L „Diogenes Leiden" wil huizen in binnenstad weer 1 bewoonbaar maken Leidse Duinwater Mij zou „De Rijnstreek" onder pressie zetten Diogenes heeft meer dan één ton nodig CABARET MET VAART stad en randgemeenten Geen remise in vierde ronde van schoolschaak Directeur 3 Warnecke 1 overleden „Geen fluoride? Dan ook geen water!" Zwart op Wit: Markt berichten 1973PAGINA 3 MAANDAG 26 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT iona V J LEIDEN Er moet meer bewoning komen in de Leidse binnenstad: het hart van de stad wordt nu voornamelijk gevormd door winkels, opslagplaatsen, kantoren en kleine bedrijven waar tussendoor zo hier en daar een kapitaal pand is dat vertimmerd tot studentenhuis. Vooral na win kelsluiting moet men vaststellen, dat het hart van Leiden ie opzet van de nieuwe stichting is, vervallen en verlaten panden die uit cultureel of historisch oogpunt gezien van waarde zijn of die door hun onderlinge sa menhang in een bepaald stads gezicht onmisbaar zijn, bewoon baar te maken. at brengt weer leven in de Leid se binnenstadsbrouwerij. Het opent wijder perspectieven voor de middenstand en maakt de straten levendiger, ook 's avonds als meer verlichte ra gmen de indruk van meer men selijke warmte wekken. Dat zal niet nalaten het stadsgezicht aantrekkelijker te maken, ook voor bezoekers van buiten de stad. De voorzitter van het stichtingbestuur, de heer B. Oosterman, voorziet een „zich zelf versterkende werking" lijk fatsoen, geduld, zelfbeheer sing en armoede beproefde door te leven in een ton. i'Diogenes' activiteiten. Ze zullen Sinds ongeveer anderhalf jaar aanleiding worden tot het op nieuw bezien van vérkeers-af- wikkelingen, parkeren, bestra ting, groenvoorziening etc. Waardoor de binnenstad gezelli ger wordt en meer mensen zal trekkenDe stichting Dioge nes is in het leven geroepen naar analogie van identieke stichtingen te Amsterdam en Haarlem. Zij gaven ook hun fiat aan de naam. houdt zich ook de N.V. Stads herstel Leiden bezig met reno vatie en rehabilitatie van de binnenstadsbebouwing. „Dioge nes" vormt geen doublure want gebleken is dat Stadsherstel min of meer in stilte op andere wijze actief is. Bovendien heeft de aankoop van de „Bibliothè- que Wallonne" de financiële mogelijkheden van „Stadsher stel" tijdelijk sterk beperkt. sterk aan het verkalken is. En dat werkt het verval in de hand van een stad, die mede door haar hoge ouderdom zo levendig en aantrekkelijk zou kunnen zijn. Teneinde de woonfunctie van de Leidse binnenstad te versterken en het stadsgezicht te verbeteren is dezer dagen een stich ting „Diogenes Leiden" opgericht. op van toepassing kunnen zijn. Zelfs is en extra-premie denk baar wanneer er sprake is van „experimentele" bouw. Gezien de vaak tegenstrijdigheid van de gemeentelijke bouwverordening en de normen van Monumenten zorg, zou een bouwer wel eens tot expérimenten gedwongen kunnen worden. Het is de bedoeling, dat de toe komstige bewoners tevoren bij de restauratiewerkzaamheden worden betrokken o.a. door hun financiële inbreng. Het wordt mogelijk pand voor pand reke ning te houden met hun wensen. De toewijzing van door Dioge nes gerestaureerde woning, wordt weliswaar zoveel moge lijk dienstbaar gemaakt an de woningnood in Leiden maar daarbij moet ook rekening ge houden