Wielart en Mieke v. Doorn sprongen letterlijk en figuurlijk bijzonder hoog VAN DER HELM KWAM TERUG EN VEROVERDE ZEVENDE TITEL Anneke de Lange en Heico Scharn liepen record Hoger spelpeil bewijs voor breedtegroei :j&JÏÏ*6 PROBLEMEN ROND SAM MONSELS KANDIDATEN VOOR 'T EK Duinwijck weer badmintontitel MAANDAG 26 FEBRUARI 1973 A7 LEIDEN Ruud Wielart en Mie- ke van Doorn waren zaterdag avond de meest in het oog springende atleten. Want beide jeugdige talenten bedwongen de lat op een hoogte die nog niet eerder door een Nederlanose at leet is gehaald. Ook in de open lucht overbrugde niemand de barrière die de negentienjarige Ruud Wielart en de een jaar jongere Mieke van Doorn op de eerste dag van de nationale in doorkampioenschappen bijna speels namen. Wielart flopte in een stijl, die grote aanleg ver raadde over 2.11 meter en Mie ke van Doorn gaf blijk van een verrassend snele progressie met dezelfde techniek die zii pas sinds december toepast. Zij overschreed op fraaie wijze de op 1,83 meter gelegen lat. Deze twee opvallende verrichtin gen vormden zaterdagavond het onbetwiste hoogtepunt in de voor het publiek wat koude Leidse Groenoordhal. De onge veer 740 toeschouwers moesten bovendien het nodige geduld uit oefenen, want kort na het be gin van het programma moest de sprintbaan langdurig in revi sie. Daardoor liepen alle loop nummers een half uur uit, zodat _de activiteiten pas om kwart over elf ten einde waren. Maar juist door de opmerkelijke pres taties van Ruud Wielart en Mie ke van Doorn nam het publiek deze tekortkomingen voor lief. Mieke van Doorn verraste door een hoogte te bedwingen slagde er ondanks zijn record niet in aan de eis voor de Euro pese indoorstrijd in Rotterdam te voldoen. Driemaal wierp hij de lat er op 2,14 meter af. „Dat zat er natuurlijk helemaal niet meer in", deelde een overi gens bijzonder verheugde Wie lart mee. „Mijn concentratie was door die twee verbeterin gen totaal verdwenen. Zowel na 2.09 als na 2,11 kwam iedereen naar me toe om me te felicite ren. Dat haalt je natuurlijk wel uit je concentratie. Bovendien was ik zelf al erg tevreden dat record van Lesterhuis (2,08) te hebben verbeterd". Wielart heeft evenals Mieke van Doorn in korte tijd een grote vooruit gang geboekt. „Een paar weken geleden", vertelt hij, „kwam ik in deze zelfde hal tot 2,05. Maar dat haalde ik pas na vijfeneen- half uur springen. En dat duur de wel wat lang". Niet aleen de toeschouwers wa ren onder de indruk gekomen van de sprong van Ruud Wie lart, die zijn eigen beste presta tie met maar liefst zes centime ter omhoogschroefde, maar ook Ad Paulen bleek geïmponeerd. „Wat een brok talent", riep de bejaarde voorzitter van de Eu ropese atletiek Federatie uit. „Stuur die jongen een maand naar Amerika en hij komt met een sprong van 2,20 meter te rug. „Ruud Wielart zelf ziet eveneens perspectieven. „Ik heb tot dusver nog maar een klein beetje krachttraining gedaan", zei hij. „Maar aan het eind van dit jaar ga ik meer met gewich ten werken. Dan kom ik waar schijnlijk nog wel een stuk ho ger". Ongetwijfeld Morgenavond gaat de technische commissie praten over de defi nitieve ploeg voor de Europese indoorstrijd in Rotterdam. Ook de naam van Ruud Wielart zal ongetwijfeld vallen. Anneke de Lange (557) gaat nog Juist voor Joke van Gerwen over de finish in de race op de 800 meter, die de Haagse atlete een fraai nationaal record opleverde. Spectaculair broken talent Ria Ahlers een reahtstreeks duel af. Bei de swringsters haalden moeite loos bij de eerste poging een hoogte van 1,80 waardoor Ah lers' indoorrecord van 1,79 meter sneuvelde. Beide meisjes besloten de lat op -1,83 te laten leggen. Driemaal faalde Ria Ahlers op deze hoog te, maar Mieke van