Eric de Vlaeminck prolongeerde titel Tabak sloeg zijn slag op helling Jose Galvez verraste gehele kaderelite JAN HEIDA WAS IN INZELL VAN APARTE KLASSE Nederlanders in achterh oede bij wk cyde-cross Sportwereld Muziek op de achtergrond bij biljart Handbalsters te onervaren P 'V' 3 LONDEN Van Eric de Vlaeminck beweert men dat hij met zijn veldfiets een trap kan oprijden. Waar bijna alle andere cyclocros- sers te voet moeten gaan, blijft De Vlaminck in het zadel. Alleen daarom al is de „zigeuner' ^en klasse apartt. Sinds 1966 domineert hij in de dunne rijer. Jcr beroepsveldrijders. Logisch dus dat hij ook in Crystal Palace favoriet was voor de regenboogtrui. Toch heeft Eric de Vlaeminck deze keer meer moeite gehad met de concurrentie dan oit. Daar waren twee redenen voor. Ten eerste was hij niet in opti male vorm zijn resultaten eerder dit seizoen waren mager en ten tweede was het par cours niet moeilijk genoeg. De grond was hardbevroren en daardoor ongeschikt om de bok ken van de schapen te scheiden. Zo kon de Fransman André Wil helm, die zich zeker nog geen echte crosser mag noemen, de zilveren medaille veroveren. Hij dankte die klassering overigens ook grotendeels aan Rolf Wolfs- hohl. De Duitse „houwdegen", die in het begin van de jarenzestig zijn grootste veldrittriomfen vierde, verloor door een lekke band in de vierde ronde het contact met de Belgische kop mannen De Vlaeminck en Al- bert van Damme. Maar zo gauw is Wolfshohl niet versla gen. Met Wilhelm, die in de tweede ronde al had moeten los sen, in zijn kielzog, ging hij in de achtervolging. In de zevende ronde haalden Wolfshohl en Wil helm de Belg Van Damme in, passeerden deze en kwamen tenslotte gelijk met De Vlae minck. Op het laatste „vlakke" gedeelte bleken de achtervol gens echter toch te veel van hun krachten te hebben moeten vergen om een voluit spurtende De Vlaeminck nog weerstand te kunnen bieden. De Nederlanders Jan van Katwijk en Cees Zoontjens speelden geen rol van betekenis. In een veld van negentien renners wer den zij respectievelijk vijftiende (op 7.37 min) en zeventiende (op één ronde). België heeft gisteren als cyclo crossnatie in Crystal Palace ge voelig aan prestige ingeboet. Dat was te wijten aan de Belgi sche amateurs, die voor het eerst sinds zes jaar de wereldti tel moesten prijsgeven. Noch Norbert Dedeckere, de kam pioen van vorig jaar, noch Ro bert Vermeire, die de titel ver overde in 1970 en 1971, bleken opgewassen tegen de 23-jarige Westduitser Klaus-Peter Thaler. Voor West-Duitsland werd het amateurkampioenschap zelfs een compleet succes, doordat Ekkehard Teichreber achter Vermeire. maar vóór Dedecke re, finishte en aldus het brons voor zich opeiste. De beslissende ontsnapping in het amateurkampioenschap ge schiedde reeds in de eerste van de zeven ronden (21.230 km). Klaus-Peter Thaler en Robert Vermeire profiteerden van een massale valpartij en namen on middellijk een voorsprong. Tha ler, een 23-jarige student uit Keulen, nam lange tijd genoe gen met de tweede positie. Dat kon hij zich als goed wegrenner ook gemakkelijk permitteren, Eric de Vlaeminck maakt er geen geheim van dat hij het nodige genoegen beleeft aan het beha len van de titel bij de profes sionals. aangezien een eventuele eind sprint zou worden uitgevochten op een strook asfalt van 400 me ter. Pas toen in de voorlaatste ronde Dedeckere aansluiting dreigde te krijgen, schroefde Thaler het tempo op. Zo kwam het dan tot de eindspurt, waarin Thaler inderdaad met gemak over Vermeire heenging. Bijna een minuut later presteerde zijn gebaarde landgenoot Ekkehard Techreber hetzelfde (vlak