Valse munters tegen de lamp Palestijnen willen aanslagen opvoeren UIT WRAAK OVER ROEING Langer staken door Franse verkeersleiders Minister maakt weg vrij voor „zoemfiets" CcidocSomont Twee doden bij brand in kraakpand f m POLITIEKE FUNCTIES EEN WANKELE ZAAK LÜllyoii L.v)ÜRAis CAIRO (UPI-Reuter-AP). - De Palestijnse verzetsbeweging heeft besloten de aanslagen op Israëlische vestigingen in de ge hele wereld op te voeren om het neerschieten van het Libische (verkeersvliegtuig boven de Sinaiwoestijn te wreken. Het besluit is genomen tijdens een reeks van bijeenkomsten van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie die werden voorgezeten door Jasser Arafat. Een Egyptische regeringswoord voerder heeft gisteren Israëls aanbod de nabestaanden' van de slachtoffers van het neerschieten van het Libische vliegtuig smar- tegeld te verstrekken, van de hand gewezen. Hij noemde het Israëlische aanbod een "misluk te Londense universiteit heeft het afgelopen weekeinde zijn Dies natalis gevierd. Koningin moeder Elisabeth was eregast. Onder een haag van stokken die werden vastgehouden door leden van rituele dansgroep betrad zij de feestzal in de universiteit. ►ARIJS (Rtr/APP) De ver keersleiders op de Franse vlieg velden die sinds dinsdag in sta king zijn, hebben gisteren be sloten hun acttie nog twëe da gen te verlengen, tot woensdag. ïet besluit werd genomen op een reeks vergaderingen. )e staking begon om looneisen en het verkrijgen van het stakings recht, dat de verkeersleiders sinds 1964 wordt ontzegd. Dit maakt de hiidige actie onwet tig. Daarna is er de grief bijge komen over het inzetten door de franse overheid van militairen. Iet in- en uitgaande luchtverkeer. van en naar Frankrijk zater dag en zondag nagenoeg geheel verlamd zal nu tot en met morgen vrijwel stilliggen. Vier militaire vliegvelden zijn ge opend voor burgerluchtverkeer. De KLM heeft gisteravond per missie gevraagd en verkregen om vandaag de diensten op Pa rijs en Nice te hervatten. In de afgelopen week konten als ge volg van de staking slechts inci denteel vluchten op deze Franse steden worden uitgevoerd. Gehoopt wordt dat in de komende dagen alle vluchten normaal zullen kunnen «orden uitge voerd. te poging een bloedige misdaad aan het oog te onttrekken". Egypte heeft ook een voorstel van defensieminister Mosje Da- jan afgewezen een "rode lijn" tussen Tel Aviv en Cairo aan te leggen om soortgelijke inciden ten in de toekomst te voorko men. In Tel Aviv is bekend ge maakt dat het vliegbrevet van de Franse gezagvoerder van het Libische toestel deze niet de be voegdheid gaf om een Boeing straaltoestel te vliegen. Hij had alleen maar de bevoegdheid te vliegen met een Dakota en toe stellen met zuigermotoren bene den de 500 pk en lichter dan twintig ton. Verder mocht hij als tweede piloot vliegen met de Constellation, Superconstella- tion, Super Star en Caravelle. De Franse ambassadeur in Is raël, Francis Hure, heeft met grote klem de onbevoegdheid van de Franse gezagvoerder te gengesproken. UTRECHT (ANP) Bij een brand op een bovenverdieping van een huis in Utrecht zijn in de nacht van zaterdag op zon dag de jonge mevrouw Bans- berg en haar 16-maanden oude zoon Jacob om het leven geko men. De 23-jarige heer Bans- berg is met zware brandwonden en ernstig hersenletsel In een ziekenhuis opgenomen nadat hij van de bovenverdieping op straat was gesprongen. Volgens de politie had het echt paar de woning gekraakt. De stroom was afgesloten. De man zou zelf een aansluiting op de gasleiding hebben gemaakt. Wat precies de oorzaak van de brand was is nog onbekend. Bij de nablussing vond de brand weer de twee verkoolde lijken. De 34-jarige benedenbe woon ster liep een shock op. Motorfiets heeft goede toekomst AMSTERDAM (ANP) - "De motorfietsen gaan als jeugdige en sportieve hobby-artikelen een ge zonde toekomst