Haarlemse rechter moet een juridisch oordeel geven 0941 1123456 09(441123456 1 iP Vanaf 3 maart verschuift dekiestoon £eidóe£owiant Suriname gaat hard optreden tegen terreur Nog voor 1980 kan er geen auto meer bij Min. Boersma: „Ik had een hoop narigheid kunnen vermijden" Postzegel veroordeeld als ketterij Akties bij Hoogovens onjuist of wel gerechtvaardigd? Uitnodiging voor paus Belt u automatisch met het buitenland? was wordt PTT van Z.-Vietnam Kwart Nederlanders denkt: Actie tegen leiders studenten LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op de Amsterdamse Tweewieler-Rai werd gisteren het fraaiste motor-meisje gekozen. Het is de 21-jarige Tine Fraaij uit Zaandam 10NN (AFP) De postzegel die de Westduitse posterij en hebben uitgege ven ter herdenking van de astronoom Copernicus vertoont een fout die de ver ontwaardiging van- wetenschappelijke kringen heeft opge wekt maar die er tegelijkertijd, tot vreugde van de fi latelisten, een zeld zaam exemplaar van kan maken. De zegel die ontwor pen is door Herbert Kern uit Miinchen, toont naast de beel tenis van de geleer de het zonnestelsel met in de aardse baan de maan en een andere planeet die helemaal niet bestaat. Verschei dene astronomen hebben dan ook niet geschroomd te spreken van „kette rij". De posterijen hebben dertig mil joen exemplaren in omloop gebracht. Zij beperken zich er voor het ogen blik toe, hun vol doening te uiten over de aftrek, die hun zegels wellicht zullen vinden. Ontsnapt aan huwelijk |OME -DPA- De 35-jarige Giuseppina Altana uit het dorp Berchid- deddu op Sardinië had gisteren geen geluk met haar poging de vee boer Domenico Zar-ra iaat wapengeweld naar het trouw ai-aar te sleuren. ferwijl haar broer een karabijn op Zarra gericht hield, reed Giusep- i pina met haar doodsbenauwde toekomstige echtgenoot kerkwaarts. Een politiepatrouille evenwel hield de auto met het deels wel, deels niet trouwlustige gezelschap aan en bevrijdde Zarra. Reden voor de trouwwoede van Giuseppina was dat naar haar zeggen Domenico de vader van haar twee maanden oude baby is, iets waarvan de boer zegt geen weet te hebben. ARIJS (UPI) Vijf dagen voor de eerste ronde van de verkie zingen voor een nieuwe nationa le vergadering in Frankrijk zijn de resultaten gepubliceerd van twee publieke-opinie-onderzoe- ken. HAARLEM. Begeleid door bijna onafgebroken spreekkoren van stakende metaalarbeiders buiten het gerechtsgebouw hebben gistermiddag de advocaten van de partijen in het Hoogoven-c.a.o. conflict hun standpunten voor de presi dent van de Haarlemse rechtbank naar voren gebracht. De president zal maandag 5 maart om 12 uur in dit door de Hoogoven-direktie aanhangig gemaakte kort geding uitspraak doen. J. Sluyter namens de Hoog- mille per dag op", aldus mr. Tijdens de pleiddoien van mr. H. Sluyter. oven-direktie en mr. M. Rood Beide pleiters verweten elkaar namens de industriebonden verder, dat de andere partij N.K.V. en N.V.V. deed mr. met verkeerde cijfers gegoo- Rood een opvallende uitspraak. cheld had, om te bewijzen dat Hij wees er de rechtbank name- de tegenpartij op het verkeerde lijk op, dat er thans nog maar spoor zat. ééngeschilpunt in het f.a.o.