F uur. De heer Ir. A. P. van der Hoek, hoofdingenieur Directeur voor de Bedrijfs ontwikkeling in Zuid-Holland zal een inleid ng houden over het onderwerp "De uitwer king der richtlijnen voor ren tesubsidie in Land- en Tuin bouw." LISSE De afd. Lisse „Vei lig Verkeer" organiseert in 't voorjaar een cursus „Pech Onderweg" gedurende vier avonden. Belangstellenden kunnen zich melden bij de heer H.G. de Jong, Broek- weg 97. Leden Veilig Ver keer krijgen reductie. Voor DAF-rijders is er een specia le cursus over zes avonden. LISSE Vrijdagavond zal de diploma-uitreiking plaats hebben van de speclaal-cur- sussen In de bloembollencul tuur, georganiseerd door de Kon. Al®. Ver. voor Bloem bollencultuur, de Kath. Ver. Ondernemers Bloembol lenvak Centrum Bloembollen streek en de LTB, in de Hm- zaal van het Lab. voor Bloembollenonderzoek in Lis- se, aanvang 8 uur. Na dc uit reiking zal de heer M. El- bertsen van de Planteaiekte- kurrdige Dienst een lezing houden over veldkeuring. LISSE - Op zondag 11 maart zal om 3 uur in het 'Poelhuys' aun de Ruishorn- laan een bijzondere Ge- zinsdienst worden gehouden, waarin dt. H. Post zal spre ken over het onderwerp "Brood voor allen". Muzika le medewerking wordt ver leend door de "Glory Sis ters" en de kinderen van de zondagclub. Na afloop is gelegenheid tot gezamenlijk koffiedrinken. Iedereen har telijk welkom. SASSENHEIM Gister morgen vond op de hoek Warnaarlaan/Provinciale- weg een verkeersongeval plaats waarvan de toedracht nog duister Is. Een 29-jarige dame lag naast haar be schadigde bromfiets op het wegdek Zij kon zich niet herinneren hoe zich het on geval had toegedragen. Ze werd door een passerende onderwijzer met z'n auto naar dokter Schmidt in de Hoofdstraat vervoerd, en behandeling van haar hoofd verwondingen naar haar wo ning aan de Lisserdijk ver voerd. SASSENHEIM - .Gister morgen werd op de Parklaan snelheidscontrole gehouden met radarapparatuur. Er werden snelheden gemsten van 62 tot 79 km. 32 Automo bilisten werden verballscerd. STOMPWIJK - Vanavond om 8 uur houdt de LTB haar Jaurvergudering bij dc heer Gcylswijk. Naast de ge- bruikslljke agendapunten a's gastspreker ultgenodlfl de heer B. G. Bles. secr. van de bond van Agrarische Bedrijfsvcrzorgingsdien- sten in West Nederland. Hij zal 't een en ander vertellen over dc werkwijze, kosten etc. van deze diensten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5