->.v- Profs brachten schaatsen uit vervlogen dagen terug League van profschaatsers: ISU moet naar ons komen Cijferlijst van sprinters Cijferlijst all rounders Iff;.*i r- .r - f- -v in - - a DEN HAAG De diep ineengedoken figuur, die per taxi naar hotel Terminus werd vervoerd op het moment dat de speaker in „De Uithof' het begin van de revanchewedstrijden voor de profschaatsers aankondigde, was Roar Grönvold. Hij was ziek. Kort tevoren had de arts geconstateerd dat hij was getroffen door een griepvirus. All-rounder Roar Grönvold noch de even eens zieke sprinter Ove König, noch de wegens studieredenen afwezige sprinter Erhard Keiler maakte de triomf van de ISSL mee. Het was na de teleurstellingen tevoren een pure we deropstanding van het schaatsen. Inderdaad, de ISSL had alles mee op' de tweede dag: geen voetbal, een aangenaam zonnetje, de sensatie dat Jan Bols na de eerste dag leidde. Maar met 9200 kijkers zaterdags en 19.250 op zondag werd dit waarschijn lijk laatste toernooi van het seizoen de ISSL weet nog niet of het toernooi in Savallen doorgang zal vinden een enorm suc ces. En niet alleen wat de publieke belangstelling betreft. Er was die sfeer „uit vervlo gen dagen". Er waren meer bussen vol supporters van de Nederlandse cracks, span doeken, in de vreemdsoortig- ste kledij uitgedoste schaats fans die zich gisteren, op de slotdag, drie uur lang schor schreeuwden en alle beschik bare liederen uit de schaats- bundel weer lieten daveren over het dikgevulde ovaal van „De Uithof". En de profs gaven het publiek het volle pond, plus nog zeer ge waardeerde extra's als esta fettewedstrijden en een ach tervolging. Overal derhalve opgewekte gezichten met big boss Ned Neely als woord voerder: „Dit is het grootste succes dat we konden wen sen. Eerlijk gezegd hadden we er niet op gerekend." Van alle toernooien die dit seizoen op de diverse schaatsbanen werden gehou den, was dit de onverbidde lijke topper, waarvan het pu bliek met vole teugen heeft genoten. Opgetogen bijna, na zijn op zienbarend debuut, vertelde Jos Valentijn na afloop: „Ik heb ondervonden dat er een vreselijk groot verschil is tussen de amateurs en de profs. Ik heb niet in de eer ste plaats voor het geld gere den maar om een prestatie te leveren. Hasse Börjes is momenteel bijzonder sterk op de 500 meter maar ik hoop het volgende seizoen het gat te kunnen dichten." Voor Jos Valentijn was er geen enkele twijfel.- Hij gaat door als prof. „Ik kan het zelfs iedereen aanraden", liet hij zich enthousiast ont vallen. Jos Valentijn schaarde zich dan ook meteen in het topje van de sprinterselite. Twee maal ontmoette hij Hasse Börjes, als een scheermes zo scherp over het ijs flitsend, op de 500 m. De Zweed joeg meedogenloos voor Valentijn uit naar de finish maar werd wel zo opgejaagd dat hij zijn beste tijd maakte die hij in zijn kortstondige prof loop baan realiseerde: zaterdag 39.57, zondag 39.67. Jos Va lentijn nam geducht revan- 1 de 10.000. Lange tijd bleef Verkerk op de tien kilometer (foto) en onbedreigd naar de eerste plaats reed. che op de 1000 m, die hij tweemaal op zijn naam schreef, in resp. 1.22.5 en 1.23.4. Het was geen excuus van Börjes toen hij zei dat het ijs zo zacht was in de vroege zondagochtend grepen de organisatoren vertwijfeld naar het hoofd omdat de ijs- piste een „chaos" was maar de ijsmakers kregen toch nog een behoorlijke baan voor elkaar want: „En toch reed ik mijn beste 500 m van het jaar." Erken de grootheden als Linkovesi en Hanninen moesten afha ken onder het geweld van de sterren van het afgelopen