Doorn haal de het. Met een weliswaar for tuinlijk sprong de lat werd hevig aangeraakt, maar bleef liggen v/as zij de nieuwe al leen-recordhoudster. Daarmee kwam voor haar een eind aan een reeks ongelukkige seizoenen. In 1971 wer<^ Mieke van Doorn in Parijs Europees jeugdkampioene door met de verouderde straddletechniek over 1,74 meter te scheren, na dat succes werd het geruime tijd stil rond het meisje uit Lisse. „Er werd een afwijking aan mijn rug geconstateerd", vertel de Mieke van Doorn, „en daar om moest ik ophouden met krachttraining. Toen ik boven dien door mijn ötudie aan de academie voor lichamelijke op voeding niet veel tijd meer kon vrijmaken voor training ging ik niet meer vooruit. Vorig jaar december ben ik zo maar eens voor de grap de Fosburyflop l gaan proberen. Dat ging zo goed dat ik me meer ben gaan V toeleggen op die techniek. On- p der leiding van bondstrainer V Jan van Heek maakte ik een behoorlijke vooruitgang. Ik ge loof eenter dat ik met neer training ook met de straddle ver der was gekomen. Het is dus ei genlijk noodgedwongen gegan, die techniekwijziging". Haalde Mieke van Doorn met haar Ruud Wielart bij zijn poging de lat op 2.11 te bedwingen. Hes Grewer, technische commissie: „We gaan Wielart zeker voorstellen. Het is natuurlijk moeilijk om hem in Rotterdam an de start te krijgen, vooral omdat hij niet een keer de limiet heeft ge haald. Maar hij heeft toch wel blijk gegeven een plaats te ver dienen. We hebben een optie op twintig plaatsen. Maar daar kunnen we zowel boven als on der met onze ploeg. Woensdag sluit de inschrijvingstermijn. We kunnen dus nog alle kanten Haico Schamp op dit moment be- uit". dreigd door Bram Wassenaar, veroverde de titel op de 1500 FRANK WERKMAN meter en een nationaal record. (Van onze sporterdactie). LEIDEN Eddy Monsels, de nationale recordhouder op de sprint, zal niet uitkomen op de Europese ateliekkampioenschap- pen in Rotterdam. De donkere atleet plaatste zich zaterdag avond aanvankelijk voor de fi nale In Lelden, maar een reeks protesten beroofde hem van zijn eerste plaats in de halve finale en wierp hem terug naar de vierde positie. Daarmee viel Eddy Monsels buiten de finale en de ploeg voor Rotterdam. Deze uitschakeling is des te meer opmerkelijk, omdat Eddy Mon sels tot zaterdag de limiet al driemaal had gehaald. Doprdat echter een zo groot aantal sprinters aan de eis had beant woord moest de klassering van de finale bepalend zijn voor uit zending. De „gelukkigen" wer den uiteindelijk Sammy Mon sels, Raymond van Heerenveen en de pas van een operatie ge nezen Coen Jansen. De laatste gelegenheid om de li miet voor Rotterdam te halen hebben verscheidene atleten aangegrepen. Zo stelden Ege- bert Nijstad en Bram Wasse naar zich door op de 3000 en 1500 meter voor de respectieve lijk eerste en tweede keer de eis te halen. Haico Scharn liep in de finale een nieuw record in 3.42,3 op de 1500 meter, hetgeen ook internationaal een uitsteken de verrichting betekent. Anneke de Lange liep een voortreffelij ke race op de 800 meter die haar voor de derde keer onder de limiet en een nationaal re cord bracht. Haar tijd was in de finale 2.07.2. Ilja Keizer kwam niet verder dan de derde plaats aohter Joke van Gerven (2.07.8). Op de 800 meter heren hebben Jan Reyndcrs (twee maal) en Martin Moser (drie maal) de limiet gehaald. Reyn- ders liep de finale in 1.50,6 en Moser finishte in 1.50,2. Mieke van Wissen-Sterk stelde zich naast een startpositie op de zestig meter horden tevens van deelneming aan de zestig meter vlak. In de finale sprint werd Mieke van Wissen overigens verslagen door natlonanl record houdster Wilma van Gooi, die naar verluidt nog steeds niet wil deelnemen aan ..Rotterdam". Trudy Ruth realiseerde op de 400 meter rle eis van 55.5 secon den door deze afstand in de fi nale in exact dezelfde tijd af te leggen. 