-con- Mr. Sluyter wees er de presdient flict overgebleven was n.l. de van de Haarlemse rechtbank ken. De verlangens van de bon den liggen i werkelijkheid bi- nen het Centraal akkood", meende hij. Hij wees er ook op, dat de Hoogovendirektie in de dagvaading een onvolledig beeld van de onderhandelingen gegeven heeft. Een grotere loonmatiging bj de hogere inko mens is aldus mr. Rood geen verassende, abrupte en absur de eis. De bonden willen nu doorbreking van de starre werk gevershouding. Vandaa dit sta kingsconflict awarbj volgens hem ingrijpen van de rechter onjuist zou zijn. hoogte van de prijscompensatie. „Op deze gronden had dit kort geding vermeden kunnen wor den", aldus mr. Rood. Mr. H. J. Sluyter had kort daar voor gezegd, dat de stakingen op het hoogovenbedrijf in feite onfatsoenlijk zijn. „Ons wordt het mes op da keel gezet. Hoog ovens kost deze acties per dag miljeoen guldens, de bonden verliezen er niet meer dan 70 VN-commissie behandelt Sinaïdrama NEW YORK (AP) De organi satie voor de burgerluchtvaart van de Verenigde Naties heeft besloten de kwestie van het neerschieten van het Libische verkeersvliegtuig door Israëli sche straaljagers te behandelen en Arabische gedelegeerden hebben een resolutie ingediend waarin het Israëlische optreden wordt veroordeeld. Het verzoek van Egypte om debat over de kwestie werd on middellijk aangenomen op de openingszitting van de vierdaag se bijeenkomst van de assem blee van de internationale orga nisatie voor de burgerlucht vaart. dat de Hoogovens-direktie het kort geding had aangespan nen om een rechtelijke uit spraak te verkrijgen of de ak ties al dan niet gerechtvaardigd zijn, mede gelet op doel er vorm van de akties. Het gaat ir dit geval vooral om de repre sentativiteit van de bonden, ook die van het hoger personeel, al dus mr. Sluyter. Hij kwam tot de condclusie, dat de bonden de fatsoenregels bij set overleg niet gevolgd hadden. „Als vandaag gepraat kan wor den, awaom dan niet vóór de akties", aldus mr. Sluyter. Mr. M. Rood wees erop, dat „in grijpen van de echter doo stakingverbod voo de werkne mers emotioneel betekent, dat de werkgever met behulp van de rechter doet wat hijzelf met onderhandelen niet kon berei- 'olgens een onderzoek van Publi- jmetrie, gepubliceerd in I'Auro- re, zou de linkse coalitie van so- Voorsprong voor links in Frankrijk gen, de Gaullisten 37 procent de hervormingsbeweging van het centrum 18 procent. Sofres geeft links 41 procent, de gaullisten 37 procent en de her vormers 15 procent. De Parijse couturier Jocques Es- terel die kandidaat is van de middenpartij, heeft gezegd dat hij zich in 1976 kandidaat zal stellen voor het presidentschap. nS" TUUUUUUUUUUÜ^0 Internationaal landnummer nelnummer in het toegangsnummer (In dit geval betreffende land Engeland) abonneenummer U ziet dus wat er vanaf 3 maart gebeurt: de kiestoon hoort u voortaan na het 2e cijfer. En niet meer (zoals nu nog) na het 4e cijfer. Voortaan wacht u even op die vooruitgeschoven kiestoon en daarna kunt u alle volgende nummers achter elkaar draaien, 't Is een kleine verandering, maar erg belangrijk voor vlotte, directe verbindingen. En nu weet u ook meteen hoe zo'n lang internationaal, automatisch telefoonnummer is opgebouwd! BelangrijkBev/aar dit bericht bij uw telefoon. VATICAANSTAD (KIPA) Pre sident Thieu van Zuid Vietnam heeft paus Paulus uitgenodigd naar Saigon te komen. Aldus meldt het Zuidvietnamese dag blad „Tin Song". De Zuidviet namese minister van Buiten landse Zaken Tran van Lam die donderdag de paus een persoon lijke boodschap van president Thieu overhandigde, heeft dit bericht niet willen bevestigen. In Vaticaanse kringen verwacht men overigens niet ,dat de paus binnenkort Vietnam zal bezoe ken, ondanks zijn herhaaldelijk uitgesproken verlangen. Men acht het uitgesloten, dat de paus nu zowel de twee mijoen katholieken van Zuid Vietnam zou bezoeken, als de miljoen ka tholieken in Noord Vietnam, omdat een dergelijk bezoek zou worden uitgelegd als een erken ning van een verdeeld