tege moet". Dit verklaarde vandaag de heer F.W. Breeman, voorzitter van de afdeling motorrijwile van de Bovag in zijn jaarrede in het RAl-con grescentrum ln Amster dam. Veel automobilisten gebrui ken de motorfiets nu al als recreatiemiddel in de weekeinden in navolging van andere landen, zo zei hij. In Amerika is zelfs eert tweede en soms een derde motorfiets al heel gewoon. Wat de garantie betreft, stelde de voorzitter na drukkelijk dat het vooral in het belang van het pu- biiek zelf is om bij de aanschaf van gebruikte motorrijwielen of brom fietsen een goede garan tie, zoals de Bovaggaran- tie, te eisen. Abi Ofarim is gisteren in Londen gearriveerd met zijn nieuwe ver loofde de 21 jarige Westduitse fotografe Beate Wickrath. Binnen enkele maanden hopen zij te trouwen. Tot november 1970 vormde Abi Ofarim met zijn vrouw Esther een zagduo dat international roem had geoogst. In december 1970 ging het paar uit elkaar. Proefproces autohandelaar NAARDEN (ANP) De econo mische controledienst heeft zon dag een proces-verbaal opge maakt tegen de Naardense au tohandelaar die zondag auto's die buiten zijn showroom ston den ten verkoop had aangebo den. Hij wilde hiermee een proefproces uitlokken over de winkelsluiting op zondag. Vol gens de man geldt de verorde ning voor goederen in een win kel en niet voor goederen buiten een winkel. Hij geeft toe auto's te hebben verKocht. >ÉN HAAG (ANP) Twee Ne derlanders en drie Duitsers zijn in het afgelopen weekeinde aan gehouden in verband met een valsemuntersaffaire. Zij worden er van beschuldigd valse hon- derd-guldenbiijetten tot een waarde van een half miljoen te hebben gedrukt. Voor een klein deel zijn deze biljetten in om loop gebracht. a de Duitse plaats Oberhausen werden in een achterafgelegen drukkerij vele drukproeven en machines voor het maken van vals geld in beslag genomen. Een koopman, een zetter en een drukker werden gearresteerd. 1 Zij weigeren iets te zeggen, te twee Nederlanders, uit Wolve- ga en Drachten, werden aange- Ontsnapping uit gevangenis IUENOS AIRES (AFP) Veer tien gedetineerden zijn er zater dag in geslaagd uit een gevan genis in Buenos Aires te ont snappen. Helpers wisten een gat te boren door een muur waar door zij de grote cel bereikten waarin de veertien mannen za ten opgesloten. nder de ontvluchte gevangenen bevindt zich ook de invalide Eduaro Viani, hoogleraar in de chemie en de wiskunde, die wordt beschouwd als het „brein" van een bende die ge specialiseerd is in ontvoeringen. houden na de arrestaties in Oberhausen. Reeds drie weken geleden waren in Groningen en kele valse honderdguldenbiljet- ten gesignaléerd. De politie wei gert inlichtingen, omdat het on derzoek nog in volle gang is. Welke relatie er bestaat tussen de twee Friezen en de bende in Oberhausen is nog niet bekend. Juwelendieven zeven ton nit etalage AMSTERDAM (ANP) —Uit de etelage s van de juwelierszaak Bernard Schipper in de Kalver- straat in Amsterdam Is giste rochtend vrooeg voor naar schatting een ton aan horloges, ringen en andere sieraden ge roofd. De twee daders forceer den het metalen rolhek, sloegen de ruit in e nhaalden de twee etalages vrijwel geheel leeg. Zij vluchtten in een witte Alfa Ro meo die in de nacht van zater dag op zondag in de hoofdstad was gestolen. Politieauto's heb ben de rovers nog korte tijd achtervolgd, maar raakten het spoor va nde snelle wagen al gauw kwijt. Gezien hun werkwijze wordt ver moed dat het leden van een Ita liaanse bende zijn De zaak van Bernard Schipper werd pas af- gelonen donderdag officieel ge opend. Drs. C. A. Smal, vroeger acttief in verschillende KVP-organen en te- genwooraig als burgemeester van Gendt, heeft in zes pagina's voor Politiek Perspectief een boeiend onderwerp aangesneden: de onze kerheid welke tegenwoordig het aanvaarden van een politiek ambt met zich