4 LEIDEN Het is de vraag of Sammy Monsels (AAC) die zaterdag avond in de Groenoordhal in Leiden Nederlands indoorkampiocn op de 60 meter werd, over twee weken bij de Europese kampioen schappen In Rotterdam kan starten. Sammy Monsels is vorig jaar bij de Olympische Spelen in München voor Suriname uitgekomen op de 100 en 200 meter. Volgens de IAAF-reglementen mag een atleet of atlete die op de Olympische Spelen voor een bepaald land is uitgekomen, in een ander interna tionaal kampioenschap dit geval de Europese strijd om de in- doortitels dan niet voor een ander land starten. Het probleem werd zaterdagavond in Leiden aangekaart door een KNAU-official. Ir. Ad Paulen. de voorzitter van de Europese atle tiek Associatie (EAA) en bestuurslid van de IAAF, zag er overigens niet zo'n probleem in. „Wanneer er geen protesten komen, mag Sammy Monsels van mij starten." (Van onze sportredactie) LEIDEN Morgenavond gaat de nationale technische commis sie van de atletiekunle vergaderen over de samenstelling van de Nederlandse afvaardiging naar de Europese lndoortitelstrijd in Rotterdam. De atlet~ die de *ds een U meer keren hebben gehaald zijn: Dames: 60 m.: Wilma van Gooi 4x), Mieke van Wissen 3x), Riet v.d. Berg 2x). 60 m horden: Mieke van Wissen 2x). Hoogspringen: Mieke van Doorn 2x), Ria Ahlers 3x). Anne- mieke Bouma 2x). 400 meter: Trudy Ruth lx). 800 meter: Anneke de Lange 3x). Joke van Gerven lx). Heren: 60 m. uitslag finale nk): Sammy Monsels, Raymond van Heerenveen, Coen Jansen. 60 m horden: Hans van Enkhuizen lx). 800 meter: Martin Moser 3x), Jan Reyndcrs 2x). 1500 meter: Haico Scharn 2x), Bram Wassenaar 2x), Roelof Veld 2x). 3000 meter: Egbert Nijstad lx), Jos Hermens lx), John v. d. Wansem lx). Arnhem In Arnhem heeft Duin wijck zondag in de eindstrijd om de nationale badmintontitel met 81 gewonnen van Til burg. De Haarlemse club prolon geerde hiermede het nationale kampioenschap. SPORTWERELD PALERMO Italië heeft de wed strijd tegen Turkije, meetellend voor het Europees kampieoen- schap landenploegen tot 23 jaar, gewonnen met 1-0. De eerste ontmoeting eindigde reeds in een zege van 3-1 vor de Italia nen,die zich nu hebben ge plaatst voor de kwartfinales. f?EW YORK Rob Milbum, de Olympische kampioen 110 meter horden, wordt nog niet dadelijk professional „Niet voor de herfst", aldus de wereldrecord houder", ik wil eerst mijn stu die afmaken". Milburn wil tege lijk met de profatletiek 't „Ame rican Football" beoefenen. lONDEN Engeland heeft in het vijflandentoernooi voor een verrassing gezorgd door Frank rijk te verslaan met 14-6 (rust 7-0). Schotland versloeg Ierland met 19-14 (10-9). UTRECHT Niets leek op een verandering In de tafeltennlstop. Ten opzichte van het vorig jaar had de nationale titelstrijd dan ook pre cies hetzelfifo verloop. Weer bestreden Bert Onnes, Bert van der Helm, Véronlque van der Laan en Sonja Heltzel elkaar In de finale en weer meldde zich geen enkel nieuw talent aan. Toch was er een verschil: het spelpeil was aanmerkelijk hoger. Het was om die re den, dat bondscoach Tigerman geen enkele wanklank wilde laten horen. Ondanks het feit. dat de wereld kampioenschappen voor de deur staan en geen jeugdspeler wist door te dringen tot de finale. „Ik weet toch wel, dat ze er zijn. Ze hoeven van mij niet meteen Nederlands kampioen te worden." Tigerman doelde op spelers als René Hijne, Herman Hopman, Hans Lingen en Bert van der Ham. „Ze moeten een finale verdienen, maar zijn er nog niet rijp genoeg voor. De „kernploeg" heeft nu eenmaal meer tijd om te trainen en be- rchikl ook al over meer erva ring. Maar