weekeinde, Börjes en Valen tijn. De Zweed had geen re vanche toegestaan voor de eerdere wedstrijden. Brok werk Dat deed ook de grandioze at leet Ard Schenk niet bij de all rounders. Weer klom ,,de lange" op de hoogste tree van het erepodium om zich onstuimig te laten toejui chen door "een dolenthousiast publiek dat ditmaal niet de tribunes verliet maar de ere- ceremonie tot het laatst bij woonde. Er lag voor Ard Schenk een brok werk te wachten na zijn mislukte 500 m, waarop hij slechts vierde werd. Jan Bols, nota bene allleen rijdend, had zich tot winnaar gekroond met 41.37 sec. En ook na de door Schenk gewonnen vijf kilo meter voerde Jan Bols nog het klassement aan. Weer had hij zonder tegenstander moeten aantreden omdat door de ziekte van Grönvold het veld was geslonken tot zeven rijders. Hij eindigde weliswaar achter Schenk (7.28.17) en Verkerk (7.29.99) maar lag toch nog iets voor op de regerende wereldkampioen bij de profs, al hoefde deze op de 1500 meter niet meer dan 0.18 goed te maken terwijl Ver kerk op Bols 0.55 moest win nen. Ard Schenk over zijn 500 m: „Het hele jaar zijn mijn 500 meters al niet best. Deze was voor mij zelfs zeer te leurstellend. Het ligt niet aan de nieuwe buizen in mijn schaatsen zoals bekend een combinatie tussen een aparte schoen en buis maar misschien is het een fout in mijn instelling. Ik Toen Jos Valentijn op het ereschavotje stond, stormden twee (vrouwelijke) supporters toe. Ze hingen hem een krans om de nek, waaraan dit toepasselijke kaartje zatWelkom bij de profsValentijndag. weet wel dat er volgend jaar wat aan mijn 500 ni zal moe ten gebeuren. Maar de vijf kilometer liep lekker, dus die buizen zijn goed. Ik heb nu tweeëneenhalve weck om eraan te dokteren, te prefec- tioneren". Dubbele uitsmijter De zeker niet glanzende tijden die werden gereden, moesten worden geweten aan de kwa liteit van het ijs (aldus Schenk), niet aan de weers omstandigheden, want hoe wel zaterdags een dunne wind over de piste waaide, was het gisteren zeer goed schaatsweer. Het publiek ge noot dan ook in de zon van de spectaculaire races, de dubbele „uitsmijter.": Ard en Kees tegen elkaar, zowel op de 1500 als de 10.000 'm. Een strijd waarin zich mogelijk nog Höglin had kunnen men gen maar de Zweed was op de vijf kilometer tweemaal onderuit gegaan en startte zondags als totaal kansloze. Niet echter Kees Verkerk, die een enerverend duel uitvocht met Schenk op de schaats- mijl, waarin zij elkaar zo op joegen dat zij de eerste twee plaatsen grepen, met een verschil van 0.10 sec. ten voordele van Schenk, die daardoor leider werd in het algemeen klassement, voor Verkerk en Bols wiens 1500 m slechts een vierde plaats opleverde. De „sensatie Bols" was dus van de baan. Wellicht een „sensatie Verkerk" die wel meer een ongeloofwaardige tien kilometer had gereden? In wederom een rechtstreeks duel, waarin het publiek een orgie van toejuichingen deed neerdonderen, nam Schenk halverwege de race resoluut afstand, maar weer had hij Verkerk meegezogen naar de tweede plaats op die tien ki lometer. Anton Huiskes had beloofd: „Ik breng jullie op de eerste vier plaatsen". Hij kon zijn belofte rog niet ge heel en al gestalte geven. Schenk, Verkerk, Bols als eerste drie in het eindklasse ment, Verheyen zesde. Maar de Nederlanders in het klei ne gezelschap hadden wel alle afstanden gewonnen, op de 500 m na, zelfs twee- en driedubbel. Omver En dat zou wel eens funest voor de ISSL kunnen zijn omdat er in de Scandinavi sche landen minder belang stelling zal blijven voor toer nooien waarin de eigen