meebrengt. Onzekerheid moeten we hier in een tweeledige zin verstaan: ten eer ste de vergeleken met vroeger veel groter geworden kans dat men onvrijwillig na een korte tijd het politieke ambt weer moet opge ven; in ruimer verband het zeer kritische klimaat waarin gezags dragers tegenwoordig meestal moeten werken. Zeker nu overal de polarisatie haar intrede heeft gedaan en van som mige kanten met vooropgezette bedoelingen aangeblazen wordt, is een politieke functie geen rustig verzetje meer. Algemene waarde ring wordt uiterst zeldzaam en als er waardering is bij velen, dan dreigt die vaak in de publieke opinie door de kritiek van een min derheid overstemd te worden. En boven dit alles dan nog de kans, dat aan toewijding en 'inzet van talent in ons uiterst woelig politiek getij na een paar jaar weer een einde gemaakt wordt. Met als gevolg actualisering van een tekst van Pascal welke drs. Smal als motto boven zijn artikel zette: ,,Wij wensen de waarheid en vinden slechts onzekerheid in onszelf". Breder verband Nu is deze onzekerheid geen probleem waarmee alleen politieke ge zagsdragers te kampen hebben. In de kerk, het onderwijs, het be- dnjfsleven en maatschappelijke organisaties staan de meeste men sen in leidende posities aan even grote risiko's bloot. De hervor- mingsperiode welke de 2e helft van onze eeuw kenmerkt, laat vrij wel geen sector van de samenleving ongemoeid. Het is een pro bleem m veel breder verband. Voor het politieke ambt komt hier evenwel bij, dat het onder druk staat van vrijwel alle andere hervormingen. Politieke gezagsdra gers zijn in dit opzicht gedrevenen en geen mensen die door eigen initiatieven richting geven aan de woelige stroom. Dat ontdekken zowel politieke gezagsdragers in ouderwets-autoritaire milieu's als de nieuw-lichters die het „helemaal anders" proberen en door de opgedane teleurstellingen in de praktijk ook, aij het meestal geca moufleerd, autoritair gaan doen. Welke remedie ziet drs. Smal? Meer vertrouwen stellen in de forme le, wettelijke regels en de communicatiekanalen; meer teamwork en teamgeest; zorgen dat er een min of meer gelijke oriëntatie be staat op politieke doelstellingen bij de mensen met wie men werkt. En dan tenslotte zorgen dat men deskundig Is. Geen garantie Deze opsomming is er een van waarfteden; we zouden ze bijvoorbeeld uitstekend kunnen toepassen op een Nederlands kabinet en op colle ges van B en W, om dan te ontdekken waarom het daar soms apert fout is gegaan. Maar garantie* op succes biedt dit lijstje met goede adviezen niet. Door allerlei oorzaken drs. Smal wijst terecht maar o.l. te voor zichtig op „een zekere politisering van do samenleving en haar sec toren" zien politieke autoriteiten zich meer nog dan andere ge zagsdragers op wankele bodem staan; niet alleen Kamerleden ont dekken dan hoe onbetrouwbaar hun bestaanszekerheid en soms ook rechtszekerheid is. Soms begint het erop te lijken dat de democratie net als de revolutie haar „eigen kinderen opvreet". In meer dan een sector wordt dan ook merkbaar, dat bekwame men sen ervoor passen zichzelf en de hunnen aan deze onzekerheden prijs te geven. Geen grote omwenteling in de wereldhistorie of ze stoelt ergens op goede argumenten; maar menige omwenteling heeft in de praktijk van goede argumenten loze kreten in plaats van duurzame prinospes gemaakt. Wanneer uit vrees hiervoor veel capabele gezagsdragers de luwte verkiezen boven de storm, past geen verwijt, maar een zorgvuldige diagnose. DEN HAAG (ANP) Minister Udink van Verkeer en Water staat overweegt een wijziging van het wegenverkeersregle ment en het reglement keersregels en verkeerstekens om een legaal gebruik va: zogenaamde zoemficts mogelijk te maken. De zoemfiets is eind vorig jaar nieuw geïntrodu ceerde elektrisch aangedreven bromfiets, de Solo Electra, waarvoor de energie wordt gele verd door