Marktdagen Rotterdam alleen voor Leiden en anders geen runderhal Leidse musea samen op Leidato 1973 stad en randgemeenten Werkgroep Groenoordhal adviseert: JfiB|jlj M. van Aken: Heel „Rotterdam5 of hele veemarkt uit Leiden weg Marendorp krijgt waarschijnlijk speelplaats maar geen buurthuis mmmm „Van Oersteen tot maanstof" Mensen <Jie „bij** wiUén zijh bezoeken regelmatig het PLANETARIUM 5Pandoer5 klaagt aan in poëzie fö DONDERDAG 1 MAART 1973 LEIDSE COURANT Directeur Daey Ouwens (minderheidsstandpunt): LEIDEN Alleen als vast staat, dat Leiden in zijn geheel de Rotterdamse veemarkt kan overnemen en op maanda gen en dinsdagen niet in de concurrentieslag moet met Utrecht en Den Bosch is het verantwoord extra-investe ringen in de Groenoordhal te doen. De „Werkgroep Groenoordhal", bestaande uit raadsleden en ambtenaren deelt dit in een tussenadvies mee aan het college van B. en W. van Leiden. Een tussenadvies van de Werkgroep, die binnenkort nog een groot rapport zal uitbrengen over de opzet en exploitatie van de Groenoordhal, is nodig om dat op korte termijn de nodige belangrijke beslissingen genomen moeten worden als Leiden inderdaad per 1 januari 1974 de Rotterdamse veemarkt wil overnemen. De overname van de Rotterdamse markt - op maandagen en dins dagen - zou met zich meebren gen, dat er aan de achterkant van de Groenoordhal nog eens een runderhal van 122 bij 44 meter gebouwd zou moeten wor den. De huidige Groenoordhal kan men dan in de weekends voor evenementen en sport blij ven verhuren. Die runderhal _gaat echter naar raming ƒ900.000 kosten. Dat bedrag zou de Leidse raad al deze maand moeten voteren wil men er van verzekerd zijn, dat het gebouw De meerderheid van de Werk groep en bij die meerderheid zijn de raadsleden M. van Aken en Th. Wessels vindt echter, dat Leiden die extralast niet op zijn schouders mag nemen als de minister Leiden niet op maan dag en dinsdag het veemarkt monopolie geeft. ,,De veemarkt is geen noodzakelijke voorzie ning voor de Leidse bevolking", zo redeneert de werkgroep meerderheid „en het arme Leiden moet dit jaar al vier en een halve ton stoppen in de ver lies lijdende'hal". In de Werkgroep is een minder heid - Groenoordhal directeur T. Daey Ouwens en secretarie ambtenaar mr. Ohr. de Jong - die wel vertrouwen, dat de vee handel op Leiden zal aantrek ken als men de keus heeft tus sen Utrecht, Den Bosch, Gouda (dat zich sinds kort ook al als gegadigde gemeld heeft) en Lei den. Binnen de Werkgroep kwa men die optimisten in conflict met vooral het raadslid Van Aken gesteund door Th. Wes sels, die de vanzelfsprekende overname door Leiden nog niet direct zo ziet zitten en er ook een tegenstander van is, dat Leiden in zijn penibele financië- le situatie daarop gaat gokken". Alleen als Leiden de Rotterdamse marktkalenderdagen kan over nemen is er een goede kans, al dus de meerderheid van de werkgroep, dat de Groenoordhal uit de rode cijfers gehaald wordt. De nodige aandrang om alleen de maandagen en dinsda gen te krijgen is wel nodig, om dat het Ministerie van Land bouw onlangs liet weten, dat men het het beste vond als de overname van de Rotterdamse markt een zaak van open con currentie tussen de verschillen de kandidaat-marktplaatsen zou zijn. Noodzakelijk voor een doelmatige, en lonende exploitatie van de Groenoordhal vindt de Werk groep het ook als de sport de hal voortaan gaat huren tegen de werkelijke kostprijs. De te korten van de Sportstichting zullen daardoor weliswaar stij gen, zo meent men, maar de Sportstichting moet zich dan maar realiseren, dat 1 Groen oordhal staat tegenover zes 5- Meihallen, die gezamenlijk een groter tekort zouden opleveren. Uit de Groenoordhal delijk ook meer te halen vol gens de Werkgroep als de eve nementen voorrang krijgen bo ven de sport en de directeur op het punt van het aantrekken van evenementen