worden met de manier van wonen van de gegadigde. Want een zo kostbaar huis moet met respect behandeld worden. dat Diogenes wil aanpakken is de restauratie van de panden Lokhorststraat 18, 20 en 22, wel ke aanvankelijk „geclaimd" wa ren door Stadsherstel. Diogenes ziet zich door de krappe financiën gedwongen, klein te beginnen. Een restauratie zal De acte waarbij de stichting ie stichting ontleent die naam Daarom zijn „Diogenes" ■aan de „ludieke" Griekse wijs- Stadsherstel overeengekomen geer Diogenes van Sinope (4de dat ze elkaar van hun initiatie leeuw v. Chr.) die in zijn afkeer ven op de hoogte zullen houden, van gevestigde orde en burger- Het eerste project bovendien dikwijls, nogal kostbaar zijn. Van rijkswege zijn daarvoor en kele subsidiebronnen aan te bo ren: voor het restaureren van een „monument" kan CRM een ondersteuning geven, in het ka der van renovatie en rehabilita tie van woningen is een tege moetkoming van Volkshuisves ting mogelijk en wanneer er sprake is van nieuwbouw, dan zouden er de regelementen voor woningwet- dan wel premiebouw „Diogenes Leiden" we(rd opge richt is op 16 februari jl. voor notaris Karstens verleden. Het bestuur van de stichting is sa mengesteld uit: roorzitter B. Oosterman, vice- voorzitter mr. D. E. Krantz, se cretaresse mevrouw M. A. Snoek-Koning, 2e secretaresse mej. K. Arends en penningmees ter mr. A. v.d. Koppel. Voorts zijn leden: mr. P. Emanuel, en de heren A. 't Hart, R. Ommes, In een poging de hoek van Pieterskerkgracht en Lokliorststraat weer te herstellen, zal „Diogenes" eerst het herstel van de drie panden tussen Latijnse School en (het verdwenen) Mathesis aan- J. J. van Putten en een nog na der aan te wijzen ambtenaar van de gemeente Leiden. In de reservering van deze bestuurs zetel drukt het stichtingsbestuur o.a. zijn erkentelijkheid uit voor de sympathie, die de stichting tot dusver van het gemeentebe stuur voor haar plannen heeft ontvangen. In verband met de noodzakelijke financiële achtergrond is in op richting een Vereniging van Vrienden van Diogenes. Het conV"'adres van het stichtings bes; V is per 15 maart a.s. mevr. M. A. Snoek-Koning, Oude Rijn 40. Ze is telefonisch onder nummer 34416 bereik baar. LEIDERDORP Nog steeds zijn er spelers In de schaakkompeti tie voor Leiderdorpse basisscho' len, zowel bij de 5de klassers in poule B als bij de 6de klassers in A. die verontwaardigde uit roepen ontlokken aan hun teamgenoten doordat zij in het beruchte herdersmat trappen. Een hardnekkig verschijnsel, dat iedere veertien dagen weer roet in veel schakerseten gooit. Aan de problematiek ervan kan men moeilijk voorbij gaan. Het herdersmat is in het schaakspel haast net zo fundamenteel als de loop der stukken en het is dan ook niet voor de hand lig gend de oorzaak van het- trappen in onwetendheid te zoe ken. Uitroepen als „Nu vliegt hij er weer in" bewijzen dit Meer aannemelijk is dit banale mat onder te brengen bij de zo genaamde vingervlugheidsver schijnselen tengevolge van ge- dachtenversperring, m.a.w.: men zet te vlug. Als excuus zou aangevoerd kun nen worden het rumoer in de zaal (deze verschijnselen zijn volkomen normaal bij zulke jon ge mensen) en de beschikbare tijd voor de partijen, ongeveer een uur. Dat de eerste snelle uitslagen dankzij het