twee 12 volts ac Een dergelijk vervoermiddel staat echter niet omschreven in onze eigen wetgeving, noch in'de in ternationale wetgeving. De mi nister heeft er geen bezwaar te gen, dat een dergelijk elektrisch aangedreven fweewieler, die geen lawaai en verontreiniging produceert, op straat verschijnt. Dit kan echter pas gebeuren wi neer de nationale wetgeving aangepast. De door de minister voorgestelde wijzigirgen het wegenverkeersreglement en het reg'ement verkeersregels verkeerstekens komen er op neer, dat de rege's die voor bromfietsen gelden ook op de zoemfiets van toepassing wor den verklaard. De Solo Electra is 's-werelds eer ste "schone" en geluidloze brommer. De maximumsnelheid is 30 km/u, de aktieradius is 35 km en de verkoopprijs is gulden. Overstromingen TANANARIVE (Reuter) Tien mensen zijn gedood en twee ernstig gewond tijdens een hevi ge storm, die zaterdagavond de len van de Malagas ische hoof- stad Tananarive blank zette. Bij het beeld van de Dokwerker in Amsterdam werd gisteren de jaarlijkse herdenking van de februari staking van 1941 herdacht. Aangetrokken door het mooie weer kwamen duizenden Amsterdammers naar het Jonas Daniel Meyerple n, waar het beeld staat. Aanbod van Lecanuet aan Gaullisten PARIJS (DPA) De „hervor mingsgezinde beweging" in Frankrijk heeft in het weekein de voor het eerst de mogelijk heid van deelneming aan een kabinet met de huidige rege ringscoalitie niet uitgesloten. Jean Lecanuet, de leider van het democratische centrum dat met de radicale partij van Jean-Jac- ques Servan Schreiber de „her vormingsgezinde beweging" vormt, stelde als voorwaarde dat het tot dusver gevolgde re geringsbeleid grondig wordt ge wijzigd. Op binnenlands gebied zouden er allerlei economische en sociale hervormingen moeten komen, terwijl op het gebied van de buitenlandse politiek een meer Europese koers zou moe ten worden gevaren. Bijna al liet Zuidhollands water vervuild DEN HAAG Vrijwel alle wate ren in Zuid-Holland zijn „matig vervuild" tot „zeer sterk ver vuild". Dit staat in het verslag over de kwaliteit van het opper vlaktewater in de provincie, uit gebracht door de provinciale waterstaat. De Linge is een van de weinige wateren die meestal voldoen aan de kwaliteitseisen van gezond water. Een gunstige uitzondering is ook de Braassem, „waarvan de ver- vuilingsraad overeenkomst met die van schoon oppervlaktewa ter" Ook het water van de Kaag is „nog weinig vervuild Het rapport bevat de meetresul taten van het onderzoek naar de biochemische zuurstofbehoefte, het zuurstofgehalte en het chlo ridegehalte. Vijfduizend mensen hebben za terdagmiddag in Luik een salebetoging gehouden voor de liberalisering van abortus in België, een betere sexuele op voeding en voor de opschorting van de rechtsvervolging tegen de vrouwenarts dr. Willy Peers. De Namense arts, die vorige week na een voorarrest van 35 dagen is vrijgelaten, liep het hoofd van de stoet betogers. Astma-kliniek Davos gered (Van onze correspondent) Utrecht De astma-kliniek Eu genia in Davos zal blijven be staan. Zaterdagmorgen nam de leden vergadering van de Vereniging tot Behartiging der belangen van Nederlandse Longlijders in Utrecht dat besluit. Slechts 6 van do ongeveer 450 aanwezige leden stemden tegen de motie die voortzetting van exploitatie van de kliniek en maatregelen tot reorganisatie ervan Inhield. Was men het snel eens over dit punt, heftige discussies ontston den toen het ging om de verkie zing van een interim-bestuur. Uiteindelijk werd dit samenge steld uit drie bij motie voorge stelde leden, zijn de heer M. E. Fuld, bankier te Naarden, Ir. M. J. Leupen, bouwkndige te Delft en H. Voorzager, arts in Amstelveen, twee leden van de commissie van onderzoek, zijn de de heren Jongsma en Alders en een lid van de aktiegroep van patiënten en familieleden van patiënten de heer De Gier. Het g"ld om Eugenia voort te zet- t~n is er, 'et een accoimtants- r,--vort. Al is er vreemd gpma- r '-d met subsidie e- over- s-Viivl~?an on ,,vre"mdc" re maken de voort-ettino mogelijk, 7r.'