meer be voegdheden en faciliteiten krijgt, zoals steun uit het evene mentenfonds voor een bepaalde periode. Een sluitende exploita tie van de veemarkt (gewezen wordt ook op nieuwe impulsen voor het slachthuis na overname van Rotterdam) wordt volgens de werkgroep verkregen als men de huidige tarieven, die nog on der die van Utrecht en Den Bosch liggen, optrekt tot 6 voor runderen, 4 voor veulens en kalveren, 2 voor nuchtere kalveren, 3 voor varkens, 1,50 voor schrammen, 1 voor biggen en lammeren en ƒ1,50 voor schapen en geiten. De runderhal, waartegen het com missielid Van der Loo zich ver zette, omdat die een deel van het korfbalveld gaat kosten, is nodig om de maandagse markt op te vangen, om de runderaan- voer van dinsdag onder te bren gen, om de restauratiegelegen- In penibele situatie van Leiden niet gokken in concurrentie heid van de Groenoordhal te kunnen uitbreiden en om de aanschaf van dure pallets te voorkomen. De werkgroep neigt tenslotte tot het oordeel, dat Leiden, als het niet alleen de Rotterdamse markt mag overnemen, de hele veehandel maar moet afstoten. ,,'n Hard advies in een netelige zaak", aldus de heer Van Aken. Derde oven vuilver branding kost 11 miljoen Lelden Een derde oven, een grofvuilbunker en een grofvuil* schaar voor de Vuilverbranding aan de Gabr. Metsustraat gaan een bedrag vergen van 11 miljoen. Het college van beheer stelt de al gemene raad van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking voor Leiden en Omstreken voor dit bedrag beschikbaar te stel len. De algemene raad (verte genwoordigers van de gemeen ten, die aan de gemeenschappe lijke vuilverwerking deelne men), vergadert 13 maart in het gemeentehuis van Oegstgeest over deze belangrijke uitbrei ding van de capaciteit van de Vuilverbranding. De installatie zal geleverd worden door de Zwitserse firma Von Roll, die ook de andere ovens plaatste. KPJ-carnaval barst los in „Florida" ZOETERWOUDE/BOSKOOP Zaterdagavond om 8 uur barst In „Florida" n Boskoop het karnavalsgeweld los dat wordt ontketend door leden van de K.P.J. afdelingen Aarlander- veen, Alphen a. d. Rijn, Bode graven, Haastrecht, Hazerswou- de, Noorden/Nieuwkoop, Reeu- wijk, Woerden en Zoeterwoude. Daarbij zullen Prins Kreukel en zijn Sussebollen op grootse wij ze worden ingehaald. Het feest zal doorgaan lot in de kleine uurtjes. De muziek zal worden verzorgd door de Zoeterwoudse „Spiders". Zij mogen zich, in het eerste seizoen waarin zij geen langdurige verbintenis hebben met één vaste horeca- onderneming, verheugen in een groot aantal contracten. LEIDEN Tegen pakhuisover- last kan de gemeente niets doen, wanneer het gaat om par ticulier bezit. Dit probleem 1 wordt door wethouder Ham on derkent bij de bestemming van gebouw „Prediker" aan de Jan- vossensteeg. In een gesprek met het actiecomité Marendorp, be staande uit Lidie Bossen en de heren Thorn en van der Ende, 19 maart in de raad en eind maart hoort het comité of er daadwerkelijk begonnen kan worden met het inrichten van Een groep kinderen heeft binnen kort een gesprek met de drie actievoerders. Zij willen geza menlijk een brief schrijven aan de gemeente ter ondersteuning het speelplaatsplan. heeft de wethouder deze uit- Wethouder Ham beaamde dat de spraak gedaan. Hij verzekerde dat gebouw Pre diker" in elk geval geen „men senpakhuis" gaat worden. Wel ke bestemming het wel krijgt blijft onduidelijk. De wethouder stond positief te genover de ideeën van het drie manschap over een buurthuis, maar een ruimte om die ideeën te verwezenlijken zit er voorlo pig niet in. Gesproken is ook over de moge lijkheid van een speelplaats. B. en w. zien deze speelruimte als .de meest noodzakelijke voorzie ning voor de wijk. Op 12 maart zal de kwestie „Parkeer- of speelplaats?" aan de orde ko men in de verkeerscommissie, verlichting in de stegen bij: der slecht is. Zodra