voor het jagende peloton) tegen de toen al onttroonde wereldkam pioen Norbert Dedeckere. Gerrit Scheffer was met een tien de plaats de beste Nederlandse veldrijder. Hij eindigde in de grote groep, dite onder aanvoe ring van de Tsjech Fisera 46 se conden na Thaler over de eind streep ging. CANNES Tino Tabak heeft gis teren zijn tweede overwinning van dit seizOem behaald. In de grote prijs vara Cannes kwam de Nederlandse kampioen alleen aan de finish met een voor sprong van twee en een halve miinuut op zijn naaste concur rent Aam de Franse Rivièra, had Tabak al de grote Prijs van Metnton gewonnen en te La Crau eindide hij als tweede achter Francis Ducreaux. Halverwege de wedstrijd rondom Cannes, waar Gimondi, Pouü- dor, Ocana, Verbeeck, Guimard en Algostinho aan de start kwa- imen, sloeg Tabak zijn slag. Bij de beklimming van de (flinke) helling van de Gourdon, verwij derde de Nederlander zich van zijn concurrenten. Het gat, dat Tabat had geslagen, groeide tot zijf minuten. In de laatste kilo meters moest hij de helft van zijn voorsprong prijsgeven aan een groep van zeven achtervol gers. 3e uitslag Is: 1. Tabak. 153 kilometer Mortensen (Den.), 3. Tollet (Fra.). '1. Dellsle (Fra), 5. Delecrolx (Eelg), 6. Ocana (Spa), 7. Doyen (Belg). 8. Campaner (Fra); op 3.-15: 9. Perln (Fra). 10. Berland (Fra), 13. Largeau (Fra). 12. Verbeeck Reneé Pijnen is zaterdag tweede geworden in de Grote Prijs van Saint Tropez, een wegwedstrijd voor beroepsrenners over 166 ki lometer. De eerste plaats was voor de Belg Frans Verbeeck, die een tijd maakte van 4 urn en 40 minuten. Pijnen had een achterstand van een fietsleng- te. Derde werd de Fransman Rouxel, vierde de Belg van Stayen. Linden (België) heeft gis teren de leiderstrui van de ron- Rik de van Sardinië die hij zaterdag had veroverd, behouden door ook de tweede etappe te winnen In de eindsprint van de rit van Porto Torres naar Alghero ver sloeg de 23-jarige Belg zijn il lustere landgenoot Eddy Merckx. De Italiaan Roberto Poggiali werd derde. Van Lin den legde de 110,5 kilometer af in 2.25.5 uur, hetgeen een ge middelde snelheid opleverde van 45.691 km/uur. Van Linden won zaterdag de eer ste etappe. Het was een rit op het vasteland van Italië: Van Florence naar Liverno over 119 kilometer. De tweede plaats was voor Van Lindens landge noot Patrick Sercu, die in de zelfde tijd als de winnaar over de finish kwam. De uitslag vart rle eerste etappe Is: 1. Van Linden (Beig), 119 km ln 3 uur, 7 minuten en 12 seconden, 2. Sercu (Belg) z.t., 3. Basso, (It), zt, 4. On- garato (It,), 5. Sancelll (It). De De Belg Rik van Linden gaat opnieuw als eerste ■pimiiini mi7r-mtmszz GRANOLLERS Jose Galvez is 43 jaar oud, ziet er uit als 53, maar speelt nog met de vechtlust van een van 33. Althans dit keer in Granollers, waar de biljartzaalhouder uit het zuidelijke Huelva bij verrassing de Europese titel in het anker kader 47/1 veroverde. Niet dat Galvez geen waardig kampioen zou zijn. De Spanjaard, houder reeds van een wereldtitel in het libre, vijf Europese kampioenschappen ln de kaders 47/1 en 71/2 en het libre en van liefst 50 nationale eerste prijzen in alle spel- soorten, behalve het driebanden, beëindigde het toernooi in de Spaanse Industriestad met het, gezien de omstandigheden, ook internationaal bijzonder verdienstelijke gemiddelde van 22,82. Maar Galvez leek toch de laat ste jaren op zijn retour te zijn. De vinnige Andalusiër, die ten onrechte in de publi citeit is geweest als ex-torea dor, greep wel vorig jaar nog een keer de hoogste eer in het libre, maar vond voor al in het kaderspel, waarin hij altijd een gevreesde