landslieden genoegen moeten nemen met de mindere plaatsen. Het publiek in „De Uithof" heeft wat dat betreft alle theorieën die wilden dat men niet komt „als het om geld gaat", radicaal omver geworpen. Hoewel men de omstandigheden zeker mee- had, is bewezen dat het pu bliek toch komt als het „ei gen mensen" kan zien triom feren, sterke strijd kan ver wachten en spectaculaire duels. Sterker bewijs dan meer dan achtentwintigdui zend toeschouwers op twee dagen valt moeilijk te leve- HERMAN VAN BEROEM Den Haag Tussen neus en lippen door deed Kees Ver kerk een beroep op coach Anton Huiskes toen hij na het grootse succes van „zijn" ISSL opmerkte: „Ik had voor de tien kilometer niet eens vier seconden goed 'e maken op Ard Schenk maar het lukte niet. Ik heb ook wat rustig moeten trai nen want ik was steeds ver kouden. Voor de rest ging het goed en ik hoop dat Huiskes ons nog een paar jaar zal begeleiden". Dat is een vraag die vandaag defi nitief wordt beantwoord. Or ganisatoren en schaatsers van de International Speed Skating League zijn vandaag bijeen geweest om de plan nen voor het volgende sei zoen gestalte te geven. Uit de organisatie is inmiddels verdwenen de Amerikaan Tom Lidden. Sterke man, 1 Hasse Boerjes (Zwe.) 39.57( 1) 2 Jos Valentijn (Ned.) 40.62( 3) 3 Leo Linkovesie (Fin.) 40.39( 2) 4 Seppo Haenninen (Fin) 40.79( 4) 5 Gregory Lyman (VS) 40.99( 5) 6 Iva Eriksen (Noor) 42.17( 7) 7 Neil Blatchford (VS) 41.52( 6) 1.23.38( 2) 1.22.50( 1) 1.23.58( 3) 1.24.69( 5) 1.25.31 6) 1.24.54( 4) 1.28.50( 7) 39.67( 1) 40.85( 3) 40.82( 2) 41.31 4) 42.00( 6) 42.66( 7) 41.55( 5) 1.25.15( 3) 1.23.47( 1) 1.24.82( 2) 1.26.39( 5) 1.27.97( 6) 1.26.26( 4) 1.28.97( 7) 163.505 164.455 165.410 167.640 169.630 170.245 171.805 500 m 1500 m 5000 m 10000 m punten 1 Ard Schenk (Ned.) 42.14( 4) 2 Kees Verkerk (Ned.) 42.08( 2) 3 Jan Bols (Ned.) 41.37(1) 4 Bjoern Tveter (Noor) 41.49( 2) 5 Willy Olsen (Noor) 42.29( 5) 6 Eddy Verheyen (Ned.) 43.28( 7) 7 Johnny Hoeglin (Zwe.) 42.47( 6) 2.07.93( 1) 2.08.02( 2) 2.10.03( 4) 2.09.60( 3) 2.11.67( 7) 2.10.41 5) 2.11.01 6) 7.28.17( 1) 7.29.99( 2) 7.35.28( 3) 7.39,54( 5) 7.37.11 4) 7.40.35( 6) 15.44.54( 1) 15.52.98( 2) 16.01.55( 3) 16.27.24( 7) 16.16.61 6) 16.01.58( 4) 8.21.21( 7 gev.) 16.11.84C 5) 180.721 180.864 184.853 wat de organisatie betreft, wordt dè Nederlander Frits Bergman die zijn examen af legde met de dit weekeinde gehouden wedstrijden en vol gens Ned Neely met glans is geslaagd. Neely, die zijn vreugde over het succes niet wegmoffelde: „Geloof me, ik ben na afloop nog niet zo ge lukkig geweest. Dit is de fijnste bijeenkomst na het toernooi sinds het bestaan van de ISSL. Het is ook het succes van Frits Bergman, onze organisator. Maandag gaan we met de schaatsers praten over het programma van het volgende seizoen, over nieuw aan te trekken rijders, over het aantal wed strijden. We zullen ook een conditie- en een ijstrainer aanstellen voor het gehele jaar". Of er dit seizoen nog toer nooien komen, staat nog niet vast. Frits Bergman, die vele vragen moest verwijzen „naar de bespreking van morgen", kon wel mededelen dat het hoofdkantoor van de ISSL in Nederland (Wasse naar) zal worden gevestigd en dat het gehele program ma eind maart gereed zal zijn. Hoewel Neely nog zachtmoedig had aangekondigd dat hij be reid was het de International Skating Union, de organisa tie voor amateurs, te willen praten, pakte Bergman de Argument VAN ALLE BELANG- RIJKE, belangrijkste en superbelangrijke duels in de eredivisie haalt Ajax Feyenoord onbetwist het hoogste percentage. Het kan de