herdersmat ontstaan is dus nu gereduceerd tot nor maal. Overigens viel de fatalis tische speeltrend bij de meeste schakertjes weer velen op: in beide poule's vielen er geen re mises te noteren. Uitslagen pou le A: Meijegaard-Kastanjelaan: 1-3; G. v.d. Stoel-Zijlkwartier: 2-2; Engelendaal-W. de Zwijger: 1-3; Julianaschool-De Vogel- weid: 1-3. Poule B: Meij- egaard-Engelendaal 2: 4-0; En- gelendaal 3-Kastanjelaan: 4-0; Julianaschool-Zijlkwartier: 2-2; De Vogelweid-W. de Zwijger: 2- 2. Definitieve uitslag uit de vori ge (3de) ronde: Zijlkwartier- Kastanjelaan: 3-1. Sikkens niet langer gratis in kantoor LEIDEN Sikkens Groep NV zal zich niet in de Waard tc Leiden vestigen. Medio vorig jaar al, heeft de NV aan de gemeente aangeboden, de grond terug te verkopen. Ze ziet ervan af, haar bedrijfsgedeelte aan hei Sta tionsplein te verplaatsen. De ge meente Leiden zal nu een forse huursom voor het pand bedin gen. Krachtens een vonnis van de Arrondissementsrechtbank was Sikkens gratis aan de Stations weg gevestigd, zolang de rijks goedkeuring niet zou zijn afge komen voor de bouw van ver vanging van het perceelsgedeel- tcdat voor de verwezenlijking van het Wederopbouwplan Sta tionsplein afgebroken moest worden. Nu Sikkens niet naar de Waard gaat. willen b en w de raad voorstellen, het gebouw waarin Sikkens nog gevestigd is. aan de NV te verhuren voor een be drag van 25.200,per jaar In gaande 1 juli 1972 en derhalve eindigende op 30 juni van dit jaar met stilzwijgende ver lenging van één jaar. cl- oxiden Op de leeftijd van 05j)2ar is vrijdagmiddag in Academisch Ziekenhuis plotse- ing overleden de heer C. J. M. Stolwijk. De heer Stolwijk was dioidirekteur van Warnecke Mode magazijnen en direkteur.. van iet Administratiekantoor aan de Breestraat. Tijdens* zijn leven bekleedde hij tal van vooraan staande funkties in het maat schappelijk sociaal leven. Zo de heer Stolwijk, die men en beminnelijk mens heeft eren kennen en wiens grootste >erdiensten lagen in het vinden oplossingen en het leggen van contacten, ongeveer zes sar voorzitter van het Leidse piekentriduum, waarvoor hij veel goed werk heeft ver richt. Hier was hij o.a. de „mo- achter het overplaatsen [attyan het triduum van de Heren- .ingelkerk naar Zoeterwoude, Waar het ziekentriduum inmid- twee keer' gastvrijheid leeft gevonden, heer Stolwijk was voorts on der meer bestuurslid van het Voormalige Wit Gele Kruis te .eiden, thans het Interkruis. Hij lad zitting in de stichting, die >ns Huis van de studentenver eniging Augustinus aan het Ra- lenburg beheert. In 1945 was de hans overledene een van de op- ichters van het St. Francisca lorna na-werk, de huidige Vroo- ijcke Arke. Ook van het Leids "ity Centrum was de heer Stol- 'ijk bestuurslid, een eucharistieviering heden- vond, vindt de uitvaartdienst •laats morgenmiddag, dinsdag 7 februari, om 2 uur in de Lo- lewijkskerk aan het Steen- chuur. De' begrafenis is daarna •mstreeks kwart over drie op le begraafplaats Rhijnhof, ka- holiek gedeelte. ALPHEN De bestuurder van deze auto is een van de vele slachtoffers van de gladheid geworden. De auto, een Ford Mus tang kwam na enkele omwentelingen in de sloot langs de Nieuw- koopse weg tussen Alphen en Aarlanderveen terecht. Met de grootste moeite kon de bestuurder, een inwoner van