het Maren dorp aan de beurt is, zal de verlichtingstoestand verbeterd worden. LEIDEN In het kader van de lustrumviering op de St. Agnes- scholengemeenschap, zijn leerlingen van de brugklassen de bin nenstad in getrokken. Zij hadden een speciaal vervoermiddel: een dubbeldekker. Samen met enkele bejaarden werden zij door de Leidse binnenstad geleid door stadsvoorlichter Lelieveld. De tocht ging langs enkele hofjes en historische gebouwen. Als afsluiting van de dag werden de bejaarden in de scholengemeenschap vergast op een kopje koffie. Vandaag wordt er op het ,,Agnes" een totaaldag gehouden, waarop leerlingen zich kunnen bezighouden met allerlei vormen van creativiteit. Nieuw bestuur RK clubhuis- stichting Leiden Met ingang van 1 fe bruari is het bestuur van de Ka tholieke Stichting voor Club- en Buurthuiswerk Leiden, als volgt samengesteld: drs. F. van der Meer, Voorzitter, M. B. H. van der Velden, vice- voorzitter; drs. A. Rutgers van der Loeff, secretaris; mr. J. M. M. Koeken, penningmeester en J. W. M. van der Post, lid. Het adres van de stichting is: „In de Vrolijcke Arke", Pieters- kerkchoorsteeg 15, tel. 23271. Clubhuisleider is Jan Knijff. naam ZOETERWOUDE De KPJ organiseert morgen de derde kaartvaond van dit sei zoen in Don Bosco. Er is zo wel gelegenheid voor klaver jassen als kruisjassen.. WOUBRUGGE Morgen organiseert de vereniging voor Openbaar Onderwijs in Het Oude Raedhuys 'n feest avond- Behalve verkiezing van enkele nieuwe bestuurs leden vermeldt het program ma ondermeer: kienen gezel lig samenzijn en dansen bij de muziek van The Clemoun- tains uit Leiden.' OUD ADE Voor de kas van de handbalver. Jong Ade wordt morgenavond een kaartavond georganiseerd in café 't Lage Land. Aanvang 20.00 uur. Er zijn vele prij zen te winnen met kruis- en klaverjassen. Leiden De Leidato en de Leidenaren hebben elkaar gevonden. Het idee van verleden jaar Die goede oude tijd is uitgegroeid tot een naar buiten treden van de tien Leidse musea op de grootste huishoudbeurs in de regio. Een op het eerste gezicht wat vreemd lijkend samen gaan, maar het idee is niet zo gek. Voor de Leidato een extra trekpleister en voor de musea een uitstekende gelegenheid om eens gezamen lijk uit te vliegen. De 10 -Leidse musea, die al een tijdje nauw samenwerken, zijn erg verheugd met de mogelijk heden die hen geboden worden. Zij krijgen van de totale exposi tieruimte van 12.000 m2, onge- H kw_kpn veer 2000 m2 toegewezen. Met Kweken Een speciale hal zal voor de ten toonstelling worden ingericht, door de heer Uithoven, leraar op de etaleursschool en chef etaleur van V D. Hij heeft meerdere malen zijn diensten Hoewel alle musea hun financiële aan de musea verleend. steentje zullen bijdragen, zal Van hem komt ook de waarschijn lijke naam van de tentoonstel ling „Van Oersteen tot Maan stof". Zijn (voorlopig) ontwerp sprak meteen aan. juiste sfeer staat voorop; de omlijsting zal progressief en eigentijds wor den. Gestreefd wordt naar een zo goed mogelijke presentatie van elk museum. het er toch op neer komen dat zij de cultuur zullen leveren, terwijl de Leidato de kosten in hoofdzaak voor zijn rekening neemt. Het Leidato-comité hoopt op een vermeerdering van het aantal bezoekers met 5 10%. Een samenspel dat voor beide partijen bevredigend lijkt. Voor de bezoekers een mooie gele genheid om een overzicht te krijgen van wat Leiden op het gebied van musea zoal te bie den heeft. LEIDEN Morgenavond speelt op jazz-zolder Hot House het kwintet Rob Agerbeek, met Willem Reinen (bugel), Dick Vennik (sax on fluit), Rob Langereis (bas) en Erik Ineke (drums). Rob zelf speelt piano en heeft de meeste composities en arrangementen voor zijn kwintet geschreven. Onlangs heeft de groep een elpee op de markt gebracht, .Homerun', met een selectie van het programma. Het kwintet valt op door een bijzondere rytmiek