te genstander was geweest, steeds vaker meerderen. In het Spaanse kampioenschap kader 47/1 eindigde hij bij voorbeeld pas als derde achter Miquel Espona en Ra mon Aguilera. Zijn excuus, dat hij door de organisatie van deze titelstrijd in zijn ei gen biljartzaal was afgeleid, vond gehoor bij de selectiehe ren, die hem, zo als achteraf bleek terecht, naast de kam pioen Espona afvaardigde, naar Granollers. Daar groei de Galvez door de ene over winning na de andere tot kampioenshoogte. De sleutel voor zijn uiteinde lijke titel was de partij tegen de Westduitser Dieter Mül- ler, die vrijdagnacht in acht beurten door de gretige Spanjaard van de tafel werd geveegd: 75-300 nadat hij deze klip zo grandioos had omzeild, lag de titel voor Galvez voor het grijpen. Hem restte als tegenstanders nog de drie zwakken: zijn land genoot Esepona, de Duitser Wirtz en de Oostenrijker Stenzel. Er was even een incident, toen de Belgische wedstrijdleider Jules van den Berge van de Europese biljartbond zater dag arriveerde en besliste, dat Galvez niet tegen Wirtz maar tegen- Espona moest spelen. Galvez weigerde aan vankelijk maar bezweek toen hem meegedeeld werd dat men desnoods zonder hem zou doorgaan. Espona werd een figurant: 97- 390 ln negen beurten. Daarna was Wirtz aan de beurt. De Westduitser wilde best wat doeiv ten behoeve van titel verdediger Dieter Müller. Hij startte met en reeks van 115, maar ging door de knieën toen Galvez, net als of er niets was gebeurd, met een serie van 148 antwoord de: 300-157 in acht beurten. Toen was de Spanjaard vrijwel zeker van de titel. Hij had twee winstpunten meer dan Müller en een vrijwel niet meer te achterhalen voor sprong in gemiddelde. Het spande og even in de slot- partij tegen Stenzel, waarin Galvez veel beurten ver speelde, maar tenslotte toch spande nog even in de slot- nog won. Met minimaal ver schil, 300—285 in twintig beur ten. Voor de Nederlandse kampioen Lambert van Leur werd het toernooi een grote teleurstel ling. Nadat hij vrijdagavond door een nederlaag tegen Es pona zijn hoop op een ere plaats wel had kunnen opge ven volgden voor de Braban der kansloze nederlagen te gen Müller (107-300 in zes beurten) en Boulanger (300- 210 in negen beurten). Dat hij toch nog op een redelijk eindgemiddelde van 14.58 (goed voor een vijfde plaats) Jose Galvez verraste het hele deelnemersveld in Granollers door de Europese titel te grijpen. Galvez' deelneming aan de titel strijd was tevoren nog niet eens zeker, want hij eindigde bij het Spaanse kampioenschap als tweede. uitkwam, dankte van Leur aan de zege op Dufetelle in de slotpartij: 300-91 in elf beurten. Eindstand is: 1. Galvez (Spa) 14 pnt, 143 hgst. serie, 22,82 alg. gem. 2. Müller (Wdld) 12 punten, 153 hgst. serie, 21,30 alg. gem. 3. Boulanger (Bel) 8 pnt, 155 hgst. serie, 18,17 alg. gem. 4. Dufetelle (Fra) 6 pnt., 162 hgst. serie, 17,12 alg. gem. 5. van Leur 6 pnt, 118 hgst. se rie, 14,58, alg. gem. 6. Espona (Spa) 6 pnt., 92 hgst. serie, 11,51 alg. gem. 7. Stenzel (Oostenr.) 4 pnt., 121 hogst. serie, 12,00 alg. gem. 8. Wirtz (Wdl) 0 pnt., 115 hgst. serie, 9.57 alg.gem. Een spectaculair onderdeel op de skilatten is de cross country. In Falun leverde een dergelijke race beeld op van drie deelnemers die vlak achter elkaar door het besneeuwde landschap op weg zijn r de finish. Thomas Magnusson (links) werd tweede. 3an.es (19-20 Jaar): 500 meter: 1. Pletrlczak (Pol) 45.65, 2. Haltske Pl.-lmans (Ned.) 45.81. 3. Froukje Jongsma (Ned) 46.40. 4. Margriet Pompen (Ned) 46.73. 000 meter: 1. Jongsma 1.33.30, 2. Pijlmans 1.34.16. 3. Stützle (VV.