Nieuwkoop, zich uit de auto bevrijden. Hij was de macht over het stuur verlo ren toen hij in de sneeuwrand langs de weg reed. De automobi list kwam met de schrik vrij. De auto werd totaal vernield. LEIDERDORP Op 2 maart organiseert de Stich ting PAR-scholen Meerburg een orientatie-avond in de Heyegaardschool, Leiden In de galerie ,,'t Duijvenhuys" aan het Ra penburg gaat Wil Tweehuy- sen van 3 tot 24 maart zijn kleurendrukken exposeren. Op de openingsavond, 2 maart, vertelt hij iets over het procédé en de achter gronden van zijn werk. C. J. M. Stolwijk 0ETERWOUDE Vanavond verzorgt S.J.Z. in samenwer king met de COVS. afdeling Leiden, een contactavond. Er zullen dia's worden vertoond van spelsituaties waarna er vrager, gesteld kunnen wor den. Voor het antwoord hier- een deskundig forum beschikbaar. Aanvang op Haasbroek halfacht. LEIDEN-RIJNSTREEK Het comité „Waakzaamheid Drink water" vraagt zich af of de Leidse Duinwater Maatschappij de waterleidingsmaatschappij „De Rijnstreek" te Boskoop op ondemocratische wijze onder druk heeft gezet. Het comité heeft zich daarom in een adres gewend tot de Raad van Commissarissen van de LDM, tot GS van Zuid-Holland en tot de raad van de gemeente Leiden. Om zijn bier te kunnen produce ren zal Heineken in Zoeterwou de de beschikking moeten heb ben over miljoenen kubieke me ters water per jaar. Het water leidingbedrijf „De Rijnstreek" te Boskoop moet dat water leve ren. Omdat ze daartoe uit eigen bronnen niet bij machte was, g;ng De Rijnstreek een overeen komst aan met de Leidse Duin water Maatschappij. Deze meende wel kans te zien, •jan Heinekens vraag naar wa ter te voldoen. Ze ontwierp plannen, waarvan het z.g. „Wij de Aa-plan" de voorkeur ver diende. Niettemin vertoont dat plan nog zoveel haken en ogen, dat zowel de raadscommissie voor de bedrijven als dc Leidse gemeenteraad «r niet helemaal gerust op zijn. De Leidse gemeenteraad nam vo rig jaar nog een motie van de KVP en de Pr. Chr. fracties aan, waarin werd vastgelegd dat de Leidse gemeenteraad eerst een openbaar debat wil voeten over de fluoridering van hot drinkwater, wanneer de LDM ooit tot die ingreep zou willen overgaan. Inmiddels heeft het waterleiding bedrijf „De Rijnstreek" zaken openbaar gemaakt, die in brede kring bedenkingen hebben doen rijzen. In twee openbare vergaderingen van de waterleidingmaatschap pij „De Rijnstreek" is melding gemaakt van het feit, dat „De LEIDEN Met de première van het cabaret „Zwart op Wit" is gisteravond de lustrumweek op de St. Agnes scholengemeen schap begonnen. Dankzij de uit stekende uitvoering van Chantal van Duurl, Monique van BuurI, Frank Fortanier. Annemarie Grimbergen, Gonny van der Mey, Elle Wagenaar, Frans Jansen en Ruud Kuiper, liep het caibaret op rolletjes. Het programma werd met vaart afgewerkt. Een bezwaar is mis schien dat het een en ander te lang is. zoals de sketch ..De vergadering" en „Duidelijk". Andere sketches konden blijven boeien, zoals „Sollicitatie", waarin R. de Kuiper de meest waanzinnige theorieën verkon digt en „sardiologica" waarin F. Jansen als zieke cardioloog wordt vertroetelt door zijn ver pleegsters. Het gedeelte na de pauze ging zo mogelijk nog ge smeerder. die cabaretiers voel den zich weer op hun gemak ge steld. De hulp van de souffleur