-«r de vorrn vpn een stich ting. Het aan Eugenia onttrok ken geld zal worden terugge stort. Universiteit voor èn tegen collegegeldwet ROTTERDAM (ANP) Do uni versiteitsraad van de Erasmus- unlvcrsitolt In Rotterdam heeft zich uitgesproken vóór uitvoe ring van de duizend-gulden-wet, ondanks de bezwaren die er aan kleven. Toch heeft de raad een motie aangenomen, waarin er bij het collega van bestuur op wordt aangedrongen de minister te bewegen de omstreden wet ln te trekken. De goedkeuring van het beleid van het bestuurscollege inzake de collegegeldwet geschiedde tijdens een extra vergadering van de universiteitsraad, zater dag. De vergadering werd door honderd studenten bijgewoond, maar er deden zich geen orde verstoringen voor. De studenten beraden zich echter over nieuwe bezettingsacties. Prins Bernhard bezoekt Nepal KATMANDOE (Rtr) - Prins Bernhard Is gisteren In Nepal aangekomen om In het Chalt- wan-oerwoud in het zuiden van het land de maatregelen voor het behoud van tijgers en neus horens In dat gebied te bestude ren. Het wereldnatuurfonds wil hiertoe een bijdrage verlenen. Ce prins werd verwelkomd door prins Cyanendra, een bioer v r. kon'rg Bihcndia bij wie de prirs gisteravond dineerde. Zo terdag wns prirs Bernhard ont vangen door president fioeharto van Indonesië. Morgenavond wordt de prins in Nederland te rug verwacht. Invalide door kinderen uit water gered MAASTRICHT (ANP) Drie Maastrichtse kinderen hebben zaterdag het leven gered van een Invalide man. De 62-jarige A. Hendriks was de eenden in het stadspark aan het voeren, toen het invalidenwagentje waar- In hij zat doorschoot en ln het water terecht kwam. Op zijn hulpgeroep snelden de kinderen toe en brachten de man op het droge. De jongelui - de 13-jarige Toussaint Essers, de 14-jarige Els Essers en de 15-jarlge Hans Croymans - waren op weg nuar een carnavnlsfeest|e. Haard-Grotius met Oscar De onlangs gefuseerde toneelgroe pen „Do Haard" en „Grotlus" belde met een goede reputa tie, brachten zaterdagavond voor het eerst In deze samen stelling een blijspel op de plan ken en wel het beroemde spel van Claude Magnlcr "Oscar", onder regie van Barend Jan Donker. De succesvolle roep die er van dit stuk uitgaat na de al weer jaren geleden tv-ultzcn- ding klinkt onmiddellijk na wan neer dit blijspel weer eens voor 't voetlicht wordt gehaald. Men ontkomt er dan niet aan zo'n voorstelling met een wat spitse re, kritische toets over zich heen te laten komen. De vrij goed bezette zaal kon zich overigens goed conformeren met de gebeurtenissen die op het toneel in een welhaast onon derbroken ritme voorbij trokken. Alle slagen en moeilijkheden die Bertrand Barnier een rijke zeepfabrikant moet incasse ren vanwege de uithuwelijking van zijn dochter; de slimme zetten van zijn procuratiehouder om een betere positie te verwer ven en de daarnaast komische situaties die de aanwezigheid van een pseudodochter uitlok ken, bouwen tezamen een goed blijspel, waard om te zien en waard om te spelen, et waren Frits Gosses en Kees Weening, die tezamen in de ie aanleg de problemen in dit stuk gestalte moesten geven, waarin zij echter niet altijd slaagden. Hun tekstbehandeling in de rol len van resp. Bertrand Barnier en Christian Martin hielden zij op sommige momenten te weinig ln de hund op het ge chargeerde af. Maar daar tus sendoor komt dan de echte doch ter Colette, gespeeld door Cootje dc Wert die begreep hoe een bll'spelrol gespeeld moet wor den. Maar spel was ontwape nend goed. De zaal heeft zich kostelijk geamuseerd met deze goede, soms wat te gechargeer de voorstelling. Van B.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5