Vietnam, waartoe het Vaticaan voorals nog niet bereid schijnt te zijn. Stookolie op Zeeuws strand TERNEUZEN (ANP) Het Zeeuwsvlaamse strand van 't Zwin tot Breskens is verontrei nigd door stookolie. Iedere keer bij hoogwater blijft een hoeveel heid achter. De olie is vrijwel over de gehele breedte van het strand te vinden, soms wel over een strook van 80 meter breed. Waar de olie vandaan komt is niet bekend. Mogelijk is ze van een schip dat zijn afgewerkte olie overboord heeft gegooid of de olietanks heeft doorgespoeld. De olie heeft inmiddels al enkele dode vogels opgeleverd. Slimme en geldzuchtige Ja. panners plaatsten in Osa ka een nep-nachtsafe ge maakt van hout en alu minium tegen de achter kant van een bankge bouw. Achtenzestig arge loze geldbezitters depo neerden het een en ander in de zogenaamde safe; de 69e ontdekte het be drog. Al het geld. ten be drage van 12 miljoen yen f 125 000) werd terugge vonden. Foto links: de voorkant van de ..nacht safe"; rechts: de binnen zijde. Politiek carnaval der verwarring Ere wie ere toekömt: mr. Burger is erin geslaagd van de kabinetsfor matie een grandioos carnaval van politieke verwarring te maken. Hij zet de drie confessionele fractievoorzitters buiten spel, wat voor de zoveelste maal binnen één maand voor de christen-democrati sche partijen een onverwachte voortzetting van het spel blijkt te zijn. Hij onthutst de P.P.R. met de mededeling dat hij echt uit is op een flinke groep christen-democraten binnen het kabinet-Den Uyl, zodat deze adspirant-premier zijn linkse broeders zal moeten probe ren te bezweren met de speculatie dat op die manier de verwarring onder de confessionelen ten top za] stijgen. Mr. Burger speelt ook met de communicatiemedia; hij laat die mooi vertellen dat hij confessionelen polst om via losse steun in de Ka mer tot 76 stemmen te komen. Maar hij vraagt drs. Boersma voor een plaats in het kabinet, wat dus geen extra stem in de Kamer garandeert. Nog even en mr. Biesheuvel deelt mee, straks voor de keuze van „premier of Kamerlid" geplaatst, voor het laatste te zullen kiezen. Dan lijkt het alsof het Binnenhof helemaal een narrenfeest aan het worden is. Maar de Nederlandse burger houdt moed. We hebben de 80-jarige oorlog, de hongerwinter en de Elisabetsvloed overleefd. Waarom dan de kabinetsformatie 1972/73 niet? PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse regering heeft beslo ten „zonder enige consideratie te gaan optreden tegen ter reur". In een gisteren uitgege ven regeringsverklaring wordt ondermeer gezegd, dat de Suri naamse politie volledige vol macht heeft om naar bevind van zaken van alle haar ten dienste staande middelen ge bruik te maken. Gisteravond was het overigens rustig in het centrum van Para maribo. Hier cn daar kwamen in de buitenwijken nog wat rel letjes voor. waardoor de politie moest ingrijpen. De stadscom- missaris (burgemeester) van Paramaribo herinnerde er aan dat samenscholingen van meer dan 3 personen ten strengste verboden zijn. Het radiostation SRS heeft ge meld dat gisteren twee personen met schotwonden in het zieken huis zijn opgenomen, een met een schot in de borstkas en de ander met een wond in de voet. 