hoefde aanmerkelijk minder in geroepen te worden. Maar ook de verschillende liedjes waren aangrijpender. Zo zal vele luis teraars een brok in de keel zijn geschoten bij „Te gast bij pa en ma". Van een ander genre is „TV-geweld", waarin het kijken naar detective-series sterk wordt afgekeurd. Deze en de vele andere sketches zijn samengesteld door De Kuy- per en Jansen, de inhoud ervan zullen wij echter niet vertellen om het plezier van een mogelij ke bezoeker (Het cabaret, wordt nog viermaal uitgevoerd) niet te bederven. LEIDERDORP Voor het diploma Ziekenverpleging A slaagden in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp de dames L H. Th. v.d. Aard weg, A. M. A. v.d- Broek, Y. M. de Haas, J. H. P. Pe ters-van Heugten, H. P. Ho- genes - Korpershoek, J. A. A. M. Ker'.claan. G. J. M- Klein, A. H. M. MerJcen, A G. M. Oudshoorr, H. A. M. Reyers en J. M. Vroonhof. Ook de heren A. M. Broeke, A. B. C. Dubois en J. W. A. Rietbergen behaalden het di ploma. Rijnstreek" bij de onderhande lingen met de LDM een ont- worp-artikel voorgelegd kreeg dal bepaalt, dat „De Rijn streek" bij eventuele fluoride- ring van het drinkwater het ge- fluordeerde drinkwater moet af- „De Rijnstreek" is hiermee in een bijzonder moeilijke situatie verzeild omdat de meeste raden van de gemeente in haar ver zorgingsgebied zoals Alkema- dc, Hazerswoude. Koudekerk. Leimuiden, Rijnsaterwoude cn Woubrugge zich tegen de fluoride ring hebben uitgespro ken. Boskoop zelft heeft nooit 'n raadsbesluit genomen. Maar datr heeft de bevolking zich in een huis-aan-huisonderzoek in grote meerderheid tegen de drinkwater-fluoridering uitge sproken. Op grond daarvan heeft „De Rijn streek" besloten, de zaak van de fluoridering te laten rusten. Door het artikel in de leverings- oveieenkomst worden de beslui ten van zes gemeenteraden op we.nig democratische wijze van onwaarde. Het actiecomité kondigt aan dat hel van de antwoorden op zijn schrijven zal afhangen, welke stappen het verder zal onderne men. Zoals men zich zal herin neren, ageert het comité (natio naal) tegen toevoeging van fluo riden ann het drinkwuter. De ui terst-giftige stof zou moeten die nen om carles of tandwolf tegen te gaan. De vraag Is, of het (rpeds aangetaste) gebit er wer kelijk beter van wordt en of dat betere gebit opweegt tegen een slechtere geestelijke en licha melijke conditie. toel«farend«ieen. Wormen II febr. tnjcri 24—40. Roten Gametic 27-11 Zorlna 3£. Kvrrgnld 3»—42. Zonlu 74 75. Garlna 44 4«. Koriythlatak- ken 29 —46. Strcllüla 2.00 p.it. lrls- sen Meal 2.15. Kr.-ealiTs I 05 2 «I. Blauw.- druifje» 70- S5. NarcUsen S.5 -1,15. Tulpen CuMlnl. Luillge Wltwe, vd E.-rden Mlrjoran. Her Grace. Wlnterguld 1.06 1 40. Apel- doorn. Copland Mk I ZEVENHOVEN - De jeugd van Zevenhoven heeft zaterdag uitbun dig carnaval gevierd. Geheel gecostumeerd en in vrolijke stemming liepen de carnavalgangers door het dorp. Overal kwamen zij toeschouwers tegen langs de route. De optocht ging naar de feest zaal waar het carnaval met drankjes en polonaise werd voortgezet. Golden Eddy. Bl.-r Mmnr lect. AtUla. Bins Croaby 1.10-1.70. Al.'iddln 2.::0- k.-i.-l H-IHW.II 2.10—2.30, CDrlatmas Gold. Charlea. Preludium 1.36—1,60. Dubbelt tulpen 1.SO—1.70 p. but.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3