-Dld) 1.34.70. INZELL Tijdens internationa le schaatswedstrijden voor ju nioren in Inzeil, hebben Neder landse rijdsters en rijders suc cessen geboekt. Aan deze wed strijden namen rijders deel uit Noorwegen, Zweden, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Zwitser land, Italië, Polen en Neder land. Bij de 19- en 20-jarigen ze gevierden de wereldkampioen Jan Heida met 177.176 punten en bij de meisjes ging de zege naar Froukje Jongsma met 193.755 punteD. Jan de Vries (176.793 punten) en Pietje Postma (194.160 punten) grepen de erepalm bij de 17- 18-jarigen. Voor de beste presta tie zorgde de tot nu toe onbe kende Poolse Stanislawa Pie- triczak, die op de 500 meter een 30eo meter: 1. De Vr tijd liet afdrukken van 45,55 se conden. 4.31.90. 3. Schnrz Truus Dijkstra en Piet de Boer hebben zaterdag op de kunstijs baan Thialf in Heerenveen hun Nederlandse kortebaankam- pioenschappen geprolongeerd. Bij de junioren gingen de titels naar Boukje Falkena en Henk Hospes. Truus Dijkstra (Amsterdam) 44.17, drie kef Brouwer (Oude Has Jar Augustlnus (Hoek Scheuermans Heren (17-18 jaar(: 5000 2. Hirschblchler IJnheren (19-20 Jaar): Helda (Ned) 41.97 sec,. 2 Frleslnger (Wdld) 42.00, 3. Elcher 42.54. Holda 2.08.52, Postma (Ned) 47.22 rista Dutter (W.-Dld) 47.81 (W.-DI 500 me Draaier "(Ned)' 2.11.87, 3.' Schwarj' H'rsehblchler Postma 2,30.96, 2, UTRECHT iTijdens de jaarver gadering, die zaterdag in Utrecht is gehouden, is de heer G. van der Heijden gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Baseball- en Soft bal Bond. De heer Van der Heijden, voorheen vice-voorzit- ter, is de opvolger van de heer H. van der Stek BOGOTA De Columbiaanse voetbalbond heeft het nationale elftal ontbonden. De spelers wa ren in staking gegaan, omdat zij meer willen verdienen. De bond heeft de internationals voorts bevolen uit te komen voor hun club. Het staat nog niet vast of Clumbia zich zal te rugtrekken voor de kwalificatie wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap. GRANOLLERS De orga nisatoren van het Belgi sche kampioenschap an ker kader 47/2, dat vol gende week in Herentals wordt gespeeld, hebben iets nieuws bedacht om de sfeer tijdens het biljar ten, althans voor de toe schouwers, aangenamer te maketn. Tijdens de partijen zal na melijk achtergrondmuziek te horen zijn. Het regle ment van de Belgische biljartbond voorziet niet in een dergelijk geval en dus kon de bond de ge vraagde toestemming niet weigeren. Wel verbond men aan de toestemming de eis dat ook de spelers met de nieuwigheid ac- coord zouden gaan. Geen van de acht deelnemers was er tegen, zodat He rentals de primeur krijgt van biljarten met muziek op de achtergrond. ten (en NOORD SCHARWOUDE Het Nederlandse dames zaalhand-; balteam, dat vrijdagavond in' IJsselstein met 20—10 van de Hongaarse ploeg verloor, heeft' in het tweede duel de nederlaag; kleiner gehouden. In Noord Scharwoude wonnen de Hon-^ gaarse dames zaterdagavondan met 12—7 na een ruststanfy,, van 4—2. Barbala Toth was letterlijk en guurlijk weer de grote speelstej in de Hongaarse ploeg, scoorde zeven keer ondanks hei voortreffelijke doelverdedigerf"^ van Dinie van Maanen. ®e< ap Alleen Thea Hendrix kon de rijzifa ge Hongaarse enig tegenwicht bieden. De 800 toeschouwers i de bomvolle sporthal z Thea Hendrix drie keer schieten. Greet Balstra, Suzanfei ne Geerdink, Peggy Bardie etfei Annie Slangen waren verantpr woordelijk voor de verdere pro£- duktie tegen het HongaarseCo: team dat lang niet voluit speelflei de tegen deze onevenwichtig^ en onervaren Nederlandsefcei /.ploeg. V° "to etn

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16