dat wil niet zeggen, dat jeugdige talenten niet in op mars zijn. Voor hen komt de tijd ook nog wel, alleen zullen ze niets voor niets krijgen." Macht Dusan Tigerman voegde er nog aari toe: „De gevestigde macht zal het steeds moeilijker krij gen." Omdat het toernooi in Utrecht al het bewijs bracht voor zijn uitspraak was de vaak zo verguisde trainer een en al tevredenheid. Bert van der Helm veroverde zijn zevende titel Hij versloeg in de finale Bert Schoofs. zijn zevende titel behaalde deed daar niets van af. En inderdaad lijkt de tijd, waarin Van der Helm een klasse apart was voorbij. De kopman van Tempo Team moest zich en dat is wel eens anders geweest voor elke partij inspannen. „Er zijn nu veel tegenstanders, waarvoor ik moet uitkijken. Ik besrhouw dat alleen maar als een voordeel". Vreemd genoeg ondervond Bert van der Helm juist in de finale minder tegenstand dan ver wacht. Bert Schoofs verloor met 21—13, 21-13, 12—21 en 21-16. Voor van der Helm speelden ook revanchegedachten een rol. Vooral de uitschakeling in de NITB-Cup zat hem dwars. „In het verleden groeide ik altijd naar een top toe. Het is heel op vallend, maar dit seizoen was ik meteen al in vorm. Door een verhuizing echter kon ik twee weken niet trarnen. Ik had nooit gedacht, dat je daardoor zo ont zettend diep kon vallen. En ook de weg terug was onverwacht moeilijk." Groei Het was weer een bewijs van voor de verheugende groei in de breedte, die niet alleen voor de herentop geldt. Bij de dames immers naderen Marjan van de Vliet Mieke Arntz en Renée Fierlier met rasse schreden. Sonja Heltzel, de latere kam pioene ondervond bijvoorbeeld de kracht van Renée Fierlier. Voor een overwinning had zij vijf games nodig. Haar weg naar het kampioenschap ging toch al niet zonder moeite. In de finale, die uitblonk van spec taculaire en fraaie momenten, leek Véronique van der Laan regelrecht op de zege af te ste venen. De Haagse slagersdoch ter moest steeds een grote ach terstand wegwerken, voordat zij de eerste twee games (met 21—16 en 21—15) op haar naam ken schrijven. De titelprolonga- tie leek dan ook onafwendbaar, toen Sonja Heltzel ook in de derde game een grote voor sprong (15—7) zag slinken. De winnares van de Limburg Cou pe bleef met 21—18 echter cveieind en trok ook de vierde game (21—19) naar zich toe. In de beslissende game bleek elke aarzeling bij Sonja Heltzel ach terwege. Zij handhaafde een kleine voorsprong tot het eind: 21-18. Vreugdesprongen De 19-jarige durfal begroette haar nationale titel zij veroverde er nog twee met vreugde sprongen. „Dit nationale kam pioenschap betekent meer voor mij dan dat van twee jaar gele den. Toen werd ik, ook voor mijzelf, verrassend kampioene. Nu besefte Ik dat ik een van de sterksten was en ik wilde dat ook graag bewijzen". Bovendien was de breedte-top ook voor Sonja Heltzel een extra stimu lans. „Als juniore moest ik op veel toernooien pas in de finale werkelijk knokken. Nu moest ik steeds vechten, een titel geeft dnn veel meer voldoening". Ondanks haar succes in Utrecht zij veroverde drie titels blijft Sonja Heltzel bij haar be sluit om niet deel te nemen aan de wereldkampioenschappen in Joegoslavië. Haar studie komt teveel in de knel door het ver plichte trainingskamp van tien dagen. „Alleen als de bond me vrijstelt voor dat kamp, valt er nog over te praten. Anders ga ik niet mee, de studie gaat voor de sport." De tafeltennisbond zal niet zwichten. Jammer, de kans dat het Nederlandse tufcl- ternis in Scrajcwo ook interna tionaal eindelijk zou vooruit gaan, wordt er alleen maar kleiner op. KEES KOOMAN Veronique van der Laan moest in de eindstrijd haar meerdere erkennen in Sanja Heltzel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9