en door harmonisch samenspel van vijf uitstekende solisten. Het concert, dat in het gebouw Rapenburg 24 is, begint om 22 uur. De zaal gaat om l uur dicht. LEIDERDORP Op 6 maart is er een requiemmis in de kerkhofkapel aan de Zijlpoort, aanvang 9 uur. LEIDEN Dinsdag 20 maart wordt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare de jaarvergadering van de Vereniging van Oud-leerlin gen van de ambachtsschool gehouden, aanvang 20 uur. Op de agenda staat ondermeer „Besluit tot liquidatie van de vereniging per 9 mei 1973.' LEIDEN Het "Lyrisch Cabuffaï Pirndo** izad g<«tcravcmf -p In het LAK-theater aan het Levendaal. Voor een slecht gevul de zaal werd een weinig igeïnsplreerde poging gedaan nu ein delijk eens niet vervuld te zijn van afbrekende kritieken en protest tegen alles wat maar mooi en lelijk is. Datlaatste klopte wel. In „De Seringentuin", lustoord van menselijke fantasieën, weerklonk het klaaglied van de niemand ontziende vervlak king. „De vterkleurenballpolnt" bleek een (zoveelste alterna tieve spot te zijn met de alles vervuilende industrieën. „II y avait un jardin" met een valse gitaar en Jon, die wel erg goed fluit speelde. Renee, de „toonfilosoof" boeide met zijn geschoolde gitaar In alle lyrische liederen, nu eens lin (het Frans gezongen door Jon, .dart weer in Neanderthaler-Duits gesproken door Joris, het „extre/mistische figuur" van de groep. „Dynamiet achter glas" en „ons wentelteefje" was Dyanc, die in haar „ik ben een vrouw" ronduit subliem aktoerdc. Adriaan Roland Holst had het zich niet exspresslever kunnen denken. Felle kritiek blonk in het hooglied van Joris, „Solree de Lcy- de", waarin de elitaire liefdadigheid op gepaste wijze rook naar champagne en kaviaar: „een doorlegen freule eet een wafel". Toen Jon het lied „Je ne suis jamais seul nvec ma solitude" had uitgesproken en Dyane van een masochistjo een sadlstje had gemaakt was langzamerhand wel duidelijk dat Hans Lo- deizen, Georges Moustaki <cn Roland Holst In de zaal aanwe zig waren. „Nous prendrons le temps de vlvre". Of zij net zo enthousiast waren als lik heb ik hen niet durven vragen. De ratten rebelleren niet. Minister adviseert: Politiebureau opknappen in afwachting van nieuwbouw LEIDEN B. en w. van Leiden willen een krediet van 375 000 beschikbaar stellen voor de ver bouwing van het politiebureau aan de Zonnevcldstrnnt. Een In grijpender verbouwing zou ei genlijk gewenst zijn, doch de minister zag alleen in nieuw bouw een werkelijke oplossing voor de huisvestingsproblemen van de Leidse politie. Hjj achtte de voorgenomen ingrij pende verbouwing als tijdelijke voor ning te kostbaar en advi seerde om haar tot bescheide ner proporties terug te brengen. Mettertijd moet er toch een nieuw bureau komen. Voor de allernoodzakelijkste voor zieningen hebben b. en w. een plan uitgewerkt. Voor namelijk, blijkt uit het ontwerp, 'moeten er een aantal ruimten gecreëerd of uitgebreid worden. Ook de kosten van verbouwing en inrichting van het perceel aan de Langebrug zijn ingecal culeerd. Getracht zal worden om een vergoeding van het Rijk te krijgen. Het plan komt op 12 maart in de raad. I© ciebai KANTOORINRICHTING BRANOKA KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN g KANTINEMEUBELEN jg TOONZALEN Gnopentl vi Ben Zonderop landelijk secretaris markthandel LEIDEN Ben Zonderop, voor zitter van de afdeling Leiden van de Markt-, straat- en rivier- handel is begin deze week geko zen als secretaris van de lande lijke organisatie. De Lcidenaar J. van Dam werd onderscheiden met de gouden speld vanwege zijn jarenlange bestuurslidmaatschap (Penning meester) van de afdeling Lei den. De afdeling Leiden van de onder nemers in de ambulante handel heeft het voornemen om het landelijk tweedaags congres vol gend jaar in Leiden te organise ren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3