's Morgens was een dode geval len, toen de politie optrad tegen demonstraten. Bij de rellen aan de Gravenstraat is vakbondsleider Henk Herren- berg aangehouden, omdat hij de politie zou hebben geprovo ceerd. Dit bericht is door het hoofd van de RVO-Suriname be vestigd. DEN HAAG (ANP) 14 tot 25 procent van de Nederlanders verwacht dat er In Neder land nog voor 1980 een situa tie zal ontstaan dat er geen enkele autj meer bij kan. Gemiddeld 43 procent van de Nederlanders verwacht die situatie voor 1985. Ruim een kwart van de Nederlanders (26 pet) gelooft niet dat een dergelijke situatie zich ooit zal voordoen. Dit Is gebleken bl] een onderzoek dat de Ne derlandse Stichting voor Sta tistiek heeft verricht. Over het algemeen bleken ou deren meer van mening dat het Nederlandse wagenpark snel vol zal raken dan jonge re ondervraagden. In de ag glomeratie Den Haag bleek een groot aantal mensen van mening dat „het over een paar jaar muurvast zit". „Wanneer verwacht u, dat de huidige auto vervangen zal zijn door *en schone, niet luchtverontreinigende auto?" is een andere vraag. Een kwart ziet dit nog voor 1980 gebeuren en nogmaals een kwart tussen 1981 en 1985. Twaalf procent gelooft er he lemaal niet in. Bij de detail leringen van uit het antwoor- denmateriaal kwamen een paar opvallende cijfers naar voren. Zo bleek dat de 65- plussers voor 21 procent van mening waren, dat er nooit een schone motor zal worden gebouwd. Een rood-gerult wollen /as/e van Lanvin op een wijde jerseypan talon van Janice. Zo stond het dezer dagen in Londen te kijk op een mode-show van het In ternationaal Wol Secretariaat. Voor de show waren de mooi ste modellen van wol naar de Engelse hoofdstad gehaald. 12 mijlszone ROME (AP) De Italiaanse re gering heeft gisteren een wets voorstel ingediend, waardoor de territorale wateren van het land van zes tot twaalf mijl worden uitgebreid. DEN HAAG - „Ik loop een per soonlijk risico cn had een hoop gedonder kunnen vermijden door dit niet te doen. Ik ben tot mijn besluit In beginsel be reid te zijn minister te worden Zes gedetineerden zijn gisteren bij een zware brand in een werkbarak van een strafinrichting In Lingen (Did) gó wond geraakt. Ze maakten in de (getraliede) barak speelgoed van lincht ontvlambare cellu loid. Door onbekende oorzaak ontstond plotseling een steekvlam en raakte de barak in brand. Twaalf gevangenen konden zich in veiligheid brengen. Een beeld van de uitgebrande barak. van een kabinet Den Uyl ge komen om een opening te ma ken. Eens moet het eerste schaap over de dam." Aldus gisteren AR-minlster Boersma na het gesprek, dat hij had met formateur Burger. Dat gesprek duurde ruim twee uur. Boersma had 's-morgens nog een vergadering gehad met het for matieteam van de AR-fraktie en daur niets meegedeeld over zijn besluit. De AR-fraktie neemt hem dit hoogst kwalijk. Boersma zei mede tot zijn besluit te zijn gekomen, omdat grote maatschappelijke problemen voor de deur staan. Hij doelde onder meer op de onrust in de metaalindustrie. Volgens Boers ma is het juist hierom noodza kelijk. dat de grootste partij de PvdA in de regering komt. De uitspraken van NKV-voorzitter Mertens en CNV-voorzitter Lan- ser over de wenselijkheid van slagen van de formatie Burger had Boersma als steun onder vonden. Hij vindt het niet ver standig van de confessionele frakties over „gelijkwaardige behandeling te blijven praten. Wel is een „acceptabele" in breng gewenst." Zuid Afrika JOHANNESBURG (DPA) - De Zuidafrikannse regering heeft gisteren vrijwel de gehele top van de studentenorganisatie Na tional Union of South African students-uifgeschakeld. Premier Vorster deelde In het parlement in Kaapstad mee dat aan de voorzitter va nde vereni ging Paul Pretorius, zijn twee vicevoorzitter en vijf andere lei dende figuren van Nusas vol gens de wet tegen het commu nisme beperkingen zijn opge legd. Vorster zei dat da maatregel was genomen na een interim-rapport van een commissie van onder zoek.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9