wedstrijd zijn die beslissend is voor de titel 1972-1973. Heel voetbalminnend Nederland is erbij geïn teresseerd. Het duel komt op 3 maart niet op de te levisie. De KNVB wil het niet. Argument: con currentie voor de clubs die een dag later, op zondag, spelen. Vreemd argument want wie in de stoel een wedstrijd heeft kunnen bijwonen, zal zich niet laten weer houden de dag daarop een interessant duel of een wedstrijd van zijn favoriet club te bezoe ken. En wie kiest, dus niet tot de supporter- schare van een bepaalde club behoort, gaat toch niet als hij niets aan trekkelijks in het betaal de zondagprogramma vindt. Nog even en op woensdag wordt ook niet meer uitgezonden van wege de concurrentie die wel eens zou kunnen optreden voor het zater dagvoetbal. Daar zitten tenslotte maar twee da gen tussen en wie een Europa Cupwedstrijd heeft gezien, heeft geen interesse meer voor za terdagvoetbal. Tenzij men, en dat gaat ook hier weer op, fervent supporter is. Vreemd GERARD MAARSE BLEEK VERBAASD. Alle ter plekke aanwezl' ge verslaggevers noteer den uit Maarse's mond dat hij een streep zette achter zijn carrière als coach van de dames- ploeg. Hij zei er nog bij een functie als interna tionaal starter te ambië ren. Voor de radio sprak Maarse er echter zijn verbazing over uit en zouden zijn woorden verkeerd zijn geïnter preteerd. Een op zijn minst vreemde houding van iemand die er .eerst maanden van wakker ligt", een besluit neemt en dan terugkrab belt. Overigens is het zo goed als zeker dat Maarse door de ISU een handje wordt geholpen bij zijn, wel of niet ge meend, besluit. Indien de amateurbond het da- messchaatsen gaat weg stoppen in oorden als Brandu en Strömsund geeft de ISU toe dat het deze tak van sport als onvolwaardig be schouwd. Een andere uitleg is moeilijk te vin den. Natuurlijk komt er vrijwel geen publiek als het oord onbereikbaar is, de accommodatie on toereikend en de strijd eenzijdig. Er gaan ge ruchten dat de ISSL (prof-league) over weegt ook de sterkste dames te contracteren. Zeg dan maar helemaal dag tegen het schaatsen van amatrices. Verheugend Coach Anton Huiskes had vier Nederlanders in het eindklassement bovenaan willen hebben. Het werden er slechts" drie. Zij vulden het erepodium op deze 'Nederlandse dag bij de all rounders'. V.l.n.r. Verkerk, Schenk en Bols. zaak wat steviger aan door te zeggen: „We wachten op de ISU. Men zal naar ons moeten toekomen". Het succes op „De Uithof" was mede te danken aan de sterk verlaagde entreeprij zen, die tussen vier en twin tig gulden lagen. Bergman: „We weten nog niet of deze prijzen gehandhaafd zullen blijven. Dat wordt door de rekenkundigen nagegaan. Het prijzenschema zal even wel geen wijziging onder gaan". Er kan niet aan worden ge twijfeld: de ISSL gaat onver droten voort. Na de decep ties, vooral in Skiën en Gothenburg, heeft „De Uit hof" in tweede instantie er werd reeds begin januari een proftoernooi gehouden de onmiskenbare stimulans geleverd die de ISSL vast heeft doen besluiten door te gaan. HERMAN VAN BERGEM. DE NATIONALE INDOORATLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN hebben enige verheu gende prestaties te zien gegeven. De loop nummers leverden zelfs internationaal zeer ac ceptabele uitslagen op, maar plezieriger - voor al met het oog op de na derende Europese in- doortitelstrijd in Rotter dam - is het niveau op het technische nummer hoogspringen. Zowel bij de heren als de dames is gebleken dat de vader landse top in de breedte aanzienlijk is gegroeid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13